aduliak
29.09.08,14:11
Ahoje poraďáci,

manžel pracuje ako živnostník - elektromontér. Čítala som na porade, že od 1.1.2008 platí zmena, že si môže uplatniť 60% ako paušálne výdavky. Je to skutočne tak? kde v ktorej novele to môžem nájsť?:)mohol by sem niekto kto by mi vedel pomôcť dať link?:).
ďakujem vopred!
tuta
29.09.08,12:33
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Či sa jedná o remeselnú živnosť zistíš tu:
http://www.civil.gov.sk/p09/p09-04.shtm
leabacova
19.10.08,19:07
SZČO má remeselnú živnosť - klampiarstvo.

Zákazníkom vyhotovuje faktúry napr.:
- klampiarske práce 10.000,- SKK
- materiál 2.000,- SKK
- dopravné náklady 1.000,- SKK
S p o l u : 13.000,- SKK

Moja otázka znie: môže si z takto vystavenej faktúry, uplatniť 60 % paušálne výdavky?
leabacova
20.10.08,17:18
Posúvam
leabacova
23.10.08,11:02
Posúvam
7lienka
23.10.08,11:19
Paušálne výdavky si uplatňuje zo všetkých príjmov za rok. Teda ak mu zaplatia za rok odberatelia len tých 13000Sk tak asi uplatní príslušné % z tohro príjmu.
leabacova
23.10.08,11:34
7lienka nepochodila si ma, ja chcem vedieť, či môžem použiť 60 %, keď je fakturovaný aj materiál a doprava, či sa tých 60 % nevzťahuje len za prácu pri remeselnej živnosti?
7lienka
24.10.08,07:32
myslím, že nie.
ja by som vystavila fa niečo v tom zmysle, že " fakturujem Vám klampiarske práce, cena.... " .
Ak tam dávaš rozpis materiál nieje remeselo. Ale od daňováka to nemám potvrdené.
Ja som účtovala stavebné práce (malý živnostníci) a tam vystavujú fa len na presné znenie.
leabacova
24.10.08,11:48
Aj ja si myslím, že nemôže byť 60 %, len 40% paušálne výdavky.
leabacova
29.10.08,17:09
myslím, že nie.
ja by som vystavila fa niečo v tom zmysle, že " fakturujem Vám klampiarske práce, cena.... " .
Ak tam dávaš rozpis materiál nieje remeselo. Ale od daňováka to nemám potvrdené.
Ja som účtovala stavebné práce (malý živnostníci) a tam vystavujú fa len na presné znenie.

Takže dala som dopyt na DRSR.

viď príspevok č. 14
andyt
29.10.08,17:12
Napíš čo ti odpovedali z DRSR. Ďakujem. Som sama zvedavá...Krásny večer.
leabacova
29.10.08,17:25
Činnosť "klampiarstvo" sa nachádza v prílohe .č 1 živnostenského zákona, kde sú taxatívne vymedzené remeselné živnosti. Paušálne výdavky vo výške 60% z príjmov si môže uplatniť len daňovník, ktorý má v príslušnom zdaňovacom období príjmy len z remeselných živností. Ak v príslušnom zdaňovacom období bude daňovník dosahovať príjmy tak z remeselných živností ako aj z iných živností ako remeselných, môže uplatniť podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov zo živností.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

SZČO má remeselnú živnosť, vykonáva klampiarske práce. Zákazníkom vystavuje faktúry, kde rozpisuje:
1. za vykonané klampiarske práce
2. za dodávku materiálu
3. dopravné náklady.
Môže si uplatniť z celkovej sumy faktúry 60 % paušálne výdavky?
Muška
29.10.08,17:47
...no ako obyčajne, tak DRSR nesklamalo a odpovedalo ako keby sme nevedeli čítať a samozrejme nič "jasne" nepovedalo :D

Mala by si požiadať SZČO, aby možno iba trošku preformuloval vystavené faktúry, nakoľko si myslím, že materiál a doprava sa týkala vykonávania klampiarskych prác.
leabacova
04.11.08,15:51
Muška, dala si mi podnet, aby som ešte raz napísala na DRSR, takže odpoveď je tu:


Dobrý deň,



ak daňovník vykonáva činnosti uvedené na faktúre ( dodávka materiálu a dopravu) v súvislosti s výkonom klampiarskych prác, potom je možné na celú faktúru uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 60 % v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.



Odbor služieb pre verejnosť
JankaO
04.11.08,16:25
Muška, dala si mi podnet, aby som ešte raz napísala na DRSR, takže odpoveď je tu:


Dobrý deň,



ak daňovník vykonáva činnosti uvedené na faktúre ( dodávka materiálu a dopravu) v súvislosti s výkonom klampiarskych prác, potom je možné na celú faktúru uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 60 % v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.





Odbor služieb pre verejnosť
Dal by sa orig. vyjadrenia nejako sem prilepiť?
leabacova
04.11.08,16:53
Odpoveď som dostala mailom.