Kvietocek
10.11.10,12:13
Tu sa zrejme jedná o iný druh dotácie (preplácanie prevádzkových nákladov).
Myslím si že Kvietoček má na mysli jednorazový príspevok poskytnutý SZČO pri začatí podnikania.


Ano ten mam na mysli
JankaO
10.11.10,12:12
Tu sa zrejme jedná o iný druh dotácie (preplácanie prevádzkových nákladov).
Myslím si že Kvietoček má na mysli jednorazový príspevok poskytnutý SZČO pri začatí podnikania.


Ano ten mam na mysli
To ale nič nemení na skutočnosti, že oprávnenosť použitia dotácie sa preukazuje dokladmi zeavidovanými v účtovnícte.
dogicka
11.11.10,11:44
To ale nič nemení na skutočnosti, že oprávnenosť použitia dotácie sa preukazuje dokladmi zeavidovanými v účtovnícte.

Ja som tým reagovala na príspevok č 249 od Lezka. O preukazovaní použitia dotácie tu tentoraz vôbec nebola reč.
Kvietocek
09.12.10,06:35
Prosim Vas, ked pouzijem pausalne vydavky pri danovom priznani, je potrebne robit aj: 1. Výkaz o príjmoch a výdavkoch a
2. Výkaz o majetku a záväzkoch ???

Dakujem
Timka1
09.12.10,06:36
Prosim Vas, ked pouzijem pausalne vydavky pri danovom priznani, je potrebne robit aj: 1. Výkaz o príjmoch a výdavkoch a
2. Výkaz o majetku a záväzkoch ???

Dakujem

k paušálnym výdajom sa výkazy nedávajú
Silkov
30.12.10,11:43
Robím DP za rok 2010 živnostník dostal dotáciu z ÚPSVaR. Prosím platí starý spôsob účtovania, že nakúpené zariadenie z dotácie zaúčtujem VOZD prev. réžia (napr. 350 Eur) a ID na konci roka povýšim príjem POZD (350 Eur) samozrejme v JÚ.
andrea.porubska@gmail.com
31.01.11,09:44
v januári 2011 som bola tiež na školení na príspevok a vraveli, že úplne po novom je povinná kontrola sa ohlásiť najneskôr v deň kontroly. tiež som sa pýtala na tú "prepadovku", a že to nemôžu, odôvodnila to tak, že sa v tom danom momente nemusím nachádzať doma (príp. na prevádzke alebo sídle spoločnosti).
dominikad
04.02.11,18:15
Prosím Vás ako je to teda s tým príspevkom pre SZČO a paušalnymi výdavkami? Je možné viesť jedn.účtovníctvo pre potreby úradu práce ale uplatniť si paušálne výdavky?? Ďakujem veľmi
veronikasad
04.02.11,18:20
Prosím Vás ako je to teda s tým príspevkom pre SZČO a paušalnymi výdavkami? Je možné viesť jedn.účtovníctvo pre potreby úradu práce ale uplatniť si paušálne výdavky?? Ďakujem veľmi
Ak si si pred zadaním príspevku prečítala tých 26 strán témy, dozvieš sa prečo ano, prečo nie. Odpoveď ti dajú na tvojom úrade práce, ktorý bude čerpanie príspevku kontrolovať.
Laura1
13.02.11,15:28
Zdravím Vás,
aj mňa zaujíma táto téma, mám spraviť DP pre kamarátku, ktorá dostala dotáciu na začiatku podnikania. Našla som si:



Pokyn DR SR


na zdaňovanie dotácií, podpôr a príspevkov prijatých daňovníkmi s príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. v zn. n. p., ktorí účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva



2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.


Pokyn je z roku 2007, novší som nenašla, ale myslím si, že bude lepšie, keď sa opýtam na UPSVaR v mieste, kde sa podpísala dohoda.

Dám Vám vedieť....
veronikasad
13.02.11,15:36
Laura, aká bola otázka ?
Laura1
13.02.11,16:04
Laura, aká bola otázka ?
Rieši sa prípad - dotácia z UPSVaR - či musí viesť SZČO JÚ, alebo si môže uplatniť paušálne výdavky.
marjankaj
13.02.11,16:11
Rieši sa prípad - dotácia z UPSVaR - či musí viesť SZČO JÚ, alebo si môže uplatniť paušálne výdavky.

V zákone je, že iba ak je celý rok platiteľ DPH, tak si nemôže uplatňovať paušálne výdavky.
Zatiaľ to odtiaľ nevyhodili.

§17 ods.3) písm. h) upravuje, ako sa má postupovať.



§6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
veronikasad
13.02.11,16:19
Rieši sa prípad - dotácia z UPSVaR - či musí viesť SZČO JÚ, alebo si môže uplatniť paušálne výdavky.
Zákon o dani z príjmov ti paušálne výdavky nezakazuje. Pre potreby úradu práce urobíš učto.
Pozor však pri paušálnych výdavkoch na zdanenie dotácie v prvom roku podnikania a zahrnutie dotácie pre posudzovanie povinného platitela odvodov do SP.
marjankaj
13.02.11,16:39
Rieši sa prípad - dotácia z UPSVaR - či musí viesť SZČO JÚ, alebo si môže uplatniť paušálne výdavky.

Veď v tom pokyne je to uvedené.
A príslušné paragrafy sa nemenili, tak nebolo treba vydávať novšie pokyny.
Viera Ká
14.02.11,11:17
Dobrý deň,

čo by ste povedali na takúto možnosť, ktorú teraz riešim:

Za rok 2009 dostala SZČO príspevok z ÚP a robila som mu skutočné výdavky v jednoduchom účtovníctve. Do príjmov som zahrnula len tú časť, ktorú naozaj použil na platenie odvodov do poisťovní a väčšia časť príspevku ostala na rok 2010. V roku 2009 mal väščie príjmy a tak bolo pre neho výhodnejšie viesť skutočné a nie paušálne výdavky. Teraz však za rok 2010 mal príjmy nižšie a nemá si dať aké skutočné výdavky okrem platenia do poisťovní a je pre neho lepšie dať výdavky paušálom, ale dá sa to, keď v roku 2009 mal skutočne výdavky?
Zita5
15.02.11,06:08
Dobrý deň,

čo by ste povedali na takúto možnosť, ktorú teraz riešim:

Za rok 2009 dostala SZČO príspevok z ÚP a robila som mu skutočné výdavky v jednoduchom účtovníctve. Do príjmov som zahrnula len tú časť, ktorú naozaj použil na platenie odvodov do poisťovní a väčšia časť príspevku ostala na rok 2010. V roku 2009 mal väščie príjmy a tak bolo pre neho výhodnejšie viesť skutočné a nie paušálne výdavky. Teraz však za rok 2010 mal príjmy nižšie a nemá si dať aké skutočné výdavky okrem platenia do poisťovní a je pre neho lepšie dať výdavky paušálom, ale dá sa to, keď v roku 2009 mal skutočne výdavky?

K 31.12. 2009 vykazujete výšku nevyčerpanej dotácie .To musí súhlasiť .Ak dostal dotáciu na platbu do fondov , tak v roku 2010 zahrniete do základu dane aj výšku resp.časť nevyčerpanej dotácie (z roku 2009), čiže túto nevyčerpanú dotáciu pripočítate k jeho príjmom.

Vzhľadom k tomu , že tento prípad konkrétne zákon o dani z príjmu nerieši, ani Pokyn DRSR , tak mám zato , že z príjmov celkom(zohľadnený o výšku nevyčerpanej dotácie ) uplatníte - 40% paušálnych výdavkov - skutočne uhradené odvody do fondov .Je to v súlade so zákonom o dani z príjmov § 6 odst.10. ja som sa nestretla s obmedzením, ktoré by tento spôsob vylučoval .


