Monet
13.11.07,11:15
Ahoj poradaci,potrebovala by som sa v niecom uistit.Ked mame napr.april: v aprili je 20 pracovnych dni po 8 hod. to je fond prac.casu 160 hod.,a su dva sviatky to je 16 hod.chcem sa opytat ci do fondu odpracovaneho casu pocitam,ze zamestnanec odpracoval 176 hodin
Iveta Matlovičová
13.11.07,10:27
Podľa § 122 ods. 3 ZP: "Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Podľa mňa fond pracovného času je 20+2 = 22 dní x príslušné hodiny (ak tie dva dni sviatku pripadli na pracovné dni). Pretože ak by tam sviatok nebol, zamestnanec by musel prísť do zamestnania.
Monet
13.11.07,10:34
Dakujem,aj ja som si to tak myslela,len som sa chcela uistit.Ak nahodou aj zamestnanec pracuje cez sviatok napr.5 hodin tak mu pocitam ze odpracoval 8+5h a potom mu poskytnem 5 hod.nahr.volna
slancik
24.03.08,14:57
Zdravim, súhlasim že sa sviatky započitávajú do fondu pracovného času. No mal by som jednu otazku v suvislosti témou:Či platí že sa sviatky započitávaju do fondu pracovnej doby aj pri nerovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe. Lebo v tomto prípade ma pracovník zaplatený sviatok len v prípade že mu vyjde smena podľa harmonogramu na deň sviatku. Tak by bolo nespravodlivé aby sa sviatky započítavali všetkým pracovníkom do fondu prac.doby.
Michal P.
08.05.08,12:09
Môj zamestnávateľ vypracoval od 1.1.2008 rozpis zmien v nepretržitej prevádzke na jednotlivé mesiace podľa schémy:
11,5h-deň
11,5h-noc
voľno
voľno
voľno
11,5h-deň
11,5h-noc
Podľa tohto rozpisu pri 37,5 hodinovej týždennej pracovnej dobe nie je ani v jednom mesiaci pokrytý fond pracovnej doby.Chýba priemerne 23h každý mesiac.Tvrdí že chýbajúce hodiny budú vykryté zastupovaním počas dovoleniek alebo PN.Tak sa stáva že náš vedúci podľa vlastného uváženia rozdeľuje zastupovania podľa vzťahu k tomu-ktorému pracovníkovi.
Ďalej sa stáva že pracovník ktorý má málo zmien musí počas letných dovoleniek odpracovať aj viac hodín ako je mesačný fond pracovnej doby.Nemusím ani zdôrazniť že hodiny naviac sú bez nadčasového príplatku.
Chcel by som ešte dodať že máme hodinovú mzdu+prémie+paušálne príplatky za SO,NE a sviatky a týmto rozpisom sa nám znížil plat o cca 3.000 Sk mesačne.
Je tu všetko v poriadku?
azuz
09.05.08,09:42
Nie je to v poriadku. Pracovné zmeny musia byť rozvrhnuté tak, aby bol naplnený dohodnutý fond pracovného času. Teda ak ste 3-zmenná prevádzka a nemáte dohodnutý kratší pracovný čas, musia byť zmeny rozvrhnuté tak, aby priemerný týždenný pracovný čas za príslušné obdobie bol 37,5hod.(viď §87). Rozvrh zmien je zamestnávateľ povinný oznámiť najmenej týždeň vopred (§90 ods.9). Podrobnejšie sa o tom dozvieš v §85 - ZP a nasl.
Michal P.
09.05.08,09:58
Súhlasím hoci nie som odborník na ZP.Som dlhšiu dobu presvedčený že rozpis zmien by mal zabezpečiť možnosť odpracovania fondu pracovného času nielen ročného ale aj mesačného a týždenného kvôli rovnomernosti rozvrhu hodín.Ešte je tu otázka keď robím v mesiaci viac hodín ako je mesačný fond, či mi patrí príplatok za nadčas, v prípade keď vedúci tvrdí že minulý mesiac som mal menej hodín ako bol mesačný fond a nepatrí mi? Som platený hodinovkou čiže menej hodín=menej peňazí, viac hodín=žiadny príplatok?
