misa
09.05.05,09:49
Dobrý deň, mám problém so zamestnancom, ktorý má zníženú prac.schopnosť. Priniesol mi rozhodnutie z roku 1993 že je občanom so zmenenou prac.schopnosťou. Čo pre mňa ako zamestnávateľa z toho vyplýva? Aké nižšie odvody má platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ? Vie mi prosím niekto poradiť?
Livia2
09.05.05,08:02
Asi dodnes nebol prehodnocovaný Sociálnou poisťovňou, keď má len rozhodnutie z roku 1993. Nech Ti prinesie ešte potvrdenie o tom, že poberá ČID, môžeš mu uplatniť znížené odvody na zdravotné poistenie za zamestanávateľa aj zamestnanca (5+2%).
lenkak
09.05.05,15:33
Tak ako píše Livia2.
ondrejvla
09.05.05,15:38
Súhlasím s Lenkou, len sa čudujem, že ho ešte nevolali na prehodnotenie!
lenkak
09.05.05,15:51
Moju maminu predvolali na komisiu ešte minulý rok, len akosi rozhodnutie ešte nedošlo. Majú čas.
ondrejvla
09.05.05,15:54
Moju maminu predvolali na komisiu ešte minulý rok, len akosi rozhodnutie ešte nedošlo. Majú čas.
Lenka súhlasím a poznám to aj podľa vnúčika, ale z roku 1993! to sa mi nejako nevidí!
ankap
09.05.05,17:09
Moju maminu predvolali na komisiu ešte minulý rok, len akosi rozhodnutie ešte nedošlo. Majú čas.

