misomiso
30.09.08,23:14
" target="_blank" title="http://www.sme.sk/videoplay/5909/">">http://www.sme.sk/videoplay/5909/">

http://www.sme.sk/c/4101492/drsny-dopravny-sot-mozno-okopirujeme.html

Tak co hovorite na toto videjko? Vraj to mozno pride aj k nam.

Som strasne zvedavý, ci budu tiez tolko kricat ti, co tak odsudzovali antipotratovu kampan na billboardoch...
Melnick
30.09.08,21:22
Skúšala som si ho pozrieť , ale nemohla som dopozerať. Ani včera v TV - je to pre mňa silná káva, no keby sa zachránil čo i len jeden život, tak podľa mňa reklama splnila účel. Slovensku by však oveľa viac ako reklama ,pomohlo dobudovanie ciest. :)
milanko222
01.10.08,00:19
" target="_blank" title="http://www.sme.sk/videoplay/5909/">">http://www.sme.sk/videoplay/5909/">

http://www.sme.sk/c/4101492/drsny-dopravny-sot-mozno-okopirujeme.html

Tak co hovorite na toto videjko? Vraj to mozno pride aj k nam.

Som strasne zvedavi, ci budu tiez tolko kricat ti, co tak odsudzovali antipotratovu kampan na billboardoch...

Podľa mňa sú to vyhodené (za reklamu) peniaze , podobne ako keď na rodičku rozpráva učiteľ (tým slušným a aktívnym ) , akí sú niektorí rodičia nevšímaví a nestarajú sa ....
Skrátka tí , ktorých sa to týka , tam nie sú . A ani piráti to nebudú pozerať.

Milan
misomiso
01.10.08,06:51
Ono to je asi tak, ze na cestach jadzi cele spektrum ludi, od navacsich ignorantov (ved aj najomni vrahovia jadzia autom) az po slusnych ludi. No nie su to iba jedni a druhi, ale cele spektrum. Kazdy z nas je zaradeny niekde medzi tym najcynickejsim a nanslusnejsim soferom. Tym slusnym to netreba (snad) a tym mafianom to nepomoze (aj ked kto vie - kazdy ma aj svedomie).
No vzdy sa v tom spektre najde skupina ludi, ktoru to zasiahne a zmeni sa (rovnako ako aj pri tej nedavnej kampani Prava na zivot)
Bastian
01.10.08,07:03
" target="_blank" title="http://www.sme.sk/videoplay/5909/">">http://www.sme.sk/videoplay/5909/">

http://www.sme.sk/c/4101492/drsny-dopravny-sot-mozno-okopirujeme.html

Tak co hovorite na toto videjko? Vraj to mozno pride aj k nam.

Som strasne zvedavi, ci budu tiez tolko kricat ti, co tak odsudzovali antipotratovu kampan na billboardoch...
...asi nie tu je to dieťa už v kočíku.
Bastian
01.10.08,07:05
Ono to je asi tak, ze na cestach jadzi cele spektrum ludi, od navacsich ignorantov (ved aj najomni vrahovia jadzia autom) az po slusnych ludi. No nie su to iba jedni a druhi, ale cele spektrum. Kazdy z nas je zaradeny niekde medzi tym najcynickejsim a nanslusnejsim soferom. Tym slusnym to netreba (snad) a tym mafianom to nepomoze (aj ked kto vie - kazdy ma aj svedomie).
No vzdy sa v tom spektre najde skupina ludi, ktoru to zasiahne a zmeni sa (rovnako ako aj pri tej nedavnej kampani Prava na zivot)

Súhlasím.
Myslím si, že cena tej reklamy nie až tak vysoká...
misomiso
01.10.08,07:11
No ved ja som jednoznacne za - nech to ide aj tri krat denne. No pri kampani Pravo na zivot sa ohanali napr. tym, ze to traumatizuje zeny, ktore spontanne potratili. No - nieco na tom moze byt pravdy. No aj medzi vodicmi sa najde dost takych, ktori "spontanne" niekho zrazili, teda uplne nevinne, napr. nejake decko, co im vbehlo mimo prechod spoza kontajnera alebo nejakeho opilca.

Ako som uz povedal, som zvedavy, ci v pripade, ze kampan pride k nam, tito moralisti spustia rovnaky narek ako v pripade tej druhej spominanej kampane, alebo to bola iba zastierka.
Martin Mocko
01.10.08,07:14
Podľa mňa táto kampaň má väčší význam..ako tá o "Práve na život". Tam ide o rozhodnutie. V tomto prípade skôr o normálne rozmýšľanie vodičov. Poliaci urobili tiež podobný shot..aj keď neviem či to niečo zmenilo. Lebo predpokladám, že Superman s prvkami nesmrteľnosti Higlandera za volantom veľkého silného auta..je určite nepoučiteľný.
Ale pozrieť si to a trošku sa podučiť sa určite oplatí:

http://patrz.pl/filmy/kierowco-nie-badz-bezmyslny
misomiso
01.10.08,07:31
Podľa mňa táto kampaň má väčší význam..ako tá o "Práve na život". Tam ide o rozhodnutie. V tomto prípade skôr o normálne rozmýšľanie vodičov. Poliaci urobili tiež podobný shot..aj keď neviem či to niečo zmenilo. Lebo predpokladám, že Superman s prvkami nesmrteľnosti Higlandera za volantom veľkého silného auta..je určite nepoučiteľný.
Ale pozrieť si to a trošku sa podučiť sa určite oplatí:

http://patrz.pl/filmy/kierowco-nie-badz-bezmyslny

No dobry film to je. Len nechapem, co je na tom ine ako v predzhadzajucej kampani. Ved stale ide iba o rozhodnutie - ci sa budem ozerat iba na seba, alebo budem mysliet aj na druhych a ich prava. To je stale a uplne to iste.
Martin Mocko
01.10.08,07:37
Ja osobne som za potraty...takze preto v tom vidím rozdieľ. Aj keď si myslím, že je určite lepšie dieťa donosiť a dať na adopciu, pokiaľ je všetko v poriadku. Avšak už dnes je možné zistiť genetické poškodenia plodu a iné problémy..ktoré je určite lepšie riešiť potratom. Je to na siahodlhú diskusiu, ktorú by som tu nerád otvoril.

Predpokladám, že ísť za volat triezvy, dodržovať predpisy a jazdiť primerne je určite jednoduchšie rozhodnutie...ako rozhodovať o interupcií. Určite ľudskou hlúposťou (pri autonehodách) ročne zomrie viac ľudí..ako pri interupciách.
janomila
01.10.08,07:48
Podľa mňa sú dva typy vodičov. Jeden za hmly zrazí na hlavnej ceste ležiaceho opilca a má psychickú traumu na celý život. Stále dookola bude premýšľať, prečo to urobil. Hoci to nebola jeho vina. Druhý zrazí na prechode malé dieťa, pretože 60-ka je mu málo a treba cez telefón povybavovať kšefty, otrasie sa a vďaka tučnému kontu a drahým advokátom sa bez problémov vyhne následkom. Pýtam sa: krorého z nich tento šot osloví? Podľa mňa prvého. A ešte viac osloví mamičky, ktoré chodia s kočíkmi cez prechody. Tie z tohoto šotu môžu mať aj zlé sny. Uvítam každý pokus zmierniť riziko smrteľných nehôd na našich cestách, ale bohužiaľ, nemyslím, že tento šot to vyrieši. Ale za pokus to hádam stojí.
Bastian
01.10.08,08:13
Podľa mňa sú dva typy vodičov. Jeden za hmly zrazí na hlavnej ceste ležiaceho opilca a má psychickú traumu na celý život. Stále dookola bude premýšľať, prečo to urobil. Hoci to nebola jeho vina. Druhý zrazí na prechode malé dieťa, pretože 60-ka je mu málo a treba cez telefón povybavovať kšefty, otrasie sa a vďaka tučnému kontu a drahým advokátom sa bez problémov vyhne následkom. Pýtam sa: krorého z nich tento šot osloví? Podľa mňa prvého. A ešte viac osloví mamičky, ktoré chodia s kočíkmi cez prechody. Tie z tohoto šotu môžu mať aj zlé sny. Uvítam každý pokus zmierniť riziko smrteľných nehôd na našich cestách, ale bohužiaľ, nemyslím, že tento šot to vyrieši. Ale za pokus to hádam stojí.

Podľa mňa sú dva typy ľudí. Taký čo sa denne ožierajú a taký čo pijú iba na silvestra... :) Mám pravdu?
misomiso
01.10.08,08:18
Ja osobne som za potraty...

este ze si taky uprimny...


Avšak už dnes je možné zistiť genetické poškodenia plodu a iné problémy..ktoré je určite lepšie riešiť potratom.

Toto je prave najvacsi nezmysel. Manzelka mala opakovanymi testami potvrdene poskodenie plodu. Vsetci (hlavne lekari) na nu tlacili, aby si to dala dat "prec". Nebolo to vobec prijemne. Dnes ma dcera 15 rokov, vyborne sa uci, je na vyberovej skole, chlapci sa za nou otacaju aj na ulici. Nemala nikdy ani naznak nejakeho postihnutia. Zije iba vdaka nasmu principialnemu postoju.


Predpokladám, že ísť za volat triezvy, dodržovať predpisy a jazdiť primerne je určite jednoduchšie rozhodnutie...ako rozhodovať o interupcií. Určite ľudskou hlúposťou (pri autonehodách) ročne zomrie viac ľudí..ako pri interupciách.

Ja sa naozaj nestacim cudovat,aky nezmysel su niektori ludia schopni zavesit na net bez toho, aby sa aspon pokuslil zamysliet sa alebo hladat pravdu. Ved dnes je to zalezitost par sekund, mame google.

Pocet potratov sa v sucasnosti pohybuje niekde okolo 20.000 rocne, z toho necelych 5.000 je spontannych. Ostava tedz vyse 15.000 vykonanych potratov na zaklade vedomeho rozhodnutia matky.

Pocet usmrtenych pri dopravnych nehodach u nas za rok 2007 je 568 celkovo. Teda aj usmrtenych "ludskou hlupostou" ako pises, aj z inych pricin dokopy.

Teda aj keby sme predpokladali, ze vsetci usmrteni na cestach zahynu "ludskou hlupostou" co asi nie je pravda, aj tak zomiera rocne 26 x viac deti v lone matky ich zamernym konanim. Je to hrozna statistika.

Tvoj prispevok iba dokumentuje to, ze zastancovia potratov okolo seba strielaju nazory a argumenty bez toho, aby sa aspon snazili nad vecou zamysliet, aby aspon pochopili, o co ide. Smutne...

.
Martin Mocko
01.10.08,08:25
To misomiso:

Pokiaľ by si mal vychovávať choré dieťa..určite by si mal iný názor. Ja som sa narodil ako jeden z dvojičiek. Môj brat mal od narodenia srdcovú vadu (ktorá by možno v dnešnom období bola štandardne liečitelná) ale vtedy to bolo nemožné. Neskôr sa pristavili iné komplikácie (zápal mozgových blán) z ktorých vyústilo, že zostal na úrovni 9 mesačného dieťaťa. Nechodil, nerozprával, nedokázal sa sám najesť, doživotne nosil plienky....atď. V 18tich nám lekárka na prehliake srdca povedala, že jeho srdce vydrží asi pol roka, pretože je už značne opotrebované. Mala pravdu...zomrel krátko po 18tich narodeninách.
Musím ti povedať, že to zasiahlo celú rodinu. Mama nikdy nechcela aby išiel do ústavu - starala sa o neho (napokon i my všetci) až do smrti. A kto tento pocit nezažil...tak určite nevie čo to znamená starať sa o dieťa, ktoré sa nikdy nepostaví na vlastné nohy..a keď rodič prežije vlastné dieťa je to určite ešte horšie.

Ja osobne to neodporúčam nikomu..bol to naozaj zážitok na celý život. Ale zástupcovia potratov (i v situcii poškodenia plodu) by si to mali aspoň na zopár rokov vyskúšať...