azuz
09.05.08,10:11
Príplatok za nadčas patrí len v prípade, že ide o prácu nadčas a za túto prácu si nečerpáš náhradné voľno. Definícia práce nadčas je v § 97:
Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
Michal P.
09.05.08,10:18
Mohol by som dostať kontakt na Vás e-mail, skype?
môj mail: misko.p(a)azet.sk
glogol
27.08.08,11:05
Zdravim. Píše sa v Zákoníku práce že sa Fond pracovnej doby (alebo sa používa pojem Fond pracovného času ?) musi dodržať na ročnej báze ? Aj u pracovníkov s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom (kolotoč) to treba sledovať ? Aj u pracovníkov s hodinovou mzdou ? Vďaka.
Marína
27.08.08,11:30
glogol
27.08.08,12:34
Vďaka. Ale u nas vo firme sa prestava "zrovnavat" odpracovany čas s FPČ (fondom pracovného času) na mesačnej báze a dokonca i na ročnej báze. Teraz neviem či to je alebo nie je porušenie zakonika alebo nie. Proste ľudia dostanú tolko kolko odpracuju a basta. Jeden mesiac viac jeden mesiac menej. Je to OK? Ono odpracovany čas im na 95-99% padne do FPČ ale neviem či to nemusí byť na 100%.
glogol
31.08.08,19:22
Marína - Eva, píšem ešte raz, pravdepodobne moju otázku nik nepochopil. Nikde v Zákonníku práce som nenašiel pojem "Mesačný resp ročný fond pracovného času". V tej príhohe spominate postup ale používate pojem JE MOŽNÉ " ...je možné postupovať tak, že sa na konci kalendárneho mesiaca sčíta skutočný počet odpracovaných hodín a porovná sa s počtom pracovných hodín ... ". JE MOŽNÉ. Ale je to nutné ak zamestnancom na cca 95% padnú odpracované hodiny do Fondu pracovného času ? A to aj ročne aj kvartálne. Neporušíme nič ak niektorým zamestnancom budú ročne chýbať 2 - max 3 smeny a niektorí budú mať napr. 2 - max 3 smeny naviac ? Samozrejme zaplatené ale normálne, podľa počtu odprac. hodín, nie ako nadčas....
glogol
31.08.08,19:57
Zaverom si odpoviem sam opravte ma ak sa mylim. Ak v našom prípade rozvrh pracovných zmien zabezpečuje pri 7,5 hod pracovnej zmene max 37,5 hod pracovný týždeň, nie je podstatný fond pracovného času na jednotlivé mesiace. A aj keď niektorým zamestnancom v kalendárnom roku vzniknú cca 2 zmeny nad fond pracovného času na kalendárny rok, neznamená to že pravovali v nadčase, hlavné je dodržať týždenný fond.
Marína
01.09.08,17:07
burianovaiveta
28.09.08,17:34
Potreboval by som vediet font pracovnej dobe za mesiac september. Pracujem v nepretržitej prevádzke. Podľa kolektívnej zmluvy mám týždený fond pracovnej doby 35 hodín za mesiac september. Zamestánavateľ mi tvrdí že môj fond pracovnej doby je 154 hodín.
kiwwik
28.09.08,18:21
Fond pracovnej doby na mesiac september je 165 hod. Týždenný fond 37,5 hod. To je pre tých čo pracujú 8 hod. 0,5 hod majú prestávku, t.j. 7,5 hod čistý prac.čas.
Ale u teba to záleži akú zmluvu máš podpísanú. Podľa toho ako píšeš máš 7,5 hod prac dobu - 0,5hod prestávka = 7 hod čístý prac čas a z toho vychádza 154 hod fond. A tak.
Katarina24
03.12.08,10:04
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či sa majú zarátať hodiny za sviatok do fondu pracovnej doby pokiaľ zamestnanec pracuje 5 dní v týždni, pričom 1 deň má náhradné voľno a 1 deň pracuje v sobotu alebo nedeľu, čo mu vychádza raz za mesiac.

