koalko
09.05.05,09:25
Je tu niekto kto účtuje sro lekárov? Od 1.1.05 totiž Všeobec.zdravotná poisťovňa chce od lekárov tzv opravné faktúry. Lekár vystaví faktúru pre VšZP a tú ju mu odobrí. V prípade, že suma má byť menšia alebo väčšia vyžadujú tzv. opravnú faktúru, kde použije to isté číslo faktúry a na nej znižuje alebo zvyšuje ten rozdiel. Napr. 1Fa má sumu 22610.-Sk a opravná má byť o 354.-menej tak fak.znie: na základe zmluvy..... opravujem fa.c.-znižujem-fak.sum,u vo Fa.č. o sumu 354.-Sk. Je toto vôbec daňový doklad. A čo tak použiť ťarchopis ,alebo dobropis. Prosím napíšte mi aké máte vy s tým skúsenosti.
Braňo
09.05.05,09:16
Aktualizácie v zdravotníckom softvéri umožňujú vystavovať dobropisy - mám zistené. :D
Zuzka
09.05.05,09:31
Moja skúsenosť nie je veľmi radostná :( , často sa mi nedostane žiadna opravená faktúra a občas ani pôvodná, tú si musím vypýtať, keď príde úhrada. Iba tak zistím, že nejaká bola vystavená. O DBP môžem iba snívať. Ja prikladám k faktúram protokol zo zdrav. poisťovní. DBP sa určite dá vystaviť, ale lekárom je to úplne jedno. Ich zaujíma iba suma, ktorú dostanú a ak je nižšia, tak prečo? :eek:
Tak ako píše Braňo, každý softvér, ktorý umožňuje vystaviť faktúru, umožňuje vystavovať aj dobropisy.
Ďalšia zaujímavá kapitola u lekárov sú vybraté dvadsaťkorunáčky. Keby boli platení podľa toho, koľko ich oficiálne priznajú, tak by nezarobili na slanú vodu. :D
Naďa
09.05.05,10:28
Lákár, pre ktorého spracovávam účtovníctvo fakturáciou svojich výkonov poveril sestričku. Urobila som jej výpis (a aj sebe) podľa uzatvorených zmlúv, čo ktorá poisťovňa vyžaduje v súvislosti s vyúčtovaním výkonov a naučila urobiť dobropis a dofakturáciu. Sestrička sa snaží, ja vysvetľujem a verím, že časom to bude robiť sama a bez problémov.

Toto je moja skúsenosť s lekármi.
koalko
10.05.05,07:03
Ďakujem za odpovede vidím, že s lekármi sú len problémi a stále sa sťažujú, že nemajú peniaze. A na tie 20.-Sk som musela upozorniť p.Dr.,že keď ich vyberá tak by to mala dať do účtovníctva. Je to moja nová klientka a tak vyzerá, že jej predchádzajúca účtovníčka to od nej nevyžadovala. A tak p. Dr. bola veľmi prekvapená, že tie 20.-SK treba zdaniť.
Zuzka
10.05.05,07:45
koalko, ona si myslela, že zo zákona predsa patria jej. :D