janasl
30.09.08,14:50
Poprosím Vám veľmi pekne o radu. Firma A poskytuje inej firme B upratovacie práce, tie si fakturuje vždy na konci mesiaca ako poskytnutú službu. Samozrejme na to potrebuje aj rôzne potreby - ako toal. papier, mydlo, utierky, rôzne kefy na WC. Tieto firma A kupuje od ineho dodávateľa len v množstve, ktoré si objedná zase firma B a toto tejto firme hneď dodáme a aj prefakturovavame.
Neviem presne ako to máme účtovať?
1)Ako nákup potrieb do prevádzkovej réžie (ako potreby na upratovanie) a následne pri prefakturovaní firme B ako VOZD - iný zdaniteľný príjem.
2)Alebo to máme účtovať ako nákup tovaru a následne predaj tovaru firme B ako POZD - príjem za tovar a služby. Máme pri tom hneď aj robiť príjemky a výdajky? To čo prijmeme (nakúpime od dodávateľa hyg.potrieb) hneď aj vydáme do spotreby na upratovanie.
Neviem či to mám považovať za tovar, alebo iba spotrebný material potrebný na vykonanie zazmluvnenej služby, v tomto prípade upratovaní.
Ako by ste to riešili vy?
tetrisss
30.09.08,17:27
Celkom nechapem, preco si potreby na upratovanie nenakupuje firma B, ked je dodavatelkou upratovacich prac?
ekopo
30.09.08,17:37
Firma A = dodávateľ
Firma B = odberateľ

"A" nakúpi spotrebný materiál pomocou ktorého urobí upratovaciu službu pre "B".
"A" vystaví faktúru na "upratovacie služby podľa dohody" a tým je to vybavené. Pre "A" je to príjem predaj služieb, pre "B" je to výdaj PR.
Infarkt
30.09.08,17:45
Ekopo ma trosken predbehnul... :D

ja to tiež normálne účtujem ako spotrebák, tak si to nekomplikuj ;) :)
janasl
01.10.08,07:23
Teraz som sa dostala k počítaču. ďakujem za názor.
Chápem, že ja (firma A) si vyfakturujem upratovanie - zaúčtujem ako príjem za službu. Ale ako zaúčtujem hygienický material, ktorý nakúpim (firma A) od ďalšieho dodávateľa firmy C?
Majiteľ firmy A sa totiž dohodol s odberateľom uprat.služieb na dvoch faktúrach mesačne - jedna je za samotné upratovanie (príjem za službu), druhá faktúra je za poskytnutie hyg.materialu.
Teda účtujem:
1) nákup hyg.materialu od C - prevádzková réžia
2) preúčtovanie hygienického materialu firme B - tiež príjem za poskytný tovar a službu.
3)faktura od A firme B za samotné upratovanie - príjem za službu.
Nechcem komplikovať - len to chcem mať dobre :)
Zita5
01.10.08,07:28
Poprosím Vám veľmi pekne o radu. Firma A poskytuje inej firme B upratovacie práce, tie si fakturuje vždy na konci mesiaca ako poskytnutú službu. Samozrejme na to potrebuje aj rôzne potreby - ako toal. papier, mydlo, utierky, rôzne kefy na WC. Tieto firma A kupuje od ineho dodávateľa len v množstve, ktoré si objedná zase firma B a toto tejto firme hneď dodáme a aj prefakturovavame.
Neviem presne ako to máme účtovať?
1)Ako nákup potrieb do prevádzkovej réžie (ako potreby na upratovanie) a následne pri prefakturovaní firme B ako VOZD - iný zdaniteľný príjem.
2)Alebo to máme účtovať ako nákup tovaru a následne predaj tovaru firme B ako POZD - príjem za tovar a služby. Máme pri tom hneď aj robiť príjemky a výdajky? To čo prijmeme (nakúpime od dodávateľa hyg.potrieb) hneď aj vydáme do spotreby na upratovanie.
Neviem či to mám považovať za tovar, alebo iba spotrebný material potrebný na vykonanie zazmluvnenej služby, v tomto prípade upratovaní.
Ako by ste to riešili vy?

Podľa môjho názoru predávate tovar .
S toaletným papierom predsa nevykonávate upratovacie služby .
Vašim spotrebným materiálom by boli podľa môjho názoru čistiace prostriedky , ktoré pri upratovacích službách použijete , ale vyššie zvýraznené považujem za predaj tovaru .

To je môj názor , možno sa ešte niekto vyjadrí .

P.S. Dopĺňam - ešte tie utierky nie sú mi jasné , sú to hygienické útierky, ktoré bude používať odberateľ , alebo iné útierky , s ktorými vykonávate Vašu činnosť .
Zita5
01.10.08,07:35
Teraz som sa dostala k počítaču. ďakujem za názor.
Chápem, že ja (firma A) si vyfakturujem upratovanie - zaúčtujem ako príjem za službu. Ale ako zaúčtujem hygienický material, ktorý nakúpim (firma A) od ďalšieho dodávateľa firmy C?
Majiteľ firmy A sa totiž dohodol s odberateľom uprat.služieb na dvoch faktúrach mesačne - jedna je za samotné upratovanie (príjem za službu), druhá faktúra je za poskytnutie hyg.materialu.
Teda účtujem:
1) nákup hyg.materialu od C - prevádzková réžia
2) preúčtovanie hygienického materialu firme B - tiež príjem za poskytný tovar a službu.
3)faktura od A firme B za samotné upratovanie - príjem za službu.
Nechcem komplikovať - len to chcem mať dobre :)

Ja by som postupovala nasledovne :

1/ nákup tovaru - VOZD Tovar
2/ predaj tovaru - Príjem OVZD Tovar
3/ upratovanie - Príjem OVZD služby
janasl
01.10.08,07:54
ide o hygienické utierky, ktoré používa odberateľ.
Ja sa tiež prikláňam k názoru, že to je ako tovar. Mala by som teda robiť aj príjemky, výdajky, čomu som sa chcela vyhnúť, ale asi sa nevyhnem. Nechce sa mi kvôli 7 druhom tovaru, ktoré keď kúpim, hneď posuniem ďalej kupovať modul sklad.
Môžem si robiť tieto príjemky,výdajky aj ručne, naozaj je to len asi 7-8 položiek.
ď.
Infarkt
01.10.08,07:55
Teraz som sa dostala k počítaču. ďakujem za názor.
Chápem, že ja (firma A) si vyfakturujem upratovanie - zaúčtujem ako príjem za službu. Ale ako zaúčtujem hygienický material, ktorý nakúpim (firma A) od ďalšieho dodávateľa firmy C?
Majiteľ firmy A sa totiž dohodol s odberateľom uprat.služieb na dvoch faktúrach mesačne - jedna je za samotné upratovanie (príjem za službu), druhá faktúra je za poskytnutie hyg.materialu.
Teda účtujem:
1) nákup hyg.materialu od C - prevádzková réžia
2) preúčtovanie hygienického materialu firme B - tiež príjem za poskytný tovar a službu.
3)faktura od A firme B za samotné upratovanie - príjem za službu.
Nechcem komplikovať - len to chcem mať dobre :)

Keď sa tak dohodli, tak potom nedávaj nákup materiálu od C do réžie, ale nákup tovaru...
Preúčtovanie tohto materiálu daj ako predaj tovaru...
Upratovanie je predaj služby...

Príjemky, výdajky môžeš aj ručne.
janasl
01.10.08,09:21
Diki všetkým za názory.
budem sa trapiť s príjemkami a výdavkami