majenka21
08.05.05,18:27
Ahojte! Budte taky dobry mi niekto poradit, ze ktory je vyhodnejsi pri kupe OS automobilu.. leasing ci uver? a opisat veci okolo toho ako odpisy a tak.. diky velmi moc..
Manual
08.05.05,16:41
Nedávno vyšlo v Pravde porovnanie kúpy na lizing a na úver. Na prekvapenie Tatrabanka dáva úver, kde vyšla konečná suma nižšia ako pri lízingu. Výhodou kúpy na úver je, že si vlastníkom auta hneď a pri lízingu až po splatení spravidla po 36 mesiacoch. Ak Ti auto nebodaj ukradnú a máš ho na lízing, tak veľa od poisťovne nedostaneš, hoci stále platíš líz. spoločnosti. Keď máš auto na úver, tak si jeho majitel a poisťovňa Ti vyplatí zostatkovú hodnotu auta.
Ak máš auto na úver, zaradíš ho do majetku a odpisuješ či zrýchlený alebo rovnomerný odpis. Nákladovo to prakticky vychádza približne na rovnako v porovnaní s lízingom.
Ja osobne by som bral auto na úver, pretože som hneď jeho majitel.
No to je môj názor.
Pekný večer želám...
ondrejvla
08.05.05,16:54
Súhlasím s Manualom v tom, že pri úvere si hneď jeho majiteľom. Ale mám klienta, ktorému ukradli lízované auto počas splátok. Nakoľko leas.spoločnosť mala v zmluve aj pripoistenie a aj havarijné, samozrejme, že mu spoločnosť dala iné auto zodpovedajúce hodnote ukradnutého. Ďalší klient - na strechu auta mu spadol zo strechy sneh tak, že bola zničená nielen strecha, ale aj interiér auta, okná a iné. V servise mu vymenili všetko, ešte aj sedačky, dali nové obutie, proste z náhr.dielov urobili nové auto, a leas.spoločnosť všetko uhradila! Takže, ja by som trošku uvažovala, čo je výhodnejšie. Možno pre začiatočníka len účtovanie splátok. Inak náklady sú možno tie isté, lenže aj v banke sa podľa zmluvy môže zvýšiť percento úroku! Myslím si, že porovnávanie je individuálne, podľa skúsenosti s tou ktorou leas.spoločnosťou.
Želám Majenke, nech si vyberie správne.
Manual
08.05.05,17:03
Veď hej, je to na každom, nech si zváži. Čo sa týka krádeže, ja mám ale inú skúsenosť a to nie takú dobrú ako Ty. Čo sa týka poškodenia auta živ. pohromou a podobne, to každá poisťovňa platí. Ja som sa prikláňal k úveru preto pretože nemám dobrú skúsenosť s ukradnutým autom čo bolo na lízing. Nech sa spýta v lízingovke, ako riešia krádež napr. po 2 rokoch a čo dostasne klient konkrétne.
Pekný večer...
ondrejvla
08.05.05,19:00
Manual, to isté odporúčam aj ja! Lenže, pri úvere musíš niečo založiť, pri leasingu ti zoberú len predmet leasingu, pokiaľ neuhrádzaš splátky. Vieš, ja som vo veku, kedy už človek uvažuje aj nad tým, čo ak zajtra už nebude! Nechám deťom takúto dlžobu?! Ja myslím, že by sme mali dodržiavať aj slová starých mníchov liečiteľov - Memento mori!
Preto ja som zásadne proti úverom! A najmä proti tým tzv. výhodným!
jasa
08.05.05,19:41
Suhlasim s Vlastou, ma pravdu s tymi uvermi!
majenka21
09.05.05,04:16
dakujem vsetkym za odpovede.. mohli by ste mi este opisat troska viac co sa tyka odpisovania? aj ako uver aj leasing.. diky..
aladin
09.05.05,04:23
v 2003 som kupoval auto , vybral som si od slov.sporitelne uver ako F.O. za cc 9,8 percent p.a. vtedy to bolo lacnejsie ako brat lizing, okrem toho mi stacilo auto odpisat za 4 roky . a co bolo doležite bolo to bol už september a liying sa viac oplati viac k zaciatku roka. no a samozrejme že aj to je klad že som majitel. Este bz som dodal že mal som prípad že bola totalka na os.aute pred ukončením lizingu a poistovcna vyplatila o cosi viac ako 2/5 z ceny auta. taklže nie vždy platí to plošne používane že ledva nieco vyplatia.
