destiny333
29.09.08,08:03
Ahojte poraďáci,

o odchode do dôchodku a odstupnom som tu už niečo našla, ale poraďte mi! Zamestnanec, ktorému bol priznaný starobný dôchodok ostal v zamestnaní a zároveň poberal dôchodok. Teraz chce skončiť PP a ostať na dôchodku. Musí dodržať výpovednú lehotu 2 mesiace? Má nárok na odstupné?
Tweety
29.09.08,06:05
Ahojte poraďáci,

o odchode do dôchodku a odstupnom som tu už niečo našla, ale poraďte mi! Zamestnanec, ktorému bol priznaný starobný dôchodok ostal v zamestnaní a zároveň poberal dôchodok. Teraz chce skončiť PP a ostať na dôchodku. Musí dodržať výpovednú lehotu 2 mesiace? Má nárok na odstupné?
Ak PP skončí dohodou, odíde k dátumu na dohode, ak ale dá výpoveď, VD je dvojmesačná, nárok na odstupné nevzniká, ale nárok na odchodné áno( samozrejme, ak je to jeho prvý odchod do dôchodku).
drobeceva
29.09.08,06:06
Ahojte poraďáci,

o odchode do dôchodku a odstupnom som tu už niečo našla, ale poraďte mi! Zamestnanec, ktorému bol priznaný starobný dôchodok ostal v zamestnaní a zároveň poberal dôchodok. Teraz chce skončiť PP a ostať na dôchodku. Musí dodržať výpovednú lehotu 2 mesiace? Má nárok na odstupné?
Pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na SD na nárok na odchodné.
Čo sa týka odstupného, záleží ako bude skončený PP. Ak dohodou tak nárok nevznká.
evika
01.10.08,08:30
Chcela by som poprosiť o radu, zamestnávam dôchodcu,ktorému u nás vznikol nárok na dôchodok.Bol zamestnaný na dobu určitú.Teraz aj dôchodcovia možu pracovať na dobu neurčitú urobím mu novú zmluvu.Chcem sa spýtať
musím mu vyplatiť odchodné aj keď bude naďalej pracovať, a ešte ja som mu chcela zmluvu len predlžiť, že by som ho nikde neodhlasovala, lenže on ma žiada,aby som pracovný pomer ukončila a znova ho prijala. Som povinná to urobiť alebo len zmluvu predlžiť.
Tweety
01.10.08,08:42
Chcela by som poprosiť o radu, zamestnávam dôchodcu,ktorému u nás vznikol nárok na dôchodok.Bol zamestnaný na dobu určitú.Teraz aj dôchodcovia možu pracovať na dobu neurčitú urobím mu novú zmluvu.Chcem sa spýtať
musím mu vyplatiť odchodné aj keď bude naďalej pracovať, a ešte ja som mu chcela zmluvu len predlžiť, že by som ho nikde neodhlasovala, lenže on ma žiada,aby som pracovný pomer ukončila a znova ho prijala. Som povinná to urobiť alebo len zmluvu predlžiť.
Nie, ak bude naďalej pracovať,( predlž. sa mu PZ) nárok na odchodné nevznikne.
katka50
01.10.08,08:45
Chcela by som poprosiť o radu, zamestnávam dôchodcu,ktorému u nás vznikol nárok na dôchodok.Bol zamestnaný na dobu určitú.Teraz aj dôchodcovia možu pracovať na dobu neurčitú urobím mu novú zmluvu.Chcem sa spýtať
musím mu vyplatiť odchodné aj keď bude naďalej pracovať, a ešte ja som mu chcela zmluvu len predlžiť, že by som ho nikde neodhlasovala, lenže on ma žiada,aby som pracovný pomer ukončila a znova ho prijala. Som povinná to urobiť alebo len zmluvu predlžiť.
Zákonník práce
§ 76
6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Správne požaduje ukončenie PP, lebo len vtedy mu môžeš vyplatiť odchodné.
destiny333
01.10.08,08:48
Evika,
pokiaľ ja viem, tak zamestnanec, ktorý začal poberať starobný dôchodok a nechce ukončiť svoj pracovný pomer, nemusí tak urobiť. Rovnako je to zo strany zamestnávateľa, pokiaľ je ochotný ho aj naďalej zamestnávať nič sa vo vzťahu zamestnávateľ-zamestnanec nemení. Zmena je len pre mzdovú učtáreň, nakoľko sa menia odvody do sociálnej poisťovne. V niektorých prípadoch to pre istotu riešia dodatkom k pracovnej zmluve.
evika
01.10.08,08:50
aj keď ostane ďalej pracovať
Tweety
01.10.08,08:52
Evika,
pokiaľ ja viem, tak zamestnanec, ktorý začal poberať starobný dôchodok a nechce ukončiť svoj pracovný pomer, nemusí tak urobiť. Rovnako je to zo strany zamestnávateľa, pokiaľ je ochotný ho aj naďalej zamestnávať nič sa vo vzťahu zamestnávateľ-zamestnanec nemení. Zmena je len pre mzdovú učtáreň, nakoľko sa menia odvody do sociálnej poisťovne. V niektorých prípadoch to pre istotu riešia dodatkom k pracovnej zmluve.
Áno, je to tak, nárok na dôchodok nie je dôvodom na ukončenie PP. Je to len zmena v odvodoch ako uvádzaš, takže, PP môže skončiť dobou určitou( vyplatíte odchodné) alebo neskončí, a vy mu jednoducho PP predlžíte. Nárok na odchodné mu znovu vzikne až pri odchode do dôchodku.
evika
01.10.08,09:01
Rekapitulácia:takže skončím s ním pracovný pomer k 30.9.2008, vyplatím odchodné
a od 1.10.2008 ho príjmem nanovo
katka50
01.10.08,09:09
Rekapitulácia:takže skončím s ním pracovný pomer k 30.9.2008, vyplatím odchodné
a od 1.10.2008 ho príjmem nanovo
Áno.
destiny333
01.10.08,10:39
evika, vôbec nemusíš ukončiť jeho pracovný pomer, ten môže trvať naďalej a odchodné sa mu bude vyplácať až keď bude chcieť nadobro odísť.
P.S. V prípade, že má zmluvu na dobu neurčitú, čo predpokladám má.
jankasm
01.10.08,11:08
evika, vôbec nemusíš ukončiť jeho pracovný pomer, ten môže trvať naďalej a odchodné sa mu bude vyplácať až keď bude chcieť nadobro odísť.
P.S. V prípade, že má zmluvu na dobu neurčitú, čo predpokladám má.

