Stefan01
09.05.05,08:43
Dobrý deň chcel by som sa opýtať, keď mám auto ktoré nie je napísané na moje meno a chcem ho využívať na služobné účely musím uzavrieť zmluvu o prenájme vozidla a či musí majiteľ platiť daň.Ďakujem:-)
Johanka
09.05.05,07:02
Nerozumiem celkom otázke, ale ak si podnikateľ a prenajal si si automobil , ktorý budeš využívať na podnikateľské účely, treba mať zmluvu o prenájme a na toto auto musí byť zaplatená daň z motorového vozidla.
dara
09.05.05,07:42
Súhlasím s Johankou.
Stefan01
09.05.05,08:34
Ja mám zaujem to auto neskôr prepísať na mňa ale dovtedy by som ho chcel využiť na podnikatelské účely ako súkromná osoba auto je napísané na súkromnú osobu
Johanka
09.05.05,09:16
Ty si majiteľ auta ako súkr.osoba? Alebo sa jedná o inú osobu?Vlastne je to jedno, ale ak si ty ako súkr.osoba majiteľ, nemôžeš si napísať sám zo sebou nájomnú zmluvu. V týchto prípadoch sa zmluva nepíše, len sa zaplatí daň .
Stefan01
09.05.05,09:26
Nie majiteľom je iná súkromná osoba ja to auto iba iba používam a chcel by som si písať cesťaky majiteľom firmy je môj otec.čo potrebujem? Ďakujem pekný deň:-)
Johanka
09.05.05,09:30
Otec je majiteľom auta alebo firmy, v ktorej pracuješ ? Alebo to že je otec majiteľom firmy je len preklep?
Zita5
09.05.05,09:34
Já kladenú otázku zadávateľom považujem za nejasnú , treba odkryť všetko čo myslíš . Rozpíš to podrobnejšie , pretože ťažko sa odpovedá , keď všetko treba ťahať z človeka ako z chlpatej deky .
Stefan01
09.05.05,09:37
Otec je majiteľom Firmy v ktorej pracujem ja som riaditeľ.Auto som kúpil od kamaráta ale ešte ho nechcem prepisovať na mojen meno a či si môžem robiť cesťáky?A čo musím spraviť aby to bolo v poriadku (zaplatiť cestnú daň..atď)Ďakujem.
Johanka
09.05.05,09:49
Ty si nejaky komplikovany! Problem nie je velky, len ho treba jasne formulovat. Takze mam doplnujuce otazky: Kupil si auto a nie je napisane na teba?

Si zamestnanec v otcovej firme a chces chodit na prenajatom aute na služobné cesty?
Zita5
09.05.05,09:53
Otec je majiteľom Firmy v ktorej pracujem ja som riaditeľ.Auto som kúpil od kamaráta ale ešte ho nechcem prepisovať na mojen meno a či si môžem robiť cesťáky?A čo musím spraviť aby to bolo v poriadku (zaplatiť cestnú daň..atď)Ďakujem.
Otec musí spísať zmluvu o prenájme s vlastníkom vozidla / podľa všetkého to vychádza na Tvojho kamaráta /, zaplatiť cestnú daň a potom môžete ako firma využívať toto motorové vozidlo .
Stefan01
09.05.05,09:57
Ano auto som kúpil ale nie je napísané na mňa.A chcem ho využívať na služobné účely v otcovej firme v ktorej som zamestnaný.
Johanka
09.05.05,10:11
Zita5 Ti napisala jednu možnosť a druhá je táto: daj si auto napísať na seba a ako zamestnanec si budeš robiť vyúčtovanie cestovných výdavkov ( máš nárok na spotrebované PHL a základnú náhradu za prejazdené km- podrobne par 3 Zákona o cestovných náhradách). Na druhej strane tento zákon nevyžaduje , aby zamestnanec išiel na pracovnú cestu na vlastnom motorovom vozidle. Podľa mojich skúseností ak ide zamestnanec na pracovnú cestu na inom ako vlastnom motorovom vozidle, zamestnávateľ mu to zvyčajne písomne povolí a vyžaduje , aby to vozidlo bolo havarijne poistené. Ale to sú veci, ktoré majú firmy v interných smerniciach.
martinh
13.09.05,09:30
Ja by som sa chcel opýtať. Môžem používať auto ktoré vlastní otec (otec nie je podnikateľ) na služobné účely a dávať sa jazdy do nákladov??? Ja som SZČO. Čo musím všetko spraviť aby som mohol auto používať a dávať si to do nákladov???
zuzanar
13.09.05,09:36
Otec musí zaplatiť za auto daň z motorových vozidiel. Táto daň nie je tvojím nákladom. Napíšete si zmluvu o prenájme vozidla. Na porade nájdeš vzor. Potom môžeš veselo jazdiť.
martinh
13.09.05,09:39
Otec musí zaplatiť za auto daň z motorových vozidiel. Táto daň nie je tvojím nákladom. Napíšete si zmluvu o prenájme vozidla. Na porade nájdeš vzor. Potom môžeš veselo jazdiť.
A potom si môžem tie jazdy aj s PHL dávať do nákladov??? Dík moc
Pepa
13.09.05,09:58
Do nákladov si budeš dávať:

