Veroniccas
29.09.08,11:00
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať.
Môj zamestnávateľ mi dal výpoveď z organizačných dôvodov k 1.10.2008 s dvojmesačným odstupným a preplatením dovolenky. Chcela by som vedieť, či má právo na to aby som odišla k 1.10. alebo mám ja právo na nejakú výpovednú lehotu(aby som si mohla nájsť novú prácu), pretože mi ju zamestnávateľ neumožňuje.
Chobot
29.09.08,09:09
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať.
Môj zamestnávateľ mi dal výpoveď z organizačných dôvodov k 1.10.2008 s dvojmesačným odstupným a preplatením dovolenky. Chcela by som vedieť, či má právo na to aby som odišla k 1.10. alebo mám ja právo na nejakú výpovednú lehotu(aby som si mohla nájsť novú prácu), pretože mi ju zamestnávateľ neumožňuje.

Ak ti doručil výpoveď v týchto dňoch, tak musí plynúť výpovedná doba od 1.10.2008 a PP skončí 30.11.2008. Plus máš nárok na odstupné.

K 1.10.2008 môžete skončiť jedine dohodou, nie výpoveďou.
Martin Mocko
29.09.08,09:09
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať.
Môj zamestnávateľ mi dal výpoveď z organizačných dôvodov k 1.10.2008 s dvojmesačným odstupným a preplatením dovolenky. Chcela by som vedieť, či má právo na to aby som odišla k 1.10. alebo mám ja právo na nejakú výpovednú lehotu(aby som si mohla nájsť novú prácu), pretože mi ju zamestnávateľ neumožňuje.

Preplatenie dovolenky je zákonom stanovená povinnosť a zamestnávateľ ti dovolenku musí zostatkovú preplatiť.

Pokiaľ dostaneš výpoveď z týchto dôvodov:

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

Máš nárok na výpovednú lehotu (2-3 mesiace podľa dĺžky prac. pomeru) a zároveň odstuné taktiež vo výške 2-3 mes. mzdy (taktiež podľa dĺžky prac. pomeru)
Tweety
29.09.08,09:10
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať.
Môj zamestnávateľ mi dal výpoveď z organizačných dôvodov k 1.10.2008 s dvojmesačným odstupným a preplatením dovolenky. Chcela by som vedieť, či má právo na to aby som odišla k 1.10. alebo mám ja právo na nejakú výpovednú lehotu(aby som si mohla nájsť novú prácu), pretože mi ju zamestnávateľ neumožňuje.
Ak je daná výpoveveď zamestnáv. VD je najmenej dvojmesačná, ak si vo firme odpracovala aspoň 5 rokov, je trojmesačná. Takže na odchod z firmy k 1.10 Ťa nútiť nemôže.
zuzu 76
03.11.11,12:01
Dobrý deň, poprosím o radu..
Od 01.12.2011 ruší zamestnávateľ - spoločnosť s r.o. jednu z prevádzok, ktorá sa zaoberá poskytovaním služieb.. avšak prevádzku bude naďalej prevádzovať fyzická osoba v tých istých priestoroch ( predpokladám budú v nájme)..

Chcela by som sa poradiť ohľadom výpovedí pre zamestnancov .. môže prvá fy - s.r.o. postupvať podľa § 63,odst. 1 a)?

Kedy by išlo o prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vťahov?
pandorasbox
03.11.11,12:13
Dobrý deň, poprosím o radu..
Od 01.12.2011 ruší zamestnávateľ - spoločnosť s r.o. jednu z prevádzok, ktorá sa zaoberá poskytovaním služieb.. avšak prevádzku bude naďalej prevádzovať fyzická osoba v tých istých priestoroch ( predpokladám budú v nájme)..

Chcela by som sa poradiť ohľadom výpovedí pre zamestnancov .. môže prvá fy - s.r.o. postupvať podľa § 63,odst. 1 a)?

Kedy by išlo o prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vťahov?


Vašu prevádzku nebude prevádzkovať iná FO, ale bude v nájme iný právnický subjekt vo vašich priestoroch - je tak?
ukončenie TPP § 63 ods. 1 a) dôvod - zrušuje sa alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
pokiaľ má ten právnický subjekt záujem o Vašich zamestnancov, tak ich zamestná riadnymi prac. zmluvami na TPP v zmysle platného ZP
zuzu 76
03.11.11,12:21
správne som pochopila ,že pri výpovedi máme postupovať podľa 63, odst. 1a)... ?

Nový právnický subjekt ( fyzická osoba) bude u nás v nájme, má v úmysle zamestnať dvoch našich zamestnancov, ale za iných pracovných podmienok.. , odhliadnuc od tohto postupujeme pri výpovedi podľa 63 , odst. 1a) a nový zamestnávateľ zamestná našich bývalých zamestnancov na základe nových pracovných zmlúv
pandorasbox
03.11.11,13:06
správne som pochopila ,že pri výpovedi máme postupovať podľa 63, odst. 1a)... ?

