ciaaa
29.09.08,11:24
Do kolkych pracovnych dni je povinny odovzdat zamestnanec vyuctovanie zahranicnej pracovnej cesty? A co s vyuctovanim, ktore neodovzda v termine?
Dakujem
Denda
29.09.08,09:30
Do kolkych pracovnych dni je povinny odovzdat zamestnanec vyuctovanie zahranicnej pracovnej cesty? A co s vyuctovanim, ktore neodovzda v termine?
Dakujem
Všetky termíny máte stanovené v Zákone o cestovných náhradách (§29, §36). V prípade, že chcete mať iné podmienky je potrebná smernica. Zvyčajne sa v nej riešia aj problémy s nedodržiavaním termínov na vyúčtovanie.
Braňo
29.09.08,09:36
Stačí čítať zákon o cestovných náhradách :

Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie pracovnej cesty a tiež vrátiť nevyúčtovaný preddavok. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na predloženie písomných dokladov potrebných na Vyúčtovanie pracovnej cesty a vrátenie nevyúčtovaného preddavku, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní po dni skončenia pracovnej cesty.

(4) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať Vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojiť jeho nároky. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na Vyúčtovanie pracovnej cesty, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia písomných dokladov.
Reny
29.09.08,15:06
Potrebujem od Vás poradiť, prosím Vás ak má niekto skúsenosť zo zahraničnou prac. cestou.
Nemali sme ešte takýto prípad. Máme len pokladňu vedenú v SKK a nie valutovú pokladňu.
Príklad:
SR – Poľsko, základná sadzba stravného 36 €
Začiatok SR: 4.00 hod 6.30 –hranica PL
Pokračovanie PL: 6.30 – 16.30 – hranica SR
Pokračovanie SR 16.30 -19.00 koniec prac. cesty.

1. Poskytnutie vreckového
V zmysle § 14 vreckové sa poskytuje v cudzej mene vo výške 5-10% stravného podľa § 13 odst.4.a 5.
Keďže nemáme žiaden interný predpis, ktorý určuje % -ny rozsah, poskytne zamestnávateľ vreckové vo výške spodnej hranice, t. j 5 % z 18 €* = 0,9 €.

Keďže najbližšia bankovka, ktorá sa dá z BÚ vybrať je 1 €, môže zamestnávateľ poskytnúť stravné vo výške 1 €?

* § 13 odst.4 b) ak trvá zahr. prac. cesta nad 6 hod. až 12 hod. 50% zo základnej sadzby t.j. 50% z 36 € = 18 €

2. Potom pri vyúčtovaní cestovných nákladov:

SR 2,5h + 2,5 h = 5 hod. Stravné 98,- Sk
PL 10 hod Stravné 18 €*.
V zmysle § 36 odst.6,7 je možné pri vyúčtovaní zahraničnej prac. cesty po dohode túto sumu zaplatiť aj v slovenských korunách.

3.Je možné, aby zamestnávateľ, po dohode zo zamestnancom neposkytol žiaden preddavok ani vreckové pred zahraničnou pracovnou cestou, ale všetko preplatil až po ukončení a vyúčtovaní zahraničnej pracovnej cesty a to v slovenských korunách(podľa prepočtu platného kurzu v deň konania zahran. prac. cesty)? Nemôže nám to potom niekto pri kontrole vytknúť ako porušenie zákona, resp.predpisov?
Alebo je povinný poskytnúť vreckové podľa odseku 1 mojej otázky a vyúčtovanie potom môže vykonať podľa odseku 2 mojej otázky??

Pozerám, že som sa poriadne rozpísala a dúfam, že je to aj zrozumiteľné. Ak je v týchto otázkach niekto „doma“, pomôžte mi prosím. Ďakujem Reny.
Reny
30.09.08,05:20
Nedájde sa nikto, kto by mi poradil? Ozvite sa prosím
Chobot
30.09.08,07:55
Potrebujem od Vás poradiť, prosím Vás ak má niekto skúsenosť zo zahraničnou prac. cestou.
Nemali sme ešte takýto prípad. Máme len pokladňu vedenú v SKK a nie valutovú pokladňu.
Príklad:
SR – Poľsko, základná sadzba stravného 36 €
Začiatok SR: 4.00 hod 6.30 –hranica PL
Pokračovanie PL: 6.30 – 16.30 – hranica SR
Pokračovanie SR 16.30 -19.00 koniec prac. cesty.

1. Poskytnutie vreckového
V zmysle § 14 vreckové sa poskytuje v cudzej mene vo výške 5-10% stravného podľa § 13 odst.4.a 5.
Keďže nemáme žiaden interný predpis, ktorý určuje % -ny rozsah, poskytne zamestnávateľ vreckové vo výške spodnej hranice, t. j 5 % z 18 €* = 0,9 €.

Keďže najbližšia bankovka, ktorá sa dá z BÚ vybrať je 1 €, môže zamestnávateľ poskytnúť stravné vo výške 1 €?