Citujem z Pokynu o dotáciách

2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].



To je všetko čo je uvedené v Pokyne k dotáciám , ktorý sa nevenuje k riešeniu aj prípadu ktorý riešite Vy.
Samozrejme i napriek tomu , že chcete uplatniť paušálne výdavky , tak evidenciu pre UPSVAR o použití dotácie musíte viesť .
madalenka
15.02.11,21:24
Základ dane ZDP:

17/(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
i) príjem a obstarávacia cena cenného papiera účtovaná do výdavkov (nákladov) pri zabezpečovacom prevode cenného papiera u dlžníka a pri spätnom prevode cenného papiera u veriteľa


ZDP:

6/(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Čítajte teraz o dotáciách, kt. pridala Ola:
Výdavok je oprávnný, ak splˇana podmienky:
- je vynoložený v dátume od....do
- je podložený účtovnými záznamami a dokladmi, kt. sú evidované v účtovníctve....

Ak si uplatňujem paušálne výdavky, nie som UJ. Vediem iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, zásobách, pohľadávkach. Dotácia je môj príjem. Ako dokážem, že som ho použila napr. na nákup počítača? Odložím si doklad. Ale usmernenie o dotáciách mi špecifikuje, že má byť podložený účtovnými záznamami, kt. sú evidované v účtovníctve. Ak som paušalista, ja nemám účtovníctvo.

Alebo sa jednoducho tieto veci v minulosti prehliadali a nedošlo k spolupráci medzi DRSR a poskytovateľmi dotácií::
Jednoznačná odpoveď je na vážkach.
Chcem Vás poprosiť o radu tiež ohľadom dotácie. Teda presne o poskytnutí príspevku na podnikanie. Pri vybavovaní podnikateľovi povedali, že ju nemá zahrnúť nikam do príjmov ani výdavkov. Ale potom mi predsa nebude sedieť výpis z účtu. Mám to do peň. denníka zapísať pod príjmy/výdavky neovplyvňujúce základ dane?
Ďakujem za radu...
Zita5
16.02.11,04:39
Chcem Vás poprosiť o radu tiež ohľadom dotácie. Teda presne o poskytnutí príspevku na podnikanie. Pri vybavovaní podnikateľovi povedali, že ju nemá zahrnúť nikam do príjmov ani výdavkov. Ale potom mi predsa nebude sedieť výpis z účtu. Mám to do peň. denníka zapísať pod príjmy/výdavky neovplyvňujúce základ dane?
Ďakujem za radu...

Nemôžete sa riadiť podľa toho čo niekto povedal, musíte sa riadiť Zákonom o dani z príjmu §17 odst.3 písm.h , alebo ak sa jedná o dotáciu na obstaranie odpisovaného majetku § 17 odst.3 písm.f .

Bankový zostatok musí sedieť s výpisom, ak budete správne účtovať o tejto dotácii a podľa vyššie uvedených znení účtujete aj do peňažného denníka .K dotácii som vyššie v príspevku priložila aj Pokyn k dotáciám, treba si ho preštudovať .
Viera Ká
16.02.11,07:26
Ďakujem za odpoveď. p. Zita5,

že pre ÚP budem viesť evidenciu o účtovaní to áno, len mi nebolo jasné, že keď som v prvom roku nedala celú dotáciu do príjmu, či ju môžem v druhom roku dať celú a z toho tie paušálne výdavky, či úrad práce nebude mať nejaké námietky a aby nebol problém vo vracaní dotácie ...
Zita5
16.02.11,07:31
Ďakujem za odpoveď. p. Zita5,

že pre ÚP budem viesť evidenciu o účtovaní to áno, len mi nebolo jasné, že keď som v prvom roku nedala celú dotáciu do príjmu, či ju môžem vdruhom roku dať celú a z toho tie paušálne výdavky, či úrad práce nebude mať nejaké námietky a aby nebol problém vo vracaní dotácie ...


Ja nepoznám zmluvu , ktorú SZČO podpísal. Vychádzate samozrejme aj so zmluvy , že koľko dotácie obdržal a ak bola táto dotácia poskytnutá na odvody do fondov , tak do akého obdobia mu dotácia pokryje platby do fondov .

Pokiaľ bude evidencia o použití dotácie prehľadná a preukázateľná , UPSVAR nemôže robiť žiadne problémy .
madalenka
16.02.11,18:58
Začiatky sú ťažké, srdečná vďaka za odpoveď.
madalenka
16.02.11,19:13
Nemôžete sa riadiť podľa toho čo niekto povedal, musíte sa riadiť Zákonom o dani z príjmu §17 odst.3 písm.h , alebo ak sa jedná o dotáciu na obstaranie odpisovaného majetku § 17 odst.3 písm.f .

Bankový zostatok musí sedieť s výpisom, ak budete správne účtovať o tejto dotácii a podľa vyššie uvedených znení účtujete aj do peňažného denníka .K dotácii som vyššie v príspevku priložila aj Pokyn k dotáciám, treba si ho preštudovať .
Mám to teda chápať tak, že do základu dane uvediem len výšku dotácie ktorá bola v danom roku aj vyčerpaná a nevyčerpaný zvyšok tam nebude. Ten bude len v knihe záväzkov?
V zmluve má uvedené, že pri využívaní prostriedkov sa má riadiť § 19 ods. 3.
veronikasad
16.02.11,19:17
Dnes mi volala jedna známa - paušálne výdavky pri dotácii si niektorí vykladajú tak, že keď ju v prvom roku zdania, už pre úrad práce nemusia nič dokladovať (peniaze môžu minúť). Skoro mi sluchátko vypadlo z ruky ...
mirhu
17.02.11,06:16
[QUOTE=veronikasad;1556766]nemám za sebou kontrolu z UP na čerpanie príspevku, pri konzultácii o spôsobe účtovania trvali na vedení JU pre potreby UP.

u teba trvali na vedeni JU a u mna povedali, ze mozem aj pausalne vydavky mat.....

