janča 99
26.09.08,19:42
Ahojte poraďáci !
Viete mi poradiť,či účtujem správne ?

Nakupujem režijný materiál /farby,tmely,riedidlo.../a účtujem ho na 501.

Vo faktúre ,kde je fakturovaná robota,náhradné diely a režijný materiál /ten účtujem na 642-je to správne ????/
Sklad účtujem spôsobom B
Môže to tak byť,alebo ako ?
zlatica76
26.09.08,18:06
Nie, nie je to správne. Ide o to čo vlastne robíš

- ak fakturuješ napr. maliarske služby, tak farby, tmely a riedidlo predsa potrebuješ aby si mohla maľovať - t.j. celú faktúru budeš účtovať na 602!
- ak fakturuješ predaj tovaru - potom aj to riedidlo je tovar, t.j. nakup tovaru účtuješ na 504, predaj tovaru na 604
- ak nakupuješ režijný materiál na to, aby si vyrobila nejaký výrobok (a je jedno z čoho sa skladá), potom faktúru budeš účtovať na 601

Účet 642 použiješ len vtedy, ak predávaš nepotrebné zásoby.

Účtovanie zásob spôsobom B - celý rok účtuješ do nákladov bez ohľadu na to, či to máš na sklade alebo si to hneď spotrebovala. Na konci roka spravíš inventúru, zistíš koľko materiálu si nespotrebovala a účtuješ 112 / 501
janča 99
26.09.08,18:11
opravujeme autá
náhradné diely ,keď nakupujem,tak účtujem na 501 a vo faktúre predaj náhr.dielov 642.
tak isto som účtovala aj režijný materiál
takže to robím zle ...
erika_H
04.11.08,16:23
Ahojte.
Ja účtujem firmu,ktorá vykonáva montážne práce.
Keď je na faktúry "poskytnuté montážne práce + spotrebovaný materiál",účtujem celú sumu na 602. To je v poriadku.
Teraz som však dostala do rúk odberateľskú faktúru so znením "fakturujeme Vám za dodávku materiálu na stavu"
no ja tomu rozumiem tak,že to je zatiaľ iba materiál,v ďalšej faktúre budú k tomuto materiálu služby.
Takže teraz neviem,ako to zaúčtovať?Aj takúto faktúru účtujem na 602-Tržby za služby (montážne práce)?:confused:
ďakujem
betka
04.11.08,17:54
Ahojte.
Ja účtujem firmu,ktorá vykonáva montážne práce.
1. Keď je na faktúry "poskytnuté montážne práce + spotrebovaný materiál",účtujem celú sumu na 602. To je v poriadku.
2. Teraz som však dostala do rúk odberateľskú faktúru so znením "fakturujeme Vám za dodávku materiálu na stavu"
no ja tomu rozumiem tak,že to je zatiaľ iba materiál,v ďalšej faktúre budú k tomuto materiálu služby.
Takže teraz neviem,ako to zaúčtovať?Aj takúto faktúru účtujem na 602-Tržby za služby (montážne práce)?:confused:
ďakujem

1. Správne. Poskytli ste službu .
2. Poskytli ste materiál. Zákazník si ho kúpil. Predaj materiálu účtujete 311/642.
Keď pôjdete robiť službu: 311/602.
3. Ak by ste mali obchod s autodielmi a zároveň i prevádzku na montáže. Učtujete ako predaj tovaru 311/604. Predali ste tovar, kt. je v nezmenenom stave. A potom môžete ísť robiť montážne práce, kde FA napr. hodonovo 311/602
erika_H
04.11.08,19:25
1. Správne. Poskytli ste službu .
2. Poskytli ste materiál. Zákazník si ho kúpil. Predaj materiálu účtujete 311/642.
Keď pôjdete robiť službu: 311/602.
3. Ak by ste mali obchod s autodielmi a zároveň i prevádzku na montáže. Učtujete ako predaj tovaru 311/604. Predali ste tovar, kt. je v nezmenenom stave. A potom môžete ísť robiť montážne práce, kde FA napr. hodonovo 311/602

ďakujem za odpoveď Betka.
Ešte ma tak napadlo k bodu 3) - keď by sme ale využili materiál (ktorý môže byť tovar v našej pradajni,ale v prípade,že opravujem automobil,stane sa pre mňa materiál,tj. cez interný doklad účtujem 501/504 v prípade účtovania zásob spôsobom B)
takže keď využijeme tento tovar,ako materiál,ale fakturujeme ho samostatne,účtuje sa na samostatnej faktúre 311/642,áno prosím?
Ďakujem
erika_H
06.11.08,09:09
ďakujem za odpoveď Betka.
Ešte ma tak napadlo k bodu 3) - keď by sme ale využili materiál (ktorý môže byť tovar v našej pradajni,ale v prípade,že opravujem automobil,stane sa pre mňa materiál,tj. cez interný doklad účtujem 501/504 v prípade účtovania zásob spôsobom B)
takže keď využijeme tento tovar,ako materiál,ale fakturujeme ho samostatne,účtuje sa na samostatnej faktúre 311/642,áno prosím?
Ďakujem

posúvam
KvetkaK
06.11.08,09:14
ďakujem za odpoveď Betka.
Ešte ma tak napadlo k bodu 3) - keď by sme ale využili materiál (ktorý môže byť tovar v našej pradajni,ale v prípade,že opravujem automobil,stane sa pre mňa materiál,tj. cez interný doklad účtujem 501/504 v prípade účtovania zásob spôsobom B)
takže keď využijeme tento tovar,ako materiál,ale fakturujeme ho samostatne,účtuje sa na samostatnej faktúre 311/642,áno prosím?
Ďakujem
Nie. Ak použijete tovar na opravu auta, tak potom to budete fakturovat 311/602 ako službu všetko.
erika_H
11.11.08,18:12
Nie. Ak použijete tovar na opravu auta, tak potom to budete fakturovat 311/602 ako službu všetko.
Ďakujem Kvetka