Stanka 2
26.09.08,14:01
Ahojte poraďáci,

mám problém so zamesntancom. Dostal firemný telefón. Po 4 mesiacoch sme s majiteľom kontrolovali výpisy hovorov a zistili sme , že daný zamestnanec telefonoval na súkromné čísla. Ako mám postupovať , pokiaľ chcem uplatniť náhradu uskutočnených súkromných hovorov , aby som neporušila zákon???

Veľmi pekne ďakujem za odpovede, lebo takáto téma nie je nikde rozobratá.

Stanka
m.hladka
26.09.08,12:06
Podľa výpisu treba zrátať sumu súkromných hovorov a dať mu to k náhrade. Je to normálne, pretože to nemôže ísť do nákladov firmy.
Zoltán Kovács
26.09.08,12:35
Mala by byť vypracovaná interná smernica na používaní mob.tel., kde sa uvedie aj to, že súkromné hovori idú na účet zamestnanca.
m.hladka
26.09.08,16:10
Mala by byť smernica, ale keď nie je, tak predsa zamestnanec nemôže súkromne telefonovať zo služobného telefónu. Poznám veľa firiem, čo zamestnanci musia vraciať peniaze do pokladne za telefónne hovory. A to je podľa mňa správne.
Zuzana2
26.09.08,17:54
Prepáčte, ale ja nepoznám zamestnanca, ktorý používa služobný mobil a nezatelefonuje si z neho aj súkromne. Vy snáď áno? Už ste videli človeka, ktorý keď má pri sebe služobný mobil, vytiahne súkromný a volá z neho. To snáď nie, veď sme snáď Slováci, či nie? To by sme museli byť iný národ a úplne, ale úplne iná mentalita.
zlatica76
26.09.08,18:12
Úplne vážna téma:

to, že zamestnanci by mali vracať peniaze za súkromné telefonáty je podľa mňa správne. Ale čo z hľadiska DPH? Vracajú hodnotu vrátane DPH? Ako to potom ošetrujete v účtovníctve?
Je možné v smernici stanoviť, že ak zamestnanec súkromne pretelefonuje napr. do 100 Sk, tak to nemusí vracať? Berie sa toto ako nepeňažný príjem?

to Zuzana2 - áno, ja som taký blbec, že keď idem súkromne telefonovať, vytiahnem súkromný mobil. Myslím, že je to len o sebakontrole a disciplíne, aby ľudia skutočne využívali firemné mobily na prácu a nie na súkromné účely.
Zoltán Kovács
26.09.08,18:28
Úplne vážna téma:

to, že zamestnanci by mali vracať peniaze za súkromné telefonáty je podľa mňa správne. Ale čo z hľadiska DPH? Vracajú hodnotu vrátane DPH? Ako to potom ošetrujete v účtovníctve?
Je možné v smernici stanoviť, že ak zamestnanec súkromne pretelefonuje napr. do 100 Sk, tak to nemusí vracať? Berie sa toto ako nepeňažný príjem?

to Zuzana2 - áno, ja som taký blbec, že keď idem súkromne telefonovať, vytiahnem súkromný mobil. Myslím, že je to len o sebakontrole a disciplíne, aby ľudia skutočne využívali firemné mobily na prácu a nie na súkromné účely.

Zamestnanci by mali vrátiť sumu aj s dph. A asi najjednoduchšie by bolo im to vyfakturovať. Inak pri kontrole môže dôjsť k situácii, že ti budú krátiť uplatnenú DPH z faktúry za mobil. Totiž nebola celá služba na účely podnikania. Ale keď časť nákladov, ktoré sú súkromné refakturuješ, odvedieš z toho DPH je všetko v poriadku.
liba2
27.09.08,04:07
Úplne vážna téma:

to, že zamestnanci by mali vracať peniaze za súkromné telefonáty je podľa mňa správne. Ale čo z hľadiska DPH? Vracajú hodnotu vrátane DPH? Ako to potom ošetrujete v účtovníctve?
Je možné v smernici stanoviť, že ak zamestnanec súkromne pretelefonuje napr. do 100 Sk, tak to nemusí vracať? Berie sa toto ako nepeňažný príjem?

