Anonymka
09.05.05,08:18
Ahojte. Chcem sa Vás opýtať, ako je to so živnostníkom, keď je PN a je vypísaný. Čo musí platiť (odvody do SP,ZP), či platí aj počas tej doby, alebo nie. Nejaký paragraf mi viete uviesť? Díky moc. :)
zuzanar
09.05.05,07:02
Živnostník počas PN neplatí odvody ani do SP, ani do ZP. Zdravotnú treba informovať o PN - treba zaslať kópiu PN. Ak si platí nemocenské tak má nárok aj na vyplatenie PN-ky.
Johanka
09.05.05,07:08
SZČO si zdravotné poistenie počas PN platí! Je to v zákone od 1.1.2005, aj keď v novele by sa to zase malo zrušiť.
Anonymka
09.05.05,07:31
Áno, ZP platí ale niečo som počula, že keď je povinne poistená (SP), tak neplatí, ale ak je dobrovolne, tak platí.
Johanka
09.05.05,07:49
Platí v každom prípade, pokiaľ mám skúsenosť, nie je tam žiadna väzba na SP.
Anonymka
09.05.05,08:00
Vo VZP mi povedali, že od 1.1.05 platí odvody do ZP v každom prípade. Len teraz neviem, ako je to so sociálnym poistením. Tá pani ma poplietla, keď som volala do Soc.poisťovne. V zákone 461/2003 som čítala, že ani povinne poistená SZČO, ani dobrovolne poistená SZČO neplatí odvody počas PN, ale prosím, potvrdte mi niekto, že je to vážne tak. Pani mi hovorila, že povinná osoba neplatí počas PN, ale dobrovolne p.o. platí. Ako to je teraz?:confused:
Anonymka
09.05.05,10:09
Prosím, poraďte. Súrne.
uko
09.05.05,10:13
pokiaľ viem tak do ZP ozaj musí platiť. to sa potom vyrovná v ročnom zúčtovaní. a do sociálky za dni kedy je PN neplatí
zuzanar
09.05.05,10:42
uko má pravdu. Zmýlila som sa. My sme pre šéfa vybavovali odvody počas PN, ktorá trvala vyše jedného roka. A to neplatenie do ZP platilo minulý rok. Ospravedlňujem sa, že som to pomotala.
Anonymka
09.05.05,11:04
Dík za rady. Takže teda do ZP platí, do SP nie.;)
Jozef Mihál
09.05.05,11:27
§ 140 zákona 461/2003 -

Ods.3: SZČO povinne nem.poistená NEPLATÍ poistné do SP počas práceneschopnosti.
Ods.4: SZČO dobrovoľne nem.poistená NEPLATÍ poistné do SP v čase poberania nemocenského.

Zdravotné poistenie - SZČO platí preddavky v plnej výške i za čas práceneschopnosti.

Od 1.8.2005 ak bude prijatá novela v predpokladanom znení, SZČO, ktorá je nemocensky poistená (povinne či dobrovoľne) bude mať povinné minimum pre platbu preddavku krátené o dobu PN. Pozor, neznamená to doslova, že nebude platiť, bude mať len nižšie povinné minimum pre preddavky a následne i pre ročné zúčtovanie.
Anonymka
09.05.05,11:46
:) Ďakujem aj Vám p. Mihál za odpoveď.
pyton
16.05.05,05:28
Tiež teraz musím riešiť problém SZČO a PN. :( Prosím Vás, tú PN-ku pošlem do SP aj do ZP?
Ako čítam predchádzajúce príspevky, mám otázočku, ako si vypočítam, koľko za tie dni PN nezaplatím do SP? A do tej ZP ako potom s tým ročným zúčtovaním, ktoré sa bude robiť až od 1.8. /?/ a SZČO je chorý v máji, takže mu to nebude vchádzať do roč. zúčtovania??? Mne z toho vychádza, že úplne nespravodlivo tú ZP zaplatí aj počas tejto svojej PN.
Takže SP si asi nejako pokráti asi najbližší mesiac a má nárok aj na nejakú náhradu straty na zárobku?
Ďakujem za spoluriešenie môjho problému.
Johanka
16.05.05,05:42
PN-ku do ZP neposielaš, nakoľko SZČO počas PN platí zdrav.poistenie.
Soc.poistenie vypočítaš na kalendárne dni , počas ktorých je SZČO práceschopná. Teda celé poistné vydelíš počtom kal.dní v mesiaci x počet "práceschopných dní". Treba dávať pozor na to, že každú časť poistného( invalidné, ...) treba počítať zvlášť, kvôli zaokrúhľovaniu. Keby si to rátala ako celok mohla by si obrať SP asi tak o 3 koruny! SZČO dostane nemocenskú dávku vypočítanú tak ako u zamestnancov, tzn. že ak si platí z minima tak nedostane dokopy nič.
pyton
16.05.05,05:50
Ďakujem Johanka!