priemerná spotreba x cena PHL
------------------------------ x počet km /viesť evidenciu jázd/
100
zuzanar
13.09.05,10:11
Ďalej si môžeš dať do nákladov nájomné ak sa dohodnete na nejakom, opravy a údržbu auta, ( pneumatiky, olej, ...). Všetko to musí byť uvedené v zmluve o prenájme. V prípade, že si platca DPH môžeš si uplatniť DPH z nákupu pohonných hmôt.
STRELEC
13.09.05,10:22
Ďalej si môžeš dať do nákladov nájomné ak sa dohodnete na nejakom, opravy a údržbu auta, ( pneumatiky, olej, ...). Všetko to musí byť uvedené v zmluve o prenájme. V prípade, že si platca DPH môžeš si uplatniť DPH z nákupu pohonných hmôt.Uvažovaný efekt zníži, že otec by mal priznať prípadný príjem z prenajatia vozidla po znížení o náklady (ak má aj iné zdaniteľné príjmy a ...).
ing.erika
16.10.05,09:55
Ďalej si môžeš dať do nákladov nájomné ak sa dohodnete na nejakom, opravy a údržbu auta, ( pneumatiky, olej, ...). Všetko to musí byť uvedené v zmluve o prenájme. V prípade, že si platca DPH môžeš si uplatniť DPH z nákupu pohonných hmôt.
dobrý deň, mám rovnaký problém - otec je majiteľom auta, ale ja by som ho chcela používať na podnikanie. máme spísanú zmluvu o prenájme. chcem sa len uistiť, či to takto môže byť:
- môže sa za nájomné dať len "symbolická koruna"? (alebo napr. len 100sk na mes.)
- môže sa do zmluvy zakotviť aj to, aby som si mohla dať do N aj daň z MV, ktorú zaplatí otec?

ďakujem pekne za odpoveď.

Erika
ondrejvla
16.10.05,10:52
dobrý deň, mám rovnaký problém - otec je majiteľom auta, ale ja by som ho chcela používať na podnikanie. máme spísanú zmluvu o prenájme. chcem sa len uistiť, či to takto môže byť:
- môže sa za nájomné dať len "symbolická koruna"? (alebo napr. len 100sk na mes.)
- môže sa do zmluvy zakotviť aj to, aby som si mohla dať do N aj daň z MV, ktorú zaplatí otec?

ďakujem pekne za odpoveď.

ErikaV príspevku od Zuzanar som čítala, že si nemôžeš dať do nákladov zaplatenú daň z prenajatého MV, čo sa mi zdá dosť nelogické, lebo načo by bola otcovi zaplatená daň, keď nie je podnikateľ, a ako občan ju vôbec platiť nemusí, to je môj názor. No možno sa mýlim, nemala som takýto problém, ale voľajako sa mi tento postup nezdá. Skutočne ju nemožno pri prenájme dať do nákladov !
Erika, zmluvu môžeš urobiť aj na nižšiu cenu, len s tou "Maticovskou" korunou by som to nepreháňala. Symbolickú korunu platí len Matica za nadobudnutý majetok, mestá prenajímajú cesty k areálom, ktoré slúžia pre verejnosť tiež za túto cenu, ale ty to radšej neskúšaj.
O dani z MV som sa vyjadrila vyššie. Budem rada, ak sa pripojí niekto, kto má konkrétne skúsenosti.
Zuzanar vyššie píše, že :
ďalej si môžeš dať do nákladov nájomné ak sa dohodnete na nejakom, opravy a údržbu auta, ( pneumatiky, olej, ...). Všetko to musí byť uvedené v zmluve o prenájme. V prípade, že si platca DPH môžeš si uplatniť DPH z nákupu pohonných hmôt,
ale v tom prípade, nemôžeš účtovať aj tak, ako píše Pepa:
Do nákladov si budeš dávať:

priemerná spotreba x cena PHL
------------------------------ x počet km /viesť evidenciu jázd/
100
Opravujem :
Tento prípad, ktorý navrhujem je pri používaní súkromného vozidla nezahrnutom do podnikania. V tom prípade by som navrhovala takto :





priemerná spotreba : 100 x počet km x cena PHM = prvý výpočet














koeficient x počet km = druhý výpočet









Spočítaš obidva výpočty a máš náhrady za cestu.Samozrejme prikladáš aj knihu jázd.
Ja som mala svoje súkromné MV nezahrnuté do podnikania, daň z MV som mala zaúčtovnú v nákladoch, kontrola nemala žiadne námietky. Avšak je pravdou, že to bolo moje MV, nie prenajaté.
ing.erika
16.10.05,12:27
V príspevku od Zuzanar som čítala, že si nemôžeš dať do nákladov zaplatenú daň z prenajatého MV, čo sa mi zdá dosť nelogické, lebo načo by bola otcovi zaplatená daň, keď nie je podnikateľ, a ako občan ju vôbec platiť nemusí, to je môj názor. No možno sa mýlim, nemala som takýto problém, ale voľajako sa mi tento postup nezdá.
Erika, zmluvu môžeš urobiť aj na nižšiu cenu, len s tou "Maticovskou" korunou by som to nepreháňala. Symbolickú korunu platí len Matica za nadobudnutý majetok, mestá prenajímajú cesty k areálom, ktoré slúžia pre verejnosť tiež za túto cenu, ale ty to radšej neskúšaj.
O dani z MV som sa vyjadrila vyššie. Budem rada, ak sa pripojí niekto, kto má konkrétne skúsenosti.
Zuzanar vyššie píše, že :
ďalej si môžeš dať do nákladov nájomné ak sa dohodnete na nejakom, opravy a údržbu auta, ( pneumatiky, olej, ...). Všetko to musí byť uvedené v zmluve o prenájme. V prípade, že si platca DPH môžeš si uplatniť DPH z nákupu pohonných hmôt,
ale v tom prípade, nemôžeš účtovať aj tak, ako píše Pepa:
Do nákladov si budeš dávať:

priemerná spotreba x cena PHL
------------------------------ x počet km /viesť evidenciu jázd/
100
Tento prípad by mohol byť pri používaní súkromného vozidla nezahrnutom do podnikania. Treba sa rozhodnúť, ktorú variantu budeš používať, tak musí byť aj stanovená zmluva. A mám pocit, že by tam mal byť ešte aj koeficient, či sa mýlim? V tom prípade by som navrhovala takto :

priemerná spotreba : 100 x počet km x cena PHM = prvý výpočet


koeficient x počet km = druhý výpočet





Spočítaš obidva výpočty a máš náhrady za cestu.Samozrejme prikladáš aj knihu jázd.
Ja som mala svoje súkromné MV nezahrnuté do podnikania, daň z MV som mala zaúčtovnú v nákladoch, kontrola nemala žiadne námietky. Avšak je pravdou, že to bolo moje MV, nie prenajaté.
ďakujem pekne Vlasti za takéto podrobné vysvetlenie. chcem sa ale ešte opýtať, aký je ten koeficient? ď.
Pepa
16.10.05,14:56
Vlasti:
- mala si súkromné - vlastné MV nezahrnuté do podnikania - daň z MV je tvojim nákladom
- auto prenajaté - požičané - daň z MV nie je tvojim nákladom
Tebou navrhovaný výpočet - Vlastička je to to isté ako v mojom príspevku.
Ak sa mýlim, opravte ma.
ondrejvla
16.10.05,15:01
Je to 6,20 Sk za km od 1.11.2004 sa môže pre súkromné MV nezahrnuté v majetku podnikateľa počítať tento koeficient - t.j. sadzba základnej náhrady za každý kilometer.
Výška sadzby základnej náhrady je upravená v nadväznosti na ustanovenie §7, odst. 2 ZCN opatrením MPSVaR č.260/2004 Z.z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.
Ak máš časopis Dane a účtovníctvo 4/2005, na strane 44-76 nájdeš veľa príkladov k tejto problematike a zároveň tam nájdeš, že máš nárok daň z MV zaúčtovať do tvojich nákladov i pri tomto prípade.
ondrejvla
16.10.05,15:07
Vlasti:
- mala si súkromné - vlastné MV nezahrnuté do podnikania - daň z MV je tvojim nákladom
- auto prenajaté - požičané - daň z MV nie je tvojim nákladom
Tebou navrhovaný výpočet - Vlastička je to to isté ako v mojom príspevku.
Ak sa mýlim, opravte ma.
No Erika, teraz som skutočne v pomykove, práve preto som siahla po citovanom časopise, tam som zistila, že by som mala mať pravdu.

Do nákladov si budeš dávať:

priemerná spotreba x cena PHL
------------------------------ x počet km /viesť evidenciu jázd/
100

Toto je skopírované tvoje navrhovanie výpočtu, ale tam som nenašla základnú sadzbu náhrad, tzv.koeficient

No a tá daň z MV, teraz už nie som si istá, že som ozaj Vlasta.
Ak máš možnosť pozrieť si tento časopis, vrelo ti ho odporúčam. Ale možno skutočne nemám pravdu, nejdem sa škriepiť, som zvedavá, či sa pridá niekto, kto má inú skúsenosť.
Pepa
16.10.05,15:12
Pri používaní motorového vozidla nezahrnutého v obchodnom majetku, ktorý je vypožičaný, resp. prenajatý, je možné ako daňový výdavok pri prevádzke motorového vozidla uplatňovať preukázateľné výdavky v podobe:
- nájomného
- výdavkov na spotrebované pohonné látky
- opráv a údržby, ak je to v nájomnej zmluve dohodnuté
- technidkého zhodnotenia prenajatého majetku, ak je to dohodnuté
- ďalších prevádzkových výdavkov súvisiacich s použitím MV /diaľničné poplatky,
parkovné a pod/
Nie je možné uplatniť priamo ako daňový výdavok poistné /zákonné, či havarijné/ alebo daň z MV.
Je však možné dohodnúť, že tieto výdavky /uhrádzané prenajímateľom/ budú zahrnuté v cene nájomného.
Základná náhrada za každý km jazdy - v tomto prípade nie.
Pepa
16.10.05,15:15
Vlastička, v žiadnom prípade sa nebudeme škriepiť - preboha to nie.
Vlasti - jedná sa o požičané auto - základná náhrada nie - toto je pri súkromnom automobile nezahrnutom v obchodnom majetku.

Pridá sa niekto?
sway
16.10.05,15:51
dobrý deň, mám rovnaký problém - otec je majiteľom auta, ale ja by som ho chcela používať na podnikanie. máme spísanú zmluvu o prenájme. chcem sa len uistiť, či to takto môže byť:
- môže sa za nájomné dať len "symbolická koruna"? (alebo napr. len 100sk na mes.)
- môže sa do zmluvy zakotviť aj to, aby som si mohla dať do N aj daň z MV, ktorú zaplatí otec?

ďakujem pekne za odpoveď.

