misomiso
26.09.08,22:14
Joj - keby som tak vedel, kde to spravne zaradit:)

Predstavte si, ze chcete spravit prednasku (vy budede prednasat), ale chcete si ju zorganozovat sami. Teda prenajat si priestor, nejakym a sposobom spoplatnit ucast na prednaske. Da sa to takto? Je na to potrebna nejaka specialna zivnost? Ako to zdanit?
Danila
26.09.08,20:33
Joj - keby som tak vedel, kde to spravne zaradit:)

Predstavte si, ze chcete spravit prednasku (vy budede prednasat), ale chcete si ju zorganozovat sami. Teda prenajat si priestor, nejakym a sposobom spoplatnit ucast na prednaske. Da sa to takto? Je na to potrebna nejaka specialna zivnost? Ako to zdanit? Ja potrebujem pre moje prednášky oprávnenie na základe akreditovaného niečoho, čo sa asi rovná pojmu školenie. Je jednou z činností v Tvojej živnosti. A zdaňuješ ako všetko ostatné. Ak to nie je v tomto ponímaní, tak si ma jednoducho zaskočil.;)
Zoltán Kovács
26.09.08,21:14
Joj - keby som tak vedel, kde to spravne zaradit:)

Predstavte si, ze chcete spravit prednasku (vy budede prednasat), ale chcete si ju zorganozovat sami. Teda prenajat si priestor, nejakym a sposobom spoplatnit ucast na prednaske. Da sa to takto? Je na to potrebna nejaka specialna zivnost? Ako to zdanit?

Musíš mať na to jednoznačne oprávnenie asi v nasledovnom znení:

zabezpečenie, usporadúvanie a organizovanie kultúrnych, kultúrno-spoločenských a umeleckých podujatí, seminárov, kurzov a školení
misomiso
26.09.08,21:53
Musíš mať na to jednoznačne oprávnenie asi v nasledovnom znení:

zabezpečenie, usporadúvanie a organizovanie kultúrnych, kultúrno-spoločenských a umeleckých podujatí, seminárov, kurzov a školení

No tak to vyzera nadejne. Ja sice zivnost nemam, ale ked sme zakladali s.r.o., tak vtedy bola taka moda dat do ZL uplne vsetko, preto sme pre pripad, ze by sme organizovali nejake promo akcie, dali aj zivnost "organizovanie kulturnych podujati".

Teda to vyzera, ze by som tie prednasky mohol zorganizovat cez svoju s.r.o., akurat, ze by som musel odviest DPH.

Apropos ja sa nechystam zivit prednaskami, je to pre mna naopak zataz a chcel som to robit v podstate ako charitu. Ponukol som to VS, kde som v minulosti posobil a niektorym inym skolam, pretoze som presvedceny, ze cosi konkretne v zamerani niektorych skol chyba. Reakcie kompetentnych boli zatial opatrne, sam neviem, ako to dopadne - vraj ci by bol zaujem studentov a podobne. Ja by som rad dokazal, ze zaujem by bol a v krajnom pripade by som zorganizoval prednasku sam. V takom pripade by musela byt platena. Nie ani z toho dovodu, ze budem musiet platit priestory, (mohol by som to zasponzorovat v ramci akejsi charity), ale preto, ze ak sa niekomy nieco ponuka zadarmo, tak k tomu aj tak pristupuje. Vsetko, co ma jenaky vyznam musi mat aj cenu, hoci to nemusi byt nejaka horibilna suma.
Zoltán Kovács
26.09.08,21:55
No tak to vyzera nadejne. Ja sice zivnost nemam, ale ked sme zakladali s.r.o., tak vtedy bola taka moda dat do ZL uplne vsetko, preto sme pre pripad, ze by sme organizovali nejake promo akcie, dali aj zivnost "organizovanie kulturnych podujati".

Teda to vyzera, ze by som tie prednasky mohol zorganizovat cez svoju s.r.o., akurat, ze by som musel odviest DPH.

Apropos ja sa nechystam zivit prednaskami, je to pre mna naopak zataz a chcel som to robit v podstate ako charitu. Ponukol som to VS, kde som v minulosti posobil a niektorym inym skolam, pretoze som presvedceny, ze cosi konkretne v zamerani niektorych skol chyba. Reakcie kompetentnych boli zatial opatrne, sam neviem, ako to dopadne - vraj ci by bol zaujem studentov a podobne. Ja by som rad dokazal, ze zaujem by bol a v krajnom pripade by som zorganizoval prednasku sam. V takom pripade by musela byt platena. Nie ani z toho dovodu, ze budem musiet platit priestory, (mohol by som to zasponzorovat v ramci akejsi charity), ale preto, ze ak sa niekomy nieco ponuka zadarmo, tak k tomu aj tak pristupuje. Vsetko, co ma jenaky vyznam musi mat aj cenu, hoci to nemusi byt nejaka horibilna suma.