Práveže nemá, zatiaľ má na dobu určitú.
Ale súhlasím, že PP nemusíte ukončovať. Ak na tom zamestnanec trvá, nemusíte mu vyhovieť. Ak na tom trvá, tak myslím, že len preto, že chce dostať vyplatené odchodné už teraz. Takže v tom prípade súhlasím s tvojim postupom, ukončiť PP k 30.9.2008, vyplatiť odchodné a od 1.10.2008 nový PP na dobu neurčitú.
Ak však PP zamestnávateľ ukončovať nechce, nemusí, stačí ho upraviť dodatkom k zmluve a odchodné vyplatíte až pri skončení PP v budúcnosti.
Čiže je to na Vás, ktorý spôsob si zvolíte. :cool:
SILVIA54
28.10.08,07:44
Ahojte, len sa chcem uistiť čo sa týka odchodného: zamestnanec dal výpoveď podľa § 67 Z.z. ZP, ktorý už poberá dôchodok niekoľko rokov.A k som to správne pochopila tak má nárok na odchodné. A ešte jeden zamestnanec dal výpoveď, dosiahol dôchodkový vek už pred dvoma rokmi,ale nepoberá dôchodok. Jemu by vznikol nárok na odchodné v prípade že by si bezprostredne po ukončení PP požiadal o dôchodok? Mám pravdu?
Chobot
28.10.08,08:12
Ahojte, len sa chcem uistiť čo sa týka odchodného: zamestnanec dal výpoveď podľa § 67 Z.z. ZP, ktorý už poberá dôchodok niekoľko rokov.A k som to správne pochopila tak má nárok na odchodné. A ešte jeden zamestnanec dal výpoveď, dosiahol dôchodkový vek už pred dvoma rokmi,ale nepoberá dôchodok. Jemu by vznikol nárok na odstupné v prípade že by si bezprostredne po ukončení PP požiadal o dôchodok? Mám pravdu?


