lorenc
30.09.08,16:11
Dobrý deň , chcem poradiť. Od 1.8.2008 som nastupila ako živnostníčka, ale v máji 2009 pôjdem na MD ...nahlásim sa na socialnu poist. i zdravotnu a( 5 mesiacov budem ako od zamestnavatela - to som ja dostavat peniazky) a potom po 5 mesiacov od socialnej poistovne? A potom danove odvediem ako?
m.hladka
30.09.08,19:31
Ty si SZČO, ak pôjdeš na MD, tak to nahlásiš na SP, tam odovzdáš potvrdenie od lekára, že nastupuješ na MD a SP ti bude platiť materský príspevok. Ale doporučujem ti s nástupom na MD prerušiť živnosť.
brčko
30.09.08,20:32
no dôležité je, či vôbec splnaš podmienky na nárok na materské. T.j., napr.
- či si bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aspon 270dní nem.poistená (byť SZčo neznamená byť povinne poistený ako SZčo a už vôbec nie v prvom roku podnikania!!!),
- tiež podmienku trvania nemoc.poistenia alebo byť v ochrannej dobe z ukončeného NP ku dnu nástupu na MD
- ...

Mám z tvojho príspevku pocit, že ak nič neurobíš, toto splnať nebudeš. Takže treba sa rýchlo zorientovať, zistiť, či máš vôbec šancu získať nárok. Ak áno, či máš šancu, teda ak chceš, si výšku materského ešte ovplyvniť.
Ak máš nejaké dni ukončeného/trvajúceho nem.poistenia, chceš získať slušné materské a nemáš možnosť povinného nem.poistenia (pov.NP szčo nepredpokladám, takže len zamestnanie), tak treba konať najneskôr !!!!! do 8tt.!!!!

Ak máš možnosť, odporúčam seminár= školenie o materskom 7.10.08 v BA (je dokonca zadarmo), inak aspon témy o materskom
yuyu
02.10.08,10:39
Chcela by som poprosit o radu. Precitala som uz vela clankov, ale nenasla som odpoved, alebo ....
Som zivnosticka od r.2006. Som momentalne na materskej,do 10/2008. Narok mi vznikol,kedze som platila odvody ako povinny aj ako dobrovolny platca, vsetko z minima. Zivnost som zatial nezrusila, ale planujem ju prerusit do konca 10/2008 nakolko planujem otehotniet do konca r.2009.
Otazka je ci si ponechat zivnost alebo sa zamestnat na minimalnu mzdu, kedze v r. 2009 pojdem na matersku a ostanem na RD. Vznikne narok na matersku v jednom ci druhom pripade? Ak ano,viete poradit aj aka suma? :confused:

Dakujem za odpoved.
jankasm
02.10.08,10:52
Chcela by som poprosit o radu. Precitala som uz vela clankov, ale nenasla som odpoved, alebo ....
Som zivnosticka od r.2006. Som momentalne na materskej,do 10/2008. Narok mi vznikol,kedze som platila odvody ako povinny aj ako dobrovolny platca, vsetko z minima. Zivnost som zatial nezrusila, ale planujem ju prerusit do konca 10/2008 nakolko planujem otehotniet do konca r.2009.
Otazka je ci si ponechat zivnost alebo sa zamestnat na minimalnu mzdu, kedze v r. 2009 pojdem na matersku a ostanem na RD. Vznikne narok na matersku v jednom ci druhom pripade? Ak ano,viete poradit aj aka suma? :confused:

Dakujem za odpoved.

Ako SZČO predpokladám teraz asi platíš odvody, ale len z minima.
Tak ak chceš živnosť prerušiť, môžeš. Ale miesto zamestnania by som odporúčala urobiť si maximálnu materskú cez DNP. Plánuješ otehotnieť do konca roka 2009, alebo je tam preklep a malo tam byť 2008? Ak totiž plánuješ otehotnieť už teraz, tak sa prihlás na DNP z maxima, zaplať z neho do konca roka a od 1.1.2009 /zmenu musíš podať ešte v 12/2008/ si daj zmenu VZ na minimum. Potom, keď v roku 2009 nastúpiš na PN prípadne MD po uplynutí 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP, tak budeš dávky dostávať maximálne.
Dá sa to samozrejme urobiť aj cez zamestnanie, ale zamestnať s maximálnym VZ sa stačí pár dní pred nástupom na MD, prípadne PN. Len treba mať splnených 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, no a to môžeš napr. platením DNP z minima.
DNP odporúčam však kvôli tomu, že aj v budúcnosti, teda počas RD, kedy však DNP musíš znovu začať platiť, môžeš ho využiť na PN prípadné OČR s deťmi. Čo pri zamestnaní nie je možné. :o
Takže zváž, ktorá varianta Ti viac vyhovuje a ešte môžeme doplniť detaily.

