anuska
29.09.08,14:17
Prosím o radu ako vyučtovať phm na zahraničnej pracovnej ceste Slovensko Srbsko. Kupovali benzín aj v Srbsku len neviem ako to mám vyučtovať v akej mene a akým kurzom. Blok za PHM mám v dinároch. Preddavok som dala v euro. Nabehali 1160 km vrátane Slovenska. Ďakujem
Chobot
29.09.08,13:15
Prosím o radu ako vyučtovať phm na zahraničnej pracovnej ceste Slovensko Srbsko. Kupovali benzín aj v Srbsku len neviem ako to mám vyučtovať v akej mene a akým kurzom. Blok za PHM mám v dinároch. Preddavok som dala v euro. Nabehali 1160 km vrátane Slovenska. Ďakujem


To bolo súkromné auto alebo služobné? Treba to upresniť.
anuska
30.09.08,05:15
Bolo to súkromné auto zamestnanca, Ďakujem.
Chobot
30.09.08,07:26
Bolo to súkromné auto zamestnanca, Ďakujem.

Tak potom od najazdených km odpočítať 350 km, tieto preplatiť cenou PHM v SKK. Zvyšok preplatiť v ZM - tie dináre prepočítať kurzom NBS na EUR a tak mu vypočítať náhradu PHM za 810 km.

Základnú náhradu 5,50 SKK/km vyplatiť za všetky km - t.j. 1160x5,50.
anuska
30.09.08,09:48
Ďakujem pekne.
karcoolka1
16.02.09,14:54
Cesta do Čiech cca 1400 km.
1. Môže sa dohodnúť zamestnanec so zamestnávateľom, že bude celá náhrada za PL v EUR (nie CM)?
2. Ako sa potom robí výpočet, keď blok od tankovania má v mene CZK?
3.Ak zamestnanec nechce preddavok, aj tak má zamestnávateľ povinnosť mu ho poskytnúť?
karcoolka1
18.02.09,08:21
Posúvam...
Chobot
18.02.09,13:59
Cesta do Čiech cca 1400 km.
1. Môže sa dohodnúť zamestnanec so zamestnávateľom, že bude celá náhrada za PL v EUR (nie CM)?

Áno, môže. So súhlasom zamestnanca môže z-ľ vyplatiť náhrady v domácej mene - viď § 36 ods. 12

(12) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste alebo pri inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto zákona nižší, ako je celkový nárok zamestnanca (ďalej len "nedoplatok v cudzej mene"), poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v cudzej mene, v ktorej mu zamestnávateľ poskytol preddavok; po dohode so zamestnancom môže zamestnávateľ nedoplatok v cudzej mene alebo jeho časť poskytnúť v inej cudzej mene alebo v eurách.



2. Ako sa potom robí výpočet, keď blok od tankovania má v mene CZK?

Najprv sa vypočítajú náhrady PHM v CZK a po zaokrúhlení sa výsledná suma prepočíta na EUR.


3.Ak zamestnanec nechce preddavok, aj tak má zamestnávateľ povinnosť mu ho poskytnúť?

V zmysle novely zákona o CN je to povinnosť zamestnávateľa v každom. Zákon však nerieši prípad, ak zamestnanec nepožaduje zálohu, resp. zálohu nechce. Nikde nie je napísané, ako donútiť zamestnanca prijať zálohu na ZPC.

(5) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu do štátu, ktorý nie je členským štátom eurozóny alebo tretím štátom, a pri vyslaní do štátu Európskej únie, ktorý nie je členským štátom eurozóny, preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty a času a podmienok vyslania do štátu Európskej únie. V eurách môže zamestnávateľ poskytnúť preddavok alebo jeho časť, iba ak banka alebo pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň20) príslušnú cudziu menu nevydáva alebo po dohode so zamestnancom pred zahraničnou pracovnou cestou do štátu, ktorý nie je členským štátom eurozóny alebo tretím štátom, a pred vyslaním do štátu Európskej únie, ktorý nie je členským štátom eurozóny.
karcoolka1
19.02.09,10:02
(5) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu do štátu, ktorý nie je členským štátom eurozóny alebo tretím štátom, a pri vyslaní do štátu Európskej únie, ktorý nie je členským štátom eurozóny, preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty a času a podmienok vyslania do štátu Európskej únie. V eurách môže zamestnávateľ poskytnúť preddavok alebo jeho časť, iba ak banka alebo pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň20) príslušnú cudziu menu nevydáva alebo po dohode so zamestnancom pred zahraničnou pracovnou cestou do štátu, ktorý nie je členským štátom eurozóny alebo tretím štátom, a pred vyslaním do štátu Európskej únie, ktorý nie je členským štátom eurozóny.[/QUOTE]