Máš jasno v pojmoch? Poznáš rozdiel medzi odstupným a odchodným? Ak nie, tak si to najprv pozri v ZP a potom ti poradíme, aby sme nehovorili o niečom, v čom nemáš jasno.


Ten prvý môže mať nárok na odchodné, ale aj nemusí. Záleží od toho, kde pracoval, keď začal poberať dôchodok. AK u vás a končí PP prvý krát po vzniku nároku na dôchodok, tak má nárok.

V tom druhom prípade nárok na odstupné vzniká pri výpovedi zamestnávateľa pri určitých dôvodoch výpovede. Ak si chcela vedieť, či má nárok na odchodné, tak mu vznikne v tom prípade, ak mu bude priznaný dôchodok bezprostredne od skončenia PP. Nestačí len, že požiada bezprostredne po skončení. Treba počkať, kým mu bude priznaný.
SILVIA54
28.10.08,08:48
Ďakujem. Moja otázka bola len o odchodnom.Na odstupné nebude mať nárok ani jeden keďže dávajú výpoveď podľa § 67 ZP.


Ps: v mojom prvom príspevku som sa sekla v slovíčkach(už som to opravila)
nana307
29.10.08,08:33
Pekný deň, chcem poprosiť o radu. Zamestnanec nastúpil do prac. pomeru na dobu neurčitú 01.12.2007. Od 28.12.2007 je na PN, 28.10.2008 ukončil PN, bol mu priznaný inv. dôchodok 75%. Dohodli sme sa na ukončení prac. pomeru, pretože svoju prácu nemôže ďalej vykonávať zo zdrav. dôvodov. Môžeme použiť §59 ods.1a)? Má zamestnanec nárok na odchodné, ak odpracoval iba 3 týždne - ochorel v skúšobnej dobe - ak áno, za akú dobu?
certik
14.12.09,06:39
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, zamestnanec odchádza na starobný dôchodok ku dňu 8.3.2010. Ako mu mám formulovať výpoveď? a môže ukončiť pracovný pomer ku dňu 7.3.2010 ak dáva výpoveď? alebo tam musí ísť dohoda
Chobot
14.12.09,08:27
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, zamestnanec odchádza na starobný dôchodok ku dňu 8.3.2010. Ako mu mám formulovať výpoveď? a môže ukončiť pracovný pomer ku dňu 7.3.2010 ak dáva výpoveď? alebo tam musí ísť dohoda

Nezrozumiteľná a neúplná otázka.

V prvom rade si musíš ujasniť:

Kto chce skončiť prac. pomer? A z akého dôvodu?

Potom môžme hľadať riešenie, ako ho skončiť. Ale tým, že niekto odchádza do dôchodku nemusí ešte končiť PP, ak chce ďalej pracovať. A ukončenie formou výpovede a formou dohody sú 2 úplne rozdielne veci. Pri výpovedi nekončí PP podaním výpovede, nastupuje tam 2 alebo 3 mesačná výpovedná doba, takže výpoveďou k 7.3.2010 neskončíš. PP výpoveďou sa môže ukončiť buď k 28.2.2010 alebo 31.3.2010, ale nie k 7.3.2010.
certik
14.12.09,09:17
Nezrozumiteľná a neúplná otázka.

V prvom rade si musíš ujasniť:

Kto chce skončiť prac. pomer? A z akého dôvodu?