Jeden fakt nevie, ako postupovať.
Až do prehodnotenia nemusí platiť ani IP . Keď však bol prehodnotený vo februári, dostal ústne vyjadrenie, že to ostáva ako to bolo/ podľa môjho názoru to bude pod 70% ) a písomné vyjadrenie mu príde tak ako hovorí lenkak asi o rok, ako má chudák zamestnávateľ a na základe čoho postupovať ?
Hotová Sodoma-Gomora
ondrejvla
09.05.05,17:11
A ty účtovník rozmýšľaj - uznať - neuznať! Byť či nebyť?!
misa
10.05.05,11:13
No veď práve, neviem čo mám urobiť, skúsim zavolať do sociálnej poisťovne čo mi povedia. A ďakujem všetkým.
misa
11.05.05,08:28
No a poraďte teraz, dozvedela som sa ze tento zamestnanec nepoberá žiadny dôchodok, ani ČID. Čo v tomto prípade? Má nárok na znížené odvody do zdravotnej poisťovne?
Livia2
11.05.05,09:44
No a poraďte teraz, dozvedela som sa ze tento zamestnanec nepoberá žiadny dôchodok, ani ČID. Čo v tomto prípade? Má nárok na znížené odvody do zdravotnej poisťovne?Misa, možno sa teraz mýlim a poraďáci ma opravia, ale ja by som mu v tomto prípade znížené odvody neuplatnila a po prehodnotení uvidíš.
Aňuška
11.05.05,09:51
No a poraďte teraz, dozvedela som sa ze tento zamestnanec nepoberá žiadny dôchodok, ani ČID. Čo v tomto prípade? Má nárok na znížené odvody do zdravotnej poisťovne?
Súhlasím s Líviou2.
Pokiaľ by som nemala papier, že jeho pokles schopnosti
vykonávať zárobkovú činnosť je najmenej 20 %, tak by som odvody neznižovala.
Jura
11.05.05,09:58
Po skúsenostiach kontroly z ÚP,SV a R súhlasím s vyjadreniami predomnou, kým
nepredloží platné rozhodnutie neznižuje odvody.
jada
11.05.05,12:16
Ja mám tiež taký problém.... a rozhodla som sa, že kým zamestnanec nebude prehodnotený Sociálnou poisťovňou v zmysle nového zákona, nedám mu znížený odvod, lebo si neviem predstaviť, ako by som to potom doplácala, keby ho náhodou neuznali ZPS.
Zuziana
16.06.05,06:17
Poraďáci, prosím o radu.
človek bo invalidným dôchodcom. Po prehodnotení mu krátili dôchodok a priznali mu pokles scopnosti pracovať na menej ako 70%. Začal pracovať. Po odvolaní na soc poist. mu priznali pokles pracovnej schopnosti 71%.
Z pohľadu zamestnanca: Môže takýto človek pracovať? Je nejaké obmedzenie výšky zárobku alebo pdpracovaných hodín?
Jara
16.06.05,07:56
Môže pracovať, obmedzenie nemá žiadne.
marek32
02.08.05,11:06
Zamestnanec doniesol zamestnávateľovi preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Vie mi niekto poradiť, aké povinnosti z toho vyplývajú pre zamestnávateľa a či možno uplatniť znížené poistné na zdravotné poistenie.
Maňaska
02.08.05,11:18
Zamestnanec má zníženú sadzbu na zdravotné poistenie na 2% a zametnávateľ na 5% v prípade, že ide o zamestnanca so zdravotným postihnutím podľa § 5 zákona 5/2004 o službách zamestnanosti. Znížená schopnosť musí byť viac ako 20%. /musí byť prehodnotený Sociálnou poisťovňou/
marek32
02.08.05,11:43
Preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím bol vydaný na základe zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci. Možno aj v tomto prípade uplatniť znížené poistné ?
Maňaska
02.08.05,12:12
Zdravotné postihnutie /jeho rozsah/ preukazuje občan posudkom Sociálnej poisťovne /§ 9 odst. 2 - zákona o službách zamestnanosti/. Spomínané preukazy by v tomto ohľade nemali platiť. Opýtajte sa ho, či už mu sociálna poisťovńa poslala prehodnotenie, alebo nie.
Jura
02.08.05,12:26
Mala som prípad, že vlastnila preukaz len pre zvýhodnenie cestovania, uprednostnenia
atď., musí byť rozhodnutie.
jjendro
13.03.06,06:14
Chcem sa opýtať ako je to s pracovníkom, kt. má zníženú pracovnú schopnosť - 50 %, je obmedzený pri pracovnom pomere?

1. Môže pracovať na plný úväzok?
2. Môže zarobiť koľko mu dajú?

Dakujem
Zita4
13.03.06,06:29
Chcem sa opýtať ako je to s pracovníkom, kt. má zníženú pracovnú schopnosť - 50 %, je obmedzený pri pracovnom pomere?

1. Môže pracovať na plný úväzok?
2. Môže zarobiť koľko mu dajú?

Dakujem
Ak bol prehodnotený sociálnou poisťovňou podľa nového zákona, môže pracovať koľko vládze. ;) A môže zarobiť, koľko mu dajú. :)
jjendro
13.03.06,07:06
Čo to znamená podľa nového zákona - ak je prehodnotený pred dvoma rokmi - je to OK?
Zita4
13.03.06,07:14
Čo to znamená podľa nového zákona - ak je prehodnotený pred dvoma rokmi - je to OK?
Zákon č. 461/2003 platí od 1.1.2004. Ak bol v roku 2004 prehodnotený soc. poisťovňou (mal určené percento zníženia prac. schopnosti), platia naňho už nové zákony a nemusí vykázať pokles zárobku. :)
jjendro
13.03.06,08:03
Zákon č. 461/2003 platí od 1.1.2004. Ak bol v roku 2004 prehodnotený soc. poisťovňou (mal určené percento zníženia prac. schopnosti), platia naňho už nové zákony a nemusí vykázať pokles zárobku. :)