Ďakujem za rýchlu odpoveď
Eulaly
28.05.09,16:41
Prosím Vás, počítajú sa do fondu pracovného času aj sviatky? Mamka pracuje od 9h-21h: 2dni pracuje, 2dni voľna, 2dni pracuje, 2dni voľna... v zmluve má uvedenú iba pracovnú dobu od 9-21h a to, že ak pracujú v deň sviatku, majú 50%-tný príplatok.
V apríli bolo 20 prac. dní a 2 sviatky. Mamka vyšlo v tento mesiac odrobených iba 144 hodín. Na sviatky jej nevyšla smena, takže ich nemala odpracované, teda ani zaplatené. Účtovníčka jej počítala fond pracovného času spolu so sviatkami, teda 176hod a keďže jej na sviatky nepripadli smeny, chýbali jej hodiny. Preto jej účtovníčka strhla 4 dni dovolenky. Je to v súlade so zákonom? Je to správne? Mamka sa rozprávala s jednou známou účtovníčkou a tá jej tvrdila, že jej nemala právo strhnúť 4dni dovolenky, ale iba dva, keďže jej na tie dva sviatky smeny nepripadli. Aj ostatným zamestnancom pracujúcim v iných predajniach tohto nákupného centra vraj počítajú fond pracovného času bez sviatkov (teda vlastne podľa toho, či im pripadla smena na sviatky). Ako to má správne byť? Ďakujem veľmi pekne...
verenka@azet.sk
10.07.09,04:43
Dobrý deň mám problém ale opačný ako kolegovia. A možno sa bude a možno sa už týka aj iných. Totiž z prevádzkových dôvodou ( kríza) bolo nutné skrátiť týždenný pracovný čas zamestnancov. Pracujú a majú v PZ zakotvený prac.čas 37a1/2 týždenne čiže nepretrž. Ibaže v najbližšej budúcnosti z dôvodu ( krízy ) majú prácu len na 30hod.týždenne. ako by sme mali postupovať. oznámiť zamestnancom a dodatkom upraviť prac.čas? alebo tie chýbajúce ´hodiny dať odpracovať inak aby bol naplnený pra.fond? znížiť počet zamestnancov? mám toľko otázok.... ďakujem za skorú odpoveď
Ančika
10.07.09,06:32
Dobrý deň mám problém ale opačný ako kolegovia. A možno sa bude a možno sa už týka aj iných. Totiž z prevádzkových dôvodou ( kríza) bolo nutné skrátiť týždenný pracovný čas zamestnancov. Pracujú a majú v PZ zakotvený prac.čas 37a1/2 týždenne čiže nepretrž. Ibaže v najbližšej budúcnosti z dôvodu ( krízy ) majú prácu len na 30hod.týždenne. ako by sme mali postupovať. oznámiť zamestnancom a dodatkom upraviť prac.čas? alebo tie chýbajúce ´hodiny dať odpracovať inak aby bol naplnený pra.fond? znížiť počet zamestnancov? mám toľko otázok.... ďakujem za skorú odpoveď
Môžeš si vybrať hociktorú z možností, alebo aj skombinovať všetky. Treba si zvážiť čo je pre firmu výhodnejšie, a potom samozrejme záleží aj na tom, s čím budú zamestnanci súhlasiť. Ak máte odbory, zamestnaneckú radu alebo aspoň zástupcu zamestnancov, tak by som to riešila spoločne s nimi. Všetko sa dá, ak je možná obojstranná dohoda.
verenka@azet.sk
10.07.09,07:51
Ančika ako by si to riešila ty? ja mám hlavubolenie z toho.Ď
Žofka
10.07.09,11:50
jednostranne sa pracpvný čas upraviť nedá. Môže sa to upraviť len zmenou pracovnej zmluvy a s tým zamestnanec musí súhlasiť. Ináč je to prekážka v práci na strane zamestnávateľa a zamestnancovi za neodrobený čas patrá náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku. Ak máte odbory, tí môžu túto náhradu odsúhlasiť na 60% náhradu a čo tak novo schválená banky nadčasov. Teraz im vyplatíte plnú mzdu aj za menej hodín a keď budete mať pre nich prácu, takto zaplatené hodiny vám odpracujú.
verenka@azet.sk
10.07.09,15:18
Máme zamestnaneckú radu. a čo tá banka nadčasov? kedy bola schválená? nič o tom neviem. mohla by si mi to Žofka vysvetliť? alebo kde to hľadať? ďakujem
Ančika
14.07.09,06:39
Ančika ako by si to riešila ty? ja mám hlavubolenie z toho.Ď

