Naďa
08.05.05,13:13
SZČO predáva potraviny a hrozí mu, že sa stane platcom DHP. Rozmýšľam nad tým, ako rozdeliť činnosť na dve časti tak, aby ním nemusel byť. Papierovo by to nebol problém - časť podnikania by išla na manžela. Problém je podľa mňa v tom, že je to 1 predajňa, ktorá sa fyzicky nedá rozdeliť. Nemáte skúsenosti s nejakou fintou?
ondrejvla
08.05.05,12:43
A prečo nechce byť platiteľom? Veď je to pre neho výhodnejšie! A rozdeliť na 2 FO tovar, to teda ozaj neviem! Jedine do predajne 2 x ERP, tovar brať obidvaja, a kupujúci budú chodiť ako blbečkovia s piškótami k jednej a s lekvárom k druhej ERP! Neviem si to inak predstaviť!
Naďa
08.05.05,13:23
Veď práve. Platcom by veľmi byť nechceli - predávajú koncovému spotrebiteľovi. Keby šlo rozdeliť predajňu na časť npr. hygiena a priem. tovar jedna časť, potraviny druhá časť, ale v skutočnosti to nejde.

Viem, že v reštauračných činnostiach sa takýmto "akože rozdelením" vyhýbajú platcovstvu DPH. Chcela som len vedieť, či niekto už nemá skúsenosti aj s potravinárskou predajňou, pretože ja som nevedela prísť na žiaden múdry nápad.
ondrejvla
08.05.05,13:26
Ale ja sa čudujem, že nechcú byť platiteľom DPH?! Myslíš, že budú drahší?! Ani by som nepovedala! Alebo sa boja účtovníctva?
Naďa
08.05.05,16:57
Doklady na zúčtovanie nosia sporadicky (pekný výraz) skôr raz za 4-5 mesiacov. Okrem nákupu tovaru sú ich výdavky súvisiace s DPH nakmer o ničom, takže budú každý štvrťrok platiť DPH. Asi snáď to ich odrádza.
ondrejvla
08.05.05,17:04
Doklady na zúčtovanie nosia sporadicky (pekný výraz) skôr raz za 4-5 mesiacov. Okrem nákupu tovaru sú ich výdavky súvisiace s DPH nakmer o ničom, takže budú každý štvrťrok platiť DPH. Asi snáď to ich odrádza.Veď to treba aj vypracovať k prevádzkovému poriadku systém likvidácie tovaru po spotrebe, pokazeného tovaru...
No a na vstupe, napr. leas.auto - dodávka, majetok, zásoby,všetok nákup tovaru...
Veď im trošku poraď!! Všetko ide len treba chcieť. Ale takéto sporadické nosenie dokladov by som nezniesla!!!! Mne musí môj klient, ktorý má predajňu s potravinami nosiť doklady každý týždeň! Veď to je predsa obrovské množstvo nákupu tovaru, to sa ti musí aj zle robiť!! No a tržby z denníka si tiež potrebujem odpísať, takže len si musíš inak zorganizovať tú jeho neporiadnu sporadickosť!
Naďa
09.05.05,06:01
Doteraz mali malý obchodík, ktorý nešiel. Zmenili lokalitu a nestačia zásobovať. Auto používajú doteraz súdkromné. Zmena lokality ich zatiaľ finančne zaťažila (zariadenia kupovali od neplatcu DPH) a aj keď sa im peniaze pomaly vracajú, všetko sústreďujú zatiaľ na tovar. Jednoducho sú radi, že sa im začalo dariť a snažia sa robiť, robiť, robiť.
Zita5
09.05.05,06:05
A čo potom , ak sa rozdelia na 2 predajne a ...... budú mať obrat taký , že predsa ten plátca DPH im bude hroziť . Potom čo ? Zasa sa rozdelia na 2 a 2 predajne ??? Já si osobne myslím , že v obchode sa DPH nevyhnú .
iriska
17.05.05,17:43
héééééééééééééééééééééééj a nedá sa urobiť spolupracujúca osoba, na ktorú sa dáva časť výdavkov a časť príjmov? (v %, ale už neviem aké)
Nad tým som aj ja nejaký čas uvažovala, ale teraz už nie. Už je to zrušené?
pyton
17.05.05,20:38
Ak myslíš vypomáhajúcu osobu, to už je zrušené.
Miruška
18.05.05,14:13
A majú v tých potravinách aj mäso údeniny, poprípade zeleninu? Pretože som bežne videla v potravinách pokladňu pri mäse, kde som zapaatila, hneď ako ma obslúžili a potom som zvyšok potravín dopaltila pri veľkej pokaldni.