Nový právnický subjekt ( fyzická osoba) bude u nás v nájme, má v úmysle zamestnať dvoch našich zamestnancov, ale za iných pracovných podmienok.. , odhliadnuc od tohto postupujeme pri výpovedi podľa 63 , odst. 1a) a nový zamestnávateľ zamestná našich bývalých zamestnancov na základe nových pracovných zmlúv

máš niekoľko možností, napr. ich presunúť na základe dohody na inú prevádzku, alebo sa s nimi dohodnúť o ukonční TPP alebo im dať výpoveď. Výpoveď môžeš dať iba horeuvedený paragraf s odstupným, resp. výpovednou lehotou

k vašim zamestnancom ako aj k vám tá právnická osoba je cudzí právnický subjekt, zamestnanci s ním nemajú nič spoločné a vy môžete so svojou henuteľnosťou robiť čo chce - i prenajať komukoľvek
ak má záujem o vašich zamestnancov, tak ich zamestná a vás sa už netýka za akých podmienok a na aké funkcie, je to už úplne mimo vás. Niekedy zvyknú firmy pomáhať svojim bývalým zamestnancom tak, že v rámci rokovaní o prenájme sa dohodnú s druhou zml. stranou tak, že výška prenájmu bude stanovená nižšia iba za podmienok, že ich bývalých zamestnancov zamestnajú minimálne za tú iztú ZM, ako mali u nich
váš vzťah k zamestnancom konči výpoveďou a vysporiadaním všetkých pohľadávok a záväzkov
7lienka
03.11.11,13:18
ahojte minule som sa pýtala na toto len z inej strany - pohľadu to "nového zamestnávateľa"
nikto ale nemal takú skúsenosť, tak skúsim ešte raz
Keď firma kúpi prevádzku, niektorích za-cov si ponechá ide o prevzatie alebo o novovzniknutý pracovný pomer?
alebo si to vysvetliť podľa ZP §28?
Treba nové prihlášky, zmluvy a všetko?
ewita888
03.11.11,13:48
áno, ste nový zamestnávateľ, takže nové PZ, prihlášky...
Silkov
05.11.11,09:43
Je pracovný pomer na dobú neurčitú. Zamestnávateľ znižoval stavy na prevádzke v PO a posielal ma pracovať do BA. Samozrejme neviem sa prispôsobiť novej skutočnosti tak som odmietla sa preradiť do BA. Zamestnávateľ ma prepustil okamžitou výpoveďou bez udania dôvodu. Nemala by som mať nárok na odstupné??? Je výpoveď správna §60 ZP????
KEJKA
05.11.11,09:52
ako dlho si dochádzala do BA?
ako dlho si pracovala v tomto TPP?,
ak aj si dostala výpoved, je tam výpovedná lehota
ty si však zrejme podpísala Dohodu o ukončení a ak si podpísala dohodu, tak máš smolu - ved si sa dohodla.
Pred podpísaním dohody si mala právo žiadať, aby tam dôvody ukončenia boli uvedené.
prepáč, ale ak si naozaj niečo podpísala a neriešila si tieto problémy pred podpisom, tak mi to pripadá "ovečkovské"
§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
Tweety
05.11.11,09:57
Je pracovný pomer na dobú neurčitú. Zamestnávateľ znižoval stavy na prevádzke v PO a posielal ma pracovať do BA. Samozrejme neviem sa prispôsobiť novej skutočnosti tak som odmietla sa preradiť do BA. Zamestnávateľ ma prepustil okamžitou výpoveďou bez udania dôvodu. Nemala by som mať nárok na odstupné??? Je výpoveď správna §60 ZP???? Ak ste so skončením PP dohodou súhlasili,(obe strany ju podpísali) nárok na odstupné nevznikol.
KEJKA
05.11.11,10:27
keby v dohode bol dôvod "z organizačných dôvodov" uvedený, po novom by nárok na odstupné mala - pri splnení iných podmienok.
Ale keby bolo keby.......boli by sme ........?
terezamaria
05.11.11,10:49
Je pracovný pomer na dobú neurčitú. Zamestnávateľ znižoval stavy na prevádzke v PO a posielal ma pracovať do BA. Samozrejme neviem sa prispôsobiť novej skutočnosti tak som odmietla sa preradiť do BA. Zamestnávateľ ma prepustil okamžitou výpoveďou bez udania dôvodu. Nemala by som mať nárok na odstupné??? Je výpoveď správna §60 ZP????

