Kraintek Ekostav
29.09.08,14:23
Prosím súrne o radu, ako je to s daňou z MV ak dňa 23.9.2008 bolo auto
prepísané na nového majiteľa - platiť ešte za celý III.Q 2008 alebo vyrá-
tať iba pomernú časť a to do 22.9. /vrátane/. A ak áno deliť sadzbu
počtom dní 365, alebo 366 /keď tento rok je priestupný/.
Ďakujem za rýchlu odpoveď, lebo zajtra je termín splatnosti dane za III.Q ,lebo sme štvrťroční platci preddavkov na daň z MV za rok 2008.
Ešte raz díky.
Denda
29.09.08,12:37
Prosím súrne o radu, ako je to s daňou z MV ak dňa 23.9.2008 bolo auto
prepísané na nového majiteľa - platiť ešte za celý III.Q 2008 alebo vyrá-
tať iba pomernú časť a to do 22.9. /vrátane/. A ak áno deliť sadzbu
počtom dní 365, alebo 366 /keď tento rok je priestupný/.
Ďakujem za rýchlu odpoveď, lebo zajtra je termín splatnosti dane za III.Q ,lebo sme štvrťroční platci preddavkov na daň z MV za rok 2008.
Ešte raz díky.
Preddavky platíte za celé zdaňovacie obdobie rovnako t.j. aj za 4.Q.2008 nezmenené. Pozrite §91 ods.8 Zákon o miestnych daniach.
Kraintek Ekostav
29.09.08,13:02
Ďakujem za odpoveď, rovnako je to aj v prípade ozn. povinnosti - resp.
pri vzniku daň. povinnosti aj vtedy iba nahlásiť a daň t.j. pomernú časť
napr. od 15.10.2008 by sme neplatili teraz ale v pri daň. priznaní za rok 2008
do 31.1.2009?
Denda
29.09.08,13:11
Ďakujem za odpoveď, rovnako je to aj v prípade ozn. povinnosti - resp.
pri vzniku daň. povinnosti aj vtedy iba nahlásiť a daň t.j. pomernú časť
napr. od 15.10.2008 by sme neplatili teraz ale v pri daň. priznaní za rok 2008
do 31.1.2009?
Presne tak. Oznamovaciu povinnosť si splniť a daň vysporiadať v daňovom priznaní po započítaní plateného preddavku v roku 2008.
Alčalča
30.09.08,11:14
Preco treba preddavky zaplatit do 30.09.2008 ked zakon hovori o 31.10.2008??
azla
30.09.08,11:31
Preco treba preddavky zaplatit do 30.09.2008 ked zakon hovori o 31.10.2008??
:confused: - aký máš na myslí zákon?

... zo zákona
č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov:

§ 91 Preddavky na daň a platenie dane

(1) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 20 000 Sk a nepresiahne 250 000 Sk, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.
maska2
01.10.08,11:49
A ako je to potom s platenim D z MV, ked mame auto kupené na firmu, este ale neprepisane, uz ho pouzivame na podnikanie?Ucet je v JU.Dakujem.
Tweety
01.10.08,11:53
A ako je to potom s platenim D z MV, ked mame auto kupené na firmu, este ale neprepisane, uz ho pouzivame na podnikanie?Ucet je v JU.Dakujem.
Daň z MV za rok 2008 ( aj podávať DP) budeme platiť do konca januára 2009.
maska2
01.10.08,12:01
No to áno, ale kedyvlastne prihlásiť ten automobil na DÚ? V technickom nie sme uvedený ako majitelia.Doklad o kúpe už však existuje.Ďakujem.
Tweety
01.10.08,12:01
No to áno, ale kedyvlastne prihlásiť ten automobil na DÚ? V technickom nie sme uvedený ako majitelia.Doklad o kúpe už však existuje.Ďakujem.
Do 30 dní od začatia používania MV na podnikanie.
maska2
01.10.08,12:23
A nebude vadiť, že ten automobil nemáme ešte prepísaných v technickom preukaze?Hlavne o toto mi ide?!
Lotarka
01.10.08,12:49
S tým ešte neprepísaným autom nemám skúsenosti, ale ak ho už používam, tak by som ho prihlásila, veď už mám zdokladovanú kúpu. vznik povinnosti bude nasledujúci deň po dni použitia na podnikanie a oznamovacia povinnost je do už spomínaných 30 dni.