Edit: Potrat je určite veľmi osobná a zložitá vec. Ale pokiaľ by boli zákonom zakázané..určite pribudne detí v igelitkách a vhodených z okien domov. Ak to má byť východisko - tak klobúk dolu.
misomiso
01.10.08,08:33
To misomiso:

Pokiaľ by si mal vychovávať choré dieťa..určite by si mal iný názor. Ja som sa narodil ako jeden z dvojičiek. Môj brat mal od narodenia srdcovú vadu (ktorá by možno v dnešnom období bola štandardne liečitelná) ale vtedy to bolo nemožné. Neskôr sa pristavili iné komplikácie (zápal mozgových blán) z ktorých vyústilo, že zostal na úrovni 9 mesačného dieťaťa. Nechodil, nerozprával, nedokázal sa sám najesť, doživotne nosil plienky....atď. V 18tich nám lekárka na prehliake srdca povedala, že jeho srdce vydrží asi pol roka, pretože je už značne opotrebované. Mala pravdu...zomrel krátko po 18tich narodeninách.
Musím ti povedať, že to zasiahlo celú rodinu. Mama nikdy nechcela aby išiel do ústavu - starala sa o neho (napokon i my všetci) až do smrti. A kto tento pocit nezažil...tak určite nevie čo to znamená starať sa o dieťa, ktoré sa nikdy nepostaví na vlastné nohy..a keď rodič prežije vlastné dieťa je to určite ešte horšie.

Ja osobne to neodporúčam nikomu..bol to naozaj zážitok na celý život. Ale zástupcovia potratov (i v situcii poškodenia plodu) by si to mali aspoň na zopár rokov vyskúšať...

A co mali spravit lekari? Ved ste boli dvojicky. Ako by si to riesil dnes? Mysli si, ze sa da v rannom stadiu tehotenstva zistit, ktory z dvoch plodov bude poskodeny? A keby aj ano, ze sa da v rannom stadiu tehotenstva jeden odobrat a druhy nechat? A keby aj ano, ako zaistis, aby sa lekar nepomylil a neodobral ten zdravy? (Moja znama pracuje v nemocnici v Nemecku, kde nedavno vyoperovali pacientovi namiesto chorej zdravu ladvinu - omylom samozrejme)

Ako by sa dal dnes teda riesit pripad tvojej mamy? Nijako. Jedine tak, ze by isla na potrat a to by si tu nebol ani ty, ale ani tvoje deti.
cloe
01.10.08,08:37
Možno teraz napíšem pre niektorých úplný nezmysel, ale jedinú možnosť ako zminimalizovať počet smrteľných nehôd na cestách vidím v spomalení cestnej dopravy ako takej. Lebo všetci vieme, aký je rozdiel keď nabúram v 130-tke alebo v 60-tke. Dnešný svet nás núti strašne rýchlo žiť a to je ten problém.
Zoberte si napr. Mám sa prepraviť do bodu X, ktorý je vzdialený 130 km, pôjdem 130-tkou, prídem tam za hodinu. Ak by bola povolená rýchlosť napr. 65 km/hod., prídem tam za 2 hodiny. NO A ČO???? Jasné, stratím dôležitú hodinu, lebo všetko je to dnes o tom, že musíme stihnúť všetko.
Takže, ak to pritiahnem za vlasy tak by som bola za to, aby sa robili autá na "čistý" pohon, aj keď pomalšie, povolená rýchlosť by sa tiež znížila a za druhé - obmedziť jazdu autami a viac využívať hromadnú dopravu a bicykel.
To je zasa samostatná kapitola.
Viem, že je to nereálna predstava /automob.priemysel a jeho dôležitosť pre našu ekonomiku/, ale snívať môžem, no nie?;)

Príspevky 13, 14, 15 sú zasamimotemy
karin65
01.10.08,08:43
Je to velmi tazka tema, tak ci onak bremeno rozhodnutia budu musiet so sebou cely zivot nosit rodicia, tak preco to nenechat na nich.
Suhlasim, s tym ze tie prispevky su mimo temy.
Danila
01.10.08,08:45
Možno teraz napíšem pre niektorých úplný nezmysel, ale jedinú možnosť ako zminimalizovať počet smrteľných nehôd na cestách vidím v spomalení cestnej dopravy ako takej. Lebo všetci vieme, aký je rozdiel keď nabúram v 130-tke alebo v 60-tke. Dnešný svet nás núti strašne rýchlo žiť a to je ten problém.
Zoberte si napr. Mám sa prepraviť do bodu X, ktorý je vzdialený 130 km, pôjdem 130-tkou, prídem tam za hodinu. Ak by bola povolená rýchlosť napr. 65 km/hod., prídem tam za 2 hodiny. NO A ČO???? Jasné, stratím dôležitú hodinu, lebo všetko je to dnes o tom, že musíme stihnúť všetko.
Takže, ak to pritiahnem za vlasy tak by som bola za to, aby sa robili autá na "čistý" pohon, aj keď pomalšie, povolená rýchlosť by sa tiež znížila a za druhé - obmedziť jazdu autami a viac využívať hromadnú dopravu a bicykel.
To je zasa samostatná kapitola.
Viem, že je to nereálna predstava /automob.priemysel a jeho dôležitosť pre našu ekonomiku/, ale snívať môžem, no nie?;)

Príspevky 13, 14, 15 sú zasamimotemyMyslíš?????:) Čítaj zadanie. Misomiso niečo nenapíše len tak, pre nič zanič. U neho všetko so všetkým v zadaní súvisí. ;)
cloe
01.10.08,08:50
Dani, vlastne máš pravdu.
Bastian
01.10.08,08:52
To misomiso:

Pokiaľ by si mal vychovávať choré dieťa..určite by si mal iný názor. Ja som sa narodil ako jeden z dvojičiek. Môj brat mal od narodenia srdcovú vadu (ktorá by možno v dnešnom období bola štandardne liečitelná) ale vtedy to bolo nemožné. Neskôr sa pristavili iné komplikácie (zápal mozgových blán) z ktorých vyústilo, že zostal na úrovni 9 mesačného dieťaťa. Nechodil, nerozprával, nedokázal sa sám najesť, doživotne nosil plienky....atď. V 18tich nám lekárka na prehliake srdca povedala, že jeho srdce vydrží asi pol roka, pretože je už značne opotrebované. Mala pravdu...zomrel krátko po 18tich narodeninách.
Musím ti povedať, že to zasiahlo celú rodinu. Mama nikdy nechcela aby išiel do ústavu - starala sa o neho (napokon i my všetci) až do smrti. A kto tento pocit nezažil...tak určite nevie čo to znamená starať sa o dieťa, ktoré sa nikdy nepostaví na vlastné nohy..a keď rodič prežije vlastné dieťa je to určite ešte horšie.

Ja osobne to neodporúčam nikomu..bol to naozaj zážitok na celý život. Ale zástupcovia potratov (i v situcii poškodenia plodu) by si to mali aspoň na zopár rokov vyskúšať...

Edit: Potrat je určite veľmi osobná a zložitá vec. Ale pokiaľ by boli zákonom zakázané..určite pribudne detí v igelitkách a vhodených z okien domov. Ak to má byť východisko - tak klobúk dolu.

Museli ste to mať ťažké.
Ale hádam si nechcel týmto naznačiť to, že preto aby sme sa takýmto ťažkým situáciám vyhli, mali by sme pri nejakých podozreniach rovno utratiť deti? Už som si prečítal dosť veľa príbehov ako je ten misov, aby som si uvedomil, že dieťa má právo na narodenie. Ani matka ani otec nie je jeho majiteľ. Ak si to niekto myslí, tak potom nech nebedáka, keď počuje v správach ako nejaký „otec“ x rokov znásilňoval dcéru.
Mal misomiso poslúchnuť zdravý rozum pánov doktorov?
Martin Mocko
01.10.08,08:57
A co mali spravit lekari? Ved ste boli dvojicky. Ako by si to riesil dnes? Mysli si, ze sa da v rannom stadiu tehotenstva zistit, ktory z dvoch plodov bude poskodeny? A keby aj ano, ze sa da v rannom stadiu tehotenstva jeden odobrat a druhy nechat? A keby aj ano, ako zaistis, aby sa lekar nepomylil a neodobral ten zdravy? (Moja znama pracuje v nemocnici v Nemecku, kde nedavno vyoperovali pacientovi namiesto chorej zdravu ladvinu - omylom samozrejme)

Ako by sa dal dnes teda riesit pripad tvojej mamy? Nijako. Jedine tak, ze by isla na potrat a to by si tu nebol ani ty, ale ani tvoje deti.

Ja to nepredkladám ako modelovú situáciu. Píšem o tom, čo som zažil. Že viem, o čom hovorím. Viem čo znamená starať sa o chorého človeka..na ktorom nezbadáš žiadny pokrok a je nevyliečitelný.

Máš dcéru..tak sa skús do toho vžiť do toho, že mohla byť nevyliečiteľne chorá a musel by si sa o nu starať. Samozrejeme, že tým pádom jeden z rodičov by musel pri nej zostať doma... Pochybujem, že sa vieš do toho vžiť.

Alebo si predstav, že by teraz tvoju dcéru napr. znásilnil nejaký feťák..čo potom? Aj také veci sa stávajú.
Martin Mocko
01.10.08,09:03
Museli ste to mať ťažké.
Ale hádam si nechcel týmto naznačiť to, že preto aby sme sa takýmto ťažkým situáciám vyhli, mali by sme pri nejakých podozreniach rovno utratiť deti? Už som si prečítal dosť veľa príbehov ako je ten misov, aby som si uvedomil, že dieťa má právo na narodenie. Ani matka ani otec nie je jeho majiteľ. Ak si to niekto myslí, tak potom nech nebedáka, keď počuje v správach ako nejaký „otec“ x rokov znásilňoval dcéru.
Mal misomiso poslúchnuť zdravý rozum pánov doktorov?

Ja som nenapísal, že interupcia je povinnosť. Ja skôr hovorím, že právo rozhodnúť sa by malo zostať na strane rodičov - prípadne strane matky. Určite by som skôr zahlasoval na štandardné donosenie dieťaťa a radšej ho dať na adopciu. Ale sú určite prípady, keď to proste nejde. (napr. znásilnenie, dokázateľné poškodenie plodu - rázštep chrbtice a pod.)

Určite sa zákazom interupcií nič nevyrieši. Určite by pribudli nelegálne interupcie ako možnosť "privirobenia si" a deti v kontajneroch...ako môžeme sem-tam v televízi aj vidieť.
misomiso
01.10.08,09:05
J Určite by som skôr zahlasoval na štandardné donosenie dieťaťa a radšej ho dať na adopciu. Ale sú určite prípady, keď to proste nejde. (napr. znásilnenie, dokázateľné poškodenie plodu - rázštep chrbtice a pod.)


Presne tuto diagnozu mala mat podla testov nasa uplne zdrava dcera...
Martin Mocko
01.10.08,09:06
Presne tuto diagnozu mala mat podla testov nasa uplne zdrava dcera...

Este sa mi vyjadri k znasilnenej zene..a mozeme tu temu zavriet. Interupcia alebo nie?
misomiso
01.10.08,09:09
Ja to nepredkladám ako modelovú situáciu.

Kazda situacia je vzdy jedinecna a sucasnemoze sluzit ako modelova. Ja som iba modelovo domyslel tvoju, a prisli sme k tomu, ze ty by si tu nebol...


Máš dcéru..tak sa skús do toho vžiť do toho, že mohla byť nevyliečiteľne chorá a musel by si sa o nu starať. Samozrejeme, že tým pádom jeden z rodičov by musel pri nej zostať doma... Pochybujem, že sa vieš do toho vžiť.

Musel som sa do toho vzit, ked som sa rozhodol spolu s manzelkou dieta si nechat napriek jednoznacne negativnym odbornym prognozam.


Alebo si predstav, že by teraz tvoju dcéru napr. znásilnil nejaký feťák..čo potom? Aj také veci sa stávajú.

To su vsetko velmi smutne a tazke situacie. Ale urcite by som jej neradil kvoli tomu, co sa jej stalo zabijat vlastne dieta.
misomiso
01.10.08,09:11
Je to velmi tazka tema, tak ci onak bremeno rozhodnutia budu musiet so sebou cely zivot nosit rodicia, tak preco to nenechat na nich.


