laka
26.09.08,14:16
Dobrý deň,

máme zahraničných dodávateľov. Z českej republiky nám krásne posielajú faktúry so všetkými náležitosťami t.j. ičo, ič dph, iban, pečiatka atď. Máme nového dodávateľa na tovar z maďarska a faktúru poslali v maďarskom jazyku (ja ani účtovníčka nerozumieme, niektorí zamestnanci ovládajú maď.jazyk).

Tak sa chcem opýtať ako má podľa správnosti vyzerať faktúra?

Ďakujem veľmi pekne
Zoltán Kovács
26.09.08,12:20
Dobrý deň,

máme zahraničných dodávateľov. Z českej republiky nám krásne posielajú faktúry so všetkými náležitosťami t.j. ičo, ič dph, iban, pečiatka atď. Máme nového dodávateľa na tovar z maďarska a faktúru poslali v maďarskom jazyku (ja ani účtovníčka nerozumieme, niektorí zamestnanci ovládajú maď.jazyk).

Tak sa chcem opýtať ako má podľa správnosti vyzerať faktúra?

Ďakujem veľmi pekne

No pre toho maďarského dodávateľa to má mať náležitosti podľa ich zákona.
A pozri tu:

Zákon o účtovníctve
§ 4
(8) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostaviť účtovnú závierku v štátnom jazyku.13) Účtovný doklad vyhotovený v inom ako štátnom jazyku musí spĺňať podmienku zrozumiteľnosti podľa § 8 ods. 5.
laka
26.09.08,13:17
Ďakujem prečítam si
alusa783
08.06.11,06:04
ahojte ja mam otázku a potrebovala by som súúúrne odpoved

ked vystavujem faktúru do nemecka musí tam byť alebo na DL uvedené že na základe §43 si uplatnujem oslobodenie od dph???

nikde som nenašla že to tam musím písať tak sa potrebujem uistit

v zákone sa píše že potrebujem potvrdený dodací list z nemecka alebo preukázat prijatie platby za tovar to je ok ale musím to tam uviest???
alusa783
08.06.11,08:04
poradíte mi niekto? ďakujem
IvoM
08.06.11,11:22
Alusa, to čo píšeš je §43.5 teda ako preukážeš dodanie, náležitosti faktúry pri dodaní tovaru sú v §72 a áno, podľa §72.2h) na nej musí byť uvedený §43 /§42/ alebo odkaz na článok smernice EÚ.

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#72
L-M
09.06.11,13:09
Dobrý deň,

rada by som sa opýtala, idem nakúpiť dajaký tovar od českého dodávateľa- on je platca DPH s registr. na Slovensku a ja nie som platca DPH.
Na faktúre uviedol len moje IČO- teda je nazvané ako IČ, ale povedal, že DIČ sa tam neuvádza, lebo potom by mi musel vystaviť faktúru bez DPH a ja by som musela samozdaniť- ale veď to by tam muselo byť IČ DPH a nie DIČ.
Má povinnosť český dodávateľ uvádzat DIČ zahraničného odberateľa ?

