lago
29.06.04,12:00
Mozno sa to bude zdat ako banalita, ale neviem ako rozhodnut, ci sa ma preplatit zamestnancovi na sluzobnej ceste (SC) len doba vykonu prace na mieste, alebo aj doba stravena cestovanim.
Priklad:
Zamestnanec na DoVP si vypisuje mesacny vykaz mzdovych narokov, je plateny hodinovou mzdou. Ked je na sluz. ceste ma alebo nema okrem času výkonu práce nárok aj na preplatenie času stráveného cestovaním na miesto výkonu práce? Napr. ide o jednodňové SC, kde cesta do miesta práce trvá 4 hodiny na miesto, 4 hodiny naspat, výkon práce na samotnom mieste je 8 hodín. Má sa mu preplatit 8 alebo 16 hodin (8+4+4). Ako to je ked ma 2dnovu SC a prespi na mieste, t.j. prvy den cesta tam trva 4 hodiny, práca na mieste 8 hodin, potom ide do hotela, na druhy den robi 8 hodin a cesta spat trva 4 hodiny. Predpokladam ze pobyt v hoteli nema ako vykon prace. Cestovne nahrady, stravne a ubytovanie sa mu pravdaze preplaca podla zakona.

Vdaka.
Peťo
30.06.04,07:55
Predpokladam, že skratka DoVP je dohoda o vykonaní práce a o ktorej pojednáva § 226 ZP. Postupovať musite tak, ako je dohodnuté v " Dohode" , ktorá by mala byť uzatvorená písomne a kde by mala byť vymedzená prac.úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie a predpokladaný rozsah práce, pokiaľ to nevyplýva priamo z vymedzenia prac. úlohy. Pokiaľ sa dohodár dohodol so zamestnavateľom , že sa mu bude preplácať aj čas stravený cestovaním, tak mu to musíte zaplatiť , s tým že táto doba bude zahrnutá do limitu max. 300 hod. . Cestovné náhrady mu poskytnete za podmienky, že je to tiež bude zakotvevé v "Dohode " , pričom je možne dohodnúť poskytnutie cest.náhrad i za cesty z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť . Toto platí vo všeobecnosti. Iné okolnosti by mohli nastať , keby sa jednalo o dohodárov - študentov , hlavne vo v platení poistn. do zdr. poisťovne /pri prijme nad 3000 Sk./ Inak dohody sa zdaňujú 19 % -ntami a zamestnavateľ odvádza 0,8 % do uraz.poistenia. Pekný deň.
mima11
12.03.07,14:35
Predpokladam, že skratka DoVP je dohoda o vykonaní práce a o ktorej pojednáva § 226 ZP. Postupovať musite tak, ako je dohodnuté v " Dohode" , ktorá by mala byť uzatvorená písomne a kde by mala byť vymedzená prac.úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie a predpokladaný rozsah práce, pokiaľ to nevyplýva priamo z vymedzenia prac. úlohy. Pokiaľ sa dohodár dohodol so zamestnavateľom , že sa mu bude preplácať aj čas stravený cestovaním, tak mu to musíte zaplatiť , s tým že táto doba bude zahrnutá do limitu max. 300 hod. . Cestovné náhrady mu poskytnete za podmienky, že je to tiež bude zakotvevé v "Dohode " , pričom je možne dohodnúť poskytnutie cest.náhrad i za cesty z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť . Toto platí vo všeobecnosti. Iné okolnosti by mohli nastať , keby sa jednalo o dohodárov - študentov , hlavne vo v platení poistn. do zdr. poisťovne /pri prijme nad 3000 Sk./ Inak dohody sa zdaňujú 19 % -ntami a zamestnavateľ odvádza 0,8 % do uraz.poistenia. Pekný deň.
Kto by mi spracoval vzorovú služobnú cestu do Prahy autom zaradeným do majetku firmy? Konkrétne údaje Vám pošlem. Vopred ďakujem