Preto to nenechat na nich, ze v dnesnej spolocnosti uz dost dlho plati, ze zabijanie inych nie je sukromnou vecou a vecou slobodnej volby.
misomiso
01.10.08,09:12
Museli ste to mať ťažké.
Ale hádam si nechcel týmto naznačiť to, že preto aby sme sa takýmto ťažkým situáciám vyhli, mali by sme pri nejakých podozreniach rovno utratiť deti? Už som si prečítal dosť veľa príbehov ako je ten misov, aby som si uvedomil, že dieťa má právo na narodenie. Ani matka ani otec nie je jeho majiteľ. Ak si to niekto myslí, tak potom nech nebedáka, keď počuje v správach ako nejaký „otec“ x rokov znásilňoval dcéru.
Mal misomiso poslúchnuť zdravý rozum pánov doktorov?

Myslim, ze Bastian to zo vsetkych najvystiznejsie vyjadril...
janomila
01.10.08,14:55
Preto to nenechat na nich, ze v dnesnej spolocnosti uz dost dlho plati, ze zabijanie inych nie je sukromnou vecou a vecou slobodnej volby.
Myslíš? Mne to pri sledovaní toho, čo sa okolo nás deje ani tak nepripadá.:confused:
Interrupcie sú mimoriadne citlivá téma. vždy polarizujú spoločnosť. Jedni sú a priori za, druhí proti. Poďme to skúsiť predbehnúť. Čo tak sexuálna výchova na školách? Je biedna. Ak by sme chceli robiť v tomto smere osvetu, museli by sme eliminovať určité bigotné názory cirkví týkajúce sa antikoncepcie. Takisto by sme museli pripustiť, že používanie kondómov je nielen prekážka v počatí(milujte sa a množte sa), ale aj ochrana pred sexuálne prenosnými chorobami. Odtabuizovať sex ako taký a prijať ho ako úplne normálnu súčasť života.
Ešte na margo interrupcií. Je to príliš zložité, aby sme to my vyriešili. Je ťažké ísť zabiť nenarodené dieťa, ale to neznamená, že budem kameňovať tých, ktorí sa pre to rozhodnú. Je ťažké pochopiť ženu, ktorá nechce dieťa, aby neprišla o postavu, ale takisto je ťažké odsúdiť takú, ktorú surovo znásilní nejaký sviniar a ona má s radostným pocitom v sebe nosiť 9 mesiacov spomienku na niečo také. Nechcem hovoriť ani za ani proti. Aj ja som bola raz postavená pred voľbu: nechať alebo dať preč. Nikdy na to nezabudnem. Nech bolo moje rozhodnutie akékoľvek, na to "právo voľby" nikdy nezabudnem a bude ma to trápiť vždy, keď vidím takúto tému.
kukučka
01.10.08,15:07
.... Čo tak sexuálna výchova na školách?.....
mimotemy V prvom rade by malo byť dieťa poučené od rodičov.
misomiso
01.10.08,15:30
Ja som za sexualnu vychovu na skolach, s tym nemam problem. No iba okrajovo to suvisi s temou potratov. Ak chodia na potraty zeny v strednom veku, matky dvoch deti, tak asi tazko sa mozeme domnievat, ze nevedia nic o sexe, anitikoncepcii a ze snad prisli do druheho stavu nasledkom absencie nejakej sexualnej vychovy.
Martin Mocko
01.10.08,15:36
:confused:
..Čo tak sexuálna výchova na školách?

Nedá mi zareagovať na toto.
Kto najostrejšie vystupuje proti interupciám? Katolícka cirkev...
A kto vystupuje proti sexuálnej výchove na školách? Katolícka cirkev...
Kto vystupuje proti antikoncepcií? Katolícka cirkev...
Nie sú to trošku paradoxy?
rickman
01.10.08,15:49
http://www.sme.sk/c/4101492/drsny-dopravny-sot-mozno-okopirujeme.html

Tak co hovorite na toto videjko? Vraj to mozno pride aj k nam.

Som strasne zvedavi, ci budu tiez tolko kricat ti, co tak odsudzovali antipotratovu kampan na billboardoch...

Video som videl uz davnejsie. Velmi sa mi pacilo. Mali by ho davat kazdych 5 minut na vsetkych TV.

Co mi na nom vsak vadi, je pouzite auto. Neviem, mozno im ho zapozical samotny importer pre CR, no je to kontraproduktivne:
1. clovek neznaly si bude mysliet, ze v reklame je sportove auto a on sportove nema, cize sa ho to netyka
2. taktiez to nie je dobra reklama Alfe, aj ked Alfa s tym vobec nic nema - no asociativnost moze byt niekedy zradna. Jednoducho skor tam mali dat Fabiu alebo Octaviu.
To je jedine, co sa tomu videu da vycitat.

Na druhej strane, aj ked to budu vysielat od rana do vecera, nezaruci to znizenu nehodovost.

A ci budu protesty? V tomto slamennom state urcite budu. Vedla maju sice bananovy, no su trochu inde (napriklad aj v mysleni, co odzrkadluje % viery, ked ste uz nacreli aj tuto temu).

Cheers :cool:
janomila
01.10.08,15:59
Milá kukučka, možno som trochu mimo témy, ale už som si zvykla, že na porade sa témy vyvíjajú a niekedy sa dostaneme od alfy až k omege. Ak to nevadí autorovi témy, tak je to podľa mňa v poriadku. Všetko so všetkým súvisí.
Súhlasím s Tebou, deti by mali v prvom rade poučiť rodičia. Lenže nie všetci sú na tom intelektuálne rovnako. Alebo nie každý o tom dokáže s deťmi hovoriť. Učiť deti k zodpovednosti, a to samozrejme nielen sexuálnej, by malo byť samozrejmosťou. Bohužiaľ, napríklad príslušníci jednoho nám známeho nášho etnika majú takú predstavu o sexuálnej výchove, že ich potomkovia to majú už od mladého veku namiesto večere. A potom v dvanástich rodia.
Preto si myslím, že kvalitná a otvorená sexuálna výchova na školách deťom, ktoré sú poučené z domu neublíži a ostatným môže pomôcť.
Mišomišo, ja som hovorila o mládeži, pretože tam treba začať. U dospelých ľudí predpokladám isté skúsenosti, napríklad že žena po dvoch deťoch si už nemyslí, že ich nosí bocian. A slovo antikoncepcia už počula. Možno je len ľahostajná, možno má muža, ktorý si myslí, že keď berie antikoncepciu, tak mu zahýba (zažila som a susede som chodila do lekárne vyberať tabletky, aby ju tam nedajbože nikto nevidel s takými liekmi), možno zo zdravotných dôvodov antikoncepciu užívať nemôže.
Ako som povedala, je to príliš zložité, každý má iný názor a iné životné skúsenosti. To, čo som napísala je založené na mojich.
misomiso
01.10.08,17:03
Nedá mi zareagovať na toto.
Kto najostrejšie vystupuje proti interupciám? Katolícka cirkev...
A kto vystupuje proti sexuálnej výchove na školách? Katolícka cirkev...
Kto vystupuje proti antikoncepcií? Katolícka cirkev...
Nie sú to trošku paradoxy?

Nie su to paradoxy, cele to ma logiku a pochopil by si to, ak by si prenikol do podstaty nabozenstva. Ale nemusis sa tym trapit.

Treba rozlisovat 2 veci - postoj cirkvi k antikoncepcii a postoj cirkvi k potratovej legislative. Odporucania cirkvi ohladne antikoncepcie su urcene veriacim, teda dalo by sa povedat "pre vnutornu potrebu" a teba naozaj nemusia trapit. Inak - nie je pravda, ze by cirkev vystupovala proti antikoncepcii, ale dataily tu asi nema zmysel rozoberat. Ak si neveriaci, aj tak tieto odporucania nie su adresovane tebe.

Vyjadrenia cirkvi k potratovej legislative je ina kava. Je to nie cirkevny problem, ale problem svetskeho prava. Teda este raz - problem ja v tom, ze ked zabijem dieta v utotok, je to v poriadku, (lebo sa to oznacuje za zhluk buniek), ale v stredu je to uz vrazda. Teda ak spolocnost nekona nic na ochranu svojich obcanov (konkretne tych najbezbrannejsich), treba na to poukazat.

Cirkvi uplne rovnako prekazaju aj ine vrazdy, nasilie, drogy, kradeze a pod. Al okolo tychto veci nema preco robit taky rozruch, pretoze tu si stat svoju ulohu plni. Tieto skutky su legislativou zakazane, su definovane sankcie a statna moc tieto skutky vysetruje a tresta. Iste - niekedy s vacsou inokedy mensou razanciou. Aj ked to automaticky neznamena, ze tieto skutky vimiznu zo zpolocnosti legislativnou upravou, v podstate sa da povedat, ze viac uz spolocnost robit nemoze.

A to to tu ide. O nic ine. O to, ze ak sa rozhodnem zabit svoje dieta v utorok, bude na to spolocnost pozerat rovnako, ako ked ho zabijam v stredu. To je vsetko - ake jednoduche. Teda preto si toho cirkev viac vsima.
účtovník 007
01.10.08,17:35
" target="_blank" title="http://www.sme.sk/videoplay/5909/">">http://www.sme.sk/videoplay/5909/">

http://www.sme.sk/c/4101492/drsny-dopravny-sot-mozno-okopirujeme.html

Tak co hovorite na toto videjko? Vraj to mozno pride aj k nam.

Som strasne zvedavi, ci budu tiez tolko kricat ti, co tak odsudzovali antipotratovu kampan na billboardoch...

Ešte odpovedz, o čo Ti viac išlo?
O debatu ohľadne bezohľadnosti na cestách, alebo o novú diskusiu o pánbičkároch a interupciách?
Zadanie otázky = manipulátor ako vyšitý.
bepo
01.10.08,18:00
Cirkvi uplne rovnako prekazaju aj ine vrazdy, nasilie, drogy, kradeze a pod. Al okolo tychto veci nema preco robit taky rozruch, pretoze tu si stat svoju ulohu plni. Tieto skutky su legislativou zakazane, su definovane sankcie a statna moc tieto skutky vysetruje a tresta. Iste - niekedy s vacsou inokedy mensou razanciou. Aj ked to automaticky neznamena, ze tieto skutky vimiznu zo zpolocnosti legislativnou upravou, v podstate sa da povedat, ze viac uz spolocnost robit nemoze.

A to to tu ide. O nic ine. O to, ze ak sa rozhodnem zabit svoje dieta v utorok, bude na to spolocnost pozerat rovnako, ako ked ho zabijam v stredu. To je vsetko - ake jednoduche. Teda preto si toho cirkev viac vsima.
1-A to aké osvietenie nastalo že z cirkvi ako organizácií ktorá vyvraždila najviac ľudí v histórií sa stala organizácia ktorá najviac ochraňuje ľudský život?
2- Ty keď zješ vajce na raňajky tak povieš že si mal na raňajky vajce alebo kurča?
rickman
01.10.08,18:00
Ešte odpovedz, o čo Ti viac išlo?
O debatu ohľadne bezohľadnosti na cestách, alebo o novú diskusiu o pánbičkároch a interupciách?
Zadanie otázky = manipulátor ako vyšitý.

miso to ma uz vo zvyku :). Jeho temy su VIACv1, t.j. zalozi len jednu, v ktorej sa preberie vsetko :---.
misomiso
01.10.08,18:01
Ešte odpovedz, o čo Ti viac išlo?
O debatu ohľadne bezohľadnosti na cestách, alebo o novú diskusiu o pánbičkároch a interupciách?
Zadanie otázky = manipulátor ako vyšitý.

Uz som to napisal v zadani. Cakam, ci budu rovnake protesty na tieto videa. Ak nie, potom boli vsetky obavy o psychicke zdravie zdravie deti a zien falosne.

Neviem, v com mas problem. Ja antipotratovu kampan spominam uz v zadani temy, takze stale debatujem na povodnu temu. A co sa tyka debaty o samotnej podstate potratovej problematiky - tu iba reagujem na Vas ostatnych - teda poniektorych zacalo to prvou vetou v prispevku 10, ale ako si mozes vsimnut, prispevok 10 som nenapisal ja. Takze kto je tu manupulator? :)
Bastian
01.10.08,18:14
Interrupcie sú mimoriadne citlivá téma. vždy polarizujú spoločnosť.
Skúste sem napísať, čo znamená slovo "polarizujú". A prečo je problém hovoriť o takých témach?