Práve riešim partnerovu dotáciu, im na školení povedali, že si môžu uplatniť to, čo im bude výhodnejšie, ale vyžiadala som si odpoveď z ÚPSVaR zo SNV , keď mu príde, zavesím ju sem..
zuzu 76
10.03.11,18:23
Dobrý večer,
poprosím o radu.. známemu vediem jednoduché účtovníctve, v roku 2010 prijal dotáciu od úradu práce 2.497,38 - zaúčtovala som ju ako nezdaniteľný príjem , nákup drobného majetku v hodnote cca 500,- som zaúčtovala do prevádzkovej réžie.. v rámci uzávierkových operácií si do základu dane zahřniem príjem v hodnote drobného majetku , obstaraného z dotácie (už spomenutých 500,- Eur )... Vo februári 2011 musel však známy celú výšku dotácie vrátiť Úradu práce ( pre bezdôvodného obohatenia - v jeden mesiac pred poskytnutím dotácie vykonával zárobkovú činnosť)... a teraz neviem ako mám postupovať. Mohli by ste mi prosím poradiť? Ďakujem
Janulana
11.03.11,08:58
Chcem Vás poprosiť o radu. SZČO dostala v roku 2009 dotáciu. Mal malé výdavky, preto som zvolila paušálne výdavky a celú dotáciu zahrnula do príjmov. Lenže v roku 2010 nemal žiadne príjmy, len poistné. Urobila som správne, ak som poistné zahrnula do výdavkov, alebo som tam mala dať nulu keďže dotácia bola poskytnutá i na platenie odvodov? Na daňovom úrade mi povedali, že môže byť strata pri paušálnych výdavkov - samozrejme ak ide o poistné. Len teraz ma skôr trápia tie výdavky.
veronikasad
11.03.11,09:08
Chcem Vás poprosiť o radu. SZČO dostala v roku 2009 dotáciu. Mal malé výdavky, preto som zvolila paušálne výdavky a celú dotáciu zahrnula do príjmov. Lenže v roku 2010 nemal žiadne príjmy, len poistné. Urobila som správne, ak som poistné zahrnula do výdavkov, alebo som tam mala dať nulu keďže dotácia bola poskytnutá i na platenie odvodov? Na daňovom úrade mi povedali, že môže byť strata pri paušálnych výdavkov - samozrejme ak ide o poistné. Len teraz ma skôr trápia tie výdavky.
za celý rok nemal žiadny príjem ?
Aby sa mu náhodou nestalo, že bude musieť dotáciu vrátiť, ako je písané v predch. príspevku (aj keď tam bol na vrátenie iný dôvod).
Na aký predmet podnikania získal dotáciu ?
Janulana
11.03.11,09:13
za celý rok nemal žiadny príjem ?
Aby sa mu náhodou nestalo, že bude musieť dotáciu vrátiť, ako je písané v predch. príspevku (aj keď tam bol na vrátenie iný dôvod).
Na aký predmet podnikania získal dotáciu ?
Nie, vôbec nemal žiadny príjem. Dotáciu získal na nejaké lesné práce. Mám správne uvedené výdavky - poistné a vznik straty?
veronikasad
11.03.11,09:14
Nie, vôbec nemal žiadny príjem. Dotáciu získal na nejaké lesné práce. Mám správne uvedené výdavky - poistné a vznik straty?
v DP ano - aj keď som sa s tým ešte v praxi nestretla.
juskam
12.03.11,16:04
Ak SZČO prijala dotáciu z ÚPSVaR, a vedie jednoduché účtovníctvo, tak vo výkazoch sa kde objaví? SZČO otvorila živnosť 15.12.2010 a dotácia príšla 29.12.2010. Príjmy zo živnosti 0,-- vyčerpaná dotácia 0,00.
Ak by viedla pauš.vyd. tak by celá dotácia išla do príjmu, čo by však ovplyvnilo to, že by musel platiť odvody do SP.
Preto sa rozhodla pre JU.
Viera Ká
12.03.11,20:05
Dobrý večer,

vedel by mi niekto poradiť, ako to je s paušalnými výdavkami vo výške 60% pre SZČO, ktorý má živnosť na murárstvo, ale v roku 2010 dostal dotáciu z ÚPSVaR na začatie podnikania a teda či si môže dať tie 60% výdavky zo svojich príjmov aj z poskytnutej dotácie - to je vlastne príjem z podnikania ide to do par. 6.
JPP , že nie, lebo musí byť splnená podmienka všetkých príjmov na remeselné činnosti a dotácia nie je murárstvo, je to tak ?
Môže si dať iba 40 % výdavky?

Ďakujem za odpoveď.
Viera Ká
14.03.11,07:56
Kto mi poradí?
Zdenka175
18.03.11,05:58
Uznajú k čerpaniu dotácie, ak bolo náradie kúpené formou Kúpno predajnej zmluvy, neviete náhodou??ďakujem
veronikasad
18.03.11,07:39
Uznajú k čerpaniu dotácie, ak bolo náradie kúpené formou Kúpno predajnej zmluvy, neviete náhodou??ďakujem
Zdenka, určite nie. Musí isť o nové náradie. Dokladom je faktúra (najlepšie uhradená priamo z účtu), prípadne blok z ERP.
LVK
05.12.11,15:51
a odvody sa rátaju aj z príspevku UP ak dám paušalné výdavky
Mila123
05.12.11,15:53
áno, je to príjem na zdanenie...
LenkaOf
07.12.11,19:36
Ahojte, len by som chcela vedieť čo poviete na toto:
" Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjmecu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým PZ. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa par. 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa par.49 zákona o službách zamestnanosti.

citovaný odsek povinnosti príjmateľa dotácie z dohody o poskytnutí dotácie... dotacia prijata v tomto roku
veronikasad
07.12.11,20:09
Ahojte, len by som chcela vedieť čo poviete na toto:
" Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjmecu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým PZ. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa par. 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa par.49 zákona o službách zamestnanosti.

citovaný odsek povinnosti príjmateľa dotácie z dohody o poskytnutí dotácie... dotacia prijata v tomto roku
Zvýraznená veta je v takomto znení uvedená v dohode podpísanej s UP ?
LenkaOf
07.12.11,20:18
Ano
Dala som to sem nakoľko všade čitam, že UP nemôže určiť či so SZČO bude vieť JU alebo evidenciu s uplatnením paušálnych výdavkov.
Mila123
07.12.11,20:26
Lenka, je tu veľa tvrdení pre a proti.....
napíš na drsr.sk, veľmi rýchlo reagujú......a výsledok Tvojej práci poprosím zaves tu........veľká vďaka, nech sa to raz a navždy vyrieši......:D
veronikasad
07.12.11,20:32
Ano
Dala som to sem nakoľko všade čitam, že UP nemôže určiť či so SZČO bude vieť JU alebo evidenciu s uplatnením paušálnych výdavkov.
UP ti môže určiť spôsob vedenia učtovníctva, ale nemôže ti prikázať spôsob zdanenia. Takže v DP si môžeš uplatniť paušálne výdavky (ale nie vždy je to výhodný spôsob zdanenia dotácie, lebo v prvom roku zdaníš celú sumu a vstupuje aj do príjmu pre posúdenie povinnej registrácie v SP) a pre potreby UP (kontrola dotácie) si urobíš jednoduché účtovníctvo.

Práca navyše - a bude aj vlk sýty, aj ovca celá.
LenkaOf
07.12.11,20:43
v tomto pripade budu isto uplatnene skutocne vydavky lebo je to vyhodnejsie, islo mi len o vyjadrenie UP v dohode :)
zuzik29
16.02.12,11:47
Mila Zita5 a všetci poradáci,

ja riešim tento istý problém. V r. 2010 som uctovala v JU a uplatnila výdavky skutočné, teraz by sa mi však lepsie vyplatilo uplatniť paušálne výdavky. Ešte stále mi však zostáva 500E minuť tento rok. Rozumiem tomu správne že: za rok 2011 započítam celý zostatok nevyčerpanej dotácie, z toho odpočítam 40 % a výdavky na poistné???
Samozrejme evidenciu pre UP vediem. Prosím o opravu ak sa mýlim. Ďakujem
Zuzik29

este ma napadlo, ak si uplatnim paušálne výdavky a zahrniem celu nevyčerpanú čiastku a zaroveň budem viesť aj JU (pre UP), tak mi nebude sedieť suma prímov, lebo v JU zahrniem len realne vyčerpanú čiastku, kedže mi este 500 E zostáva a tie budú započítané pre paušálny výpočet.????????????????Čo s tým???
Topas
14.03.12,13:32
K 31.12. 2009 vykazujete výšku nevyčerpanej dotácie .To musí súhlasiť .Ak dostal dotáciu na platbu do fondov , tak v roku 2010 zahrniete do základu dane aj výšku resp.časť nevyčerpanej dotácie (z roku 2009), čiže túto nevyčerpanú dotáciu pripočítate k jeho príjmom.

Vzhľadom k tomu , že tento prípad konkrétne zákon o dani z príjmu nerieši, ani Pokyn DRSR , tak mám zato , že z príjmov celkom(zohľadnený o výšku nevyčerpanej dotácie ) uplatníte - 40% paušálnych výdavkov - skutočne uhradené odvody do fondov .Je to v súlade so zákonom o dani z príjmov § 6 odst.10. ja som sa nestretla s obmedzením, ktoré by tento spôsob vylučoval .


Citujem z Pokynu o dotáciách

2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].



