lili1
30.09.08,08:24
Ahojte poraďáci,

poprosím o radu. do firmy sme kúpili nové počítače. Jeden počítač je nad 30.000,- Sk, a päť počítačov je do 30.000,- Sk. Kúpili sme tri monitory za 6000,- Sk. Na faktúre je vyfakturovaná doprava /2000,- Sk/ a inštalácia /13.000,- Sk/. V internej smernici máme určené DHM nad 30.000,- Sk - účtovanie 042 - majetok do 30.000,- Sk ide hneď do spotreby - 501. Teraz nie som si istá či by som všetko nemala zaradiť do majetku aj počítače do 30.000,- lebo ak sa budú opravovať tak to nebudem mať v majetku. Môžem to dať do nákladov a prípadné faktúry za opravy budú riadne daňovými nákladmi? A moja druhá otázka je, či mám dopravu a inštaláciu rozpočítať na počítače zvlášť alebo to mám zaúčtovať ako samostatne? Ak to mám zaúčtovať samostatne tak na aký účet? A ešte posledná otázka počítač zaúčtujem zvlášť a monitor tiež zvlášť alebo je to súbor hnut. vecí?

Ďakujem za odpovede
lili1
30.09.08,06:51
Prosím neviete mi niekto v tomto poradiť. Sedím tu nad tým a nechcem to spraviť zle. Teraz som to zaúčtovala ako DHM len jeden počítač, monitory a ostatné počítače som dala na účet 501. Je to správne? Díky
lili1
01.10.08,06:23
prosím poraďte mi
botosova
02.10.08,17:45
Co sa tyka tej instalacie, tu rozdel na vsetky kusy PC-cize tym sa zvysi OC a ohladne zakladnej jednotky a monitora, ja by som to uctovala ako subor-cize je to kompletny PC- lebo jedno bez druheho nemoze fungovat-neda sa to pouzivat.
Odpoved na tvoju hlavnu otazku:Pozri si zakon, tam je definicia v pripade OC do 30 000 zvazis dobu pouzivania( ak je doba pouzitia dlhsia ako 1 rok, tak moze byt uctovany ako obstaranie DM.
Dufam, ze je to spravne.
lili1
03.10.08,04:26
ďakujem, dala som to počítač + monitor + inštalácia spolu a dala som to všetko na 042, lebo to budeme používať viac ako 1 rok. Do majetku som to zaradila počítač + príslušenstvo a riadne to budem odpisovať. Je to správne?
evina123
03.10.08,06:47
ďakujem, dala som to počítač + monitor + inštalácia spolu a dala som to všetko na 042, lebo to budeme používať viac ako 1 rok. Do majetku som to zaradila počítač + príslušenstvo a riadne to budem odpisovať. Je to správne?
podľa mňa áno, lebo "počítač" naozaj musíme chápať ako súbor vecí:počítač+monitor+inštalácie+klávesnica+ myš+prípadne iné, lebo jedno bez druhého nefunguje, t.j. nedá sa používať na prácu pre dosiahnutie príjmov. Vždy sme to tak dávali do majetku aj keď to spolu na jeden kus zostavy počítača bolo menej ako 30.000,-, pretože doba použitia je viac ako 1 rok - (treba doplniť smernicu o tieto prípady). A ešte diskusiu sme mali aj ohľadne tlačiarne - tiež samostatne bez počítačov nefunguje, problém bol keď to bola sieťová alebo ju používali pri viacerých počítačoch ako lokálnu. A pri počítačoch+príslušenstve treba naozaj dôsledne rozlišovať čo je oprava a čo technické zhodnotenie - pretože ak sa ti niečo pokazí, musíš to opraviť - ale ak tú pokazenú časť nahradíš niečím modernejším, technicky lepším, môže ísť o technické zhodnotenie.