devetak
28.09.08,21:44
Poraďte mi prosím niekto, ako správne zaúčtovať príjem tržby na bankový účet cez POS terminál. Penize nabehnú na účet do 24 hodín od prebehnutia platby, ale suma je už znížená o províziu banke. A v dennej uzávierke mám vyšší príjem ako je potom skutočnosť po nabehnutí sumy na účet.
Účtujem v programe MONEY S3, JÚ, neplatca DPH.
Ďakujem. :confused:
ondrejvla
28.09.08,19:53
Poraďte mi prosím niekto, ako správne zaúčtovať príjem tržby na bankový účet cez POS terminál. Penize nabehnú na účet do 24 hodín od prebehnutia platby, ale suma je už znížená o províziu banke. A v dennej uzávierke mám vyšší príjem ako je potom skutočnosť po nabehnutí sumy na účet.
Účtujem v programe MONEY S3, JÚ, neplatca DPH.
Ďakujem. :confused:

V dennej uzávierke zaúčtuješ tržbu voči priebežným položkám ako nepeňažnú operáciu celú sumu, keď ti platba nabehne na účet, zaúčtuješ príjem z priebežných položiek celú sumu a výdaj do nákladov podľa zmluvy, ako máš uzatvorené s bankami na provízie, čiže výdaj voči bežnému účtu.
Príklad: tržba v hotovosti = 1000,- Sk
tržba cez POS terminál = 100,- Sk
priebežné položky-výdaj = 100,- Sk,
platba na účet :
priebežné položky-príjem = 100,- Sk
provízia banke,výdaj z BÚ = 15,- Sk
devetak
28.09.08,20:36
Neviem, či to dobre chápem, ale najskôr si mám urobiť príjem na celú sumu, príklad 1100,- Sk,
potom výdaj z pokladne - prieb. položky = 100,- Sk, platba cez POS
a na koniec príjem na účet (z pokladne?) - prieb. položky = 100,- Sk,
a výdaj banke poplatok?

Ďakujem.
ondrejvla
29.09.08,05:31
Neviem, či to dobre chápem, ale najskôr si mám urobiť príjem na celú sumu, príklad 1100,- Sk,
potom výdaj z pokladne - prieb. položky = 100,- Sk, platba cez POS
a na koniec príjem na účet (z pokladne?) - prieb. položky = 100,- Sk,
a výdaj banke poplatok?

Ďakujem.

Áno, tak ako píšeš a ako som ti napísala v predošlom príspevku.
devetak
29.09.08,21:52
Ešte mi nedá jedna vec
mám urobiť príjem na účet :
priebežné položky-príjem = 100,- Sk
aj keď mi tam nabehlo len napríklad 85,- Sk
a potom provízia banke,výdaj z BÚ = 15,- Sk?
Nebude to vadiť, keď tam bude rozdiel, aj keď na výpise by mala byť provízia uvedená sumárne za celý mesiac? :confused:
Ešte raz "Ď"
betka
30.09.08,08:10
Priebežné položky, a plus PP na BU 100 Sk. Treba si dať ďalšiu operáciu, pohyb v PD, Výdaj 15 SK z BU, a plus prev. réžia.

Učtujem na základe avíza od banky. Mám v denníku 2 položky