Vopred ďakujem za pomoc
alusa783
09.06.11,13:18
niesom si istá ale ak je on registrovaný na slovensku čiže má IČ DPH SK... tak je to to isté ako keby si nakupovala od hocijakej inej firmy zo slovenska
to s tým samozdanením je vtedy ak by nebol registrovaný ako platitel dane na slovensku ale počkaj čo ti odpíšu iný
a podla mna na hocijakej faktúre má byť okrem iča aj dič
L-M
09.06.11,13:36
niesom si istá ale ak je on registrovaný na slovensku čiže má IČ DPH SK... tak je to to isté ako keby si nakupovala od hocijakej inej firmy zo slovenska
to s tým samozdanením je vtedy ak by nebol registrovaný ako platitel dane na slovensku ale počkaj čo ti odpíšu iný
a podla mna na hocijakej faktúre má byť okrem iča aj dič
Jasné s tým samozdanením máš pravdu, veď je registr. na Slovensku- ja som nad tým rozmýšľala ešte keď som nevidela jeho údaje- ale to nepotrebujem riešiť, keďže ja nie som platca DPH- tak je to vyriešené- mne ide hlavne o to DIČ.
Laguna13
04.04.13,11:40
Mám pred sebou faktúru z ČR. Je to obyčajný papier, vyplnený na počítači, kde je uvedené že je to faktúra č.... dodávateľ (ČR), odberateľ (SR), adresy, IČO, DIČ, vystavanie faktúry, i zdaniteľné plnenie, účtovaný tovar, suma je uvedená bez DPH, - potiaľ by to mohlo byť v poriadku, ale chýba mi tam odvolávka na § 43. A ešte jedna vec sa mi nepozdáva. Úhrada je na tejto faktúre potvrdená len ručne napísanou poznámkou, že: dne 27.3.2013 převzal hotovost 2100 EUR - podpis a pečiatka. Je to v poriadku? Nie sú povinní dať aspoň príjmový pokladničný doklad?
grammatika
04.04.13,11:43
Mám pred sebou faktúru z ČR. Je to obyčajný papier, vyplnený na počítači, kde je uvedené že je to faktúra č.... dodávateľ (ČR), odberateľ (SR), adresy, IČO, DIČ, vystavanie faktúry, i zdaniteľné plnenie, účtovaný tovar, suma je uvedená bez DPH, - potiaľ by to mohlo byť v poriadku, ale chýba mi tam odvolávka na § 43. A ešte jedna vec sa mi nepozdáva. Úhrada je na tejto faktúre potvrdená len ručne napísanou poznámkou, že: dne 27.3.2013 převzal hotovost 2100 EUR - podpis a pečiatka. Je to v poriadku? Nie sú povinní dať aspoň príjmový pokladničný doklad?
áno, oni PPD nemusia dávať, tiež som sa čudovala a dokonca včera som mala s 1 českým majiteľom o tom debatu, že u nás aké hrozné kvôli ERP, a že u nich stačí na FA napísať perom uhradené.
Laguna13
04.04.13,11:48
Vďaka grammatika za skorú odpoveď. Už som chcela šéfovi faktúru vrátiť.
A čo tá odvolávka na zákon o neuvádzaní DPH?
grammatika
04.04.13,11:56
Vďaka grammatika za skorú odpoveď. Už som chcela šéfovi faktúru vrátiť.
A čo tá odvolávka na zákon o neuvádzaní DPH?
myslím, že to majú aj oni v zákone povinne, i keď ani ja ich tam nemám, resp. upozornila som ich na túto povinnosť
Tamila
04.04.13,12:03
Ja mám na faktúrach z ČR uvedenú odvolávku:
Faktura je osvobozena pd DPH podle zák. 253/2004 Sb. §64 ods.1, odběratel je povinen
přiznat DPH.
alebo:
Plnění mimo tuzemsko, osvobozeno od DPH dle §64 zák. č. 235/2004 Sb.
Laguna13
04.04.13,12:18
§ 253 alebo 235?
Tamila
04.04.13,12:33
Vidíš, tak mám na faktúrach rôzne č. zákona od dvoch dodávateľov, na jednej bude preklep. Automaticky som odpísala. Vygúglila som, že by to mal byť zák. č. 235/2004.
Laguna13
04.04.13,12:36
Vďaka za pomoc. Ja som medzitým našla na inej aktuálnej českej faktúre poznámku: "Dle zákona o DPH §29 odst. 2 písmeno C, daň odvede zákazník." Takže teraz neviem, či je to to isté ako v zákone 235/2004 § 64. Na tovar som uplatňovala samozdanenie.
Tamila
04.04.13,12:44
Vďaka za pomoc. Ja som medzitým našla na inej aktuálnej českej faktúre poznámku: "Dle zákona o DPH §29 odst. 2 písmeno C, daň odvede zákazník." Takže teraz neviem, či je to to isté ako v zákone 235/2004 § 64. Na tovar som uplatňovala samozdanenie.
Mal by tam byť uvedený § 64.
§ 29 odst. 2 p. C uvádza náležitosti daňového dokladu:
(2) Daňový doklad musí obsahovat rovněž tyto údaje:
a) odkaz na příslušné ustanovení tohoto zákona, ustanovení předpisu Evropské unie nebo jiný údaj uvádějící, že plnění je od daně osvobozeno, je-li plnění osvobozeno od daně,
b) "vystaveno zákazníkem", je-li osoba, pro kterou je plnění uskutečněno, zmocněna k vystavení daňového dokladu,
c) "daň odvede zákazník", je-li osobou povinnou přiznat daň osoba, pro kterou je plnění uskutečněno.
Laguna13
04.04.13,12:51
Tamila, veľmi, veľmi,... ďakujem