Ťažko ti dám konkrétny návod na riešenie situácie v prevádzke, ktorú nepoznám. Ala môžete napr. tak ako u nás prvé kolo
- výpoveď tým, čo sú už inak zabezpečení (dôchodci):(, potom
- dodatok k pracovnej zmluve o skrátení pracovného času tam, kde sa to dá (zamestnanec si rozmyslí, či príde o prácu celkom, alebo bude pracovať ďalej, ale za menej peňazí). Mám to aj doma, zať podpísal aj dodatok k PZ o znížení základného platu, keď mu šéf, inak malej firmy, povedal buď takto, alebo to celkom zavrieme.
- naši zamestnanci už nerepcú, keď majú občas 1x v týždni, obyčajne v piatok dovolenku - všetci:mad:
- a využívame aj sme využívali "banku nadčasov" ešte predtým, ako bola oficiálne schválená. Ale veď to nie je nič iné, len pozmenenie už jestvujúceho ustanovenia § 121 ZP Mzda za prácu nadčas. Tam je uvedené, že za nadčasovú prácu si zamestnanec môže čerpať náhradné voľno počas troch kal. mesiacov. Toto je opačné garde, najprv si zamestnanec môže čerpať náhradné voľno, a potom ho odpracuje a platí to pre obdobie od 1.3.2009 do 31.12.2012 (rieši to § 252c ZP). Predpokladám, že zareagovali aj dodavatelia SW (náš áno) a sledovanie neodpracovanej doby a následne doodpracovanej majú ošetrné vo mzdovom programe. To znamená napr. pri mesačnom fonde pracovného času 20 dní/160 hodín zamestnanec odpracoval len 20 dní/140 hodín. Zaplatíme mu základnú mzdu za 160 hodín a tých chýbajúcich 20 hodín pôjde do banky ako -20 hodín. Keď bude práca, tak bude robiť denne 9 hodín 20/180 - zaplatíme 20/160 a do banky pôjde +20 hodín. To je taký oligo:D príklad, ale tak nejak to funguje. Neviem, či stačí, ale dokomentujem, ak bude treba;). Teraz už musím pracovať:)
verenka@azet.sk
19.07.09,17:23
Vďaka ančika. odpoveď mi stačila.
Sven
07.10.09,14:51
Prosím Vás ak má niekto skúsenosti s rozvrhovaním nerovnomerného pracovného času, neviem aký fond pracovného času sa sleduje napr. rozvrhujem na celý rok, fond PČ mám rátať so sviatkami alebo bez? Ja by som rozvrhla podľa fondu bez sviatkov, potom by som v danom mesiaci postupovala tak, že sviatok ktorý pripadol na zmenu zamestnanca by som zohľadnila pri výplate, a sviatok ktorý pripadol na deň, v ktorý má tento zamestnanec podľa rozvrhu zmien nepretržitý odpočinok, by som nebrala do úvahy pri spracovaní mzdy za tento mesiac (ako keď zamestnancovi s rovnomerne rozvrhnutým pracovným časom pripadne sviatok na sobotu alebo nedeľu). To znamená, že žiadne náhrady by som nezohľadňovala ak sviatok pripadá na deň odpočinku u takéhoto zamestnanca. Je takýto postup správny?????
mzdarka renca
07.10.09,15:07
Prosím Vás ak má niekto skúsenosti s rozvrhovaním nerovnomerného pracovného času, neviem aký fond pracovného času sa sleduje napr. rozvrhujem na celý rok, fond PČ mám rátať so sviatkami alebo bez? aj so sviatkami Ja by som rozvrhla podľa fondu bez sviatkov, potom by som v danom mesiaci postupovala tak, že sviatok ktorý pripadol na zmenu zamestnanca by som zohľadnila pri výplate, a sviatok ktorý pripadol na deň, v ktorý má tento zamestnanec podľa rozvrhu zmien nepretržitý odpočinok, by som nebrala do úvahy pri spracovaní mzdy za tento mesiac (ako keď zamestnancovi s rovnomerne rozvrhnutým pracovným časom pripadne sviatok na sobotu alebo nedeľu). To znamená, že žiadne náhrady by som nezohľadňovala ak sviatok pripadá na deň odpočinku u takéhoto zamestnanca. Je takýto postup správny?????
o akú prevádzku ide?, aká je dĺžka jednej zmeny+ aký je približný cyklus zmien?
Sven
08.10.09,07:43
Prevádzka je podľa otváracej doby a podľa počtu pracovníkov jednozmenná, t. j. ustanovený týždenný pracovný čas je 40 hod. Dávam do poriadku pracovný čas zamestnancov, nejde o nepretržitú prevádzku. Otváracia doba je PO-PI od 5,00 hod do 22,00 hod, SO-NE od 7,00 hod do 20,00 hod. V tejto prevádzke pracujú štyria zamestnanci. Aby sa dodržali všetky ustanovenia zákonníka práce (nepretržitý denný odpočinok, nepretržitý týždenný odpočinok atď.) som rozvrhla pracovný čas zatiaľ iba na sept., okt., nov., dec. tak, že cez pracovné dni 2 zamestnanci počas 2 dní pracujú 12 hod. a dva dni majú voľno. Cez tieto voľné dni nastupujú na výkon prác ďalší dvaja, tiež ťahajú 12-ky. Aby sa vykryla otváracia doba od 5,00 do 22,00,čo je 17 hodín, sa jednotlivé zmeny pracovníkov prekrývajú v počte 7 hod. V zmysle ustanovenia ZP § 90 ods. 2 sa nejedná o prácu na zmeny, pretože sa pracovný čas prekrýva o viac ako 1 hod. Cez víkendy som upravila čas rozdielne (ak zmena pripadne na víkend-pretože striedajú sa pracovníci: dvaja dva dni, potom dva dni voľno, počas tohto voľna ďalší dvaja....) stým, že som sledovala aby so dodržal časový fond pre ustanovený týždenný pracovný čas 40 hod (poznamenám, že cez víkendy je prekrytie zmien tiež viac ako 1 hod). Teda víkendy som použila na úpravu, aby sa dodržal fond za sept. okt. nov. dec.. Aký fond mám sledovať? So sviatkami alebo bez? Teda rozvrhnúť väčší počet hodín, lebo so sviatkami je to 704 hodín a bez 664 hodín za sept., okt., nov., dec. 2009. Je správny prepočet dovolenky podľa počtu zmien , ak sa v jednotlivých zmenách líši pracovný čas?
Nika
07.05.10,05:49
zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou. Pracujú v 2.smennej prevádzke -aj v dňoch pracovného pokoja. Za tieto dni si čerpajú voľno. V apríli odpracovali 20 dní. Zamestnávateľ tvrdí, že mali odpracovať 22 dní (+2 sviatky). Má zamestnávateľ pravdu?
Huta
07.05.10,06:56
tiež by som potrebovala poradiť.Zamestnanec odmeňovaný hod.mzdou,odpracoval za apríl 167hod.,z toho je 12 hod odpr.sviatok, FPČ je 40 hod.týž. Aký bude postup pri výpočte mzdy?
Ďakujem
Huta
10.05.10,05:51
ide mi o to, či tých 12 hod.má byť zarátaných vo fonde.
ďakujem
Melita Hatvanyiová
03.06.10,08:25
Aký fond pracovného času s ohľadom na sviatky má byť u jednozmennej prevádzky, dvojzmennej prevádzky a trojzmennej prevádzky? Všetci sú odmeňovaní mesačnou mzdou.
U nás je to riešené takto:
1 - zmenní: do fondu sa nepočítajú sviatky
2 - zmenní: do fondu sa počítajú sviatky, len ak ich odrobia, najviac však vo výške 7,5 hod. za odrobený deň
3- zmenní: do fondu sa počítajú sviatky