Tu sa predsa ľudia dokážu slušne rozprávať. Takže by sa tu malo dať podebatiť aj o takýchto témach nie?
misomiso
01.10.08,18:16
1-A to aké osvietenie nastalo že z cirkvi ako organizácií ktorá vyvraždila najviac ľudí v histórií sa stala organizácia ktorá najviac ochraňuje ľudský život?
2- Ty keď zješ vajce na raňajky tak povieš že si mal na raňajky vajce alebo kurča?

1. Cim sa stala z USA, velmoci, ktora v minulosti reprezentovala idealy slobody a demokracie prisera reprezentujuca iba zaujmy vlastnych penazi?

Cim sa stal z Schndlera za 2. svet. vojny cynickeho podnikatela, snaziaceho sa vyuzit tragediu Zidov pre vlastne obohatenie citlivy clovek, snaziaci sa nakoniec pomoct inym riskujuc nie len vlastnu karieru ale aj zivot?

No - jednoducho vsetko je v pohybe, vsetko sa meni, nieco k horsiemu, nieco k lepsiemu. Mne je sympatickejsia ta zmena k lepsiemu.

2. Vajcia, ktore sa predavaju v obchodoch su neoplodnene, cize kura to nemoze byt ani nahodou. Ked budes chovat sliepky sam a budes mat na dvore aj kohuta, cast vajec bude oplodnena, teda ak by na nich sliepka sedela, vyliahlo by sa kura. To kura tam uz v tom pripade skutocne je, (okrem mnozstva bielka a zltka, ktore tomu kuriatku sluzi ako potrava az po vyliahnutie samozrejme). Teda spolu s vajcom konzumujes aj male kuriatko. Lenze s tym my ludia jednoducho nemame problem. Neviem, preco by som sa mal trapit tym, ze konzumujem vo vajci kuriatko, ked bezne zabijame a konzumujeme dospele sliepky a kurata v ramci prirodzeneho potravinoveho retazce v prirode.

Zabitie sliepky nikdy v ziadnom pravnom systeme nebolo u nas kvalifikovane ako vrazda a mne sa to zda prirodzene a spravne. Zabitie cloveka ale naopak vzdy bolo problemom, s vynimkou otrokarskeho systemu a komunit kanibalov. Ak hovorime o nejakom vyvoji spolocnosti smerom k respektovaniu ludskych prav. tak ani jedno ani druhe by pre nas snad nemalo byt prikladom...
cloe
01.10.08,18:23
Prepáčte, len ma prekvapuje, že chcete rozvíjať túto tému aj napriek tomu, že viete ako dopadla pôvodná téma ohľadom interupcií. Bolo v nej strááááášne veľa príspevkov a myslím, že nič nové, čo už bolo predtým napísané, sa tu neobjaví.
účtovník 007
01.10.08,18:26
Neviem, v com mas problem. Ja antipotratovu kampan spominam uz v zadani temy, takze stale debatujem na povodnu temu. :)

V zadaní témy je prvotným príspevkom video o havárii auta. Až Tvoja ďalšia veta je nabádaním k téme interupcie. A tá tu už bola niekoľkokrát preberaná a aj uzatvorená. Tak sa teda bavme o nehodovosti, ktorej mal zabrániť uvedený šot.
misomiso
01.10.08,18:41
V zadaní témy je prvotným príspevkom video o havárii auta. Až Tvoja ďalšia veta je nabádaním k téme interupcie. A tá tu už bola niekoľkokrát preberaná a aj uzatvorená. Tak sa teda bavme o nehodovosti, ktorej mal zabrániť uvedený šot.

Ale vobec nie. Ja snad viem, o com som pisal v zadani a kazdy kto si to precita na to jasne vidi, neviem, preco s tym mas problem. Islo mi o to, ze sa sem chysta prist dalsia kampan, ktora by mala byt (pri uplatnovani rovnakeho metra) odsudena a Radou pre reklamu zakazna. Teda islo mi o to, debatovat o tom, ci sa tak naozaj stane.

Ked uz k zadaniu mam este nieco povedat, tak iba pre uplnost - ja by som tieto (hoci krvave) videa o zodpovednosti na cestach vital, rovnako ako som vital kampan Prava na zivot. To len pre uplnost.

Temu som zaradil spravne, do sekcie Marketing, o nehodovosti sa mozes bavil v sekcii Cestovanie, mas tam kopec uz zalozenych tem, ale mozes zalozit dalsiu.
janomila
01.10.08,18:42
Skúste sem napísať, čo znamená slovo "polarizujú". A prečo je problém hovoriť o takých témach?

Tu sa predsa ľudia dokážu slušne rozprávať. Takže by sa tu malo dať podebatiť aj o takýchto témach nie?
Je to jednoduché: vždy sa vytvoria dva protipóly- jeden za druhý proti.
Nejde o to, že sa o tom nedá slušne porozprávať. Ja nemám problém hovoriť aj o háklivých témach. To už by si mohol vedieť. Je to o tom, že súčasťou tohto problému sú aj naše najintímnejšie osobné skúsenosti, hlavne u nás, žien. Neprišlo Ti zvláštne, ako málo žien sa do tejto debaty zapája? Pomaly som jediná a tiež o tom nechcem nejak detailne hovoriť. Je to o tom, že všetko sa to odohráva v nás. Dieťatko v nás rastie, cítime ho, ľúbime ho už predtým ako sa narodí. Preciťujeme to intenzívnejšie, ako muži, lebo je to súčasťou nášho tela. Krv z našej krvi. Nechcem, aby si si myslel, že nejak znižujem úlohu otca, hlavne takého, ktorý svoju ženu ľúbi a na dieťatko sa teší. Aj pre neho sú tieto pocity veľmi intenzívne. Ale pre ženu je to iné. A potrat patrí väčšinou k tomu najhoršiemu, čo žena môže zažiť. Či už spontánny alebo umelý. Neviem, či to dokážem primerane pomenovať, je to proste trauma na celý život. A je jednoduché odsúdiť ju len preto, že sa pre ten potrat rozhodla. Nebudem tu robiť sudcu ani rozhodcu. Toto si musí každý vydiskutovať so svojím svedomím. A to je v mnohých prípadoch oveľa horšie ako pohŕdanie okolia alebo reči aktivistov o vražde.
Pokúsila som sa naznačiť, aké je to zložité v našej ženskej psychike. Nehovorí sa mi to ľahko, ale zrejme je treba povedať aj takéto veci. Možno to dlžíme aj ženám, ktoré sa pre potrat rozhodli, aj tým maličkým, ktorí takýmto spôsobom nedostali možnosť sa narodiť.
misomiso
01.10.08,18:53
Je to jednoduché: vždy sa vytvoria dva protipóly- jeden za druhý proti.
Nejde o to, že sa o tom nedá slušne porozprávať. Ja nemám problém hovoriť aj o háklivých témach. To už by si mohol vedieť. Je to o tom, že súčasťou tohto problému sú aj naše najintímnejšie osobné skúsenosti, hlavne u nás, žien. Neprišlo Ti zvláštne, ako málo žien sa do tejto debaty zapája? Pomaly som jediná a tiež o tom nechcem nejak detailne hovoriť. Je to o tom, že všetko sa to odohráva v nás. Dieťatko v nás rastie, cítime ho, ľúbime ho už predtým ako sa narodí. Preciťujeme to intenzívnejšie, ako muži, lebo je to súčasťou nášho tela. Krv z našej krvi. Nechcem, aby si si myslel, že nejak znižujem úlohu otca, hlavne takého, ktorý svoju ženu ľúbi a na dieťatko sa teší. Aj pre neho sú tieto pocity veľmi intenzívne. Ale pre ženu je to iné. A potrat patrí väčšinou k tomu najhoršiemu, čo žena môže zažiť.


Prave preto by spolocnost mala zeny chranit pred takouto traumou. Umoznit niekomu niekoho zabit, este mu pri tom asistovat a potom ho nechat na pospas svojim myslienkam nie je dva krat ferove..

Opat tu vidim analogiu s tymi dopravnymi videami. Pises, ze "potrat patri k tomu najhorsiemu, co zena moze zazit". Ja si myslim, ze aj hociakemu frajerovi na cestach nie je jedno pozerat sa na umierajuce decko na krajnici, nie je mu to lhostajne, drvivej vacsine tych frajerov urcite nie. A prave preto vzniklo to video, aby si tito ludia dokazali predstavit, co bude nasledovat, ak sa nebudu spravat zodpovedne. Aby si to dokazali prezit uz pred tym, ako sa to stane a stohli si polozit otazku: Chcem to, stoji mi to za to?

To je vsetko. Preto by som tu rad videl tu dopravnu kampan co najskor a preto si myslim, ze tie plagaty Prava na zivot, na ktorych bolo roztrhnute decko po potrate by to mali vysiet non-stop.
bepo
01.10.08,18:58
2. Vajcia, ktore sa predavaju v obchodoch su neoplodnene, cize kura to nemoze byt ani nahodou. Ked budes chovat sliepky sam a budes mat na dvore aj kohuta, cast vajec bude oplodnena, teda ak by na nich sliepka sedela, vyliahlo by sa kura. To kura tam uz v tom pripade skutocne je, (okrem mnozstva bielka a zltka, ktore tomu kuriatku sluzi ako potrava az po vyliahnutie samozrejme). Teda spolu s vajcom konzumujes aj male kuriatko. Lenze s tym my ludia jednoducho nemame problem. Neviem, preco by som sa mal trapit tym, ze konzumujem vo vajci kuriatko, ked bezne zabijame a konzumujeme dospele sliepky a kurata v ramci prirodzeneho potravinoveho retazce v prirode.

Zabitie sliepky nikdy v ziadnom pravnom systeme nebolo u nas kvalifikovane ako vrazda a mne sa to zda prirodzene a spravne. Zabitie cloveka ale naopak vzdy bolo problemom, s vynimkou otrokarskeho systemu a komunit kanibalov. Ak hovorime o nejakom vyvoji spolocnosti smerom k respektovaniu ludskych prav. tak ani jedno ani druhe by pre nas snad nemalo byt prikladom...
Takže keď ty ľudský plod nazývaš dieťa tak aj oplodnené slepačie vajíčko nazývaš kurča a jedávaš praženicu z kurčiat. Dobre som pochopil?
janomila
01.10.08,19:03
Ano, plne s Tebou súhlasím. Predchádzať situácii, kedy sa musí žena rozhodnúť by bolo asi to ideálne riešenie. A takisto varovať tých frajerov za volantom. Tak sa mi zdá, že sa nakoniec zhodneme. Ja nemám nič proti šokovej terapii. Väčšinou si ľudia až potom uvedomia, čo sa vlastne deje. Kým nevidia krv, tak sa ich to netýka.
Mišomišo(alebo misomiso?), nie vždy sa zhodneme, ale jedno Ti nemôžem uprieť. Tvoje témy sú vždy zaujímavé a vždy režú do živého. A to sa mi páči. Takže nech je ako chce, aj keď sa v budúcnosti zrejme ešte stretneme pri nejakej polemike a trochu na seba vyceríme zuby, už dávno som oľutovala toho chrobáka Truhlíka. :)
misomiso
01.10.08,19:10
Takže keď ty ľudský plod nazývaš dieťa tak aj oplodnené slepačie vajíčko nazývaš kurča a jedávaš praženicu z kurčiat. Dobre som pochopil?

Nie celkom. To kurca v tom vajicku nepredstavuje ani 1% hmoty, treba ho tam v podstate hladat mikroskopom. Vsetko ostatne je bielko a zltko, ktore ma tomu kurcatu sluzit ako potrava az po vyliahnutie. Teda ak si schopny napr. kapustovu polievku, do ktorej das 2 kg kapusty a 2 struciky cesnaku nazyvat nie kapustovou, ale cesnakoou polievkou, tak potom mozes na zaklade rovnakej logiky nazyvat prazenicu z vajec prazenicou z kurciat.