Išlo o mimoriadne rýchlu pracovnú cestu. Nebol čas na riešenie financií. Zamestnanec si všetko platil zo svojho zdroju.
Môže byť na príkaze, že zamestnanec súhlasí s prac.cestou bez preddavku?
Chobot
19.02.09,10:09
(5) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu do štátu, ktorý nie je členským štátom eurozóny alebo tretím štátom, a pri vyslaní do štátu Európskej únie, ktorý nie je členským štátom eurozóny, preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty a času a podmienok vyslania do štátu Európskej únie. V eurách môže zamestnávateľ poskytnúť preddavok alebo jeho časť, iba ak banka alebo pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň20) príslušnú cudziu menu nevydáva alebo po dohode so zamestnancom pred zahraničnou pracovnou cestou do štátu, ktorý nie je členským štátom eurozóny alebo tretím štátom, a pred vyslaním do štátu Európskej únie, ktorý nie je členským štátom eurozóny.

Išlo o mimoriadne rýchlu pracovnú cestu. Nebol čas na riešenie financií. Zamestnanec si všetko platil zo svojho zdroju.
Môže byť na príkaze, že zamestnanec súhlasí s prac.cestou bez preddavku?[/quote]

ja by som to na tvojom mieste vôbec neriešil. Jediný, kto proti tomu môže namietať je zamestnanec a ak ten s tým nemá žiadny problém, tak to nechaj tak. Nič tam neuvádzaj, zbytočne tým pritiahneš niekoho pozornosť (nadriadených, či zamestnanca). Navyše také niečo zákon ani neumožňuje, že by sa zamestnanec vzdal nároku na preddavok. Takže je to zbytočné.

Ale skutočne neviem, ako zamestnávateľ donúti zamestnanca zobrať si zálohu na ZPC, ak zálohu nepožaduje. To asi zákonodarcovia nedomysleli.
karcoolka1
19.02.09,14:22
ja by som to na tvojom mieste vôbec neriešil. Jediný, kto proti tomu môže namietať je zamestnanec a ak ten s tým nemá žiadny problém, tak to nechaj tak. Nič tam neuvádzaj, zbytočne tým pritiahneš niekoho pozornosť (nadriadených, či zamestnanca). Navyše také niečo zákon ani neumožňuje, že by sa zamestnanec vzdal nároku na preddavok. Takže je to zbytočné.

Ale skutočne neviem, ako zamestnávateľ donúti zamestnanca zobrať si zálohu na ZPC, ak zálohu nepožaduje. To asi zákonodarcovia nedomysleli.[/QUOTE]

Veľmi pekne ďakujem!
v.balogova
11.03.09,07:30
Chcela by som vedieť akým kurzom prepočítam vyúčtovanie PC, ak trvala Od 17.3.- 23.4. Mala by som použiť kurz z 1.3. alebo zo 17.3.? O aký § zákona sa to opiera? Ďakujem.
v.balogova
11.03.09,08:12
Chcela by som vedieť akým kurzom prepočítam vyúčtovanie PC, ak trvala Od 17.3.- 23.4. Mala by som použiť kurz z 1.3. alebo zo 17.3.? O aký § zákona sa to opiera? Ďakujem.



Prosím, nevie mi nikto poradiť?
Chobot
11.03.09,08:16
Chcela by som vedieť akým kurzom prepočítam vyúčtovanie PC, ak trvala Od 17.3.- 23.4. Mala by som použiť kurz z 1.3. alebo zo 17.3.? O aký § zákona sa to opiera? Ďakujem.

§ 36 ods. 6 zákona o CN:

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.
v.balogova
11.03.09,08:20
Takže ak správne chápem, lebo už neviem či som toho schopná :-), tak podľa môjho zadania kurz k 1.3.?