lu.lucinka
29.09.08,18:19
Dobry den, mozete mi prosim poradit co robit, ak mam podiel na byte (1/5) a spolumajitel ma nechce vyplatit?
Predpokladam, ze mozem poziadat sud o nejake vysporiadanie. Sud da spravit znalecky posudok, ohodnoti byt a prikaze spolumajitelovi aby mi danu ciastku uhradil. Ale asi mu neurci, ze mi tie peniaze musi vyplatit hned. Co ak mi zacne posielat kazdy mesiac 1000sk s tym, ze robi co moze a ja si nijako nepomozem.
Chcela by som vediet co sa bude diat potom ako sud urci nejaku sumu na vyplatenie a ake su moje moznosti.
Dakujem.
monymon
30.09.08,13:18
Pokial sud priamo v rozsudku zohladni schopnosti (resp. lepsie povedane neschopnost) zaplatit penazne plnenie naraz, moze a) urcit na plnenie dlhsiu lehotu (napr. nie do 3 dni, ale do 15 dni od pravoplatnosti rozsudku), b)umoznit splatky. Vtedy s tym vela nenarobis. Ak je zaviazany na plnenie naraz, v rozhodnuti je vzdy lehota, dokedy ma plnit. Pocita sa od pravoplatnosti rozsudku. Ak povinnost nesplni, mozes sa domahat vykonu rozhodnutia exekuciou.
lu.lucinka
01.10.08,07:43
Dakujem, teda sud priamo v tom rozsudku rozhodne o vyplateni naraz alebo v splatkach. Malokto ma viac penazi v hotovosti, takze ak sud umozni splatky, nevies nahodou v akych sumach a casoch sa to pohybuje? Napr. ci to je 15rokov po par korun alebo je to za dva roky vo vacsich sumach. (samozrejme ak to financna situacia dovoluje)
Zaujima ma, ci mam smolu, alebo je nejaka nadej? Lebo dostavat peniaze 20rokov, a bez urokov je ako nedostat skoro ziadne. (nemyslim, ze uroky do toho sud zahrna :(
monymon
01.10.08,10:32
V tvojom pripade by som si to cele tak nezovseobecnovala. Tvoje konanie nie je primarne o penazne plnenie. To, co som pisala, je samozrejme, mozne, ale v tvojom pripade este nevies "kto koho vyplati" . Ak ani spoluvlastnik nebude mat o nehnutelnost zajem, ta sa preda a vytazok sa rozdeli podla podielov. Ak by teda prislo na tie "splatky", musel by on sudu navrhnut taku skutocnost, ty mas samozrejme pravo sa k tomu vyjadrit, on musi zdovadnit, preco ziada splatky a sud zvazi. ale to su velke spekulacie vzhladom k stavu veci (z tvojho textu mam pocit, ze si este asi zalobu nepodala.)
lu.lucinka
01.10.08,13:05
Rozumiem, sud je o vysporiadani a to vyplatenie je len jedna z moznosti. Byva v tom byte a bude tam chciet ostat, ale vzdy to tak nebyva.
Takze ja vlastne len ziadam aby som nebola spoluvlastnikom a sud uz rozhodne, akym sposobom sa to stane, aj ake budu splatky a podobne. Nic som nepodala, este najprv sa chcem dohodnut, ale zaujima ma ako by bola moja sitacia na sude, nech viem z coho vychadzat pri dohadovani.
Dakujem za rady.