To je všetko čo je uvedené v Pokyne k dotáciám , ktorý sa nevenuje k riešeniu aj prípadu ktorý riešite Vy.
Samozrejme i napriek tomu , že chcete uplatniť paušálne výdavky , tak evidenciu pre UPSVAR o použití dotácie musíte viesť .


Ospravedlňujem sa za dupľovanie otázky v inej téme.
otázka:SZČO dostal dotáciu v roku 2009 a viedol JÚ - do príjmu dal len vyčerpanú dotáciu. V roku 2010 prešiel na paušálne výdavky - do príjmu dáva dotáciu vyčerpanú v danom roku. Ak čerpá dotáciu aj na poistné, môže o toto poistné znížiť základ dane?

Z toho čo som prečítala v tejto téme si myslím, že možem o poistné znížiť základ dane. Čo ma ale prekvapilo je, že v roku 2010 mal zahrnúť do príjmu zvyšok nevyčerpanej dotácie.
V pokyne na účtovanie dotácii je: Z ustanovenia § 17 ods. 3 písm. h) ZDP vyplýva, že dotácia, podpora a príspevok, ktoré príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva a ktoré nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté,sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu (čerpaniu). Uvedené platí aj vtedy, ak tento daňovník v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu týchto prostriedkov zmení spôsob uplatňovania výdavkov na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP, t. j. ak v roku čerpania dotácie, podpory a príspevky uplatní tzv. paušálne výdavky (príklad č. 5 a 7).
VieraPopluharova
14.03.12,13:52
Myslím, že v žiadosti o dotáciu je kolónka ako vedie žiadateľ účtovnú evidenciu, ak napíše že JU tak paušál nemôže použiť, tak som bola poučená našim DU a UPSVaR.
marjankaj
14.03.12,13:56
Myslím, že v žiadosti o dotáciu je kolónka ako vedie žiadateľ účtovnú evidenciu, ak napíše že JU tak paušál nemôže použiť, tak som bola poučená našim DU a UPSVaR.
DU ani UPSVaR nemá oprávnenie záväzne vykladať zákony.

Na MF majú iný názor.
http://www.porada.sk/t188293-p3-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html#post2010583
VieraPopluharova
14.03.12,13:58
DU ani UPSVaR nemá oprávnenie záväzne vykladať zákony.

Súhlasím, len takú info som dostala, keď som bola pýtať na tento problém, naozaj by bolo zaujímavé dostať oficiálne stanovisko od DÚ.
marjankaj
14.03.12,14:00
Súhlasím, len takú info som dostala, keď som bola pýtať na tento problém, naozaj by bolo zaujímavé dostať oficiálne stanovisko od DÚ.
Myslím, že MF je vyššia inštitúcia ako DU. Ale rozhodujúce stanovisko vydá príslušný súd.
Topas
14.03.12,14:18
Prosím o Váš názor k tomu, ako dať do príjmu nevyčerpanú dotáciu ak zmení spôsob vedenia z JÚ na paušálne výdavky.
zajkulka
15.03.12,15:58
Ja mam taku otazku, ci je mozne zriadovacie vydavky - v ktorych je zahrnuty aj nakup zaradenia do prevadzky - zahrnut do opravnenych vydavkov na cerpanie dotacie. Nakup bol realizovany este pred udelenim zivnostenskeho opravnenia. Vdaka
querying
15.03.12,16:51
Je to presne aj moj pripad a tiez Vas velmi pekne prosim o radu
Topas
20.03.12,09:59
posúvam
Ejo
20.03.12,10:11
Ja mam taku otazku, ci je mozne zriadovacie vydavky - v ktorych je zahrnuty aj nakup zaradenia do prevadzky - zahrnut do opravnenych vydavkov na cerpanie dotacie. Nakup bol realizovany este pred udelenim zivnostenskeho opravnenia. Vdaka

Oprávnené sú len tie náklady, ktoré vznikli po podpísaní zmluvy s úradom a podľa toho, čo je uvedené v podnikateľskom zámere a odsúhlasené. Ostatné sú neoprávnené náklady. Treba si dobre prečítať dohodu.
Topas
20.03.12,10:38
Prosím o Váš názor k tomu, ako dať do príjmu nevyčerpanú dotáciu ak zmení spôsob vedenia z JÚ na paušálne výdavky.

posúvam
mivy
24.03.12,09:37
Ahojte, ja som túto, resp. podobnú tému riešila s UPSVaR Žilina. V aktuálnych dohodách je uvedené, že sa nesmú uplatňovať paušálne výdavky. Rovnako nové dohody ukladajú povinnosť každých 6 mesiacov predkladať správu o použití dotácie kde je uvedené aj poradové číslo v peňažnom denníku. Po 4 mesiacoch komunikácie podľa info zákona, kde som sa pýtala na jedinú otázku, a to či prijímateľ dotácie môže viesť daňovú evidenciu namiesto JÚ, som si prišla pre odpoveď osobne, a ani pani úradníčka poverená kontrolou príjemcov dotácie nevedela čo to je daňová evidencia a samozrejme že zastávajú názor, že prijímatelia musia viesť JÚ prípadne PÚ ale v žiadnom prípade nie daňovú evidenciu a paušálne výdavky. Keď Vám príde kontrola, tak sa nebude riadiť legislatívou ale len subjektívnym postojom kontrolóra. V interných smerniciach UPSVaR sa nikde neuvádza povinnosť viesť výlučne účtovníctvo.

Jediné čo Vám môžem odporučiť, je viesť JÚ aj keď je to pre Vás menej výhodné ako paušálne výdavky, ale môžte kľudne spávať, že úrad práce nebude chcieť vrátiť dotáciu späť kvôli pár eurám, ktoré na tom ušetríte teraz.
balunka
27.03.12,07:55
dostala som dotáciu v r.2011 ešte v čase,keď tam nebolo uvedené,že musím viesť účtovníctvo,takže môžem použiť paušálne výdavky.Celú dotáciu som zahrnula do príjmu,na to som dala 40% výdavky,poistné už je v tých 40% ,to už nemôžem pripočítať
marika.
27.03.12,16:41
Ahojte milý poraďáci aj ja sa chcem opýtať ohľadne dotácie:
daňovník prijal dotáciu v roku 2011 a vedie si normálne JU - preukázateľné výdavky no chcem sa opýtať keď si chce v roku 2011 zdaniť celú sumu dotácie či je to možné.
Ďakujem za skorú odpoveď.
ivustek
27.03.12,16:46
ak vedie JU, tak v uzávierkových operáciách zvýši príjmy iba v takej sume, v akej použil dotáciu na výdavky v súlade s podnikateľským zámerom
marika.
27.03.12,16:51
Takže ak som to dobre pochopila nemôže si dať do príjmu celú dotáciu áno?
balunka
28.03.12,03:17
Takže ak som to dobre pochopila nemôže si dať do príjmu celú dotáciu áno?
dobre si to pchopila,len tú časť,ktorú minul
balunka
28.03.12,07:10
dostala som dotáciu v r.2011 ešte v čase,keď tam nebolo uvedené,že musím viesť účtovníctvo,takže môžem použiť paušálne výdavky.Celú dotáciu som zahrnula do príjmu,na to som dala 40% výdavky,poistné už je v tých 40% ,to už nemôžem pripočítať
uvažujem správne ??
balunka
28.03.12,10:58
posúvam
Katy a R
28.03.12,11:00
posúvam pozri § 6 odst 10 zákon o DzP :);) ( a nemusela by si posúvať)
balunka
28.03.12,11:15
Re: Daň z príjmu -prijatý príspevok na podnikanie
Áno môžeš si uplatniť paušálne výdavky. Ak chceš, tu máš postup výpočtu:

Predpokladajme, že suma dotácie je 4000,- Eur

Takže príjem zo živnosti: 4000,-
Výdavky (40%) 1600,-

Základ dane: 2400,-

Odpočítateľná položka: 3559,30

Základ pre výpočet dane: 0,00 ( 2400 - 3559,30)

