plavčík
30.09.08,08:10
Mám problém...dostala som ileus/ nepriechodnosť čriev, alebo inak aj mizerére/ . Po 10 dňoch po operácii mám stále bolesti a rana mi ešte k tomu aj mokvá...
Moc nevydržím sedieť ale aj tak som čo to sa pokúsila vygóógliť na internete, ale našla som toho až prekvapujúco málo. Preto som sa rozhodla obrátiť sem. Je nás tu veľa a možno by niekto mi vedel poradiť hlavne čo robiť aby som sa toho v budúcnosti vyvarovala, lebo mám rozpárané celé brucho a nechcem to už viac zažiť. Ale vraj sa to môže zopakovať. Desím sa toho. Poradíte čo jesť či piť aby som sa tomu vyhla? Mala som strangulačný ileus- vraj so zrastov po operácii slep.čreva/ ale tá už bola pred 10 rokmi...tak neviem.../.
Za každú radu ĎAKUJEM!
velvet
30.09.08,07:22
ahoj
mrzí ma že Ťa zarmútim, ale naozaj sa to vracia...a nič proti tomu nespravíš...môžeš sa zdravšie stravovať, žiadne živočíšne tuky, žiadna kukurica, ani kapusta...ranu si omývaj repíkom lekárskym, je to najlepší liek na na takéto veci...čo sa týka stravovania, určite Ti dá aj lekár potrebné inštrukcie
držím palce
účtovník 007
30.09.08,07:29
Najdôležitejšie je tarez zastaviť mokvanie rany, lebo je ohrozená brušná dutina novými zrastami. Zájdi k lekárovi, možno budú potrebné aj ATB. Okolie rany treba sústavne dezinfikovať, neboj sa potierať aj priamo ranu a v okolí stehov. Pre pacientov po ileóznych stavoch sa odporúča šetriaca diéta a odbúrať stres. Všetko pripravovať na vode, pare. Žiadne vyprážané jedlá. Napríklad sa vôbec neodporúčajú strukoviny. Ak, tak iba rozmixované. Sama zistíš postupne, čo Ti vyhovuje. Skús zadať do vyhľadávača šetriaca diéta.
Prajem skoré uzdravenie:)

PS: ešte doplním, najhoršie je, že tieto stavy sa zvyknú vracať.
plavčík
30.09.08,10:26
Ďakujem za rady...

chcem sa ešte opýtať...viem, že sa to môže vrátiť...a to sa vždy rieši operačne? Nedá sa to dáko rozohnať napr. infúziami?
Bionda
30.09.08,10:33
Ahoj. v tvojom prípade došlo ku zaškrteniu čreva- uškrtená časť odumiera - operácia úplne nevyhnutná. Rozohnať sa to nedá ničím.
Na margo toho mokvania, v lekárni sa dá zohnať Peruánsky balzám, okrem vyplachu peroxidom, by som volila práve tento balzám, prikryť a min 24hod nechať.
Na ARO sme to kedysi dávali na ťažké dekubity, kde sa už odmunreté tkanivo muselo odstraňovať. Efekt bol naozaj.
velvet
30.09.08,10:34
Pokiaľ sa jedná o nepriechodnosť čriev z dôvodu upchatia, tam by mohli pomôcť infúzie plus masáže, cvičenie...ale tomu sa dá predchádzať tak, že nebudeš jesť to, čo tie črevá upcháva...som písala vyššie...či Ti budú robiť problémy aj strukoviny a ostatné hlúboviny, to zistíš sama...nadúvanie, vetry, a podobne
Keď sa vráti "mizerere" to jest pomotanie čriev, to nevylieči žiadny liek...si predstav keď sa Ti domoce vlna na štrikovanie...niekedy to ide len nožnicami...s črevami je to presne tak...pokiaľ sa to pomoce veľmi, odstrihnú aj kus čreva...s tým sú spôsobené ďalšie problémy...
No nestresuj sa už teraz...niekomu sa to vráti, niekomu nie...a ak sa to vráti, tak to nemusí byť o mesiac, ale trebárs aj o 50 rokov...takže kľud :-)...cvič, stravuj sa ako treba pri tomto ochorení, a teraz si hlavne ošetruj ranu, aby sa nezapálila...
Bionda
30.09.08,10:44
Doporučujem tiež skoré pohypovanie- v rámci možností, ale určite áno, nakoľko práve tým sa predchádza zrastom.
plavčík
30.09.08,11:29
ĎAKUJEM...ĎAKUJEM!

