foaswc
27.09.08,11:04
Poradí mi niekto? Firma mi zaplatila prevodom sumu menšiu o ,50,- halierov ako je na faktúre. Ako to mám zaúčtovať?
betka
27.09.08,19:38
Závazok vysporiadajte v knihe závazkov.
Paula
27.09.08,20:11
A môžte aj chvíľu počkať, či nepríde doplatok.. Niekedy sa možno stane, že haliere "ujdú" aj Vám, nepozornosťou uhradíte záväzok v nesprávnej výške a o pár dní rozdiel doplatíte.
betka
28.09.08,09:48
A môžte aj chvíľu počkať, či nepríde doplatok.. Niekedy sa možno stane, že haliere "ujdú" aj Vám, nepozornosťou uhradíte záväzok v nesprávnej výške a o pár dní rozdiel doplatíte.

Osobne hal. neuhrádzam, banka mi stiahne 4 sk za položku, a druhej starne je taktiež stiahnuté za položku.
(raz mi bolo však uhradených 0,1 hal. a poplatok.........)

mimotemy, veď ste možno niekto sledovali, čo dokáže narobiť 1 Sk nedoplatku MU za psa. :D:D:D:D:D
Paula
28.09.08,10:00
Hej, s tým psom som videla:D. A k tým nedoplatkom - asi máme rôzne skúsenosti....ja ich vidím, keď dostaneme priebežné odsúhlasenie pohľadávok od dodávateľa (viackrát do roka) ...jednoducho sa chybička stane, ale dodávateľ sám od seba tie haliere "nevygumuje" a eviduje stále ako pohľadávku. Takže tak :).
ondrejvla
28.09.08,10:53
Poradí mi niekto? Firma mi zaplatila prevodom sumu menšiu o ,50,- halierov ako je na faktúre. Ako to mám zaúčtovať?

Niektoré firmy zásadne neuhrádzajú haliere, v tom prípade hneď pri vystavovaní fa dám hal.vyrovnanie na celé Sk. CV PÚ zaúčtuj :
548/311 0,50 Sk
V JÚ: len v knihe pohľadávok.
betka
28.09.08,12:30
Som: mimotemy

Avšak by som reagovala na Vlastičkyn príspevok, na kt. som dala súhlas.
Osobne účtujem tieto neuhradené pohľadávky cez 546

Postupy účtovania PU:

68/(5) Na ťarchu účtu 546 – Odpis pohľadávky sa účtuje odpis pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania. Na účte 546 – Odpis pohľadávky sa účtujú aj postúpené pohľadávky z hospodárskej činnosti a odpis pohľadávok podľa osobitného predpisu.16) Pred vyradením pohľadávky z účtovníctva sa zúčtuje vytvorená opravná položka k pohľadávke na ťarchu účtu 391 – Opravné položky k pohľadávkam so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu pohľadávky.

(6) Na účte 547 – Tvorba a Zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam sa účtuje tvorba a zúčtovanie opravnej položky k pohľadávke podľa § 18.

(7) Na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť sa účtujú ostatné položky neúčtované na predchádzajúcich účtoch, ktoré sa týkajú samostatnom analytickom účte k tomuto účtu sa sledujú rozdiely vyplývajúce zo zníženia regulovaných cien podľa osobitného zákona40 ).

Postupujem 68/5 prvá veta. (neviem, či je to správne.) Považujem to za odpis pri trvalom upustení vymáhania 50 hal.
ondrejvla
28.09.08,18:46
Som: mimotemy

Avšak by som reagovala na Vlastičkyn príspevok, na kt. som dala súhlas.
Osobne účtujem tieto neuhradené pohľadávky cez 546

Postupy účtovania PU:

68/(5) Na ťarchu účtu 546 – Odpis pohľadávky sa účtuje odpis pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania. Na účte 546 – Odpis pohľadávky sa účtujú aj postúpené pohľadávky z hospodárskej činnosti a odpis pohľadávok podľa osobitného predpisu.16) Pred vyradením pohľadávky z účtovníctva sa zúčtuje vytvorená opravná položka k pohľadávke na ťarchu účtu 391 – Opravné položky k pohľadávkam so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu pohľadávky.

(6) Na účte 547 – Tvorba a Zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam sa účtuje tvorba a zúčtovanie opravnej položky k pohľadávke podľa § 18.

(7) Na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť sa účtujú ostatné položky neúčtované na predchádzajúcich účtoch, ktoré sa týkajú samostatnom analytickom účte k tomuto účtu sa sledujú rozdiely vyplývajúce zo zníženia regulovaných cien podľa osobitného zákona40 ).

Postupujem 68/5 prvá veta. (neviem, či je to správne.) Považujem to za odpis pri trvalom upustení vymáhania 50 hal.

Ja riešim tieto halierové položky ako halierové vyrovnanie, preto účet 548. Nepovažujem 0,50 Sk za nevymožiteľnú pohľadávku - alebo by som mala?
A nakoniec pri kontrole si viem zdôvodniť, že sa nejedná o odpis pohľadávky.
betka
28.09.08,18:50
Ja riešim tieto halierové položky ako halierové vyrovnanie, preto účet 548. Nepovažujem 0,50 Sk za nevymožiteľnú pohľadávku - alebo by som mala?
A nakoniec pri kontrole si viem zdôvodniť, že sa nejedná o odpis pohľadávky.

????? Chrobák v mojej hlave:)
cloe
28.09.08,18:56
Myslím, že sme v téme JU, takže to účtovanie nebude treba, takže asi ani 548 ani 568, jedine či POZD alebo VOZD.
Ale myslím, že PNZD, keďže úhrada 0,50 neprišla.
Ja napríklad v softe, aby mi celkom vypadla faktúra z evidencie, musím nejako zadať aj tých 0,50.
ondrejvla
28.09.08,19:00
Myslím, že sme v téme JU, takže to účtovanie nebude treba, takže asi ani 548 ani 568, jedine či POZD alebo VOZD.
Ale myslím, že PNZD, keďže úhrada 0,50 neprišla.
Ja napríklad v softe, aby mi celkom vypadla faktúra z evidencie, musím nejako zadať aj tých 0,50.

Pozri príspevok č.6, je tam aj riešenie JÚ.
cloe
28.09.08,19:12
Pozri príspevok č.6, je tam aj riešenie JÚ.

Máš pravdu, je to tam. Lenže ako som už písala, ja keď nahrávam banku a dám úhradu tej faktúry, tak tým spôsobom sa mi urobí zápis do knihy faktúr. Keď dám skutočne zaplatenú sumu, tak mi tam tých 0,50 bude svietiť. Keď nechcem aby to tam bolo, tak musím nejako nahrať aj túto sumu.
ondrejvla
29.09.08,04:30
Máš pravdu, je to tam. Lenže ako som už písala, ja keď nahrávam banku a dám úhradu tej faktúry, tak tým spôsobom sa mi urobí zápis do knihy faktúr. Keď dám skutočne zaplatenú sumu, tak mi tam tých 0,50 bude svietiť. Keď nechcem aby to tam bolo, tak musím nejako nahrať aj túto sumu.

Zaúčtuj to priamo do knihy pohľadávok, nie je to VOZD, len zápis v JÚ v KP.
lenkak
29.09.08,06:40
Zaúčtuj to priamo do knihy pohľadávok, nie je to VOZD, len zápis v JÚ v KP.

robím to presne tak isto.