petervi
30.09.08,17:07
zaciatkom novembra dostanem stavebne povolenie,mozem este postavit zaklady domu alebo radsej vsetko az na jar.
Zypsik
30.09.08,16:20
Zalezi od pocasia a vonkajsej teploty. Snad sa najde niekto odborne zdatny, kto sa vyzna v betonovani pri nizkych teplotach a poradi.
220870
30.09.08,18:24
betónovať sa dá aj cez mráz. jedinou podmienkou je aby nebola zamrznutá zem pod alebo okolo betónovanej časti.
www.pepo
30.09.08,19:28
hlásia tuhu zimu,nechal by som to na jaro,minulý rok to šlo to sme ešte pred vianocami betonovali
milanko222
01.10.08,00:24
Minimálne by pred mrazmi mal betón vyzrievať 1 až 3 týždne (sú síce protimrazové prísady , ale ...) - takže opýtať sa spoľahlivého meteorológa.

Milan
chandler
01.10.08,05:35
stihnut by si to stihol, ale aky by to malo zmysel sa ponahlat?
Zypsik
01.10.08,11:20
Zmysel to ma ten, ze do jari mu to sadne a pri prvych teplych dnoch moze rovno pokracovat bez mesacneho sklzu s betonovanim zakladov...
chandler
01.10.08,13:11
Zmysel to ma ten, ze do jari mu to sadne a pri prvych teplych dnoch moze rovno pokracovat bez mesacneho sklzu s betonovanim zakladov...

zaklady samotne nesadnu, musia byt zatazene hrubou stavbou.. preto ma zmysel nechat cez zimu stat hrubu stavbu a potom pokracovat.
ale suhlasim s tym prvym jarnym dnom ;)
Zypsik
01.10.08,17:44
Nie som stavebny inzinier, ale zopar mi ich uz poradilo ako dobry napad nechavat zaklady cez zimu usadnut. Ze vraj pri stavani z tvarnic to ma mensi sklon na praskanie stien.
To ze zaklady samotne vobec nesadaju neverim, 10 kubikov betonu nevazi 200 kil a podklad nie je vzdy pevna skala.
chandler
02.10.08,06:53
Nie som stavebny inzinier, ale zopar mi ich uz poradilo ako dobry napad nechavat zaklady cez zimu usadnut. Ze vraj pri stavani z tvarnic to ma mensi sklon na praskanie stien.
To ze zaklady samotne vobec nesadaju neverim, 10 kubikov betonu nevazi 200 kil a podklad nie je vzdy pevna skala.

iste ze sadnu, ale oproti tomu ked je to uz cela stavba je to malo... to praskanie stien ani tak nevadi... vadi ked praskne omietka, lebo to je vidiet... takze skor ide o to postavit dom a az po case omietat...
ale samozrejme ani postavit zaklady na zimu nie je na skodu, ale ten efekt podla mna nie je taky aby sa kvoli tomu oplatilo nahanat. ale vlastne je to jedno... ked stihne nech postavi a ked nestihne tak nech postavi na jar :)
Milan.Žiška
02.10.08,09:53
Realizácia základov v súčasnom období je to ešte Ok, treba si však veľmi dobre prerátať, aby sa všetko stihlo do podstatne chladnejšieho počasia. Nejde tak ani o denné, ale skôr nočné teploty (budú čím dalej nižšie).
Počas zimného obdobia celá stavba "prevlhne ( v spojitosti so zrením betónu) a usadí sa", detto sa týka zásypov - nie sú potrebné zhutňovania v takej miere ako pri výkopoch a zásypoch na jar.

Osobne by som váhal - november je už asi neskoro, ale keď sa chce vždy sa riešenie nájde - "chémia robí divy, ale aj niečo stojí". Len či to stojí (finančne ) aj tebe za to?

Veľa šťastia a pekného počasia.:):)
Janyke
09.07.13,12:37
Som rozhodnuty robit zaklady domu este tento rok, stiham to v pohode do prvych mrazov. Otazka ale znie. Spravit len zakladove pasy, alebo uz rovno aj DT a platnu? Zakladove pasy budu v jemnom svahu nezaleju sa mi pocas zimy? (mraz, odmak) Na zakladove pasy pojdu 4 rady DTciek...