Daň na úhradu: 0,00

a čo potom tento príspevok?
balunka
28.03.12,11:16
to som skopírovala ,nie je môj
Katy a R
28.03.12,14:22
a včom je problém ? postupuj ako zákon káže ...?
balunka
29.03.12,03:22
to zn.že poistné si môžem pripočítať k 40%?
balunka
29.03.12,04:07
nikto nemá podobný problém?
dogicka
29.03.12,04:52
40% + zaplatené poistné
balunka
29.03.12,05:11
40% + zaplatené poistné
aj napriek tomu,že v podnikateľskom pláne mám uvedené,že dotáciu použijem na úhradu poistného?NIe je to v tom pripade 2x uplatnené výdavky na poistné?
dogicka
29.03.12,06:10
Miešaš hrušky z jablkami....
Vybrala si si použitie percentuálnych výdavkov (paušál) a zákon o DzP jasne hovorí, že v sumách 40% výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, teda ako som ti už napísala 40%+zaplatené poistné.
balunka
29.03.12,06:43
Miešaš hrušky z jablkami....
Vybrala si si použitie percentuálnych výdavkov (paušál) a zákon o DzP jasne hovorí, že v sumách 40% výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, teda ako som ti už napísala 40%+zaplatené poistné.
Ja to chápem,aj § 6 odst 10 zákona mám preštudované a viem ,že vám všetkým tu pripadám ako úplný debil,ale pani na DU mi povedala,že keď tú dotáciu mám na úhradu poistného,a k výdavkom 40% si uplatním ešte aj poistné ,tak to mám 2x uplatnené.
sorry,že otravujem,ale čas súri a ja neviem čo mám robiť:confused:
:mee:
Dav
29.03.12,06:57
A. Uplatnenie paušálu pri zistení základu dane
1. Keď si uplatníš paušál, je každému jedno, čo sú tvoje skutočné výdavky.
2. Zákon hovorí, že k paušálu sa pripočíta skutočne zaplatené poistné a o tieto položky sa zníži základ dane.
3. Ak uplatníš paušál, zahŕňaš do základu dane aj celú dotáciu

B. Vydokladovanie dotácie
1. Podľa podpísanej dohody s UPSVAR a podľa schváleného podnikateľského zámeru.

C. Správy agentúry JPP
1. Ak jedna pani povedala, môže byť neinformovaná o inom, ako o svojej práci
2. Ak jedna pani povedala, môže ísť o časť rozhovoru, ktorá vytrhnutím z kontextu úplne mení hodnotenie situácie.

D. Riešenie
1. Platí len jeden bod - buď len 2.alebo len bod 3.
2. Nešpekuluj nad paušálom, daj oznámenie o odklade a urob účtovníctvo
3. Spočítaj všetky príjmy vrátane dotácie, vypočítaj 40 %, od všetkých príjmov odpočítaj 40 % a skutočne zaplatené poistné
Dav
29.03.12,06:58
Ja to chápem,aj § 6 odst 10 zákona mám preštudované a viem ,že vám všetkým tu pripadám ako úplný debil,ale pani na DU mi povedala,že keď tú dotáciu mám na úhradu poistného,a k výdavkom 40% si uplatním ešte aj poistné ,tak to mám 2x uplatnené.
sorry,že otravujem,ale čas súri a ja neviem čo mám robiť:confused:
:mee:
a ešte ti mala povedať, že si zdaníš od dane oslobodenú dotáciu....
balunka
29.03.12,08:00
ďakujem,budem kľudne spávať
balunka
29.03.12,08:01
ďakujem všetkým:)
Katy a R
29.03.12,08:10
Ja to chápem,aj § 6 odst 10 zákona mám preštudované a viem ,že vám všetkým tu pripadám ako úplný debil,ale pani na DU mi povedala,že keď tú dotáciu mám na úhradu poistného,a k výdavkom 40% si uplatním ešte aj poistné ,tak to mám 2x uplatnené.
sorry,že otravujem,ale čas súri a ja neviem čo mám robiť:confused:
:mee:
Balunka - nemáš žiadny problém!!!! Len ty postupuj podľa zákona - a čo ti niekto povie si aj over! Máš v profile, že si učtovník, tak musíš vedieť, že keď si sa rozhodla zdaniť celú dotáciu hneď - tak môžeš uplatniť odst 10 na výdavky.
Však v tomto roku ti už nič z dotácie nepôjde do príjmov! ;) (a toľko príspevkov si napísala !!!)
balunka
29.03.12,09:12
ok,postupujem podľa zákona
mivy
29.03.12,09:22
Ahojte,
podľa môjho názoru je dôležité rozlišovať, aké povinnosti máte voči daňovému úradu a aké sú vaše povinnosti voči úradu práce. Odpoveď na môj dopyt na daňové riaditeľstvo, kde som sa pýtala, či prijímateľ dotácie z UPSVaR môže viesť účtovníctvo a následne uplatniť paušálne výdavky, znela tak, že podľa daňových zákonov to je možné avšak:

"Predpokladáme, že Ústredie PSVaR podmieňuje preukazovanie čerpania pridelenej dotácie zaúčtovaním, t.j. požaduje vyčíslenie základu dane účtovnou jednotkou. Nakoľko ZDP nevylučuje uplatnenie ktoréhokoľvek spôsobu uplatňovania výdavkov na účely vyčíslenia základu dane pre daňovníka, ktorému bola poskytnutá dotácia, uvedené je možné riešiť len s Ústredím PSVaR." (citujem z odpovede na dopyt drsr.sk)

Ako som už písala, interné smernice vydané Ústredím PSVaR nedovoľujú uplatnenie paušálnych výdavkov, čo už preniesli aj do znenia aktuálnych dohôd, zároveň mi povedali, že chcú dodatkovať všetky aktívne dohody. Samozrejme, také bolo vyjadrenie úradu v Žiline.

Pri kontrole z daňového úradu pri uplatnení paušálnych výdavkov, tzn. zahrnutím celej dotácie do príjmov, vám nebudú mať čo vytknúť, avšak pri kontrole z úradu práce ste povinní dovoliť im nahliadnuť do účtovných výkazov, a je ťažké odhadnúť, čo by vám povedali na výkazy, ktoré ste daňovému úradu nepodali.

Keď máte pochybnosti, odložte si podanie daňového priznania a napíšte žiadosť podľa info zákona na príslušný úrad práce, do ôsmych pracovných dní máte odpoveď, ak budete mať šťastie, a nech už bude odpoveď akákoľvek, budete to mať na papieri a môžte podľa toho konať.
Katy a R
29.03.12,09:33
.. žeby sme počkali, až keď budú dodatkovať ? (tie staršie myslím)..
mivy
29.03.12,09:42
Ja som komunikovala so žilinským úradom a ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav, tak možno to na iných úradoch dodatkovať nebudú. :) Ja osobne by som nešpekulovala, keby mi hrozilo, že budem musieť vrátiť celú dotáciu, ale tá kontrola tiež nemusí prísť. A to predkladanie účtovných výkazov je aj v starších dohodách. Je to na vás, len sa snažím poradiť a poukázať na možné riziká.
Katy a R
29.03.12,09:49
Ale veď dobre píšeš ... kukni aj sem - sme riešili .. http://www.porada.sk/t188293-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html
Inak u nás pýtali peňažný denník (ale o učtovaní nevedeli ani toľko, čo ja ;)). Vyhovovala aj DE.:) .
Xanti
29.03.12,09:52
Ja som komunikovala so žilinským úradom a ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav, tak možno to na iných úradoch dodatkovať nebudú. :) Ja osobne by som nešpekulovala, keby mi hrozilo, že budem musieť vrátiť celú dotáciu, ale tá kontrola tiež nemusí prísť. A to predkladanie účtovných výkazov je aj v starších dohodách. Je to na vás, len sa snažím poradiť a poukázať na možné riziká.Budem Ti trošku oponovať, nakoľko výkazy predkladáš k DP pri vedení JU,
ale tebe zákon umožňuje viesť aj zjednodušenú daňovú evidenciu, teda skutočné príjmy skutočné výdavky a v takom prípade neprikladáš k DP výkazy, žiadne.

