dudodu
08.05.05,22:51
Slovensky naplatitel DPH odoberal po 1.5.2004 z CR tovar od tamojsieho platitela DPH. Ceska firma tovar fakturovala bez DPH a teraz dodatocne zistila, ze zle postupovala. Vraj si myslela, ze slov. firma, kedze ma DIC, je platitelom DPH a DPH zaplati na Slovensku. Teraz chcu, aby slov. firma dodatocne doplatila cesku DPH. Maju na to narok? Prosim o radu co s tym?
ondrejvla
08.05.05,20:54
Slovensky naplatitel DPH odoberal po 1.5.2004 z CR tovar od tamojsieho platitela DPH. Ceska firma tovar fakturovala bez DPH a teraz dodatocne zistila, ze zle postupovala. Vraj si myslela, ze slov. firma, kedze ma DIC, je platitelom DPH a DPH zaplati na Slovensku. Teraz chcu, aby slov. firma dodatocne doplatila cesku DPH. Maju na to narok? Prosim o radu co s tym?Slovenský odberateľ sa mal pozrieť na faktúru, že má tovar bez DPH a mal ho samozdaniť! Si povinný uhradiť DÚ v mieste svojho bydliska DPH a podať aj daň.priznanie DPH! Pozri zákon o DPH!
Zuzka
08.05.05,21:18
Ja si myslím, že tovar nemali samozdaniť, keďže nie sú registrovaný pre DPH a nemajú pridelené IČ DPH. Podľa mňa, treba rozdiel doplatiť. Český dodávateľ zrejme robí opravné daň. priznanie a daň odvedie v ČR.
ondrejvla
08.05.05,21:25
Ja si myslím, že tovar nemali samozdaniť, keďže nie sú registrovaný pre DPH a nemajú pridelené IČ DPH. Podľa mňa, treba rozdiel doplatiť. Český dodávateľ zrejme robí opravné daň. priznanie a daň odvedie v ČR.
Zuzka, nebola som si istá, nakoľko som ešte takýto problém chvalabohu nemala.
Viem, že DPH musí niekto zaplatiť, a priznám sa, už je neskorý čas, nechce sa mi hľadať v zákone! Možno zajtra, ako mi vyjde čas!
Som rada, že si sa pridala. Dobrú noc.
zuzi
09.05.05,05:10
Samozrejme, že český platiteľ musí odviesť daň; je to isté ako u nás - platiteľ vystavuje faktúru pre neplatiteľa aj s DPH. Pre neplatiteľa je samozdanenie bezdôvodné.
barbadoss
09.05.05,09:58
Nesúhlasím, pozrite si § 11 zákona o DPH.
Citácia :
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je
predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie
je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je
identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom
štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania
tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho
účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

To znamená že tuzemský kupujúci vôbec nemusí byť platiteľ DPH aby mu v SR vznikla povinnosť sebazdanenia. To je problém celého zákona o DPH, že mnohokrát vzniká daňová povinnosť resp. povinnosť registrácie k DPH v iných členských štátoch i slovenským neplatiteľom DPH. A väčšinou o tom ani nevedia .
Môj verdikt : nadobudnutie tovaru mal slov.kupujúci sebazdaniť.
viktoria
09.05.05,10:14
Pozrite si ďalej odst. 4 písm b) spomínaného §:

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z IČŠ nie je predmetom dane,ak nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 420 tis. SK za predch. kal. rok a ani v prebiehajúcom kal. roku túto hodnotu nedosiahne.
ESTER
09.05.05,10:22
Súhlasim s viktoriou.
barbadoss
09.05.05,10:43
Áno máte pravdu, sebazdaní slovák len ak hodnota tovaru presiahne stanovenú hranicu 420 tis.- a to už sa potom musí registrovať v SR pre DPH - viď § 7 a to ešte pred dosiahnutím tohto obratu.
Takže, v skratke, nemôže sa stať že by neplatiteľ - slovenská zdaniteľná osoba - nadobúdal tovar z iného čl.štátu EÚ a vznikla by mu povinnosť sebazdanenia, moja chyba, ospravedlňujem sa.

