asta111
30.09.08,11:58
Vydieranie
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Manžel je živnostník, ktorý pracovala ako šofér pre súkromnú firmu. Keďže došlo k ich vzájomnej nedôvere, manžel odišiel i keď v zmluve mal napísanú výpovednú lehotu. Konateľ firmy teraz žiada vysoké odškodné a dokonca mu nezaplatil ani posledné faktúry. Pritom počas výpovednej lehoty ho ani raz do práce nezavolal. Ako sa máme brániť proti jeho nezmyselne vysokému odškodnému, keď naň nemá nárok, ba dokonca nemá ani taký zisk ako vymáha od manžela. ďakujem
dana9
30.09.08,10:12
Vydieranie
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Manžel je živnostník, ktorý pracovala ako šofér pre súkromnú firmu. Keďže došlo k ich vzájomnej nedôvere, manžel odišiel i keď v zmluve mal napísanú výpovednú lehotu. Konateľ firmy teraz žiada vysoké odškodné a dokonca mu nezaplatil ani posledné faktúry. Pritom počas výpovednej lehoty ho ani raz do práce nezavolal. Ako sa máme brániť proti jeho nezmyselne vysokému odškodnému, keď naň nemá nárok, ba dokonca nemá ani taký zisk ako vymáha od manžela. ďakujem

Nie je to take zle ako to vyzera. Kvoli nezaplateným faktúram by som podala zalobu na sud, mate narok nan ich zaplatenie.

Odskodnym myslis asi sposobenu skodu alebo nieco podobne. Vysku skody by musel preukazat, aj zavinenie a pricinnu suvislost s konanim tvojho manzela, co by sa mu zrejme nepodarilo.
Co sa tyka vypovednej doby, je otazne ako ste mali osetrenu spolupracu pocas trvania zmluvy, ci mal byt manzel na telefone a cakat na pokyny, alebo mal chodit na dohodnute miesto kazdy den. Teda ci nejakym sposobom porusil svoje povinnosti a ci to dotycny vie preukazat. Naozaj to zavisi od znenia zmluvy.
misomiso
30.09.08,10:13
Na toto ti nik nepodpovie, dokial nebude poznat znenie zmluvy, ktoru manzel mal uzatvorenu. Nie je ani jasne, ako "odisiel" - teda pisomne deklaroval ukoncenie zmluvneho vztahu alebo ako?
asta111
30.09.08,10:14
Manžel mal byť iba na telefóne, nemusel chodiť každý deň do práce. V zmluve bolo uvedené, že je výpovedná lehota. Lenže manžel je živnostník. Skrátka nepredpokladal, že ho bude konateľ vydierať , pretože sa roky poznajú.
ZDENIELA
30.09.08,10:15
Vydieranie
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Manžel je živnostník, ktorý pracovala ako šofér pre súkromnú firmu. Keďže došlo k ich vzájomnej nedôvere, manžel odišiel i keď v zmluve mal napísanú výpovednú lehotu. Konateľ firmy teraz žiada vysoké odškodné a dokonca mu nezaplatil ani posledné faktúry. Pritom počas výpovednej lehoty ho ani raz do práce nezavolal. Ako sa máme brániť proti jeho nezmyselne vysokému odškodnému, keď naň nemá nárok, ba dokonca nemá ani taký zisk ako vymáha od manžela. ďakujem
Tu ma najskôr napadlo že nový príspevok s názvom "Vydieranie" medzi témami "Podnikateľské nápady" :eek::eek::eek:
Fuj, odľahlo mi ... ja že niekto sa tu ide pýtať ako pýtať výpalné :D
asta111
30.09.08,10:16
Manžel dal písomnú výpoveď, dokonca po slovných utokoch konateľa, mu poslal aj pokus o zmier. V zmluv neboli uvedené ani žiadne pokuty a penále, keď odíde.
ZDENIELA
30.09.08,10:21
Manžel dal písomnú výpoveď, dokonca po slovných utokoch konateľa, mu poslal aj pokus o zmier. V zmluv neboli uvedené ani žiadne pokuty a penále, keď odíde.
Vyzerá to, že manžel podmienky zmluvy dodržal - dodržal i výpovednú lehotu ...
Spoločník zrejme robí len BU-BU-BU
No i napriek tomu, by som sa s ním telefonicky už ani radšej nebavila, všetko pekne na papier, čo odo mňa chceš, aký ušlý zisk a podobne a ja by som sa taktiež papierovo bránila voči nemu - myslím, že tu to po neakých zopár listoch skončí na úrovni korešpondencie (a pevne v to verím a prajem ti to, lebo takéto naťahovačky nie sú nikdy príjemná vec)
asta111
30.09.08,10:26
Ďakujem pekne,
ja som sa len bála lebo sa stále vyhráža. Už mi lezie na nervy.
Je pravda, že my sme si všetku korešpondenciu splnili do bodky.
asta111
30.09.08,11:19
Ešte sa chcem opýtať,
ako vypočítame sankcie a aký je základný úrok z nezaplatenej faktúry.
milanko222
30.09.08,12:51
Tu ma najskôr napadlo že nový príspevok s názvom "Vydieranie" medzi témami "Podnikateľské nápady" :eek::eek::eek:
Fuj, odľahlo mi ... ja že niekto sa tu ide pýtať ako pýtať výpalné :D


Myslela si ako "" živnosť "" ?