Díky, takže zárobok môže byť akýkoľvek, ale keď je jeho znížená pr.schopnosť o 50% - môže pracovať na plný pracovný úväzok - 8 hodín denne.
kacena
30.03.06,08:13
Mám zamestnanca , ktorý mi doniesol papier zo sociálnej poisťovne , že jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je od 21.novembra 2005 - 45 %.
Aké odvody mám za neho platiť ?
Doteraz som platila znižené odvody /2 a 5 % / len na zdravotné poistenie , ostatné všetko ako pri iných zamestnancoch.
Ďakujem každému kto ma usmerní a poradí. kacena.
ajobs
30.03.06,08:19
Mám zamestnanca , ktorý mi doniesol papier zo sociálnej poisťovne , že jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je od 21.novembra 2005 - 45 %.
Aké odvody mám za neho platiť ?
Doteraz som platila znižené odvody /2 a 5 % / len na zdravotné poistenie , ostatné všetko ako pri iných zamestnancoch.
Ďakujem každému kto ma usmerní a poradí. kacena.

Tak isto, ako doteraz.
matafe
30.03.06,08:20
Mám zamestnanca , ktorý mi doniesol papier zo sociálnej poisťovne , že jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je od 21.novembra 2005 - 45 %.
Aké odvody mám za neho platiť ?
Doteraz som platila znižené odvody /2 a 5 % / len na zdravotné poistenie , ostatné všetko ako pri iných zamestnancoch.
Ďakujem každému kto ma usmerní a poradí. kacena.

V podstate sa nič nezmení.
Aj teraz sa za daného zamestnanca budú platiť znížené odvody na zdravotné poistenie (2% a 5%).
Odvody na soc. poistenie sa budú platiť tiež ako u ostatných zamestnancov. Invalidné poistenie by sa neplatilo, ak by zamestnanec mal pokles schopnosti vykonávať zár. čin. o viac ako 70%, čo však nie je tento prípad.
kacena
30.03.06,08:25
ĎAKUJEM.
Ešte sa spýtam , zdravotné poistenie platím z jeho celého vymeriavacieho základu alebo len z polovice ?
matafe
30.03.06,08:28
ĎAKUJEM.
Ešte sa spýtam , zdravotné poistenie platím z jeho celého vymeriavacieho základu alebo len z polovice ?