Neviem či sa dá odborná prednáška zorganizovať pod označením "kultúrne podujatie".
misomiso
26.09.08,21:58
Neviem či sa dá odborná prednáška zorganizovať pod označením "kultúrne podujatie".

Preco, ja budem prednasat "kulturne" a kultivovane:), nebudem im nadavat...
ALDA
26.09.08,23:31
Preco, ja budem prednasat "kulturne" a kultivovane:), nebudem im nadavat...

Vrátnik, rizikár:eek::D
misomiso
27.09.08,09:10
Vrátnik, rizikár:eek::D

Mas s tym problem? :)
Zoltán Kovács
27.09.08,17:50
Žeby prednášky o rizikách podnikania. ;)
Bastian
27.09.08,18:07
No tak to vyzera nadejne. Ja sice zivnost nemam, ale ked sme zakladali s.r.o., tak vtedy bola taka moda dat do ZL uplne vsetko, preto sme pre pripad, ze by sme organizovali nejake promo akcie, dali aj zivnost "organizovanie kulturnych podujati".

Teda to vyzera, ze by som tie prednasky mohol zorganizovat cez svoju s.r.o., akurat, ze by som musel odviest DPH.

Apropos ja sa nechystam zivit prednaskami, je to pre mna naopak zataz a chcel som to robit v podstate ako charitu. Ponukol som to VS, kde som v minulosti posobil a niektorym inym skolam, pretoze som presvedceny, ze cosi konkretne v zamerani niektorych skol chyba. Reakcie kompetentnych boli zatial opatrne, sam neviem, ako to dopadne - vraj ci by bol zaujem studentov a podobne. Ja by som rad dokazal, ze zaujem by bol a v krajnom pripade by som zorganizoval prednasku sam. V takom pripade by musela byt platena. Nie ani z toho dovodu, ze budem musiet platit priestory, (mohol by som to zasponzorovat v ramci akejsi charity), ale preto, ze ak sa niekomy nieco ponuka zadarmo, tak k tomu aj tak pristupuje. Vsetko, co ma jenaky vyznam musi mat aj cenu, hoci to nemusi byt nejaka horibilna suma.

Neviem či sa Ti podarí stanoviť takú cenu, že bude zároveň aj dosť vysoká na to, aby pri platení bola prítomná "mierna bolesť"... a aby si to mohol nazvať charitou:D. Jedno je ale isté, že väčšina ľudí si váži "veci" len ak to získa pracne alebo za €€€€. Keď je niečo zadarmo (alebo za 20 Sk), tak je často tendencia to vnímať ako šmejd... A asi je to aj normálne (len komouši chcú veriť tomu, že je možné dosiahnuť opak).
Prezradíš aj o čom to má byť? Možno by som prišiel aj ja. Hlavne keď píšeš, že za to nebudeš pýtať horibilnú sumu :)
misomiso
27.09.08,18:12
Žeby prednášky o rizikách podnikania. ;)

Rizikara robim iba vo vlastnej firme. Rovnako ako vratnika, riaditela vyskumu, sefa marketingu a generalneho riaditela. Myslim, ze kazdy kto podnika robi rizikara ci si to uvedomuje, alebo nie. Ale iba poniektori sa zivia vylucne tym, ze posudzuju rizika, predovsetkym pre banky. Pokial ide o oblast nehnutelnosti, tak to mozu robit poniektori celkom dobre, co sa tyka posudzovania podnikatelskych rizik, moje skusenosti su take, ze som zatial v banke nenatrafil na cloveka, ktory by tomu rozumel. Ale to je tak si vsade na svete. Ked som nedavno rozporaval partnerovi z Holandska o nasich problemoch ziskat fin. zdroje, zacal sa smoat a hovori - "Samozrejme, ze nemozes ist do bank, tam tomu nerozumeju, hladaj investorov".

Takze tolko k teme mojho profilu na Porade - ale s planovanymi prednaskami to nijako nesuvisi - samozrejme.
misomiso
27.09.08,18:25
Neviem či sa Ti podarí stanoviť takú cenu, že bude zároveň aj dosť vysoká na to, aby pri platení bola prítomná "mierna bolesť"... a aby si to mohol nazvať charitou:D. Jedno je ale isté, že väčšina ľudí si váži "veci" len ak to získa pracne alebo za €€€€. Keď je niečo zadarmo (alebo za 20 Sk), tak je často tendencia to vnímať ako šmejd... A asi je to aj normálne (len komouši chcú veriť tomu, že je možné dosiahnuť opak).
Prezradíš aj o čom to má byť? Možno by som prišiel aj ja. Hlavne keď píšeš, že za to nebudeš pýtať horibilnú sumu :)

Len aby som sa vyjadril jasne. Vnimam to ako charitu, a preto ak to nepojde legalne (cez skolu) som ochotny to robit privatne a vobec ma nebude trapit riziko, ze prerobim (co sa kludne moze stat, ak tam nepride dost ludi).

Aku by som stanovil cenu este neviem, ale v podstate naozaj skor symbolicku, predsa je to pre studentov - mozno 400 Sk na 4 hod prednasku? (pardon - teda radsej 399 s DPH :))

Tazko povedat, co je dnes dobra cena za nejaky kratky kurz, alebo prednasku. Videl som seriozne vyzerajuce kurzy za 3 tis, ale aj za viac ako 40.000 (napr. 1 dnove kurzy organizovane casopisom Profit)

Myslim, ze vzhladom k tomu, ze ide o studentov by cena mala vyjadrovat hodnotu, ktorej by sa mohli (uvedomeli) studenti realne vzdat. Myslim, ze vzhladom k cene napr. mesacnych pausalov za mobil, alebo cenam listkov za kino a kulturu v BA, by napr. 400 Sk mohlo predstavovat cenu, ktorej ekvivalent v konkretnych benefitoch by si mohli vediet dobre predstavit. (teda - vzdavam sa troch navstev kina, alebo mesacneho pausalu a pod).

To by aj odlisilo ucast tych, ktorym na vzdelani zalezi, od tych, ktori to maju na haku (a mohli by sa zucasnit, ak by to bolo zadarmo). A ja tam chcem mat tych prvych, dym druhym nepomoze ani svatena voda...
ALDA
27.09.08,18:30
Mas s tym problem? :)

Práve naopak:)
Bastian
27.09.08,18:32
Len aby som sa vyjadril jasne. Vnimam to ako charitu, a preto ak to nepojde legalne (cez skolu) som ochotny to robit privatne a vobec ma nebude trapit riziko, ze prerobim (co sa kludne moze stat, ak tam nepride dost ludi).

Aku by som stanovil cenu este neviem, ale v podstate naozaj skor symbolicku, predsa je to pre studentov - mozno 400 Sk na 4 hod prednasku? (pardon - teda radsej 399 s DPH :))

Tazko povedat, co je dnes dobra cena za nejaky kratky kurz, alebo prednasku. Videl som seriozne vyzerajuce kurzy za 3 tis, ale aj za viac ako 40.000 (napr. 1 dnove kurzy organizovane casopisom Profit)

Myslim, ze vzhladom k tomu, ze ide o studentov by cena mala vyjadrovat hodnotu, ktorej by sa mohli (uvedomeli) studenti realne vzdat. Myslim, ze vzhladom k cene napr. mesacnych pausalov za mobil, alebo cenam listkov za kino a kulturu v BA, by napr. 400 Sk mohlo predstavovat cenu, ktorej ekvivalent v konkretnych benefitoch by si mohli vediet dobre predstavit. (teda - vzdavam sa troch navstev kina, alebo mesacneho pausalu a pod).

To by aj odlisilo ucast tych, ktorym na vzdelani zalezi, od tych, ktori to maju na haku (a mohli by sa zucasnit, ak by to bolo zadarmo). A ja tam chcem mat tych prvych, dym druhym nepomoze ani svatena voda...
Tých 400 Sk (pardon 399 Sk:D) je asi celkom v pohode... ak im za to ponúkneš niečo čo má hodnotu.
misomiso
27.09.08,18:40
Tých 400 Sk (pardon 399 Sk:D) je asi celkom v pohode... ak im za to ponúkneš niečo čo má hodnotu.

To bude zalezat aj na nich. Realna hodnota vznika totiz az realizovanim napadu. A to uz za nich spravit nemozem. Predpokladam, ze studentov, ktorym to prinesie naozaj realnu hodnotu v buducnosti bude mozno 5%.
Bastian
27.09.08,19:05
To bude zalezat aj na nich. Realna hodnota vznika totiz az realizovanim napadu. A to uz za nich spravit nemozem. Predpokladam, ze studentov, ktorym to prinesie naozaj realnu hodnotu v buducnosti bude mozno 5%.
Určite. Ale záleží aj na tom ako im to Ty podáš (a tiež čo).
5% úspešnosť je malé číslo keď ide o bežné informácie... 5% úspešnosť je slušná iba pri tých špeciálnych... Takže prichádzaš s niečím novým. To budeš potrebovať veľa sily a trpezlivosti... Ľudia sa totiž stavajú dosť neg. k novým spôsobom nazerania. Keby som vedel o čo ide, tak by som Ti aj možno napísal, že Ti držím palce.
Zoltán Kovács
27.09.08,19:51
To bude zalezat aj na nich. Realna hodnota vznika totiz az realizovanim napadu. A to uz za nich spravit nemozem. Predpokladam, ze studentov, ktorym to prinesie naozaj realnu hodnotu v buducnosti bude mozno 5%.