Potom môžme hľadať riešenie, ako ho skončiť. Ale tým, že niekto odchádza do dôchodku nemusí ešte končiť PP, ak chce ďalej pracovať. A ukončenie formou výpovede a formou dohody sú 2 úplne rozdielne veci. Pri výpovedi nekončí PP podaním výpovede, nastupuje tam 2 alebo 3 mesačná výpovedná doba, takže výpoveďou k 7.3.2010 neskončíš. PP výpoveďou sa môže ukončiť buď k 28.2.2010 alebo 31.3.2010, ale nie k 7.3.2010.

No ide o môjho otca, takže píšem ukončenie za zamestnanca. Povedala som mu že ukončiť výpoveďou musí ku koncu mesiaca ale on sa so mnou stále háda že účtovníčka mu povedala že nech si dá výpoveď a ukončenie k 7.3. tak som si len potrebovala overiť moje tvrdenia. Chce si to podať teraz tak by mu to skončilo 28.2. ale to že tam mu zostane ešte 7 dní kedy nie je dôchodca a to mu ona tvrdila že nech si napíše ukončenie až 7.3., tak asi mu skúsim tú dohodu aby to bolo možné k tomu 7.3. a uvidím ako sa zachovajú. Len som potrebovala vedieť či pri starobnom dôchodku nie je niaka výnimka
drobeceva
14.12.09,09:29
No ide o môjho otca, takže píšem ukončenie za zamestnanca. Povedala som mu že ukončiť výpoveďou musí ku koncu mesiaca ale on sa so mnou stále háda že účtovníčka mu povedala že nech si dá výpoveď a ukončenie k 7.3. tak som si len potrebovala overiť moje tvrdenia. Chce si to podať teraz tak by mu to skončilo 28.2. ale to že tam mu zostane ešte 7 dní kedy nie je dôchodca a to mu ona tvrdila že nech si napíše ukončenie až 7.3., tak asi mu skúsim tú dohodu aby to bolo možné k tomu 7.3. a uvidím ako sa zachovajú. Len som potrebovala vedieť či pri starobnom dôchodku nie je niaka výnimka
Otec chce ísť do dôchodku, či ho nútia? SD nie je dôvod na ukončenie PP.
Ale ak chce, ukončiť môže 7.3. a od 8.3.2010 požiada o dôchodok. Tak mu vzniká aj nárok na odchodné.
Chobot
14.12.09,10:04
No ide o môjho otca, takže píšem ukončenie za zamestnanca. Povedala som mu že ukončiť výpoveďou musí ku koncu mesiaca ale on sa so mnou stále háda že účtovníčka mu povedala že nech si dá výpoveď a ukončenie k 7.3. tak som si len potrebovala overiť moje tvrdenia. Chce si to podať teraz tak by mu to skončilo 28.2. ale to že tam mu zostane ešte 7 dní kedy nie je dôchodca a to mu ona tvrdila že nech si napíše ukončenie až 7.3., tak asi mu skúsim tú dohodu aby to bolo možné k tomu 7.3. a uvidím ako sa zachovajú. Len som potrebovala vedieť či pri starobnom dôchodku nie je niaka výnimka

Nie, nie je výnimka, aj so starobným dôchodcom sa končí PP tak isto, ako s iným zamestnancom. Rozdiel je len v nároku na odchodné.

Teda ak mu st. dôchodok vznikne 6.3., tak nech nekončí 28.2., lebo nebude mať nárok na odchodné. Ak skončí PP dohodou k 7.3. alebo neskôr, bude mať nárok na odchodné. Takže nech dá zamestnávateľovi návrh na ukončenie PP dohodou ku dňu 7.3.2010 a ak to zamestnávateľ nebude akceptovať, tak nech v priebehu januára podá výpoveď, na základe ktorej sa mu PP skončí ku dňu 31.3.2010.
certik
14.12.09,10:33
Ďakujem veľmi pekne všetkým za rady, veľmi ste mi pomohli