Monika C.
29.09.08,09:04
Ahojte poradáci potrebovala by som od Vás súrnu pomoc :
Nemáte náhodou zmluvu o prenájme priestorov ale jedná sa o prenájom prenajatých priestorov: to zn.s.r.o. prenajíma kancelárske priestory ale zároveň aj táto s.r.o. má v prenájme tie priestory : Prenajímateľ s tým súhlasí nakoľko v s.r.o. je konateľka manželka toho pána, ktorý vlastní tie priestory .
Potrebovala by som zmluvu práve medzi nimi a tá druhá zmluva : mám jednu zmluvu len potrebujem vedieť načo by som mala dať pozor pri takýchto zmluvách. Ešte som to tak nerobila / nie sme platcami DPH / . Za odpovede ďakujem.
Monika C.
29.09.08,07:39
Neviete mi pomôcť poradáci ??
chlap
29.09.08,08:02
Rozdiely medzi zmluvou o nájme a zmluvou o podnájme:
- v princípe nie sú žiadne ..... v oboch prípadoch sa jedná o nájom nebytového priestoru.

Špecifické rozdiely:
1. ten, kto dáva do podnájmu, je nájomca (pretože nie je vlastník, ale má priestory v nájme)
2. ten, kto si berie do nájmu, je podnájomca
3. v zmluve musí byť uvedený vlastník nehnuteľnosti a musí byť uvedené, že nájomca je oprávnený dať priestory do podnájmu
4. zmluva sa uzatvára na dobu určitú (podnájom nesmie byť uzatvorený na dobu neurčitú - zákon 116/1990 §6)

Takže najjednoduchšie je zobrať si zmluvu, ktorú máš ty, zmeniť označenie subjektov (prenajímateľ bude nájomca a nájomca bude podnájomca, doplniť vlastníka nehnuteľnosti, súhlas vlastníka s podnájmom a uzavrieť na dobu určitú (ak máš ty zmluvu na dobu určitú, tak maximálne do skončenia tvojej zmluvy).
Monika C.
29.09.08,08:13
Díki za promtnú a rýchlu odpoved ale ešte jedna otázočka : mohla by som to riešiť aj takto : zmluva s vlastníkom a zároveň aj súhlas od neho a tá druhá zmluva by bola medzi s.r.o. a nájomcom nakoľko s.r.o. bude faktúrovať - fyz. osoba nemôže a oni potrebujú FA . Díki za odpoved.
chlap
29.09.08,10:28
Díki za promtnú a rýchlu odpoved ale ešte jedna otázočka : mohla by som to riešiť aj takto : zmluva s vlastníkom a zároveň aj súhlas od neho a tá druhá zmluva by bola medzi s.r.o. a nájomcom nakoľko s.r.o. bude faktúrovať - fyz. osoba nemôže a oni potrebujú FA . Díki za odpoved.

Nechápem otázku, takže urobím sumarizáciu:

Firma "A" je vlastník.
Firma "B" má od vlastníka prenajatý priestor.
Firma "C" si chce od "B" prenajať priestor.

Riešenie:

"A" s "B" uzatvoria zmluvu o nájme na predmetný priestor, v ktorej bude ustanovenie, že "B" je oprávnená priestor ďalej prenajať. "A" bude prenajímateľ a "B" nájomca. "A" bude vystavovať faktúru pre "B"

"B" s "C" uzatvoria zmluvu o podnájme na dobu určitú. "B" bude nájomca a "C" bude podnájomca. "B" bude vystavovať faktúru pre "C".
Monika C.
29.09.08,16:20
Áno ďakujem za odpoveď presne takto som postavila zmluvy - akurát A je fyzická osoba a nemôže vystaviť faktúru nie je podnikateľ. Ďakujem pekne za pomoc.
Monika C.
08.07.09,21:07
Áno ďakujem za odpoveď presne takto som postavila zmluvy - akurát A je fyzická osoba a nemôže vystaviť faktúru nie je podnikateľ. Ďakujem pekne za pomoc.

Poradáci poradíte mi ešte : vec sa týka práve tohto prenájmu kde ako predtým bolo písané, firma B chce vrátiť nájom, ktorí zaplatili firmy C - firme B ďalej súkromnej osobe A / nie firma /, ktorý je vlastníkom budovy. Môžem tieto sumy refakturovať alebo ako ináč môžem urobiť ja som firma B.
Monika C.
09.07.09,05:29
Poradáci poradíte mi ešte : vec sa týka práve tohto prenájmu kde ako predtým bolo písané, firma B chce vrátiť nájom, ktorí zaplatili firmy C - firme B ďalej súkromnej osobe A / nie firma /, ktorý je vlastníkom budovy. Môžem tieto sumy refakturovať alebo ako ináč môžem urobiť ja som firma B.