Platí sa z vymeriavacieho základu, aký mu vychádza.
Iveta
09.05.06,09:44
Máme pracovníčku, ktorá bola ZŤP, po prehodnotení jej bol uznaný pokles výkonnosti o 40 %. Rozhodnutie je z 10.1.2005. Mne však túto skutočnosť povedala až koncom februára 2005, takže som jej v 1/2005 dala normálne sadzby ZP a znížené (5 a 2%) až od februára 2005.
Chcem sa spýtať, či znížená sadzba platí už v mesiaci, kedy bolo o tom rozhodnuté alebo až nasledujúci mesiac? Ide mi hlavne o to, či mám v rámci RZ ZP použiť tlačivo - zmena sadzby v priebehu roka, teda by jej za január vznikol preplatok.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne;)
Hanka
11.09.07,11:18
Mam znameho, ktoremu bol priznany uplny inv. dochodok pred r. 2004. Tento rok ho zavolali po dlhom case na komisiu a tam mu povedali, ze sa nic nemeni. Pisomne rozhodnuie nedostal ziadne. Rad by sa zamestnal, ak najde nejake vhodne zamestnanie. Pre neho budu platit nejake obmedzenia vo vyske zarobku? Bude stacit zamestnavatelovi iba rozhodnutie o priznani invalidneho dochodku?
Jana Motyčková
11.09.07,11:25
Aj poberateľ ID, ktorý bol priznaný pred 1.1.2004 môže po 1.8.2006 pracovať bez obmedzenia (času aj zárobku). Zamestnávateľovi stačí doniesť rohodnutie o priznaní ID. Ak mu príde nové rozhodnutie, donesie to.
Vianocka
08.01.08,13:04
SZČO má zníženú pracovnú schopnosť o viac ako 70%. Prosím o radu: koľko platí do ZP, koľko do SP a do ktorých fondov od 01.01.2008?
Na základe RZZP/2006 platil 7% z VZ 4213,- Sk t.j. 295,- Sk.
Ďakujem
Jana Motyčková
08.01.08,13:14
do ZP naďalej 7% z 4213. Do SP toľko čo doteraz.
J+K
14.01.08,06:47
Mám zamestnanca, ktorý mi predložil Rozhodnutie Okresného úradu podľa § 68 písmena a, bodu 7 zákona č. 195/1998 Z.z. zo dňa 25.2.2003, že sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím a vydáva sa preukaz občana s ŤZP. Môžem na základe tohto rozhodnutia odvádzať 2 % do zdravotnej poisťovne?
Jana Motyčková
14.01.08,07:29
Áno .
alaya1
21.02.11,08:36
Chcem sa opytat, ze znizena pracovna schopnost je ID, pripadne rozhodnutie o TZP z UP?
Nie je mi to jasne. Preto neviem, ci je zamestnavatel povinny hlasit ukoncenie PP vypovedou UPSVAR, osobe, ktora je TZP podla rozhodnutia UPSVaR - ma preukaz a kompencacie,, alebo ak je poberatelom ID.
RenataK
28.02.11,15:59
SZČO bol 28.07.2010 UPSVaR vydaný posudkovým lekárom posudok, podľa ktorého jeho miera funkčnej poruchy je 50% (ZŤP), z čoho vyplýva že má zníženú sadzbu na ZP na 7%. Ja by som potrebovala poradiť kedy sa uplatní znížená sadzba v RZZP už v mesiaci, kedy bolo o tom rozhodnuté čiže v 07/2010 alebo až nasledujúci mesiac čiže 08/2010?
Andyke
28.02.11,16:36
§ 12 zák. o zdrav.poistení :
3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
RenataK
28.02.11,16:40
ďakujem
Janiča
20.09.11,08:59
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť ohľadne odvodov do zdravotnej poisťovne za zamestnanca - poberateľa invalidného dôchodku, ktorý má mieru funkčnej poruchy 45%. Platia sa za neho znížené odvody?
V zákone o zdravotnom poistení sa píše, že znížené odvody sa platia za osobu so zdravotným postihnutím a citujem zákon:
(2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48)
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49).
Takže neviem, či tieto dve podmienky musia byť splnené súčasne, alebo postačuje iba jedna z nich.
Katy a R
20.09.11,09:06
stačí jedna z nich ..... (sú to dve rozdielne posúdenia)
Janiča
20.09.11,09:12
Ďakujem za promptnú odpoveď.
Čiže ak má zamestnanec priznaný invalidný dôchodok, ale miera jeho funkčnej poruhy je nižšia ako 50% (zamestnanec má 45% mieru funkčnej poruchy), aj v takomto prípade sa platia znížené odvody o ZP.
Xanti
20.09.11,09:17
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť ohľadne odvodov do zdravotnej poisťovne za zamestnanca - poberateľa invalidného dôchodku, ktorý má mieru funkčnej poruchy 45%. Platia sa za neho znížené odvody?
V zákone o zdravotnom poistení sa píše, že znížené odvody sa platia za osobu so zdravotným postihnutím a citujem zákon:
(2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48) Toto hľadisko je posudok zo SP
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49). Toto je posudok s UPSVaR
Takže neviem, či tieto dve podmienky musia byť splnené súčasne, alebo postačuje iba jedna z nich.