Ja mám zase takýto prípad - treba pri zrušení živnosti oznamovať zánik povinnosti, alebo to DÚ robia automaticky z oznámenia o zrušení živnosti. Zaujímalo by ma ako je to u Vás, ja pre istotu pošlem oznámenie. Ešte by ma zaujímala oznamovacia povinnosť k zrušeniu - živnosť ukončená 4.9.08, zánik povinnosti k DzMV 30.9.08 a oznamovacia povinnosť do 4.10. alebo do 30.10.08?

-ostáva doba na podanie DP do konca januára aj keď sa rušila živnosť v priebehu roku - nenašla som v zákone iný termín - takže by to malo byť ako s DP k dani z príjmov?

ďakujem za odpovede
Antonia Jendrišáková
01.10.08,16:29
Ak si SZČO nemusíš prepisovať tech.preukaz, lebo stále budeš majiteľom auta ty.
Kraintek Ekostav
23.10.08,12:13
Ešte raz reagujem na tento problém, lebo nie som si istá, či platiť preddavky
rovnako celý tento rok, aj keď na konci tretieho štvrťroka sme oznamovacou
povinnosťou odhlásili jedno vozidlo. Treba, alebo netreba teda platiť ešte
preddavok v rovnakej výške aj za IV. štvrťrok?
Prosím ak môžte napíšte a poraďte /lebo som mala aj také názory, že za ten
automobil, ktorý sme už odhlásili, preddavok nemusíme platiť/.
Tweety
23.10.08,12:20
Ešte raz reagujem na tento problém, lebo nie som si istá, či platiť preddavky
rovnako celý tento rok, aj keď na konci tretieho štvrťroka sme oznamovacou
povinnosťou odhlásili jedno vozidlo. Treba, alebo netreba teda platiť ešte
preddavok v rovnakej výške aj za IV. štvrťrok?
Prosím ak môžte napíšte a poraďte /lebo som mala aj také názory, že za ten
automobil, ktorý sme už odhlásili, preddavok nemusíme platiť/.
Áno, ak vám vznikla preddavková povinnosť, tak tento rok sa nezmení. Zaplatíte teda aj 4.Q.
Denda
23.10.08,12:20
Ešte raz reagujem na tento problém, lebo nie som si istá, či platiť preddavky
rovnako celý tento rok, aj keď na konci tretieho štvrťroka sme oznamovacou
povinnosťou odhlásili jedno vozidlo. Treba, alebo netreba teda platiť ešte
preddavok v rovnakej výške aj za IV. štvrťrok?
Prosím ak môžte napíšte a poraďte /lebo som mala aj také názory, že za ten
automobil, ktorý sme už odhlásili, preddavok nemusíme platiť/.
Treba. Pozrite si §91 ods.8 Zákon o miestnych daniach.
Denda
23.10.08,12:34
Ešte raz reagujem na tento problém, lebo nie som si istá, či platiť preddavky
rovnako celý tento rok, aj keď na konci tretieho štvrťroka sme oznamovacou
povinnosťou odhlásili jedno vozidlo. Treba, alebo netreba teda platiť ešte
preddavok v rovnakej výške aj za IV. štvrťrok?
Prosím ak môžte napíšte a poraďte /lebo som mala aj také názory, že za ten
automobil, ktorý sme už odhlásili, preddavok nemusíme platiť/.
Neviem prečo znova prosíte o odpoveď, keď Vám bolo v tejto téme odpovedané s odvolávkou na §, ktorý o tom hovorí. Ak ste mali iné názory tak zrejme sa opierajú o iný § v zákone. Môžete nám poradiť, ktorý mali namysli?
Fany
27.01.09,12:00
Ja sa chcem spýtať, akú pokutu mi dá DÚ, keď som si nesplnila oznamovaciu povinnosť a neprihlásila, resp. neodhlásila auto do 30dní?
A ešte jedna otázka. Vo firme máme 6 áut. Vypĺňam teraz úplne nové daňové priznanie za všetky autá, alebo iba za to jedno nové? Ďakujem.
azla
27.01.09,12:21
Ja sa chcem spýtať, akú pokutu mi dá DÚ, keď som si nesplnila oznamovaciu povinnosť a neprihlásila, resp. neodhlásila auto do 30dní?
A ešte jedna otázka. Vo firme máme 6 áut. Vypĺňam teraz úplne nové daňové priznanie za všetky autá, alebo iba za to jedno nové? Ďakujem.

