erika_H
30.09.08,20:02
Chcela by som Vas poprosit o radu:
zamestnanec zamestnany na pracovnu zmluvu,ale zmenovy pracovny cas, tzn. pracuje 3 dni do tyzdna jeden tyzden,a druhy tyzden 4 dni do tyzdna,tieto tyzdne sa ale pravidelne opakuju,1 zmena trva vsak 12 hodin.Aky ma tento zamestnanec narok na stravne listky?
pocet straveniek na pracovne dni v mesiaci (mimo sviatkov a nediel-lenze on pracuje kazdu druhu sobotu...)
,alebo stravenky iba na tie dni,ktore skutocne odpracoval..?po prepocitani mu to nevyjde na riadny pracovny tyzdennny cas 40 hodin,ale o nieco menej.. tak teraz neviem,kolko stravnych listkov mu treba kupit na novy mesiac..:confused:
ďakujem moc za nazory
Marína
30.09.08,19:08
Povinnosť zamestnávateľa je zabezpečiť mu stravovanie v priebehu pracovnej zmeny, t.z. vtedy, keď pracuje a odpracuje viac ako 4 hod. Ak zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ mu môže poskytnúť ďalšie teplé jedlo. Pozri ZP § 152.
Predpokladám, že zamestnanec má vypracovaný prac. kalendár, z ktorého vyplýva, koľko prac. zmien má naplánovaných na daný mesiac. Stravných lístkov je potrebné zakúpiť min. toľko, koľko je prac. zmien za mesiac x počet zamestnancov.
cloe
30.09.08,19:31
Povinnosť zamestnávateľa je zabezpečiť mu stravovanie v priebehu pracovnej zmeny, t.z. vtedy, keď pracuje a odpracuje viac ako 4 hod. Ak zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ mu môže poskytnúť ďalšie teplé jedlo. Pozri ZP § 152.
Predpokladám, že zamestnanec má vypracovaný prac. kalendár, z ktorého vyplýva, koľko prac. zmien má naplánovaných na daný mesiac. Stravných lístkov je potrebné zakúpiť min. toľko, koľko je prac. zmien za mesiac x počet zamestnancov.

Môžem to teoreticky poriešiť takto?:
Pracovných dní v mesiaci je 20. Naplánovaných 12 hodinových smien má však 17. Ak mu dám 20 lístkov, bude to chyba? Vychádzam z toho, že zamestnávateľ mu môže dať v podstate aj 2 lístky pri dvanásťhodinovej smene.
Marína
01.10.08,14:19
Lenže ty mu dáš 2 len pri 3 zmenách. Podľa mňa, buď mu dáš 17 alebo 34.
cloe
01.10.08,14:34
Ďakujem, len som sa chcela uistiť.
erika_H
02.10.08,10:02
Prosím Vás,môj zamestnanec pracuje 12 hodín,no prestávka na oddych je po 5 hodinách 1-hodinová,ale zarátaná do 12 hodín,takže pracuje vlastne iba 11 hodín.Takže stačí keď mu dám za odpracovanú 11 hodinovú zmenu iba 1 stravný lístok,áno?A ak by sa zamestnávateľ rozhodol o 2 str.lístky za zmenu,môže to uplatniť do daňových nákladov?
Ďakujem moc
Marína
02.10.08,13:29
Prosím Vás,môj zamestnanec pracuje 12 hodín,no prestávka na oddych je po 5 hodinách 1-hodinová,ale zarátaná do 12 hodín,takže pracuje vlastne iba 11 hodín.
Zamestnanec pracuje 11 hod. v 12 hodinovej zmene.
Takže stačí keď mu dám za odpracovanú 11 hodinovú zmenu iba 1 stravný lístok,áno?
Áno.
A ak by sa zamestnávateľ rozhodol o 2 str.lístky za zmenu,môže to uplatniť do daňových nákladov?
Môže, pretože zamestnanec pracuje v zmene dlhšej ako 11 hod.
Ďakujem moc
Erika, pozrela si si ZP § 152?
erika_H
05.10.08,07:42
Erika, pozrela si si ZP § 152?
áno-ak prac.zmena trvá viac ako 11 hod, zamestnávateľ Môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hl.jedla.Takže tomu rozumiem tak,že keď za 1 odprac.deň poskytne 1 str.lístok,je to v poriadku..
erika_H
06.10.08,15:33
Ďakujem;)