Milan
asta111
30.09.08,12:52
Áno živnosť
betka
30.09.08,13:00
Vydieranie
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Manžel je živnostník, ktorý pracovala ako šofér pre súkromnú firmu. Keďže došlo k ich vzájomnej nedôvere, manžel odišiel i keď v zmluve mal napísanú výpovednú lehotu. Konateľ firmy teraz žiada vysoké odškodné a dokonca mu nezaplatil ani posledné faktúry. Pritom počas výpovednej lehoty ho ani raz do práce nezavolal. Ako sa máme brániť proti jeho nezmyselne vysokému odškodnému, keď naň nemá nárok, ba dokonca nemá ani taký zisk ako vymáha od manžela. ďakujem

Zrejme ide o zmluvu dodavateľsko-odberateľskú. Nákup a predaj služieb, kde je stanovená výpovedná lehota.
1. Ak máte v zmluve dohodnuté, že trasy šoféra-dodavateľa služieb sa budú uskutočňovať napr. v pondelok a piatok, tak bolo vhodné prísť v pondelok a piatok napr. po tovar, kt sa odvezie kamionom z miesta xy do miesta xz.
2. Ak máte zmluvne ošetrené, že vzťahy budú prebiehať na základe objednávok. Objednávku nemáte doručenú, že idete doviesť tovar ...Zrejme ste v práve

Naozaj závisí od zmluvy. Treba napísať i výpoveď zmluvy, kt. ste uzatvorili.
turinic
05.04.10,18:28
zdravim vsetkych, snazim sa uz niekolko rokov vyriesit majetkove vyporiadanie darovaneho majetku - rodinny dom. moja vlastna sestra cez svojho manzela ma ale vydiera (ked to mozem tak nazvat). nie je totiz ochotna majetok vyporiadat pokial nedostane vsetko co pozaduje. najnovsie pyta za svoj podiel v nehnutelnosti 83 000 eur pricom by jej malo patrit len 50 000 eur. nehnutelnost som ciastocne zrekonstruoval, hodnotu nehnutelnosti podla znaleckeho posudku zdvojnasobil (zial ale 3 roky od vsetkych investicii do nehnutelnosti presli cize sud bude skor na jej strane). povazuje sa za vydieranie to ked si niekto neustale vymysla dalsie a dalsie poziadavky a potom bude ochotny sa vyporiadat, pricom to potom nikdy nenastane? ked vyporiadanie jedneho majetku chce spojit s vyporiadanim ineho majetku, kde vstupuje viac spoluvlastnikov do vyporiadania ako v prom pripade?
pavol54
05.04.10,18:34
živnostník, výpovedná lehota, tomu sa nedá rozumieť
buchač
05.04.10,18:35
Tu ma najskôr napadlo že nový príspevok s názvom "Vydieranie" medzi témami "Podnikateľské nápady" :eek::eek::eek:
Fuj, odľahlo mi ... ja že niekto sa tu ide pýtať ako pýtať výpalné :D

mimotemy

...toto sa nepýta...toto sa vyberá , poprípade vypaľuje ...od slova VYPÁLIŤ ;)
Mgr.Shrek
05.04.10,18:41
zdravim vsetkych, snazim sa uz niekolko rokov vyriesit majetkove vyporiadanie darovaneho majetku - rodinny dom. moja vlastna sestra cez svojho manzela ma ale vydiera (ked to mozem tak nazvat). nie je totiz ochotna majetok vyporiadat pokial nedostane vsetko co pozaduje. najnovsie pyta za svoj podiel v nehnutelnosti 83 000 eur pricom by jej malo patrit len 50 000 eur. nehnutelnost som ciastocne zrekonstruoval, hodnotu nehnutelnosti podla znaleckeho posudku zdvojnasobil (zial ale 3 roky od vsetkych investicii do nehnutelnosti presli cize sud bude skor na jej strane). povazuje sa za vydieranie to ked si niekto neustale vymysla dalsie a dalsie poziadavky a potom bude ochotny sa vyporiadat, pricom to potom nikdy nenastane? ked vyporiadanie jedneho majetku chce spojit s vyporiadanim ineho majetku, kde vstupuje viac spoluvlastnikov do vyporiadania ako v prom pripade?

Predpokladám, že ste podieloví spoluvlastníci danej nehnuteľnosti.
Podajte návrh na vyporiadanie spoluvlastníctva k danej nehnuteľnosti.
Dúfam, že máte niekde odložené doklady o tom, že ste dom zrekonštruovali. Tie Vám pomôžu.

Súd pri konaní nechá ohodnotiť danú nehnuteľnosť, odpočíta to, čo ste do rekonštrukcie investovali a potom určí výšku jej podielu.
To, že ona požaduje vyporiadanie aj iného majetku nebude brániť tomu, aby súd vyporiadal spoluvlastníctvo k danej nehnuteľnosti.

O vyporiadanie iného majetku môže potom pokojne požiadať sestra, keď sa jej nebude páčiť.

Na Vašu otázku, či ide o vydieranie odpoviem, že podľa mňa nie.
Podľa § 189 ods. 1 z.č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon sa t.č vydierania dopustí ten, Kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel.

Vaša sestra však odmieta pristúpiť k vyporiadaniu spoluvlastníctva a podmieňuje ho iným vyporiadaním a to nie je násilie, hrozba násilia alebo iná ťažká ujma.

Určite podajte návrh na súd a budete mať čoskoro pokoj. Aspoň dúfam.:)