Pokuta:
(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote
a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

DP:
DP sa vyplňa za všetky autá používané v priebehu roku 2008.
masinka
29.01.10,09:07
Chcela by som sa opytat, na oznamovacie povinnosti.
Do dnešneho dňa som žila v tom, že ak s.r.o. alebo FO použiva na zaklade zmluvy o bezodplatnom požičani vozidla auto, ktore vlastni uplne niekto mimo s.r.o., kto nie je ani konatel, ani zamestnanec, ze s.r.o. aj FO v takomto pripade nema povinnost ohlasit, alebo ukoncit zánik Danovej povinnosti na DU, teda nema ohlasovaciu povinnosť. Len potom v januari nasledujuceho roka toto auto zahrnie do DP DzMV ako 1c a zaplati za predmetne mesiace dan. Z jazd tymto autom sa pouzivaju v uctovnictve len doklady PHM s DPH, nevyplaca sa kilometrovne alebo preplacanie SC zamestnancom. Minuly rok to takto vysvetlila Dan poradkyna na STV v tej ich pravidelnej relacii, aj pracovnik na DU tak som sa potesila. Ale ked si citam zakom 531 mam pocit, ze ozn. povinnost sa vztahuje na vsetky vozidla pouzite v spolocnosti a to do 30 dni, aj ked sa pouziju zamestnancove, alebo konatelove v jeho FO vlastnictve.
Prosim vas poradite mi, ako sa v tom orientovat, ja uz som popletena? Dakujem.
MartinkoK
29.01.10,10:33
Prosím Vás ak sme prestali používať auto na podnikateľské účely 31.12.2009 daňovému úradu to musím ohlásiť do 30 dní?
Lianka
29.01.10,10:47
Prosím Vás ak sme prestali používať auto na podnikateľské účely 31.12.2009 daňovému úradu to musím ohlásiť do 30 dní?

Ano.
Mária.K.
29.01.10,11:39
Chcela by som sa opytat, na oznamovacie povinnosti.
Do dnešneho dňa som žila v tom, že ak s.r.o. alebo FO použiva na zaklade zmluvy o bezodplatnom požičani vozidla auto, ktore vlastni uplne niekto mimo s.r.o., kto nie je ani konatel, ani zamestnanec, ze s.r.o. aj FO v takomto pripade nema povinnost ohlasit, alebo ukoncit zánik Danovej povinnosti na DU, teda nema ohlasovaciu povinnosť. Len potom v januari nasledujuceho roka toto auto zahrnie do DP DzMV ako 1c a zaplati za predmetne mesiace dan. Z jazd tymto autom sa pouzivaju v uctovnictve len doklady PHM s DPH, nevyplaca sa kilometrovne alebo preplacanie SC zamestnancom. Minuly rok to takto vysvetlila Dan poradkyna na STV v tej ich pravidelnej relacii, aj pracovnik na DU tak som sa potesila. Ale ked si citam zakom 531 mam pocit, ze ozn. povinnost sa vztahuje na vsetky vozidla pouzite v spolocnosti a to do 30 dni, aj ked sa pouziju zamestnancove, alebo konatelove v jeho FO vlastnictve.
Prosim vas poradite mi, ako sa v tom orientovat, ja uz som popletena? Dakujem.
Oznamovacia povinnosť sa nevzťahuje len na vozidlá, pri ktorých daň platí
zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.

§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).


