Majka
09.05.05,08:45
Zamestnanec XY firmy kde pracuje na DoVPP popri zamestnani v inej firme dostava pravidelny prijem kazdy mesiac tu istu sumu mzdy, na vyplatnej paske ma hrubu mzdu,vycislenu dan a suma v vyplate.
Za minuly mesiac mu bola dana k dispozicii vyplatna paska na ktorej bola vycislana jeho pravidlena hruba mzda + 1000 premie napocitana suma a zdanena, konecna suma k vyplate preskrtnuta a napisana perom taka ako mava pravidelne kazdy mesiac. Na kolko si bol vedomy ze premiu nemal za co dostat a ani nie je jeho a nebola mu ani vyplatena tak zavolal sefovi a ten mu na toazku co to za cachre machre na paske je, odpovedal ze je to koli socialke a vykazom pretoze nemohol napisat na niekoho zmluvu tak jemu prihodil k platu premiu,zdanil a tu vyplatil inemu zamestnancovi,zrejme na cierno. ze to jeho vobec nemusi zaujimat ze je to len formalita lebo on dostal sumu taku ako mal a ma mat vyplate. sef nie je ochotny mu to na poziadane zmenit, zrusit,prerobit na jeho meno a s prijmom takym ako skutocne prijem jeho ma byt pretoze ten zamestnanec v tom vidi neserioznost.
ako by ste to risili vy?
napisem priklad ako mu dal vyplatnu pasku
Zakl.mzda 4250
premie 1000
hruba mzda 5250
zdanitel.mzda 5250
zaklad dane 5250
dan 997
cista mzda 4253 /tuto sumu preskrtol a napisal 3453.- cize sa ete aj pomylil/

malo byt
zakl.mzda 4250
premie 0
hruba mzda 4250
dan 807
cista mzda 3443.- tuto zamestnanec dostava mesacne kazdy mesiac na iny druh prace ale tu istu sumu.

on mu tu pasku nehal prerobit vratil mu 10.-sk a ze si prosi spravnu a jeho pasku za jeho odpracovane hodiny.

co si o tom myslite.
dakujem z kazdy nazor.
Zita5
09.05.05,06:49
Nie som mzdárka , ale šéf ide proti sebe a jednal protizákonne .
Majka
09.05.05,07:53
Zita dakujem ti o tvoj nazor, tiez si to myslim neviem vsak ci je mozne ho donutit aby to prerobil tak ako to ma byt.
Jara
09.05.05,07:55
Normálné čierne mzdy. Vo veľa podnikoch to tak robia a dokonca som sa stretla aj s tym ze sa mzdy robia na dvoch počítačoch. Jedny pre pásky a zamestnancom do ruky a zásadne výplaty vypláca majiteľ v hotovosti a druhá verzia kvôli nákladom, teda účtovníctvu a pre poisťovne. Lenže zamestnanec nemá inú šancu len držať hubu a krok. Je rád že má prácu, inak by šiel kade ľahšie. Udá ho? Príde o prácu. Nevidím riešenie...
Majka
09.05.05,08:39
ide o to ze ten sef nezna zakony,manzelke ktora je na materskej vyplacal polovicu minimalnej mzdy uz 4r. ako vyplatu a nevedel ze to nema, alebo nevedel ze ma vytlacit potvrdenia o mzde na konci roka a pod. robi ako sa mu natrafi a co asi je spravne, nevie si ani danove priznanie vyplnit. je to mala firma ktora ma zamestnancov len na DoVP. vyrazit ho nevyrazi pretoze noveho cloveka ma problem najst na to miesto za take peniazky.