Iné je to však v prípade nadobúdania služieb.
barbadoss
09.05.05,12:32
Vidím že DPH dnes v kurze nie je....
Zuzka
09.05.05,12:37
barbados, súhlasím so službami je to iné, tam môže stať, že ak platiteľ DPH robí sluzby pre neplatiteľa z iného členského štátu, a v tom prípade sa musí registrovať v tomto štáte.
barbadoss
09.05.05,12:46
barbados, súhlasím so službami je to iné, tam môže stať, že ak platiteľ DPH robí sluzby pre neplatiteľa z iného členského štátu, a v tom prípade sa musí registrovať v tomto štáte.
Za predpokladu že tento slovenský neplatiteľ DPH nie je zdaniteľnou osobou. Ak totiž je, český platiteľ DPH dodávajúci službu podľa § 15 ods.8 + § 15 - všetky služby s miestom dodania v SR + § 16 dodá túto službu bez DPH a v SR sa ani neregistrovať nemusí.
DPH 19 % odvedie úbohá zdaniteľná osoba - podnikateľ (alebo aj prenajímateľ...) i keď je neplatiteľom.

Spomínam to aj v mojej dnešnej téme, chcela som si len urobiť troška ucelenejší obraz o nadobúdaní tovaru a služieb z iných čl. štátov (resp.3 štátov) z hľadiska DPH. Dúfam že sa to zíde viacerým z nás.
dudodu
09.05.05,18:02
Ďakujem, že všetky vaše príspevky.
Majka
07.07.05,12:32
tak ja som stale z toho nejaky jelen,hladam riesenie na moj problem.....a neviem si rady ako uctovat dph....

dodavatel z rakuska neplatca DPH vystavil FA slovenskej firme platcovi dph fakturu za tovar. faktura je vystavena v EURO bez dph.
Majka
07.07.05,12:33
cize moj problem je opacny ktory riesim ako sa tu spominalo...... platca je domaci a dodavatel je neplatca.
evina
07.07.05,12:47
cize moj problem je opacny ktory riesim ako sa tu spominalo...... platca je domaci a dodavatel je neplatca.Áno Majka, vy ste platiteľom DPH, tak uskutočníš samozdanenie.

Na základe príspevku č. 23 od AVO opravujem toto tvrdenie - nejde o samozdanenie - pozrite si príspevky 23 od AVO a môj opravený 24. Ďakujem
swing
07.07.05,12:55
Ja si myslím, že tovar nemali samozdaniť, keďže nie sú registrovaný pre DPH a nemajú pridelené IČ DPH. Podľa mňa, treba rozdiel doplatiť. Český dodávateľ zrejme robí opravné daň. priznanie a daň odvedie v ČR.
beriem späť, nesúhlasím
evina
07.07.05,13:00
beriem späť, nesúhlasím
Gabriel prečo nesúhlasíš? Podľa mňa má Zuzka v tomto prípade pravdu.
Jarka
07.07.05,13:31
Ja si myslím, že tovar nemali samozdaniť, keďže nie sú registrovaný pre DPH a nemajú pridelené IČ DPH. Podľa mňa, treba rozdiel doplatiť. Český dodávateľ zrejme robí opravné daň. priznanie a daň odvedie v ČR.

Súhlasím, s týmto príspevkom od Zuzky.
Len váham nad tým doplatením rozdielu ak tá fa bola ešte z r. 2004.
Majka
07.07.05,13:53
To znamena ze aj ked on nie je platca dph tak ja si uplatnim dph na vstupe aj vystupe a dopocitam k zakladu dane dph.
Jana Acsová
07.07.05,13:58
dodavatel z rakuska neplatca DPH vystavil FA slovenskej firme platcovi dph fakturu za tovar. faktura je vystavena v EURO bez dph.Pozrite nižšie, trochu som to zas pototo.