Erika
V tomto príspevku sa nedá dať súhlas k jednotlivým príspevkom,tak ja mám takýto názor:

- nájom môže byť aj tých 100,-
- do nákladov ide dľa príspevku 464 od PEPA
- daň nemôžeš dať do nákladov, musíš ju však zaplatiť za iného daňovníka (otca) je to podmienka ak chceš auto používať na podnikanie, tvorí pripočítateľnú položku v PÚ a v JÚ výdavok NDZ.

************

;)
ing.erika
16.10.05,16:29
Vlastička, v žiadnom prípade sa nebudeme škriepiť - preboha to nie.
Vlasti - jedná sa o požičané auto - základná náhrada nie - toto je pri súkromnom automobile nezahrnutom v obchodnom majetku.

Pridá sa niekto?
veľmi vám všetkým ďakujem, že ste sa zapojili do vyriešenia mojej otázky. pre ujasnenie to zhrniem:môj otec zaplatí daň z MV, podpíšeme nájomnú zmluvu, kde zakotvíme, že všetky výdavky spojené s opravou, údržbou a pod. budem uhrádzať ja. teda do N si dám tieto spomínané výdavky. daň z MV si do N nedám!!!

chcem sa ale ešte spýtať - ak pre mňa neplatí náhrada 6,20Sk, podľa ktorého vzorca si teda vypočítam náhrady za cesty? podľa tohto:
priemerná spotreba x cena PHL
------------------------------ x počet km /viesť evidenciu jázd/
100
ondrejvla
16.10.05,16:53
Vlastička, v žiadnom prípade sa nebudeme škriepiť - preboha to nie.
Vlasti - jedná sa o požičané auto - základná náhrada nie - toto je pri súkromnom automobile nezahrnutom v obchodnom majetku.

Pridá sa niekto?
Erika,
teraz som si našla kúsok času a prezrela som si celý problém ešte raz. Ospravedlňujem sa, skutočne som vychádzala z toho, že som mala vlastné MV nezahrnuté v obchodnom majetku, čiže pri tomto prípade nie je možná alternatíva koeficientu a dane z MV do nákladov, pri rýchlom "prečítaní" citovaného časopisu som vychádzala z toho, že je to aj pri prenajatom. Ešte raz sa ospravedlňujem, skutočne je to len pri vlastnom.
Prepáčte, každý sa mýli, aj Boh sa pomýlil, keď stvoril Hitlera!
Mea culpa !
ondrejvla
16.10.05,16:56
Ešte jeden návrh pre Eriku, nebolo by pre teba výhodnejšie, keby si kúpnou zmluvou zakúpila MV na seba ako občana, mala by si viac možností. Ale je to skutočne len môj subjektívny návrh.
sway
16.10.05,16:56
áno, tak je to Ok!!!
sway
16.10.05,17:01
Erika,
teraz som si našla kúsok času a prezrela som si celý problém ešte raz. Ospravedlňujem sa, skutočne som vychádzala z toho, že som mala vlastné MV nezahrnuté v obchodnom majetku, čiže pri tomto prípade nie je možná alternatíva koeficientu a dane z MV do nákladov, pri rýchlom "prečítaní" citovaného časopisu som vychádzala z toho, že je to aj pri prenajatom. Ešte raz sa ospravedlňujem, skutočne je to len pri vlastnom.
Prepáčte, každý sa mýli, aj Boh sa pomýlil, keď stvoril Hitlera!
Mea culpa !
Vlasti, ale ten výpočet na spotrebu PHM je OK (???), len tá daň tam nepatrí.
Alebo ideál je dokladovať bločky na jazdy a je to úplne čisté. Ale ak ich nemá dozadu tak podľa toho vzorca. - môj názor.
ondrejvla
16.10.05,17:15
Vlasti, ale ten výpočet na spotrebu PHM je OK (???), len tá daň tam nepatrí.
Alebo ideál je dokladovať bločky na jazdy a je to úplne čisté. Ale ak ich nemá dozadu tak podľa toho vzorca. - môj názor.
Áno výpočet je OK, ale pri vlastnom MV tá daň tam patrí, nepatrí tam zákonné poistné, ani havarijné. Bločky som vždy dokladovala vždy pri knihe jázd.
Daň mi kontrola nevyhodila, súhlasila v plnej výške.
V spomínamom časopise Dane a účtovníctvo 4/2005 Ing.Strahlová súhlasí s daňou z MV pri vlastnom MV nezahrnutom do podnikania uplatniť ako VOZD.
Tak len toľko. Som zvedavá na ostatné názory.
sway
16.10.05,17:18
Vlasti, tak si rozumieme, je to všetko. Je to tak ako hovoríš.
ondrejvla
16.10.05,17:22
Vlasti, tak si rozumieme, je to všetko. Je to tak ako hovoríš.
Fajn, dúfam, že si Erika vyberie to, čo je správne.
Pekný večer.
ing.erika
16.10.05,18:48
Áno výpočet je OK, ale pri vlastnom MV tá daň tam patrí, nepatrí tam zákonné poistné, ani havarijné. Bločky som vždy dokladovala vždy pri knihe jázd.
Daň mi kontrola nevyhodila, súhlasila v plnej výške.
V spomínamom časopise Dane a účtovníctvo 4/2005 Ing.Strahlová súhlasí s daňou z MV pri vlastnom MV nezahrnutom do podnikania uplatniť ako VOZD.
Tak len toľko. Som zvedavá na ostatné názory.
juuuuuj, veeeeľmi vám ďakujem. mám v tom už aj ja jasnejšie. chcem sa opýtať už len na ten vzorec:
(bločky budem mať určite z PHM, knihu jázd taktiež)

budem to počítať podľa toho, čo si mi napísala, Vlasti?