S preradením zamestnanca na iné pracovné miesto a ešte k tomu takto vzdialené, musí zamestnanec súhlasiť. Keby si nepodpísal/a/ Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60, boli by Ti museli dať Výpoveď z organizačných zmien - stal by si sa pre nich nadbytočný. A vtedy by Ti prislúchalo odstupné, pokiaľ by si bol požiadal o skončenie dohodou pred začatím plynutia výpovede.
stefania71
21.11.11,13:07
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť.
Z organizačných dôvodov §63 chceme prepustiť jedného zamestnanca k 31.12.2011. Vo firme odrobil viac ako 5 rokov, takže mu patrí trojmesačné odstupné. Tento zamestnanec má u nás 20 dní nevyčerpanej dovolenky, okolo ktorej máme pochybnosti ako to vyriešiť.
Chceli by sme, aby zamestnanec túto dovolenku vyčerpal, aby sme to nemuseli preplácať.
Výpoveď by sme mu doručili v decembri a môžeme nariadiť čerpanie dovolenky, aby to vyčerpal do 31.12.2011, alebo aké možnosti má ešte zamestnávateľ? Ďakujem
tictac7
21.11.11,13:22
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť.
Z organizačných dôvodov §63 chceme prepustiť jedného zamestnanca k 31.12.2011. Vo firme odrobil viac ako 5 rokov, takže mu patrí trojmesačné odstupné. Tento zamestnanec má u nás 20 dní nevyčerpanej dovolenky, okolo ktorej máme pochybnosti ako to vyriešiť.
Chceli by sme, aby zamestnanec túto dovolenku vyčerpal, aby sme to nemuseli preplácať.
Výpoveď by sme mu doručili v decembri a môžeme nariadiť čerpanie dovolenky, aby to vyčerpal do 31.12.2011, alebo aké možnosti má ešte zamestnávateľ? Ďakujem

viď §111 ZP a nasl. - zamestnávateľ je povinný určiť čerpanie 4 týždňov dovolenky tak, aby aspoň jedna časť bola 2 týždne nepretržite
Tweety
21.11.11,13:24
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť.
Z organizačných dôvodov §63 chceme prepustiť jedného zamestnanca k 31.12.2011. Vo firme odrobil viac ako 5 rokov, takže mu patrí trojmesačné odstupné. Tento zamestnanec má u nás 20 dní nevyčerpanej dovolenky, okolo ktorej máme pochybnosti ako to vyriešiť.
Chceli by sme, aby zamestnanec túto dovolenku vyčerpal, aby sme to nemuseli preplácať.
Výpoveď by sme mu doručili v decembri a môžeme nariadiť čerpanie dovolenky, aby to vyčerpal do 31.12.2011, alebo aké možnosti má ešte zamestnávateľ? Ďakujem Ak mu výpoveď doručíte v decembri, VD mu začne plynúť od 1.1. a skončí 31.3.(samozrejme, ak nedôjde k dohode, a skončí skôr), čerpanie dovolenky riadi zamestnáv., takže ak sa na jej čerpaní dohodnete, vyčerpe si ju, inak ju musíte preplatiť.
stefania71
22.11.11,07:10
Ďakujem za informácie a ešte sa chcem spýtať, keď zamestnanec sa rozhodne, že si vyberie odstupné, zamestnávateľ mu ho vyplatí v mzde za 1/2012 alebo to môžeme ešte dať za december 2011?
Tweety
22.11.11,07:15
Ďakujem za informácie a ešte sa chcem spýtať, keď zamestnanec sa rozhodne, že si vyberie odstupné, zamestnávateľ mu ho vyplatí v mzde za 1/2012 alebo to môžeme ešte dať za december 2011?
Ak mu bude doručená výpoveď v decembri a chce odísť s odstupným, musí požiadať o skončenie PP dohodou ešte pred VD, potom už odstupné závisí od toho, koľko, alebo či vôbec, bude pracovať počas VD. Potom aj jeho preplatenie bude buď vo výplate za december, alebo ak bude ešte pracovať, tak v poslednom mesiaci trvania PP.
stefania71
14.12.11,10:55
Zamestnancovi bola doručená výpoveď z organizačných dôvodov, lehota začína plynúť od 01.01.2012.
Zamestnanec podal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou, zamestnávateľ túto dohodu vyhotoví podľa 60, čo má byť v tejto dohode konkrétne uvedené, aby sme nespravili chybu. Ďakujem
mimosin
14.12.11,15:29
DOHODA O SKONČENÍ PRACOVNÉHO POMERU,
uzatvorená v nadväznosti na § 63 ods. 1 písm. b) zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce, v znení neskorších predpisov


Zmluvné strany XZ
Zamestnanec a zamestnávateľ sa týmto dohodli na skončení pracovného pomeru dohodou v nadväznosti na § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, z dôvodu nadbytočnosti a to dňom .............
Organizačná zmena bola prerokovaná so zástupcami zamestnancov dňa............
Zmluvné strany sa dohodli, že zamestnávateľvyplatí zamestnancovi odstupné vo výške ..... - násobku priemerného mesačného zárobku v súlade
s ustanovením § 76 ods. 1 ZP.
Preplatenie dovolenky
Vzájomné vyrovnanie závazkov, atď.