Takže UP bude spokojný. :D
veronikasad
29.03.12,09:59
Budem Ti trošku oponovať, nakoľko výkazy predkladáš k DP pri vedení JU,
ale tebe zákon umožňuje viesť aj zjednodušenú daňovú evidenciu, teda skutočné príjmy skutočné výdavky a v takom prípade neprikladáš k DP výkazy, žiadne.

Takže UP bude spokojný. :D
ešte doplnim Xanti jednu "maličkosť" - za rok 2011 nie je možné podať dodatočné DP a zmeniť spôsob zdaňovania príjmov (z paušálu na skutočné výdavky) - ak by nechcela platiť vysoké preddavky do ZP.
mivy
29.03.12,10:11
Daňovú evidenciu som tiež riešila s UPSVaR Žilina. Po štyroch mesiacoch neustáleho zamietania mojej žiadosti podľa info zákona a niekoľkých mojich odvolaniach mám kompletné interné smernice Ústredia PSVaR aktuálne aj staršie, týkajúce sa tejto dotácie ale odpoveď na otázku či môže viesť prijímateľ dotácie len daňovú evidenciu mi písomne neposlali. Pri osobnom stretnutí mi jednoznačne povedali, že musí byť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, žiadna daňová evidencia a žiadne paušálne výdavky, presne kvôli tomu, že len účtovná jednotka má povinnosť zostaviť účtovnú závierku.
veronikasad
29.03.12,10:19
Daňovú evidenciu som tiež riešila s UPSVaR Žilina. Po štyroch mesiacoch neustáleho zamietania mojej žiadosti podľa info zákona a niekoľkých mojich odvolaniach mám kompletné interné smernice Ústredia PSVaR aktuálne aj staršie, týkajúce sa tejto dotácie ale odpoveď na otázku či môže viesť prijímateľ dotácie len daňovú evidenciu mi písomne neposlali. Pri osobnom stretnutí mi jednoznačne povedali, že musí byť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, žiadna daňová evidencia a žiadne paušálne výdavky, presne kvôli tomu, že len účtovná jednotka má povinnosť zostaviť účtovnú závierku.

skús napísať dotaz sem
kancelariagr@upsvar.sk
dodomore
11.04.12,10:58
Dobry den,ja prave ziadam o prispevok...
NA zaskoleni som ale zistil,ze prispevok mozem vyuzit iba na nakup techniky ako je Pc,notebook,tlaciaren....
Vsetko toto uz mam zakupene,kedze som doteraz nemohol cakat.Hladam teraz nejake riesenie,ako by som prispevok vedel vyuzit,a samozrejme ako ho vydokladovat...
Moje podnikanie spociva v osobnych navstevach firiem a klientov,a denne najaszdenych 150 km,takze idealne by bolo,ak by som prispevok vedel pouzit napriklad na zaplatenie cestnej dane,kupy gum na auto,uhradenie Phm a podobne...
Kto mi viete poradit,ako tento prispevok vyuzit,a hlavne vydokladovat?
Pripadne kde presne zistim,na ake dalsie ucely mozem prispevok vyuzit?
Dakujem za odpoved.
Xanti
11.04.12,11:16
Dobry den,ja prave ziadam o prispevok...
NA zaskoleni som ale zistil,ze prispevok mozem vyuzit iba na nakup techniky ako je Pc,notebook,tlaciaren....
Vsetko toto uz mam zakupene,kedze som doteraz nemohol cakat.Hladam teraz nejake riesenie,ako by som prispevok vedel vyuzit,a samozrejme ako ho vydokladovat...
Moje podnikanie spociva v osobnych navstevach firiem a klientov,a denne najaszdenych 150 km,takze idealne by bolo,ak by som prispevok vedel pouzit napriklad na zaplatenie cestnej dane,kupy gum na auto,uhradenie Phm a podobne...
Kto mi viete poradit,ako tento prispevok vyuzit,a hlavne vydokladovat?
Pripadne kde presne zistim,na ake dalsie ucely mozem prispevok vyuzit?
Dakujem za odpoved.
Prečo toľko krát dupluješ svoju otázku, trpezlivosť ruže prináša. A čo sa týka cestnú dan z toho zaplatiť nemôžeš, ani gumy kúpiť nemôžeš, ani PHM uhradiť nemôžeš, ani telefony hradiť nemôžeš ...
Katy a R
11.04.12,11:47
Dobry den,ja prave ziadam o prispevok...
NA zaskoleni som ale zistil,ze prispevok mozem vyuzit iba na nakup techniky ako je Pc,notebook,tlaciaren....
veď ti to predsa povedali - že načo môžeš použiť... či?
Pripadne kde presne zistim,na ake dalsie ucely mozem prispevok vyuzit? ... len tam najlepšie zistíš (na svojom UPSVaR )


možno ešte na odvody .. ale to ti tiež iste povedali ;):confused:
marjankaj
11.04.12,12:26
Daňovú evidenciu som tiež riešila s UPSVaR Žilina. Po štyroch mesiacoch neustáleho zamietania mojej žiadosti podľa info zákona a niekoľkých mojich odvolaniach mám kompletné interné smernice Ústredia PSVaR aktuálne aj staršie, týkajúce sa tejto dotácie ale odpoveď na otázku či môže viesť prijímateľ dotácie len daňovú evidenciu mi písomne neposlali. Pri osobnom stretnutí mi jednoznačne povedali, že musí byť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, žiadna daňová evidencia a žiadne paušálne výdavky, presne kvôli tomu, že len účtovná jednotka má povinnosť zostaviť účtovnú závierku.

Takže tento paragraf je v zákone o dani z príjmov na houby?:eek:


§17. ods(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
AdaMtiM
12.04.12,05:50
SZČO dostal v 2011 dotáciu na podnikanie. Má podnikateľský plán podľa ktorého musí zdokladovať použitie dotácie, ale má tam vysokú sumu na odvody, ktoré ale neplatil /napríklad dobrovoľné nemocenské, ktoré je už zrušené/ v takej vysokej výške, akú plánoval. Teraz neviem čo s tým.... dá sa s úradom práce dodatočne /dodatkom ?/ presunúť tieto nevyužité peniaze na iný účel? Alebo bude musieť tieto finančné prostriedky pred uplynutím doby 2 rokov od poskytnutia dotácie vrátiť? Je to suma vo výške 3/4 z celej dotácie, to sa mu potom ani neoplatilo si ju vybavovať, keď to bude musieť vracať. Má s tým niekto osobnú skúsenosť? Ďakujem za rady
nedielka
12.04.12,06:00
POdnikatel by mal poslat oznamenie na urad prace, ze meni podnikatelsky plan, a namiesto odvodov urci naco pouzije fin.prispevok. Musi to vsak stihnut podat do konca 2rokov..ako uzavrel dohodu s UP.
AdaMtiM
12.04.12,06:07
Takže to stačí iba cez oznámenie? Nemusí mu tú zmenu ÚP aj schváliť?
veronikasad
12.04.12,06:10
Takže to stačí iba cez oznámenie? Nemusí mu tú zmenu ÚP aj schváliť?
len oznámenie nestačí, UP musí schváliť zmenu. Dobrovolné poistenie v soc.poisťovni je možné platiť ako celý balík.
AdaMtiM
12.04.12,06:32
Viem o balíku. No a z praxe máte niekto skúsenosť, či takú veľkú zmenu ÚP niekedy aj schválil? Zmena 3/4 peňazí na iný účel ako bol povodne v podn.pláne? Ďakujem za reakcie.
Katy a R
13.04.12,07:17
Viem o balíku. No a z praxe máte niekto skúsenosť, či takú veľkú zmenu ÚP niekedy aj schválil? Zmena 3/4 peňazí na iný účel ako bol povodne v podn.pláne? Ďakujem za reakcie.
nemám skúsenosť až s takou veľkou zmenu (objem peňazí) - ale so zmenou áno - treba dobre zdôvodniť :)
mivy
16.04.12,10:10
no žilinský ÚPSVaR jednoducho daňovú evidenciu neuznáva, ale myslím si, že je to len preto, aby sa nemuseli učiť niečo nové...
mivy
16.04.12,10:13
POdnikatel by mal poslat oznamenie na urad prace, ze meni podnikatelsky plan, a namiesto odvodov urci naco pouzije fin.prispevok. Musi to vsak stihnut podat do konca 2rokov..ako uzavrel dohodu s UP.