Este raz - to co v prazenici vnimame ako potravu, je bielko a zltko, nie kura. Keby sme sa mali najest s tych malych kuriatok, tak by nam nestacil asi ani kamion vajec.

Ale ese raz k zadaniu tvojej otazky. Nie, prazenicu robime z vajec, a ako sprievodny jav, ktory ani nepostrehneme obcas skonzumujeme aj nejake kura, pravda iba v pripade oplodnenych vajicok.
misomiso
01.10.08,19:12
Ano, plne s Tebou súhlasím. Predchádzať situácii, kedy sa musí žena rozhodnúť by bolo asi to ideálne riešenie. A takisto varovať tých frajerov za volantom. Tak sa mi zdá, že sa nakoniec zhodneme. Ja nemám nič proti šokovej terapii. Väčšinou si ľudia až potom uvedomia, čo sa vlastne deje. Kým nevidia krv, tak sa ich to netýka.
Mišomišo(alebo misomiso?), nie vždy sa zhodneme, ale jedno Ti nemôžem uprieť. Tvoje témy sú vždy zaujímavé a vždy režú do živého. A to sa mi páči. Takže nech je ako chce, aj keď sa v budúcnosti zrejme ešte stretneme pri nejakej polemike a trochu na seba vyceríme zuby, už dávno som oľutovala toho chrobáka Truhlíka. :)

To si bola ty? :):)

Chcel som ti za ten prispevok udelit suhlas, ale nemozem kvoli tomu druhemu odseku, taky Narcis zasa nie som (ale su tu aj taki:))
misomiso
01.10.08,19:14
Prepáčte, len ma prekvapuje, že chcete rozvíjať túto tému aj napriek tomu, že viete ako dopadla pôvodná téma ohľadom interupcií. Bolo v nej strááááášne veľa príspevkov a myslím, že nič nové, čo už bolo predtým napísané, sa tu neobjaví.

Uz sa objavilo a to hned v zadani. Je na obzore podobna sokujuca kampan. To je dost nova skutocnost.
bepo
01.10.08,19:34
No nech robíš s tou kapustou a cesnakom hocičo ten pomer 2 kilá a 2 strúčiky ostane stále zachovaný, pri živých tvoroch nie. Takže keď je kuriatko úplne malé a je tam veľa žĺtka a bielka tak ti nevadí si z toho urobiť praženice, z vajca 2 dni pred vyliahnutím kurčaťa by si si už asi praženicu neurobil. Takže v utorok je to ešte normálne vajce ale v stredu už je to malé kuriatko, takisto ako u ľudí v utorok je to ešte plod ale v stredu to už je človek.
Bastian
01.10.08,19:59
Takže sa téma zvrtla na varím, varíš, varíme?:) Ale teraz vážne. Priložím sem pár slov pani Tutkovej. Možno to bude stáť za to prečítať si ich:

Už v prvých dňoch po počatí je možné geneticky zistiť pohlavie i genetické predispozície človeka v embryonálnom štádiu. Spermie i vajíčko majú inú genetickú informáciu - mužskú a ženskú - ktorá patria rodičom, nie novému jedincovi. Po niekoľkých hodinách fertilizácie je tu odrazu nový človek v jednej malej bunke. A to je zázrak. Začína sa rozmnožovať, rásť. Po niekoľkých dňoch je nový človek zhlukom buniek, ktoré sú však neuveriteľne koordinované, naprogramované, až jedného dňa z nich vyrastie dospelý jedinec. To je však podmienené tým, že kontinuálny vývoj embrya nebude zastavený a úspešne prekoná ďalšie štádia vývoja. (embryonálne, fetálne, novonarodenecké, batoľacie, predškolské až pubertálne štádium).

Tvrdenie, že človek vzniká iba od momentu, keď má funkčný mozog, zaváňa diskrimináciou na základe funkčných orgánov. Fakt je, že čo ešte pred pár rokmi nevedeli vedci zistiť, dnes už v 40. deň po počatí by EEG nameralo - elektronické mozgové vlny. Aj keď podľa vyhlásenia riaditeľky Spoločnosti pre plánované rodičovstvo ona vraj v tom období ešte neexistovala, keďže nemala vyvinutý mozog, i keď ten už reálne vykazoval činnosť. Ani ľudský mozog by sa nevyvinul, keby tomu nepredchádzalo zázračné diferencovanie buniek od samého začiatku. Zástancovia interrupcií vytvorili novú pseudohranicu začiatku života, a tou je koniec druhého trimestra, keď už vraj má ľudský jedinec funkčný mozog. Funkčný na čo? Na písanie, či čítanie? V tomto štádiu je to iba mozoček a ten sa musí ešte vyvíjať. Možno jedného dňa nás začnú presviedčať, že keď ešte človek nemá vyvinuté pohlavné orgány pri narodení a niekoľko rokov potom, a teda má podstatne menej buniek, nie je človekom, lebo ešte nie je "funkčnou" ženou alebo mužom. Je to však rovnako absurdné.
misomiso
01.10.08,20:05
No nech robíš s tou kapustou a cesnakom hocičo ten pomer 2 kilá a 2 strúčiky ostane stále zachovaný, pri živých tvoroch nie. Takže keď je kuriatko úplne malé a je tam veľa žĺtka a bielka tak ti nevadí si z toho urobiť praženice, z vajca 2 dni pred vyliahnutím kurčaťa by si si už asi praženicu neurobil. Takže v utorok je to ešte normálne vajce ale v stredu už je to malé kuriatko, takisto ako u ľudí v utorok je to ešte plod ale v stredu to už je človek.

Ale mne by nevadilo ani dva dni pred vyliahnutim. Bol by to cisto technicky problem. Bielko a zltko by sa tam v podstate uz nenechadzalo, takze by nebolo z coho robit prazenicu. Co sa tyka otazky, ci by bol jedly ten plod, tak urcite ano, bolo by to normalne kuracie maso, ibaze by ho bolo tak malo, ze by priprava akehokolvek jedla bola komplikovana - to je ten technicky problem.

Eticky problem ostava stale zachovany. Ano, ak konzumujem oplodnene vajce, konzumujem aj kura, ale nevadi mi to, pretoze nie som vegetarian. Ved sa robi bezne prazenica so sunkou, tak preco by mi v prazenici mal vadit kusok kuracieho masa?

Ak by som zastaval nazor (a je vela takych ludi) ze clovek nema pravo zabijat zvierata pre potravu, tak by som nemohol konzumovat ani vajicka - monimalne tie oplodnene nie - a ti ludia ich tiez ani nekonzumuju.

Teda analogicky - ak by som zastaval nazor, ze clovek ma pravo zabit ineho cloveka, alebo ze rodic ma pravo usmrtit svoje dieta, logicky by mi potom nevadili ani potraty. Problem je v tom, ze ja takyto nazor nevyznavam.
slabikar
01.10.08,20:27
co sa tyka interupcii, ja napisem len tolko: ak je jednoznacne dokazatalne ze je plod poskodeny ALEBO ak zena bola znasilnena, tak je LEN na VOLI ZENY, ci si dieta necha alebo nie. do toho NESMIE kecat ziaden zakon, cirkev a ani nikto iny.
misomiso
01.10.08,20:59
co sa tyka interupcii, ja napisem len tolko: ak je jednoznacne dokazatalne ze je plod poskodeny ALEBO ak zena bola znasilnena, tak je LEN na VOLI ZENY, ci si dieta necha alebo nie. do toho NESMIE kecat ziaden zakon, cirkev a ani nikto iny.

Ako jednoznacne dokazatelne? Ved nevies, o com pises, precitaj si prispevok c. 13. A to som este zabudol dodat, ze v rovakom obdobi, ako manzelka bola v druhom stave aj nasa znama, ktora mala vsetky testy O.K. a nakoniec porodila dieta s mozgovou obrnou. Teda ake testy?

My sme mali testy jednoznacne na potrat, a narodila sa nam zdrava a sikovna dcera, ona ich mala O.K. a narodilo sa jej postihnute dieta. K tomu by som ale rad dodal, ze cela rodina to dieta miluje, napriek tomu, ze vyzaduje zvysenu starostlovost, nikdy som tam nepocitil ze by lutovali, ze zije (a to nie su veriaci). To dieta myslim tiez ma zo zivota pomerne dost, dari sa mu svojim sposobom sa realizovat a nemam dojem, ze by nebolo rado, ze je na svete.

Cela ta teoria o urcovani postihnutia pre dporodom je pomylena, prax ukazujem, ze to nefunguje (tazko povedat, ci bohuzial, alebo naopak nastastie to nefunguje).
Martin Mocko
02.10.08,03:58
misomiso...už nejakom predchádzajúcom príspevku som písal, že zakázaním interupcií by sa rozšírili čierne potraty a určite by sa častejšie stávalo, že bezdomovec pri prehľadávaní kontajnera nájde dieťa v igelitke. Bohužiaľ je to tak. Myslíš, že toto je ten "správnejší" smer?

Cirkev doteraz spôsobila naozaj toľko škody, vojen, konfliktov a smrti svojím pokrytectvom, že nemá čo hovoriť do takejto témy... Najprv si poupratovať u seba by som odporúčal.

A koniec koncov..veď sa stačí vyspovedať, nejaký ten otčenáš a hriech je "anulovaný"...tak o čom sa tu bavíme. Alebo ešte lepšie by asi bolo opätovné zavedenie kupovania "odpustkov" ako v streodoveku. A už vôbec nemáme žiadny problém. :D
bepo
02.10.08,04:44
Niekto neje ani vajcia ani mäso, niekto je iba vajca a mäso nie a niekto je aj vajcia aj mäso. Kto si ty aby si určoval čo je správne?
Niekde nie je povolené ani interupcia ani trest smrti,niekde nie je povolená interupcia a je povolený trest smrti a niekde je povolená aj interupcia aj trest smrti. Kto si ty aby si určoval čo je správne?
Ten zákon neprikazuje niečo ale len povoľuje niečo preto mi neprekáža, iná situácia by nastala ak by zákon všetkým prikazoval interupcie a žena by sa musela rozhodovať o donosení plodu.
rickman
02.10.08,05:28
Iny kraj, iny mrav. Ci uz pojde o interupcie alebo spominany sot v CR. Vzdy je to o a v ludoch. Temu preto mozme pretocit aj do polohy porovnavania jednotlivych narodov, krajin, oblasti...
misomiso
02.10.08,06:38
misomiso...už nejakom predchádzajúcom príspevku som písal, že zakázaním interupcií by sa rozšírili čierne potraty a určite by sa častejšie stávalo, že bezdomovec pri prehľadávaní kontajnera nájde dieťa v igelitke. Bohužiaľ je to tak.

No a co? Ved to je ako keby sme napisali, ze legalizujme znasilnenie, pretoze potom sa nebude stavat, ze pachatel zenu esta aj usmrti, aby ho namohla usvedcit. Alebo - ak sa na to pozerame z opacnej strany, predstav si, ze dnes je znasilnenie legalne. Ja bojujem za postavenie znasilnenia mimo zakon a ty povies: Ale ved to by znamenalo, ze rocne najdeme niekolko zavrazdenych zien viac, pretoze pachatelia sa budu snazit zahladit stopy. No - skutocne, to, ze je znasilnenie postavene mimi zakon MA za nasledok niekolko zivotov zien rocne. Napriek tomu sa nam to zda spravne.


Myslíš, že toto je ten "správnejší" smer?

Ale samozrejme ze ano. To si naozaj myslis, ze po zakaze potratov by sme nasli rocne 15.000 deti v kontajneroch? Teda denne 41?


Cirkev doteraz spôsobila naozaj toľko škody, vojen, konfliktov a smrti svojím pokrytectvom, že nemá čo hovoriť do takejto témy... Najprv si poupratovať u seba by som odporúčal.