A účasť bude podmienená štatútom študenta, alebo môže hoci kto ťa vypočuť?
misomiso
28.09.08,11:21
A účasť bude podmienená štatútom študenta, alebo môže hoci kto ťa vypočuť?

Neberte to v zlom, ale rad by som si zachoval anonymitu tu na Porade. Navyse je to dost odborma tema, len okrajovo suvisi s podnikanim, nemyslim, ze by to Vam poradakom mohlo byt an nieco dobre...
Danila
28.09.08,12:53
Neberte to v zlom, ale rad by som si zachoval anonymitu tu na Porade. Navyse je to dost odborma tema, len okrajovo suvisi s podnikanim, nemyslim, ze by to Vam poradakom mohlo byt an nieco dobre...Si úprimný ako vždy. To je tu vzácnosť. Po konzultácii na MŠ by si na základe akreditácie mohol prednášať do sýtosti. Len keby bolo komu. Za pokus to stojí, a možno po prvom ostatné stíhať nebudeš.;):)
misomiso
28.09.08,15:10
Si úprimný ako vždy. To je tu vzácnosť. Po konzultácii na MŠ by si na základe akreditácie mohol prednášať do sýtosti. Len keby bolo komu. Za pokus to stojí, a možno po prvom ostatné stíhať nebudeš.;):)

S tym MŠ si myslela Matersku skolu, alebo Ministerstvo skolstva? :) To ako taketo akreditacie vyzeraju?
Danila
28.09.08,15:41
S tym MŠ si myslela Matersku skolu, alebo Ministerstvo skolstva? :) To ako taketo akreditacie vyzeraju?Si zlatý, aspoň trochu života.:) V tomto prípade MŠ.;)Vypracuješ projektík, s určitým zameraním, okruhom poslucháčov, ako, o čom, kedy, oni Ti to schvália na AK/ Tebe určite/, platnosť to má tuším 5 rokov. A prednášaš do úmoru. Najskôr predmet školení konzultuj. Ale Ty si asi len tak uťahuješ z nudy.:) Lebo takéto jednoduché veci, to Ty určite máš v malíčku.:)No ale čo, aspoň pokecáme. Nedeľná chvíľka prózy.;)
misomiso
28.09.08,16:56
Si zlatý, aspoň trochu života.:) V tomto prípade MŠ.;)Vypracuješ projektík, s určitým zameraním, okruhom poslucháčov, ako, o čom, kedy, oni Ti to schvália na AK/ Tebe určite/, platnosť to má tuším 5 rokov. A prednášaš do úmoru. Najskôr predmet školení konzultuj. Ale Ty si asi len tak uťahuješ z nudy.:) Lebo takéto jednoduché veci, to Ty určite máš v malíčku.:)No ale čo, aspoň pokecáme. Nedeľná chvíľka prózy.;)

Ja si neutahujem z nudy, len zatial nechapem, preco by som mal cokolvek akreditovat na MS. Na VS som v minulosti uz prednasal, ucil som tam normalne urcite predmety, hoci bez akademickeho titulu, pretoze som ucil externe. Navyse ked som teraz hovoril s dekanmi, nevideli v tom problem, jediny problem bol skor v tom, ze oni si to vedia predstavit iba ako predmet, a ja nie som ochotny zaviazat sa k niecomu na cely semester alebo dokonca dva, casto byvam mimo SR a nemohol by som tomu venovat tolko casu. Chcel som zatial skusit nejaku jednorazovu prednasku (4 hod?) ale to je problem vtesnat do systemu studia.

