jana007
15.04.09,13:44
Vysvetlite mi prosím Vás niekto zaúčtovanie samotnej splátky ( OA, JÚ-platca DPH ). Sedím tu pol dňa a čím viac študujem, tým viac toho neviem. Tabuľka mi od Maríny vyšla aj odpisy sa zhodujú so softom. Ide o splátku č.2 ( už "normálnu"):
Istina = VNZD, Finančná činnosť = Prevádzková réžia, ostatné nič nie je (ako poistné) a DPH z istiny a fin.činnosti = evidencia DPH ( odpočet )?
Nárok na odpočet DPH nemáš na osobné auto, takže aj DPH do nákladov.
otázka
15.04.09,11:48
Nárok na odpočet DPH nemáš na osobné auto, takže aj DPH do nákladov.
Čiže istina VNZD, fin.činnosť = réžia a DPH za istinu a fin.činnosť = réžia?
Lebo účtovník predo mnou dal túto splátku do ev.DPH (odpočítanie dane ) k 10.12.2008. Uhradená bola 01/2009. Tým pádom je to účtovanie zle.
Marína
15.04.09,12:38
Čiže istina VNZD, fin.činnosť = réžia a DPH za istinu a fin.činnosť = réžia?
Lebo účtovník predo mnou dal túto splátku do ev.DPH (odpočítanie dane ) k 10.12.2008. Uhradená bola 01/2009. Tým pádom je to účtovanie zle.
Daň z PH pri OA nemôžeš odpočítať, teda ani neeviduješ v knihe DPH.
Tak, ako uviedla Janka, účtuješ do VOZD-prev. réžia. Zuzka, ak si si nahodila splátkový kalendár v tabuľke do listu OA, máš uvedené aj presné účtovanie v peňažnom denníku. V tabuľke sa posuň doprava.
otázka
15.04.09,12:47
Marína viem, jeden lizing mam s Tebou už za sebou. Zmena je v tom, že ide o platcu DPH (čiže jedno či platca, neplatca), tak som nevedela ako účtovať, aby to bolo OK. Toto účto som prebrala od iného účtovníka. Auto bolo obstarané v 09/2008 a ten účtovník dával z celkovej sumy DPHáčku do DPH a ostatok VNZD. Keďže to nemá s evidenciou DPH nič spoločné, tak je to účto za r.2008 zle!!!!
Marína
15.04.09,12:56
Zuzka, máš pravdu, nie je to správne, budeš musieť podať dodatočné priznanie DPH a náväzne na to by si mala podať aj DP k dani z príjmu, aby si čiastku evidovanú v evidencii DPH uplatnila v zdaniteľných výdavkoch.
Len pre istotu, je to ozaj osobné, nie nákladné MV? U nákladného si DPH uplatňuješ.
Ďakujem za ocenenie.:)
otázka
15.04.09,13:00
Toto je osobný automobil Fiat. Od r.2007 je týmto spôsobom účtovaný aj obilný kombajn. Celá DPH do odpočtu a ostatok splátky VNZD.
dopravca
17.04.09,08:41
Prosím Vás, Lízingovka mi prestala posielať faktúry od nového roka/ zavedenie Eura/ Na základe čoho mám zaúčtovávať lízingové splátky? Ďakujem
otázka
17.04.09,08:49
Marína podľa TP je to osobné vozidlo, kategória M1, čo sa týka bodíka chcela som Ti dať ďalší za novú tabuľku, no musím počkať :).
Marína
17.04.09,09:14
Marína podľa TP je to osobné vozidlo, kategória M1, čo sa týka bodíka chcela som Ti dať ďalší za novú tabuľku, no musím počkať :).
Ďakujem Zuzka.:) Ideš podať dodatočné DP?
otázka
17.04.09,10:05
Klient sa má zastaviť cez víkend, musíme to prebrať. A chcela by som sa spojiť aj s bývalým účtovníkom a popýtať sa ho na to, nemám kontakt. Musím počkať. Ak to bude tak ako sa zdá, nech to opraví on, si myslím.
otázka
17.04.09,10:09
Beriem to trochu z pohľadu klienta. Zaplatil mu, nech reklamuje.
Marína
18.04.09,20:04
halimino
03.03.10,16:52
Je súčasťou VOZD aj poistenie splátok, ak je uvedené v splátkovom kalendári k leasingu? Prosím o radu.
ani1
04.03.10,06:21
Aktuálnu tabuľku nájdete v téme http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html