Majka zmaž príspevok, čo nasleduje, lebo to fakt vyzerá humornehttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif.
Ak ten príspevok nezmizne tak pre vysvetlenie ostatným: predtým tu bol nižšie uvedený text obsiahnutý v príspevku 23.
Majka
07.07.05,14:30
vycerpavajuca odpoved,dakujem ti. takze je to na zvazeni....
Jana Acsová
07.07.05,14:34
Aplikácia zákona o DPH od 1.5.2004:

§ 69 ods. 6 osoba povinná platiť daň: "osoba", ktorá nadobudne tovar podľa §§ 11, a 11a - t.j. každý, platiteľ aj neplatiteľ (t.j. každý sa musí pozrieť ďalej, aby si potvrdil, či a ako uplatniť DPH)

§ 11 - nadobudnutie tovaru je predmetom dane ak:
- nadobúdateľ je zdaniteľná osoba - to sme splnili,
- dodávateľ je osoba identifikovaná pre daň v inom štáte EÚ - to sme nesplnili, rakúšan nie je osobou identifikovanou pre daň, nie je platiteľ DPH.

Vychádza mi z toho, že sme nesplnili podminku ustanovenú v § 11 ods. 2 písm. b), ktorá je podstatná pre určenie "predmetu dane".

Mám komentár PP 1/2005:
Intrakomunitárne dodanie tovaru sa zdaňuje v prípade, ak predávajúci je vo svojom členskom štáte registrovaný pre daň, to znamená, že podľa ZDPH uskutoční dodávku tovaru oslobodenú od dane. (Toto som našla 2x - iné komentáre k § 11 nemám).

Z textu mám dojem, že sa teda nejedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, nakoľko predávajúci nie je osoba registrovaná na daň.

Ktoré iné §§ by sme ešte mohli uplatniť aby platilo samozdanenie, ktoré tu uvádzate? Mne z vyššie uvedeného samozdanenie zatiaľ nevychádza.

Teraz budem pokračovať v logických úvahách:
Časť DPH je odvedená v ŠR Rakúska, nakoľko predpokladám, že neplatiteľ nakupuje aj od platiteľov a teda vo svojej cene má zahrnutú časť DPH z nákupu v Rakúsku.
Pri uplatnení práva na odpočítanie dane vychádzame z § 49 - právo odpočítať daň z tovaru vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť. Táto nevznikne, lebo sa nejedná o predmet dane. Nadobúdateľ tovaru na Slovensku odvedie DPH pri predaji nakúpeného tovaru do ŠR SR v plnej výške, teda k odvodu DPH dôjde v mieste konečnej spotreby, resp. predaja tovaru t.j. v Slovenskej republike. Žiadny štátny rozpočet neostane ukrátený.
Neplatiteľ DPH v Rakúsku nemá žiadne povinnosti, nerobí súhrnný výkaz ani iné hlásenia a teda nie je ani registrovaný "sieťou daňových úradov EÚ", pre účely kontroly oslobodených intrakomunitárnych dodávok, čo ma podporuje v názore, načo samozdaniť, samozdanenie sa robí predsa recipročne k oslobodeným intrakomunitárnym dodávkam.

Takto siahodlho som sa musela rozpísať, aby som sama sebe logicky odôvodnila, že k odvodom DPH aj bez samozdanenia dôjde v štátoch, kde má byť DPH odvedená a nevidím žiadny význam v samozdanení.

Buď som prešpekulovaný odôvodňovateľ, (alebo odvodňovateľ?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif), alebo v prípade samozdanenia nevidím v tomto akte žiadnu logiku.

Ja sa z toho vykrútiť inak neviem. Ale keby som mala tento prípad, tak by som sa určite pred samozdanením opýtala na DÚ - však tí už vedia všetko, už sme "staroúniáci". A ak je to inak, potom by to bolo dobré hodiť na Poradu, lebo takýmito otázkami sa to tu hemží.

Prosím nepoužite tento príspevok na citácie, lebo tu všetci pospímehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. (Prípadne sa nechcem blamovať, ak mi to niekto elegantne vyvráti. Ale pred odpoveďou dočítať odkaz na konci príspevkuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif).
evina
07.07.05,16:06
AVO po prečítaní Tvojho príspevku súhlasím jednoznačne s Tebou, u Majky nepôjde o samozdanenie. Hovorí o tom jednoznačne § 11 zákona o DPH, podľa ktorého predmetom dane je nadobudnutie tovaru z iného členského štátu vtedy, ak nadobúdateľ je zdaniteľná osoba a dodávateľ je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte.