priemer. spotreba = 100 x počet km x cena PHM = prvý výpočet
koeficient x počet km = druhý výpočet

alebo podľa vzorca:
priemer. spotreba x cena PHM
---------------------------- x počet km
100

ďakujem. Erika
ondrejvla
17.10.05,07:34
juuuuuj, veeeeľmi vám ďakujem. mám v tom už aj ja jasnejšie. chcem sa opýtať už len na ten vzorec:
(bločky budem mať určite z PHM, knihu jázd taktiež)

budem to počítať podľa toho, čo si mi napísala, Vlasti?

priemer. spotreba = 100 x počet km x cena PHM = prvý výpočet
koeficient x počet km = druhý výpočet

alebo podľa vzorca:
priemer. spotreba x cena PHM
---------------------------- x počet km
100

ďakujem. Erika
Erika, to som si aj ja myslela, že mám jasnejšie, ale je to omyl, keď si pozrieš vyššie, zistíš, že:
1/ nemôžeš počítať podľa žiadneho vzorca, lebo to nie je tvoje MV nezaradené do obchodného majetku
2/ budeš mať zmluvu o prenájme, čo môžeš účtovať tiež nájdeš vyššie,
3/ ak by si uvažovala nad mojim návrhom :
Ešte jeden návrh pre Eriku, nebolo by pre teba výhodnejšie, keby si kúpnou zmluvou zakúpila MV na seba ako občana, mala by si viac možností. Ale je to skutočne len môj subjektívny návrh.
ktorý bol vyššie, vtedy by si mohla použiť spomínaný výpočet.
Pozri ešte raz Erika všetky príspevky, nerada by som, aby si urobila chybu.
Pepa
17.10.05,07:45
No Erika si popletená?
Náklady na spotrebované pohonné hmoty:
Pri prenajatom vozidle si dávaš do nákladov spotrebu PH - ten vzorec znamená:
Priemerná spotreba /tá sa udáva na 100 km/ x cena PH podelíš to stomi - dostávaš "cenu" na l km a ten vynásobíš počtom km, ktoré si vydokladuješ v evidencii jázd /skrátka musíš mať nejakú evidenciu/.
Ak by si zrealizovalá návrh od Vlasty /auto by bolo tvoje vlastné/ mohla by si si k tomu čo som uviedla pripočítať základnú náhradu /t.č. 6,20 Sk/km/.
Za súčasného stavu /požičané,prenajaté/ platí odsek l.
Evanka
17.10.05,07:55
Erika, jednoznačne si daj prepísať vozidlo na seba. Urobiť kúpnu zmluvu s otcom nebude problém. V tom prípade je to vozidlo tvoje vlastné a môžeš uplatniť aj daň z MV, ale čo je dôležitejšie, ak ho nevložíš do podnikania, aj 6.20/km a to nie je na zahodenie.
MMiro
17.10.05,08:28
myslim, ze sa odpovedami na podla mna jasne polozenu otazku vsetci nejako omylom odchylili. Moze teda niekto kto si je isty svojou odpovedou jasne odpovedat na povodne polozenu otazku?:

osobne by mna tiez zaujimala odpoved na tuto otazku:

je mozne si uplatnovat v uctovnictve danovo uznatelne naklady z prenajateho vozidla? (zmluva o prenajme motoroveho vozidla)
Majitel auta je sukromna osoba, ktora neplati cestnu dan.

Za akych podmienok je mozne si uplatnovat naklady - spotrebu paliva pripadne ostatne naklady na udrzbu ak jediny kto pouziva motorove vozidlo je podnikatel, ktory uzavrel zmluvu s fyzickou osobou (majitelom auta).

dakujem za vysvetlenie osobe, ktora ma v tom jasno.

pozdravujem.



Pri používaní motorového vozidla nezahrnutého v obchodnom majetku, ktorý je vypožičaný, resp. prenajatý, je možné ako daňový výdavok pri prevádzke motorového vozidla uplatňovať preukázateľné výdavky v podobe:
- nájomného
- výdavkov na spotrebované pohonné látky
- opráv a údržby, ak je to v nájomnej zmluve dohodnuté
- technidkého zhodnotenia prenajatého majetku, ak je to dohodnuté
- ďalších prevádzkových výdavkov súvisiacich s použitím MV /diaľničné poplatky,
parkovné a pod/
Nie je možné uplatniť priamo ako daňový výdavok poistné /zákonné, či havarijné/ alebo daň z MV.
Je však možné dohodnúť, že tieto výdavky /uhrádzané prenajímateľom/ budú zahrnuté v cene nájomného.
Základná náhrada za každý km jazdy - v tomto prípade nie.
Sirka
17.10.05,08:31
Ahojte poradaci,

mam podobny problem o prenajme vozidla.Presla som si tuto temu asi dvakrat a z tych vzorcov so uplne mimo.
S priatelom mame firmu s.r.o.. On je majitelom MV, kt. by sme chceli prenajat do nasej firmy, cize on ako fyzicka osoba a zaroven konatel.Teraz neviem, vzorec na vypocet s koeficientom, ci bez. Bloky za PHM musia byt,alebo nie? A co sa tyka ces.dane, do kolkych dni musi byt zaplatena po podpisani takejto zmluvy a v nasom pripade kym, fyzickou osobou?

