apo
30.09.08,10:25
Pred rokom 2004 pri kontrole DPH som sa stretol s tým, že z materiálu, ktorý bol zabudovaný v rozostavanej stavbe nebolo možné odpočítať daň pri novej registrácii. Odpočet by bol možný iba ak by materiál bol na sklade.

Dnes mám klienta s takýmito parametrami.

Nakúpil stavebný materiál s dňom dodania 23.9.2008
Faktúra s ktorou prekročil obrat 1.500.000 bola vystavená 18.9.2008.
Dnes je 30.9.2008.

Čo môžeme spraviť, aby bolo možné z nakúpeného materiálu odpočítať daň, pomôže ak dáme žiadosť na registráciu dňa 30.9.2008?

Ďakujem.

apo
Vladimír Ozimý
30.09.08,09:35
ak bol materiál spotrebovaný nie je možnosť odpočtu v tomto prípade...pretože ho neevidujete na sklade ako zásobu. museli by ste byť registrovaný pred dňom kedy došlo k spotrebe.
apo
30.09.08,09:49
V uvedenom prípade pred rokom 2004 som argumentoval tým, že účet 042 nie je spotreba materiálu. Vtedy mi dokonca tvrdili, že ak by sme spomenutý materiál aj mali na sklade aj tak by sa nedal urobiť odpočet dane pri novej registrácii, museli by sme ho mať zaúčtovaný na účte 504 nie 501 pri metóde B. Nepomohlo nič, vytiahli akési usmernenie z DRSR kde bolo uvedené, že odpočet nie je možný z materiálu.

Od tej doby sa ale zmenila definícia toho čo je TOVAR. Tovarom v širšom zmysle slova je aj stavba.

Takže ozaj sa nedá urobiť odpočet z materiálu, ktorý je ako súčasť nedokončenej stavby?

Ďakujem.

apo
Vladimír Ozimý
30.09.08,11:55
V uvedenom prípade pred rokom 2004 som argumentoval tým, že účet 042 nie je spotreba materiálu. Vtedy mi dokonca tvrdili, že ak by sme spomenutý materiál aj mali na sklade aj tak by sa nedal urobiť odpočet dane pri novej registrácii, museli by sme ho mať zaúčtovaný na účte 504 nie 501 pri metóde B. Nepomohlo nič, vytiahli akési usmernenie z DRSR kde bolo uvedené, že odpočet nie je možný z materiálu.

Od tej doby sa ale zmenila definícia toho čo je TOVAR. Tovarom v širšom zmysle slova je aj stavba.

Takže ozaj sa nedá urobiť odpočet z materiálu, ktorý je ako súčasť nedokončenej stavby?

Ďakujem.

apo

ja som myslel že tovar bol spotrebovaný v rámci spotreby pri stavebných prácach pre klienta a nie pre vytvorenie majetku vo vlastnej réžii...
v takomto prípade je to však iné :). Tam nárok je na odpočítanie dane z materiálu ktorý je na sklade aj taký ktorý vstupuje do ceny stavby na 042. To platí od 1.5.2004
apo
30.09.08,12:39
Ďakujem,

odpovedal si správne, ja som len tému rozšíril aby som vedel čo je v tejto oblasti nové a POTVRDIL si čo som očakával, že ak je materiál zabudovaný do investície je nárok na odpočet.

Ale to už bola druhá otázka.

Ďakujem pekne.

apo