Je to tak správne?
zltalienka
11.06.10,06:05
Ahojte chcem sa spýtať, ak zamestnávateľ naplánuje pri nepretržitej prevádzke všetkým zamestnancom smeny na celý rok tak, že nepokrývajú fond pracovného času (celoročne im bude chýbať viac ako 80 hodín - každému zamestnancovi), môže žiadať od zamestnancov "doplnenie" fondu pracovneho casu formou smien navyše?
ivka70
11.06.10,06:16
Ahojte chcem sa spýtať, ak zamestnávateľ naplánuje pri nepretržitej prevádzke všetkým zamestnancom smeny na celý rok tak, že nepokrývajú fond pracovného času (celoročne im bude chýbať viac ako 80 hodín - každému zamestnancovi), môže žiadať od zamestnancov "doplnenie" fondu pracovneho casu formou smien navyše?


Zamestnanci by mali ziadat doplanovanie zmien, naplanovanie zmien musi sediet priemerne za 4 meisace alebo vam musi doplacat prekazku na strane zamestnavatela na tie hodiny, ked vam nevie naplanovat zmeny.

Inak naplanoval im aj dovolenky? Lebo potom by to relativne sedelo :), ak tie nie su v tom naplanovanom case.

Co myslis pod tym, ze zamestnavatel ziada od zamestnancov "doplnenie"?
zltalienka
11.06.10,06:23
Zamestnanci by mali ziadat doplanovanie zmien, naplanovanie zmien musi sediet priemerne za 4 meisace alebo vam musi doplacat prekazku na strane zamestnavatela na tie hodiny, ked vam nevie naplanovat zmeny.

Co myslis pod tym, ze zamestnavatel ziada od zamestnancov "doplnenie"?

Vďaka Ivka70.
Znamená to, že ak im za 1-2/2010 zamestnávateľ naplánoval menej smien ako je fond pracovného času, tak tie hodiny čo im chýbajú už nemôže dať zamestnávateľ dopracovať, ale musí im ich zaplatiť ako prekážka na strane zamestnávateľa?

Zamestnávateľ im chce pridať daľšie smeny k už rozvrhnutým smenám tak aby si vyrovnali fond spätne.
ivka70
11.06.10,06:42
Vďaka Ivka70.
Znamená to, že ak im za 1-2/2010 zamestnávateľ naplánoval menej smien ako je fond pracovného času, tak tie hodiny čo im chýbajú už nemôže dať zamestnávateľ dopracovať, ale musí im ich zaplatiť ako prekážka na strane zamestnávateľa? Ak 1-2 su mesiace, ma na to este cas do 04/2010.

Zamestnávateľ im chce pridať daľšie smeny k už rozvrhnutým smenám tak aby si vyrovnali fond spätne.
vzdy sa to pocita priemerne za 4 mesiace


§ 87
Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času
(http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.

Cize ak to stihne do 4 mesiacov, ma pravo tie zmeny naplanovat.

V texte
zltalienka
11.06.10,06:44
Vďaka Ivka70.
zltalienka
11.06.10,07:00
Zamestnanci by mali ziadat doplanovanie zmien, naplanovanie zmien musi sediet priemerne za 4 meisace alebo vam musi doplacat prekazku na strane zamestnavatela na tie hodiny, ked vam nevie naplanovat zmeny.