len doplním, že to musí stihnúť do 30 dní, odkedy mu vznikol výdavok, na ktorý chce zmeniť použitie dotácie
mivy
16.04.12,10:18
Dobry den,ja prave ziadam o prispevok...
NA zaskoleni som ale zistil,ze prispevok mozem vyuzit iba na nakup techniky ako je Pc,notebook,tlaciaren....
Vsetko toto uz mam zakupene,kedze som doteraz nemohol cakat.Hladam teraz nejake riesenie,ako by som prispevok vedel vyuzit,a samozrejme ako ho vydokladovat...
Moje podnikanie spociva v osobnych navstevach firiem a klientov,a denne najaszdenych 150 km,takze idealne by bolo,ak by som prispevok vedel pouzit napriklad na zaplatenie cestnej dane,kupy gum na auto,uhradenie Phm a podobne...
Kto mi viete poradit,ako tento prispevok vyuzit,a hlavne vydokladovat?
Pripadne kde presne zistim,na ake dalsie ucely mozem prispevok vyuzit?
Dakujem za odpoved.

použitie dotácie sa riadi viac menej týmto:

http://www.fsr.gov.sk/staryweb/ews3/files/1323/usmernenie_ro_n3-2007-a9_-_final_podpis_pdf1.pdf

je to hlavne na dotácie z EU fondov, ale riadia sa tým aj pri dotáciách z štátneho rozpočtu
Katy a R
16.04.12,10:33
no žilinský ÚPSVaR jednoducho daňovú evidenciu neuznáva, ale myslím si, že je to len preto, aby sa nemuseli učiť niečo nové...
.. lenže aj žilinský UPSVaR musí dodržiavať zákony .. či:confused:
Podľa mňa to len zbytočne komplikuješ (dopredu si tak iba vyrábaš problém) ... treba si urobiť veci, tak, ako tebe najlepšie vyhovujú - samozrejme v súlade so zákonom. A UPSVaR predložiť to, čo oni potrebujú. Je samozrejmé, že čerpanie prostriedkov musí byť v súlade s PZ.
Zita5
16.04.12,11:01
Pre Mivy ....
Jedna odpoveď z MF SR je tu
http://www.porada.sk/t188293-p10-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html#post2010583

12.3.2012 som postúpila žiadosť o vyjadrenie na MPSVR a dnes som ich urgovala.
Dostala som nasledovnú odpoveď :

Dobrý deň,
Vaše podanie bolo doručené na Ministerstvo PSVR SR. Odpoveď Vám bude zaslaná v priebehu tohto týždňa.
Zároveň sa ospravedlňujeme za meškanie.
S pozdravom
xxxxxx

Takže rozhodne ak príde odpoveď tento týždeň ju priložím do témy, ktorú som vyššie priložila .
mivy
16.04.12,11:11
.. lenže aj žilinský UPSVaR musí dodržiavať zákony .. či:confused:
Podľa mňa to len zbytočne komplikuješ (dopredu si tak iba vyrábaš problém) ... treba si urobiť veci, tak, ako tebe najlepšie vyhovujú - samozrejme v súlade so zákonom. A UPSVaR predložiť to, čo oni potrebujú. Je samozrejmé, že čerpanie prostriedkov musí byť v súlade s PZ.

Ja len ďalej šírim informácie, ktoré mi poskytol úrad práce. Takto majú postavené interné smernice aj dohody. Snažím sa len poradiť, aby ostatní mohli predísť zbytočným komplikáciám pri styku s úradom.

Napríklad citujem z dohody:
"Článok IV.
Oprávnené výdavky
6/ Za oprávnené nie je možné považovať nasledujúce výdavky:
g) výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva, ..."

Novinkou sú aj polročné správy kde sa predkladá prehľad o použití príspevku. Dali mi vzor tejto správy, kde chcú aj poradové číslo v peňažnom denníku, čo mi tiež zaváňa účtovníctvom, ale KAŽDÝ ÚRAD CHCE NIEČO INÉ, preto opäť podotýkam, že toto chce žilinský úrad, u ostatných to môže byť rovnako alebo aj úplne inak.
mivy
16.04.12,11:14
Tú odpoveď som už čítala, ide ale o to, ako sa k tomu postaví konkrétny úradník. Je to ako s policajtmi pri cestnej kontrole, každý si robí svoju prácu inak.
veronikasad
16.04.12,11:15
Ja len ďalej šírim informácie, ktoré mi poskytol úrad práce. Takto majú postavené interné smernice aj dohody. Snažím sa len poradiť, aby ostatní mohli predísť zbytočným komplikáciám pri styku s úradom.

Napríklad citujem z dohody:
"Článok IV.
Oprávnené výdavky
6/ Za oprávnené nie je možné považovať nasledujúce výdavky:
g) výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva, ..."

Novinkou sú aj polročné správy kde sa predkladá prehľad o použití príspevku. Dali mi vzor tejto správy, kde chcú aj poradové číslo v peňažnom denníku, čo mi tiež zaváňa účtovníctvom, ale KAŽDÝ ÚRAD CHCE NIEČO INÉ, preto opäť podotýkam, že toto chce žilinský úrad, u ostatných to môže byť rovnako alebo aj úplne inak.
mivy, nikto z poraďákov ti nezakazuje viesť účtovníctvo.

Na druhej strane - žiadny § Zákona o dani z príjmov nezakazuje daňovníkovi uplatniť si paušálne výdavky.

Pre potreby UP spracuješ peňažný denník, ak sú výhodnejšie paušálne výdavky, DP podáš cez paušálne výdavky.
marjankaj
16.04.12,11:50
Ja len ďalej šírim informácie, ktoré mi poskytol úrad práce. Takto majú postavené interné smernice aj dohody. Snažím sa len poradiť, aby ostatní mohli predísť zbytočným komplikáciám pri styku s úradom.

Napríklad citujem z dohody:
"Článok IV.
Oprávnené výdavky
6/ Za oprávnené nie je možné považovať nasledujúce výdavky:
g) výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva, ..."

Novinkou sú aj polročné správy kde sa predkladá prehľad o použití príspevku. Dali mi vzor tejto správy, kde chcú aj poradové číslo v peňažnom denníku, čo mi tiež zaváňa účtovníctvom, ale KAŽDÝ ÚRAD CHCE NIEČO INÉ, preto opäť podotýkam, že toto chce žilinský úrad, u ostatných to môže byť rovnako alebo aj úplne inak.

No potom by som si aj ja mohol napísať internú smernicu, napríklad že si budem uplatňovať paušálne výdavky 100%.
A nebudem platiť žiadne dane. :---
Či sa už neriadime zákonmi?:eek:
Katy a R
16.04.12,12:07
Ja len ďalej šírim informácie, ktoré mi poskytol úrad práce. Takto majú postavené interné smernice aj dohody. Snažím sa len poradiť, aby ostatní mohli predísť zbytočným komplikáciám pri styku s úradom.