Dakujem krasne za odpoved a prajem pekny den
Pepa
17.10.05,08:58
myslim, ze sa odpovedami na podla mna jasne polozenu otazku vsetci nejako omylom odchylili. Moze teda niekto kto si je isty svojou odpovedou jasne odpovedat na povodne polozenu otazku?:

osobne by mna tiez zaujimala odpoved na tuto otazku:

je mozne si uplatnovat v uctovnictve danovo uznatelne naklady z prenajateho vozidla? (zmluva o prenajme motoroveho vozidla)
Majitel auta je sukromna osoba, ktora neplati cestnu dan.

Za akych podmienok je mozne si uplatnovat naklady - spotrebu paliva pripadne ostatne naklady na udrzbu ak jediny kto pouziva motorove vozidlo je podnikatel, ktory uzavrel zmluvu s fyzickou osobou (majitelom auta).

dakujem za vysvetlenie osobe, ktora ma v tom jasno.

pozdravujem.
Podmienky:
- zmluva o prenájme - máš
- daň z MV /neviem či je podmienkou/ - ale prihlásiť a zaplatiť.
A je to.
MMiro
17.10.05,09:01
Podmienky:
- zmluva o prenájme - máš
- daň z MV /neviem či je podmienkou/ - ale prihlásiť a zaplatiť.
A je to.

vdaka, PEPO.

je to naozaj tak? kolko dneska cini cestna dan pre 1,3 kW, - felicia, nevies nahodou?

vdaka
Miro
Pepa
17.10.05,09:07
Je to vec VUC - vyberá to síce DÚ - podľa toho kam patríš.Pozri na nete - je to tam.
A k tej zmluve - treba tam dať aj tie opravy a údržbu, aby si si to mohol dať do nákladov.
Evanka
17.10.05,09:14
Ahojte poradaci,

mam podobny problem o prenajme vozidla.Presla som si tuto temu asi dvakrat a z tych vzorcov so uplne mimo.
S priatelom mame firmu s.r.o.. On je majitelom MV, kt. by sme chceli prenajat do nasej firmy, cize on ako fyzicka osoba a zaroven konatel.Teraz neviem, vzorec na vypocet s koeficientom, ci bez. Bloky za PHM musia byt,alebo nie? A co sa tyka ces.dane, do kolkych dni musi byt zaplatena po podpisani takejto zmluvy a v nasom pripade kym, fyzickou osobou?

Dakujem krasne za odpoved a prajem pekny denPrečo chcete prenajať vozidlo firme? Treba zvážiť, či je to výhodné. Záleží na tom, koľko ciest robí z titulu konateľa, aké sú náklady na údržbu vozidla a pod.
Sirka
17.10.05,10:49
Ahoj Evanka, auto je vacsinou vyuzivane na podnikatelske ucely( neratajuc parkrat cestu do obchodu) co je cca 3000 km/mes.. MV urcite chceme dat na firmu, no asi az od noveho roka, kedze poistka je uz zaplatena do konca roka fyzickou osobou. Len teraz neviem, ked budem mat zmluvu o prenajme, co vsetko si mozem ako s.r.o. dat do nakladu a na co je mozny odpocet dph( sme platci) A samozrejme ako si vyratat najomne, podla ktoreho vzorca.
A este jedna otazka,aky rozdiel,ciselne, je medzi autom, kt.je v prenajme s.r.o. a autom, kt. je vo vlastnictve s.r.o.,aky je rozdiel v odpocte dph, vydajoch, cest.dan......