No ak to urobíš na to maximum, tak suma materskej je momentálne niečo cez 16000,- mesačne.
yuyu
02.10.08,12:58
rok 2009 sedi, november-januar 2010 kcem ist na MD, preto sa pytam na r. 2009,kedze sa tento rok bude brat do uvahy
odvody zatial/pocas MD neplatim, povinnost platit do SP vraj mam od 11/2008,ale ak sa mylim,potrebujem to vediet

plati sa este niekde pocas MD? zdravotne a tak, lebo este mi neprislo vyrozumenie o mojej MD zo SP pre ZP, tak snad je to ok

a este jedna vec,ak sa zamestnam na tych par dni, ma voci mne zamestnavatel nejake zavazky/financne, ine, lebo nasa uctovnicka tvrdila, ze ma zamestnavatel povinnost za mna platit pocas mojej RD, ale mohla sa mylit, kedze skusenosti s materskou v praxi este nemala

dakujem za odpoved
slavius
11.06.10,06:58
Dobrý deň,
sestra je na materskej, nie je zamestnaná a ani zatiaľ nemá živnosť. Rada by si privyrobila predajom výrobkov z vlastnej umeleckej tvorby.
1. Do akej hodnoty obratu na to nepotrebuje živnosť/účto/registráciu/fakturáciu/...?
2. Ak by si vybavila živnosť, čo všetko to obnáša? Aký to bude mať vplyv na výšku materského príspevku? Aké vysoké sú odvody? A ako je to čo najjednoduchšie? Nejde jej totiž o hlavnú zárobkovú činnosť, ale len o príležitosné privyrobenie si - najlepšie by to bolo s čo najmenšou byrokraciou - ak by sa dalo, tak aj bez živnosti - je také niečo vôbec legálne možné? Predpokladám, že asi nie ... len či sa to s tou živnosťou vôbec oplatí.
Vopred vďaka za každú radu.
Judita7771
02.01.11,12:02
Pekný deň prajem. Ja som od 16. 11. 2009 živnostníčka. Neplatila som soc. poistenie, lebo to nebolo povinné. na rok 2011 plánujem otehotniet. Budem mať nárok na materskú, resp. na rodičovskú dovolenku? Mám začať platit do soc. poisťovne. Aká suma sa teraz platí do soc. poisťovne? Mám prerušiť živnosť(čo by som nerada), alebo mám prepísať na manžela živnosť?Prosím o radu.
grammatika
02.01.11,18:04
Pekný deň prajem. Ja som od 16. 11. 2009 živnostníčka. Neplatila som soc. poistenie, lebo to nebolo povinné. na rok 2011 plánujem otehotniet. Budem mať nárok na materskú, resp. na rodičovskú dovolenku? Mám začať platit do soc. poisťovne. Aká suma sa teraz platí do soc. poisťovne? Mám prerušiť živnosť(čo by som nerada), alebo mám prepísať na manžela živnosť?Prosím o radu.
Živnosť sa nedá prepísať na manžela - živnosť je na meno - fyzickú osobu.
Odporúčam Ti platiť si dobrovoľne nemocenské poistenie z minimálneho základu 329,06 €, čo tvorí mesačne 14,47 € (http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-za-obdobie-od-1-jula-2010/924s) tak aby si splnila minimálne 270 dní poistenia. neviem, či si za rok 2009 prekročila limit povinne poistenej osoby -ale asi nie, ako dedukujem...a takisto neviem, či za rok 2010 si prekročila limit príjmu a či by si sa musela stať povinne poistenou SZČO.
Ale ak nie, tak by som pokračovala v platení minim. nemocenského poistenia, hneď ako by si zistila, že si tehotná, treba sa odhlásiť z tohto dobrovoľného minimálneho nemocens.poistenia a prihlásiť sa na dobrovoľné maximálne nemoc.poistenie = toto maximálne musí ale trvať minim. 26 týždňov pred nástupom na materskú dovolenku a vtedy by si mala nárok na max.materskú - nakoľko podmienku 270 dní si splnila a takisto podmienku 26 týždňov s max.VZ si splnila...
ale toto je len za predpokladu, že sa nestaneš povinne poistenou SZČO od 01.07.11...
Pri dobrovoľnom nemoc.poistení sa nemení nič novelou zákona (od 01.01.2011)