Pri prvom rýchlom prečítaní paragrafu som si na konci písm. a/ nevšimla spojku a, čo znamená, že musia byť splnené obe podmienky, nielen jedna. Poučenie: netreba rýchlo čítať zákony:)
Za podrobný komentár Ďakujem.
Valika
08.07.05,08:31
Pekne ste to tu odôvodnili ved človek sa zakažkým učí. Pekný den.
apo
23.04.06,09:15
Linkom som bol pi mojej otázke presmerovaný na Tvoju odpoveď.
Súhlasím s Tvojimi argumentovaním. Nieke dy sa musíme riadiť tak, že v zákone nenajdeme napísané to čo hľadáme a teda odpoveď si musíme vydedukovať. myslým si, že zákon o DPH niekde na yačiatku mohol vo všeobecnosti popísať situáciu, že ak dedávateľ z EÚ nie je registrovaní nejedná sa o zdaniteľné plnenie.

S Tvojím logickým zdôvodnením úplne súhlasím.

apo
ErikaDP
10.12.10,15:47
Vyťahujem túto staršiu diskusiu z r.2005:FAKTURA ZA TOVAR OD NEPLATITEĽA DPH V INOM ČŠ EU PRE PLATITEĽA DPH v SR , t.j. Nadobudnutie tovaru z iného ČŠ EU od osoby ktorá nie je identifikovaná pre DPH , nadobudateľom osoba registrovaná pre DPH na Slovensku.
Moja otázka:po zmenách zákona oDPH k 1.1.2010 sa nič nezmenilo a naďalej platí , že takéto nadobudnutie nepodlieha samozdanieniu?
Príklad: Dodavateľ je zdaniteľná osoba ( podnikateľ) so sídlom v Poľsku, ale nie je v Poľsku ani inde registrovaný pre DPH. Slovenský odberateľ od neho nakúpi v Poľsku tovar, dovezie na Slovensko. Slovenský odberateľ nemá povinnosť samozdaniť toto nadobudnutie, lebo nejde o intrakomunitárne nadobudnutie z dôvosu že Poliak nie je registrovaný pre DPH. Je to takto správne ?
AdamC
11.12.10,09:03
Ahojte, tato tema je sice starsia, ale moja otazka patri asi sem. Potrebujem si overit, ci spravne rozumiem nasmu zakonodarcovi.

Som s.r.o., neplatca, robim zdravotnu starostlivost (oslobodenu). Potrebujem kupit pristroje, ktore su v CR zdanene 10% dph. Ich cena bez dph je vsak vyssia ako 13 941, 45 eura. Dodavatel by mi dokazal nieco vyfakturovat v 2010 a nieco v 2011.

Co potrebujem vediet s istotou, je, ci sa hodnota 13 941, 45 eura 1.1.2011 "resetuje" a pocita sa odznova, alebo sa pocita 12 kalendarnych mesiacov dozadu.

Ked citam zakon, tak mam pocit, ze ked nam chce zakonodarca povedat aby sme sledovali 12 mesiacov dozadu tak to tak aj napise, a ked nechce, napise za "kalendarny rok". Ak je teda v paragrafe 7 napisane 13 941, 45 eura za kalendarny rok, rozumiem spravne, ze mozem mat v decembri fakturu na 10.000 a uz v januari opat fakturu za 10.000 a nemusim sa registrovat a samozdanovat ?

Je to tak? Dakujem pekne.
abel
19.02.13,07:29
Tak ja som po svojom dvojročnom výpadku z problematiky zase vedľa. Poradíte mi?

Slovenský podnikateľ, neplatiteľ DPH, zakúpil od českého platiteľa importovací modul potrebný pre svoju podnikateľskú činnosť v hodnote 350.- eur. Dodávateľ vystavil faktúru bez DPH. Urobil správne? Akú povinnosť má teraz slovenský podnikateľ?