Najprv ťa musím poopraviť, že nejde o stravné, ale vreckové. Samotný výpočet vreckového máš správny, ale v tomto kroku sa ešte náhrady nezaokrúhľujú, takže počítaš stále s 0,90 EUR.



* § 13 odst.4 b) ak trvá zahr. prac. cesta nad 6 hod. až 12 hod. 50% zo základnej sadzby t.j. 50% z 36 € = 18 €

Toto máš dobre.


2. Potom pri vyúčtovaní cestovných nákladov:

SR 2,5h + 2,5 h = 5 hod. Stravné 98,- Sk
PL 10 hod Stravné 18 €*.

Aj toto je dobre. A teraz k stravnému 18 EUR pripočítaš to vreckové, takže jeho náhrada bude 18,90 EUR.


V zmysle § 36 odst.6,7 je možné pri vyúčtovaní zahraničnej prac. cesty po dohode túto sumu zaplatiť aj v slovenských korunách.

Keby si vyplácala v EUR, tak by si asi sumu 18,90 EUR zaokrúhlila na najbližšie platidlo. Keď to ale chceš prepočítať na SKK, nemusíš sumu v EUR zaokrúhľovať, ale rovno prepočítaš na SKK kurzom NBS v deň vyúčtovania.

Teda áno, môžeš po dohode so zamestnancom vyplatiť náhradu aj v SKK.



3.Je možné, aby zamestnávateľ, po dohode zo zamestnancom neposkytol žiaden preddavok ani vreckové pred zahraničnou pracovnou cestou, ale všetko preplatil až po ukončení a vyúčtovaní zahraničnej pracovnej cesty a to v slovenských korunách(podľa prepočtu platného kurzu v deň konania zahran. prac. cesty)? Nemôže nám to potom niekto pri kontrole vytknúť ako porušenie zákona, resp.predpisov?
Alebo je povinný poskytnúť vreckové podľa odseku 1 mojej otázky a vyúčtovanie potom môže vykonať podľa odseku 2 mojej otázky??

Áno je to možné a je to bežná prax. Pokiaľ zamestnanec nepožaduje zálohu, nemusíš mu ju dávať. Potom sa mu celá suma vyplatí vo vyúčtovaní.

Aj na porade môžeš natrafiť na názor, že v prípade ZSC zamestnávateľ musí vyplatiť zálohu. Ide o to, ako si kto vyloží/vysvetlí § 36 ods. 1 a 2 zákona o CN. Ja som toho názoru, že to nie je bezpodmienečná povinnosť, len keď zamestnanec požiada, tak to chodí aj v praxi.


Pozerám, že som sa poriadne rozpísala a dúfam, že je to aj zrozumiteľné. Ak je v týchto otázkach niekto „doma“, pomôžte mi prosím. Ďakujem Reny.

Pomohlo?
Reny
01.10.08,06:47
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, veľmi mi pomohla. Je fajn, ak sa máš na koho obrátiť. Pekný deň, Reny
Reny
29.10.08,13:37
Už ste mi raz pomohli, tak sa obraciam znova o radu. Teraz máme ten istý príklad, avšak začiatok SR: 4.00 hod 6.00 –hranica PL
Pokračovanie PL: 6.30 – 16.30 – hranica SR
Pokračovanie SR 16.30 -18.30 koniec prac. cesty.

Takže poskytnutie stravného v SK v SR je SR 2 h + 2 h = 4 hod. Môžeme poskytnúť stravné za cestu v SR vo výške 98,- Sk ak prac. cesta v SR trvala menej ako 5 hodín?
Ďakujem za pomoc.Reny
Reny
30.10.08,07:49
Nevie mi nikto poradiť? Ozvite sa prosím.
Chobot
30.10.08,08:36
Už ste mi raz pomohli, tak sa obraciam znova o radu. Teraz máme ten istý príklad, avšak začiatok SR: 4.00 hod 6.00 –hranica PL
Pokračovanie PL: 6.30 – 16.30 – hranica SR
Pokračovanie SR 16.30 -18.30 koniec prac. cesty.

Takže poskytnutie stravného v SK v SR je SR 2 h + 2 h = 4 hod. Môžeme poskytnúť stravné za cestu v SR vo výške 98,- Sk ak prac. cesta v SR trvala menej ako 5 hodín?
Ďakujem za pomoc.Reny

Nie, v tomto prípade nemá nárok na CN v slovenskej mene, pretože PC netrvala dlhšie ako 5 hodín.

Mala si na mysli asi § 5 ods. 3?:

(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

Tak pre tento prípad sa to nedá aplikovať. To by bolo vtedy, keby napr. mali podávanie obedov v závodnej jedálni medzi 12 - 14 hod. a zamestnanec by bol na pracovnej ceste medzi 11 a 15 hodinou, teda len 4 hodiny, ale obed by v jedálni nedostal. Vtedy je možné dať stravné pre prvé pásmo. Ale nie v tvojom prípade.
Reny
02.11.08,17:21
Presne tento § som mala na mysli, takže Ti ďakujem za odpoveď. Ja by som ho asi aplikovala pri danom vyúčtovaní, takže ešte raz ďakujem za správne usmernenie. R.