Poradáci neviete mi poradiť ? Vopred ďakujem.:mee:
Monika Kováčová
09.07.09,05:33
Áno ďakujem za odpoveď presne takto som postavila zmluvy - akurát A je fyzická osoba a nemôže vystaviť faktúru nie je podnikateľ. Ďakujem pekne za pomoc.
Aj fyzická osoba nepodnikateľ môže vystaviť faktúru. Účtujem ich niekoľko.
Monika Kováčová
09.07.09,05:37
Poradáci poradíte mi ešte : vec sa týka práve tohto prenájmu kde ako predtým bolo písané, firma B chce vrátiť nájom, ktorí zaplatili firmy C - firme B ďalej súkromnej osobe A / nie firma /, ktorý je vlastníkom budovy. Môžem tieto sumy refakturovať alebo ako ináč môžem urobiť ja som firma B.
Nestretla som sa s prípadom, že by nájomca podnájom od tretej firmy platil ďalej vlastníkovi. Potom zmluva o podnájme nemá zmysel a zmluva mala byť vystavená medzi A a C.
Je v zmluve medzi A a B uvedené, že podnájomník C platí firme B a tá platí vlastníkovi?
Monika C.
09.07.09,05:44
Nestretla som sa s prípadom, že by nájomca podnájom od tretej firmy platil ďalej vlastníkovi. Potom zmluva o podnájme nemá zmysel a zmluva mala byť vystavená medzi A a C.
Je v zmluve medzi A a B uvedené, že podnájomník C platí firme B a tá platí vlastníkovi?

Áno Monika presne tak je uvedené v zmluve, že firma C platí firme B a tá platí vlastníkovi. FO síce podáva DP z prenájmu má DIČ ale FA nevystavuje to mu povedali na daňovom úrade, že nesmie vystaviť FA ale riešiť to zmluvou . Fakt som bezradná tiež robím to prvýkrát.A zároveň teraz tie sumy , ktoré prišli na účet mám mu preposlať neviem asi by bolo najlepšie refakturovať aby bolo to správne zaevidované v účtovníctve len neviem ako nato.
Monika Kováčová
09.07.09,08:43
Áno Monika presne tak je uvedené v zmluve, že firma C platí firme B a tá platí vlastníkovi. FO síce podáva DP z prenájmu má DIČ ale FA nevystavuje to mu povedali na daňovom úrade, že nesmie vystaviť FA ale riešiť to zmluvou . Fakt som bezradná tiež robím to prvýkrát.A zároveň teraz tie sumy , ktoré prišli na účet mám mu preposlať neviem asi by bolo najlepšie refakturovať aby bolo to správne zaevidované v účtovníctve len neviem ako nato.
refakturovať môžeš náklady, nie výnosy. Potom by si mala 1 x Tržbu od podnájomníka (C) a druhý krát Tržbu od vlastníka? (A). Skús to vyriešiť ponížením nájomného od vlastníka pre firmu B o sumu za úhradu od podnájomníka (C).
Monika C.
09.07.09,08:55
refakturovať môžeš náklady, nie výnosy. Potom by si mala 1 x Tržbu od podnájomníka (C) a druhý krát Tržbu od vlastníka? (A). Skús to vyriešiť ponížením nájomného od vlastníka pre firmu B o sumu za úhradu od podnájomníka (C).

Monika tá zmluva je postavená takto : FO prenajíma nám priestory zadarmo na základe zmluvy, že môžeme ďaľej prenajímať čiže firma z toho nemá nič na konci vystavíme FA napr. 300 € a toto nám treba preposlať FO, čiže výnos aj náklad sme len sprostredkovateľia aj keď myslím si, že aspoň v zmluve by mala byť nejaké to %. Neviem ako to urobiť účtovne či len mu odoslať z účtu tie peniaze čo prišli alebo urobiť zmenu v zmluve aby nám z toho dačo ostalo pre nich je to čistá práce mi len urobíme FA a vrátime FO. Len neviem ako to mám účtovne vyriešiť FA boli vystavené a príjmy prišli na účet stačí mi len preposlať FO. Potrebovala by som nato Váš názor .Ďakujem vopred.
Monika Kováčová
09.07.09,10:03
Monika, ak chceš ty ako B poslať tržbu za prenájom vlastníkovi A, potom musí on tebe vystaviť faktúru (ak ju vystavíš ty, platiť ti musí on). A sme zas pri tom, že vlastník A môže poslať faktúru rovno firme C.

Ja si to ešte skúsim celé nakresliť a keď prídem na niečo nové ozvem sa.
Monika C.
09.07.09,10:30
Ďakujem Monika za pomoc vopred .
mimaemma
28.01.13,12:29
Ahojte, chcem naviazať na túto tému.
Ako to účtovať v JU, SZCO má prenajaté priestory a časť z nich ďalej prenajíma.
Je to výdavok a príjem?
SZCO nemá živnosť na prenájom.
Zaráta sa jej celý príjem z prenájmu do obratu na účely registrácie platcu DPH?
Má niekto s takýmto prípadom skúsenosť?
Vopred ďakujem za odpoveď,
Mária27
31.01.13,09:35
Daj tú otázku do jednoduchého účtovníctva
mimaemma
04.02.13,09:48
ok skúsim..