Inak naplanoval im aj dovolenky? Lebo potom by to relativne sedelo :), ak tie nie su v tom naplanovanom case.

Co myslis pod tym, ze zamestnavatel ziada od zamestnancov "doplnenie"?

Čo myslíš pod tým naplánoval dovolenky? Dovolenka sa nepočíta do fondu pracovného času?
Smeny majú v pravidelných kolotočoch, sú rozplánované na celý rok, nemajú nikde medzeru na dovolenku - tú si musia vypýtať a kedže sú po dvaja na smene, tak vtedy je iba 1.
Takto by to sedelo s tým fondom pracovného času?
zltalienka
11.06.10,09:09
... posúvam ...
irena249
02.08.10,07:08
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Máme 4 zamestnancov pracujúcich na smeny. Sú odmeňovaní hodinovou mzdou, fond pracovnej doby majú dohodnutý na 40 h./týždenne t.j. 160 hodín mesačne. Posledné dva mesiace jeden z týchto zamestnancov akonáhle dosiahne 160 hodín nerobí ďaľšie smeny a nevypisuje si dovolenkový lístok. Má odpracované. Je to takto v poriadku? Nemal sa o takom postupe dohodnúť so zamestnávateľom? Ostatní traja si delia jeho smeny. Sú tieto hodiny navyše nadčasom? Alebo sú tiež odmeňované zvyčajnou hodinovou sadzbou s príplatkami za nočnú a sviatok? ďakujem
Tweety
02.08.10,07:13
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Máme 4 zamestnancov pracujúcich na smeny. Sú odmeňovaní hodinovou mzdou, fond pracovnej doby majú dohodnutý na 40 h./týždenne t.j. 160 hodín mesačne. Posledné dva mesiace jeden z týchto zamestnancov akonáhle dosiahne 160 hodín nerobí ďaľšie smeny a nevypisuje si dovolenkový lístok. Má odpracované. Je to takto v poriadku? NIe je to OK. Nemal sa o takom postupe dohodnúť so zamestnávateľom? Áno, mal, zamestnáv. čo na takýto postup zamestnanca? Ostatní traja si delia jeho smeny. Sú tieto hodiny navyše nadčasom? Sú. Alebo sú tiež odmeňované zvyčajnou hodinovou sadzbou s príplatkami za nočnú a sviatok? ďakujem
Odpovede v texte.
irena249
02.08.10,07:32
Takže ak nechce pracovať viac ako 160 hodín musia sa so zamestnávateľom dohodnúť na zmene pracovnej zmluvy, alebo si musí za dni kedy by mal nastúpiť do smeny vypísať dovolenkový lístok? Všetky hodiny nad dohodnutých 160 sú nadčasom za ktoré okrem riadnej mzdy je buď príplatok 25% alebo čerpanie náhradného voľna? Chápem to správne? Ak je v kolektívnej zmluve stanovené, že môžu byť nadčasy do 150 h. ročne tieto sú odmeňované len riadnou mzdou?
KEJKA
02.08.10,15:07
ja myslím, že nenastúpiť na riadnu zmenu sa môže klasifikovať ako absencia. Takže minimálne si dohodnúť dovolenku.
Fond pracovnej doby má byť dodržaný v priemere za 4 mesiace - musíš si to odsledovať. Ak rozpis smien toto zamestnancovi zaručuje, tak by som naviac hodiny v jednom mesiaci nepovažovala za nadčas.
Nadčas je len to, čo prekračuje v 4-mesačných intervaloch časový fond 4*160hod.
Limit 150 hodín nadčasov je len právom zamestnávateľa nadčasy v tomto rozsahu nariadiť, samozrejme musia byť riadne zaplatené aj s príplatkom, resp. je tu ešte možnosť čerpať náhradné voľno.
irena249
30.08.10,10:37
ďakujem veľmi pekne
veronikasad
30.08.10,10:45
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Máme 4 zamestnancov pracujúcich na smeny. Sú odmeňovaní hodinovou mzdou, fond pracovnej doby [/B[B]]majú dohodnutý na 40 h./týždenne t.j. 160 hodín mesačne. Posledné dva mesiace jeden z týchto zamestnancov akonáhle dosiahne 160 hodín nerobí ďaľšie smeny a nevypisuje si dovolenkový lístok. Má odpracované. Je to takto v poriadku? Nemal sa o takom postupe dohodnúť so zamestnávateľom? Ostatní traja si delia jeho smeny. Sú tieto hodiny navyše nadčasom? Alebo sú tiež odmeňované zvyčajnou hodinovou sadzbou s príplatkami za nočnú a sviatok? ďakujem

Pozri § 85 odst. 5 ZP
§ 85
Pracovný čas
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

(2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.