A koniec koncov..veď sa stačí vyspovedať, nejaký ten otčenáš a hriech je "anulovaný"...tak o čom sa tu bavíme. Alebo ešte lepšie by asi bolo opätovné zavedenie kupovania "odpustkov" ako v streodoveku. A už vôbec nemáme žiadny problém. :D

Preco do toho stale tahas cirkev? Je snad logicke, ze ludia, ktori ako aktivisti za zakaz potratov bojuju, su casto veriaci (zdaleka ale nie vsetci). Ved snad nie si taky naivny, aby si si myslel, ze niekedy za ludske prava v spolocnosti budu bojovat podvodnici a mafiani. Co je na tom zle? Preco si vylievas zlost na cirkvi a odbacas tym este aj od temy? Co konkretne tebe aka cirkev urobila? O cirkvi sa mozme kludne bavit, ale v inej teme. Toto sa tyka svetskeho pravneho systemu a ludskych prav.
misomiso
02.10.08,06:42
Niekto neje ani vajcia ani mäso, niekto je iba vajca a mäso nie a niekto je aj vajcia aj mäso. Kto si ty aby si určoval čo je správne?
Niekde nie je povolené ani interupcia ani trest smrti,niekde nie je povolená interupcia a je povolený trest smrti a niekde je povolená aj interupcia aj trest smrti. Kto si ty aby si určoval čo je správne?
Ten zákon neprikazuje niečo ale len povoľuje niečo preto mi neprekáža, iná situácia by nastala ak by zákon všetkým prikazoval interupcie a žena by sa musela rozhodovať o donosení plodu.

Precitaj si prosim moje prispevky este raz. Dost mi prekaza, ak niekto odpoveda na to, co som nenapisal. Tu nikde nebola rec o stravovacich navykoch, iba som odpovedal na otazku, ktoru polozili ini a malo to byt akesi nevyrarene prirovnanie k vyvoju ludskeho zivota.

Mas pravdu, ze nie je vhodne urcovat co ja spravne v otazke stravovania. Ale v otazke zakladnych ludskych prav je to uplne ina kava. Tam to nie je iba tvoja vec, aby so mohol povedat, ze do toho ti nikto nemoze hovorit. Ak by tomu tak bolo, nemohli by sudit ani takych nasilnikov, ako nedavno tu babu s Kurimi alebo toho Rakusana Fritzla.
slabikar
02.10.08,07:17
Je snad logicke, ze ludia, ktori ako aktivisti za zakaz potratov bojuju, su casto veriaci (zdaleka ale nie vsetci).

vies, ak to vezmeme z brutalnej stranky, tak prajem vsetkym bojovnikom za zakaz potratov aby ich zeny a dcery znasilnili feťáci alebo hocijaka zberba a potom sa ich opytame, ako su na tom s tych ich bojom...

P.S.: nie, nechcem aby sa to stalo, ale "syty hladnemu neveri", tak nech vidia zoci voci, co by bol ak by sa to stalo prave im, zenam, dceram a nech prestanu odsudzovat zeny, ktore pojdu na potrat kvoli znasilneniu...
Martin Mocko
02.10.08,07:36
misomiso...nechceš tému radšej uzavrieť? Je populistická a východisko z nej nenájdeme. Neozvalo sa tu veľa žien..ale skôr by sme sa mali opýtať na ich názor. Tie čo sa ozvali sú za legálnu interrupciu. Proti vystúpili iba muži...
Danila
02.10.08,07:37
Museli ste to mať ťažké.
Ale hádam si nechcel týmto naznačiť to, že preto aby sme sa takýmto ťažkým situáciám vyhli, mali by sme pri nejakých podozreniach rovno utratiť deti? Už som si prečítal dosť veľa príbehov ako je ten misov, aby som si uvedomil, že dieťa má právo na narodenie. Ani matka ani otec nie je jeho majiteľ. Ak si to niekto myslí, tak potom nech nebedáka, keď počuje v správach ako nejaký „otec“ x rokov znásilňoval dcéru.
Mal misomiso poslúchnuť zdravý rozum pánov doktorov?Aj také dieťa, splodené znásilnením? Veď si odporuješ. A ešte niečo. My / teda ženy/ sme vlastníčkami maternice. A nositeľkami plodu, za ktorý preberáme zodpovednosť. Ak máme byť zodpovedné, dovoľte, aby sme len my rozhodovali o tom, či sú vytvorené všetky podmienky pre porodenie zdravého dieťaťa aj za zachovania zdravia a života matky. Vy môžete byť poradný orgán. To čo tu je v mužskom podaní, je demagógia. Vo sne by nenapadlo mužom kafrať do toho, či napríklad obriezka áno, alebo nie. Aj keď je to od problému interrupcií na hony vzdialené.
dobsony
02.10.08,07:49
viem že to čo teraz budem písať je mimotemy :
Nechcela som do debaty zapojiť. Ale - viete ako tažko znášam, že keď dieťa ja nechcené tak dajú preč ! A čo s rodinami, teda ženami ktorí nemôžu mať vlastné dieťa, čo by bolo s nimi, keby každý takto robil ??!! Viete že koľko rodín je, ktorí by chceli mať aj také nechcené dieťa ? Veľa, to vám môžem kludne povedať. A ešte niečo, aj my máme doma také "nechcené dieťa", a u nás je už chcené a milované ako keby bola naše biologické. A keď jej mama vtedy rozhodne o interupcií tak my dnes nemáme milované dieťa doma. A to by bola veľmi veľká tragédia pre nás. Takže obdivujem jej mamu že rozhodla tak ako rozhodla.
misomiso
02.10.08,07:54
vies, ak to vezmeme z brutalnej stranky, tak prajem vsetkym bojovnikom za zakaz potratov aby ich zeny a dcery znasilnili feťáci alebo hocijaka zberba a potom sa ich opytame, ako su na tom s tych ich bojom...

P.S.: nie, nechcem aby sa to stalo, ale "syty hladnemu neveri", tak nech vidia zoci voci, co by bol ak by sa to stalo prave im, zenam, dceram a nech prestanu odsudzovat zeny, ktore pojdu na potrat kvoli znasilneniu...

Nie, nie je to brutalne, je to celkom legalne takto uvazovat. Naozaj si myslis, ze ti, co bojuju proti potratom (alebo ak chete sponemut druhu skupinu, ktora sa snou ciastocne prekryva - veriacich) su nejako mimo statistiky?

Teda ze ak ja za nieco bojujem, (napr. za zakaz adopcie deti homosexualmi) tak sa mi nemoze stat, ze moje dieta bude homosexual? Samozrejme, ze moze, a to v podstate (ak pripustim, ze HS je vrodena) s uplne rovnakou pravdepodobnostou. No problem je v tom, ze zasadovy clovek, ktory ma jasno nedovoli ani svojmu dietatu (pardon - neodporuci po 18. roku zivota) vychovavat dieta, ak zije v homosexualnim zvazku.

Tak este raz. Ludia, ktori bojuju za zakaz potratov nie su usetreni ziadnych strasti o nic viac, ako ostatna polulacia. Rovnako sa ich tyka rakovina, zdrazovanie potravin a ropy, otazka bezpecnosti, znasilnena, skratka vsetko. Dokazom toho je aj nasa rodina. Staci si precitat prispevok 13.

.
misomiso
02.10.08,07:58
Aj také dieťa, splodené znásilnením? Veď si odporuješ. A ešte niečo. My / teda ženy/ sme vlastníčkami maternice. A nositeľkami plodu, za ktorý preberáme zodpovednosť. Ak máme byť zodpovedné, dovoľte, aby sme len my rozhodovali o tom, či sú vytvorené všetky podmienky pre porodenie zdravého dieťaťa aj za zachovania zdravia a života matky. Vy môžete byť poradný orgán. To čo tu je v mužskom podaní, je demagógia. Vo sne by nenapadlo mužom kafrať do toho, či napríklad obriezka áno, alebo nie. Aj keď je to od problému interrupcií na hony vzdialené.

Ste uctovnicky, staviate vsetky argumenty na zneni zakonov. To je v poriadku. Najdi mi prosim zakon, ktory hovori o tom, ze clovek je majitelom vlastneho tela. Taky nenejdes. A to stale hovorime o maternici, a nie o plode, ktory je inym ludskym jedincom s vlastnym pohlavim a DNA (ked uz nemozem spomenut dusu, kedze nie vsetci sme tu veriaci)
misomiso
02.10.08,08:03
misomiso...nechceš tému radšej uzavrieť? Je populistická a východisko z nej nenájdeme. Neozvalo sa tu veľa žien..ale skôr by sme sa mali opýtať na ich názor. Tie čo sa ozvali sú za legálnu interrupciu. Proti vystúpili iba muži...

Skus si pozriet, co je to populizmus. Populista hlasa tie nazory, ktore vyznava vacsina spolocnosti, aby si zabezpecil co najvacsiu podporu. Teda populisti su ti, ktori sa napr. v parlamente boja zahlasovat za zakaz potratov v obave pred znizenim preferencii (pretoze vsetci dobre vieme, aky j eu nas vacsinovy nazor)

Stale mas pocit, ze som polulista alebo ze tato tema je populisticka?
misomiso
02.10.08,08:06
Neozvalo sa tu veľa žien..ale skôr by sme sa mali opýtať na ich názor. Tie čo sa ozvali sú za legálnu interrupciu. Proti vystúpili iba muži...

Teda na oblast ludskych prav byu sme sa mali pytat ib abielych, na socialne otazky iba bohatych, na prava deti iba dospelych a na prava nenarodenych deti iba ich matiek?

Netreba sa pytat aj toho, koho sa to predovsetkym tyka, a ak nam to (este) nemoze (nevie) povedat, zastupovat jeho prava?
slabikar
02.10.08,08:18
Ste uctovnicky, staviate vsetky argumenty na zneni zakonov. To je v poriadku. Najdi mi prosim zakon, ktory hovori o tom, ze clovek je majitelom vlastneho tela. Taky nenejdes. A to stale hovorime o maternici, a nie o plode, ktory je inym ludskym jedincom s vlastnym pohlavim a DNA (ked uz nemozem spomenut dusu, kedze nie vsetci sme tu veriaci)

misomiso ty si typicky muž, tak ženu nepochopis! ja som tiez muz, ale viem sa aspon sčasti vzit do situacie zeny
Martin Mocko
02.10.08,08:20
Ste uctovnicky, staviate vsetky argumenty na zneni zakonov. To je v poriadku. Najdi mi prosim zakon, ktory hovori o tom, ze clovek je majitelom vlastneho tela. Taky nenejdes. A to stale hovorime o maternici, a nie o plode, ktory je inym ludskym jedincom s vlastnym pohlavim a DNA (ked uz nemozem spomenut dusu, kedze nie vsetci sme tu veriaci)


Plod v maternici je pripojený na krvný obeh matky, nedýcha samostatne, neprijíma potravu samostatne..atď. Takže je to vlastne súčasť tela, nie? A povedz niekomu, že si nemôže nechať vyoperovať obličku... hm?

Populista si. Prečítaj si posledné svoje témy...
Dvojičky, AIG, Vlakové nešťastie, Žitného nehoda....a teraz toto. Sa čudujem, že si nezaložil tému o nehode autobusu v Chorvátsku...
Danila
02.10.08,08:38
Ste uctovnicky, staviate vsetky argumenty na zneni zakonov. To je v poriadku. Najdi mi prosim zakon, ktory hovori o tom, ze clovek je majitelom vlastneho tela. Taky nenejdes. A to stale hovorime o maternici, a nie o plode, ktory je inym ludskym jedincom s vlastnym pohlavim a DNA (ked uz nemozem spomenut dusu, kedze nie vsetci sme tu veriaci)
Miso, o nás je známe aspoň to, kto sme. O Vás podaktorých to vie len ten Váš najsamrchnejší.:) A my môžeme len hádať....;)
cloe
02.10.08,09:07
Nie, nie je to brutalne, je to celkom legalne takto uvazovat. Naozaj si myslis, ze ti, co bojuju proti potratom (alebo ak chete sponemut druhu skupinu, ktora sa snou ciastocne prekryva - veriacich) su nejako mimo statistiky?

Teda ze ak ja za nieco bojujem, (napr. za zakaz adopcie deti homosexualmi) tak sa mi nemoze stat, ze moje dieta bude homosexual? Samozrejme, ze moze, a to v podstate (ak pripustim, ze HS je vrodena) s uplne rovnakou pravdepodobnostou. No problem je v tom, ze zasadovy clovek, ktory ma jasno nedovoli ani svojmu dietatu (pardon - neodporuci po 18. roku zivota) vychovavat dieta, ak zije v homosexualnim zvazku.

