Venom17
27.09.08,18:51
Zdravim. Mam dve otazocky a potreboval by som poradit, prosim.

1. Kupujem novy PC a rad by som vedel ci postaci 400W zdroj do nasledujucej zostavy:
Maticna: MSI K9N NE0
Procesor: AMD Athlon64 X2 5600+,BOX
VGA: Ati Radeon HD 4850, 521MB
HDD: Sata2, 320GB, 16MB cache
RAM: 2GB, 800MHz
Nejaka jednoducha zvukovka, samozrejme supermulti DVD mechanika a mozno citacka pamatovych kariet.

2. A rad by som vedel ci sa pri instalacii OS da HDD rozdelit na viac ako dve particie. Ja osobne by som ho rad rozdelil na 3 casti. A na koniec ci je lepsie HDD delit cez program po naistalovani OS alebo na zaciatku.

Vsetky pripomienky, rady, navrhy aj kritika su vitane. Dakujem.
Stefan2005
27.09.08,17:12
1. Zdroj stačiť stačí, otázka je či v budúcnosti nebudeš chcieť rozšíriť pôvodnú konfiguráciu. Osobne zvyknem doporučiť určitú rezervu v kapacite zdroja, hoci v prípade potreby aj ten možno vymeniť:)

2. Disk možno rozdeliť aj na viac ako 2 partície... Rozdelenie "surového" HDD je najbezpečnejšie; preto si treba dopredu rozmyslieť štruktúru jeho delenia. Pre 320GB však tri partície sú dostačujúce.
Jekyll
27.09.08,18:10
ad 2
Delenie na partition sa dá hocikedy. V prípade nainštalovaného OS je dobré predtým skontrolovať disk cez dosovský chkdsk a defragmentovať. Partitions môže byť ľubovolne veľa, ale je dobré vedieť, ža každá ďalšia spomaluje prístup dát približne o 15% (c-0%, d-15% e-30% f-45%....)
Fero11
27.09.08,18:27
Pri instalacii si vyhradis na C napr 20-40 GB (mne bohate staci 10 GB :) ) a ostatne nechas tak (dalsie particie nevytvaras). Po nainstalovani OS kliknes na tento pocitac-- spravovat -- ukladci priestor -- sprava diskov a tam budes mat neznamu oblast, znej si potom mozes vytvorit dalsie particie
Achy
29.09.08,04:01
Pre predstavu o spotrebe PC odporucam tuto stranku:
http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine
zivan
29.09.08,08:41
Pri instalacii si vyhradis na C napr 20-40 GB (mne bohate staci 10 GB :) ) a ostatne nechas tak (dalsie particie nevytvaras). Po nainstalovani OS kliknes na tento pocitac-- spravovat -- ukladci priestor -- sprava diskov a tam budes mat neznamu oblast, znej si potom mozes vytvorit dalsie particie
Kúpil som nový notebook s nainštalovaným OS Windows XP. Pevný disk 80GB obsahoval len jeden oddiel (partíciu) označenú klasicky "C", DVD mechanika bola označená D.
Pevný disk som potom pomocou programu "Partition magic" rozdeli na 2 časti - jedna časť s nainštalovaným OS a programami ostala ako "C", druhá časť HDD dostala označenie "E", DVD-ko ostalo ako "D". Ako zmeniť vzájomné označenie medzi druhou časťou HDDa DVD mechanikou - t.j. medzi E-kom a D-kom.
Skúšal som to cez Particion magic ale neúspešne. Prosím o radu.
Chobot
29.09.08,08:52
Kúpil som nový notebook s nainštalovaným OS Windows XP. Pevný disk 80GB obsahoval len jeden oddiel (partíciu) označenú klasicky "C", DVD mechanika bola označená D.
Pevný disk som potom pomocou programu "Partition magic" rozdeli na 2 časti - jedna časť s nainštalovaným OS a programami ostala ako "C", druhá časť HDD dostala označenie "E", DVD-ko ostalo ako "D". Ako zmeniť vzájomné označenie medzi druhou časťou HDDa DVD mechanikou - t.j. medzi E-kom a D-kom.
Skúšal som to cez Particion magic ale neúspešne. Prosím o radu.

Klikni pravou myšou na ikonku Tento počítač a vyber Spravovať. Tam vyber Správa diskov a klikni na partíciu E: a vyber možnosti. Tak môžeš zmeniť priradené písmeno partícii. Ale ak jej chceš priradiť písm. D:, tak najprv budeš musieť DVD mechanike priradiť iné písmeno, aby si uvoľnil písm. D: Čiže to budeš musieť urobiť v 3. krokoch:
1. uvoľniť písm. D: (mechanike priradiť napr. F: )
2. partíciu E: zmeniť na D:
3. mechaniku z F: zmeniť na E: