eldagabo
27.09.08,14:59
Dobrý deň,

som penzista a predávam byt. Výťažok chcem požičať deťom, ktoré by mi potom prispievali na živobytie. Doteraz som daň z prijmu neplati, ale neviem, ako mám ošetriť v dani z prijmu pôžičky a splátky. Prosím o informáciu, prípadne o odkaz na predpis, ktorý sa týmto konkrétne zaoberá.

Vopred ďakujem
Elda
jaja99
27.09.08,13:54
poskytnutie pôžičky nie je výdavok a prijatie splátky z istiny pôžičky nie je príjem
§ 3 ods .2 písm B zákona o dani z príjmov:
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,

Ak by súčasťou zmluvy o pôžičke boli aj úroky, tie sa zdaňujú v roku ich prijatia
§ 7 ods. 1 písm C zákona o dani z príjmov:

Príjmy z kapitálového majetku

(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú

a) úroky a ostatné výnosy z cenných papierov,
b) úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b),
c) úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek .....