42100
29.09.08,14:38
Dobrý deň,

dostal som dotáciu z ÚP na začatie podnikania a podnikám ako SZČO už asi rok. V podnikateľskom pláne som uviedol že budem viesť JÚ. Výhodnejšie ale boli pre mňa paušálne výdavky, takže v daňovom priznaní za rok 2007 som uviedol paušálne výdavky a aj v tomto roku plánujem vykazovať paušálne výdavky.

Známy žiada o dotáciu teraz, a bolo mu vraj na Úrade práce povedané, že NESMIE vykazovať paušálne výdavky, ale MUSÍ viesť (jednoduché) účtovníctvo.

Zaujímalo by ma, kde v nariadeniach a legislatíve týkajúcej sa tejto témy (schéma pomoci de minimis na podporu rozvoja samostatne zárobkovej činnosti, zákon o službách zamestnanosti, právne predpisy ES) je toto uvedené, a či je to teda pravda, alebo nie.

Ďakujem za odpoveď.

edit: ešte dodám, že tu na porade je viac tém, kde sa spomína dotácia z ÚP a paušálne výdavky, ale všade sa to berie ako samozrejmosť, že sa to tak dá, preto sa pýtam či existuje nariadenie, ktoré vyslovene zakazuje vykazovať paušálne výdavky ak SZČO dostal dotáciu z ÚP a aké sú skúsenosti (kontroly z ÚP)..
ZuzanaP
30.09.08,05:00
Tak toto je aj pre mňa nová info, ešte som sa s tým nestretla. Jedna známa si teraz vybavuje dotáciu, tak sa jej spýtam, či to aj jej hovorili.
ola
30.09.08,05:47
Našla som jedno usmernenie, ktoré hovorí o oprávnenosti výdavkov, účinné od 18.04.2008
Môžem ho sem prilepiť, ale bez záruky či naozaj platí aj pre drobných podnikateľov a príspevky, alebo sa vzťahuje len na veľké projekty (je tam spomínaný príjimateľ príspevku a to je aj SZČO)Bolo by potrebné, toto konzultovať s ÚPSVaR, na ktorom sa dotácia žiada. V bode 2 a 2.1 tohto usmernenia by sa možno dala nájsť odpoveď, jedná sa o príspevky z európskeho sociálneho fondu.
Pokiaľ si pamätám, tak daňové riaditeľstvo vydalo usmernenie o účtovaní a vykazovaní príspevkov a je v ňom opísaný postup aj pri paušálnych výdavkoch. Novšie usmernenie som nikde v nariadeniach nenašla.
Ak ho niekto má, prosím prilepte ho sem ;)

Ak je to tak, ako hovorí zadávateľ tejto témy, žiadala by som toto písomne zahrnúť do Zmluvy - podľa akého nariadenia, prípadne paragrafu.
Anja111
30.09.08,05:54
Tak toto zaujíma aj mňa. Ešte som niečo také nepočula. A pokiaľ viem, tak ÚP nekontroluje účtovníctvo, či DP, ale použitie dotácie...
ola
30.09.08,06:04
Tak toto zaujíma aj mňa. Ešte som niečo také nepočula. A pokiaľ viem, tak ÚP nekontroluje účtovníctvo, či DP, ale použitie dotácie...

no týmto by som si nebola taká istá. Od 1. mája 2008 sa zmenil Zákon o službách zamestnanosti, novelizovaný zákonom č.139/2008.
V mojom prípade kontrola žiadala hodnovernú kópiu daňového priznania. A samozrejme z neho je zrejmé, či bolo vedené JÚ, alebo sa uplatňovali výdavky percentom.
A ďalšia novinka - Kontrola z ÚP sa už nemusí prijímateľovi dotácie ohlásiť vopred, ale môže prísť kedykoľvek na tzv. "prepadovku"
Anja111
30.09.08,06:21
Ďakujem za informácie... Určite budú zaujímať viacerých.
betka
30.09.08,08:51
Základ dane ZDP:

17/(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
i) príjem a obstarávacia cena cenného papiera účtovaná do výdavkov (nákladov) pri zabezpečovacom prevode cenného papiera u dlžníka a pri spätnom prevode cenného papiera u veriteľa


ZDP:

6/(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Čítajte teraz o dotáciách, kt. pridala Ola:
Výdavok je oprávnný, ak splˇana podmienky:
- je vynoložený v dátume od....do
- je podložený účtovnými záznamami a dokladmi, kt. sú evidované v účtovníctve....

Ak si uplatňujem paušálne výdavky, nie som UJ. Vediem iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, zásobách, pohľadávkach. Dotácia je môj príjem. Ako dokážem, že som ho použila napr. na nákup počítača? Odložím si doklad. Ale usmernenie o dotáciách mi špecifikuje, že má byť podložený účtovnými záznamami, kt. sú evidované v účtovníctve. Ak som paušalista, ja nemám účtovníctvo.

Alebo sa jednoducho tieto veci v minulosti prehliadali a nedošlo k spolupráci medzi DRSR a poskytovateľmi dotácií::
Jednoznačná odpoveď je na vážkach.
marjankaj
30.09.08,13:44
A čo ak vediem JU a potom si uplatním paušálne výdavky,lebo skutočné výdavky sú nižšie?
Evanka
30.09.08,14:07
A čo ak vediem JU a potom si uplatním paušálne výdavky,lebo skutočné výdavky sú nižšie?
Môžeš si samozrejme uplatniť paušálne výdavky. Je iba na daňovníkovi pre aké výdavky sa rozhodne.
Evanka
30.09.08,14:23
Dobrý deň,

dostal som dotáciu z ÚP na začatie podnikania a podnikám ako SZČO už asi rok. V podnikateľskom pláne som uviedol že budem viesť JÚ. Výhodnejšie ale boli pre mňa paušálne výdavky, takže v daňovom priznaní za rok 2007 som uviedol paušálne výdavky a aj v tomto roku plánujem vykazovať paušálne výdavky.

Známy žiada o dotáciu teraz, a bolo mu vraj na Úrade práce povedané, že NESMIE vykazovať paušálne výdavky, ale MUSÍ viesť (jednoduché) účtovníctvo.

Zaujímalo by ma, kde v nariadeniach a legislatíve týkajúcej sa tejto témy (schéma pomoci de minimis na podporu rozvoja samostatne zárobkovej činnosti, zákon o službách zamestnanosti, právne predpisy ES) je toto uvedené, a či je to teda pravda, alebo nie.

Ďakujem za odpoveď.

edit: ešte dodám, že tu na porade je viac tém, kde sa spomína dotácia z ÚP a paušálne výdavky, ale všade sa to berie ako samozrejmosť, že sa to tak dá, preto sa pýtam či existuje nariadenie, ktoré vyslovene zakazuje vykazovať paušálne výdavky ak SZČO dostal dotáciu z ÚP a aké sú skúsenosti (kontroly z ÚP)..
Podľa mňa ide o dva uhly pohľadu na dotáciu.
Jeden je z hľadiska úradu, ktorý dotáciu poskytol. Ten môže kontrolovať, či boli výdavky vydané na účel, na ktorý boli požadované (iba v takom prípade sú uznateľné). Ak by boli vydané na niečo iné, na čo dotácia poskytnutá nebola, výdavok z pohľadu využiteľnosti dotácie by nebol uznateľný a úrad by ho mohol požadovať vrátiť.
Druhý je z pohľadu daňového. Z hľadiska daní nikde nie je v prípade prijatia dotácie zakázané využitie paušálnych výdavkov. Ak sa však rozhodne daňovník pre takéto výdavky, vstupuje celá výška dotácie do príjmu.
cloe
30.09.08,14:33
Základ dane ZDP:

17/(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
i) príjem a obstarávacia cena cenného papiera účtovaná do výdavkov (nákladov) pri zabezpečovacom prevode cenného papiera u dlžníka a pri spätnom prevode cenného papiera u veriteľa


ZDP:

6/(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Čítajte teraz o dotáciách, kt. pridala Ola:
Výdavok je oprávnný, ak splˇana podmienky:
- je vynoložený v dátume od....do
- je podložený účtovnými záznamami a dokladmi, kt. sú evidované v účtovníctve....

Ak si uplatňujem paušálne výdavky, nie som UJ. Vediem iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, zásobách, pohľadávkach. Dotácia je môj príjem. Ako dokážem, že som ho použila napr. na nákup počítača? Odložím si doklad. Ale usmernenie o dotáciách mi špecifikuje, že má byť podložený účtovnými záznamami, kt. sú evidované v účtovníctve. Ak som paušalista, ja nemám účtovníctvo.

Alebo sa jednoducho tieto veci v minulosti prehliadali a nedošlo k spolupráci medzi DRSR a poskytovateľmi dotácií::
Jednoznačná odpoveď je na vážkach.

Tiež si myslím, že v minulosti sa tieto veci prehliadali. Pri kontrole môjho klienta poskytovateľom dotácie /dotácia poskytnutá v r.2005/, tiež chceli peňažný denník, kde bolo vidieť, že výdavky boli zachytené v účtovníctve.
Keď robili kontrolu mne /to bolo za rok 2002/ tak im stačili kópie bločkov a faktúr, ktoré boli použité na čerpanie dotácie.
Keď robím účtovníctvo klientovi s dotáciou, vždy mu vediem JU.
betka
30.09.08,14:47
Evanka. Urad môže dotáciu zobrať. Keď daný subjekt nie je UJ, má na to právo.
DU to môže byť jedno, pretože daná dotácia je v celom rozsahu daňový príjem v prípade paušalistu.

mimotemy

A som za nech sa tieto dotácie riadne preverujú. Pretože existuje mnoho subjektov, kt. podnikajú čestne a v živote ani nevedia ako dotácia vyzerá, kdež to na druhej strane sa dostávajú dotácie i tam kam nepatria.
Ak raz dostanem dotáciu, tak nech sa to poriadne prešetruje a dodržiavajú sa podmienky dané úradom. Ak si úrad želá, že sa má viesť účto, tak nech sa vedie!!! Ak nevedieš, tak sa Ti zoberie.
A prečo by mali podnikatelia špekulovať- aj zoberiem dotáciu, aj si paušálne výdavky budem uplatňovať, pretože sú pre mňa výhodnejšie.

Ak sa ja rozhodnem byť UJ, alebo si budem uplatňovať paušálne výdavky, je to v rámci mojej daňovej optimalizácie.

Ak ja dostanem dotáciu (pričom mám byť UJ), a chcem si ešte uplatňovať paušálne výdavky, tak je to podľa mňa špekulácia. Bodka.

Aj my chceme dotácie, netreba Vám účtovníci nejaké počítače, kto Vám dá tú dotáciu? Nikto. (ale som sa rozhorčila.)

A poďme sem s tými dotáciami.
ZDP mi hovorí jednoznačne v par. 6/10, že si nemusím viesť evidenciu o výdavkoch. A čo taká vynaliezavá Slovač, ...už som sa rozohnila. Kašlem na to,.....
lorenc
30.09.08,15:14
Ja som od 1.8.2008 SZČO a tiež som dostala datáciu z UP a vôbec nám nezakazovali ake mame viest účtovníctvo!...Kedže ja robím jednoduche ,tak sa mi zdá lahke,ale záleží to len na tom ake si kdo vyberie!
Elena Navrátilová
30.09.08,15:21
Janka, zaeviduj sa na UP a počkaj si kým budeš mať nárok na dotáciu... :---mimotemy ... nikomu sa to predsa nezakazuje. Myslím, že celé sa to vymklo téme ale nevadí... O iných dotáciach by sa dalo písať a nie o dotácii pre SZČO. ;) Tu sa bavíme doslova o "fazuľkách"...
Elena Navrátilová
30.09.08,15:26
Evanka. Urad môže dotáciu zobrať. Keď daný subjekt nie je UJ, má na to právo.
DU to môže byť jedno, pretože daná dotácia je v celom rozsahu daňový príjem v prípade paušalistu.

mimotemy

A som za nech sa tieto dotácie riadne preverujú. Pretože existuje mnoho subjektov, kt. podnikajú čestne a v živote ani nevedia ako dotácia vyzerá, kdež to na druhej strane sa dostávajú dotácie i tam kam nepatria.
Ak raz dostanem dotáciu, tak nech sa to poriadne prešetruje a dodržiavajú sa podmienky dané úradom. Ak si úrad želá, že sa má viesť účto, tak nech sa vedie!!! Ak nevedieš, tak sa Ti zoberie.
A prečo by mali podnikatelia špekulovať- aj zoberiem dotáciu, aj si paušálne výdavky budem uplatňovať, pretože sú pre mňa výhodnejšie.

Ak sa ja rozhodnem byť UJ, alebo si budem uplatňovať paušálne výdavky, je to v rámci mojej daňovej optimalizácie.

Ak ja dostanem dotáciu (pričom mám byť UJ), a chcem si ešte uplatňovať paušálne výdavky, tak je to podľa mňa špekulácia. Bodka.

Aj my chceme dotácie, netreba Vám účtovníci nejaké počítače, kto Vám dá tú dotáciu? Nikto. (ale som sa rozhorčila.)

A poďme sem s tými dotáciami.
ZDP mi hovorí jednoznačne v par. 6/10, že si nemusím viesť evidenciu o výdavkoch. A čo taká vynaliezavá Slovač, ...už som sa rozohnila. Kašlem na to,.....

:D:D:D:D:D No vydrž ... o chvíľu bude dotácia pre účtovníkov na nové PC... ;)
P.S. Ale je zas mnoho subjektov čo podnikajú čestne práve vďaka dotácie z UPSVR. ;)
marjankaj
30.09.08,20:50
Ja ako SZČO vediem JU celý rok. Na konci roku zistím, že výdavky v JU sú menšie ako paušálne výdavky. Keďže zákon o dani z príjmu dovoľuje uplatniť paušálne výdavky, ( čo je pre mňa výhodnejšie ) , tak si ich aj uplatnímv DP. Pre úrad práce mám peňažný denník aj iné potrebné knihy na vedenia JU, ak to bude požadovať. Aká je to špekulácia?
marjankaj
30.09.08,21:45
Ja sa sám nerozhodujem, či sa stanem UJ. Tou sa stávam automaticky po obdržaní po obdržaní živnostenského listu.
Viď. zákon 431/2002 § 1 odst.(1) a) 3.
A musím viesť účtovníctvo buď PU alebo JU.
Ak vediem JU, tak podľa zákona o dani z príjmov sa môžem rozhodnúť či si budem uplatňovať skutočné výdavky alebo paušálne t.j. % z príjmov.
Ale vždy budem UJ.
skuter
14.10.08,18:30
potrebujem poradiť,-ak dostanem dotáciu z úradu práce mesiac pred koncom roka a do konca roka z nej stihnem minúť len napr. 10tisíc, tak do príjmu na zdanenie v tom roku dám len čiastku 10tisíc? ďakujem za odpoveď
Anja111
14.10.08,18:51
potrebujem poradiť,-ak dostanem dotáciu z úradu práce mesiac pred koncom roka a do konca roka z nej stihnem minúť len napr. 10tisíc, tak do príjmu na zdanenie v tom roku dám len čiastku 10tisíc? ďakujem za odpoveď
Ak budeš viesť účtovníctvo, tak áno...
JankaO
14.10.08,19:18
Ja sa sám nerozhodujem, či sa stanem UJ. Tou sa stávam automaticky po obdržaní po obdržaní živnostenského listu.
Viď. zákon 431/2002 § 1 odst.(1) a) 3.
A musím viesť účtovníctvo buď PU alebo JU.
Ak vediem JU, tak podľa zákona o dani z príjmov sa môžem rozhodnúť či si budem uplatňovať skutočné výdavky alebo paušálne t.j. % z príjmov.
Ale vždy budem UJ.


Obdržaním živnostenského listu sa nestávam automaticky UJ.
Počas uplatňovania paušálnych výdavkov daňovník nie je účtovnou jednotkou. Nie je preto povinný účtovať.Počas uplatňovania paušálnych výdavkov sú však daňovníci s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov povinný v súlade s § 6 ods. 10 cit. zákona viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach .
Zák 431/2002 §1 písm. a

odst.3:

fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)
(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.
Zák 431/2002 presne určuje kto je UJ.
marjankaj
14.10.08,20:13
Janka ja preukazujem svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4) ( zákon o dani z príjmov) , v mojom prípade % z príjmov, a tak by som sa mal považovať za účtovnú jednotku.
Evidencia o príjmoch v časovom slede je vlastne peňažný denník, v ktorom nie sú evidované výdavky. ( samozrejme si tam budem evidovať odvody do poisťovní, keďže tieto si budem uplatňovať, ale nie je to povinné).
Žiaden DÚ ma nebude sankcionovať za to, že nemám v evidencii výdavky. Oprav ma ak sa mýlim.
JankaO
15.10.08,07:49
Janka ja preukazujem svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4) ( zákon o dani z príjmov) , v mojom prípade % z príjmov, a tak by som sa mal považovať za účtovnú jednotku.
Evidencia o príjmoch v časovom slede je vlastne peňažný denník, v ktorom nie sú evidované výdavky. ( samozrejme si tam budem evidovať odvody do poisťovní, keďže tieto si budem uplatňovať, ale nie je to povinné).
Žiaden DÚ ma nebude sankcionovať za to, že nemám v evidencii výdavky. Oprav ma ak sa mýlim.
Žiaden DÚ nebude nikoho sankcionovať za to, že postupuje podľa zákona o Dani z príjmov. Ja som odpovedala, že v zmysle Zákona o účtovníctve kto je a kto nie je účtovnou jednotkou. Úrad práce pri poskytnutí dotácie podmieňuje, že prijímateľ bude účtovnou jednotkou, t.j. bude viesť účtovníctvo v zmysle zákona o účtovníctve. Ak si ale bude uplatňovať paušálne výdavky, nie je účtovnou jednotkou a nepostupuje podľa Zákona o účtovníctve. (Z tohto pohľadu to čo je v Zákone o dani z príjmov, nie je podstatné.)
marjankaj
15.10.08,19:48
No neviem, či Úrad práce podmieňuje, že prijímateľ musí byť ÚJ.
V pôvodnom príspevku bolo žiadateľovi vraj ústne povedané, že si nesmie uplatňovať paušálne výdavky, ale musí viesť JÚ.
Neviem, či tam na to majú taký predpis, alebo či mu to dali do nejakej zmluvy.
Ja by som to riešil tak, ze si budem viesť JÚ so všetkými náležitosťami a toto budem môcť predložiť Úradu práce ( ak by to nutne potreboval vidieť a overiť si výdavky).
Ale do daňového priznania si budem uplatňovať také výdavky, ktoré sú mi výhodnejšie, (napr. paušálne výdavky).
Ak by mi to Úrad práce zakazoval, tak to bude musieť mať ošetrené v zákone alebo v zmluve.( toto si bude musieť overiť žiadateľ dotácie)

Čo sa týka účtovnej jednotky, tak v zákone o dani z príjmov som si prečítal $6 ods. 10. Tam sa nič nepíše o o tom, že kto vedie paušálne výdavky nie je účtovná jednotka.
Čo je účtovná jednotka sa píše v zákone o účtovníctve $1 odst.1a bod 3. , kde je odkaz na zákon o dani z príjmov.
Teda ja som si zo zákona o dani z príjmov vybral $6 ods. 10 ( paušálne výdavky, tie preukazujem % z príjmov)
Týmto spĺňam podmienku v $1 ods.2 a teda som účtovnou jednotkou.
ZuzanaP
16.10.08,12:33
Kamarátka skončila kurz kvôli dotácii minulý týždeň a stále im hovorili, že dotáciu rozpúšťajú postupne... Nemajú ani šajnu o paušálnych výdavkoch a postupe zdaňovania dotácii. Teda aspoň na našom ÚP.
Aljok
16.10.08,13:47
Čo sa týka účtovnej jednotky, tak v zákone o dani z príjmov som si prečítal $6 ods. 10. Tam sa nič nepíše o o tom, že kto vedie paušálne výdavky nie je účtovná jednotka.
Čo je účtovná jednotka sa píše v zákone o účtovníctve $1 odst.1a bod 3. , kde je odkaz na zákon o dani z príjmov.
Teda ja som si zo zákona o dani z príjmov vybral $6 ods. 10 ( paušálne výdavky, tie preukazujem % z príjmov)
Týmto spĺňam podmienku v $1 ods.2 a teda som účtovnou jednotkou.
Nemáš pravdu. Ak nepreukazuješ výdavky, tak nie si účtovnou jednotkou.

Účtovnú jednotku definuje Zákon o účtovníctve :
§ 1
Predmet úpravy
(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)...

(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

Pozri aj ZoDP:
§ 6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.
marjankaj
17.10.08,20:53
V predchádzajúcom príspevku som napísal, že vediem JÚ a z toho vyplýva že výdavky sú preukázané. V daňovom priznaní si uplatním paušálne výdavky. Neviem aký zákon mi zakazuje viesť JÚ, ak si uplatňujem paušálne výdavky. zaujímalo by ma, čo mal 42100 uvedené v dohode o poskytnutí príspevku s Úradom práce. Doteraz sa neozval. Možno tam je naozaj uvedené, že si nesmie uplatňovať paušálne výdavky. To ale protitečí zákonu o dani z príjmov, ktorý to umožňuje.
marjankaj
18.10.08,17:32
Nemáš pravdu. Ak nepreukazuješ výdavky, tak nie si účtovnou jednotkou.

Účtovnú jednotku definuje Zákon o účtovníctve :
§ 1
Predmet úpravy
(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)...

(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

Pozri aj ZoDP:
§ 6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.




Tak mi povedz, či som ÚJ. Začínam podnikať 1.1.2007. Keďže ešte neviem, či si budem uplatňovať paušálne výdavky, tak si začnem viesť JÚ (aj keď si asi nemusím, to uvidím pri vypĺňaní daňového priznania). V marci 2008 zistím, že pre mňa sú výhodnejšie paušálne výdavky a zahrniem si ich do daňového priznania. To podľa teba znamená, že nie som ÚJ. V septembri 2008 nájdem nejaké bločky (napr.nákup počítača), ktoré som doteraz nemohol nájsť. Rozhodnem sa podať dodatočné daňové priznanie, v ktorom si uplatním skutočné výdavky. Podľa teba som sa stal ÚJ?

Teda v roku 2007 som najprv bol ÚJ, potom som nebol a nakoniec zase bol? Ako to vlastne je? Ako sa mám rozhodnúť v roku 2007, keď rozhodujúcu skutočnosť sa dozviem až v marci 2008?
Paula
18.10.08,17:41
Treba si to zvážiť skôr, ako posledný možný marcový deň...a doklady nie hľadať, ale mať na očiach:)
marjankaj
18.10.08,18:21
No dobre, tak ten bloček mi dal kamarát, lebo ho nepotreboval. Tu to nie je o tom, či je to v marci alebo v januári, ale otom , čo je to účtovná jednotka.
JankaO
18.10.08,19:07
No dobre, tak ten bloček mi dal kamarát, lebo ho nepotreboval. Tu to nie je o tom, či je to v marci alebo v januári, ale otom , čo je to účtovná jednotka.

Takže lopatisticky. Preukazujem skutočné výdaje=vediem účtovníctvo. Vediem účtovníctvo=som účtovná jednotka. Som účtovná jednotka=dodržiavam zákon o účtovníctve.
Výdaje uplatňujem %=nevediem účtovníctvo. Nevediem účtovníctvo=nie som účtovná jednotka.Nie som účtovná jednotka=nezaujíma ma zákon o účtovníctve.
Zákon o dani z príjmov mi dáva na výber, akým spôsobom dôjdem k daňovému základu a to buď 1. vediem účtovníctvo=preukazujem skutočné výdaje (som ÚJ)
za 2. uplatňujem paušálne výdavky, nie som ÚJ.
Pre vyčíslenie základu dane z pohľadu Zákona o dani z príjmov za kalendárny rok môžem vyčísliť základ dane, ku ktorému sa dostanem len jedným z dvoch spôsobov. Či si súkromne budeš viesť účtovníctvo a oficiálne uplatníš paušálne výdaje je tvoja vec. Daňový úrad ťa nebude považovať za ÚJ a nebude ti kontrolovať, či si zákon o účtovníctve dodržiaval.
marjankaj
18.10.08,19:24
Takže lopatisticky. Preukazujem skutočné výdaje=vediem účtovníctvo. Vediem účtovníctvo=som účtovná jednotka. Som účtovná jednotka=dodržiavam zákon o účtovníctve.
Výdaje uplatňujem %=nevediem účtovníctvo. Nevediem účtovníctvo=nie som účtovná jednotka.Nie som účtovná jednotka=nezaujíma ma zákon o účtovníctve.
Zákon o dani z príjmov mi dáva na výber, akým spôsobom dôjdem k daňovému základu a to buď 1. vediem účtovníctvo=preukazujem skutočné výdaje (som ÚJ)
za 2. uplatňujem paušálne výdavky, nie som ÚJ.
Pre vyčíslenie základu dane z pohľadu Zákona o dani z príjmov za kalendárny rok môžem vyčísliť základ dane, ku ktorému sa dostanem len jedným z dvoch spôsobov. Buď tak, že celý rok budem ÚJ alebo celý rok uplatňujem paušálne výdavky. Kombinácia nie je možná.





Ja vediem JÚ celý rok. Až pri podávaní daňového priznania sa rozhodujem pre paušálne výdavky. To neznamená , že peňažný denník vyhodím. Akeďže som celý rok viedol JÚ a mám k tomu všetky doklady, tak to neznamená, že keď som si uplatnil paušálne výdavky = nevediem účtovníctvo. Áno zákon o dani z príjmov mi dáva na výber, ale keď si nevediem JÚ, tak na výber nemám. Môžem si uplatniť len paušálne výdavky.

Ešte mi povedz z akého zákona to je: Výdaje uplatňujem %=nevediem účtovníctvo.
Možno je uvedené, že nemusím viesť účtovníctvo, ale kde je to zakázané.
marjankaj
18.10.08,19:38
Na doplnenie: Účtovníctvo mi bude kontrolovať Úrad práce, a keďže ho robím, tak mu ho môžem na požiadanie predložiť.
JankaO
18.10.08,20:16
Ja vediem JÚ celý rok. Až pri podávaní daňového priznania sa rozhodujem pre paušálne výdavky. To neznamená , že peňažný denník vyhodím. Akeďže som celý rok viedol JÚ a mám k tomu všetky doklady, tak to neznamená, že keď som si uplatnil paušálne výdavky = nevediem účtovníctvo. Áno zákon o dani z príjmov mi dáva na výber, ale keď si nevediem JÚ, tak na výber nemám. Môžem si uplatniť len paušálne výdavky.

Ešte mi povedz z akého zákona to je: Výdaje uplatňujem %=nevediem účtovníctvo.
Možno je uvedené, že nemusím viesť účtovníctvo, ale kde je to zakázané.

Ty si sa pýtal, kto je účtovná jednotka, ja som ti odpovedala. Čo si budeš robiť súkromne a komu čo budeš deklarovať, je tvoja vec a nie je to podstatné. Terminológia účtovnej jednotky, taxatívne určená zákonom, sa tým nezmení, len účtovník by v tom mal mať jasno, kto je a kto nie je účtovná jednotka.
marjankaj
18.10.08,20:59
Pôvodný príspevok:
Známy žiada o dotáciu teraz, a bolo mu vraj na Úrade práce povedané, že NESMIE vykazovať paušálne výdavky, ale MUSÍ viesť (jednoduché) účtovníctvo.

Ja som sa nič nepýtal, len som reagoval na príspevok od 42100.
Predsa mi niekto z úradu práce ( v otázke to nie je uvedené: napr. mohla to byť aj upratovačka) nebude hovoriť, čo NESMIEM a čo MUSÍM. Keď to budú chcieť, tak nech mi to napíšu do zmluvy o poskytnutí dotácie.
Rád by som vedel ako si budú nárokovať vrátenie dotácie? Snáď nie tak, že vraj to bolo ústne povedané?
JankaO
19.10.08,08:20
Ja sa sám nerozhodujem, či sa stanem UJ. Tou sa stávam automaticky po obdržaní po obdržaní živnostenského listu.
Viď. zákon 431/2002 § 1 odst.(1) a) 3.
A musím viesť účtovníctvo buď PU alebo JU.
Ak vediem JU, tak podľa zákona o dani z príjmov sa môžem rozhodnúť či si budem uplatňovať skutočné výdavky alebo paušálne t.j. % z príjmov.
Ale vždy budem UJ.


Janka ja preukazujem svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4) ( zákon o dani z príjmov) , v mojom prípade % z príjmov, a tak by som sa mal považovať za účtovnú jednotku.
Evidencia o príjmoch v časovom slede je vlastne peňažný denník, v ktorom nie sú evidované výdavky. ( samozrejme si tam budem evidovať odvody do poisťovní, keďže tieto si budem uplatňovať, ale nie je to povinné).
Žiaden DÚ ma nebude sankcionovať za to, že nemám v evidencii výdavky. Oprav ma ak sa mýlim.


Tak mi povedz, či som ÚJ. Začínam podnikať 1.1.2007. Keďže ešte neviem, či si budem uplatňovať paušálne výdavky, tak si začnem viesť JÚ (aj keď si asi nemusím, to uvidím pri vypĺňaní daňového priznania). V marci 2008 zistím, že pre mňa sú výhodnejšie paušálne výdavky a zahrniem si ich do daňového priznania. To podľa teba znamená, že nie som ÚJ. V septembri 2008 nájdem nejaké bločky (napr.nákup počítača), ktoré som doteraz nemohol nájsť. Rozhodnem sa podať dodatočné daňové priznanie, v ktorom si uplatním skutočné výdavky. Podľa teba som sa stal ÚJ?

Teda v roku 2007 som najprv bol ÚJ, potom som nebol a nakoniec zase bol? Ako to vlastne je? Ako sa mám rozhodnúť v roku 2007, keď rozhodujúcu skutočnosť sa dozviem až v marci 2008?


No dobre, tak ten bloček mi dal kamarát, lebo ho nepotreboval. Tu to nie je o tom, či je to v marci alebo v januári, ale otom , čo je to účtovná jednotka.

K tomuto boli moje odpovede. Z podčiarknutých citácií z tvojich príspevkov je jasné, že otázka na to, kto je účtovnou jednotkou, bola z tvojej strany. Zadávateľ 42100 už mal v tom čase kvalifikovane odpovedané napr. betkou....
garter
19.10.08,12:37
Našla som jedno usmernenie, ktoré hovorí o oprávnenosti výdavkov, účinné od 18.04.2008
Môžem ho sem prilepiť, ale bez záruky či naozaj platí aj pre drobných podnikateľov a príspevky, alebo sa vzťahuje len na veľké projekty (je tam spomínaný príjimateľ príspevku a to je aj SZČO)Bolo by potrebné, toto konzultovať s ÚPSVaR, na ktorom sa dotácia žiada. V bode 2 a 2.1 tohto usmernenia by sa možno dala nájsť odpoveď, jedná sa o príspevky z európskeho sociálneho fondu.
Pokiaľ si pamätám, tak daňové riaditeľstvo vydalo usmernenie o účtovaní a vykazovaní príspevkov a je v ňom opísaný postup aj pri paušálnych výdavkoch. Novšie usmernenie som nikde v nariadeniach nenašla.
Ak ho niekto má, prosím prilepte ho sem ;)

Ak je to tak, ako hovorí zadávateľ tejto témy, žiadala by som toto písomne zahrnúť do Zmluvy - podľa akého nariadenia, prípadne paragrafu.

Ja som pozerala dohody podnikateľov s úradmi práce, ktorí dostali dotáciu - príspevok na začatie podnikanie, zatiaľ všetci dostali príspevok na základe Národného projektu I. resp. I/A v rámci Sektorového operačného programu Ľudské zdroje /koho to zaujíma, môže si preštudovať problematiku čerpania prostriedkov z Európskeho sociálneho fondu na stráke www.esf.gov.sk/ (http://www.esf.gov.sk/), uvedené usmernenie sa týka príspevkov, ktoré boli poskytnuté na v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, aspoň tak je uvedené na prvej strane.
Vy máte dohody na základe Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia?
Anja111
19.10.08,12:48
Vybrala som z Príručky pre prijímateľa:

Prijímatelia musia viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov, v súlade so zákonom č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Osoby podliehajúce tomuto zákonu sú povinné viesť účtovníctvo v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva. Preukázateľnosť oprávnených výdavkov použitých z nenávratného finančného príspevku sa opiera o účtovné doklady a podpornú dokumentáciu. (Definícia podpornej dokumentácie sa nachádza v bode 3.2.3) Prijímateľ je povinný zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

Podľa § 10 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov je účtovný doklad preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
- označenie účtovného dokladu,
- obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
- peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
- dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
- dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
- podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
- označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
marjankaj
21.10.08,21:48
Odpoveď pre 42100:

Zákon 389/2006 Z.z. o službách zamestnanosti.

§ 49
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť


(1) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 5.

(2) Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie v určenej dĺžke, ktorý začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej dva roky, ak o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť požiada písomne. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou (ďalej len "príspevok"). Príspevok sa neposkytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorému bol poskytnutý príspevok podľa § 57 a 60.

(3) Príspevok sa poskytuje vo výške najviac 100 % z 24-násobku minimálnej celkovej ceny práce platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa príspevok poskytuje.

(4) Minimálna celková cena práce na účely tohto zákona je súčet minimálnej mzdy a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.

(5) Výška príspevku je závislá od typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci podľa osobitného predpisu, 48) od príslušnosti uchádzača o zamestnanie ku skupine znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podľa § 8 a priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.

(6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť.

(7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku. Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä

a) druh samostatnej zárobkovej činnosti,

b) maximálnu výšku príspevku,

c) spôsob poskytovania príspevku,

d) dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,

e) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,

f) záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní.
(8) Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku podľa odseku 7 je absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú uchádzačovi o zamestnanie zabezpečí úrad, a predloženie podnikateľského zámeru uchádzača o zamestnanie spolu s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Náležitosti podnikateľského zámeru určí ústredie vnútorným predpisom.

(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť, v lehote do troch mesiacov, ak sa s úradom nedohodne na inej lehote a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.


Ak sa jedná o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť tu je definované v bode (7), že Úrad práce uzatvorí s uchádzačom písomnú dohodu, v ktorej sú podmienky ohľadne poskytnutia príspevku. Neobstojí, čo ti niekto na úrade práce ústne povie. Ak si podpísal takúto dohodu, tak si ju skús prečítať. Zatiaľ tu boli iba dohady, čo tam máš napísané ( že musíš byť ÚJ, musíš viesť JÚ, NESMIEŠ si uplatňovať paušálne výdaje atď.). Možno tvoj známy tam má napísané niečo iné. Preto ty sa riaď tým, čo máš napísané ty a tvoj známy nech sa riadi tým, čo má napísané on. Zákony sa mohli zmeniť.

Dnes mi môj známy ukázal jeho dohodu s úradom práce. Nebolo tam nič o tom, že by musel viesť JÚ, alebo nesmel uplatňovať paušálne výdavky. Dohodu uzatvoril k 1.5.2005 na dobu dvoch rokov. Je z Bratislavy IV a dostal sumu asi 37000,00Sk.

Ak by si tam nebodaj mal podmienku, že si nesmieš uplatniť paušálne výdavky, tak si musíš sám zhodnotiť, koľko tým ušetríš. Ak ušetríš pomocou paušálnych výdavkov viac ako 37000 tak sa ti to oplatí. Okamžite ušetríš na dani z príjmov (následne aj na odvodoch). Ak ti príde kontrola a vyzve ťa, aby si dotáciu vrátil, tak ho vrátiš. Ak nie tak ti zostane 37000. Všetko záleží od toho, čo máš napísané v dohode.
veronikasad
22.10.08,06:24
Marjankaj, citoval si starý zákon o službách zamestnanosti. Uplné znenie zákona č.330/2008 nájdeš na stránke www.zbierka.sk. Výška príspevku pre Bratislavský kraj je od 1.5.2008 66 496sk, takže aj zmluvu si videl nejakú staru.

Prečo chceš ísť hlavou proti múru, ten múr neprerazíš, len hlavu si rozbiješ. Úrad práce má svoje predpisy, viď nekonečnú diskusiu o výške možného zárobku uchádzača od zamestnanie od 1.5.2008

Im pre výklad zákona stačí napr. - citujem z § 49 odst. 8 Zákona o službách zamestnanosti "Náležitosti podnikateľského zámeru určí ústredie vnútorným predpisom".
marjankaj
23.10.08,01:07
Veď som uviedol kedy bola dohoda uzavretá: k 1.5.2005. A aj 42100 uviedol, že podniká asi rok. Neviem prečo by sa mal riadiť podľa nového zákona z r.2008.
veronikasad
23.10.08,06:25
Veď som uviedol kedy bola dohoda uzavretá: k 1.5.2005. A aj 42100 uviedol, že podniká asi rok. Neviem prečo by sa mal riadiť podľa nového zákona z r.2008.
Asi si zle čítal ten prvý príspevok. tu je časť z neho :

Známy žiada o dotáciu teraz, a bolo mu vraj na Úrade práce povedané, že NESMIE vykazovať paušálne výdavky, ale MUSÍ viesť (jednoduché) účtovníctvo.

Zaujímalo by ma, kde v nariadeniach a legislatíve týkajúcej sa tejto témy (schéma pomoci de minimis na podporu rozvoja samostatne zárobkovej činnosti, zákon o službách zamestnanosti, právne predpisy ES) je toto uvedené, a či je to teda pravda, alebo nie.

A k tomu smerovala moja odpoveď, aj odpovede ostatných poraďákov.
marjankaj
23.10.08,20:30
Asi zle čítala moju odpoveď.
Tá bola určená pre 42100.

Pre jeho známeho asi platí, zákon ktorý si uviedla ty. Záleží na tom, kedy sa tam bol pýtať. Termín TERAZ nie je veľmi určitý. ( môže to znamenať aj tento rok). Ďakujem za doplnenie.

Ale v citovanom zákone ten zvýraznený text v ost.7 "tučne" je v oboch zákonoch ten istý. Odkazuje sa v ňom na dohodu s úradom práce. V tej dohode z roku 2005, ktorú som videl boli odkazy na príslušné zákony a paragrafy ( asi 10 ) a boli tam podmienky a suma príspevku. Teda stačí sa riadiť touto dohodou a prečítať si príslušné odkazy.
Odpovede ostatných smerovali k niečomu inému, než sa 42100 pýtal ( s výnimkou OLY, CLOE, LORENC a teraz teba), aj keď jeho otázka bola pomerne neurčitá. ( neuviedol kedy uzavrel dohodu, s akým úradom práce)
buda
24.10.08,05:47
Auto mám požičané od otca.Používam ho ako SZČO v podnikaní.Mám s otcom uzavreť zmluvu o prenájme a platiť mu prenájom na akom sa dohodneme.Je to limitované?Aké výdavky pri používaní tohto auta si môžem da5 do výdavkov pri ročnom zúčtovaní?Mám platiť aj cestnú daň v 1/2009?Ďakujem a prajem príjemný deň
marjankaj
25.10.08,08:16
Re: Dotácia z Úradu práce - paušálne výdavky NEPOVOLENÉ
Auto mám požičané od otca.Používam ho ako SZČO v podnikaní.Mám s otcom uzavreť zmluvu o prenájme a platiť mu prenájom na akom sa dohodneme.Je to limitované?Aké výdavky pri používaní tohto auta si môžem da5 do výdavkov pri ročnom zúčtovaní?Mám platiť aj cestnú daň v 1/2009?Ďakujem a prajem príjemný deň

Cestnú daň platí vlastník motorového vozidla. Do nákladov si môžeš dať výdavky za spotrebované PHL podľa vykázaných km v knihe jázd a prenájom.
Paušálne výdavky 5,50 Sk/km si nemôžeš uplatniť, lebo nie si vlastník auta.
Výška za prenájom asi nie je stanovená, ale by zrejme nemala presiahnuť napr. splátky za nové vozidlo (leasingové splátky príp. splátky banke, ktorá ti na auto poskytne úver).
marjankaj
25.10.08,12:51
Evanka. Urad môže dotáciu zobrať. Keď daný subjekt nie je UJ, má na to právo.

Ak sa ja rozhodnem byť UJ, alebo si budem uplatňovať paušálne výdavky, je to v rámci mojej daňovej optimalizácie.

Ak ja dostanem dotáciu (pričom mám byť UJ), a chcem si ešte uplatňovať paušálne výdavky, tak je to podľa mňa špekulácia. Bodka.
A poďme sem s tými dotáciami. quote]

[quote=JankaO;847910]Ty si sa pýtal, kto je účtovná jednotka, ja som ti odpovedala. Čo si budeš robiť súkromne a komu čo budeš deklarovať, je tvoja vec a nie je to podstatné. Terminológia účtovnej jednotky, taxatívne určená zákonom, sa tým nezmení, len účtovník by v tom mal mať jasno, kto je a kto nie je účtovná jednotka.


Z tohto môžno vidieť, kto spomenul ako prvý ÚJ. A na to som reagoval.



Nemáš pravdu. Ak nepreukazuješ výdavky, tak nie si účtovnou jednotkou.

Účtovnú jednotku definuje Zákon o účtovníctve :
§ 1
Predmet úpravy
(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)...

(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

Pozri aj ZoDP:
§ 6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.


Kto je ÚJ je definované v zákone o účtovníctve. Ja preukazujem svoje výdavky, podľa zákona o dani z príjmov. To je tá červená 4)...
Podľa zákona o dani z príjmov si neuplatním preukázateľné výdavky, ale si môžem uplatniť výdavky vo výške 40% z úhrnu príjmov.
A keďže postupujem podľa zákona o dani z príjmov, tak sa považujem za účtovnú jednotku.

V podstate mi je jedno, či som ÚJ alebo nie. Ale keby na základe toho bolo treba vrátiť poskytnutý príspevok, tak to má význam. ( ak je to tak ako spomenula napr.Betka)
marjankaj
25.10.08,13:33
Takže lopatisticky. Preukazujem skutočné výdaje=vediem účtovníctvo. Vediem účtovníctvo=som účtovná jednotka. Som účtovná jednotka=dodržiavam zákon o účtovníctve.
Výdaje uplatňujem %=nevediem účtovníctvo. Nevediem účtovníctvo=nie som účtovná jednotka.Nie som účtovná jednotka=nezaujíma ma zákon o účtovníctve.
Zákon o dani z príjmov mi dáva na výber, akým spôsobom dôjdem k daňovému základu a to buď 1. vediem účtovníctvo=preukazujem skutočné výdaje (som ÚJ)
za 2. uplatňujem paušálne výdavky, nie som ÚJ.
Pre vyčíslenie základu dane z pohľadu Zákona o dani z príjmov za kalendárny rok môžem vyčísliť základ dane, ku ktorému sa dostanem len jedným z dvoch spôsobov. Či si súkromne budeš viesť účtovníctvo a oficiálne uplatníš paušálne výdaje je tvoja vec. Daňový úrad ťa nebude považovať za ÚJ a nebude ti kontrolovať, či si zákon o účtovníctve dodržiaval.


A čo mám robiť v tomto prípade?
Mám klienta, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky viac rokov. Aj v marci 2008 si uplatnil paušálne výdavky za rok 2007.
Teda nie je ÚJ ani si nevedie JÚ. V marci 2009 si bude chcieť uplatniť skutočné výdavky. Ako sa má stať ÚJ v roku 2008, keď sa ňou stane až po uplatnení skutočných výdavkov?
Predsa ss nemôžem rozhodovať teraz na základe niečoho, čo sa možno stane v budúcnosti?
veronikasad
25.10.08,13:59
A čo mám robiť v tomto prípade?
Mám klienta, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky viac rokov. Aj v marci 2008 si uplatnil paušálne výdavky za rok 2007.
Teda nie je ÚJ ani si nevedie JÚ. V marci 2009 si bude chcieť uplatniť skutočné výdavky. Ako sa má stať ÚJ v roku 2008, keď sa ňou stane až po uplatnení skutočných výdavkov?
Predsa ss nemôžem rozhodovať teraz na základe niečoho, čo sa možno stane v budúcnosti?
31.marec je termínom na podanie daňového priznania. O tom, či bude klient účtovnou jednotkou alebo uplatní si paušálne výdavky, by sa mal rozhodnúť na začiatku kal. roka, najneskôr do podania DP za predch. kal. rok. Pretože pri zmene spôsobu účtovania upravuje základ dane. Ak to neurobí pri podaní DP za predch.kal. rok, musí podávať dodatočné daňové priznanie.
marjankaj
25.10.08,16:41
Neviem, čo si myslela predchádzajúcim rokom. Keď v marci podáva DP, to je predsa za predchádzajúci rok. Prečo by musel podávať ešte aj dodatočné DP, keď v riadnom je všetko už zohľadnené? Naviac ak nemá žiadne pohľadávky ani záväzky ani zásoby.
lezko
26.10.08,13:13
ale UP vyzaduje po prvom rou preukázanie vkazu z hospodarenia za konkretny kalendarny rok kde sa preukazuju prijmy a vydavky a vovydavkoch sa osobne sleduje prevadzkova rezia a tie sa potom dalej preukazu na rozen ine clenenia ktor sa sa daju zistit jedine v uctovnictve nie v pausalnych vydavkoch
suzi663
30.10.08,18:22
V roku 2008 obdržal živnostník dotáciu z ÚPSVaR vo výške 103.900,- na obstaranie majetku, materiálu na začiatok podnikania.

dotáciu prijal v septembri na bankový účet. v polovici septembra kúpil PC, multifunkčnú tlačiareň, motorovú pílu (celková výška výdavku je 50.000,- = VOZD) Samostatne je cena nižšia ako 30.000,-. Do príjmov sa bude zahrňovať výška 50.000,- ?

Dotáciu som zaúčtovala vo výške 103.900,- ako PNZD
a na konci účtovného obdobia do príjmov OZD zahrniem tých 50. 000,- (a tých 53.900,- nechám na budúci rok)

Je to správne?
zanetth
30.10.08,18:34
V roku 2008 obdržal živnostník dotáciu z ÚPSVaR vo výške 103.900,- na obstaranie majetku, materiálu na začiatok podnikania.

dotáciu prijal v septembri na bankový účet. v polovici septembra kúpil PC, multifunkčnú tlačiareň, motorovú pílu (celková výška výdavku je 50.000,- = VOZD) Samostatne je cena nižšia ako 30.000,-. Do príjmov sa bude zahrňovať výška 50.000,- ?

Dotáciu som zaúčtovala vo výške 103.900,- ako PNZD
a na konci účtovného obdobia do príjmov OZD zahrniem tých 50. 000,- (a tých 53.900,- nechám na budúci rok)

Je to správne?

áno
suzi663
30.10.08,18:41
A ešte niečo. Tá dotácia sa zaeviduje v peňažnom denníku a zároveň si to dám do knihy Záväzkov? Postupne pri kúpe materiálu, majetku sa mi bude ako keby záväzkok znižovať a po zdokladovaní a nimutí celej dotácie sa záväzok vynuluje? Keď som to dobre pochopila podľa opatrenie MF?
ola
30.10.08,18:56
O účtovaní dotácie pojednáva pokyn z Daňového riaditeľstva - v prílohe č. 2 - http://www.porada.sk/832612-post3.html
suzi663
30.10.08,19:09
Viem, že paušálne výdavky niesú povolené. Len to, či sa to niekde eviduje v knihe záväzkov .. alebo pohľadávok.. Preto by som potrebovala poradiť. Ide o to, že tú dotáciu musí minút do 2 rokov a on tú dotáciu celú toho roku neminie a musí to mať zdokladované faktúrami.. Takže 3 faktúry už má a to je na sumu 50.000,-..................... Ohľadom peňažného denníka to robím správne.. ale či sa to ešte niekde v knihe eviduje.. potrebujem to zistiť. dakujem
zanetth
30.10.08,19:21
A ešte niečo. Tá dotácia sa zaeviduje v peňažnom denníku a zároveň si to dám do knihy Záväzkov? Postupne pri kúpe materiálu, majetku sa mi bude ako keby záväzkok znižovať a po zdokladovaní a nimutí celej dotácie sa záväzok vynuluje? Keď som to dobre pochopila podľa opatrenie MF?

Ja to evidujem v knihe záväzkov presne tak ako to uvádzaš. Dúfam, že to je správne.
Marína
30.10.08,21:22
zuzkic
31.10.08,16:53
Mám osobnú skúsenosť, dnes som podpísala dohodu o poskytnutí dotácie podľa § 49 / 50% rozpočet SR a 50% EÚ -soc.fond/, konkrétne som sa pýtala ako je to s príjmom či ovplyvňuju resp.neovplyvňuje základ dane.
Bolo mi jednoznačne povedané že je to príjem POZD, tak isto ako budú aj výdavky VOZD
veronikasad
31.10.08,16:58
Mám osobnú skúsenosť, dnes som podpísala dohodu o poskytnutí dotácie podľa § 49 / 50% rozpočet SR a 50% EÚ -soc.fond/, konkrétne som sa pýtala ako je to s príjmom či ovplyvňuju resp.neovplyvňuje základ dane.
Bolo mi jednoznačne povedané že je to príjem POZD, tak isto ako budú aj výdavky VOZD
Dotácia je POZD ale až po vyčerpaní. Poskytnutie dotácie účtuješ v JU ako PNZD a vyčerpanú časť zúčtuješ na konci roka cez interný doklad ako POZD.
suzi663
10.11.08,19:10
A tento zahrnutý príjem sa zahrnie zo Základu a aj z neho sa vypočíta Daň?
veronikasad
10.11.08,19:58
A tento zahrnutý príjem sa zahrnie zo Základu a aj z neho sa vypočíta Daň?
Základ dane z dotácie je nula - lebo oproti zdanitelnému príjmu máš zdanitelný výdavok
suzi663
11.11.08,05:44
No Tak toho názoru som aj ja, že sa to zahrnie medzi príjem OZD a zároveň nakúpený materiál z príspevku z ÚPSVaR do VOZD, ale stretla som sa aj s názorom, že tento príjem sa do základu nezahrňuje vôbec a zároveň tento príspevok ti neovplyvňuje odvody do Sociálnej poisťovni, ale podľa mňa tento príjem OZD =( ostatné príjmy) sa berie do celkových príjmov OZD a z týchto celkových príjmov - VOZD = sa vypočíta daň a zároveň ak je tento príjem nad 97.200, tak je povinný živnostník sa zaregistrovať na sociálnej poisťovni. Tak preto sa chcem ubezpečiť, že som to pochopila správne. ... A ja ako začiatočník sa nemám veľmi s kým poradiť, lebo suchému zákonu som ešte veľmi neprišla na chuť. čítam dookola a mám pocit, že čítam stále dookola veci, ktoré sú tak ťažko písané....

Lebo ak je to raz POZD, tak sa to jednoducho zahrnúť musí a musí ti to sedieť či z Daňovým úradom, Sociálnou poisťovňou i Zdravotnou poisťovňou.

ĎAKUJEM
ANNAP
11.11.08,06:14
prečo nie sú paušálne výdavky povolené? Ja som sa pýtala na ÚP a nie je to pravda. Daňová oblasť je iná a preukázanie výdavkov na minutie dotácie z ÚP je oblasť druhá. čiže ja si môžem spraviť daňové priznanie s paušálnymi výdavkami a s potrebnými náležitosťami ( evidencia zásob, pohľadávok a príjmov ) a výdavky, ktoré budú s použitej dotácie budem evidovať zvlášť na preukázanie ÚP.
Silvia123
11.11.08,13:05
Prosím Vás môj známy, dostal od UPSVaR najskôr príspevok na začatie vykonávania SZČO vo forme paušálneho príspevku -ten mu poskytli na začiatku podnikania v roku 2007 v plnej výške 98650,-tento príspevok použil na kúpu pracovného náradia -drobného majetku vo výške 97000,-. Takže do zdaniteľných príjmov aj výdavkov som mu zahrnula za rok 2007 sumu 97000,-. Otázka č.1: urobila som to dobre? Som dopletená z toho, že on ale musel tieto bločky predložiť úradu práce aby dostal druhú časť príspevku -na preukázané dodatočné náklady vo výške 110.980,-Sk. (Dostal teda ďalších 90% z predložených 97000) V zmluve má že príspevok na preukázané dodatočné náklady mu budú poskytovať vo výške 90% z preukázaných dodatočných nákladov -on ale preukázal paušálne náklady vlastne-teda tie prvé, tak tomu nerozumiem. Otázka č.2: Mám to brať tak že v roku 2007 dostal paušál 98650 -z toho minul 97000, zostalo mu minúť v roku 2008 z paušálu 1650,-Sk -takže tieto peniaze minie ako prvé a potom chápem to správne že do príjmov mi už teraz pôjde vždy len 90% z nákladov? Bude to dobré, lebo na tých bločkoch mu vždy napísali že mu z nich dávajú 90%, ale tá prvá sumu dotácie mala byť 100%-ntná, tak to blbo vyzerá keď mi to tam napísali. Nemám si to všímať?
Silvia123
11.11.08,13:12
No asi som to zaradila do zlej témy, nechcela som ale za jednu otázku zakladať novú -ale týka sa dotácie, tak pevne verím že sa nájde niekto kto mi pomôže...
veronikasad
11.11.08,15:30
No asi som to zaradila do zlej témy, nechcela som ale za jednu otázku zakladať novú -ale týka sa dotácie, tak pevne verím že sa nájde niekto kto mi pomôže...
ide o občana so zdravotným postihnutím ?
Silvia123
11.11.08,17:29
áno čiastočný invalid, prosím veronika vieš poradiť?
marjankaj
11.11.08,19:22
Prosím Vás môj známy, dostal od UPSVaR najskôr príspevok na začatie vykonávania SZČO vo forme paušálneho príspevku -ten mu poskytli na začiatku podnikania v roku 2007 v plnej výške 98650,-tento príspevok použil na kúpu pracovného náradia -drobného majetku vo výške 97000,-. Takže do zdaniteľných príjmov aj výdavkov som mu zahrnula za rok 2007 sumu 97000,-. Otázka č.1: urobila som to dobre? Som dopletená z toho, že on ale musel tieto bločky predložiť úradu práce aby dostal druhú časť príspevku -na preukázané dodatočné náklady vo výške 110.980,-Sk. (Dostal teda ďalších 90% z predložených 97000) V zmluve má že príspevok na preukázané dodatočné náklady mu budú poskytovať vo výške 90% z preukázaných dodatočných nákladov -on ale preukázal paušálne náklady vlastne-teda tie prvé, tak tomu nerozumiem. Otázka č.2: Mám to brať tak že v roku 2007 dostal paušál 98650 -z toho minul 97000, zostalo mu minúť v roku 2008 z paušálu 1650,-Sk -takže tieto peniaze minie ako prvé a potom chápem to správne že do príjmov mi už teraz pôjde vždy len 90% z nákladov? Bude to dobré, lebo na tých bločkoch mu vždy napísali že mu z nich dávajú 90%, ale tá prvá sumu dotácie mala byť 100%-ntná, tak to blbo vyzerá keď mi to tam napísali. Nemám si to všímať?


Ak preukázal za rok 2007 paušálne výdavky, teda percentom z príjmov, tak sú v nich zahrnuté všetky výdavky okrem platieb do sociálnej a zdravotnej poisťovne, To znamená, že do príjmov si dáš celý príspevok 98650,- a výdavky 97000,- si už neuplatňuješ, pretože sú zahrnuté v paušálnych výdavkoch ( 40% príp. 60%)
veronikasad
11.11.08,19:34
Ak preukázal za rok 2007 paušálne výdavky, teda percentom z príjmov, tak sú v nich zahrnuté všetky výdavky okrem platieb do sociálnej a zdravotnej poisťovne, To znamená, že do príjmov si dáš celý príspevok 98650,- a výdavky 97000,- si už neuplatňuješ, pretože sú zahrnuté v paušálnych výdavkoch ( 40% príp. 60%)
Čítaj pozornejšie, v tomto prípade nejde o paušálne výdavky v zmysle zákona o dani z príjmov.
Časť tejto dotácie sa volá paušálne náklady ...
Silvia123
12.11.08,11:39
Ja som písala že som to dala do zlej témy, on viedol riadne jednoduché účtovníctvo, neuplatńoval si paušál, no asi radšej vytvorím zvlášť tému ohľadne tejto mojej dotácie.
marjankaj
12.11.08,21:42
Ja som písala že som to dala do zlej témy, on viedol riadne jednoduché účtovníctvo, neuplatńoval si paušál, no asi radšej vytvorím zvlášť tému ohľadne tejto mojej dotácie.

To je v poriadku. Ale tie otázky sú postavené trochu nejasne. Keby si mohla upresniť, na akú dobu bol poskytnutý príspevok a koľko v ktorom roku bolo pripísané na účet. Prípadne presné znenie aspoň časti zmluvy o podmienkach.

aby dostal druhú časť príspevku -na preukázané dodatočné náklady vo výške 110.980,-Sk. (Dostal teda ďalších 90% z predložených 97000) V zmluve má že príspevok na preukázané dodatočné náklady mu budú poskytovať vo výške 90% z preukázaných dodatočných nákladov

Ak v roku 2007 preukázal 97000 nákladov, čo sú potom tých dodatočných 110980 ? Tie sú tiež za rok 2007? A píšeš, že dostal 90% z 97000. V zmluve je však že má dostať 90% z z preukázaných dodatočných nákladov. Ak by si to mohla dať do tabuľky s dátumami a sumami. Takto sa v tom neviem orientovať.
holubička1
13.01.09,08:19
Prosím Vás ak môj známy začal podnikať v r. 2008 a v tom roku dostal aj dotáciu z ÚP cca 90 tis , chce si uplatniť paušálne výdavky 40% ost príjem je cca 400 tis, do ktorého riadku v dp sa táto dotácia dáva ? Rovnako ako príjmy z podnikania? a tiež sa zahrňuje pre posúdenie odvodov pre soc.poisť? Prosím poraďte.
holubička1
13.01.09,09:04
Prosím Vás ak môj známy začal podnikať v r. 2008 a v tom roku dostal aj dotáciu z ÚP cca 90 tis , chce si uplatniť paušálne výdavky 40% ost príjem je cca 400 tis, do ktorého riadku v dp sa táto dotácia dáva ? Rovnako ako príjmy z podnikania? a tiež sa zahrňuje pre posúdenie odvodov pre soc.poisť? Prosím poraďte.
Prosím poraďte mi súrne . Posúvam.:mee:
slavkavar
13.01.09,09:22
Dotáciu musíš započítať do príjmov celú sumu aj nevyčerpanú.
veronikasad
13.01.09,09:30
Prosím Vás ak môj známy začal podnikať v r. 2008 a v tom roku dostal aj dotáciu z ÚP cca 90 tis , chce si uplatniť paušálne výdavky 40% ost príjem je cca 400 tis, do ktorého riadku v dp sa táto dotácia dáva ? Rovnako ako príjmy z podnikania? a tiež sa zahrňuje pre posúdenie odvodov pre soc.poisť? Prosím poraďte.
Prever si na úrade práce, či si môže uplatniť pri poskytnutej dotácii paušálne výdavky. V tejto téme je dlhá diskusia, kvoli preukazovaniu čerpania dotácie vraj úrady práce trvajú na vedení účtovníctva.
Ak si uplatní paušálne výdavky, do príjmov ovp. základ dane musí v prvom roku podnikania zahrnúť celú výšku dotácie, aj keď ju ešte nevyčerpal a v podstate 60 % dotácie zdaní /pri 40% PV/. Ak by viedol účtovníctvo, oproti príjmom z dotácie má výdavky a základ dane z dotácie je nula.
Robina
13.01.09,09:32
Pri takých príjmoch a pri obdržanej dotácii by bolo pre neho určite lepšie robiť skutočné výdavky. No ale teraz je na to neskoro. Pokiaľ sa robia paušálne výdavky, tak je potrebné započítať celú sumu príspevku do príjmov. Pri skutočných by bol len to, za čo nakúpil. Pre posúdenie odvodov sa uvádza základ dane a tam je v tomto pripade aj príspevok. Neviem o tom, že by si SZCO nemohol robiť paušálne výdavky z dôvodu poberania príspevku.
holubička1
13.01.09,09:35
Prever si na úrade práce, či si môže uplatniť pri poskytnutej dotácii paušálne výdavky. V tejto téme je dlhá diskusia, kvoli preukazovaniu čerpania dotácie vraj úrady práce trvajú na vedení účtovníctva.
Ak si uplatní paušálne výdavky, do prájmov ovp. základ dane musí v prvom roku podnikania zahrnúť celú výšku dotácie, aj keď ju ešte nevyčerpal a v podstate 60 % dotácie zdaní /pri 40% PV/. Ak by viedol účtovníctvo, oproti príjmom z dotácie má výdavky a základ dane z dotácie je nula.
Ja som prečítala celú dikusiu, vravela som mu o tom on trvá na paušálnych výdavkoch čo už... Len sa chcem spýtať či mtá dotácia ide do toho istého riadku v dp. ako príjmy z podnikania a do vym základu soc.poist.?Ď
holubička1
13.01.09,09:36
Pri takých príjmoch a pri obdržanej dotácii by bolo pre neho určite lepšie robiť skutočné výdavky. No ale teraz je na to neskoro. Pokiaľ sa robia paušálne výdavky, tak je potrebné započítať celú sumu príspevku do príjmov. Pri skutočných by bol len to, za čo nakúpil. Pre posúdenie odvodov sa uvádza základ dane a tam je v tomto pripade aj príspevok. Neviem o tom, že by si SZCO nemohol robiť paušálne výdavky z dôvodu poberania príspevku.
Ďakujem, áno teraz je už neskoro pe skut. výdavky on nič nemá:(.
veronikasad
13.01.09,09:37
Ja som prečítala celú dikusiu, vravela som mu o tom on trvá na paušálnych výdavkoch čo už... Len sa chcem spýtať či mtá dotácia ide do toho istého riadku v dp. ako príjmy z podnikania a do vym základu soc.poist.?Ď
Ano, dotáciu dáš do evidencie príjmov spolu s ostatnými príjmami z podnikania. V DP rovnako. Vstupuje aj do vymeriavacieho základu pre odvody do zdr. aj sociálnej poisťovne.
Robina
13.01.09,09:38
áno
holubička1
13.01.09,09:42
Ďakujem za odovede všetkým.:)
Janka_rrr
16.01.09,10:23
Účtovanie dotácií získaných vopred mi je jasné.
Chcem poprosiť o stanovisko k účtovaniu príspevku z ÚP na úhradu prevádzkových nákladov, ktoré sú preplácané na základe žiadosti a po preukázaní úhrady výdavkov. Ako účtovať príspevok za IV.Q 2008, ktorý dostanem až v roku 2009?
Vopred ďakujem.
Marína
16.01.09,10:43
Pozri(desiaty v poradí) Pokyn DR SR na zdaňovanie dotácií, podpôr a príspevkov prijatých daňovníkmi s príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. v zn. n. p., ktorí účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/dpfo.html)
Janka_rrr
19.01.09,17:20
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.:)
Ak to správne chápem, tak prijatú dotáciu zaúčtujem do príjmu až v roku skutočného obdržania, teda v roku 2009, keďže vediem JU. :)
Prosím o potvrdenie.
Ďakujem.
lezko
02.02.09,23:30
Urad prace vyzaduje vedenie JU - nemozes pouzit pausalne vydavky ako zivnostnik budes musiet viest prevazdkove naklady a preukazovat vydavky uradu prace na co si cih pouzil - za prvy rok r. 2007 som preukazovala za cely rok vydavky za rk 2008 stvrtrocne
1marta3
16.02.09,08:04
Zdravím, len chcem upozorniť že vo všetkých dohodách na začatie podnikania podľa § 49 by malo byť okrem iného uvedené, že príspevok sa poskytuje v zmysle schémy DM 1/2007 (posledná je platná od mája 2008), v schéme sa hovorí :

Za oprávnené náklady nie je možné považovať nasledovné výdavky:

a) úroky z dlhov;
b) vratná daň z pridanej hodnoty;
c) nákup nábytku, vybavenia, dopravných prostriedkov, infraštruktúry,
nehnuteľností a pozemkov; tieto výdavky projektu sú oprávnené v súlade
s článkom 34 Nariadenia Rady ES 1083/2006 za predpokladu, že sú potrebné na
uspokojivé vykonávanie projektu a sú s ňou priamo spojené; suma týchto výdavkov
na projekty podporené z tej istej prioritnej osi nesmie prekročiť 10 % z celkových
výdavkov.


Okrem toho sú neoprávnenými výdavkami najmä:


výdavky bez priameho vzťahu k oprávnenému projektu
výdavky, ktoré nie sú v súlade s podmienkami poskytnutia príspevku podľa zákona o službách zamestnanosti
výdavky, ktoré vznikli po 31. 12. 2015
výdavky sankčného charakteru vrátane súvisiacich výdavkov (pokuty, penále, vrátane zmluvných, výdavky na trovy konania a pod.),
výdavky, uvedené ako neoprávnené v predpisoch ESF
výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva,
výdavky na subdodávky, ktoré zvyšujú náklady na realizáciu činností bez pridania hodnoty a subdodávky, pri ktorých je platba stanovená ako percentuálny podiel na celkových nákladoch činnosti,
výdavky na tvorbu pracovných miest, na ktoré už príjemcovi pomoci bola poskytnutá štátna pomoc od iných poskytovateľov štátnej pomoci alebo v rámci iných schém štátnej pomoci,
výdavky vynaložené pred podpísaním dohody o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (s výnimkou príspevku na úhradu prevádzkových výdavkov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, ktorý sa refunduje za predchádzajúce obdobie), Z toho podla mňa vyplýva, že je nutné viesť účtovníctvo.

Pekný deň

PS: Dúfam že som dobre pripojila tú prílohu :)
Dada
17.02.09,19:07
A čo ak budem viesť účtovníctvo a pri daňovom priznaní si uplatním paušálne výdavky??? Bude aj vlk sýty aj koza celá :-))))
lorenc
18.02.09,18:34
Teraz riešim tento problém...
Dostala som dotáciu 66 496 ,- a neviem ako ju mam zaevidovat do jed.účtov. ...
- prijem dotacie
- prijem ostatne podliehajuce dani
- prijem z prostriedkov na socialny fond

Dalej som si nakupila tovar , ktory my bo prideleny za tu dotaciu
PC 24 000 ,- Sk
zaevidujem ho ako ?
- režiu ?
-vydaje čerpania prostriedkov soc. fondu?

Prosím o pomoc ....účtujem v programe MONEY !
ZuzanaP
19.02.09,07:34
Teraz riešim tento problém...
Dostala som dotáciu 66 496 ,- a neviem ako ju mam zaevidovat do jed.účtov. ...
- prijem dotacie
- prijem ostatne podliehajuce dani
- prijem z prostriedkov na socialny fond

Dalej som si nakupila tovar , ktory my bo prideleny za tu dotaciu
PC 24 000 ,- Sk
zaevidujem ho ako ?
- režiu ?
-vydaje čerpania prostriedkov soc. fondu?

Prosím o pomoc ....účtujem v programe MONEY !


Dotáciu zaúčtuješ ako príjem neovplvyvňujúci základ dane, nákup PC ako réžiu a na konci roka preúčtuješ do príjmu ovplyvňujúci základ dane výšku použitej dotácie, napr. na ten PC vo výške Sk 24 000,--.
Kristina27
19.02.09,07:39
Áno, presne tak. JÚ príjme dotácie je nezdaniteľný príjem. Nákupy z dotácie eviduješ do prev. réžie a na konci roka interným dokladom vrámci uzávierkových operácií ako nepeňažná operácie zaúčtuješ použitie dotácie, presne v takej výške, ako bola minutá, čiže príjem dotácie - použitie dotácie bude nula. Zostatok nevyčerpanej dotácie eviduješ vo výkaze majetku a záväzkov.
Jarka 1
19.02.09,07:51
Dotáciu zaúčtuješ ako príjem neovplvyvňujúci základ dane, nákup PC ako réžiu a na konci roka preúčtuješ do príjmu ovplyvňujúci základ dane výšku použitej dotácie, napr. na ten PC vo výške Sk 24 000,--.


Myslím, že ten počítač by mala zaevidovať ako majetok a zaevidovať do nejakej pomocnej evidencie drobného majetku. Opravte ma ak sa mýlim.
ZuzanaP
19.02.09,07:52
Myslím, že ten počítač by mala zaevidovať ako majetok a zaevidovať do nejakej pomocnej evidencie drobného majetku. Opravte ma ak sa mýlim.

Áno, do prevádzkovej réžie, v členení drobný majetok.
1marta3
19.02.09,08:29
Môj klient dostal príspevok v roku 2008, nepodnikal celý rok a zatial z neho nič nepoužil. Čiže aj tak by nemal v JU nič preukázané z použitia príspevku. Vzhladom na málo výdavkov a pomerne vysoké príjmy by bolo pre neho výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky. Má remeselnú živnosť, čiže by si mohol 60% uplatniť. Ale musí teda tento príspevok zarátať k príjmu, mohol by si teda uplatniť 60% či len 40%, keď má okrem príjmu z remeselnej živnosti ešte aj príjem -dotáciu ?

Ďakujem za Váš názor.
Pekný deň.
ZuzanaP
19.02.09,08:39
Môj klient dostal príspevok v roku 2008, nepodnikal celý rok a zatial z neho nič nepoužil. Čiže aj tak by nemal v JU nič preukázané z použitia príspevku. Vzhladom na málo výdavkov a pomerne vysoké príjmy by bolo pre neho výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky. Má remeselnú živnosť, čiže by si mohol 60% uplatniť. Ale musí teda tento príspevok zarátať k príjmu, mohol by si teda uplatniť 60% či len 40%, keď má okrem príjmu z remeselnej živnosti ešte aj príjem -dotáciu ?

Ďakujem za Váš názor.
Pekný deň.
Pozri príspevok č. 3
lorenc
19.02.09,09:40
Dakujem za pomoc , velmi mi to pomohlo!....
1marta3
19.02.09,09:56
Pozri príspevok č. 3
No to som všetko pozrela, len fakt z toho neviem či si môže uplatniť tých 60% alebo len 40% ?
Asi mi to dnes nemyslí.........
1marta3
19.02.09,11:22
Takže zadala som dotaz na stránku daňového riaditeľstva a odpovedali mi nasledovné:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak boli dotácie uvedené vo Vašom podaní, t.j. dotácie z ÚPSVR prijaté v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov, predmetné dotácie nie je možné považovať za oslobodené a ide o zdaniteľné príjmy.
Daňovník s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa môže rozhodnúť, či bude uplatňovať preukázateľné daňové výdavky a bude viesť jednoduché účtovníctvo, alebo bude pri splnení podmienok uplatňovať výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
V prípade, ak daňovník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva dotácia, podpora, alebo príspevok, ktoré daňovník nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu a to v súlade s § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov.
Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov upravuje špecifický spôsob zahrňovania dotácií podpôr a príspevkov do základu dane len ak ide o daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by dotáciu prijal daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov (tzv. paušálne výdavky), musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal (príjem sa časovo nerozlišuje). Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok v tomto zdaňovacom období aj na stanovený účel použil, nie je v danom prípade rozhodujúca.
To znamená, že príjem z dotácií sa zahrnie do príjmov a daňovník môže uplatniť z týchto príjmov výdavky percentom z príjmov vo výške 40 %. resp. 60% z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Vyšlo mi teda z toho,že si môže uplatniť 60%.

Pekný deň všetkým
Zita5
19.02.09,11:27
Takže zadala som dotaz na stránku daňového riaditeľstva a odpovedali mi nasledovné:
Vyšlo mi teda z toho,že si môže uplatniť 60%.

Pekný deň všetkým

Nepredpokladám , že z odpovede Vám vyšlo , že si môže uplatniť 60% paušálnych výdavkov .

Výšku 60% môžete uplatniť len pri remeselnej živnosti , tu ide o to , že treba preskúmať , či živnostník má naozaj remeselnú živnosť a vtedy mu prináleží z dosahovania príjmov len z remeselnej živnosti 60%.Bez ohľadu teraz na dotáciu .
1marta3
19.02.09,11:46
má remeselnú živnosť to som písala vyššie, príspevok č. 92
Vestman
20.02.09,14:33
A čo takýto prípad:

V roku 2006:
- SZČO začala podnikať (11/2006)
- dostala dotáciu z ÚP (50 tisíc)
- účtovala skutočné náklady
- príjem tejto dotácie zaúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane. (Dotácia nebola zahrnutá do základu dane, nakoľko nebola dotácia použitá a účtovali sa skutočné náklady - §17/3/h ZDP).
- v roku 2006 neminul z dotácie ani korunu.

V roku 2007:
- účtoval paušálne náklady 40%
- v roku 2007 tiež neminul z dotácie ani korunu

V roku 2008:
- účtuje paušálne náklady 40%
- nakúpil drobný majetok za 50 tisíc (na vykrytie poskytnutej dotácie z roku 2006).

DOTAZ:
Má to urobiť tak, že v roku 2008 zaúčtuje interným dokladom dotáciu vo výške 50 tisíc ako príjem ovplyvňujúci základ dane a nakoľko uplatňuje paušálne náklady (40%) nebude bločky za nákup drobného majetku účtovať do nákladov ale bude ich mať len na zdokladovanie oprávnenosti použitia dotácie?

Aký je Váš názor?

Ďakujem!
1marta3
21.02.09,20:09
Ak bude mať len bločky bez výdavkových dokladov, tak potom nebudú splené podmienky dohody s UPSVaR. Podla mňa.
Katarina
22.02.09,15:32
Podla mňa sa dotácia mala zdaniť v roku 2006 úpravou základu dane pri prechode z vedenia JU na paušálne výdavky.
lorenc
25.02.09,08:26
V tomto som pochopila , že ked som dostala dotaciu z Uradu prace a vediem jednoduche učtovnictvo tak zahrniem dotaciu ....príjmy ostatne podliehajúce dani z príjmu.
- Tovar ktory som kupila za tu dotaciu , napr. kalkulačka ,tak zahrniem do režie!
balunka
25.02.09,08:28
V tomto som pochopila , že ked som dostala dotaciu z Uradu prace a vediem jednoduche učtovnictvo tak zahrniem dotaciu ....príjmy ostatne podliehajúce dani z príjmu.
- Tovar ktory som kupila za tu dotaciu , napr. kalkulačka ,tak zahrniem do režie!
áno
veronikasad
25.02.09,08:30
V tomto som pochopila , že ked som dostala dotaciu z Uradu prace a vediem jednoduche učtovnictvo tak zahrniem dotaciu ....príjmy ostatne podliehajúce dani z príjmu.
- Tovar ktory som kupila za tu dotaciu , napr. kalkulačka ,tak zahrniem do režie!
Príjem dotácie je príjem neovpl.základ dane. Až na konci roka zaúčtuješ vyčerpanú dotáciu cez interný doklad ako príjem ovpl.základ dane.
lorenc
25.02.09,08:30
ďakujem , teraz som to už pochopila.....
akorat to riesim !
lorenc
25.02.09,08:35
Ked mi to prislo cez BU ...tak sa tam da predkontacia ...ale na internom doklade ....tam mi nejde dat predkonatacia (podliehajuce dani. ) uctujem v Money
veronikasad
25.02.09,08:38
Ked mi to prislo cez BU ...tak sa tam da predkontacia ...ale na internom doklade ....tam mi nejde dat predkonatacia (podliehajuce dani. ) uctujem v Money
Nepoznám SW MONEY, skús či tam nie je možnosť úprava základu dane
lorenc
25.02.09,08:41
Práveže nie ,...Len popis dokladu, vs , celkom , adresa!...Preto , to potrebujem riesit , inak! Ďakujem
majka555
02.03.09,16:11
Živnostník začal podnikať od 1.2.2007. Dostal dotáciu z úradu práce.
Účtovníčka, ktorá mu robila DP za rok 2007 mu uplatnila výdavky 40% z príjmu (má neremeselnú živnosť). Do oddielu XIII.Miesto pre osobitné záznamy daňovníka (DP FO typ B) uviedla informáciu, že daňovníkovi bola poskytnutá dotácia 45 580 Sk z úradu práce.
Túto sumu však nepripočítala k príjmom. Napriek tomu, že uplatnila paušálne výdaje spravila mu výkaz o majetku a záväzkoch a tiež o príjmoch a výdavkov (čo sa podľa mňa pri paušálnych výdavkov nerobí-alebo sa mýlim???) a tú dotáciu uviedla medzi úvery?
Toto DP mu prevzal daňový úrad bez námietok.
Čo mám teraz robiť? Pripočítať dotáciu v DP za rok 2008 do zdaniteľných príjmov? Živnostníkovi by bolo výhodnejšie uplatniť paušálne výdavky. Časť dotácie vyčerpal v roku 2007, časť 2008 a časť ešte nevyčerpal vôbec.
Ja by som ju pripočítala k príjmom za rok 2008(celou sumou) a uplatnila by som paušálne výdaje? Môže to byť tak, alebo sa mýlim??
Janurka
02.03.09,16:53
Keďže boli uplatnené paušálne výdavky, dotácia mala byť zahrnutá do príjmu v r. 2007 bez ohľadu na to, či sa vyčerpala, alebo nie. Ak si daňovník uplatňuje paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do ZD v zdaň. období, v ktorom ho prijal. Treba podať dodatočné DP.
dvojča
03.03.09,12:43
Rada by som sa pripadala k tejto téme. Práve mi volala kamoška, že dotáciu z úradu práce, ktorú daňovník čiastočne využil, nedala do základu dane, z ktorého sa počítajú odvody, pretože podľa nej sa z prijatej dotácie nemôžu platiť odvody, čiže ona tú čiastku vyňala v DP na r. 41, čiže znížila základ dane. Boli to veci, ktoré neprekročili 30 tis., čiže sa neodpisujú. Je to tak správne? Ak áno, pri použití paušálnych výdavkov sa celý príjem tiež zahrnie na r. 41 a tým pádom táto dotácia nejde do ZD pre výpočet odvodov? Mne sa to nevidí. Veľká vďaka za odpovede!!!
dvojča
04.03.09,07:53
Rada by som sa pripadala k tejto téme. Práve mi volala kamoška, že dotáciu z úradu práce, ktorú daňovník čiastočne využil, nedala do základu dane, z ktorého sa počítajú odvody, pretože podľa nej sa z prijatej dotácie nemôžu platiť odvody, čiže ona tú čiastku vyňala v DP na r. 41, čiže znížila základ dane. Boli to veci, ktoré neprekročili 30 tis., čiže sa neodpisujú. Je to tak správne? Ak áno, pri použití paušálnych výdavkov sa celý príjem tiež zahrnie na r. 41 a tým pádom táto dotácia nejde do ZD pre výpočet odvodov? Mne sa to nevidí. Veľká vďaka za odpovede!!!
ahojte, neviete mi pomôcť s tou dotáciou? ja viem, že toho tu bolo veľa popísané, ale nejakú konkrétnu odpoveď som nepostrehla. ešte raz vďaka!!
Ivánuška
04.03.09,08:16
ahojte, neviete mi pomôcť s tou dotáciou? ja viem, že toho tu bolo veľa popísané, ale nejakú konkrétnu odpoveď som nepostrehla. ešte raz vďaka!!
ja som mala takýto prípad tento rok a dotáciu pokial si uplatňuješ paušálne výdavky musíš zahrnúť celú do príjmu a zdaniť a vstupuje ti aj do vymeriavacieho základu pre poistné.
nika.sum
08.03.09,18:33
Ahoj, prosim Vas neviete mi nikto povedat, co je pravdy na tom, ze ti co dostali dotaciu na zacatie podnikania, su 1/2roka oslobodeny od platenia preddavkov do ZP?
veronikasad
08.03.09,18:58
Ahoj, prosim Vas neviete mi nikto povedat, co je pravdy na tom, ze ti co dostali dotaciu na zacatie podnikania, su 1/2roka oslobodeny od platenia preddavkov do ZP?
kedy si dostala dotáciu ?
nika.sum
08.03.09,20:55
Nejde o mna, ale sesternica a dostala ju v 08/2008 alebo 09/2008. Je na tom nieco pravda?
A este by som sa chcela spytat: teraz podla noveho, SZCO ak ma prijem menej ako 1/2 NČ, nemusi vraj podavat DP, len oznamit na DU. Ja viem, ze je to mimo temy, ale suvisi ta moja otazka aj s prispevkom. Ide o prijem alebo ZD je nizsi ako 1/2 NC? Ona z dotacia vyuzila 35.000, a iný prijem este nemala, takze tiez spada pod tych ktory by nemuseli podavat DP vsak? Ale pre toho kto je v strate je nevyhodne nepodat DP, ako si potom uplatni danovu stratu v dalsich rokoch?
nika.sum
09.03.09,10:00
prosim viete mi niekto odpovedat?
lulinka10001
12.03.09,21:54
čo mám robit ked som podala už danove.tiez som mala dotáciu,ale ako príjem som si nedal celú sumu,ale iba to kolko som z nej spotrebovala.co teraz?????zaroven som si uplatnila pausalne výdavky. a další prípad ,ked jeden klient dostal dotaciu na polnohospodarsku podu z ktorej mu neplynu príjmy,tak to by som nemala dat do príjmu,či?????
ekonella
13.03.09,05:11
Musíš podľa opavné DP.
Dotácia na poľnohospodársku pôdu dať do príjmu celú.
Marína
13.03.09,11:08
Nejde o mna, ale sesternica a dostala ju v 08/2008 alebo 09/2008. Je na tom nieco pravda?
A este by som sa chcela spytat: teraz podla noveho, SZCO ak ma prijem menej ako 1/2 NČ, nemusi vraj podavat DP 1) , len oznamit na DU 2) . Ja viem, ze je to mimo temy, ale suvisi ta moja otazka aj s prispevkom. Ide o prijem alebo ZD je nizsi ako 1/2 NC? Ona z dotacia vyuzila 35.000, a iný prijem este nemala, takze tiez spada pod tych ktory by nemuseli podavat DP vsak? Ale pre toho kto je v strate je nevyhodne nepodat DP 3) , ako si potom uplatni danovu stratu v dalsich rokoch?

1) Nemusí
2) Nie je povinnosť oznámiť
3) Pri strate je povinnosť podať DP

Viď ZDP §32 ods.1
nika.sum
13.03.09,18:33
Dakujem este raz, toto som aj citala, ale neviem preco, som to brala ze SZCO musi podat vzdy. Dufam ze to dobre chapem, zdanitelne prijmy su dolezite, nie danovy zaklad.
Marína
13.03.09,18:49
Dakujem este raz, toto som aj citala, ale neviem preco, som to brala ze SZCO musi podat vzdy. Dufam ze to dobre chapem, zdanitelne prijmy su dolezite, nie danovy zaklad.
Áno - hrubo vyznačené.
marjankaj
13.03.09,21:50
1) Nemusí
2) Nie je povinnosť oznámiť
3) Pri vykázanej strate je povinnosť podať DP

Viď ZDP §32 ods.1

Súhlasím, len trochu doplním.
Nie je povinnosť vykázať stratu, ale daňovník tým poškodí sám seba, ak ju nevykáže. Musí uviesť príjmy, ale výdavky môže.

§ 32
Daňové priznanie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#hore) (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak



P.S. Pre niku
juliam
16.03.09,22:04
ak živnostník hradí zdravotné poistenie z prijatej dotácie a uplatňuje si paušálne výdavky, tak zaplatené poistné je už v tých 40% alebo ho mám k výdavkom pripočítať?
díky
marjankaj
16.03.09,22:19
ak živnostník hradí zdravotné poistenie z prijatej dotácie a uplatňuje si paušálne výdavky, tak zaplatené poistné je už v tých 40% alebo ho mám k výdavkom pripočítať?
díky

Ano ZP +SP si pripočítaš k 40%.
juliam
17.03.09,11:04
čau, toto mi je jasné, že si ich odrátaš... ale ak som to poistné platila z peňazí, ktoré mi poslal úrad práce ako dotáciu? lebo kamarátka pri žiadosti o dotáciu uviedla, že z tých peňazí bude okrem iného platiť aj poistné...
citácia z knižky Daňové priznania za rok 2008 od Poradcu s.r.o. Žilina, str.145: "V stanovenom percente paušálnych výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky, t.j. aj výdavky, na úhradu ktorých bola dotácia poskytnutá."
marjankaj
17.03.09,20:31
čau, toto mi je jasné, že si ich odrátaš... ale ak som to poistné platila z peňazí, ktoré mi poslal úrad práce ako dotáciu? lebo kamarátka pri žiadosti o dotáciu uviedla, že z tých peňazí bude okrem iného platiť aj poistné...
citácia z knižky Daňové priznania za rok 2008 od Poradcu s.r.o. Žilina, str.145: "V stanovenom percente paušálnych výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky, t.j. aj výdavky, na úhradu ktorých bola dotácia poskytnutá."

Ak to mala v zmluve o poskytnutí dotácie,tak to bude musieť preukázať úradu práce pri prípadnej kontrole na čo použila dotáciu. Pre výpočet dane z príjmu postupuj podľa zákona §6 odst.10.
marjankaj
17.03.09,22:10
čau, toto mi je jasné, že si ich odrátaš... ale ak som to poistné platila z peňazí, ktoré mi poslal úrad práce ako dotáciu? lebo kamarátka pri žiadosti o dotáciu uviedla, že z tých peňazí bude okrem iného platiť aj poistné...
citácia z knižky Daňové priznania za rok 2008 od Poradcu s.r.o. Žilina, str.145: "V stanovenom percente paušálnych výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky, t.j. aj výdavky, na úhradu ktorých bola dotácia poskytnutá."

Je to ako som už uviedol. Aj v príklade na str.145 je výpočet
príjmy ................... 412000, Sk
40% ................... -247200, Sk
poistné ................. -40800, Sk
nedoplatok poistného -1500, Sk
----------------------------------
základ dane ............ 122500, Sk

to poistné nie je v tých 40%
Pre výpočet dane sa riadiš zákonom o dani z príjmov.
A čo sa týka dotácie, musíš ju použiť v súlade a podmienkami, ktoré si podpísala v zmluve s úradom práce. Všetky výdavky musíš skutočne preukázať. Percento z príjmov v tomto prípade asi stačiť nebude. To platí len pre daňové priznanie.
juliam
18.03.09,07:20
ďakujem krásne za radu, pomohlo moc.
tie výdavky nebude problém preukázať.
1marta3
18.03.09,08:40
ďakujem krásne za radu, pomohlo moc.
tie výdavky nebude problém preukázať.
juliam, zaujímalo by ma ako teda tie výdavky preukážeš keď nevedieš účtovníctvo ?
juliam
18.03.09,09:54
juliam, zaujímalo by ma ako teda tie výdavky preukážeš keď nevedieš účtovníctvo ?
urobila som jej evidenciu (akože peňažný denník) a doklady predsa má... myslíš, že to nestačí?
1marta3
18.03.09,10:39
pozri môj príspevok v tejto téme č. 85
juliam
18.03.09,11:07
pozri môj príspevok v tejto téme č. 85
a ak tieto neoprávnené náklady nie sú definované v dohode, resp. v jej prílohe? lebo "moja živnostníčka" má síce prílohu k dohode, kde sú definované aj neoprávnené náklady, ale to, že musí viesť účtovníctvo, tam nie je...
marjankaj
18.03.09,11:35
juliam, zaujímalo by ma ako teda tie výdavky preukážeš keď nevedieš účtovníctvo ?

Predsa má pokladničné bločky alebo výpis z bežného účtu a faktúry. Úradu práce to stačí. Môže viesť aj jednoduché účtovníctvo, to jej však nebráni v daňovom priznaní uplatniť paušálne výdavky podľa §6 ods.10. Skutočné výdavky bude mať len evidenčne.
marjankaj
18.03.09,11:43
Zdravím, len chcem upozorniť že vo všetkých dohodách na začatie podnikania podľa § 49 by malo byť okrem iného uvedené, že príspevok sa poskytuje v zmysle schémy DM 1/2007 (posledná je platná od mája 2008), v schéme sa hovorí :

Za oprávnené náklady nie je možné považovať nasledovné výdavky:

a) úroky z dlhov;
b) vratná daň z pridanej hodnoty;
c) nákup nábytku, vybavenia, dopravných prostriedkov, infraštruktúry,
nehnuteľností a pozemkov; tieto výdavky projektu sú oprávnené v súlade
s článkom 34 Nariadenia Rady ES 1083/2006 za predpokladu, že sú potrebné na
uspokojivé vykonávanie projektu a sú s ňou priamo spojené; suma týchto výdavkov
na projekty podporené z tej istej prioritnej osi nesmie prekročiť 10 % z celkových
výdavkov.


Okrem toho sú neoprávnenými výdavkami najmä:

výdavky bez priameho vzťahu k oprávnenému projektu
výdavky, ktoré nie sú v súlade s podmienkami poskytnutia príspevku podľa zákona o službách zamestnanosti
výdavky, ktoré vznikli po 31. 12. 2015
výdavky sankčného charakteru vrátane súvisiacich výdavkov (pokuty, penále, vrátane zmluvných, výdavky na trovy konania a pod.),
výdavky, uvedené ako neoprávnené v predpisoch ESF
výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva,
výdavky na subdodávky, ktoré zvyšujú náklady na realizáciu činností bez pridania hodnoty a subdodávky, pri ktorých je platba stanovená ako percentuálny podiel na celkových nákladoch činnosti,
výdavky na tvorbu pracovných miest, na ktoré už príjemcovi pomoci bola poskytnutá štátna pomoc od iných poskytovateľov štátnej pomoci alebo v rámci iných schém štátnej pomoci,
výdavky vynaložené pred podpísaním dohody o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (s výnimkou príspevku na úhradu prevádzkových výdavkov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, ktorý sa refunduje za predchádzajúce obdobie), Z toho podla mňa vyplýva, že je nutné viesť účtovníctvo.

Pekný deň

PS: Dúfam že som dobre pripojila tú prílohu :)

A ako to súvisí s §6 ods 10 zákona o dani z príjmov? Tam je uvedené,že ak nie je platca DPH celé obdobie, môže si uplatniť paušálne výdavky+zaplatené poistné. Neviem prečo by mala byť diskriminovaná? Zákon platí (alebo by mal platiť) pre všetkých rovnako.
1marta3
18.03.09,12:04
ak si uplatňuje tzv. paušálne výdavky nie je účtovnou jednotkou, tiež to tu už bolo preberané...... v dohode má určite napísané že príspevok sa poskytuje v zmysle schemy DM, teda musí plniť jej podmienky.....
pýtala som sa aj kontrolorov UPSVaR a povedali mi že je to špekulácia ak si vedie JU len pre prípadnú kontrolu z UPSVaR a uplatní si paušálne výdavky.....
len som chcela upozorniť na povinnosti vyplývajúce z dohody..... každý sa musí rozhodnúť sám či riskovať alebo nie........ možno kontrola nepríde..... a možno ich príde aj niekolko....
marjankaj
18.03.09,17:19
a ak tieto neoprávnené náklady nie sú definované v dohode, resp. v jej prílohe? lebo "moja živnostníčka" má síce prílohu k dohode, kde sú definované aj neoprávnené náklady, ale to, že musí viesť účtovníctvo, tam nie je...


ak si uplatňuje tzv. paušálne výdavky nie je účtovnou jednotkou, tiež to tu už bolo preberané...... v dohode má určite napísané že príspevok sa poskytuje v zmysle schemy DM, teda musí plniť jej podmienky.....
pýtala som sa aj kontrolorov UPSVaR a povedali mi že je to špekulácia ak si vedie JU len pre prípadnú kontrolu z UPSVaR a uplatní si paušálne výdavky.....
len som chcela upozorniť na povinnosti vyplývajúce z dohody..... každý sa musí rozhodnúť sám či riskovať alebo nie........ možno kontrola nepríde..... a možno ich príde aj niekolko....

Keď nič také nepodpísala v dohode, tak čo jej budú kontrolovať? Aj ja so videl nejaké dohody a tiež to tam nebolo. Ale v prípade, že v dohode by mala podmienku, že musí viesť účtovníctvo a nesmie uplatňovať paušálne výdavky, by to bolo tak ako píšeš ty. Ale nejaký úrad nemôže sankcionovať za to, že postupujem podľa zákona. Nech sa ozvú tí, ktorí majú takú podmienku v dohode s úradom práce.

A juliam sa pýtala ako má vyplniť daňové priznanie, a nie či je účtovnou jednotkou.
juliam
18.03.09,19:03
ja som teda radšej urobila to JÚ, našťastie toho nemala veľa...
zajtra jej má prísť kontrola z úrade práce, tak uvidíme, ako dopadne..
potom dám vedieť.
za všetky rady a pripomienky vďaka
marjankaj
18.03.09,21:27
Pozri si ešte prílohu z daňového riaditeľstva v príspevku:
http://www.porada.sk/623289-post62.html

Príklad č.3
juliam
20.03.09,20:30
ahojte. no, samozrejme sa kamoška zabudla opýtať, či je teda potrebné viesť účto alebo nie... ale pochválili ju, že má vzorovo urobené JÚ :)))
1marta3
22.03.09,09:22
tak že nedali mi spávať Vaše argumenty a napísala som dotaz na [email]esf@employment.gov.sk a dostala som nasledovnú odpoved :

na základe vašej žiadosti o stanovisko k paušálnym výdavkom uvádzame
nasledovné:

V prípade, že občanovi bola poskytnutá podpora na samostatnú zárobkovú
činnosť z prostriedkov Európskeho spoločenstva nesmie si uplatňovať
paušálnu daň.


S pozdravom

Bc. Katarína Bieliková
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
pracovisko : Vajanského nábrežie 10
odd. nástrojov AOTP
811 02 Bratislava
tel.: 0220455874 IP: 202 874
email : [email]katarina.bielikova@upsvar.sk
abel
22.03.09,09:33
tak že nedali mi spávať Vaše argumenty a napísala som dotaz na [email]esf@employment.gov.sk a dostala som nasledovnú odpoved :

na základe vašej žiadosti o stanovisko k paušálnym výdavkom uvádzame
nasledovné:

V prípade, že občanovi bola poskytnutá podpora na samostatnú zárobkovú
činnosť z prostriedkov Európskeho spoločenstva nesmie si uplatňovať
paušálnu daň.


S pozdravom

Bc. Katarína Bieliková
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
pracovisko : Vajanského nábrežie 10
odd. nástrojov AOTP
811 02 Bratislava
tel.: 0220455874 IP: 202 874
email : [email]katarina.bielikova@upsvar.sk

Nechce sa mi veriť, že pod takúto odpoveď sa niekto aj podpísal. Paušálna daň bola predsa zrušená niekedy v roku 2005. Kde je tam nejaké odvolanie na príslušný § a odôvodnenie, ktoré má oporu v zákone?
marjankaj
22.03.09,13:21
To je odpoveď nejakého diktátora. Tá odpoveď v príspevku 142 od UPSVR- K.Bielikovej. Teraz zareagovala nejako rýchlo. Ktovie, či to nemala pripravené, už neviem z ktorého roku, prilepila do mailu a vykázala nejakú činnosť. Mne pred 5 mesiacmi odpovedala asi tri týždne.
Nech uvedie podľa akého zákona a paragrafu.
Môže to platiť ak to príjemca dobrovoľne podpíše v zmluve o poskytovaní dotácie.

Na UPSVR sú asi skutoční odborníci.

Kuk do témy:
http://www.porada.sk/869324-post16.html
tamara
23.03.09,18:18
Dobrý den, mám otázočku, SZČO ma živnosť od 11/08, dostal z UP dotáciu, ine príjmy za rok 2008 nemal, bude si uplatnovat 60% paušálne výdavky, kedze ma remeselnu činnosť...takže, ak jediným príjmom bola dotácia, môže si k nej uplatnit 60% výdavky + zaplatene poistné? alebo ak by platila nie velmi dôveryhodna odpoved panej z ústredia, prizná ako príjem dotáciu a výdavky iba zaplatene poistné? dakujem pekne
Marína
23.03.09,18:37
Dobrý den, mám otázočku, SZČO ma živnosť od 11/08, dostal z UP dotáciu, ine príjmy za rok 2008 nemal, bude si uplatnovat 60% paušálne výdavky, kedze ma remeselnu činnosť...takže, ak jediným príjmom bola dotácia, môže si k nej uplatnit 60% výdavky + zaplatene poistné? alebo ak by platila nie velmi dôveryhodna odpoved panej z ústredia, prizná ako príjem dotáciu a výdavky iba zaplatene poistné? dakujem pekne
Tamara, zákon o dani z príjmu umožňuje, aby sa daňovník rozhodol buď pre uplatňovanie skutočných výdavkov alebo tzv. paušálnych. Môj názor je taký, že vnútorný predpis ÚPSVaR nie je nad zákonom. Ešte sa pozri, či má striktne v zmluve uvedené, že je povinný viesť účtovníctvo.
tamara
23.03.09,18:44
v zmluve nič také nemá....takže môže si tie 60% výdavky uplatniť aj z tej dotácie, keďže bola jediným príjmom v roku 2008?
lutka
23.03.09,18:52
Ja by som ešte dala takýto dotaz: živnostník dostal dotáciu od UP v roku 2007, viedol jednoduché účto, takže zahrnul do príjmu len časť dotácie/ toľko koľko vyčerpal/. Teraz za rok 2008 by mu bolo výhodnejšie uplatniť paušálne výdavky. Čo ale so zostávajúcou dotáciou? Má celý zvyšok dotácie dať do zdanitelných príjmov a uplatniť výdavky percentom, alebo musí nadalej viesť účto a výdavky preukázatelné, pokiaľ nedočerpá dotáciu? Ďakujem za každú odpoveď.
Marína
23.03.09,19:14
v zmluve nič také nemá....takže môže si tie 60% výdavky uplatniť aj z tej dotácie, keďže bola jediným príjmom v roku 2008?
O pár riadkov vyššie si prečítaj tento príspevok http://www.porada.sk/989803-post137.html
Ja by som uplatnila paušálne výdavky.
tamara
23.03.09,19:46
takže dotácia do príjmu a z toho 60% paušálne výdavky + zaplatene poistné.....dakujem velmi pekne
JankaO
23.03.09,20:12
Tamara, zákon o dani z príjmu umožňuje, aby sa daňovník rozhodol buď pre uplatňovanie skutočných výdavkov alebo tzv. paušálnych. Môj názor je taký, že vnútorný predpis ÚPSVaR nie je nad zákonom. Ešte sa pozri, či má striktne v zmluve uvedené, že je povinný viesť účtovníctvo.
V zmluve to takto exaktne uvedené nie je, no ohľadom príspevkov vydalo ministerstvo usmernenia, kde je povinnosť viesť účtovníctvo uvedená. Ešte ich pripnem, ak ich teraz nájdem...
marjankaj
23.03.09,21:14
V zmluve to takto exaktne uvedené nie je, no ohľadom príspevkov vydalo ministerstvo usmernenia, kde je povinnosť viesť účtovníctvo uvedená. Ešte ich pripnem, ak ich teraz nájdem...

To mi však nezakazuje uplatňovať paušálne výdavky a viesť si aj účtovníctvo. Aspoň ja som tam nič také nanašiel.
Navyše ak by ma nútili viesť účtovníctvo, tak by som to dal do podnikateľského zámeru, aby mi boli uznané výdavky na vedenie účtovníctva. Účtovníctvom by som poveril rodinného príslušníka napr. na živnosť a platil mu 4000 Sk(133 €) mesačne. To je za dva roky 96000 Sk. A mohol by som aj viac. So zvedavý, čo by na to povedali úradníčky na UPSVR.
juliam
24.03.09,12:25
ahojte. známa bola na úrade práce a pýtala sa, či teda musí viesť účto, keď dostala dotáciu... a vraj MUSÍ VIESŤ JÚ.
takže tak...
JankaO
24.03.09,15:12
To mi však nezakazuje uplatňovať paušálne výdavky a viesť si aj účtovníctvo. Aspoň ja som tam nič také nanašiel.
Navyše ak by ma nútili viesť účtovníctvo, tak by som to dal do podnikateľského zámeru, aby mi boli uznané výdavky na vedenie účtovníctva. Účtovníctvom by som poveril rodinného príslušníka napr. na živnosť a platil mu 4000 Sk(133 €) mesačne. To je za dva roky 96000 Sk. A mohol by som aj viac. So zvedavý, čo by na to povedali úradníčky na UPSVR.
Myslím, že niekde je to v tejto téme aj rozobrané, že treba viesť účtovníctvo pre potreby ÚP, no to nepodmieňuje, že ak je to pre daňovníka výhodnejšie, pri výpočte daňovej povinnosti nemôže využiť paušálne výdaje. Zákon o DZP nemá nič spoločné s podmienkami zmluvy. To sú dve rozdielne veci, no v každom prípade treba dodržiavať v jednom aj druhom prípade príslušné predpisy a zmluvne dohodnuté podmienky.
tamara
24.03.09,16:27
tak teraz som na vážkach, môže si teda SZČO uplatniť 60% výdavky+poistné, ak jedinym príjmom v roku 2008 bola poskytnutá dotácia z ÚP? alebo iba 40% výdavky, keďže nemal príjem z remeselnej činnosť na ktorú ma ŽL?
danka101
24.03.09,16:59
Rada by som si este overila: dotácia z uradu práce, ktorú dostal podnikatel a neminula sa v tom roku jej prijatie zaevidujem do knihy závazkov alebo ako pohladávku a ako to bude v koncoročnom výkaze o majetku a závazkoch? Vopred ďakujem
abel
24.03.09,17:07
tak teraz som na vážkach, môže si teda SZČO uplatniť 60% výdavky+poistné, ak jedinym príjmom v roku 2008 bola poskytnutá dotácia z ÚP? alebo iba 40% výdavky, keďže nemal príjem z remeselnej činnosť na ktorú ma ŽL?
Keďže prijímanie dotácií z úradu práce nie je remeselná činnosť, tak len 40 % výdavky :D
smariana
24.03.09,17:15
v 10/2006 som dostala dotáciu a minulý rok som mala kontrolu z úradu práce. Skontrolovali mi či som využila všetky prostriedky na ten účel ktorý bol uvedený na podnikateľskom zámere či sú tie výdavky zaúčtované v peňažnom denníku (značili si pod akým poradovým číslom) či mám skutočne príjmy z tejto činnosti a či som podala daňové priznanie.
juliam
24.03.09,17:34
Rada by som si este overila: dotácia z uradu práce, ktorú dostal podnikatel a neminula sa v tom roku jej prijatie zaevidujem do knihy závazkov alebo ako pohladávku a ako to bude v koncoročnom výkaze o majetku a závazkoch? Vopred ďakujem
ja som to neevidovala nijako.
tamara
24.03.09,17:40
ešte sa spýtam, je tu niekto taký, kto dostal dotáciu, uplatnil si paušálne výdavky a pri kontrole z ÚP mal problém že nevedie JÚ??? alebo im iba stačilo preukázať na čo bola dotácia použitá? dakujem
DanielaSL
24.03.09,17:41
Rada by som si este overila: dotácia z uradu práce, ktorú dostal podnikatel a neminula sa v tom roku jej prijatie zaevidujem do knihy závazkov alebo ako pohladávku a ako to bude v koncoročnom výkaze o majetku a závazkoch? Vopred ďakujem

Tu je odpoveď.....

Odpoveď DRSR

Ak bola dotácia poskytnutá pred jej použitím a je potrebné neskoršie ju vyúčtovať, potom bude podnikateľ účtovať príjem peňažných prostriedkov v peňažnom denníku ako príjem, ktorý neovplyvní základ dane. Súčasne bude v knihe záväzkov účtovať vznik záväzku voči poskytovateľovi dotácie. Postupne bude nakupovať predmety, na ktoré bola dotácia poskytnutá. Výdavky bude účtovať ako daňové výdavky. Ak by medzi nákupmi bol predmet, ktorého cena presiahne 30 000 Sk, bude účtovať výdavok, ktorý neovplyvní základ dane. Ide o dlhodobý majetok, ktorý sa odpisuje a daňovými výdavkami sú odpisy, ktoré sa čiastočne uplatnia v bežnom období a čiastočne v budúcich obdobiach. Na konci roka v rámci účtovnej závierky vyhotoví podnikateľ zoznam predmetov, ktoré už z dotácie nakúpil bez ohľadu na to, či išlo o dlhodobý majetok alebo materiál. Celkovú hodnotu použitých prostriedkov zapíše v knihe záväzkov ako zníženie záväzku. Nemusel totiž v bežnom roku použiť všetky prostriedky. Súčasne vyhotoví ďalší zoznam zakúpených predmetov, pričom pri krátkodobom majetku zahrnie doň celú cenu, pri dlhodobom majetku výšku odpisov za bežný rok. Súčet hodnôt z tohto zoznamu bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu – zdaniteľný príjem dotácie. Ak nepoužil všetky prostriedky a bude robiť nákupy z dotácie aj v nasledujúcom období, opäť na konci roka urobí zoznam nákupov z dotácie, zahrnie doň aj prípadné odpisy za ďalší rok odpisovania a súčet hodnôt z tohto zoznamu bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu – zdaniteľný príjem dotácie v ďalšom roku.
danka101
24.03.09,18:29
Ak som teda z tej dotácie v roku 2008 nic neminula, ide mi celá do PNZD a ako je to v súvislosti s príjmami pre odvody do SP? Okrem tej dotácie, ktorá mi neovpl. ZD som mala prijmy iba 75000,. Bude musiet teda podnikatel platil odvody od augusta 2009? Do výpisu z danového priznania, ktoré odovzdám na SP dám príjem 75000 alebo 75000+ 103900 Prosím surne
veronikasad
24.03.09,18:44
Ak som teda z tej dotácie v roku 2008 nic neminula, ide mi celá do PNZD a ako je to v súvislosti s príjmami pre odvody do SP? Okrem tej dotácie, ktorá mi neovpl. ZD som mala prijmy iba 75000,. Bude musiet teda podnikatel platil odvody od augusta 2009? Do výpisu z danového priznania, ktoré odovzdám na SP dám príjem 75000 alebo 75000+ 103900 Prosím surne
Celý príjem dotácie zahrnieš do POZD iba v prípade, ak si budeš uplatňovať paušálne výdavky. Ak si nemala iný príjem /napr.zo zamestnania/ okrem 75 000sk zo živnosti, je to pre teba nevýhodné.
Ak budeš viesť účtovníctvo, pri príjmoch 75 000 sk a uplatnení nezd.časti ZD /98496/ ti vyjde daňová povinnosť nula. Príjem z dotácie zahrnieš do príjmov ovpl.základ dane až v roku, keď ju vyčerpáš a dopad dotácie na základ dane bude 0.
Dotácia sa zahrnie do vymeriavacieho základu až v roku čerpanie /ak vedieš účtovníctvo/, pri paušálnych výdavkoch v roku poskytnutia.

Pri uplatnení paušálnych výdavkov za rok 2008 sa od 1.7.2009 stávaš povinným pltitelom odvodov do SP.
danka101
24.03.09,18:58
Prijem zo zamestnania bol teda závislá cinnost 59708 - odvody 6358,- danový základ 53350,-
prijem zo zivnosti 75000,- + /dotácia PNZD/ vydavky zo zivnosti 1480,- teda ciastkovy základ 73520

Základ dane r. 68 je teda 126 870,- vediem riadne jednoduché uctovnictvo
Zaujíma ma len ci do vypisu pre SP uvádzam príjem zo zivnosti par. 6 tych
75000 - 1480 alebo aj s dotáciou, ktorá mi ovplyní platenie od roku 2009.

Podla mna tam uvediem len 75000 - 1480 ČZD bude 73520 Odvody teda platit nebudem je to tak? prosim o odpoved dakujem
veronikasad
24.03.09,19:00
Prijem zo zamestnania bol teda závislá cinnost 59708 - odvody 6358,- danový základ 53350,-
prijem zo zivnosti 75000,- + /dotácia PNZD/ vydavky zo zivnosti 1480,- teda ciastkovy základ 73520

Základ dane r. 68 je teda 126 870,- vediem riadne jednoduché uctovnictvo
Zaujíma ma len ci do vypisu pre SP uvádzam príjem zo zivnosti par. 6 tych
75000 - 1480 alebo aj s dotáciou, ktorá mi ovplyní platenie od roku 2009.

Podla mna tam uvediem len 75000 - 1480 ČZD bude 73520 Odvody teda platit nebudem je to tak? prosim o odpoved dakujem
Odpoveď máš v predch. príspevku.
Do výpisu z DP uvádzaš príjem z r. 2 stl.1 z tab. odd. VI., kde v príjme nie je zahrnutá dotácia.
danka101
24.03.09,19:05
Ďakujem pekne, uz tomu rozumiem.
marjankaj
24.03.09,19:31
v 10/2006 som dostala dotáciu a minulý rok som mala kontrolu z úradu práce. Skontrolovali mi či som využila všetky prostriedky na ten účel ktorý bol uvedený na podnikateľskom zámere či sú tie výdavky zaúčtované v peňažnom denníku (značili si pod akým poradovým číslom) či mám skutočne príjmy z tejto činnosti a či som podala daňové priznanie.

A nechceli náhodou aj potvrdenie o absolvovaní preventívnej lekárskej prehliadky?:eek:
marjankaj
24.03.09,19:33
ešte sa spýtam, je tu niekto taký, kto dostal dotáciu, uplatnil si paušálne výdavky a pri kontrole z ÚP mal problém že nevedie JÚ??? alebo im iba stačilo preukázať na čo bola dotácia použitá? dakujem

Ja som tu takého zatiaľ tiež nezbadal.
alfaekon
11.06.09,10:38
Klient dostal príspevok na podnikanie v máji 2009. Zahrňuje sa tento príspevok do príjmu? Môže si uplatniť aj paušálne výdavky?
veronikasad
11.06.09,11:27
Klient dostal príspevok na podnikanie v máji 2009. Zahrňuje sa tento príspevok do príjmu? Môže si uplatniť aj paušálne výdavky?
prepáč, ale prečítal si si - pred zadaním tohto príspevku - aspoň jeden príspevok z tejto témy ?
Livia22
14.01.10,07:32
Dobrý deň,

prečítala som celú tému..... a chcela by som sa spýtať či mal kontrolu niekto, kto si viedol účtovníctvo ale uplatňoval si v DP paušálne výdavky ? Ak áno tak ako to dopadlo ??? Uznali aspoň odvody do poisťovní, ak boli v podnikateľskom zámere. Alebo bolo nutné vrátiť celý príspevok.

Pekný deň
invest
20.01.10,14:17
Klient dostal príspevok na podnikanie v máji 2009. Zahrňuje sa tento príspevok do príjmu? Môže si uplatniť aj paušálne výdavky?
Podala som dotaz na UDR a odpoveď prikladám:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovník, ktorému v príslušnom zdaňovacom období, v ktorom vykonáva podnikateľskú činnosť ( živnosť), plynú príjmy vo forme finančného príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť podľa zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov, ktoré daňovník prijal v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona od ani z príjmov, tieto príjmy nie sú od dane z príjmov oslobodené a ide o zdaniteľné príjmy. Daňovník sa v tomto prípade môže rozhodnúť uplatniť za príslušné zdaňovacie obdobie paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Ak dotáciu prijal daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal (príjem sa časovo nerozlišuje). Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok v tomto zdaňovacom období aj na stanovený účel použil, nie je v danom prípade rozhodujúca. Z uvedeného vyplýva, že daňovník v zdaňovacom období zahrnie do príjmov celú dotáciu, ktorú v roku 2009 prijal a z úhrnu týchto príjmov uplatní výdavky vo výške 40 % ( resp. 60% - ak ide o remeselnú živnosť).
.
Dúfam, že pomôže.
lezko
24.01.10,20:48
Jeden moj znamy dostal cca pred dvoma rokmi dotaciu z uradu prace. Povodne som mu chcela DP na pausalne vydavky. Nastastie som to tak nespravila. Musela som uradu prace preukazovat dva roky preukazovat na ake vydavky pouzil dotaciu. Hoci dotaciu minul uz v prvom roku.
marjankaj
24.01.10,21:01
Jeden moj znamy dostal cca pred dvoma rokmi dotaciu z uradu prace. Povodne som mu chcela DP na pausalne vydavky. Nastastie som to tak nespravila. Musela som uradu prace preukazovat dva roky preukazovat na ake vydavky pouzil dotaciu. Hoci dotaciu minul uz v prvom roku.

Výdavky sa nepreukazujú v peňažnom denníku, ale dokladmi o nákupe.
Čo nemal bločky alebo faktúry a bankové výpisy o úhradách?
A ak mu paušálne výdavky vyšli "lepšie", tak si ich mohol uplatniť. Dopredu sa to nedá vždy vedieť ako to vyjde na konci roku.
invest
16.02.10,09:02
No a ako si vysvetliť toto??

na základe Vašej žiadosti o poskytnutie informácie ohľadom poskytnutého príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť, Vám odpovedáme nasledovne:

V schéme de minimis na podporu zamestnanosti v písm. I - oprávnené výdavky, v zmysle ktorej je poskytovaný príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť podľa § 49 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, za oprávnené náklady nie je možné považovať výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva.
Xanti
16.02.10,09:12
No a ako si vysvetliť toto??

na základe Vašej žiadosti o poskytnutie informácie ohľadom poskytnutého príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť, Vám odpovedáme nasledovne:

V schéme de minimis na podporu zamestnanosti v písm. I - oprávnené výdavky, v zmysle ktorej je poskytovaný príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť podľa § 49 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, za oprávnené náklady nie je možné považovať výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva.
No ja by som povedala jednoducho. Ak príjmem dotáciu a nevediem si pre účely UP JU, tak nemám ako im vydokladovať použitie dotácie v súlade s podnikateľským plánom.

Ale ak podávam DP tak si volím to čo je pre mňa výhodnejšie. Takže aj napriek vedeniu JU počas celého roka, si uplatním paušalne výdavky a urobím si evidenciu príjmov a výdavkov.
invest
16.02.10,13:52
Ďakujem pochopila :---, práve som nad tým uvažovala, že asi urobím peňažný denník len pre vlasntú evidenciu.
saskia26
16.02.10,22:24
SZČO prijala dotáciu v 10/2009, rozhodla sa pre paušálne výdavky, zdaní to v roku 2009, pretože má živnosť len od októbra a nevyjde platiť daň ani sa nestane povinný platca sociálneho poistenia. Pre úrad som urobila prehľadnú tabuľku čerpania v roku 2009. Na konci roka zostalo v pokladni ešte nedočerpaných 1200 €.
V podnik. pláne má uvedené čerpanie dotácie na odvody vo výške 1400 €.
Ako vyriešiť nasledovné:
1. zaplatené odvody na VšZP v 11, 12 mesiaci môžem pripočítať z paušálnym výdavkom? alebo budú do výšky 1400 € resp. 1200 € VNDZ ?
2. taktiež odvody na VšZP v roku 2010 bude možné pripočítať z paušálnym výdavkom? alebo budú do výšky 1400 € resp. 1200 € VNDZ ?
jacekova
16.02.10,22:44
SZČO prijala dotáciu v 10/2009, rozhodla sa pre paušálne výdavky, zdaní to v roku 2009, pretože má živnosť len od októbra a nevyjde platiť daň ani sa nestane povinný platca sociálneho poistenia. Pre úrad som urobila prehľadnú tabuľku čerpania v roku 2009. Na konci roka zostalo v pokladni ešte nedočerpaných 1200 €.
V podnik. pláne má uvedené čerpanie dotácie na odvody vo výške 1400 €.
Ako vyriešiť nasledovné:
1. zaplatené odvody na VšZP v 11, 12 mesiaci môžem pripočítať z paušálnym výdavkom? alebo budú do výšky 1400 € resp. 1200 € VNDZ ?
2. taktiež odvody na VšZP v roku 2010 bude možné pripočítať z paušálnym výdavkom? alebo budú do výšky 1400 € resp. 1200 € VNDZ ?


pri paušálnych výdavkoch ide do VOZD uhradené poistné. čiže poistné uhradené v roku 2009, bude v DP roku 2009 a poistné uhradené v roku 2010 bude v DP roku 2010.
dogicka
27.02.10,09:04
No a ako si vysvetliť toto??

na základe Vašej žiadosti o poskytnutie informácie ohľadom poskytnutého príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť, Vám odpovedáme nasledovne:

V schéme de minimis na podporu zamestnanosti v písm. I - oprávnené výdavky, v zmysle ktorej je poskytovaný príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť podľa § 49 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, za oprávnené náklady nie je možné považovať výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva.

§ 49
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-09-2008-a.html#hore)

(1) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 5.

(2) Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (ďalej len "príspevok") sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace, ktorý začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej dva roky, ak o príspevok požiada písomne. Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou. Príspevok sa neposkytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím, ktorému bol poskytnutý príspevok podľa § 57 a 60.

(3) Výška príspevku je

a) v bratislavskom kraji najviac 35 % zo 16-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje,
b) v ostatných krajoch najviac 45 % zo 16-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje.

(4) Celková cena práce na účely tohto zákona je súčet priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za príslušné obdobie a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom.

(5) Výška príspevku podľa odseku 3 je závislá od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.

(6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť.

(7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku, ktorá obsahuje

a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
b) vykonávanú samostatnú zárobkovú činnosť podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností,
c) dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
d) výšku príspevku, jeho špecifikáciu a spôsob úhrady,
e) podmienky poskytnutia príspevku,
f) spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,
g) podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
h) záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní,
i) ďalšie dohodnuté náležitosti.

(8) Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku podľa odseku 7 je absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú uchádzačovi o zamestnanie zabezpečí úrad, a predloženie podnikateľského zámeru uchádzača o zamestnanie spolu s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Náležitosti podnikateľského zámeru určí ústredie vnútorným predpisom. Na základe regionálneho projektu môže úrad zabezpečiť aj praktickú prípravu uchádzačov o zamestnanie na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, vrátane praktickej prípravy podnikateľského zámeru, stratégie prípravy a rozvoja podnikania.

(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

Ja som to nikde § 49 v zákone č. 5/2004 o službách zamestnanosti nenašla. Prosím opravte ma, ak sa mýlim.

Práve som si pozrela 2 dohody o poskytnutí príspevku na samost.zárob.činnosť, jedna je z 1.10.2008. druhá z 1.10.2009. Ani v jednej nie žiadna zmienka o tom, že prijímateľ príspevku je povinný viesť JÚ. Je tam bod: Výdavky musia byť identifikovateľné a preukázateľné, riadne evidované u príjemcu pomoci, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom.
Toto sa dá pekne preukázať aj pri vedení evidencie pri uplatnení výdavkov percentom z príjmov.
dogicka
27.02.10,09:11
Jeden moj znamy dostal cca pred dvoma rokmi dotaciu z uradu prace. Povodne som mu chcela DP na pausalne vydavky. Nastastie som to tak nespravila. Musela som uradu prace preukazovat dva roky preukazovat na ake vydavky pouzil dotaciu. Hoci dotaciu minul uz v prvom roku.

Treba aj rozlišovať druh dotácie. Predpokladám, že tu sa bavíme prevažne o zrejme tých najčastejších: príspevku na začatie podnikania pre SZČO. Mala som zatiaľ asi 3 kontroly, zaujímali ich len doklady, ktorými sme vedeli preukázať, že prostriedky z dotácie boli použité v súlade s podnikateľským zámerom. Ak sme viedli Jú, chceli peňažný denník, keď sme mali paušál, nič sa nedialo. Vždy bolo všetko OK.

Tiež som mala klienta, ktorý dostal ako invalid príspevok na chránenú dielňu. Príspevok sa poskytoval formou úhrady už vynaložených nákladov, k tomu bolo treba každý štvrťrok priložiť prefotené doklady + rôzne tabuľky a výkazy a aj peňažný denník. Ale ako píšem, išlo o úpne iný druh príspevku.
dobsony
04.03.10,12:10
Moja klientka bola od 01-09/2009 evidovaná an ÚP, od 15.10.2009 je szčo a dostala od ÚP dotáciu. Ona má 3 deti a manžel nerobí. Keď budem robiť DP tak uplatňujem paušálne výdavky a bude mať príjem 2416,50 čo dostala od ÚP. Má nárok podľa Vás na daňový bonus ?
mariana11
04.03.10,12:39
Moja klientka bola od 01-09/2009 evidovaná an ÚP, od 15.10.2009 je szčo a dostala od ÚP dotáciu. Ona má 3 deti a manžel nerobí. Keď budem robiť DP tak uplatňujem paušálne výdavky a bude mať príjem 2416,50 čo dostala od ÚP. Má nárok podľa Vás na daňový bonus ?

v tomto prípade má nárok
mariana11
04.03.10,13:33
Pôvodca textu príspevku: invest http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t91309-p18-dotacia-z-uradu-prace-pausalne-vydavky-nepovolene.html#post1299550)
No a ako si vysvetliť toto??

na základe Vašej žiadosti o poskytnutie informácie ohľadom poskytnutého príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť, Vám odpovedáme nasledovne:

V schéme de minimis na podporu zamestnanosti v písm. I - oprávnené výdavky, v zmysle ktorej je poskytovaný príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť podľa § 49 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, za oprávnené náklady nie je možné považovať výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva.



§ 49
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-09-2008-a.html#hore)



Ja som to nikde § 49 v zákone č. 5/2004 o službách zamestnanosti nenašla. Prosím opravte ma, ak sa mýlim.

Práve som si pozrela 2 dohody o poskytnutí príspevku na samost.zárob.činnosť, jedna je z 1.10.2008. druhá z 1.10.2009. Ani v jednej nie žiadna zmienka o tom, že prijímateľ príspevku je povinný viesť JÚ. Je tam bod: Výdavky musia byť identifikovateľné a preukázateľné, riadne evidované u príjemcu pomoci, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom.
Toto sa dá pekne preukázať aj pri vedení evidencie pri uplatnení výdavkov percentom z príjmov.

invest ale nepísala že je to v § 49 v zákone č. 5/2004. Je to v schéme de minimis

I. OPRÁVNENÉ VÝDAVKY
Oprávnenými výdavkami sú:
1. výdavky súvisiace so zacatím vykonávania a prevádzkovaním SZC UoZ,
2. výdavky súvisiace s podporou zamestnávania znevýhodneného UoZ,
3. výdavky súvisiace s podporou udržania zamestnanosti,
4. výdavky súvisiace s podporou vytvárania a udržania pracovných miest v sociálnom
podniku,
5. výdavky súvisiace s podporou zamestnávania absolventov vzdelávania a prípravy pre trh
práce,
6. výdavky súvisiace s podporou vytvárania nových pracovných miest,
7. výdavky súvisiace s úhradou casti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého
alebo miesta prechodného pobytu obcana do miesta prevádzkovania alebo vykonávania
samostatnej zárobkovej cinnosti a spät,
8. výdavky súvisiace s podporou dopravy do zamestnania,
9. výdavky súvisiace s realizáciou projektov a programov aktívnych opatrení na trhu práce
podla § 54 okrem ods. 2 písmeno e) zákona o službách zamestnanosti,
10. výdavky súvisiace so zriadením pracovného miesta pre obcana so zdravotným
postihnutím v chránenej dielni alebo chránenom pracovisku,
11. výdavky súvisiace s udržaním OZP v zamestnaní,
12. výdavky súvisiace so zacatím vykonávania a prevádzkovaním SZC UoZ ZP,
13. výdavky súvisiace s obnovou alebo technickým zhodnotením hmotného majetku
chránenej dielne alebo chráneného pracoviska,
14. výdavky súvisiace s cinnostou pracovného asistenta, ktorý poskytuje pomoc
zamestnancovi alebo zamestnancom, ktorí sú OZP alebo SZCO so ZP,
15. výdavky súvisiace s úhradou prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného
pracoviska spojených s cinnostou zamestnanca OZP a úhradou nákladov na dopravu
zamestnancov podla § 60 zákona o službách zamestnanosti,
16. výdavky súvisiace s podporou samostatnej zárobkovej cinnosti.
Pri vyššie uvedených výdavkoch v bodoch 1, 9, 10, 12 a 15 sú pri nákupe nového
zariadenia/vybavenia oprávnenými výdavkami len výdavky na nákup tohto
zariadenia/vybavenia vo forme bežných nákladov (t. j. nákup hmotného majetku
do 1 700 EUR a nákup nehmotného majetku do 2 400 EUR). Pri nákupe nového
zariadenia/vybavenia vo forme kapitálových výdavkov (t.j. nákup hmotného majetku
nad 1 700 EUR a nákup nehmotného majetku nad 2 400 EUR) oprávnenými výdavkami sú
len odpisy za príslušné obdobie, ak sa majetok používa výhradne na oprávnené aktivity,
prípadne podla alikvotnej casti. Súcasne platí podmienka, že tento majetok nebol
nadobudnutý z akýchkolvek predchádzajúcich príspevkov z prostriedkov Európskeho
Spolocenstva. Nákup hmotného majetku, ktorého vstupná cena je vyššia ako 1 700 EUR
a nehmotného majetku, ktorého vstupná cena je vyššia ako 2 400 EUR je oprávneným
výdavkom iba v bode 13.
9
Pri poskytovaní pomoci spolufinancovanej zo zdrojov Európskej únie sa oprávnenost
výdavkov stanovuje na základe príslušných nariadení (ES), programových manuálov pre
operacné programy a usmernení Riadiaceho orgánu pre jednotlivé operacné programy.
Oprávnené výdavky podla bodov 2 až 6, 8 až 11 a 13 až 16 musia byt doložené úctovými
dokladmi, ktoré sú riadne evidované v úctovníctve príjemcu pomoci v súlade s platnými
všeobecne záväznými právnymi predpismi a musia byt rozpísané podla jednotlivých
položiek.
dobsony
04.03.10,18:32
v tomto prípade má nárok
ďakujem za Váš názor, ja mám taký istý názor. A vy ostatný ?
Xanti
04.03.10,18:40
ďakujem za Váš názor, ja mám taký istý názor. A vy ostatný ?
Ano má nárok, lebo príjem je vyšší ako 1773 eur za rok.
dobsony
04.03.10,19:01
ďakujem, určite bude tešiť keď jej poviem že dostane 707,76 eur. Pekný večer každým!
mirkab14
05.03.10,17:59
Kurnik,to je tak 50 na 50 s prijatou dotáciou a uplatnením paušálnych výdavkov.Pochopila som správne, že najistejšie je v zdanovacom období si dať do príjmov ODZ iba tú časť dotácie,na ktorú mám preukázateľné výdavky?
Zdenka175
05.03.10,18:30
Kurnik,to je tak 50 na 50 s prijatou dotáciou a uplatnením paušálnych výdavkov.Pochopila som správne, že najistejšie je v zdanovacom období si dať do príjmov ODZ iba tú časť dotácie,na ktorú mám preukázateľné výdavky?
DP si bude SZCO robiť prvý krát? Tak pri paušáli je celá dotácia zdanit.príjem a v JU príjem dotácie -PNZD. Výdavky nakúpené z dotácie VOZD. Na konci roka sa urobí ID na POZD v sume nakúpených výdavkov z dotácie.
pefu
11.03.10,09:08
K pôvodnej otázke - paušálne výdavky pri poskytnutí dotácie - ukážem, ako sa dokážeme stále točiť dokola. Poslal som žiadosť o poskytnutie informácie na UPSVAR:
SZČO uzavrel dohodu o poskytnutí príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť podľa § 49 zákona č. 5/2004 Z.z. a Vyhlášky MPSVR č. 44/2004 Z.z.. Zamestnankyňa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach, Staničné námestie č. 9, 042 11 Košice ústne oznámila žiadateľovi - teraz SZČO, že je povinný viesť jednoduché účtovníctvo. Zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov však dáva každej SZČO po splnení podmienkok možnosť voľby – ak je to pre ňu výhodnejšie, môže si uplatniť tzv. výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10), pričom nie je povinný viesť jednoduché účtovníctvo v zmysle zákona o dani z príjmov a zákona o účtovníctve. Povinnosť SZČO, ktorému bol poskytnutý príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, viesť jednoduché účtovníctvo, neustanovuje ani zákon č. 5/2004 o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov a nie je písomne zakotvený ani v spomínanej dohode. Doklady preukazujúce použitie príspevku a evidenciu týchto dokladov vie SZČO vyhotoviť aj bez vedenia tzv. jednoduchého účtovníctva v zmysle zákona č. 431/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov o účtovníctve.
Žiadam o poskytnutie názvu a čísla právnej normy a jej konkrétneho ustanovenia, ktoré vyššiespomínanej SZČO predpisuje povinnosť viesť jednoduché účtovníctvo v zmysle zákona o účtovníctve a neumožňuje uplatniť si v daňovom priznaní tzv. výdavky percentom z príjmov v zmysle § 6 ods. 10 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ak je to pre ňu výhodnejšíe.



A prišla mi odpoveď takáto:




Príjemca pomoci podľa § 49 zákona č.5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je povinný dodržiavať podmienky uzatvorenej dohody, súčasťou ktorých je aj povinnosť dodržiavať ostatné právne predpisy platné v Slovenskej republike ako aj platné právne predpisy Európskych spoločenstiev.
Zároveň príjemca pomoci - príspevku od ÚPSVaR je povinný jednoznačne preukázať použitie finančného príspevku v súlade so schválenou "Kalkuláciou predpokladaných nákladov", ktorá je súčasťou uzatvorenej dohody. K preukázaniu použitia finančného príspevku sa vyžaduje predložiť hodnoverné účtovné a podporné doklady, preukazujúce jednotlivé výdavky, ktoré boli financované z príspevku.
Bližšie informácie nájdete na webovej stránke Daňového riaditeľstva SR a Ministerstva financií SR.



Čiže nijaká:)
ivustek
11.03.10,10:32
Ja osobne som sa priklonila k názoru, že je potrebné viesť jednoduché účtovníctvo na preukázanie čerpania dotácie. Keď mi však vyjde menšia daň pri uplatnení pauš.výdavkov, podám DP kde uvediem pauš.výdavky. A JÚ mám riadne urobené. A uvidím až pri kontrole z ÚP, či mi ho bolo treba a či nie. Lebo doteraz sa jednoznačnej odpovedi všetci vyhýbajú.
dogicka
11.03.10,10:49
Nemám slov.Ja osobne sa tým prestávam zaoberať. V dohode žiadna podmienka o vedení JÚ uvedená nie je. Pri mojich troch kontrolách nikoho nezaujímalo, či SZČO vedie JÚ alebo nie. Museli sme zdokladovať použitie dotácie. A to nebol žiadny problém.
Inak uvedená odpoveď podľa mňa jasne naznačuje, že ani UPSVAR si nie je istý.....
ivustek
11.03.10,11:11
Nemám slov.Ja osobne sa tým prestávam zaoberať. V dohode žiadna podmienka o vedení JÚ uvedená nie je. Pri mojich troch kontrolách nikoho nezaujímalo, či SZČO vedie JÚ alebo nie. Museli sme zdokladovať použitie dotácie. A to nebol žiadny problém.
Inak uvedená odpoveď podľa mňa jasne naznačuje, že ani UPSVAR si nie je istý.....

Podľa mňa sa tiež dá dotácia riadne zdokladovať aj pri pauš.výdavkoch. Veď ak si odložím bločky, faktúry kde je nákup uvedený, tak je to riadne zdokladované. Ale keďže nikde som nevidela jednoznačnú odpoveď, riešim to aj vedením JÚ aj keď si tiež myslím, že zbytočne.
Zdenka175
11.03.10,12:06
2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].

Toto je z vyjadrenia DRSR, tak môj názor je , že SZCO sa môže rozhodnúť sama. Buď paušál alebo JU.
ivustek
11.03.10,12:55
Nedalo mi a zavolala som na úrad práce v Tvrdošíne na oddelenie kontroly, či je možné viesť pauš.výdavky keď som dostala dotáciu z úradu práce.Bolo mi povedané - v žiadnom prípade nie.A prečítala mi toto:

Príjemca pomoci podľa § 49 zákona č.5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je povinný dodržiavať podmienky uzatvorenej dohody, súčasťou ktorých je aj povinnosť dodržiavať ostatné právne predpisy platné v Slovenskej republike ako aj platné právne predpisy Európskych spoločenstiev.
Zároveň príjemca pomoci - príspevku od ÚPSVaR je povinný jednoznačne preukázať použitie finančného príspevku v súlade so schválenou "Kalkuláciou predpokladaných nákladov", ktorá je súčasťou uzatvorenej dohody. K preukázaniu použitia finančného príspevku sa vyžaduje predložiť hodnoverné účtovné a podporné doklady, preukazujúce jednotlivé výdavky, ktoré boli financované z príspevku.

Oponovala som, že predsa ja mám blok z ERP o nákupe, aj výpisy z účtu o odvedených odvodoch. A tým môžem riadne preukázať, že dotáciu som použila v súlade so zmluvou. Odpoveďou mi bolo, že bloček, ktorý mám ja založený v šuflíku je iba potvrdenie o nákupe, ale nie je účtovný doklad, keďže o ňom nebolo účtované./A prečítala mi ešte raz to, čo som vyššie hrubo zvýraznila- že je potrebný účtovný doklad/

Takže zadala som druhú otázku, či je teda správne, ak budem viesť pre potreby úradu práce Jú, ale na DÚ podám DP, kde si uplatním pauš.výdavky. Odpoveď: Nie je to možné, lebo posledným bodom kontroly je - či bolo podané DP v súlade s účtovníctvom.

Tak mi povedzte ako je možné, že na jednom úrade prejdú pauš.výdavky a na druhom nie?
dogicka
11.03.10,14:02
Nedalo mi a zavolala som na úrad práce v Tvrdošíne na oddelenie kontroly, či je možné viesť pauš.výdavky keď som dostala dotáciu z úradu práce.Bolo mi povedané - v žiadnom prípade nie.A prečítala mi toto:

Príjemca pomoci podľa § 49 zákona č.5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je povinný dodržiavať podmienky uzatvorenej dohody, súčasťou ktorých je aj povinnosť dodržiavať ostatné právne predpisy platné v Slovenskej republike ako aj platné právne predpisy Európskych spoločenstiev.
Zároveň príjemca pomoci - príspevku od ÚPSVaR je povinný jednoznačne preukázať použitie finančného príspevku v súlade so schválenou "Kalkuláciou predpokladaných nákladov", ktorá je súčasťou uzatvorenej dohody. K preukázaniu použitia finančného príspevku sa vyžaduje predložiť hodnoverné účtovné a podporné doklady, preukazujúce jednotlivé výdavky, ktoré boli financované z príspevku.

Oponovala som, že predsa ja mám blok z ERP o nákupe, aj výpisy z účtu o odvedených odvodoch. A tým môžem riadne preukázať, že dotáciu som použila v súlade so zmluvou. Odpoveďou mi bolo, že bloček, ktorý mám ja založený v šuflíku je iba potvrdenie o nákupe, ale nie je účtovný doklad, keďže o ňom nebolo účtované./A prečítala mi ešte raz to, čo som vyššie hrubo zvýraznila- že je potrebný účtovný doklad/

Takže zadala som druhú otázku, či je teda správne, ak budem viesť pre potreby úradu práce Jú, ale na DÚ podám DP, kde si uplatním pauš.výdavky. Odpoveď: Nie je to možné, lebo posledným bodom kontroly je - či bolo podané DP v súlade s účtovníctvom.

Tak mi povedzte ako je možné, že na jednom úrade prejdú pauš.výdavky a na druhom nie?

Stále nevidím problém vo vystavení účtovného dokladu pre potreby kontroly použitia dotácie. Len nechápem, aké je to DP podané v súlade s účtovníctvom? Zákon o účtovníctve rieši účtovnú závierku, nie podávanie daňového priznania. Inak ja tiež spadám pod Tvrdošín, kontrola chodí z Námestova.
ivustek
11.03.10,15:21
Stále nevidím problém vo vystavení účtovného dokladu pre potreby kontroly použitia dotácie. Len nechápem, aké je to DP podané v súlade s účtovníctvom? Zákon o účtovníctve rieši účtovnú závierku, nie podávanie daňového priznania. Inak ja tiež spadám pod Tvrdošín, kontrola chodí z Námestova.

Ja som iba tlmočila vyjadrenie pracovníčky - úrad práce Tvrdošín,oddelenie kontroly. No a ak ste mali Vy kontroly z toho istého úradu a bolo to OK, tak už teraz vôbec nerozumiem.
marjankaj
11.03.10,15:39
Nedalo mi a zavolala som na úrad práce v Tvrdošíne na oddelenie kontroly, či je možné viesť pauš.výdavky keď som dostala dotáciu z úradu práce.Bolo mi povedané - v žiadnom prípade nie.A prečítala mi toto:

Príjemca pomoci podľa § 49 zákona č.5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je povinný dodržiavať podmienky uzatvorenej dohody, súčasťou ktorých je aj povinnosť dodržiavať ostatné právne predpisy platné v Slovenskej republike ako aj platné právne predpisy Európskych spoločenstiev.
Zároveň príjemca pomoci - príspevku od ÚPSVaR je povinný jednoznačne preukázať použitie finančného príspevku v súlade so schválenou "Kalkuláciou predpokladaných nákladov", ktorá je súčasťou uzatvorenej dohody. K preukázaniu použitia finančného príspevku sa vyžaduje predložiť hodnoverné účtovné a podporné doklady, preukazujúce jednotlivé výdavky, ktoré boli financované z príspevku.

Oponovala som, že predsa ja mám blok z ERP o nákupe, aj výpisy z účtu o odvedených odvodoch. A tým môžem riadne preukázať, že dotáciu som použila v súlade so zmluvou. Odpoveďou mi bolo, že bloček, ktorý mám ja založený v šuflíku je iba potvrdenie o nákupe, ale nie je účtovný doklad, keďže o ňom nebolo účtované./A prečítala mi ešte raz to, čo som vyššie hrubo zvýraznila- že je potrebný účtovný doklad/

Takže zadala som druhú otázku, či je teda správne, ak budem viesť pre potreby úradu práce Jú, ale na DÚ podám DP, kde si uplatním pauš.výdavky. Odpoveď: Nie je to možné, lebo posledným bodom kontroly je - či bolo podané DP v súlade s účtovníctvom.

Tak mi povedzte ako je možné, že na jednom úrade prejdú pauš.výdavky a na druhom nie?

Účtovné doklady sú faktúry, bankové výpisy, výdavkové doklady v hotovosti, bločky z reg, pokladne. Nikde tam nebolo spomenuté účtovníctvo. Podľa zákona o príjme máš možnosť si uplatniť paušálne výdavky a oni nemajú právo ťa nútiť k vedeniu účtovníctva. Navyše ak sami nevedia čo to je. A na ústne pokyny nedaj, pýtaj si to písomne. Hneď si budú dávať pozor na jazyk.
ivustek
11.03.10,16:04
Účtovné doklady sú faktúry, bankové výpisy, výdavkové doklady v hotovosti, bločky z reg, pokladne. Nikde tam nebolo spomenuté účtovníctvo. Podľa zákona o príjme máš možnosť si uplatniť paušálne výdavky a oni nemajú právo ťa nútiť k vedeniu účtovníctva. Navyše ak sami nevedia čo to je. A na ústne pokyny nedaj, pýtaj si to písomne. Hneď si budú dávať pozor na jazyk.

ja s Vami súhlasím na 100%, len nerozumiem, ako môžu tvrdiť niečo iné.
dogicka
11.03.10,16:59
ja s Vami súhlasím na 100%, len nerozumiem, ako môžu tvrdiť niečo iné.


Môžu.....:D
Marína
11.03.10,21:25
ja s Vami súhlasím na 100%, len nerozumiem, ako môžu tvrdiť niečo iné.
A myslíš, že vedia aký je rozdiel medzi vedením účtovníctva a evidenciou príjmov? V konečnom dôsledku ani nie sú povinní to vedieť, lenže takto dochádza k nedorozumeniam, keď jedna strana vie o čom hovorí a druhá si myslí, že vie.
Rozalka
11.03.10,21:31
Účtovné doklady sú faktúry, bankové výpisy, výdavkové doklady v hotovosti, bločky z reg, pokladne. Nikde tam nebolo spomenuté účtovníctvo. Podľa zákona o príjme máš možnosť si uplatniť paušálne výdavky a oni nemajú právo ťa nútiť k vedeniu účtovníctva. Navyše ak sami nevedia čo to je. A na ústne pokyny nedaj, pýtaj si to písomne. Hneď si budú dávať pozor na jazyk.

Majú.
Držala som dnes v ruke zmluvu o poskytnutí dotácie. Jednoznačne z nej vyplynulo, že sa musí viesť účtovníctvo v súlade s predpismi o účtovníctve (zákon, postupy),
Ak niekto poskytne nenávratnú dotáciu, má právo stanoviť podmienky, za akých tieto prostriedky poskytne.
marjankaj
11.03.10,21:41
Majú.
Držala som dnes v ruke zmluvu o poskytnutí dotácie. Jednoznačne z nej vyplynulo, že sa musí viesť účtovníctvo v súlade s predpismi o účtovníctve (zákon, postupy),
Ak niekto poskytne nenávratnú dotáciu, má právo stanoviť podmienky, za akých tieto prostriedky poskytne.

Ak to má v zmluve a podpísal to, tak áno. Tak nech to JÚ vedie. Ale aj tak má právo si uplatňovať paušálne výdavky. Alebo aj to mu v zmluve zakázali?
Marína
11.03.10,21:42
Rozalka, tak to asi preformulovali text zmluvy, ja som pred časom držala v ruke podobného znenia ako dogička.
časť citátu:


Práve som si pozrela 2 dohody o poskytnutí príspevku na samost.zárob.činnosť, jedna je z 1.10.2008. druhá z 1.10.2009. Ani v jednej nie žiadna zmienka o tom, že prijímateľ príspevku je povinný viesť JÚ. Je tam bod: Výdavky musia byť identifikovateľné a preukázateľné, riadne evidované u príjemcu pomoci, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom.
Toto sa dá pekne preukázať aj pri vedení evidencie pri uplatnení výdavkov percentom z príjmov.
Rozalka
11.03.10,21:45
Podľa stanovených podmienok si môže viesť paušálne výdavky (nie je to zakázané), ale musí predložiť potvrdenie o podaní priznania DP a kópie účtovných výkazov podaných s DP (ak má predkladať účtovné výkazy, je jednoznačné, že musí viesť účtovníctvo).
marjankaj
11.03.10,22:03
Podľa stanovených podmienok si môže viesť paušálne výdavky (nie je to zakázané), ale musí predložiť potvrdenie o podaní priznania DP a kópie účtovných výkazov podaných s DP (ak má predkladať účtovné výkazy, je jednoznačné, že musí viesť účtovníctvo).


Rozalka, ja neviem, čo všetko bolo v tej zmluve.
Ale zákon o dani z príjmu §6 ods.10) mi to umožňuje. A ak sú pre mňa výhodnejšie paušálne výdavky, tak neviem na základe čoho by ma mali nútiť platiť vyššiu daň. Pre nich ústava neplatí?



Čl. 2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú
prostredníctvom svojich volených zástupcov
alebo priamo.
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy,
v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví
zákon.
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané,
a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
marjankaj
12.03.10,00:14
Ja som iba tlmočila vyjadrenie Ing. Surovčíkovej - úrad práce Tvrdošín,oddelenie kontroly. No a ak ste mali Vy kontroly z toho istého úradu a bolo to OK, tak už teraz vôbec nerozumiem.

No ak to máš písomne, tak napíš do lampárne Hermanovi. Možno sa toho chytí a potom sa na tom úrade práce "potešia". Takáto publicita im príde vhod. Právne zatiaľ nič riešiť nemôžeš, nakoľko sa ešte nič nestalo.
ivustek
12.03.10,05:47
No ak to máš písomne, tak napíš do lampárne Hermanovi. Možno sa toho chytí a potom sa na tom úrade práce "potešia". Takáto publicita im príde vhod. Právne zatiaľ nič riešiť nemôžeš, nakoľko sa ešte nič nestalo.

Keby sa ma to týkalo, určite sa tým budem zaoberať. Ja som dotáciu nedostala, iba som napísala, že sa prikláňam k názoru, aby sa pre potreby ÚP viedlo JÚ/keď už tak veľmi chcú účtovníctvo/, ale podať DP s pauš.výdavkami. Ale chcela som sa presvedčiť na konkrétnom úrade, no a dopadlo to tak, ako som už písala.
Zita5
12.03.10,05:54
Na jednej strane Daňové riaditeľstvo vydá Pokyn ako postupovať účtovne pri uplatnení paušálnych výdavkov z pohľadu prijatia a čerpania dotácie a na druhej strane je tu UPSVAR , ktoré tvrdí , že nie je možné uplatniť pri dotácii paušálne výdavky .

Tieto dve inštitúcie by sa mali dohodnúť a bolo by vhodné zaslať písomný dotaz obom inštitúciám a bola by som zvedavá na ich stanovisko .Predsa nie je možné , aby inštitút dotácie zo strany UPSVAR bol takto nezrozumiteľný a privádza daňovníkov do omylu .Každý si robí výklad po svojom .
dogicka
12.03.10,07:15
Podľa stanovených podmienok si môže viesť paušálne výdavky (nie je to zakázané), ale musí predložiť potvrdenie o podaní priznania DP a kópie účtovných výkazov podaných s DP (ak má predkladať účtovné výkazy, je jednoznačné, že musí viesť účtovníctvo).

Rozalka, možno ide o iný typ príspevku, ako som už písala vo svojom príspevku vyššie. Asi najbežnejšia dotácia je príspevok SZČO na začatie podnikania. Najnovšiu dohodu som videla z 10/2009, nebola tam podmienka vedenia účtovníctva, ani predkladania výkazov. To čo píšeš ty som mala aj ja. Mala som klienta idvalidného dôchodcu, ktorému bol poskytnutý príspevok na chránenú dielňu, a zároveň mu štvrťročne preplácali režijné náklady, spojené s prevádzkou tejto dielne. Tam sme museli viesť JÚ, štvrťročne predkladať peňažný denník a iné doklady, ktoré ale boli výslovne uvedené v dohode o poskytnutí príspevku. Tiež sme na konci roka museli predložiť potvrdenie DÚ o podaní daňového priznania. To ale v dohode uvedené nebolo. Pracovníčka UPSVAR mi volala, že to máme doložiť. Povedala som, že DP bolo poslané poštou, máme len podací lístok z pošty a že v dohode o tom nič nie je. Odpovedala mi: No viete, pozerám si doklady k iným dotáciám, a všade to mám priložené..:confused: Čo na toto dodať?

Taktiež teraz UPSVAR poskytujú rôzne iné príspevky, napr. na vytvorenie pracovného miesta, alebo preplácajú zamestnávateľovi odvody do poisťovní a pod. Treba teda rozlišovať, o akú dotáciu vlastne ide, aby sme nemiešali hrušky s jablkami.
balunka
12.03.10,08:11
Mám živnosť od 01.12.2009 ,dotáciu som dostala 05.12.2009,ale úhrada prvej faktúry bola až v januári 2010.Takže môj príjem bol len spomenutá dotácia vo výške 2416,15 € ,z toho 40% výdavky + odvody.
Mám to dobre?
marjankaj
12.03.10,09:11
Na jednej strane Daňové riaditeľstvo vydá Pokyn ako postupovať účtovne pri uplatnení paušálnych výdavkov z pohľadu prijatia a čerpania dotácie a na druhej strane je tu UPSVAR , ktoré tvrdí , že nie je možné uplatniť pri dotácii paušálne výdavky .

Tieto dve inštitúcie by sa mali dohodnúť a bolo by vhodné zaslať písomný dotaz obom inštitúciám a bola by som zvedavá na ich stanovisko .Predsa nie je možné , aby inštitút dotácie zo strany UPSVAR bol takto nezrozumiteľný a privádza daňovníkov do omylu .Každý si robí výklad po svojom .

Treba dodržovať zákony. Pokyny sú iba na usmernenie toho čo je v zákone, alebo doplnenie toho, čo tam nie je. Ak sú pokyny proti zákonom, tak ich možno napadnúť. Je to zakotvené aj v ústave. Tie dve inštitúcie sa nemajú, čo dohadovať. Dododnúť da môžu iba naši zákonodarcovia pri tvorbe takých zákonov.
balunka
12.03.10,10:02
Mám živnosť od 01.12.2009 ,dotáciu som dostala 05.12.2009,ale úhrada prvej faktúry bola až v januári 2010.Takže môj príjem bol len spomenutá dotácia vo výške 2416,15 € ,z toho 40% výdavky + odvody.
Mám to dobre?
Mám nárok aj na daňový bonus, však?
Marína
12.03.10,10:18
Máš.
Zita5
12.03.10,10:25
Treba dodržovať zákony. Pokyny sú iba na usmernenie toho čo je v zákone, alebo doplnenie toho, čo tam nie je. Ak sú pokyny proti zákonom, tak ich možno napadnúť. Je to zakotvené aj v ústave. Tie dve inštitúcie sa nemajú, čo dohadovať. Dododnúť da môžu iba naši zákonodarcovia pri tvorbe takých zákonov.

To mi je všetko jasné :)

Ale ak bude ticho , tak naši zákonodarcovia nevedia aký blud schvália . Vieš ako sa vraví , bez vetra sa ani lístok strome nepohne .
hannahg
12.03.10,11:22
Dobrý deň, prosím Vás o radu: pri uplatnení paušálnych výdavkov zahrniem dotáciu z ÚP v DP do riadku k príjmu zo živnosti? Vopred dík za skorú odpoveď.
Xanti
12.03.10,11:26
Dobrý deň, prosím Vás o radu: pri uplatnení paušálnych výdavkov zahrniem dotáciu z ÚP v DP do riadku k príjmu zo živnosti? Vopred dík za skorú odpoveď.
Ano, presne tam.
zuzanar
12.03.10,11:59
dievčence a nemohlo by to byť takto: čo sa týka DU budeme uplatňovať paušál, a pre UP otvoríme peňažný denník (hoci aj ručne) zapíšeme v ňom len príjem dotácie a výdaj na použitie dotácie. Myslíte, že môžu kontrolovať správnosť vedenia JU a atd?
marjankaj
12.03.10,12:26
dievčence a nemohlo by to byť takto: čo sa týka DU budeme uplatňovať paušál, a pre UP otvoríme peňažný denník (hoci aj ručne) zapíšeme v ňom len príjem dotácie a výdaj na použitie dotácie. Myslíte, že môžu kontrolovať správnosť vedenia JU a atd?

Ja neviem prečo by to tak byť nemohlo. Len neviem, čo budú kontrolovať, asi iba či je na DP pečiatka z DÚ. Iné asi nezvládnu.
mirkab14
12.03.10,12:41
Prosím o radu.V roku 2008 bola poskytnutá dotácia na vedenie účtovníctva z úradu práce,v ten rok bola aj celá zdanená,uplatňovala si paušálne výdavky.V roku 2009,ale nevystavila žiadnu faktúru na účtovnícke služby, mala iný príjem zo živnosti.Je nejaký problém v tom,že nemala zo účt.služieb príjem?
marjankaj
12.03.10,12:43
Ja neviem prečo by to tak byť nemohlo. Len neviem, čo budú kontrolovať, asi iba či je na DP pečiatka z DÚ. Iné asi nezvládnu.

Dokonca si viem predstaviť, že odovzdám DP(skutočné výdavky) s výkazmi, nechám si opečiatkovať, a potom hneď podám opravné DP s paušálnymi výdavkami a tiež si dám potvrdiť. Všetko je to legálne a aj úrad práce bude mať "požadované" doklady.:D:D:D Ako sa hovorí, vlk bude sýty aj koza zostane celá:---:confused:
marjankaj
12.03.10,12:46
Prosím o radu.V roku 2008 bola poskytnutá dotácia na vedenie účtovníctva z úradu práce,v ten rok bola aj celá zdanená,uplatňovala si paušálne výdavky.V roku 2009,ale nevystavila žiadnu faktúru na účtovnícke služby, mala iný príjem zo živnosti.Je nejaký problém v tom,že nemala zo účt.služieb príjem?


Nie nie je. To by som aj ja bral, aby mi niekto zabezpečil príjem. Veď je kríza, klienti skôr odchádzajú, ako pribúdajú. Len tú dotáciu musíš minúť.
balunka
12.03.10,19:35
Nie nie je. To by som aj ja bral, aby mi niekto zabezpečil príjem. Veď je kríza, klienti skôr odchádzajú, ako pribúdajú. Len tú dotáciu musíš minúť.

Ale ja mám v texte dotácie , v časti Práva a povinnosti príjemcu uvedené "Vykonávať uvedený druh SZČ,resp.predmet podnikania-uskutočňovanie stavieb a ich zmien "/a ďalej je uvedené presné číslo registrácie na živn.úrade a číslo živn.reg./
Podľa toho si aj ja myslím,že musím mať príjem z tej činnosti,na ktorú som dostala dotáciu
marjankaj
12.03.10,19:50
Ale ja mám v texte dotácie , v časti Práva a povinnosti príjemcu uvedené "Vykonávať uvedený druh SZČ,resp.predmet podnikania-uskutočňovanie stavieb a ich zmien "/a ďalej je uvedené presné číslo registrácie na živn.úrade a číslo živn.reg./
Podľa toho si aj ja myslím,že musím mať príjem z tej činnosti,na ktorú som dostala dotáciu

Asi sa ti nestalo, že ti neuhradili faktúru.:confused: Čo ak si vykonala uvedenú činnosť, vystavila faktúru v decembri a uhradili ti ju až v januári?

A ak nie je objednávka, tak nebude ani práca. Vylep na úrade práce inzerát, možno ti urobia kšeft.
balunka
12.03.10,19:59
Asi sa ti nestalo, že ti neuhradili faktúru.:confused: Čo ak si vykonal/a uvedenú činnosť, vystavil/a faktúru v decembri a uhradili ti ju až v januári?
Presne to sa mi stalo.
Živnosť mám od 01.12.09 ,ale mám viac živností.Prvú faktúru za december/ale nie na živnosť,na ktorú mám poskytnutú dotáciu /som dostala uhradenú až v januári 2010.
Čo teraz?
marjankaj
12.03.10,20:07
Presne to sa mi stalo.
Živnosť mám od 01.12.09 ,ale mám viac živností.Prvú faktúru za december/ale nie na živnosť,na ktorú mám poskytnutú dotáciu /som dostala uhradenú až v januári 2010.
Čo teraz?

No nič. Ten príjem budeš zdaňovať až v roku 2010.

Ak by si viedla PÚ, tak by si to zdanila už teraz.
Heni
21.03.10,07:36
takže, aby nebola debata len na úrovni dohadov, čo asi obsahuje či neobsahuje dohoda o poskytnutí dotácie, tak ja budem z takej dohody citovať len body dohody, ktoré by mohli naznačovať čosi o vedení/nevedení účtovníctva...

mám pred sebou Dohodu o poskytnutí príspevku na samostatnú činnosť uzatvorenú podľa § 49 zákona č. 5/2004..... a je to relatívne čerstvá dohoda zo 14.10.2009

Článok II. Práva a povinnosti príjemcu:
...

6/ Predložiť úradu do 30.04.2011 hodnovernú kópiu daň. priznania za roky 2009, 2010. V prípade nedodržania tejto povinnosti môžu vykonať poverení zamestnanci úradu kontrolu účtovných dokladov, bankových výpisov a ďalších dokladov. (tu nie je zmienka o daňovom priznaní z účtovných výkazov či iných podkladov účtovníctva)

7/ Výdavky musia byť identifikovateľné a preukázateľné, riadne evidované u príjemcu pomoci, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podníkateľským zámerom. (čiže podľa mňa – povinnosť viesť účtovníctvo z tohto bodu nevyplýva)

11/ Umožniť povereným zamestnancom MPSVaR, a iným orgánom oprávneným vykonávať kontrolu, nahliadnuť do svojich účtovných výkazov, bankových výpisov a ďalších dokladov. Vykonanie kontroly umožniť nielen počas trvania záväzkov vyplývajúcich z tejto dohody, ale aj po ich ukončení po dobu 10 rokov. (ups, tu sa prvýkrát spomínajú účtovné výkazy... hm, majú na mysli práve výkaz o majetku a záväzkoch, výkaz príjmoch a výdavkoch, či iné?)

Článok IV. Oprávnené výdavky
....
4. Za oprávnené výdavky nie je možné považovať nasledujúce výdavky:
...
g) výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva, (takže nie výdavky, ktoré nie sú zaúčtované, ale ktoré nie sú jednoznačne označené... a ešte spomínajú vnútorný predpis... ale ak si v deň začatia živnosti stanovím vnútorným predpisom, že budem viesť daňovú evidenciu, prípadne budem viesť len evidenciu podľa § 6 ods. 10 ZDP ? môžem? nemôžem?)
domany
10.06.10,15:47
Článok IV. Oprávnené výdavky
....
4. Za oprávnené výdavky nie je možné považovať nasledujúce výdavky:
...
g) výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva,
Mňa v tomto texte zaujalo, že sa spomína účtovníctvo. "... ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ..." Tu asi veľa nenašpekulujeme. Ak nieto účtovníctva, nemožno výdavky pokladať za oprávnené.
A teraz k ZDP. V §6 ods. 13 je popísaný prípad, keď sa daňovník s príjmami z prenájmu rozhodne, aj keď nemá povinnosť, účtovať v JÚ a pridáva sa mu akási povinnosť. Mne neprávnikovi z toho vyplýva, že aj daňovník, ktorý sa rozhodol pre paušálne výdavky (§6 ods. 10) môže nahradiť tam spomínanú evidenciu jednoduchým účtovníctvom. Takto máme aj účtovníctvo, aj oprávnené výdavky (podľa zmluvy s UPSVaR), aj paušálne výdavky (podľa ZDP). Tým pádom spravíme aj účtovnú uzávierku, možno dokonca máme povinnosť odovzdať účtovné výkazy na DÚ (hádam ich to nepomýli), ale v DP uvedieme výdavky percentom z príjmov.
Čo vy na to?
marjankaj
10.06.10,16:42
Článok IV. Oprávnené výdavky
....
4. Za oprávnené výdavky nie je možné považovať nasledujúce výdavky:
...
g) výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva,
Mňa v tomto texte zaujalo, že sa spomína účtovníctvo. "... ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ..." Tu asi veľa nenašpekulujeme. Ak nieto účtovníctva, nemožno výdavky pokladať za oprávnené.
A teraz k ZDP. V §6 ods. 13 je popísaný prípad, keď sa daňovník s príjmami z prenájmu rozhodne, aj keď nemá povinnosť, účtovať v JÚ a pridáva sa mu akási povinnosť. Mne neprávnikovi z toho vyplýva, že aj daňovník, ktorý sa rozhodol pre paušálne výdavky (§6 ods. 10) môže nahradiť tam spomínanú evidenciu jednoduchým účtovníctvom. Takto máme aj účtovníctvo, aj oprávnené výdavky (podľa zmluvy s UPSVaR), aj paušálne výdavky (podľa ZDP). Tým pádom spravíme aj účtovnú uzávierku, možno dokonca máme povinnosť odovzdať účtovné výkazy na DÚ (hádam ich to nepomýli), ale v DP uvedieme výdavky percentom z príjmov.
Čo vy na to?

Máš pravdu v tom, že môžeš viesť JÚ, celý rok. Ak na konci roka zistíš, že tvoje výdavky sú menšie ako paušálne, tak si môžeš podľa zákona o dani z príjmu uplatniť paušálne výdavky. V tomto práve ti nemôže úrad práce brániť(nech si pozrú ústavu čl.2).
Ak si uplatňuješ výdavky % z príjmu, tak nepodávaš výkazy na DÚ(nemáš povinnosť). Tie ti aj tak nepotvrdia, takže si ich môžeš odložiť pre úrad práce, keď je to pre nich také dôležité.

Zákon o dani z príjmov §6


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

A ústava


Čl. 2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú
prostredníctvom svojich volených zástupcov
alebo priamo.
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy,
v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví
zákon.
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané,
a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
Kvietocek
03.11.10,11:33
Uz som vedla jak ta jedla z tej dotacie. Ked zivnostnik dostane dotaciu z UPSVaR treba viest JU, alebo mozem vyuzit pausalne vydavky?
JankaO
03.11.10,11:55
Uz som vedla jak ta jedla z tej dotacie. Ked zivnostnik dostane dotaciu z UPSVaR treba viest JU, alebo mozem vyuzit pausalne vydavky?
Pre účely ÚPSVaR treba viesť jednoduché účtovníctvo. Pre účely dani z príjmu, ak je pre daňovníka výhodnejšie, môže použiť paušálne výdaje k zdaneniu za kalendárny rok, ale JÚ vedie naďalej...
marjankaj
03.11.10,20:13
Pre účely ÚPSVaR treba viesť jednoduché účtovníctvo. Pre účely dani z príjmu, ak je pre daňovníka výhodnejšie, môže použiť paušálne výdaje k zdaneniu za kalendárny rok, ale JÚ vedie naďalej...

Janka, ktorý zákon to prikazuje?
Kvietocek
04.11.10,06:03
Nikde nie je napisane, ze pre UPSVaR treba viest jednoduche uctovnictvo. Ani v dohode na dotaciu, ani v zakonoch. Ak sa mylim opravte ma.

Na MF SR treba poslat oznamenie o pridelenej dotacii. Neviete mi prosim Vas povedat ake tlacivo? Na ich stranke www.finance.gov.sk som nasla tlaciva, ale je ich 4 a neviem teraz ktore.
Kvietocek
04.11.10,07:52
Nik mi nevie poradit, co za tlacivo to treba poslat na MF SR ohladom dotacie?
uzivatel2
04.11.10,08:02
Nikde nie je napisane, ze pre UPSVaR treba viest jednoduche uctovnictvo. Ani v dohode na dotaciu, ani v zakonoch. Ak sa mylim opravte ma.

Na MF SR treba poslat oznamenie o pridelenej dotacii. Neviete mi prosim Vas povedat ake tlacivo? Na ich stranke www.finance.gov.sk som nasla tlaciva, ale je ich 4 a neviem teraz ktore.

Použi tlačivo:
Príloha č. 1 - Formulár - Oznámenie podľa § 22 ods. 2 zákona č. 231/1999 Z.z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov - minimálna pomoc v súlade s nariadením Komisie (ES) č. 1998/2006 - 29. 03. 2006 _EUR - 21. 01. 2009, [rtf, 52 kB]

U nás dávajú tlačivo na ÚP, má trochu inú podobu, ale zhodujú sa, len na konci je meno a priezvisko príjemcu min. pomoci, nie poskytovateľa min. pomoci.
Katka
Kvietocek
04.11.10,08:49
A kto je poskytovatel v tomto pripade a kto je vykonavatel?
Kvietocek
04.11.10,12:50
UPSVaR "kaze" zivnostnikom,ktori dostali dotaciu viest JU a nemozu robit pausalne vydavky.

DU je to v podstate jedno ci zivnostnik ma pausalne vydavky, alebo vedie jednoduche uctvonictvo.

MFSR zas odkazuje na DU, ze je to vec danovnikov.

A vcul buc mudry :) z tohto celeho kolotoca mi vychadza, ze UPSVaR mi nemoze nakazat viest jednoduche uctovnictvo, ked chcem pausalne vydavky.
Alebo sa mylim?
JankaO
04.11.10,13:59
Pre účely ÚPSVaR treba viesť jednoduché účtovníctvo. Pre účely dani z príjmu, ak je pre daňovníka výhodnejšie, môže použiť paušálne výdaje k zdaneniu za kalendárny rok, ale JÚ vedie naďalej...


Janka, ktorý zákon to prikazuje?
Žiaden zákon to neprikazuje, pokiaľ viem - a ani nemusí.

Právnym základom pre poskytovanie pomoci (de minimis) je nariadenie Komisie (ES) č. 1998/2006 z 15. decembra 2006 o uplatňovaní článkov 87 a 88 zmluvy na pomoc de minimis, zákon č. 231/1999 Z. z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov, nariadenie Európskeho parlamentu a rady (ES) č. 1081/2006 z 5. júla 2006 o Európskom sociálnom fonde (http://www.porada.sk/#_ftn1) a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1083/2006, ktorým sa ustanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde a Kohéznom fonde.

Pri poskytovaní pomoci spolufinancovanej zo zdrojov Európskej únie sa oprávnenosť výdavkov stanovuje na základe príslušných nariadení (ES), programových manuálov pre operačné programy a usmernení Riadiaceho orgánu pre jednotlivé operačné programy.

Za oprávnené náklady nie je možné považovať nasledovné výdavky:
........
g) výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva,
.....

Čiže preložené: ÚPSVaR neprikazuje viesť účtovníctvo, ale výdavky, ktoré nie sú takto vedené sú neoprávnené a teda takto použitá dotácia nebude akceptovaná a prostriedky budú musieť byť vrátené pre porušenie zmluvy... Ale naďalej sa každý môže slobodne rozhodnúť či bude alebo nebude viesť účtovníctvo.

Toľko môj názor...
marjankaj
04.11.10,19:48
UPSVaR "kaze" zivnostnikom,ktori dostali dotaciu viest JU a nemozu robit pausalne vydavky.

DU je to v podstate jedno ci zivnostnik ma pausalne vydavky, alebo vedie jednoduche uctvonictvo.

MFSR zas odkazuje na DU, ze je to vec danovnikov.

A vcul buc mudry :) z tohto celeho kolotoca mi vychadza, ze UPSVaR mi nemoze nakazat viest jednoduche uctovnictvo, ked chcem pausalne vydavky.
Alebo sa mylim?

Veď môžeš viesť aj JÚ a na konci roka si uplatníš paušálne výdavky, ak ti to bude výhodnejšie. A bude vlk sýty aj ovca celá.
uzivatel2
05.11.10,07:46
A kto je poskytovatel v tomto pripade a kto je vykonavatel?

Kvietoček našla som aj tlačivo zhodné s tým z ÚP v časti:

Formuláre pre príjemcov minimálnej pomoci

Príloha č. 1 - Formulár "Oznámenie o prijatí minimálnej pomoci podľa § 22 ods. 2 zákona č. 231/1999 Z.z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov" -
29. 03. 2006,
Poskytovateľ bude ÚP, ty si prijímateľ.
Kvietocek
08.11.10,08:31
Veď môžeš viesť aj JÚ a na konci roka si uplatníš paušálne výdavky, ak ti to bude výhodnejšie. A bude vlk sýty aj ovca celá.

Ok ja budem viest JU a na konci roka sa rozhodnem, ze budem mat pausalne vydavky. Je aj nejaka oznamovacia povinnost na toto?
Kvietocek
08.11.10,12:01
Ma niekto osobnu skusenost z UPSVaR s tym, ze by mal viest JU a urobil len pausalne vydavky?
veronikasad
08.11.10,12:10
Ma niekto osobnu skusenost z UPSVaR s tym, ze by mal viest JU a urobil len pausalne vydavky?
nemám za sebou kontrolu z UP na čerpanie príspevku, pri konzultácii o spôsobe účtovania trvali na vedení JU pre potreby UP.

mimotemysi si naozaj istá, že pre živnostníka v čase čerpania dotácie je výhodnejšie zdanenie paušálnymi výdavkami ? (aj s ohladom na zaradenie celej dotácie v prvom roku podnikania - vstupuje do VZ pre platenie odvodov do SP).
Kvietocek
08.11.10,12:18
Veď môžeš viesť aj JÚ a na konci roka si uplatníš paušálne výdavky, ak ti to bude výhodnejšie. A bude vlk sýty aj ovca celá.

Ale to budem viest dvojitu robotu a naco zbytocne :)
Kvietocek
08.11.10,12:19
nemám za sebou kontrolu z UP na čerpanie príspevku, pri konzultácii o spôsobe účtovania trvali na vedení JU pre potreby UP.

mimotemysi si naozaj istá, že pre živnostníka v čase čerpania dotácie je výhodnejšie zdanenie paušálnymi výdavkami ? (aj s ohladom na zaradenie celej dotácie v prvom roku podnikania - vstupuje do VZ pre platenie odvodov do SP).

pausalne si moze uplatnit az 60%,
Kvietocek
08.11.10,12:39
[QUOTE=veronikasad;1556766]nemám za sebou kontrolu z UP na čerpanie príspevku, pri konzultácii o spôsobe účtovania trvali na vedení JU pre potreby UP.

u teba trvali na vedeni JU a u mna povedali, ze mozem aj pausalne vydavky mat.....
marjankaj
08.11.10,12:59
Ale to budem viest dvojitu robotu a naco zbytocne :)

No keď vieš už dopredu, čo ti bude výhodnejšie, tak sa rozhodni iba pre jeden spôsob.

A keď je to úradu práce jedno, tak načo nad tým špekulovať.
Kvietocek
08.11.10,13:07
Dakujem :)
Kvietocek
08.11.10,13:23
Ked ssa zivnostnik rozhodne pre pausalne vydavky, moze mat dan z prijmov minusovu? t.j. ze nebude platit dan z prijmov?
lezko
09.11.10,09:40
Ma niekto osobnu skusenost z UPSVaR s tym, ze by mal viest JU a urobil len pausalne vydavky?


pred tromi rokmi som musela znamemu ktory mal dotaciu z UP na konci robit vykaz k vtorom som musela vycislit pouzitie vsetkych vydavkov hlavne rezijnych a vydavkov na mzdy
dogicka
09.11.10,12:01
pred tromi rokmi som musela znamemu ktory mal dotaciu z UP na konci robit vykaz k vtorom som musela vycislit pouzitie vsetkych vydavkov hlavne rezijnych a vydavkov na mzdy

Tu sa zrejme jedná o iný druh dotácie (preplácanie prevádzkových nákladov).
Myslím si že Kvietoček má na mysli jednorazový príspevok poskytnutý SZČO pri začatí podnikania.