Beata2
27.09.08,17:06
Ahoj Poraďáci, nenašiel by sa medzi Vami predseda odborovej organizácie, alebo člen výboru?
Beata2
27.09.08,17:39
naozaj nikto? potrebujem poradiť
ajinka
28.09.08,16:14
Som členka výboru ZO OZ. V čom chceš poradiť? Ak budem môcť, tak pomôžem....
Beata2
02.10.08,13:53
Prepáč ajinka, až teraz som sa vrátila k tejto téme. Na našom pracovisku máme 4 odborové organizácie a teda aj štyroch predsedov. Sídlime totiž na štyroch miestach
/pôvodne sme boli 4 samostatné školy, od 1.9. sme sa združili/. Nedávno sa konala schôdza predsedov v kraji, mali sme sa na nej zúčastniť všetci štyria predsedovia. Riaditeľ však "zakázal" ísť všetkým štyrom. Viem že to nemôže, porušil by tým našu kolektívnu zmluvu aj zákonník práce. Najnovšie nás tlačí k tomu, aby sme boli len jedna odborová organizácia. Chcela som sa len opýtať, či máte aj vy takéto "problémy", alebo váš riaditeľ rešpektuje KZ, ktorú podpísal.
Beata2
02.10.08,14:04
A ešte by ma zaujímal váš názor na tento problém. Keďže máme na pracovisku 4 ZO a teda aj štyroch predsedov, mali by sa podieľať na vyjednávaní kolektívnej zmluvy všetci predsedovia plus riaditeľ. Náš riaditeľ však vyjednáva len s jedným, ktorý má najviac členov. Neporušuje tým § 232 zákonníka práce?
ajinka
03.10.08,15:25
Keďže ste už jeden celok a nie 4 samostatné školy, tak by ste podľa môjho názoru mali mať jednu ZO a teda aj jedného predsedu. Doposiaľ ste 4 predsedovia, takže riaditeľ mal uvoľniť na schôdzu predsedov všetkých štyroch, samozrejme ak to nenaruší organizáciu vyučovania.
K tomu vyjednávaniu kolektívnej zmluvy- s riaditeľom mali vyjednávať všetci predsedovia. Riaditeľ neurčuje, kto bude KZ vyjednávať, nie je to v jeho právomoci. Riaditeľ je rovnocenným partnerom ZOOZ, nie jeho nadriadeným!
My v práci máme jedného predsedu ZO, ale vyjednávať sme boli 3 členovia ako výbor na vyjednávanie KZ: predseda, podpredseda a člen ZO.