Manual
09.05.05,14:09
v 2003 som kupoval auto , vybral som si od slov.sporitelne uver ako F.O. za cc 9,8 percent p.a. vtedy to bolo lacnejsie ako brat lizing, okrem toho mi stacilo auto odpisat za 4 roky . a co bolo doležite bolo to bol už september a liying sa viac oplati viac k zaciatku roka. no a samozrejme že aj to je klad že som majitel. Este bz som dodal že mal som prípad že bola totalka na os.aute pred ukončením lizingu a poistovcna vyplatila o cosi viac ako 2/5 z ceny auta. taklže nie vždy platí to plošne používane že ledva nieco vyplatia.Ja som nehovoril o totálke pokial myslíš haváriu ale som hovoril o krádeži a tam mám špatnú skúsenosť.
Pekný podvečer...
ondrejvla
09.05.05,15:05
dakujem vsetkym za odpovede.. mohli by ste mi este opisat troska viac co sa tyka odpisovania? aj ako uver aj leasing.. diky..Majenka, keď si kúpiš auto na leasing, zaradíš ho do majetku podľa odp.sk.upiny v leas.cene a odpisuješ podľa doby trvania leasingu, najmenej 36 mesiacov, ak ho máš na úver, odpisuješ podľa druhu vozidla a zaradíš do odpisovej skupiny. Ostatné všetko nájdeš v zákone o daniach z príjmov, odporúčam ti naštudovať si splátky leasingu po novom. Inak, keď si dáš "hľadať" a "leasing" nájdeš veľa dobrých odpovedí na túto tému.
Pekný večer.
rosemary
10.05.05,09:28
Prikláňam sa k názorom Vlastičky. Keď si prepočítate leasingovú prirážku a úroky z úveru, výjde Vám možno lepšie ten úver, aj keď mám skúsennosti, že s leasingovkou môžete zjednávať, teraz Vám aj prvú zvýšenú splátku odpustia, aj Vám splátky oddialia /napr. prvé tri mesiace aj neplatíte/. Pri leasingu , ak sa nič nestane môžete dopravný prostriedok dostať rýchlejšie do nákladov./tých už spomínaných 36 mesiacov/. Ak si budete brať úver, musíte niečo založiť, asi nehnuteľnosť, aj keď niektoré banky berú aj hnuteľné veci. V prípade, že nieste splácania schopný leasing postúpite a niečo sa Vám vráti, v prípade úveru neviem, neviem či banka bude chcieť dopravný prostriedok, ak ho vôbec zoberie na založenie. Preto sa aj ja prikláňam skôr k leasingu. Podmienky vinkulovaného poistenia sa dajú dohodnúť hocijaké.
bepo
10.05.05,10:15
Náhrady pri škodách a haváriach nezávisia od toho či je auto lízované alebo nie ale od havarijnej poistky a tú si môže zaplatiť aj pri aute na úver.A keď sa niečo stane pri aute na úver hocikedy sa môže predať-pri postupovaní lízingu to tiež nie je najľahšie.
aladin
10.05.05,10:26
Ja som nehovoril o totálke pokial myslíš haváriu ale som hovoril o krádeži a tam mám špatnú skúsenosť.
Pekný podvečer...sorry , nemyslel som konkretne na teba, mal som na mysli to čo si podnikatelia v drvivej väčšine myslia, "ak je pri lízingu totálka tak nedostanu nič, auto spltili skoro cele , peniaze nikdde , auto nemaju" .. väčšina si to myslí. ale to nie je celkom tak.