§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, /42/
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň /43/ alebo iná organizačná zložka /43/ osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
masinka
29.01.10,13:36
Dakujem :)
cathyc
10.02.10,14:07
v roku 2009 som podala DP k dani z MV bez toho, že by som bola do 30 dní nahlásila, že budem používať súkromné vozidlo na podnikanie. Tento rok tak isto postupovala známa, ale okamžite je volali daňáci, že nemá splnenú oznamovaciu povinnosť. Je to naozaj tak, že bude platiť pokutu aj keď to nie je firemné vozidlo?
Vážne mi už celý tento systém trestov pripadá ako stredovek, len s tým rozdielom, že sa nenakladá paličkou na chrbát, ale vykladá z peňaženiek.
andrea palcova
10.02.10,15:32
Aj keď sa používa súkromné vozidla na podnikanie, musí sa nahlásiť daňovému úradu do 30 dní. Oznamovacia povinnosť sa nevzťahuje len na vozidlá zamestnancov, ktorý používajú súkromné vozidlá na služobné účely. Daňový úrad MôŽE ale NEMUSÍ uložiť pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti, je to na jeho rozhodnutí.
basha_V
12.04.10,09:09
firma kupila auto na zaciatku aprila. do 30 dni treba podat OZnamenie o vzniku danovej povinnosti, a potom co dalej? cakam do buduceho roku na danove priznanie kedy to aj zaplatim? alebo to platim uz teraz?? prosim pomoc :) dakujem
hanelie
12.04.10,09:11
teraz oznámiš - daň zaplatíš a podáš DP DzMV do 31.01.2011 / po ukončení roka
books
28.06.10,07:56
Dobrý deň,
firma predala auto,ktoré mala zaradené vo firme dňa 02.06.2010 a poslala oznámenie o zániku daňovej povinnosti ku dňu 02.06.2010 a správkyňa zahnala konateľa,že to má prepísať k poslednému dňu mesiaci.Má pravdu?
Ďakujem.
Stina
28.06.10,08:54
Zánik hlásiš ku dňu predaja. Len daň zaplatíš za celý mesiac.
books
28.06.10,09:00
Zánik hlásiš ku dňu predaja. Len daň zaplatíš za celý mesiac.

Ďakujem.
Ale ona ho vrátila s tým oznámením,že tam má napísať posledný deň v mesiaci.
Tak tam napíšem 30.06.2010 miesto 02.06.2010?
Vždy sme robili,že sme napísali ten deň,kedy bolo auto odhlásené a predané.

Ďakujem.
kajab
28.10.10,13:52
02.06. sa prestalo používať auto na podnikanie, ale čo sa týka dane z MV zánik nastal až posledným dňom v danom kalendárnom mesiaci.
VieraPopluharova
03.11.10,08:29
Ja podla mojej najnovsej skusenosti som si splnala ohlasovaciu povinnost o tom ci sa vozidlo pouzivalo, alebo nie vzdy dnom kedy bola zaradene do prevádzky, alebo bolo vyradene z prevádzky.To znamena , ze Ste ho pravdepodobne vyradili z prevadzky 30.6. a ten datum tam je treba napisat.
feron
07.11.10,19:37
chcel by som si len overiť moje riešenie nasledovného. Používal som súkromné osobné MV na podnikanie, oznámené DÚ bolo. K 25.9.10 som kúpil iné MV, ktoré som zaradil do majetku a používam ho na podnikanie a prestal som používať na podnikanie súkromné. Dátum kúpnej zmluvy bol 25.9. prihlásenie na značky 27.9. Keďže som súkromné MV používal aj v septembri, odhlásim ho z DÚ k 30.9. a daň zaplatím aj za september, nové MV prihlásim na DÚ k 25.9. a rovnako daň zaplatím aj za september. T.j. za september zaplatím daň za obidve autá. Uvažujem správne? Ďakujem.
tina.mm
19.11.10,11:54
Dobrý deň.
SRO predala auto na základe kúpnej zmluvy, ktorá bola podpísaná dňa 29.10.2010. Auto bolo na druhého majiteľa - fyzickú osobu nepodnikateľa - prepísané až 5.11.2010. Ktorý dátum máme použiť v súvislosti s daňou z motorových vozidiel? Z evidencie majetku sa vyradí k dátumu 29.10.2010 alebo až k 5.11.2010?
Ďakujem.
Katarína Cigánová
19.11.10,12:03
Dobrý deň.
SRO predala auto na základe kúpnej zmluvy, ktorá bola podpísaná dňa 29.10.2010. Auto bolo na druhého majiteľa - fyzickú osobu nepodnikateľa - prepísané až 5.11.2010. Ktorý dátum máme použiť v súvislosti s daňou z motorových vozidiel? Z evidencie majetku sa vyradí k dátumu 29.10.2010 alebo až k 5.11.2010?
Ďakujem.
Ak vychádzame z praktiky , že zaradenie auta do užívania môže byt až keď sú splnené všetky náležitosti pre užívanie auta - teda aj prihlásenie na polícii , tak by sa dalo predpokladat , že pri vyradení to bude obdobné. teda by som sa priklonila k názoru , že deň vyradenia je 5.11.2010 .
Pri nehnuteľnosti to ošetrili, že odvzdanie majetku do užívania , alebo zápis do katastra , čo nastane skôr , pri autách to nie je jednoznačné .