sokol88
29.09.08,17:16
pomôže mi niekto som tu nova a potrebovala by som sa spýtat kam sa mám odvolať ak šéf keď mu dá niekto výpoveď tak mu nedá výplatu aj keď je v skúšobnej dobe má na to právo ?
Tweety
29.09.08,15:18
pomôže mi niekto som tu nova a potrebovala by som sa spýtat kam sa mám odvolať ak šéf keď mu dá niekto výpoveď tak mu nedá výplatu aj keď je v skúšobnej dobe má na to právo ?
Nie, nemá. Odvolať sa môžeš na Inšpektorát práce. Skús šéfovi vysvetliť, že porušuje ZP.
§ 118

1) Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.
Gabi03
29.09.08,15:20
Samozrejme, že na to nemá právo. Za vykonanú prácu patrí odmena.
Odvolať sa môžeš na inšpektorát práce. Ale najprv si zisti, prečo ti ju nevyplatil.
sokol88
29.09.08,15:36
som tam nová 2 mesiace a už to spravil niekolkým ľudom a ja chcem teraz odísť a bojím sa že mi spraví to čo aj im :mee:
sokol88
29.09.08,15:39
a viem to pretože ja posielam výplaty zamestnancom a vždy mi len zavolá, aby som tým ktorý odišli zadržala výplatu už sa mi to zbiera v šuflíku. a keď nemám podpísanú hmotnú zodpovednosť môže si niečo na mňa vymyslieť?
arizona
29.09.08,15:53
a viem to pretože ja posielam výplaty zamestnancom a vždy mi len zavolá, aby som tým ktorý odišli zadržala výplatu už sa mi to zbiera v šuflíku. a keď nemám podpísanú hmotnú zodpovednosť môže si niečo na mňa vymyslieť?

A čo robí potom s tými peniazmi zo šuflíka? To ich nikto nepýta?:confused:
Keďže ste viacerí,spojte sa , bude to mať väčšiu váhu pri ďaľšom postupe napr. podanie na inšpektoráte práce, alebo na polícii.

...Vymyslieť si môže hocikedy,hocičo.Keď bude chcieť ,niečo si nájde:mee:

Táto téma sa tu už veľakrát preberala,skús prečítať staršie príspevky:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=6471451
Barbara
29.09.08,16:16
a viem to pretože ja posielam výplaty zamestnancom a vždy mi len zavolá, aby som tým ktorý odišli zadržala výplatu už sa mi to zbiera v šuflíku. a keď nemám podpísanú hmotnú zodpovednosť môže si niečo na mňa vymyslieť?


len aby sa potom na teba nevyhováral, že on o tom ani nevie, že si tým ľuďom neposlala výplaty a potom budeš mať zle z toho ty. a budeš v peknej kaši, obviní ťa z prenevery:confused::eek: prepáč nechcem ťa strašiť, ale ľudia sú všelijakí:cool: a buď si istá, že si na teba to našije, aby on ostal čistý. keď to od neho nemáš písomne. vlastne už aj ty si spravila hľúposť, že si tie výplaty neposielala, lebo nato nemáš právo. na základe čoho si neposielala? aký § hmm a už ťa aj majú. ty z toho budeš mať zle a nie on. on sa z toho vyseká, to si píš
to si neviem predstaviť, aby sme niekomu neposlali výplatu.
Barbara
30.09.08,04:13
ešte doplním z druhej témy citát od JankaO:


Nevyplatenie mzdy, v prípade, že sú k dispozícii peňažné prostriedky u zamestnávateľa, je podľa § 214 Trestného zákona , trestným činom.
SilviaS
03.10.08,18:11
Dobrý večer milí poradáci!Prosím Vás veľmi pekne o radu ohľadom môjho
priateľa nakoľko dnes dostal výplatnú pásku a po mojom prepočte mu to
vôbec nesedí preto sa obraciam s radou na vás,že mi pomôžete!!
Prikladám výplatnú pásku ktorú dostal dnes od zamestávateľa:

Odpracované dni 12,7
Odpracované hodiny 145,5
Dovolenka - dni 1,5
Odpracované sviatky a dni 1,53
Odpracované sviatky a hodiny 11,5
Nočné hodiny 52,5
Odpracované dni celkom 14,23
Odpracované hodiny celkom 157
Priemer-dovolenka 121,18
Zmluvný základný plat 17.OOO,- Sk
Základná mzda 14.991,- Sk
Náhrada za dovolenku 1.364,- Sk
Mzda za odpracované sviatky 1.185,- Sk
Mzda zvýhodnenie za odpracované sviatky 1.394,- Sk
Nočný prípatok 788,- Sk
Doplatok z minulého mesiaca 837,- Sk
Príplatok na cestovné 1.1OO,- Sk
Pohyblivá zložka 3.000,- Sk-VALEO 2.683,- Sk
Flexi pass 1.OOO,- Sk
-----------------------------------------------
Úhrn príjmov daňovej sadzby 25.342,- Sk
Celkový úhrn príjmov 25.342,- Sk
Hrubá mzda 24.342,- Sk
Celková cena práce 32.914,- Sk
Nemocenské poistenie 341,- Sk
Spoločná zdravotná poisťovňa 974,- Sk
Starobné poistenie 974,- Sk
Invalidné poistenie 731,-Sk
Poistenie v nezamestnanosti 244,-Sk
Nezdanieteľné minimum 82O8,-Sk
Zákl.dane-na mesačné zálohy 13.87O,-Sk
Daň na mesačné zálohy 2.635,- Sk
Čistá mzda 18.443,- Sk
Stravné 900,- Sk
Ku výplate osobný účet 17.543,- Sk