Ďakujem za promptnú odpoveď.
Čiže ak má zamestnanec priznaný invalidný dôchodok, ale miera jeho funkčnej poruhy je nižšia ako 50% (zamestnanec má 45% mieru funkčnej poruchy)No nemá takú mieru funkčnej poruchy, lebo je invalidný a tým pádom má zníženú pracovnú schopnosť o 45%, aj v takomto prípade sa platia znížené odvody o ZP.
Ano má znížené odvody do ZP, ako napísala už Katy .
Pletieš si dva rozdielne veci i posudky. Vid v texte modrým.
Katy a R
20.09.11,09:17
Nemýľ si mieru funkčnej poruchy so zníženou schopnosťou pracovať. Sú to dve rôzne kritériá, posudzované zvlášť (každé podľa "svojho" zákona). ..
Janiča
20.09.11,09:24
Ďakujem Vám obom za Vaše reakcie.
Mám prvého takéhoto zamestnanca, takže som takúto situáciu ešte neriešila, tak som si ju radšej ujasnila aj tu na Porade. Ďakujem veľmi ešte raz.
Keity
09.02.12,09:54
Dobry den,
chcela som sa spytat, mam zamestnantkynu ktora pobera ciastocny invalidny dochodok. Je hluchonema. Z rozhodnutia este z roku 1994 neviem vycitat o kolko % ma znizenu praceschopnost. Ak by mala viac ako 70% mala by aj ulavu na odvody do socialnej poistovne? A este otazka, jej mama ma presveduje, ze by mali mat ulavu aj z dani. Stretol sa niekto s tymto? Dakujem za odpoved. Keity
Mila123
09.02.12,10:06
Dobry den,
chcela som sa spytat, mam zamestnantkynu ktora pobera ciastocny invalidny dochodok. Je hluchonema. Z rozhodnutia este z roku 1994 neviem vycitat o kolko % ma znizenu praceschopnost. Ak by mala viac ako 70% mala by aj ulavu na odvody do socialnej poistovne? A este otazka, jej mama ma presveduje, ze by mali mat ulavu aj z dani. Stretol sa niekto s tymto? Dakujem za odpoved. Keity
ani úľavy na SP či dani nie sú pre ID...
iba do ZP prispieva polovičnými odvodmi, nezáleží či je ČID, ID alebo má preukaz ŤZP
Xanti
09.02.12,10:17
Dobry den,
chcela som sa spytat, mam zamestnantkynu ktora pobera ciastocny invalidny dochodok. Je hluchonema. Z rozhodnutia este z roku 1994 neviem vycitat o kolko % ma znizenu praceschopnost. Ak by mala viac ako 70% mala by aj ulavu na odvody do socialnej poistovne? A este otazka, jej mama ma presveduje, ze by mali mat ulavu aj z dani. Stretol sa niekto s tymto? Dakujem za odpoved. Keity
Ako bolo spomenuté, ak má v rozhodnutí že má čiastočný invalidný dôchodok, tak to % je do 70 a tým pádom má len nižšie odvody do ZP ako bolo spomenuté.

Čo sa týka úľav na dani, je to možné ale len pri miestnych daniach. Teda napríklad daň z nehnuteľnosti, daň za psa a tak dalej. Pri dani z príjmu nemá ID ani ZTP žiadnu výhodu.
Keity
09.02.12,10:39
a keby mala nad 70% tak by mala ulavu na SP? Myslim, ze bolo ze preddavky sa na invalidne poistenie a poistenie v nezamestnanosti neplatilo alebo si to pletiem?
Xanti
09.02.12,10:44
a keby mala nad 70% tak by mala ulavu na SP? Myslim, ze bolo ze preddavky sa na invalidne poistenie a poistenie v nezamestnanosti neplatilo alebo si to pletiem?
** Invalidné poistenie neplatí:


poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku,
zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.

*** Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na:


zamestnanca podľa osobitného predpisu (napríklad § 102 ods. 2 zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 517/2008 Z. z., § 146 ods. 3 zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry),
obvineného vo väzbe a na odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody,
fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a fyzickú osobu, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek.

zdroj : http://www.socpoist.sk/576-menu/1469s

Neplatí len poistenie v nezamestnanosti.