eripot
26.09.08,21:06
Prosím Vás, poraďte mi.
Prevzala som účtovnícke práce po inej účtovníčke a zistila som, že vo firme nemajú vyfakturované tržby do zahraničia z roka 2007 a ani na nich netvorili dohadné položky. Tovar však odišiel - doklad prepravný list. VZ ešte neschválilo účtovnú závierku. Tovar bol dodaný spoločníkovi do zahraničia. Na BU mam pripísané úhrady od spoločníka v Sk, neviem, či môžem z týchto úhrad, ktoré boli účtované ako vklad spoločníka do firmy, započítať niečo ako úhradu a znížiť vklad, so súhlasom spoločníka samozrejme.
A ako vystaviť faktúry? S dátumom 31.12.2007 a zdan. plnenie dátum dodávky? Následne opraviť priznanie DPH v príslušných mesiacoch, súhrnné výkazy a aj súvahu, výsledovku a daň.priznanie? Lenže k platbám nemám avíza, ako zistím, koľko to bolo v cudzej mene? To budem musieť do starého roka zúčtovať aj kurzové rozdiely. Alebo môžem fakturovať do zahraničia aj v Sk? Ďakujem za každú radu.
eripot
27.09.08,10:52
Ešte sa chcem opýtať, našla som v novom roku v januári zaúčtovanú faktúru VSE, dátum dodania služby 31.12.2007, vyhotovená 4.1.2008, došla 7.1.2008. Však to malo ísť do roka 2007? Ale predchádzajúca účtovníčka ju má naúčtovanú na 5../321 v januári r. 2008. Vystornovať ju a doúčtovať do r. 2007?
Chcem si len overiť, či rozmýšľam správne, lebo dookola opravujem rok 2007 :confused:! a som už z toho znechutená. Ďakujem vám.
Dav
27.09.08,11:13
V roku 2007: 502/326, interným dokladom, priložená fotokópia faktúry, v roku 2008 326/321. DPH 1/2008. Faktúra môže ostať evidovaná v 2008,odpočet DPH 2008, ale náklady sú pre rok 2007.
Dav
27.09.08,11:55
Tržby z roku 2007 : Najlepšie by bolo spojiť sa so zahraničným partnerom, ako to zaúčtovali oni. Na prepravnom doklade je uvedená aj suma za tovar? Alebo bola uzatvorená nejaká zmluva, kde bola dohodnutá cena? Vklady spoločníka sú z tohto roku, alebo ešte minulého?
Zvolila by som postup, že v deň odoslania tovaru by som vypočítala cenu v cudzej mene, vyhotovila faktúru na túto sumu. Pokiaľ ešte nemáš schválený rok 2007, riešila by som to naúčtovaním na 604 v r. 2007, dodatočnými daňovými priznaniami, a prerobením výkazov. K zostatku faktúry k 31.12.2007 by som vypočítala a zaúčtovala kurzový rozdiel. Pokiaľ by spoločník súhlasil, že jeho vklady môžeš použiť ako úhradu tejto faktúry, tak tieto položky preúčtuj .
Na kurzové rozdiely použi kurzový lístok NBS v príslušný deň vkladu na účet.
eripot
27.09.08,14:10
Na prepravnom liste nie je uvedená hodnota dodávky, iba počet a hmotnosť. Nenašla som žiadnu objednávku na tovar, ani zmluvu, a ani neexistuje. Išlo o nedokončený výrobok, ktorý dokončili v zahraničí a následne ho, predpokladám predali. Zahraničný spoločník vlastne posielal každý mesiac peniaze na účet (na účet v SK, účet v CM nemáme), vlastne to bolo na rekonštrukciu budovy, na základnú prevádzku, možno v tom boli aj peniaze za tovar. Učtovníčka to však zaúčtovala ako vklad spoločníka a vôbec ju nenapadlo prepravený tovar vyfakturovať. Ďakujem pekne za radu. Skúsim to nejako poriešiť.
eripot
27.09.08,14:14
Zabudla som: Vklady spoločníka sú aj v minulom roku, aj v tomto roku, pravidelne každý mesiac.
eripot
27.09.08,14:37
A tá elektrina je vyúčtovanie preplatok 3256,82. Môžem účtovať v r. 2007 červeným zápisom 502/326 sumu - 3256,82 ?
Dav
27.09.08,14:57
No fajn, už sa mi to začína páčiť.:rolleyes:Elektrinu môžeš zaúčtovať mínusom, to sa ti v tomto roku vyrovná a vypadne. Nedokončený výrobok.Ako vediete evidenciu výroby, sklad výroby? V akých cenách? Ako bol tento výrobok zaúčtovaný? Teoreticky je možnosť, že bol zaúčtovaný ako zmena stavu zásob, alebo aktivácia. Pokreslím si šibeničky, a ty pozri účtovanie. Vklady konateľa, ak s tým súhlasí, preúčtuj s dátumom vkladu a kurzový rozdiel - ako som už písala.
Dav
27.09.08,15:08
Sklad príjem MD 121/D611, výdaj MD611/D 121, predaj 311/602.Ak sa predalo, ako sa prijalo na sklad, tak je to vo výnosoch podchytené. Len na zlom účte. Ak sa predalo za inú cenu, ako bol príjem na sklad nedokončenej výroby, tak je rozdiel vo výsledku iba o túto sumu. Ak to nešlo cez sklad, tak potom celá suma vo výnosoch chýba.
eripot
27.09.08,18:17
No, pravdupovediac predchádzajúca účtovníčka robila účtovníctvo "na kolene" (v exceli), nie je to ktovieako jasné a zrozumiteľné, evidencia skladu žiadna, dokonca ani inventúru neurobila. Sklad účtovala spôsobom B - ale predaný výrobok vôbec nebol ocenený (tak som poslala zoznam fa konateľovi) nech urobí rozpočet nákladov na daný výrobok + nejaké % réžie.
Súčiastky boli naúčtované na 501 a na 6.. chýbajú celé výnosy.
Teraz rozmýšľam o tom, že vlastne posledné fa v starom roku po tej poslednej dodávke tovaru mali byť všetky na sklade? logicky mi to tak vychádza. Ale predchádzajúca účtovníčka má na 112 nulu, nič. A určite tam tie zásoby boli, buď ako materiál, alebo ako polovýrobok... Tak to by som mala urobiť príjemky, čo bolo dni po poslednej dodávke nakúpené, urobiť dodatočne inventúrny súpis a preúčtovať z 501 na 112, však? Jáj, "hrabať" sa po druhom v kope papierov, to je strašné... mám dať dokopy tento rok, ale keď bez opráv toho starého sa nepohnem. Však to nemôžem nechať len tak... A ktovie, čo ešte nájdem :(.
Ďakujem za pomoc, cením si ľudí, ktorí radi pomôžu. Ešte raz ďakujem.:)