mam sto chuti mu tam poslat kontrolu ale neviem kam by som sa mohla obratit,na aky urad, mam podozrenie ze neodvadza dan z prijmu a pod, a okrem toho dochodcov klame ako sa da, safruje im s vyplatami a pod. /pretoze si mysli ze oni nevedia ako to ma byt/ a zamestnanci o kt. vie ze su odkazani na jeho pracu tak sa hra na velkeho sefa. ale to asi poznate.
vladan
09.05.05,09:09
Majka, ja by som to oznámila buď na inšpektorát práce, alebo na daňový úrad, nech si to tam idú omrknúť.
fazulka
19.05.05,11:46
Určite na Inšpektorát práce. Pod nich spadajú tieto záležitosti. A môžu sa tešiť, to je isté. Bez pokuty neobídu. Ani dúfať nemusia. Ale len v tom prípade, že on nepodpísal výplatnú listinu (ak bola mzda v HT) o prebratí sumy, ktorá bola na páske pôvodne. Ak podpísal, nič nedokáže.
ondrejvla
19.05.05,12:01
Dievčatá, vari si nemyslíte, že je jediný, kto nedodržiava zákony?! Veď to robia všetci!!! No, možno dvaja zo stovky nie, ale ja mám fakt zlé skúsenosti, čo sa týka miezd! Mzdy sú minimálne, kvôli odvodom, nedržiava sa žiaden zákon o mzde, páni konatelia sa rozčuľujú, že oni nebudú živiť "darmožráčov" v štátnej správe a vo vláde a nepohne s nimi nik!!
Keď im chcete vysvetliť nejaké zmeny v zákone, tak sú silní v ramenách a tvrdia, že si to všetko vymýšľame!
A k tvojmu problému, čo má urobiť - nepodpísať! Ale ja by som to fakt nahlásila na Inšpekt.práce! Želám všetkým nepoctivcom, čo neuvažujú nad tým, že svojim zamestnancom len ubližujú týmto spôsobom želám riadne kontroly, nech sa trošku zobudia! Veď aj tí čo pre nich robia sú ľudia, a tiež majú žalúdok! Tiež budú PN, tiež budú dôchodcovia! A potom čo? - nepomôže ani plač!
Veva
19.05.05,12:21
Áno aj tieto momenty sa teraz praktizujú, aj by ste niekedy spolupracovali ,ale ak sa teraz menia zákony ako o zdravotnej poisťovni a ročný príjem z toho vyplyvájúce následky možného doplácania na zdravotné poistenie tak to nahnevá, že vopred nekonzultoval či to práve je pre mňa výhodné.
anto
19.05.05,12:34
Nebudem citovať ale z hlavy. Je to v Občianskom zákonníku. Ak občan zistí, že niekto porušuje zákon a neoznámi to príslušným ustanovizniam, tak sa stáva spolupáchateľom a môže byť spolu s tým, ktorý trestný čin spácha trestaný. Preto ak si zistila, že dochádza k porušovaniu zákona a mohlo by to mať trestné následky, tak bez pardónu oznámiť, inak ideš do lochu s ním. A to už nie je sranda. Ja osobne by som to oznámil, lebo neviem hrať mariáš a dva roky v lochu by bolo pridlho pre mňa.
ondrejvla
19.05.05,12:42
Nebudem citovať ale z hlavy. Je to v Občianskom zákonníku. Ak občan zistí, že niekto porušuje zákon a neoznámi to príslušným ustanovizniam, tak sa stáva spolupáchateľom a môže byť spolu s tým, ktorý trestný čin spácha trestaný. Preto ak si zistila, že dochádza k porušovaniu zákona a mohlo by to mať trestné následky, tak bez pardónu oznámiť, inak ideš do lochu s ním. A to už nie je sranda. Ja osobne by som to oznámil, lebo neviem hrať mariáš a dva roky v lochu by bolo pridlho pre mňa.
Anton, ani ja ho neviem hrať, ale na to, aby si to urobil, potrebuješ skutočne silné podpätky a tvrdú hlavu! Ak to urobím, už viem dopredu, že o robotu si už ani neškrtnem! - preto som aj odišla z jednej veľkej spoločnosti, kašľala som na to, že mi faktúry uhradil vždy načas aj podľa zmluvy! Bolo mi ľúto tých chudákov poctivcov, čo dostali pár korún a ešte aj o tie sa museli báť!
Ja si to z mojej pozície už môžem dovoliť, nakoľko mám zarobené hneď ako ráno vstanem, ale je to taký príjem - no tak ešte radšej budem chvíľku SZČO, aby sa mi lepšie vstávalo!
Možno by pomohli tie nahlášky na správne miesta, ale to by museli aj tí, ktorí tie zákony tvoria ich dodržiavať! Preto sú niektorí zamestnávatelia spokojne drzí, lebo vedia, že tí čo tvoria zákony ich aj prví porušujú! Aspoň tak mi to bolo povedané od jednej veľkej ryby! Ale čo ryby, riadneho sumca!
Zita5
19.05.05,12:49
[
Možno by pomohli tie nahlášky na správne miesta, ale to by museli aj tí, ktorí tie zákony tvoria ich dodržiavať! Preto sú niektorí zamestnávatelia spokojne drzí, lebo vedia, že tí čo tvoria zákony ich aj prví porušujú! Aspoň tak mi to bolo povedané od jednej veľkej ryby! Ale čo ryby, riadneho sumca![/QUOTE]