(3) Na účely určenia rozsahu pracovného času a rozvrhnutia pracovného času je týždňom sedem po sebe nasledujúcich dní.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť osem hodín, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
veronika1
09.09.10,18:38
Potrebujem poradiť
Rozvrhnutie pracovných zmien je od pondelka do piatka, dĺžka pracovnej zmeny je 7,5, týž.pracovný čas 37,5 hod.
Zamestnanec pracuje každý deň od 6.00 hod do 14.00 hod, o 20.00 hod nastúpi pre haváriu do práce ( je to už práca nadčas) a tá trvá do 01.00 hod.( 5 hodín nadčas). Ráno ma opäť nastúpiť na riadnu zmenu, t.j. o 6.00, alebo musí byť dodržaný min. odpočinok 8 hodín????
osi62
06.12.10,10:06
dobry den.potrebujem dobru radu.vopred dakujem.mam pracovnu zmluvu na 40 hod tyzdenne.cize 8hod prac.doba.preco moj sef ked robi rozpis sluzieb na cely mesiac robi ho na 7,5 hod.tak ze napr pri mesiaci ked je fpd 22 dni plus 1 sviatok tj:184hod.pre nas plati ze treba odrobit 25dni aby bol naplneny fpd.a nie 23dni ako je stanoveny fpd.neviem ci to dobre chapeme ale podla toho ako robi rozpis sluzieb / fpd / mouzeme ist domov po odprac. 7,5hod.zatial len tolko.dakujem
KEJKA
06.12.10,11:04
dobry den.potrebujem dobru radu.vopred dakujem.mam pracovnu zmluvu na 40 hod tyzdenne.cize 8hod prac.doba.preco moj sef ked robi rozpis sluzieb na cely mesiac robi ho na 7,5 hod.tak ze napr pri mesiaci ked je fpd 22 dni plus 1 sviatok tj:184hod.pre nas plati ze treba odrobit 25dni aby bol naplneny fpd.a nie 23dni ako je stanoveny fpd.neviem ci to dobre chapeme ale podla toho ako robi rozpis sluzieb / fpd / mouzeme ist domov po odprac. 7,5hod.zatial len tolko.dakujem
musíš sa opýtať šéfa, prečo.
Ak rozpisuje služby po 7,5 hod, tak nemáš 40hod.prac.týždeň.
Možno si mýli 1/2 hod odpočinok=obed.
Ak máš 40 hod.prac.týždeň, prečo píšeš o rozpise služieb? možno v tom je pes zakopaný. nemáš zrejme pracovnú dobu od 8-16,30 denne, ako by to tvoja PZ nasvedčovala.
Takže doplň informácie, alebo choď za šéfom.
osi62
06.12.10,11:37
prac. doba je od 7.00 -15.00,od 15.00-23.00,a od 23.00-7.00hod.cize pracujeme nepretrzite.je nas viacej zamestnancov.ja mam take zam.ze prestavku nemouzem realizovat.len za jazdy sa najest a to je vsetko.
KEJKA
06.12.10,12:15
prac. doba je od 7.00 -15.00,od 15.00-23.00,a od 23.00-7.00hod.cize pracujeme nepretrzite.je nas viacej zamestnancov.ja mam take zam.ze prestavku nemouzem realizovat.len za jazdy sa najest a to je vsetko.
takže máš nepretržitú prevádzku, kde je fpd=37,5 hod týždenne. Podľa mňa jednoznačne chyba v PZ.
Zam-eľ je povinný ti poskytnúť prestávku na obed, takže vlastne ti správne rozpisuje služby po 7,5 hod, lebo si v práci 8 hod. Ako si tú prestávku urobíš, je zrejme na tebe, ale "jesť počas jazdy?":(:(:(, to tu ani nepíš.
osi62
06.12.10,12:56
takže máš nepretržitú prevádzku, kde je fpd=37,5 hod týždenne. Podľa mňa jednoznačne chyba v PZ.
Zam-eľ je povinný ti poskytnúť prestávku na obed, takže vlastne ti správne rozpisuje služby po 7,5 hod, lebo si v práci 8 hod. Ako si tú prestávku urobíš, je zrejme na tebe, ale "jesť počas jazdy?":(:(:(, to tu ani nepíš.
dakujem za informacie.no nemyslel som jazdu za volantom mot. voz.som rad ze su ludia ktory pomozu aj dobrou radou.este raz vam dakujem.a ak budem potrebovat dobru radu tak sa ozvem.
mončičak
29.12.10,11:15
Dobry den, aj ja prosim o radu. Fond pracovneho casu v decembri je vraj 23 d. Do fondu nam rata mzdova uct. aj 24.12 ale to mame zatvorene zo zakona :) moze sa to takto ratat? Sme non stop prevadzka ale ako mozeme odrobit nieco ked je zatvorene. To potom predsa nemame sancu odrobit si PF. Nechapem to. Dakujem za odpoved.
drobeceva
29.12.10,11:22
Dobry den, aj ja prosim o radu. Fond pracovneho casu v decembri je vraj 23 d. Do fondu nam rata mzdova uct. aj 24.12 ale to mame zatvorene zo zakona :) moze sa to takto ratat? Sme non stop prevadzka ale ako mozeme odrobit nieco ked je zatvorene. To potom predsa nemame sancu odrobit si PF. Nechapem to. Dakujem za odpoved.
V decembri je 22 prac.dní + 1 sviatok
Ako ste odmeňovaní? Mesačnou mzdou?
mončičak
29.12.10,11:48
Dakujem za odpoved. Ano sme odmenovani mesacnou mzdou.
Takze fond mame 22x 8, alebo 23x8 ten sviatok mame zatvorene aj tak sa rata?
drobeceva
29.12.10,11:50
Dakujem za odpoved. Ano sme odmenovani mesacnou mzdou.
Takze fond mame 22x 8, alebo 23x8 ten sviatok mame zatvorene aj tak sa rata?
V mzde máte zarátaný aj sviatok. Je úplne jedno, aký je fond PČ, mzda je tá istá /samozrejme, ak zamestnanec nemá dovolenku, paragraf a pod./
mončičak
29.12.10,11:55
V mzde máte zarátaný aj sviatok. Je úplne jedno, aký je fond PČ, mzda je tá istá /samozrejme, ak zamestnanec nemá dovolenku, paragraf a pod./
aha :) dakujem velmi za odpoved :)
ada159
04.04.11,09:24
Hneď sa ospravedlňujem ak sa pýtam na to, čo už to bolo odpovedané, ale nedostatok času mi nedovoluje prečítať úplne všetko. Nepretržitá prevádzka teda FPČ -37,5 hod. Zamestnanec odpracuje v jednom mesiaci nadčas, ale v priemere za 4 mesiace neprekročí týždenný prac.čas 37,5hod. Je dôvod na príplatok za nadčas v danom mesiaci, kedy je prekročený?
ada159
04.04.11,10:06
prosím, prosím, pozre sa niekto na to?
ivka70
04.04.11,10:14
Hneď sa ospravedlňujem ak sa pýtam na to, čo už to bolo odpovedané, ale nedostatok času mi nedovoluje prečítať úplne všetko. Nepretržitá prevádzka teda FPČ -37,5 hod. Zamestnanec odpracuje v jednom mesiaci nadčas, ale v priemere za 4 mesiace neprekročí týždenný prac.čas 37,5hod. Je dôvod na príplatok za nadčas v danom mesiaci, kedy je prekročený?

