b1rd
26.09.08,12:58
Zdravim poradaci!
Chcel by som poradit s jednym zavaznym, skor pravnym problemom.
Predavali sme byt a den pred podpisom zmluvy sa dozvieme z medii ze dom ma podmytu cast zakladu. Podstatou problemu je ze voda tecie okolo bytovky z mestskeho poskodeneho rigola a za posledneho pol roka vymyla byvalu studnu v pivnici domu (1,5 m prieme, 3m hlbka). O tejto situacii sme samozrejme nikto nevedeli a asi aj preto sa to pol roka neriesilo. Domovnik miesto toho aby to oznamil najskor nam, vlastnikom, oznamil to iba spravcovi listom a ked to neriesili dal napisat clanok do novin. Prislo TASR vypoculo nic nevediacich dochodcov, prisie rizhlas, stv,... a tym cena bytu na trhu klesla cca o 50%. Kupujuci odstupil od zmluvy.... Problem s podmytim bude do mesiaca odstraneny avsak pozitivna reklama zostava.
Je moznost vymahat nahradu skody rozdielu znaleckych posudkov pred/po zisteni skutocnosti? Ak ano tak od koho? Mesto ktoreho nedrziavany kanal problem sposobil? Druzstvo ktore odstranenie zavady nezabezpecilo v realnom case alebo dovernik, ktory nas neinformoval?

Dakujem za kazdu radu
:confused::confused::confused:
milanko222
27.09.08,03:42
Každá rada ťažká,ale neuplatňuj / nevymáhaj (vyhodená energia a peniaze).
majkii
29.09.08,11:09
V prvom rade treba zadefinovať aká škoda vznikla a či vôbec. Rozdiel na kupnej cene bytu až 50% sa mi zdá nepravdepodobný aj vzhľadom na to, že závada bude v blízkej dobe odstránená. Skôr vidím možnosť náhrady škody za práce na odstránenie závady, ktorú by som žiadal uplatniť u vlastníka žľabu - mesta. Táto škoda vznikla pravdepodobne zanedbaním jeho povinností. Ešte by som si položil jednu otázku a to či istú mieru zavinenia nensiete aj vy - vlastníci bytov. Ako je totiž možné, že ste o tejto závade nevedeli a škode nezabránili?
misomiso
29.09.08,11:32
Myslim, ze v takomto pripade cena moze klesnut aj o viac ako 50%. Rozhodne by som s predajom pockal az do doby, kedy bude problem definitivne technicky vyrieseny, a - mozno aj kym sa na to trocha zabudne.
b1rd
02.10.08,14:12
Dik za rady. Skoda vznikla na jednej strane nematerialna tym ze byt s takouto zavadou nemozeme predat a na ucel ktore mali bzt pouzite fin. prostriedky si musime pozicat. Tiez nematerialna lebo byt nechce nikto kupit kvoli predsudkom - je to male mesto. Pokial statik alebo znalec zisti ze zivotnost domu sa zmenila tak sa da skoda vycislit opotrebenim ako materialna skoda.
Paradoxom je ze z vlastnikov bytov o tom vedel iba domovnik a syn jednej susedy ktory sa citi byt novinarom. Ak by to vedeli ostatni tak je problem davno vyrieseny.