Ďakujem Vám poradáci a dúfam,že mi pomôžete vopred ďakujem
s pozdravom
Silvia:)
Monika Kováčová
03.10.08,19:10
čo nesedí?
Monika Kováčová
03.10.08,19:18
čo je Flexi pass, mimochodom náhrada za dovolenku nesedí, teda ak je pracovný čas 8 hodín
Monika Kováčová
03.10.08,19:35
mne vyšla čistá mzda 17651, len neviem čo je Flexi pass
JankaO
03.10.08,19:45
Chobot
03.10.08,19:54
čo je Flexi pass, mimochodom náhrada za dovolenku nesedí, teda ak je pracovný čas 8 hodín

Mne sa zdá, že sedí - je tam uvedený priemer za dovolenku 121,18, ak majú 7,5 hodinový prac. čas, tak 7,5x1,5x121,18 je presne 1363,275 SKK, zaokrúhlene 1364 SKK. Takže sedí aj dovolenka.

Silvia, neviem, aké máš podozrenie, ale ten výpočet mzdy (ak vstupné údaje ako základná mzda plus rôzne príplatky sú správne - to ale nevieme skontrolovať, pretože nemáme jeho pracovnú zmluvu) je správny, ba priam ukážkový. Čo sa ti tam nezdá?
Monika Kováčová
04.10.08,04:05
o.k ak je pracovný čas 7,5 hod.
Lucida
14.10.08,16:10
Ahojte!
Dokedy musí zamestnávateľľ odovzdat byvalemu zamestnancovi doklady (pasku, mzdovy list, potvrdenie o dani, o poistnom) a zapocet?
Je na to nejaky termin?


Dakujem pekne!
tuta
14.10.08,17:08
§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.
Lucida
14.10.08,17:25
Dakujem pekne!
Chobot
15.10.08,05:46
Ahojte!
Dokedy musí zamestnávateľľ odovzdat byvalemu zamestnancovi doklady (pasku, mzdovy list, potvrdenie o dani, o poistnom) a zapocet?
Je na to nejaky termin?


Dakujem pekne!

O mzde zase hovorí § 129 ods. 3:

(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.
unfair
29.10.08,20:10
Pracoval som na cerpacej stanici, ked raz prisiel jeden zakaznik, ktory by mal zaplatit za tankovanie 500 SK, ale platil tisickou a ja som mu dal pokladnicky blok a potom 500 SK na stol, ale on odisiel z druheho vchodu. Za tym stal druhy zakaznik, ktory chcel platit, tak som odlozil tych 500 SK, kym sa vrati, lebo som ho uz poznal. Teraz ma vyhodili z prace. Sef mi nechce dat poslednu vyplatu, vravi, ze som urobil skodu pre obchod a ani nechce mi vyplatit peniaze. Druha vec, ze teraz sa robi celorocna inventura, a hovoril, ze celu stratu mam zaplatit sam, co je absurdne, lebo nie som jediny zamestnany, ktory tie chyby tykajucich sa penaznych rozdielov mohol s neumyselnym konanim urobit, ale ostatni prcovnici, ktori uz davno odisli, ktori tam robili tento rok. Pocas mojho pracovneho pomeru mi nikdy nedal vyplatny pas, co je asi protizakonne. Neviem, co by som mal urobit, aby mi vyplatil moju poslednu vyplatu, a na koho sa mam obratit. Neviete mi pomoct? Dakujem velmi pekne.
Chobot
29.10.08,21:33
Pracoval som na cerpacej stanici, ked raz prisiel jeden zakaznik, ktory by mal zaplatit za tankovanie 500 SK, ale platil tisickou a ja som mu dal pokladnicky blok a potom 500 SK na stol, ale on odisiel z druheho vchodu. Za tym stal druhy zakaznik, ktory chcel platit, tak som odlozil tych 500 SK, kym sa vrati, lebo som ho uz poznal. Teraz ma vyhodili z prace. Sef mi nechce dat poslednu vyplatu, vravi, ze som urobil skodu pre obchod a ani nechce mi vyplatit peniaze. Druha vec, ze teraz sa robi celorocna inventura, a hovoril, ze celu stratu mam zaplatit sam, co je absurdne, lebo nie som jediny zamestnany, ktory tie chyby tykajucich sa penaznych rozdielov mohol s neumyselnym konanim urobit, ale ostatni prcovnici, ktori uz davno odisli, ktori tam robili tento rok. Pocas mojho pracovneho pomeru mi nikdy nedal vyplatny pas, co je asi protizakonne. Neviem, co by som mal urobit, aby mi vyplatil moju poslednu vyplatu, a na koho sa mam obratit. Neviete mi pomoct? Dakujem velmi pekne.

