ucho99
29.09.08,14:15
Zdravím všetkých,
vie mi niekto poradiť, či sa vzťahuje spotrebná daň z minerálnych olejov aj na biozložku alebo sa vzťahuje len na benzín naftu apod.

Vďaka
Excise Duty
29.09.08,14:26
Otázka nie je položená celkom správne, pretože v prípade nepriamych daní nejaký tovar, resp. služba buď je alebo nie je predmetom dane.
Takže podľa ustanovenia § 4 zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov sú predmetom dane aj biogénne látky v takom prípade, ak sú určené na použitie ako pohonná látka alebo ako palivo.
V prípade ich priameho použitia a pri dodržaní určitých podmienok sú biogénne látky od dane oslobodené, a to podľa ustanovenia § 10 ods. 4 citovaného zákona.
V prípade, ak sú biogénne látky súčasťou zmesi s pohonnou látkou, musia byť zdanené. V takomto prípade sa však uplatní znížená sadzba dane podľa ustanovenia § 6 ods. 5.
ucho99
30.09.08,10:07
Vdaka za odpoved.
A este jedna vec. Pokial by vsak bola pohonna latka vyrobena cela z rastlinneho oleja tak potom by sa uvedeny zakon č.98/2004 nevztahoval na tuto pohonnu latku. Alebo sa mylim?
Excise Duty
30.09.08,10:41
Vdaka za odpoved.
A este jedna vec. Pokial by vsak bola pohonna latka vyrobena cela z rastlinneho oleja tak potom by sa uvedeny zakon č.98/2004 nevztahoval na tuto pohonnu latku. Alebo sa mylim?
Samozrejme, že sa "vzťahuje", veď ako som už uviedol, biogénna látka je predmetom dane ale ak ju použije ako pohonnú látku alebo ako palivo jej výrobca, je od dane takáto biogénna látka oslobodená, príslušné ustanovenia zákona som uviedol v predchádzajúcom príspevku.
ucho99
30.09.08,12:35
Vdaka. Teraz je to uz jasne.