Verte , že si všetky rady zoberiem k srdcu, ranu si ošetrujem repíkom a v lekárni mi dali vodičku na omývanie rán/ Dermacyn/ no a stravu samozrejme, pohyb taktiež a v duchu modlidbu, aby sa mi to nevrátilo.

Ešte raz ĎAKUJEM a aj za povzbudenie, ktoré teraz asi najviac potrebujem.

Vidíte aj plavčík potrebuje pomoc;)
mimika36
30.09.08,13:29
Ahoj, ja som bola operovana ked som mala 11 rokov- tiez strangulacny ileus, takmer na rok a den ako mi vyoperovali slepak. Bolest predtym neskutocna, tyzden so mnou mamina chodila k lekarom, ja zvyjajuc sa od bolesti, nikto nevedel, co mi je, vraj len viroza...no ked ma konecne jedna mudra doki dala pod RTG, uz vedela, ze je zle. A ked ma otvorili, este sprdli mojich rodicov, kde so mnou tak dlho boli, ze sme prisli na poslednu chvilu, uz som mala zapalenu pobrusnicu...az v dospelosti som si uvedomila, ze to sranda nie je. Teraz mam pomaly 30, ale odvtedy som problemy nemala. Tiez mi doki odporucaju jest pomenej a castejsie, ale uz teraz si dam hocico, nevyhybam sa ani strukovinam, ci slaninke:D. Ale po operacii viem , ze som dlho drzala dietu. Ako tu pislai predo mnou, ak sa Ti crevo zamota, samo sa neodmota...A ano, vacsinou taketo ileusy pripisuju postoperacne- cize ak si predtym mala nejaku op. na crevach, je to tam zjazvene a skor to narobi problemy ako u zdraveho creva.
S tym mokvanim by som to urcite riesila cez lekara, ale ja by som urcite brala aj homeopatiu...mam s tym dobre skusenosti, ale v Tvojom pripade by som sa obratila na skuseneho homeopata.
PS: Kolko cm Ti vyoperovali? Mne vraj 40cm...asi preto si viem drzat liniu:DVsetko zle je na nieco dobre:cool:
plavčík
01.10.08,11:38
mimika ďakujem za povzbudivé slová. Neviem či mi odstránili črevo. Asi nie, "len " mi odstránili zrasty po slepáku či aj s črevom, to fakt neviem, popritom mi zobrali aj cystu z vaječníka a brucho mám na cca 30cm rozrezané. To mokvanie nie je ani tak "mokvaie" ako skôr keby mi jeden steh zle urobili a s toho mi tečie taká vodička, no už je to oveľa menej. Ak by to neustalo ani do 2 dní tak pôjdem na chirurgiu.

Slniečka moje ĎAKUJEM
petmar
01.10.08,12:26
Nedá mi to sem nenapísať príhodu, ktorú hovorieval môj svokor, ktorý takmer celý život jazdil so sanitkou:
Viezol chorého na "mizerere" z nejakej dediny do nemocnice. Asi sa ponáhľal, lebo dostatl šmyk a prevrátil sa so sanitkou, urobil 1 či dva kotrmelce. A po týchto obratoch sa chorému úplne uľavilo, dokonca svokor tvrdil, že vyzdravel.
No neskúšajte to...!
Glosterka
13.08.09,09:52
Ahoj spolutrpiteľka! Ja som bola operovaná na ileus 2x. Tiež som mala ileus zo zrastov a naposledy to bol ileus intestini tenuis = zauzlenie čreva. Pravdepodobne mi z neho zobrali zopár cm... Neviem presne koľko, pretože som bola akútny stav a hneď ma brali na sálu. Je to pravda, že ileus sa zvykne vrátiť. Ja som istý čas držala šetriacu diétu pre ileus a asi po 2 rokoch som začala postupne prechádzať na normálnu stravu. No po čase sa mi začalo pohoršovať, bolesti, kŕče v črevách... Pred rokom mi objavili ďalšie zrasty v brušnej dutine je ich tam dosť. Hrozí mi ďalšia operácia. Lekár ma upozornil, že musím žiaľ celoživotne držať šetriacu diétu pre ileus. Zadaj si do googla šetriaca diéte pre ileus a nájdeš zaujímavé stránky! Prajem Ti všetko dobré!;)