Napríklad citujem z dohody:
"Článok IV.
Oprávnené výdavky
6/ Za oprávnené nie je možné považovať nasledujúce výdavky:
g) výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva, ..."

Novinkou sú aj polročné správy kde sa predkladá prehľad o použití príspevku. Dali mi vzor tejto správy, kde chcú aj poradové číslo v peňažnom denníku, čo mi tiež zaváňa účtovníctvom, ale KAŽDÝ ÚRAD CHCE NIEČO INÉ, preto opäť podotýkam, že toto chce žilinský úrad, u ostatných to môže byť rovnako alebo aj úplne inak.
ve´d v poriadku - ja oceňujem tvoje info .. len som tým chcela povedať, že svoje si treba vedieť aj obhájiť ;) (odo mňa tiež svojho času (dávnejšie) chceli, že ktoré sú to položky v peňažnom denníku - keď som povedala, že žiadny nemám, keďže nie som UJ - tak postačoval zoznam :) - teraz je už situácia trošku inakšia - ale zákony sa dodržiavať musia!
No a tie správy - u nás to napr vyžadovali vlani štvrťročne.. ;)
A som sa nedávno "pobavila":mee::mee: ... že treba dokonca žiadať oficiálne UPSVaR o "súčinnosť pri vrátení nevyčerpaných prostriedkov z poskytnutej dotácie " :eek:
Zita5
04.05.12,06:56
Pre Mivy


Dobrý deň,

oprávnenými výdavkami podľa zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti v platnom znení a podľa Schémy štátnej pomoci de minimis na podporu zamestnanosti - Schéma DM č. 1/2007, v zmysle nariadenia komisie ES sú len výdavky súvisiace so začatím vykonávania a prevádzkovaním samostatnej zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie. Sú to výdavky, ktoré sú potrebné na uspokojivé vykonávanie konkrétnej podnikateľskej činnosti, sú s ňou priamo spojené, vzťahujú sa k predmetu konkrétneho podnikania a jeho výkonu a zároveň neprekročili stanovený limit. V zmysle Usmernenia RO č. N3/2007 v platnom znení výdavok je oprávnený, ak spĺňa okrem iných podmienok aj podmienku, že je preukázaný faktúrami alebo účtovnými dokladmi rovnocennej dôkaznej hodnoty, resp. ich overenými kópiami (overené pečiatkou a podpisom štatutárneho orgánu prijímateľa, ak prijímateľ nedisponuje pečiatkou overenie je uskutočnené iba podpisom štatutárneho orgánu prijímateľa príspevku), alebo za určitých podmienok sumarizačným hárkom a súčasne je výdavok riadne evidovaný v účtovníctve prijímateľa v súlade s platnými všeobecne záväznými právnymi predpismi (zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov).
Z uvedených dôvodov je príjemca príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť v zmysle § 49 zákona o službách zamestnanosti rovnako ako aj príjemca príspevku na prevádzkovanie alebo vykonávanie SZČ v zmysle § 57 zákona o službách zamestnanosti povinný viesť účtovníctvo v zmysle zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve, a teda riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom a to aj v prípade, ak sa rozhodne uplatňovať tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.
V súvislosti s poberaním príspevkov podľa zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti v platnom znení, Ministerstvo financií SR zároveň upozorňuje na § 17, ods. 3 písm.h) zákona o dani z príjmov, ktorý stanovuje podmienky pre zahrnutie dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane a na § 19 ods. 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, ktorý stanovuje podmienky a rozsah pre uplatnenie daňových výdavkov na úhradu ktorých boli poskytnuté prostriedky z dotácií, podpôr a príspevkov.
Z uvedeného stanoviska MF SR vyplýva, že v zmysle zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení daňovník si musí sám určiť výhodnosť alebo nevýhodnosť uplatnenia preukázateľných daňových výdavkov alebo paušálnych výdavkov, pričom ak si uplatní výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov a súčasne do základu dane zahrnie príjem (príspevok) plynúci z dohody.

S pozdravom


Mgr. Gitka Jansová
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Odbor aktívnych opatrení na trhu práce
pracovisko: Vajanského 10
Špitálska 8
812 67 Bratislava
marjankaj
04.05.12,07:44
Zitka, veď to inak napísať ani nemohli. Ale je smutné, koľkých na tomto nachytali. A neviem, čo z toho majú na tom úrade práce. Veď oni dane nevyberajú. Či im to niekto nariadil?:eek:

A nemal by sa aj aktualizovať zákon o účtovníctve?

Ak si niekto uplatňuje paušálne výdavky (40%) , tak nie je účtovnou jednotkou a nemusí viesť účtovníctvo.
Ak si účtovníctvo vedie, tak je účtovnou jednotkou?
A kedy sa stáva účtovnou jednotkou?
Na začiatku obdobia? alebo až vtedy, keď sa rozhodne, že si nebude uplatňovať paušálne výdavky za minulý rok? Teda niekedy v marci nasledujúceho roku po zdaňovacom období?
Zita5
04.05.12,08:15
Zitka, veď to inak napísať ani nemohli. Ale je smutné, koľkých na tomto nachytali. A neviem, čo z toho majú na tom úrade práce. Veď oni dane nevyberajú. Či im to niekto nariadil?:eek:

A nemal by sa aj aktualizovať zákon o účtovníctve?

Ak si niekto uplatňuje paušálne výdavky (40%) , tak nie je účtovnou jednotkou a nemusí viesť účtovníctvo.
Ak si účtovníctvo vedie, tak je účtovnou jednotkou?
A kedy sa stáva účtovnou jednotkou?
Na začiatku obdobia? alebo až vtedy, keď sa rozhodne, že si nebude uplatňovať paušálne výdavky za minulý rok? Teda niekedy v marci nasledujúceho roku po zdaňovacom období?

Kto vie Janko, či to niekto nariadil .Ale prepracovať sa k 3 vyjadreniam tiež trvalo dlho .Len ma štvú osobne tie nové znenia zmlúv,určite nevie ľavá ruka čo robí pravá .
Katy a R
16.05.12,14:38
.. a koľko času a nervov to stojí, vysvetľovať, argumentovať ... a aj tak je to často na draka:mee:
lslavo
19.03.13,16:00
zdraviicko necital som vobec celu temu ste sa rozpisali :) ja uctujem pausalne vydavky aj ked podnikatel prijal dotaciu pre szco od UPSVaR.. funguje to tak co mi potvrdili aj na urade ze mozem si uplatnit pausalne vydavky pre ucely DP pre DU ale pre ich ucely musim viest skutocne vydavky aj penazny dennik.. cize na DU podam PD s uplatnenymi pausalnymi vydavkami (do prijmov zaratam v tomto pripade celu dotaciu) a pre UPSVaR vediem skutocne vydavky ale len to co mozem preukazatelne pouzit podla kalkulacii nadklav a nebudem zbytocne uvadzat kadejake ine doklady co s tym nesuvisia ked pre potreby DU to nepotrebujem a pre potreby UPSVaR potrebujem len preukazatelne v kalkulacii cize tam mam len minimum dokladov... ;)
milkami
09.07.13,15:41
Poraďte mi - mám faktúru za nákup KM+balné. Môžem si odpočítať zo štátnej dotácie celú sumu faktúry alebo len samotnú cenu KM?
veronikasad
09.07.13,16:45
Poraďte mi - mám faktúru za nákup KM+balné. Môžem si odpočítať zo štátnej dotácie celú sumu faktúry alebo len samotnú cenu KM?
čo je to za skratku KM ?