Preco by som mal teraz obtazovat MS nejakou akreditaciou? Kde by som potom mohol prednasat, ked aj va VS mozem prednasat bez toho? Myslis, ze ak by som to chcel robit sukromne cez svoju s.r.o. (miestnost - plagat - vstupne) tak potrebujem akreditaciu?
Jozef Mihál
28.09.08,17:07
Samozrejme že zorganizovať nejakú prednášku a to aj platenú, je možné bez akejkoľvek akreditácie.
Danila
28.09.08,17:09
Ja si neutahujem z nudy, len zatial nechapem, preco by som mal cokolvek akreditovat na MS. Na VS som v minulosti uz prednasal, ucil som tam normalne urcite predmety, hoci bez akademickeho titulu, pretoze som ucil externe. Navyse ked som teraz hovoril s dekanmi, nevideli v tom problem, jediny problem bol skor v tom, ze oni si to vedia predstavit iba ako predmet, a ja nie som ochotny zaviazat sa k niecomu na cely semester alebo dokonca dva, casto byvam mimo SR a nemohol by som tomu venovat tolko casu. Chcel som zatial skusit nejaku jednorazovu prednasku (4 hod?) ale to je problem vtesnat do systemu studia.

Preco by som mal teraz obtazovat MS nejakou akreditaciou? Kde by som potom mohol prednasat, ked aj va VS mozem prednasat bez toho? Myslis, ze ak by som to chcel robit sukromne cez svoju s.r.o. (miestnost - plagat - vstupne) tak potrebujem akreditaciu? Keby som si to nemyslela, tak by som Ti to nepísala. Rozmýšľaľa som, že by to mohlo byť aj ako nejaký krúžok, no ale mýlia ma tie financie v tom prípade. My sme na výške za také veci neplatili, a preto si myslím, že ako mimoškolská činnosť možno, bezplatne - hovoríš, že charita, ako činnosť podnikateľská musí byť v živnosti. A ako školiaca akreditovaná, vykonávať ju môže potom aj niekto v Tvojom mene. Miso, takto som musela postupovať ja v mojej školiacej činnosti. Možno má niekto iné skúsenosi. Preto sa Ti snažím poradiť to, čo som musela preskákať ja. Ale na jednu štvorhodinovú prednášku by to asi bolo zbytočné.
Danila
28.09.08,17:13
Samozrejme že zorganizovať nejakú prednášku a to aj platenú, je možné bez akejkoľvek akreditácie.Tak to je pre mňa novinka, ďakujem.
Jozef Mihál
28.09.08,17:34
Práve som urobil mojim deťom bezplatnú prednášku o tom, že si musia konečne na zajtra urobiť úlohy. Na počudovanie ma pritom nikto z MŠ nenaháňal kvôli nejakej akreditácii.
misomiso
28.09.08,17:37
Keby som si to nemyslela, tak by som Ti to nepísala. [/b]Rozmýšľaľa som, že by to mohlo byť aj ako nejaký krúžok, no ale mýlia ma tie financie v tom prípade. My sme na výške za také veci neplatili, a preto si myslím, že ako mimoškolská činnosť možno, bezplatne - hovoríš, že charita, ako činnosť podnikateľská musí byť v živnosti. A ako školiaca akreditovaná, vykonávať ju môže potom aj niekto v Tvojom mene. Miso, takto som musela postupovať ja v mojej školiacej činnosti. Možno má niekto iné skúsenosi. Preto sa Ti snažím poradiť to, čo som musela preskákať ja. Ale na jednu štvorhodinovú prednášku by to asi bolo zbytočné.

Zacina ma celkom tato tema zaujimat, nie ze by som planoval tu akreditaciu, ale zaujima ma, aku uroven kontroly si stat chce uplatnit. Mozes prosim par vetami opisat, co je sucastou tej akreditacie? Musela si pisomne predlozit nejake spracovane temy? Posudzoval ich niekto? Vyzadovali vzdelanie?
Bastian
28.09.08,17:48
Práve som urobil mojim deťom bezplatnú prednášku o tom, že si musia konečne na zajtra urobiť úlohy. Na počudovanie ma pritom nikto z MŠ nenaháňal kvôli nejakej akreditácii.
:D
Danila
28.09.08,18:54
Práve som urobil mojim deťom bezplatnú prednášku o tom, že si musia konečne na zajtra urobiť úlohy. Na počudovanie ma pritom nikto z MŠ nenaháňal kvôli nejakej akreditácii.Vážený pán Mihál, Vaša galantnosť je skutočne obdivuhodná. A Vaša neomylnosť trčí z každého kúta. Vy by se sa určite uplatnil aj v MŠ aj na MŠ.
S pozdravom Danila;)
Jozef Mihál
28.09.08,19:15
Snažím sa prispôsobiť (viď príspevok č.25).

Vo vecnej rovine:

O akreditácií má zmysel hovoriť napríklad v prípade jazykových kurzov, kurzov vedenia účtovníctva, práce s počítačom a pod.

Vyžadovať akreditáciu napríklad pri prednáškach pána Wozniaka (http://smotlak.blog.sme.sk/c/165925/Ako-ma-inspiroval-Steve-Wozniak.html)alebo Piňeru (http://www.prave-spektrum.sk/article.php?623) je zjavný nezmysel.

