mariannabebcakova
28.09.08,07:27
Chcem sa opýtať, keď príde faktúra:
dátum vzniku daňovej povinnosti je 31.08.2008
dátum vyhotovenia: je 5.9.2008,

ja si dph môžem uplatniť za august, alebo už za september. Jedna známi mi tvrdí, že si takto vystavené faktúri uplatnitňuje až v septembri. Je to pre mňa veľmi dôležité, dajte prosím vedieť či to naozaj tak môže byť.
Ďakujem
IvetaH
28.09.08,05:59
Zákon umožňuje odpočet za august i za september, ale prečítaj si §51 zákona 222 o DPH.
gogina
28.09.08,17:15
Ja si uplaňujem dátum ako je dátum vniku daň. povinnosti. Pri kontorlole to bolo dobre.
Jana Acsová
28.09.08,18:43
Chcem sa opýtať, keď príde faktúra:
dátum vzniku daňovej povinnosti je 31.08.2008
dátum vyhotovenia: je 5.9.2008,
ja si dph môžem uplatniť za august, alebo už za september. Jedna známi mi tvrdí, že si takto vystavené faktúri uplatnitňuje až v septembri.Toto sa uplatňovalo podľa ustanovení predchádzajúceho zákona, keď platila pre odpočítanie dane podmienka zaúčtovania. Vykladalo sa to tak, že faktúru nie je možné zaúčtovať, ak ju nemáme, t.j. nie je možné uplatniť odpočítanie dane pred vyhotovením faktúry.

Táto podmienka však už neplatí. Platí spomínané ustanovenie § 51 a teda buď možnosť uplatniť odpočítanie vo dvoch zdaňovacích obdobiach po sebe nasledujúcich, alebo v zdaňovacom období keď je faktúra obdržaná, ak k tomu dôjde neskôr t.j. po lehote na podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť.

Spravidla ak máme faktúru uplatňujeme odpočítanie dane v zdaňovacom období vzniku daňovej povinnosti. Nie je to však jediné riešenie. Subjekt si môže daňovú povinnosť vhodným uplatnením odpočítania dane dane optimalizovať, ak to preň má zmysel. Prípadne nemusí utekať nevyhnutne s dodatočným daňovým priznaním na DÚ.
Jana Acsová
28.09.08,18:47
heluška
30.09.08,12:53
Ja mám takýto problém, včera sa mi konečne dostala do rúk faktúra/ Invoice/ z USA - San Diego za službu- softwer, ktorá prišla e-mailom na sumu 699,99 USD.Problém mám tento na fa je uvedený nejaký dátum 9/8/2008- to teraz neviem aký, platbu mám cez SK účet dňa 09.09.2008 a to plat.kartou-nákup zahraničie,zato som pátrala čo to je,. Teraz neviem ako to mám urobiť ohľadom DPH-pretože za august už mám odovzdané- viem že to musím samozdaniť, ale neviem či to môžem urobiť v septembri, keď prebehla platba a dostala sa mi do rúk faktúra, alebo musím urobiť dodatočné za august a tam si daň. povinnosť a v septembri si uplatniť odpočet. To viete konatelia si nakupujú cez internet a vy o tom čo kupujú nemáte ani poňatia. Ďakujem