poruba
29.09.08,23:36
Prosím o radu, nikde v zákonoch som to nenašla....Nájomník mi za nebytové priestory už pol roka nezaplatil ani korunu. Čakala som, chápala som ho, ale už je toho dosť. Mám právo mu zamedziť nejakým spôsobom prístup k jeho majetku v mojich priestoroch (konkrétne rozmýšľam o výmene zámkov), kým mi ten nájom nedoplatí? Priznám sa, že takýto prípad som v zmluve neošetrila...Respektíve - mám tam zakotvené, že môžem vypovedať jednostranne zmluvu z "klasických dôvodov", výpovednú lehotu atď, proste klasické veci. Ale čo robiť v mojom prípade? (Za dobrotu na žobrotu) Môžem to spraviť, alebo ho mám dať na súd?
Ďakujem za odpoveď
feron
30.09.08,08:23
Aj keď tie veci nemáš v zmluve, rieši ich občiansky zákonník (ak je zmluva podľa občianskeho zákonníka a nie podľa obchodného - dve právnické osoby), a je jedno či to v zmluve je alebo nie je, vzťahuje sa na to zákonník. Neplatenie nájomného sa dá považovať za hrubé porušenie zmluvy, čo ťa oprávňuje na okamžité vypovedanie zmluvy, z obč.zákonníka vyplýva, že v tejto situácii máš zádržné právo na hnuteľné veci nájomníka, to znamená, že mu nevydáš zariadenie, ktoré je v tom priestore, kým sa nedohodnete na vysporiadaní dlhu. Zadržiavať veci môžeš len v primeranom rozsahu (napr.nemôžeš mu zadržať niečo, čo podlieha skaze, alebo čo on životne potrebuje), tieto veci však nemôžeš užívať na svoju potrebu. Rovnako nemôžeš k tým veciam prísť nelegálnou cestou (napr.že mu ukradneš auto). Keďže ide o Tvoj priestor, môžeš vymeniť zámky a veci, ktoré ostanú v prejajatom priestore si zatiaľ nechať zadržané. Ak mu dáš (a doručíš) okamžitú výpoveď, potom ten priestor už nie je jeho, ale dlh mu zostáva. ( podľa §663 a nasl. Občianskeho zákonníka, zákon č. 40/1964 Zb.)