Tak este raz. Ludia, ktori bojuju za zakaz potratov nie su usetreni ziadnych strasti o nic viac, ako ostatna polulacia. Rovnako sa ich tyka rakovina, zdrazovanie potravin a ropy, otazka bezpecnosti, znasilnena, skratka vsetko. Dokazom toho je aj nasa rodina. Staci si precitat prispevok 13.


Misomiso, chcem sa ťa opýtať, čo by si urobil, keby tvoja dcéra chcela ísť na potrat. Je jedno z akého dôvodu. Asi povieš, že ju vychovávaš tak, že by sa to nemohlo stať. Ale predsa, ako vieme zo života, nič nie je nemožné. Keby sa tak rozhodla a mala by už 18 rokov, ako by to ovplyvnilo tvoj vzťah k nej.

A ešte jednu otázku, keby bolo na tebe rozhodnutie v prípade, že dcéra by bola tehotná a tehotenstvo by ohrozovalo jej život, ako by si rozhodol? Matka alebo dieťa? Nechal by si to v rukách božích?
evina
02.10.08,09:17
Ste uctovnicky, staviate vsetky argumenty na zneni zakonov. To je v poriadku. Najdi mi prosim zakon, ktory hovori o tom, ze clovek je majitelom vlastneho tela. Taky nenejdes. A to stale hovorime o maternici, a nie o plode, ktory je inym ludskym jedincom s vlastnym pohlavim a DNA (ked uz nemozem spomenut dusu, kedze nie vsetci sme tu veriaci)

No tak hlboko sme ešte neklesli....:confused:
Monika Kováčová
02.10.08,09:45
misomiso...nechceš tému radšej uzavrieť? Je populistická a východisko z nej nenájdeme. Neozvalo sa tu veľa žien..ale skôr by sme sa mali opýtať na ich názor. Tie čo sa ozvali sú za legálnu interrupciu. Proti vystúpili iba muži...

vystupujem proti.
Bastian
02.10.08,10:05
Zatváranie tém nič nerieši. Pred čím máme strach? Keď sa tu bude diskutovať na úrovni tak debata môže pokračovať. Keď to niekto nezvláda, nech tému neotvára. Tak isto ako je to aj s reklamou.
Bastian
02.10.08,10:09
Miso, o nás je známe aspoň to, kto sme. O Vás podaktorých to vie len ten Váš najsamrchnejší.:) A my môžeme len hádať....;)
No neviem... ja viem o Tebe dosť málo. Ale to asi ani je tak dôležité v tejto téme.
rickman
02.10.08,10:29
Ak ma vobec este niekto chut vratit sa k povodnej podstate tejto temy, tak toto je ta spravna vec na zamyslenie:
http://auto.sme.sk/c/4101348/zabija-nepozornost-nie-rychlost.html

Potraty by ste uz mali nechat napokoji...
kofy
03.10.08,20:09
1-A to aké osvietenie nastalo že z cirkvi ako organizácií ktorá vyvraždila najviac ľudí v histórií sa stala organizácia ktorá najviac ochraňuje ľudský život?
2- Ty keď zješ vajce na raňajky tak povieš že si mal na raňajky vajce alebo kurča?
1. Ano, cirkev vrazdila, ale ake mas ty statistiky, ze ona "drzi" to prvenstvo? Myslim, ze Hitler, Rusi, Bonaparte a vospolok im "slapu" na paty. Inak, vtedy sa celkovo vrazdilo viac, bola barbarskejsia doba...

2. A ked v druzstve zabiju kravu, aby boli stejky, pojde za to snad niegdo do chladku?! To co je za prirovnania a logiku. Sak ich nerob, ked nevies!


Vela z vas ludi nevie preniknut do podstaty toho, co cirkev presadzuje. Chodite iba po povrchu a potom su z toho zjednodusene, domyslave a myslne nazory. Ano, cirkev ma nedostatky, ale vy vo vnimani jej snahy urcite tiez!

Inak, mier. Caute
kofy
03.10.08,20:40
vies, ak to vezmeme z brutalnej stranky, tak prajem vsetkym bojovnikom za zakaz potratov aby ich zeny a dcery znasilnili feťáci alebo hocijaka zberba a potom sa ich opytame, ako su na tom s tych ich bojom...

P.S.: nie, nechcem aby sa to stalo, ale "syty hladnemu neveri", tak nech vidia zoci voci, co by bol ak by sa to stalo prave im, zenam, dceram a nech prestanu odsudzovat zeny, ktore pojdu na potrat kvoli znasilneniu...
Myslis si, ze ti, co za to su za zrusenie potratov sa nigdy nevcitili (alebo este "lepsie", nezazili) do situacie, kedy otehotnenie nebolo zelane - spominany fetak alebo ina zberba? Tu ale nikto nikoho nenuti, tu sa poukazuje na to, ze to je vrazda a setci vieme, co ten skutok znamena, ako sa tresta a ako na neho ludia poukazuju. Je to ale fakt nekonecna tema a su rozne pripady. Len by proste nigdy nemala vyhrat pohodlnost, ze mne to dieta "kazi" plany do zivota. V extremnych pripadoch to je o obete matky (nemyslim iba zivota, ale toho, ze jej zivot nigdy nebude, ako predtym a pod.). Proste ide o to pochopit, ze to je vrazda a nech prichadza do uvahy az ako uplne posledna moznost... lepsie vobec. A ano, v niecom zeny nepochopime, ale chlap nepochopi ani matersku lasku venovanu narodenemu dietatu... je toho vela, co chlap na zenach nepochopi.

Caute
kofy
03.10.08,20:53
Plod v maternici je pripojený na krvný obeh matky, nedýcha samostatne, neprijíma potravu samostatne..atď. Takže je to vlastne súčasť tela, nie? A povedz niekomu, že si nemôže nechať vyoperovať obličku... hm?

Populista si. Prečítaj si posledné svoje témy...
Dvojičky, AIG, Vlakové nešťastie, Žitného nehoda....a teraz toto. Sa čudujem, že si nezaložil tému o nehode autobusu v Chorvátsku...
Ano?! Nepoznam nikoho s oblickou, ktoru nejaka zena raz porodi. Niektori proste neviete argumentovat, co ale neznamena, ze kazdy ma pravo na svoje presvedcenie. Mier
kofy
03.10.08,21:02
Misomiso, chcem sa ťa opýtať, čo by si urobil, keby tvoja dcéra chcela ísť na potrat. Je jedno z akého dôvodu. Asi povieš, že ju vychovávaš tak, že by sa to nemohlo stať. Ale predsa, ako vieme zo života, nič nie je nemožné. Keby sa tak rozhodla a mala by už 18 rokov, ako by to ovplyvnilo tvoj vzťah k nej.

A ešte jednu otázku, keby bolo na tebe rozhodnutie v prípade, že dcéra by bola tehotná a tehotenstvo by ohrozovalo jej život, ako by si rozhodol? Matka alebo dieťa? Nechal by si to v rukách božích?

Neohanajte sa stale tym, ze "ked sa to stane tebe, prezlecies kabat". Za potrat este nikgto nikoho nemusi odsudit. Ako, niektori ludia odsudia druheho preto, ze nosi v kostole siltovku... ludia odsudia za menej zavazne dovody, ale to je problem na strate toho, ktory odsudzuje, nie na cine odsudeneho.

Nevravim, ze setci, co su proti potratom by z akejkolvek hranicnej situacie "vysli vitazne", ale rozhodne by ju zvazovali inak. Je to hlavne o postoji. Inak sa berie vrah, ktory mal umysle zabit, ale "nemusel", ako ten, ktory by ani muchu nezabil, no okolnosti ho donutili zabit az cloveka.
kofy
03.10.08,23:52
Ak ma vobec este niekto chut vratit sa k povodnej podstate tejto temy, tak toto je ta spravna vec na zamyslenie:
http://auto.sme.sk/c/4101348/zabija-nepozornost-nie-rychlost.html

Potraty by ste uz mali nechat napokoji...
uz si mimo temy ty :-D
slabikar
04.10.08,00:34
uz si mimo temy ty :-D
mimo temy si TY lebo necitas o com je tema a vyjadrujes sa uplne mimotemy
bepo
04.10.08,06:29
Tak pre nechápavých. Je vajce,je kurča. Je plod, je človek. To, že niekto neuznáva vajce ale preňho existuje hneď len kurča je síce možné ale dosť neobvyklé. Ak je zákon povoľujúci interrupcie tak to neznamená že zákon ich prikazuje,len ich povoľuje takže každá žena môže donosiť dieťa a porodiť. Ak sa zakážu žena ktorá chce interrupciu aj tak na ňu pôjde len s väčším rizikom pre ňu a plod. Čo vám ženy urobili že ich silou-mocou chcete vystavovať zbytočnému riziku a ohrozeniu na živote?
Bastian
04.10.08,10:49
Tak pre nechápavých. Je vajce,je kurča. Je plod, je človek. To, že niekto neuznáva vajce ale preňho existuje hneď len kurča je síce možné ale dosť neobvyklé. Ak je zákon povoľujúci interrupcie tak to neznamená že zákon ich prikazuje,len ich povoľuje takže každá žena môže donosiť dieťa a porodiť. Ak sa zakážu žena ktorá chce interrupciu aj tak na ňu pôjde len s väčším rizikom pre ňu a plod. Čo vám ženy urobili že ich silou-mocou chcete vystavovať zbytočnému riziku a ohrozeniu na živote?

Medzi vajíčkom a plodom človeka je taký malinký rozdiel...

Či zjem vajíčko alebo kurča, stále je to v pohode. Nerobím tým nič nenormálne.

Zabiť plod človeka je podľa Teba v pohode? Vysvetli prečo 1r. dieťa už nie? Skús (Ty alebo aj ostatní) vysvetliť, aký je v tom roziel.

To že ešte v plode nevidíme kompletne vyvinutého jedinca znamená, že ho môžeme zabiť? To stačí? Predsa vieme, že sa z toho "čuda" vyvinie a narodí človek. Prečo je potom trestné len vraždenie tých už "väčších"?

P.S. Prečo majú niektorí poraďáci problém hovoriť aj o takýchto témach? Prečo sa takéto témy označujú ako útok? Prečo polarizujú natoľko, že sa o nich nemôžeme slušne rozprávať?
Danila
04.10.08,13:03
Medzi vajíčkom a plodom človeka je taký malinký rozdiel...

Či zjem vajíčko alebo kurča, stále je to v pohode. Nerobím tým nič nenormálne.

Zabiť plod človeka je podľa Teba v pohode? Vysvetli prečo 1r. dieťa už nie? Skús (Ty alebo aj ostatní) vysvetliť, aký je v tom roziel.

To že ešte v plode nevidíme kompletne vyvinutého jedinca znamená, že ho môžeme zabiť? To stačí? Predsa vieme, že sa z toho "čuda" vyvinie a narodí človek. Prečo je potom trestné len vraždenie tých už "väčších"?

P.S. Prečo majú niektorí poraďáci problém hovoriť aj o takýchto témach? Prečo sa takéto témy označujú ako útok? Prečo polarizujú natoľko, že sa o nich nemôžeme slušne rozprávať?Môžem aj ja jednu otázku??? A prečo z úcty k počatiu je takáto téma v marketingu?;)
Bastian
04.10.08,13:32
Môžem aj ja jednu otázku??? A prečo z úcty k počatiu je takáto téma v marketingu?;)
Pravdaže môžeš... ja Ti odpoviem určite. Len by som privítal, keby si mi najprv odpovedala Ty na moje skôr položené otázky;)
bepo
04.10.08,13:38
Medzi vajíčkom a plodom človeka je taký malinký rozdiel...

Či zjem vajíčko alebo kurča, stále je to v pohode. Nerobím tým nič nenormálne.

Zabiť plod človeka je podľa Teba v pohode? Vysvetli prečo 1r. dieťa už nie? Skús (Ty alebo aj ostatní) vysvetliť, aký je v tom roziel.