Dakujem krasne.
ing.erika
17.10.05,11:36
No Erika si popletená?
Náklady na spotrebované pohonné hmoty:
Pri prenajatom vozidle si dávaš do nákladov spotrebu PH - ten vzorec znamená:
Priemerná spotreba /tá sa udáva na 100 km/ x cena PH podelíš to stomi - dostávaš "cenu" na l km a ten vynásobíš počtom km, ktoré si vydokladuješ v evidencii jázd /skrátka musíš mať nejakú evidenciu/.
Ak by si zrealizovalá návrh od Vlasty /auto by bolo tvoje vlastné/ mohla by si si k tomu čo som uviedla pripočítať základnú náhradu /t.č. 6,20 Sk/km/.
Za súčasného stavu /požičané,prenajaté/ platí odsek l.
no, myslela som si, že už to mám v tom jasno, ale žiaľ hlboko som sa mýlila!!! :(
ďakujem aj tak za vyvedenie z omylu. je mi jasné, že by teda bolo pre mňa výhodnejšie, keby to auto bolo moje. ale ja som tak trochu v zamotanej situácii:
mám živnosť, ale zároveň som tento mesiac založila s. r. o.; do konca roka by som živnosť chcela zrušiť a od nového roka by som chcela všetky nové zmluvy s partnermi uzatvárať už ako s. r. o.;
to auto, resp. PHM, by som si chcela ale ešte uplatniť v N živnosti. začiatko roka totiž chcem vziať iné auto na lízing, ktoré už dám do s. r. o. myslela som teda, že na tých pár mesiacov sa mi už neoplatí kupovať od otca auto, ale že ho budem mať len v prenájme.
neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne. čo mi teda poradíte? predsa len kúpiť od otca to auto?
veeeeeľmi vám ešte raz ďakujem. Erika
Pepa
17.10.05,12:15
no, myslela som si, že už to mám v tom jasno, ale žiaľ hlboko som sa mýlila!!! :(
ďakujem aj tak za vyvedenie z omylu. je mi jasné, že by teda bolo pre mňa výhodnejšie, keby to auto bolo moje. ale ja som tak trochu v zamotanej situácii:
mám živnosť, ale zároveň som tento mesiac založila s. r. o.; do konca roka by som živnosť chcela zrušiť a od nového roka by som chcela všetky nové zmluvy s partnermi uzatvárať už ako s. r. o.;
to auto, resp. PHM, by som si chcela ale ešte uplatniť v N živnosti. začiatko roka totiž chcem vziať iné auto na lízing, ktoré už dám do s. r. o. myslela som teda, že na tých pár mesiacov sa mi už neoplatí kupovať od otca auto, ale že ho budem mať len v prenájme.
neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne. čo mi teda poradíte? predsa len kúpiť od otca to auto?
veeeeeľmi vám ešte raz ďakujem. Erika
Môj osobný názor - nekupuj to od otca. Načo na tých pár mesiacov /podľa toho, kde máte zákonnú poistku na auto - strácate bonus - pri prevode na iného majiteľa/. Zaplať daň z MV /ak to budeš robiť spätne - nejaké penále/, uplatňuj si PH, tak ako je uvedené v "hore" príspevku a popr. opravy a údržbu a ostatné - tiež uvedené hore. Ak ti nie je niečo jasné - pýtaj sa.
ing.erika
17.10.05,12:20
Môj osobný názor - nekupuj to od otca. Načo na tých pár mesiacov /podľa toho, kde máte zákonnú poistku na auto - strácate bonus - pri prevode na iného majiteľa/. Zaplať daň z MV /ak to budeš robiť spätne - nejaké penále/, uplatňuj si PH, tak ako je uvedené v "hore" príspevku a popr. opravy a údržbu a ostatné - tiež uvedené hore. Ak ti nie je niečo jasné - pýtaj sa.
okk, ďakujem ti Erika. zatiaľ to urobím takto. keby som narazila na nejaký kameň úrazu, ozvem sa. krásny deň prajem všetkým. Erika
luebchenko
17.10.05,14:20
Podmienky:
- zmluva o prenájme - máš
- daň z MV /neviem či je podmienkou/ - ale prihlásiť a zaplatiť.
A je to.je tá zaplatená daň z MV podmienkou uplatňovania si nákladov súvisiacich s prevádzkou MV či nie? :D Vie niekto? Príp. aj odkaz na zákon? A aby to nebolo také jednoduché - slovenská s.r.o. si chce prenajať auto od rakúskej FO :D ako to bude s daňou z MV? (aj odkaz na zákon prosím :p)
Pepa
17.10.05,15:39
je tá zaplatená daň z MV podmienkou uplatňovania si nákladov súvisiacich s prevádzkou MV či nie? :D Vie niekto? Príp. aj odkaz na zákon? A aby to nebolo také jednoduché - slovenská s.r.o. si chce prenajať auto od rakúskej FO :D ako to bude s daňou z MV? (aj odkaz na zákon prosím :p)Jóóój, ty si mi náročná:D .Daň z MV upravú všeobecné záväzné nariadenia jednotlivých samosprávnych krajov.
Citát:"Predmetom dane sú vozidlá, ktoré slúžia na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním."
Citát:"Daňovník je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá užíva vozidlo dovezené do SR, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej premávka a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v SR".
ik-a
17.10.05,15:45
Autíčko sa bude preháňať po slovenských cestách, tak treba zaplatit daň z mot.vozidiel. Dane pre Bratislavu zostali rovnaké.
sway
17.10.05,15:48
je tá zaplatená daň z MV podmienkou uplatňovania si nákladov súvisiacich s prevádzkou MV či nie? :D Vie niekto? Príp. aj odkaz na zákon? A aby to nebolo také jednoduché - slovenská s.r.o. si chce prenajať auto od rakúskej FO :D ako to bude s daňou z MV? (aj odkaz na zákon prosím :p)Podľa mojích skúdseností áno (počula som aj také, že z nákladov vyhadzujú ak nie je zaplatená daň všetky náklady súvisiace s vozidlom) v zákone o dani z motor. vozidiel som niečo našla, je to § 89 c.
prikladám v prílohe.:)
A za zahraničného ju môže zaplatiť s.r.o. čo ho bude používať a bude to pripočítateľná pol. k ZD. - môj názor.;)
Denda
17.10.05,16:26
Podľa mojích skúdseností áno (počula som aj také, že z nákladov vyhadzujú ak nie je zaplatená daň všetky náklady súvisiace s vozidlom)
Trošku sa už tomuto problému na porade venovalo a súhlasím s názorom, že toto nemá oporu v zákone. To by museli povyhadzovať aj príjmy dosahované autom, ktoré nebolo prihlásené na daň a nebola táto daň v zdaňovacom období zaplatená.
Typickým príkladom sú napr. taxikári, a tam sme sa s iným ako pokutou ešte nestretli.
Takže rovnaký meter, to je môj názor:)
Muška
17.10.05,16:31
Tiež som sa stretla u taxikára, že výdavky mu nevyhodili, ale musel spätne podať daňové priznanie k cestnej dani a samozrejme nasledovali sankcia za nepodanie priznania /vtedy to bolo 2000,- SK/ po uhradení obdržal samozrejme aj penále.
sway
17.10.05,16:36
Trošku sa už tomuto problému na porade venovalo a súhlasím s názorom, že toto nemá oporu v zákone. To by museli povyhadzovať aj príjmy dosahované autom, ktoré nebolo prihlásené na daň a nebola táto daň v zdaňovacom období zaplatená.
Typickým príkladom sú napr. taxikári, a tam sme sa s iným ako pokutou ešte nestretli.
Takže rovnaký meter, to je môj názor:)

