mercy
30.09.08,13:45
ahojte
mam jednu firmu, kde sa navyšujú ročne pohľadávky voči spoločníkom. teraz špekuluju, ako tie pohladavky znížiť vramci možnosti zákona.
ide to:
Co kebyze sa tvarime, ze ta pohladavka je nedobytna?

Otazky:
Ake všetky prostriedky a možnosti je povinna spoločnosť vynaloziť na vymoženie tej pohladavky?
Ak by bola spoločnosť aj tak neuspešná, moze tu pohladavku:
a/ odpisat? (nevznikne potom strata?)
b/ predat? a za aku najnizsiu cenu - povedzme ze ide o pohladavku 1 mil. SK

c/ ine moznosti?
vopred dakujem za vaše napady a riešenia
betka
30.09.08,12:07
Ide o pôžičku požičku poskytnutú spoločníkovi, najlepšie keď ich zaplatia:

1. 221/355
2. 211/355
3. Odpis pohľadávky podľa rozhodnutia UJ: 546/355
4. OP pri vyradení z účt.: 391/355
mercy
30.09.08,12:11
urcite ide o nedanovy odpis pohladavky - teda pripočitatelnú položku... možem to tak zaučtovať naraz v plnej vyške iba na zaklade ich rozhodnutia???
apsgroup
30.09.08,12:30
Len ma tak napadlo, a pri odpise pohladavky z uctu 355 nevyplyvaju nejake povinnosti pre spolocnika z tejto sumy???
Napr.dan a podobne.
napr.spolocnik neberie vela zaloh z úctu spolocnosti, ostanu nezuctovane k 31.12. a prenasaju sa do noveho roka a nabaluju sa.
Ako sa na to díva kontrola? nemate skúsenosti? Myslim ci to nie je kvalifikovane ako prijem spolocnika, ved zjavne tie peniaze minul.
apsgroup
30.09.08,13:10
Z mojej strany ziadna spekulácia /alebo ako si to myslela/
Vo firme, kde robim ucto som sa nad tym uz viackrat zamyslela, ked mi na konci roka ostavajú zalohy nezuctovane co vybral spolocnik z uctu.A pri tejto teme ma to znova napadlo, ze ako sa na to diva kontrola.Ja to normalne na konci roka inventarizujem ako zaloha voci spolocnikovi.
mercy
01.10.08,12:31
takze sa ti to tam rokmi tiez nabaluje ako mne? a co s tym? je to uz dost zavratna suma, ktora sa nepaci nielen mne ale ani auditorom a nehovorim o pripadnej kontrole... :-(
Danila
01.10.08,14:08
takze sa ti to tam rokmi tiez nabaluje ako mne? a co s tym? je to uz dost zavratna suma, ktora sa nepaci nielen mne ale ani auditorom a nehovorim o pripadnej kontrole... :-(To že sa tá suma nepáči audítorom je zrejme aj v audítorskej správe podchytené. Spoločník ako fyzická osoba má súkromný majetok oddelený od majetku na podnikanie, kde vystupuje ako štatutár právnickej osoby. S.r.o. mu môže poskytnúť pôžičku.
S úrokom, alebo bez úrokov. Rozdiel od úroku obvyklého je jeho majetkový prospech. Riešený v ZDP. Svojvoľné vyberanie financií z podnikateľského účtu sa nenazýva pohľadávka. Pohľadávka je výsledok nejakého obchodného vzťahu.;)
apsgroup
01.10.08,17:13
A čo je potom svojvolne vyberanie financii spolocnikom z podnikatelského účtu? /aby si rozumela ja s tebou plne suhlasim, ale co s takym spolocnikom?/
andrej_rv
01.10.08,19:57
ahojte
mam jednu firmu, kde sa navyšujú ročne pohľadávky voči spoločníkom. teraz špekuluju, ako tie pohladavky znížiť vramci možnosti zákona.
Tie vyberané sumy by mali byť účtované ako krátkodobé či dlhodobé pôžičky spoločníkom. (Pokiaľ sú zároveň aj zamestnancami, tak obvyklý úrok z nich by mal byť v náväznosti na § 2 písm. c) a § 5 ods. 2 ZoDP považovaný za nepeňažný príjem a priebežne zdaňovaný v zmysle § 35 ods. 1 ZoDP). Ak spoločníci vykonávajú nejakú činnosť pre spoločnosť, menšie vybraté sumy by krátkodobo mohli byť zaúčtované ako poskytnnuté preddavky na výdavky súvisiace s činnosťou pre spoločnosť. Na zníženie tých súm veľa možností nie je. Pokiaľ vykáže po zdanení nejaký zisk (alebo vykazuje nerozdelený zisk na účte 428), môže valné zhromaždenie rozhodnúť o rozdelení tohoto zisku medzi spoločníkov: 431 (428) / 364. Záväzok spoločnosti voči spoločníkom z rozdelenia zisku sa potom v plnej výške alebo čiastočne vykompenzuje s príslušnou pôžičkou (pohľadávkou, preddavkom) 364/3xx.
Pokiaľ to nejde vysporiadať cez podiely na zisku a spoločníci sú zároveň aj konateľmi, môže sa im priznať konateľská odmena (zdaniť a odviesť zdr.poistenie !) a tá namiesto vyplatenia použiť na vysporiadanie podlžností. Alebo potom požičané peniaze v hotovosti či cez účet vrátiť späť do firmy.
Takéto sumy určite pri kontrole vzbudia pozornosť správcu dane. Už aj preto, že nejaké "preddavky" na budúci zisk zákon neumožňuje a vzniká tu dôvodné podozrenie na nelegálne čerpanie nezdanených príjmov. Aj z tohoto dôvodu sú nejaké úvahy o "odpísaní" dlhov spoločníkov (samozrejme nedaňovom) vysoko rizikové a prakticky nepriechodné.


A čo je potom svojvolne vyberanie financii spolocnikom z podnikatelského účtu?
Tunelovanie, sprenevera...nazvi to ako chceš. V každom prípade je to neoprávnené použitie firemných prostriedkov, ktoré môže mať podľa mňa aj trestnoprávnu dohru voči konateľom či spoločníkom, napr. pri následnej neschopnosti firmy uhrádzať svoje daňové, obchodné a ostatné záväzky. Aj s rizikom, že pri prípadnej likvidácii firmy bude likvidátor tieto pôžičky vymáhať aj exekučnou cestou od spoločníkov (v tomto prípade samozrejme ručenie spoločníkov za dlhy firmy do výšky nesplatenej čast základného vkladu neplatí, exekúciou je postihnuteľný všetok ich majetok).