LILIEZ
29.09.08,17:58
Ahojte poradaci, chcela by som vediet ci je mozne prijat prispevok z ESF ako zacinajuci zivnostnik a popri tom sa v priebehu mesiaca zamestnat aj na TPP? Existuje tam nejaké obmedzenie, že ak prijmem prostriedky z ESF na zaciatok podnikania (zivnosti), tak sa nesmiem istu dobu zamestnat na trvalý pracovny pomer? Ako je to potom s odvodmi, plati ich aj zamestnavatel aj zivnostnik?
Za odpovede dakujem.
Miroslavkas
29.09.08,16:08
V súčasnosti sa nevylučuje súbežný pracovno-právny vzťah a vybratie živnosti spolu s príspevkom z ESF. Teda ak myslíš príspevok na začatie podnikania, ktorý poskytuje úrad práce. Jednou z podmienok je však mať živnosť min. 2 roky.
LILIEZ
29.09.08,17:52
Dakujem za odpoved. Takze ak neviem, či tá živnost pojde resp. ci bude moje podnikanie uspesne (viem, ze to clovek nikdy nevie dopredu) je lepsie nebrat prispevok z uradu prace (z ESF), ale iba zamestnat sa na TPP a popri tom si otvorit zivnost? Myslis zeby to tak bolo rozumnejsie aj ekonomickejsie? A o tych odvodoch nevies nieco? Ak súcasne existuje aj zivnost aj TPP tak kto odvádza odvody do ZP, SP aj zamestnavatel aj zivnostnik?
Miroslavkas
30.09.08,15:40
Robím na úrade práce a preto mi je táto problematika známa. Avšak čo sa týka odvodov, v tom som doma tak na 50%. Čo ale viem je, že prvý rok podnikania nemusíš platiť odvody do soc.poistovne, ale môžeš byť dobrovoľným platcom. Po roku ti potom vypočítajú výšku vymeriavacieho základu z hospodárskeho výsledku a z tohto základu potom ďalší rok platíš odvody. Tukla som si však na stránku soc. poisťovne a tam v poradni je jedna otázka podobná tvojej. Keďže sa mi tu nedá pripojiť link, skús sa tam pozrieť. Na ľavo tej stránky klikneš na SZČO, potom poradňa a príspevok sa volá: "Prednostne sa platí poistné z vymeriavacieho základu z činnosti zamestnanca". Skús si to prečítať.