prosím Vás ako viem odomknúť sivé bunky v exceli?
Marína
04.03.10,07:55
Je súčasťou VOZD aj poistenie splátok, ak je uvedené v splátkovom kalendári k leasingu? Prosím o radu.
Osobne to považujem za VOZD.
Marína
04.03.10,07:57
prosím Vás ako viem odomknúť sivé bunky v exceli?
Iba ak by si rozlúskla heslo.;) A načo to potrebuješ? Naschvál som ich zaheslovala, aby vzorce nik neprepísal.:)
ani1
04.03.10,08:16
Iba ak by si rozlúskla heslo.;) A načo to potrebuješ? Naschvál som ich zaheslovala, aby vzorce nik neprepísal.:)

Prepáč, nič nechcem zmeniť, asi som chcela zapisovať tam, kde sa nedá, bohužial excel až tak dobre nepoznám, ale je to super tabuľka, chcela som vyskúšať tie odpisy či som to dobre robila....
Marína
04.03.10,08:55
Prepáč, nič nechcem zmeniť, asi som chcela zapisovať tam, kde sa nedá, bohužial excel až tak dobre nepoznám, ale je to super tabuľka, chcela som vyskúšať tie odpisy či som to dobre robila....
Nič sa nedeje, práve preto som vzorce uzamkla, aby sa neprepísali, ak by boli odomknuté, už by ti to nefungovalo.;)
Aktualizovanú tabuľku si stiahni z témy http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html
Dobrú tabuľku na odpisy nájdeš tu http://www.porada.sk/blog.php?b=371 (rovnomerné, zrýchlené, účtovné, leasing). Pri otvorení tabuľky klikni na zapnúť makrá. Čítaj komentáre v bunkách s červeným trojuholníkom v pravom hornom rohu bunky.
ani1
04.03.10,09:53
Nič sa nedeje, práve preto som vzorce uzamkla, aby sa neprepísali, ak by boli odomknuté, už by ti to nefungovalo.;)
Aktualizovanú tabuľku si stiahni z témy http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html
Dobrú tabuľku na odpisy nájdeš tu http://www.porada.sk/blog.php?b=371 (rovnomerné, zrýchlené, účtovné, leasing). Pri otvorení tabuľky klikni na zapnúť makrá. Čítaj komentáre v bunkách s červeným trojuholníkom v pravom hornom rohu bunky.

ďakujem ti pekne, je to fajn tá tabuľka, už som aj vyskúšala, aj to funguje, ba čo viac prišla som na to, že ohľadom odpisov niečo chápem asi zle, mám osobné auto, zar. cena 11083, leasing 36 mes, dátum zaradenia 6.12.2006, vyplnila som tabuľku, v roku 2008 bol neodpisaný, a vyšlo mi nejaké čudo. to preto, že pri leasingu nie je možné prerušiť odpis? nehodila by si do tej tabulky OR tie moje údaje? podľa môjho názoru, tento rok už nemôžem odpisovať, a neviem čo s tou zost. cenou.
Samozrejme len ak budeš mať čas, dakujem!!!!:)
halimino
08.03.10,18:49
Osobne to považujem za VOZD.