Pán mišomišo sa určite v tomto kontexte dokáže správne zaradiť.
kukučka
28.09.08,19:42
nuž keď vedia zaplatiť pána Wozniaka, či Piňeru, hádam budú vedieť aj to,ako zaplatiť aj misamisa.
Ja to síce na rozdiel od neho nepotrebujem vedieť, ale som naozaj zvedavá, kto teraz rozsúdi Danilu a pána Mihála?
Danila
28.09.08,19:45
Snažím sa prispôsobiť (viď príspevok č.25).

Vo vecnej rovine:

O akreditácií má zmysel hovoriť napríklad v prípade jazykových kurzov, kurzov vedenia účtovníctva, práce s počítačom a pod.

Vyžadovať akreditáciu napríklad pri prednáškach pána Wozniaka (http://smotlak.blog.sme.sk/c/165925/Ako-ma-inspiroval-Steve-Wozniak.html)alebo Piňeru (http://www.prave-spektrum.sk/article.php?623) je zjavný nezmysel.

Pán mišomišo sa určite v tomto kontexte dokáže správne zaradiť.Prednášky pána Wozniaka alebo Piňeru nepoznám. Ja nie som na Vašej úrovni. Predpokladala som, že miso nechce jednu prednášku vzhľadom k jeho pôsobeniu na Porade, ale že to bude mať širší záber. A tiež mám právo na omyl. Vy však neustále máte po ruke Etiketu. A vcelku veľkoryso ste sa snažil môj omyl, či nepochopenie aboslútne zdehonestovať. A to Vám vyšlo. Netušila som, že presne chápete úmysel misomisa. Skláňam sa pred Vami, dúfam, že to postačuje ako nasypaný popol na moju hlavu. Ale aspoň je nejaká zábava. Bolo to tu fádne.:)
Danila
28.09.08,19:46
nuž keď vedia zaplatiť pána Wozniaka, či Piňeru, hádam budú vedieť aj to,ako zaplatiť aj misamisa.
Ja to síce na rozdiel od neho nepotrebujem vedieť, ale som naozaj zvedavá, kto teraz rozsúdi Danilu a pána Mihála?Nelám si nad tým hlavu. To si rozsúdi misomiso.
imino
28.09.08,20:15
Samozrejme že zorganizovať nejakú prednášku a to aj platenú, je možné bez akejkoľvek akreditácie.
Dobry vecer!

Uz ked ste to tu tak rozbehli, tak mam aj ja, z mojho laickeho pohladu, jednu otazku.

Myslim si, hoci sa mozem mylit, ;) ze je rozdiel:
1, zorganizovat prednasku a
2, prednasat na nej.

Predpokladam, ze na 1, staci prislusna a spravna formulacia v ZL, OR a pod. Lenze, ako je to s 2,? Prednasatelmi byvaju lektori, ktori na prednasanie zvyknu mat prislusne skusky, osvedcenia atd. Usudzujem z toho, ze maju aj vami (vsetkymi) spominanu akreditaciu.

Je teda na prednasanie akreditacia nutna?

Dakujem. ;)
misomiso
28.09.08,20:23
Prepacte - naozaj som tu nechel vyvolat akukolvek hadku. Diky za vsetky postrehy, pokusim sa z nich nieco si vybrat.

Ide mi o to, ze mnohe univerzity pripravuju celkom slusne studentov po odbornej stranke, no napriek tomu vo vzdelani podla mne nieco chyba. To nieco by sa dalo vyucovat, mozno casom aj ako predmet, ale toto nie je dnes moj zamer. Va VS sa uci uz dost predmetov, z toho mnozstvo zbytocnych, nechcem pridavat dalsi. Navyse v oblasti, o ktorej chcem hovorit sa vsetko rychlo meni, takze by sa mohlo stat, ze dnes budeme venovat mnozstvo energie (a studenti casu) aby sme ich nieco detailne naucili a kym pridu do praxe, polovica z toho uz nebude platit. Ja im preto chcem iba vysvetlit o aku oblast by sa mali (pardon - mohli) zaujimat, aky benefit by im to prinieslo a kde dalej cerpat informacie, ak to budu v buducnosti potrebovat.

Cize na to staci aj jedna 4 hodinova prednaska - aspon dufam. Stale spolieham na spolupracu vedenia skol, ak by to neslo, pojdem aj na vlastnu past, som presvedceny, ze studenti by taketo informacie uvitali. Este je samozrejme dalsia moznost, ze to budu mat aj studentti na haku a budem musiet priznat, ze som sa mylil... - uvidime.
misomiso
28.09.08,20:41
Dobry vecer!

Uz ked ste to tu tak rozbehli, tak mam aj ja, z mojho laickeho pohladu, jednu otazku.

Myslim si, hoci sa mozem mylit, ;) ze je rozdiel:
1, zorganizovat prednasku a
2, prednasat na nej.

Predpokladam, ze na 1, staci prislusna a spravna formulacia v ZL, OR a pod. Lenze, ako je to s 2,? Prednasatelmi byvaju lektori, ktori na prednasanie zvyknu mat prislusne skusky, osvedcenia atd. Usudzujem z toho, ze maju aj vami (vsetkymi) spominanu akreditaciu.

Je teda na prednasanie akreditacia nutna?

Dakujem. ;)

Tu na Porade je takym dobrym zvykom (ved je to stranka uctovnikov:)) citovat konkretne zakony. Mal by teda jestvovat nejaky zakon, ktory zakazuje prednasat kadzemu, kto nema akreditaciu na MS. Ja osobne neverim, ze by takyto zakon niekedy parlament schvalil.

Preco? No - na jednej strane by mohla jestvovat opravnena snaha statu:

1. chranit ludi pred neodbornym poskytovanim sluzieb, podobne ako v oblasti niektorych zivnosti.
2. mat urcity dosah na to, kto, ale hlavne co hovori - co by som ale cakal skor u totalitnych rezimov.

Lenze jedno aj druhe straca akylolvek zmysel, ak si uvedomime, ze uz napr. v televizii (ked uz neberieme do uvahy internet) diskutuju ludia bez akejkolvek akreditacie k roznym, zvacsa odbornym temam. (Napr. relacie ako Pod lampou, ale aj denne pozvani hostia to TA3 a pod. Vyber hosti je iba na televizii a nikto to neschvaluje.

Samozrejme - mohol by padnut argument, ze pokial si za to (za prednasku) clovek plati, mal by mat garantovanu nejaku kvalitu - (v podstate podla bodu 1 - analogia so zivnostami). Lenze v pripade STV si za to tiez platime, STV nie je zadarmo. Napriek tomu tam moze "prednasat kazdy, koho redaktori diskusnej relacie budu povazovat za vhodneho. Ja som uz tiez napr. nie raz (aj ked nie casto) prejavoval svoje nazory v televiznom vysielani. Preco by som potom nemohol prednasat napr. pre 60 ludi?

Samozrejme - mozem sa mylit, ako vzdy. Ak poznate zakon, ktory toto upravuje, prilepte ho sem prosim.
Stefan2005
29.09.08,07:17
Akreditácia môže, ale nemusí byť poskytovaná len štátnou (teda ideologicky závislou) inštitúciou. Vydávajú ju aj súkromné inštutúty i poskytovateľom školení. Takáto vydaná akreditácia daného inštitútu-inštitúcie je (mala by byť!) garanciou kvality pre školenia, ktoré ponúkajú jednotliví poskytovatelia - vyžaduje sa totiž od nich splnenie vysokých nárokov na kvalitu školení pre akreditované kurzy nielen od organizácií, ale aj priamo od lektorov, poskytujúcich jednotlivé kurzy.
Berme to tak, že zlatý prsteň je zlatý, ale keď je opatrený puncovou značkou, tak je tam (určitá) záruka... Tak je to asi aj v prípade niektorých prednášok - školení: renomovaná inštitúcia si môže vyžadovať (a udelovať) akreditácie, a tým zvyšovať "punc" svoje lektorskej činnosti. Aby to nebolo ako v tej televíznej debate...
misomiso
29.09.08,09:04
Akreditácia môže, ale nemusí byť poskytovaná len štátnou (teda ideologicky závislou) inštitúciou. Vydávajú ju aj súkromné inštutúty i poskytovateľom školení. Takáto vydaná akreditácia daného inštitútu-inštitúcie je (mala by byť!) garanciou kvality pre školenia, ktoré ponúkajú jednotliví poskytovatelia - vyžaduje sa totiž od nich splnenie vysokých nárokov na kvalitu školení pre akreditované kurzy nielen od organizácií, ale aj priamo od lektorov, poskytujúcich jednotlivé kurzy.
Berme to tak, že zlatý prsteň je zlatý, ale keď je opatrený puncovou značkou, tak je tam (určitá) záruka... Tak je to asi aj v prípade niektorých prednášok - školení: renomovaná inštitúcia si môže vyžadovať (a udelovať) akreditácie, a tým zvyšovať "punc" svoje lektorskej činnosti. Aby to nebolo ako v tej televíznej debate...