Jeden veľký rozdiel je medzi veľkou rybou a malou rybou . Keď malá ryba poruší zákon a nemá široké ramená , tak si to tvrdo odpyká , kdežto tá veľká ryba si žije s kľudným svedomím , že je všetko v poriadku .:D
brm
19.05.05,13:10
a ako potom vyzerá potvrdenie o príjme pre daňové účely? veď všade bude mať tú vyššiu sumu, ktorú nedostal?! akú sumu mu napísali do výkazu do sociálky? čo ročné daňové hlásenie? o kvartálnych nehovoriac? a hroziace zúčtovanie do zdravotky na konci roku?...
ALDA
19.05.05,14:25
Súhlasím s Karkulkou! Ale podľa zákona má každý pracovník právo k nahliadnutiu odvodov a dokonca aj skontrólovať, či podnikateľ platí tie odvody!
Viem, že sa to bude robiť, pokiaľ sa pracovníci budú báť.ja sa tiež stretávam s tým, že majú skutočne almužničky, nabádala som ich, aby sa ozvali, odpoveď a čo potom budem robiť? Keď neprší, aspom kvapká. Je to svinstvo/bez pardónu/, ale keď si jeistý, že ho nevyhodí, nech sa ozve:D
evae
20.05.05,04:38
ahojte, mam konkretny priklad, ked moj priatel a jeho kolegovia nahlasili na inspektorat zamestnavatela, samozrejme uz u neho nerobia, co sme cakali, ale zatial sa nedockali nejakeho vysledku. oni mali totizto velmi vtipne pasky, napriklad v aprili preplatenych 23 sviatkov, alebo neviem ktory mesiac mali hruba mzda, odvody nikde a zrazu cista mzda a to boli na pracovny pomer, som to nechapala hihi ale viem, ze a inspektorat nahlasil na kontrolu, vysledku uz neviem ci sa to riesilo alebo nie. a teraz ma napadlo, mali podozrenie, ze sa im neplatia odvody, boli na socialnej a ti im povedali, ze to je vec medzi nimi a zamestnavatelom a nedovolili im nahliadnut do udajov :)
Slavka
20.05.05,06:28
Antón má pravdu, treba to nahlasiť. Ak budeme ticho ,nebude pánom podnikateľom už rady. Robím aj malé firmy , mám také isté skusenosti ale hned si povieme pravidla hry.Ak pán konateľ stým nesúhlasí rozviažem snimi pracovný pomer. Veľké firmy na 99% dodržujú zákony.
Jara
20.05.05,06:58
Súhlasim so Slávkou, že veľké firmy nerobia také podvody. Robia ich malí podnikatelia. Na papieri dávajú min. mzdu a z toho idú aj odvody. Dokonca aj na dôchodok a na marodku. Keď som sa raz ozvala, že zamestnanec, ktorý ma na papieri napr. 6.500 HM a v skutočnosti 15.000 čistú a že PN je riadne bitý, tak mi podnikateľ povedal, že veď nič nerobí tak čo by chcel. No a nepovie to nikto lebo sa to nedokáže ani jednému. Mzdy sú v poriadku, odvody idú načas z min. mzdy a zamestnanec nepovie že má inú v skutočnosti, lebo by prišiel o prácu. Keby to aj povedal ako to dokáže? Že dostáva na ruku 15.000? Kde je dôkaz? Takže sa preberte a naozaj ako sa hovorí ryba smrdí od hlavy, tak určite tá najväčšia špina je hore...
DANEA
20.05.05,11:50
Zamestnanci by si nemali nechať vnútiť takú "hru" s výplatou páskou. Ovplyvňuje totiž vyšku nemocenských dávok v prípade choroby, ako aj výpočet starobného dôchodku, invalidného dôchodku, priemerku na dovolenku, paragraf.
Dávam za pravdu tým, čo tvrdia, že iba živnostníci si zatiaľ "môžu" dovoliť takto jednať so svojimi zamestnancami, vo väčších firmách o niečom takomto nemôže byť ani pomyslenie.
svobodova
27.07.05,10:27
Zamestnanec XY firmy kde pracuje na DoVPP popri zamestnani v inej firme dostava pravidelny prijem kazdy mesiac tu istu sumu mzdy, na vyplatnej paske ma hrubu mzdu,vycislenu dan a suma v vyplate.
Za minuly mesiac mu bola dana k dispozicii vyplatna paska na ktorej bola vycislana jeho pravidlena hruba mzda + 1000 premie napocitana suma a zdanena, konecna suma k vyplate preskrtnuta a napisana perom taka ako mava pravidelne kazdy mesiac. Na kolko si bol vedomy ze premiu nemal za co dostat a ani nie je jeho a nebola mu ani vyplatena tak zavolal sefovi a ten mu na toazku co to za cachre machre na paske je, odpovedal ze je to koli socialke a vykazom pretoze nemohol napisat na niekoho zmluvu tak jemu prihodil k platu premiu,zdanil a tu vyplatil inemu zamestnancovi,zrejme na cierno. ze to jeho vobec nemusi zaujimat ze je to len formalita lebo on dostal sumu taku ako mal a ma mat vyplate. sef nie je ochotny mu to na poziadane zmenit, zrusit,prerobit na jeho meno a s prijmom takym ako skutocne prijem jeho ma byt pretoze ten zamestnanec v tom vidi neserioznost.
ako by ste to risili vy?
napisem priklad ako mu dal vyplatnu pasku
Zakl.mzda 4250
premie 1000
hruba mzda 5250
zdanitel.mzda 5250
zaklad dane 5250
dan 997
cista mzda 4253 /tuto sumu preskrtol a napisal 3453.- cize sa ete aj pomylil/