Vďaka, nemôžem pridať bodík - stále mi vypisuje, že musím pridať bodík najprv niekomu inému. Prosím ťa, o ktorý § v zákone by som sa mohla oprieť pri tom poistení splátok. Vopred srdečná vďaka.:)
jana007
25.03.10,09:37
"Marína" robila som leasing podľa tvojej tabuľky za rok 2008 v Sk, teraz som si stiahla tabuľku aktualizovanú a nahodila som to tam v Eurách. Môžeš mi to prosím pozrieť v záväzku celkovom mi nedáva DPH ako to bolo v tabulke v Sk.
Nedá sa mi to opraviť. Vopred ďakujem.
sattelitka
12.01.11,18:14
Ahojte.
Marína, prosím, čo znamenajú farebné písma? Vieš mi aspoň v skratke vysvetliť, ktoré políčka čo znamenajú, kde mám ja svoje údaje vpisovať ? Bojím sa že tam niečo znením alebo pokazím. Ďakujem Ti veľmi.
ivuska1212
17.01.11,15:14
Dobry vecer. Mame auto zaradene do majetku. Splacame ho treti rok. Leasingova spolocnost nam poslala splatkovy kalendar, a ked sa koruny menili na eura, poslala nam novy. Teraz, ked sa od januara menila sadzba DPH, novy splatkovy kalendar nam spolocnost neposlala. Myslite, ze si to mame sami upravit a poslat im ciastku uz s upravenou sadzbou na 20% ?
sattelitka
17.01.11,18:33
Ahojte, Marína ja som v tabulke prepísala sumy dph v stĺpci F, no teraz mi nesedí kontrola v súradnici I-12. Čo s tým???
ambreda
17.01.11,20:08
Ahojte, vie mi niekto poradiť, či sa účtuje DPH aj vtedy, ak nie ste platcami ? Alebo sa v takom prípade DPH - čka do tabulky neuvadza? Dakujem.
jana007
18.01.11,05:23
Ahojte, vie mi niekto poradiť, či sa účtuje DPH aj vtedy, ak nie ste platcami ? Alebo sa v takom prípade DPH - čka do tabulky neuvadza? Dakujem.
Ak nie si platca DPH - DPH účtuješ do prevádzkovej réžie priamo pri mesačných splátkach. Stiahni si tabuľku od Maríny a doplň list "osobne MV", tam to je presne napísané ako účtovať.
http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html
ambreda
18.01.11,06:55
Ďakujem za pohotovú odpoveď, tabulku už mám a podstivo vypisujem.á

A ešte taká podotázočka, ak si platím povinné poistenie mimo leasingu, čiže poštovou poukážkou, treba to tam uvádzať?
jana007
18.01.11,07:09
Ďakujem za pohotovú odpoveď, tabulku už mám a podstivo vypisujem.á

A ešte taká podotázočka, ak si platím povinné poistenie mimo leasingu, čiže poštovou poukážkou, treba to tam uvádzať?

Nemusíš, účtuješ priamo z pokladne do prevádzkovej réžie.
ambreda
18.01.11,09:37
Nemusíš, účtuješ priamo z pokladne do prevádzkovej réžie.
Ďakujem.
jaja37
05.03.11,17:22
prosím, poradí mi niekto čo s odpisom ( s alikvotnou čiastkou ) pri ukončení živnosti a následnom postúpení lizingu na s.r.o. Zmluva na s.r.o. je uzavretá, len neviem, čo mám ešte urobiť v pôvodnej firme - teda v jednoduchom účtovníctve. Ďakujem
ivcac
10.07.11,12:44
Dobrý deň, prosím poradiť, ako účtovať leasing osobného auta FO so splátkovým kalendárom na 60 mesiacov!!!!
Neviem si poradiť, čo s tými 60-timi mesiacmi. Je možné počas celej doby účtovať, alebo treba účtovanie upraviť na 36, resp. 48 mesiacov; ak áno, ako?
Prosím o radu.
ivcac
zk24
10.07.11,12:50
Dobrý deň, prosím poradiť, ako účtovať leasing osobného auta FO so splátkovým kalendárom na 60 mesiacov!!!!
Neviem si poradiť, čo s tými 60-timi mesiacmi. Je možné počas celej doby účtovať, alebo treba účtovanie upraviť na 36, resp. 48 mesiacov; ak áno, ako?
Prosím o radu.
ivcac

Ahoj,

budes uctovat a uctovne odpisovat 60 mesiacov.
aslosarova
26.03.12,16:37
Dobry den, neviem ci je tato tema este stale aktualna, no skusim. Ked som si do tabulky ponahadzovala vsetky potrebne sumy, vsetko mi pekne sadlo. Mozem to pouzit.
Co sa mi ale nezda, alebo tomu nerozumiem, je Odpisovy plan. Sede bunky sa menit nedaju a pri obst.cene s poplatkom v sume 6658 mi urobi pri OA odpis na 4 roky, bolo nadobudnute 10.1.2011, to znamena ze 4 roky rovnako a mne to ukazuje za 1 rok sumu 185, za 2 a 3 rok 2220 a za 4 rok 2035. Preco za ten 1 rok je odpis iba 185?