Aha - teda ak som to pochopil spravne, tak ja mozem bud jednoducho apravit "prednasku", alebo "akreditovanu prednasku". No to je fajn, potom si vyberiem jednoducho "prednasku", pretoze naozaj netusim, kde by som tu akreditaciu ziskal. Moj napad zacat sa tomu venovat (prednaskam na urcitu temu) vznikol z toho, ze sa u nas tomu dpopsial nikto nevenoval. Teda ak sa urcitej oblasti na Slovensku doposial nikto nevenoval, kto ma bude akreditovat?

Podobny problem sme mali so zalozenim zivnosti. ZU odo mna vyzadoval vzdelanie. Ja mam sice VS vzdelanie, ktore v podstate suvisi s tym, co ako s.r.o. robime, no zdaleka sa s nim celkom nekryje. Lenze my robime niceo, co tu na Slovensku nikdy nikto ani neskusal robit a vystudovat (alebo vyucit sa:)) to nie je mozne - dokonca nikde na svete. Su samozrejme firmy, ktore vo svete zacali uz davno pred nami a robia to iste, ale tie su obohnane ostnatym drotom a so zamestnancami maju uzavrete vsetky mozne klauzuly o mlcanlivosti a zakaze konkurencie. Teda ZU uznal nastastie velmi rychlo, ze po mne nemoze pozadovat vzdelanie, kedze ziadne nie je k dispozicii.

Podobne by som nerad vysvetloval niekomu na MS, ze su v podstate oni, ktori su pozadu, a ze to, co idem ja teraz presadit tu mali priniest us davno.
imino
30.09.08,03:41
Dobry vecer!

Uz ked ste to tu tak rozbehli, tak mam aj ja, z mojho laickeho pohladu, jednu otazku.

Myslim si, hoci sa mozem mylit, ;) ze je rozdiel:
1, zorganizovat prednasku a
2, prednasat na nej.

Predpokladam, ze na 1, staci prislusna a spravna formulacia v ZL, OR a pod. Lenze, ako je to s 2,? Prednasatelmi byvaju lektori, ktori na prednasanie zvyknu mat prislusne skusky, osvedcenia atd. Usudzujem z toho, ze maju aj vami (vsetkymi) spominanu akreditaciu.

Je teda na prednasanie akreditacia nutna?

Dakujem. ;)
Dobre rano, prosim vas, aka je teda zodpovedna odpoved na moju vyssie uvedenu otazku? :);)

Dakujem.
imino
05.10.08,19:51
Dobry vecer!

Uz ked ste to tu tak rozbehli, tak mam aj ja, z mojho laickeho pohladu, jednu otazku.

Myslim si, hoci sa mozem mylit, ;) ze je rozdiel:
1, zorganizovat prednasku a
2, prednasat na nej.

Predpokladam, ze na 1, staci prislusna a spravna formulacia v ZL, OR a pod. Lenze, ako je to s 2,? Prednasatelmi byvaju lektori, ktori na prednasanie zvyknu mat prislusne skusky, osvedcenia atd. Usudzujem z toho, ze maju aj vami (vsetkymi) spominanu akreditaciu.

Je teda na prednasanie akreditacia nutna?

Dakujem. ;)
Dobry vecer!

Je teda rozdiel medzi zorganizovanim prednasky a samotnym prednasanim, alebo nie je???????? Samozrejme, z pohladu akreditacie......

Prosim vas, dozviem sa uz odpoved.....???????? V predoslych prispevkoch ste sa bavili o organizovani, ale o prednasani ako takom zatial rec nebola......
imino
14.10.08,05:29
Uz ked ste to tu tak rozbehli, tak mam aj ja, z mojho laickeho pohladu, jednu otazku.

Myslim si, hoci sa mozem mylit, ;) ze je rozdiel:
1, zorganizovat prednasku a
2, prednasat na nej.

Predpokladam, ze na 1, staci prislusna a spravna formulacia v ZL, OR a pod. Lenze, ako je to s 2,? Prednasatelmi byvaju lektori, ktori na prednasanie zvyknu mat prislusne skusky, osvedcenia atd. Usudzujem z toho, ze maju aj vami (vsetkymi) spominanu akreditaciu.

Je teda na prednasanie akreditacia nutna?

Dakujem. ;)


Je teda rozdiel medzi zorganizovanim prednasky a samotnym prednasanim, alebo nie je???????? Samozrejme, z pohladu akreditacie......

Prosim vas, dozviem sa uz odpoved.....???????? V predoslych prispevkoch ste sa bavili o organizovani, ale o prednasani ako takom zatial rec nebola......
?????????