Nepochopil som síce presne, aký problém si mal s tým zamestnávateľom, keď si klient zabudol 500 SKK, ale to asi nemá súvis s výplatnými páskami a vyplatenou mzdou. Zamestnávateľ je povinný vyplatiť mzdu a vykonať vyúčtovanie (dať ti výplatnú pásku s predpísanými náležitosťami), pokiaľ tal neurobil, tak porušil ZP a môžeš dať podnet na IP a navyše sa svojich peňazí domáhať súdnou cestou.
Lucida
30.10.08,06:38
Pokial nemas podpisanu hmotnu zodpovednost tak ti moze vyskocit na hrb. Iba ho treba pisomne poziadat o vyplatenie riadnej mzdy za riadne odpracovany cas, ze nema dovod na nedodrzanie pracovnej zmluvy. Mozno sa nebude chciet tahat po sudoch.

Mne to tak vyslo...

Drzim palce!
unfair
30.10.08,11:13
dakujem Vam za odpoved

Sef vari, ze som urobil zlu reklamu pre jeho obchod, ze som chcel tych 500 SK nechat pre seba. Ja som vtedy este nevedel, ze uz nebudem mat inu moznost vratit sa tych penazi, lebo ma ihned vyhodil. Vravi, ze by som sud ajtak nevyhral, lebo to bol kradez. A takto ani vyplatu mi neda,lebo ja mam zaplatit aj za startu po celorocnej inventure z mojej vyplaty. Vravi, ze caka tu chvilu, ked mu podam na sud. Neviem, na koho by som mal obratit. To je uz druha vec, ze neda stravne listky, hoci by mal, ani vyplatne pasy (v zivote mi nedal) atd. Dufam, ze tento pribeh je uz takto zrozumitelny.
Dakujem za Vase odpovede
SilviaS
20.01.09,17:40
Dobrý večer poradáci!!
Idem zasa z prosbou na Vás tak dúfam,že mi pomôžete a poradíme mi ako
vždy!!:)
Môj priateľ pracuje v jednej firme zarobí 17.OOO,hrubá mzda a prémie
má v zmluve 3.OOO,-. To všetko ma udané v pracovnej zmluve ale
teraz sa jedná o to či môže len tak zamestnávateľ povedať že tie prémie
im nedá nakoľko sa tak rozhodol a dá im len výplatu z hrubej mzdy môže to
len tak urobyť zamestávateľ??
A ešte sa chcem opýtať môže zamestnávateľ presunuť zamestnanca
na iné miesto bez toho aby to diskutoval zo zamestnancom a je na to
neaká zmluva že napríklad nebude ďalej vykonávať tú istú prácu v Košiciach ale ju bude vykonávať napríklad v Prešove???
Vďaka pekne za všetky odpovede:)
Silvia:):)
Gabi03
21.01.09,06:31
Dobrý večer poradáci!!
Idem zasa z prosbou na Vás tak dúfam,že mi pomôžete a poradíme mi ako
vždy!!:)
Môj priateľ pracuje v jednej firme zarobí 17.OOO,hrubá mzda a prémie
má v zmluve 3.OOO,-. To všetko ma udané v pracovnej zmluve ale
teraz sa jedná o to či môže len tak zamestnávateľ povedať že tie prémie
im nedá nakoľko sa tak rozhodol a dá im len výplatu z hrubej mzdy môže to
len tak urobyť zamestávateľ??
A ešte sa chcem opýtať môže zamestnávateľ presunuť zamestnanca
na iné miesto bez toho aby to diskutoval zo zamestnancom a je na to
neaká zmluva že napríklad nebude ďalej vykonávať tú istú prácu v Košiciach ale ju bude vykonávať napríklad v Prešove???
Vďaka pekne za všetky odpovede:)
Silvia:):)

1. Prémie by mali byť určené v pracovnej zmluve (alebo mzdovom dekréte) a aj podmienky na ich priznanie. Inak prémie sú pohyblivá zložka mzdy, ktorú zamestnanec môže aj nemusí dosiahnuť.
2. Miesto výkonu ZCa musí byť uvedené v pracovnej zmluve. Je to jedna z povinných náležitostí. Ak sú tam uvedené Košice, ZĽ nemôže bez súhlasu ZCa preradiť na iné pracovisko.
SilviaS
21.01.09,06:50
Díky pekne za pomoc:)
Pekný den Silvia