malo byt
zakl.mzda 4250
premie 0
hruba mzda 4250
dan 807
cista mzda 3443.- tuto zamestnanec dostava mesacne kazdy mesiac na iny druh prace ale tu istu sumu.

on mu tu pasku nehal prerobit vratil mu 10.-sk a ze si prosi spravnu a jeho pasku za jeho odpracovane hodiny.

co si o tom myslite.
dakujem z kazdy nazor.
Jeho šéf je dosť arogantný človek a zamestnávateľ, takých je na Slovensku žiaľ ešte stále veľa. Osobne si myslím, že s tým nič nezmôže, pokiaľ chce v tej firme pracovať ďalej. Ak by tam skončil, mohol by sa jedine obrátiť na úrad práce. Zamestnávateľ si predsa nemôže svoje náklady rozpisovať na koho sa mu zachce, a tým si dávať do nákladov aj príjmy vyplácané niekomu na čierno.
flodur
15.09.05,20:53
Antón má pravdu, treba to nahlasiť. Ak budeme ticho ,nebude pánom podnikateľom už rady. Robím aj malé firmy , mám také isté skusenosti ale hned si povieme pravidla hry.Ak pán konateľ stým nesúhlasí rozviažem snimi pracovný pomer. Veľké firmy na 99% dodržujú zákony.
- to by som netvrdil.
Flodur