Bohužiaľ niekedy pri kontrole nie je meter rovnaký, ale toto je výnimka nakoľko toto zákonom je podložené, vystrihla som príslušný §, takže ak klientovi tvrdili, že mu vyhodia náklady pokiaľ si nedoplatí cestnú daň (bolo to za jej čias) tak to mali asi podložené týmto - hoci s takým razantným riešením samopzrejme nesúhlasím ani ja, lebo príjmy mal vysoké a dosiahol ich evidentne za pomoci využívania súkromného vozidla..., ale čo už.....:(


......................

§ 89


Vznik a zánik daňovej povinnosti



(1) Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel vzniká dňom



a) pridelenia evidenčného čísla, osobitného evidenčného čísla alebo zvláštneho evidenčného čísla, 38) alebo

b) zápisu zmeny držiteľa vozidla v evidencii vozidiel, alebo

c) začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo

d) začatia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba podľa § 85 písm. b) a c).
Denda
17.10.05,16:46
Bohužiaľ niekedy pri kontrole nie je meter rovnaký, ale toto je výnimka nakoľko toto zákonom je podložené, vystrihla som príslušný §, takže ak klientovi tvrdili, že mu vyhodia náklady pokiaľ si nedoplatí cestnú daň (bolo to za jej čias) tak to mali asi podložené týmto - hoci s takým razantným riešením samopzrejme nesúhlasím ani ja, lebo príjmy mal vysoké a dosiahol ich evidentne za pomoci využívania súkromného vozidla..., ale čo už.....:(
Kontrola dane z príjmu a dane z motorových vozidiel (bývalej cestnej dane) prebieha súbežne. Je logické, že upozornia na nedostatky. Tam končia.
Sama píšete, ak nedoplatí ... že mu vyhodia. Doplatil ... nevyhodili.
To je záver všetkých kontrol. Vymerať nedoplatky - to je ich povinnosť.:cool:
sway
17.10.05,16:52
Kontrola dane z príjmu a dane z motorových vozidiel (bývalej cestnej dane) prebieha súbežne. Je logické, že upozornia na nedostatky. Tam končia.
Sama píšete, ak nedoplatí ... že mu vyhodia. Doplatil ... nevyhodili.
To je záver všetkých kontrol. Vymerať nedoplatky - to je ich povinnosť.:cool:


Denda, nepochopili sme sa ;) ...veď ja sa nehádam, ani nekritizujem, ja súhlasím..., len som reagovala na Luebchenkov dotaz v príspevku 51, a to preto aby sa vyhla zbytočným problémom..... akosi sa tu stratila pointa....:rolleyes:
andrej_rv
17.10.05,16:54
Bohužiaľ niekedy pri kontrole nie je meter rovnaký, ale toto je výnimka nakoľko toto zákonom je podložené, vystrihla som príslušný §, takže ak klientovi tvrdili, že mu vyhodia náklady pokiaľ si nedoplatí cestnú daň (bolo to za jej čias) tak to mali asi podložené týmto - hoci s takým razantným riešením samopzrejme nesúhlasím ani ja, lebo príjmy mal vysoké a dosiahol ich evidentne za pomoci využívania súkromného vozidla..., ale čo už.....:( Ja som si toto naschvál minulú stredu overoval u našich kontrolórok. Pokiaľ bolo vozidlo preukázateľne používané na podnikanie resp. dosahovanie zdaniteľných príjmov, príslušné náklady mu uznajú napriek nezaplatenej cestnej dani - na iný postup naozaj nie je opora v zákone. Samozrejme doplateniu cestnej dane a penále sa nevyhne. Takže ak by si niekto zákon vykladal iným spôsobom, okamžite sa treba odvolať.
MMiro
19.10.05,08:38
Autíčko sa bude preháňať po slovenských cestách, tak treba zaplatit daň z mot.vozidiel. Dane pre Bratislavu zostali rovnaké.
viete mi poradit, kde sa nachadzaju tie udaje o cenach za dan MV?
najlepsie napiste internet.linku kde sa to nachadza pre Bratislavu.

vdaka
Muška
19.10.05,10:35
http://www.region-bsk.sk/ tu klikni , potom si daj do okienka hľadaj toto : 7/2004 .
a tam máš celé VZN.

Ja to sem totiž neviem prilepiť.....možno sa niekto zľutuje :D
MMiro
19.10.05,11:11
http://www.region-bsk.sk/ tu klikni , potom si daj do okienka hľadaj toto : 7/2004 .
a tam máš celé VZN.

Ja to sem totiž neviem prilepiť.....možno sa niekto zľutuje :D
Ďakujem Muška-letuška :-)
Dufam, ze su ceny stale platné. Plati sa to vzdy 1xročne na kalendarny rok?