to Zuzana2 - áno, ja som taký blbec, že keď idem súkromne telefonovať, vytiahnem súkromný mobil. Myslím, že je to len o sebakontrole a disciplíne, aby ľudia skutočne využívali firemné mobily na prácu a nie na súkromné účely.
Firme vzniká pohľadávka voči zamestnancovi - vrátane DPH !
Tiež sa s tým stretávam.
Ak viem včas o akú sumu ide, tak pohľadávku zaúčtujem ihneď z došlej fa, teda uplatním zníženú sumu DPH.
Ak neviem hneď - tak zaúčtujem DF tak ako je na faktúre a neskôr vystavím faktúru na zamestnanca...... presne ako píše smith.
Niektoré účtovné programy umožňujú zaúčtovať túto pohľadávku vrátane DPH cez interný doklad.
Forma nie je rozhodujúca, dôležité je, aby sa DPH dostala do daň.priznania.
rohff11
27.09.08,04:28
a vraj telefón aj na súkromné účely:) na profesii je kopa takých prac. ponúk s takým benefitom:))
liba2
27.09.08,05:21
a vraj telefón aj na súkromné účely:) na profesii je kopa takých prac. ponúk s takým benefitom:))
Ak zamestnanec pretelefonuje mesačne napr. 1000 Sk súkromne, a zamestnávateľ nepožaduje od neho úhradu, je to pre zamestnanca nepeňažný príjem, ktorý mu zamestnávateľ však musí zdaniť, potom to zamestnanca stojí 190 Sk a takto získaný benefit má hodnotu 810 Sk.
Aj to je možné.
Pre zamestnávateľa je 1000 Sk nedaňový náklad.
Stanka 2
27.09.08,07:34
pokiaľ neprevolá 5000 mesačne naviac tak to problém nie je
liba2
27.09.08,09:47
pokiaľ neprevolá 5000 mesačne naviac tak to problém nie je
Stanka, nič nie je problém, každý problém sa dá riešiť. Tú sumu 1000 Sk som uviedla len ako príklad, aby bolo vidieť aký je čistý príjem zamestnanca v prípade, že zamestnávateľ nepožaduje od z-ca náhradu.
Ale tu prikladám niečo z archívu porady:
http://www.porada.sk/t60351-zamestnanec-pretelefonoval-sukromne.html
Vtedy to bola suma 35.000 Sk pretelefonovaná novou pracovníčkou s frajerom v Taliansku :D
Stanka 2
27.09.08,11:02
Účtovanie nie je problém , je to neziskovka a nie je platcom DPH. Problém je v postupe, aký mám uplatniť. Lebo slovne som zamestnanca poprosila, nech mi vyznačí, ktoré hovory sú súkromné a aktoré služobné. Po 2 mesiacoch som nedostala žiadnu opoveď. Mobil pravdaže už nepoužíva. Šéf na mňa tlačí nech to vyriešim. S týmto zamestnancom končíme PP tak by som nerada urobila nejakú chybu aby ma šéf nezvozil. A na druhej strane by som nerada chytila nejakú kontrolu veď sa jedná o peniaze, a tie si každý chráni.

Prosím niekoho ak pozná nejaký zákon alebo ak vie nejaký postup ako mám jednať ďalej aby som neporušila zákon, v prípade že pošle kontrolu alebo nebude súhlasiť so zrazenou sumou. A ako mám zistiť ktoré sú súkromné hovory a ktoré služobné ak nebude spolupracovať??? (myslím si že nebude ochotný priznať súkromné hovory)

Prosím kto môžte pomôžte. Veľmi pekne ďakujem

Stanka
m.hladka
27.09.08,12:01
Treba pozrieť, čo má v pracovnej zmluve, aké povinnosti a potom postupovať podľa toho, a podľa Zákonníka práce.
Myslím si, že to nie je vec účtovníčky - ekonómky, ale nadriadeného a to je asi ten šéf, ktorý to rieši cez teba. Peniaze sú hákliva vec, hlavne pre zamestnancov.
Stanka 2
27.09.08,12:23
Toto všetko ovládam perfektne. Ale potrebujem nejaký zákon alebo nejakú smernicu. To že to má riešiť šéf je super ale to nerieši môj problém. Hľadám radu na porade aby som neporušila zákon.
Zuzana2
27.09.08,15:32
Úplne vážna téma:

to Zuzana2 - áno, ja som taký blbec, že keď idem súkromne telefonovať, vytiahnem súkromný mobil. Myslím, že je to len o sebakontrole a disciplíne, aby ľudia skutočne využívali firemné mobily na prácu a nie na súkromné účely.

Zlatka, áno, aj ja som z tých. Lenže je to o firme. Keď si všetci budú vyvolávať súkromne zo služobných telefónov, tak si budeš zákonite volať aj ty. O tom ma nikto nepresvedčí. Ale keď po zamestnancoch nadriadení "pôjdu", jasné že si dá každý bacha. Iba človek bez pudu sebazáchovy snáď nie.