Dovod na preplatenie nadcasu je v pripade, ze to bol definovany nadcas, teda ze to boli hodiny odpracovane nad ramec planovanych zmien.
ak to boli riadne naplanovane hodiny, aj ked prekrocili standardny mesacny fond PC, ale priemerne za 4 mesiace ho neprekrocili, nie je dovod preplacat ich ako nadcas.
ada159
04.04.11,12:09
dakujem pekne
ada159
04.05.11,16:46
Ak zamestnanec čerpá dovolenku pri NRPČ je táto rátaná do fondu prac.času?
ivka70
04.05.11,17:59
Ak zamestnanec čerpá dovolenku pri NRPČ je táto rátaná do fondu prac.času?

cisto teoreticky ano (tak ako to chapes)

zamestnanec ale cerpa dovolenku len v tie dni, kedy mal normalne pracovat .... teda ak ma kratky tyzden, kedy normalne pracuje 2 dni, tak na cely tyzden doma si berie len 2 dni dovolenky, nie 5 dni
ada159
04.05.11,18:32
skôr ma to zaujíma v prípade prepočtu priemerného prac.času v priemere za 4 mesiace. Ako správne postupovať, aby nedošlo k porušeniu ZP, ak pri nepretržitej prevádzke(37,5) bolo za obdobie 4 mesiacov (01-04) odpracované v smenách 616,5 hod. + 34,5 hod. dovolenky.
Ak rátam správne tak malo byť odpracované 637,5 hod, a bolo 651, tak rozdiel 13,5 hod. by mal byť nadčas. Ale smeny boli vykonané podľa rozpisu.
Zaujíma ma každý názor. Dakujem
ada159
05.05.11,07:16
prosím o pomoc
1gabika1
17.12.12,18:43
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu koľko pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase má byť v decembri odpracovaných dní? Keď robíme krátky a dlhý týždeň a na sviatky t.j. 24.12.,25.12.,26.12. máme odstávku - prevádzka je zatvorená z rozhodnutia majiteľa.