To že ešte v plode nevidíme kompletne vyvinutého jedinca znamená, že ho môžeme zabiť? To stačí? Predsa vieme, že sa z toho "čuda" vyvinie a narodí človek. Prečo je potom trestné len vraždenie tých už "väčších"?

P.S. Prečo majú niektorí poraďáci problém hovoriť aj o takýchto témach? Prečo sa takéto témy označujú ako útok? Prečo polarizujú natoľko, že sa o nich nemôžeme slušne rozprávať?
To si len ty myslíš že zjesť kurča alebo vajíčko je v pohode. Je dosť veľa ľudí ktorí nejedia mäso pretože je to pre nich vražda živého tvora,prípadne je pár ľudí čo nejedia ani vajcia, len rastlinnú stravu. Človek je len jedna z foriem života na Zemi, je len príroda, nie človek a príroda. Z vajíčka sa vyvinie kurča, z plodu sa vyvinie človek. Z vajíčka si môžeš urobiť praženicu, z kurčaťa si praženicu neurobíš.Takisto pri plode môžeš urobiť interrupciu, pri narodenom človekovi už interrupciu neurobíš. Ja som to nevymyslel. Takisto ani ja som nevymyslel že 16 ročný človek sa nazýva pubertiak, 1 ročný človek sa nazýva batoľa, 70 ročný sa nazýva starec a pár týždňov po oplodení sa nazýva plod.
Danila
04.10.08,13:43
Pravdaže môžeš... ja Ti odpoviem určite. Len by som privítal, keby si mi najprv odpovedala Ty na moje skôr položené otázky;)Fúha, a to si vyčítal v Etikete? Ja niečo musím? :D Vieš, ja zbožňujem Donutila. " Ptejte se mně na co chcete, já na co chci odpovím." Ako každý na Porade. :):D
Bastian
04.10.08,14:01
Fúha, a to si vyčítal v Etikete? Ja niečo musím? :D Vieš, ja zbožňujem Donutila. " Ptejte se mně na co chcete, já na co chci odpovím." Ako každý na Porade. :):D
Ja ho počúvam tiež;)

Prečítaj si ešte raz čo som napísal. Stálo tam "by som privítal". Nevidela si to tam?

Prečo to robíš - Ty aj tvoje kamarátky? O čo vám ide? Silou mocou chcete vytvárať zdanie, že tu niekto niekoho núti, zakazuje...?

To vy tu robíte tie rozbroje, lebo vám nevyhovuje niekto kto otvorene povie, že sa správate falošne.
evina
04.10.08,14:37
Medzi vajíčkom a plodom človeka je taký malinký rozdiel...

Či zjem vajíčko alebo kurča, stále je to v pohode. Nerobím tým nič nenormálne.

Zabiť plod človeka je podľa Teba v pohode? Vysvetli prečo 1r. dieťa už nie? Skús (Ty alebo aj ostatní) vysvetliť, aký je v tom roziel.

To že ešte v plode nevidíme kompletne vyvinutého jedinca znamená, že ho môžeme zabiť? To stačí? Predsa vieme, že sa z toho "čuda" vyvinie a narodí človek. Prečo je potom trestné len vraždenie tých už "väčších"?

P.S. Prečo majú niektorí poraďáci problém hovoriť aj o takýchto témach? Prečo sa takéto témy označujú ako útok? Prečo polarizujú natoľko, že sa o nich nemôžeme slušne rozprávať?

Z tých poraďákov, ktorých ja poznám a myslím si aj z tých veľa ktorých nepoznám nemajú problém hovoriť o takýchto témach ani o iných...Je otázne i to kto koho považuje za útočiaceho, lebo každý má iný pocit...:)
A prečo polarizuje problém interupcií? - no preto, že tento problém polarizuje ľudstvo ako-také odjakživa všade na celom svete a na rôznych spoločenských úrovniach a myslím si /môj názor/, že túto polarizáciu sa ani nikdy nepodarí vyriešiť-a určite ani na Porade nie :)
Táto téma prebehla na Porade niekoľkokrát a skončila vždy so vzájomnými osobnými invektívami bez rešpektu známeho- "Mám iný názor ale rešpektujem i Váš"..../moja voľná úprava:), takže ...
evina
04.10.08,15:11
Ešte len dodávam, predchádzajúcim príspevkom som nechcela povedať, že túto vážnu tému máme vyriešiť tak, že ju nemáme riešiť :).... je to príliš vážny problém a určite stále budú v spoločnosti na to rôzne príležitosti...myslím si len, že tu na Porade /ktorá je predsa len určitým uzavretým okruhom ľudí/ už vzájomné názory a vyjadrenia tých, ktorí sú ochotní do tejto témy prispievať vieme dopodrobna /pretože téma bola riešená niekoľkokrát a vyajdrili sme sa mnohí/, a možno aj preto to skončí vždy osobnými nič neriešiacimi invektívami....
Danila
04.10.08,15:14
Ja ho počúvam tiež;)

Prečítaj si ešte raz čo som napísal. Stálo tam "by som privítal". Nevidela si to tam?

Prečo to robíš - Ty aj tvoje kamarátky? O čo vám ide? Silou mocou chcete vytvárať zdanie, že tu niekto niekoho núti, zakazuje...?

To vy tu robíte tie rozbroje, lebo vám nevyhovuje niekto kto otvorene povie, že sa správate falošne.A čo robíme Bastian? Vyčítam Ti ja Tvoje názory? Ale veď aj Ty si môj kamarát? A či už preboha nie? Veď my sme také a onaké tetušky účtovníčky,kde môžeš, tam nás pokarháš, a stále sa moceš pri našich sukničkách;):):D Ty si ako dieťa. Stále omŕňa okolo maminej sukne, že sa mu niečo nepáči, ale aj tak mu chutí od nej sladkosť najviac.:---
janomila
04.10.08,15:46
Ale ale, milí poraďáci, zase si dokazujeme, že len ten môj názor je správny? Ako sledujem túto tému a celý jej vývoj, dá sa vo všeobecnosti povedať, že muži sú zväčša proti interrupciám a ženy skôr za. Problém je v tom, že aj keď zástancovia interrupcií sú ochotní urobiť aspoň kompromis ( v prípade znásilnenia, zdravotného rizika pre matku, rizika poškodenia plodu alebo narodenia poškodeného plodu ako povolených indikácií), odporcovia sú zásadne proti akejkoľvek interrupcii. A ja sa pýtam, milí páni (česť výnimkám): kde sú práva ženy? Vari sa vrátime do stredoveku? My nemáme právo voľby? Na úkor nás má právo voľby len niekoľkotýždňový plod? Vari sme nejaké menejcenné bytosti a budú o nás nakoniec rozhodovať iní? Sme rovnoprávne ľudské bytosti. A vieme posúdiť, čo robiť so svojim telom a životom. Vieme zastávať rovnakú prácu ako vy, častokrát lepšie, staráme sa o domácnosť, vzdelávame sa, vychovávame deti. Tak sa k nám nesprávajte ako k nejakým vrahom. My len chceme trochu miesta na slnku. A ak máme možnosť voľby, vždy sa snažíme rozhodnúť správne. A ak sa vám naše rozhodnutie správne nezdá, opýtam sa: vy ste nikdy neurobili rozhodnutie, o ktorom ste vedeli, že je zlé, ale nemali ste na výber?:confused:
bepo
04.10.08,16:25
Zabiť plod človeka je podľa Teba v pohode? Vysvetli prečo 1r. dieťa už nie? Skús (Ty alebo aj ostatní) vysvetliť, aký je v tom roziel.
To sú také filozofické otázky. Vysvetli prečo 17 ročný nemá volebné právo a 18 ročný ho už má? Alebo vysvetli prečo keď 14 ročný ukradne peňaženku tak nie je trestaný ale 16 ročný už je. Prečo 2 dni pre dovŕšením 18teho roku života za vraždu dostaneš polovičný trest ako keď to urobíš 1 deň po dovŕšení 18teho roku?
Rozalka
04.10.08,16:34
mimotemy
Na odľahčenie tejto témy: v USA dostane vodičák 15-16 ročný (záleží od štátu), vstúpiť do armády môžu od 16 rokov, ale pivo v krčme im nalejú od 21 rokov
No a najviac ma pobavil takýto nápis:
Ak nevyzeráš na viac ako 40, musíš dokladovať, že máš viac ako 21.
Monika Kováčová
04.10.08,17:33
Na úkor nás má právo voľby len niekoľkotýždňový plod? Vari sme nejaké menejcenné bytosti a budú o nás nakoniec rozhodovať iní? Sme rovnoprávne ľudské bytosti. A vieme posúdiť, čo robiť so svojim telom a životom. Vieme zastávať rovnakú prácu ako vy, častokrát lepšie, staráme sa o domácnosť, vzdelávame sa, vychovávame deti. Tak sa k nám nesprávajte ako k nejakým vrahom. My len chceme trochu miesta na slnku. A ak máme možnosť voľby, vždy sa snažíme rozhodnúť správne. A ak sa vám naše rozhodnutie správne nezdá, opýtam sa: vy ste nikdy neurobili rozhodnutie, o ktorom ste vedeli, že je zlé, ale nemali ste na výber?:confused:

ee

Miesto na slnku si vychutnávam dennodenne: s deťmi. A to, že sa staráme o domácnosť, vzdelávame sa a vychovávame deti nám nedáva právo rozhodnúť o osude človeka po počatí.

Urobila som veľa rozhodnutí, ktoré z istého aspektu boli zlé... Ale nie v takto zásadnej veci.
bepo
04.10.08,17:49
ee

Miesto na slnku si vychutnávam dennodenne: s deťmi. A to, že sa staráme o domácnosť, vzdelávame sa a vychovávame deti nám nedáva právo rozhodnúť o osude človeka po počatí.

Urobila som veľa rozhodnutí, ktoré z istého aspektu boli zlé... Ale nie v takto zásadnej veci.
Super. A ak by zákon neexistoval, v čom by bol tvoj život iný? Čím ho ovplyvnil?
Monika Kováčová
04.10.08,18:11
Super. A ak by zákon neexistoval, v čom by bol tvoj život iný? Čím ho ovplyvnil?
ovplyvnil ho tým, že existuje...

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XX

ale prišla som okolo 5:30 na to, že už by som sa nemohla nikdy na seba pozrieť do zrkadla, tak ako predtým... a že už by som ja nebola ja...

Tieto vety sú veľmi osobné... preto viem, o čom hovorím

A ako tento zákon ovplyvnil tvoj život? Čo by sa v tvojom živote zmenilo, keby neexistoval?
Rozalka
04.10.08,18:25
Monika, som veľmi rada a určite nie som sama, že si sa rozhodla tak, ako si sa rozhodla. Oceňujem tvoje vyznanie.
misomiso
04.10.08,18:28
Pred chvilou som pristal vo Viedni, hodil som do seba veceru a chystam sa spat. Tak si vravim - este kym mi vytravi pozriem, co nove. Vidim, ze ste sa zatial snazili a riadne s tym pohli...:)


Plod v maternici je pripojený na krvný obeh matky, nedýcha samostatne, neprijíma potravu samostatne..atď. Takže je to vlastne súčasť tela, nie? A povedz niekomu, že si nemôže nechať vyoperovať obličku... hm?

Ale ved to vsetko plati az do porodu. Tento prispevok vlastne opat dokazuje, ze pocas celeho tehotenstva v podstate pre dieta plati to iste, nechyha, neprijla potravu, takze je nezmysel delit to na nejake do ... tyzdna a po ... tuzdni tehotenstva.
janomila
04.10.08,18:29
Milá ermon, ja som na rozhodovanie nemala veľa času. V druhom mesiaci tehotenstva som skončila na JIS-ke s trombami v obidvoch nohách, ktoré sa rozhodli cestovať a skončili v mojich pľúcach. Hrozila mi akútna embólia, a mala som na výber: prežiť s interrupciou alebo zomrieť s nenarodeným dieťaťom a doma nechať tri siroty. Uprednostnila som svoj život. Možno Ty poznáš lekára, ktorý by ma udržal pri živote až do pôrodu, ale ja som takého nenašla. Je to sebecké? Možno niekomu to sebecké bude pripadať. Možno mi niekto povie, že som mala vydržať, veď zeny už donosili aj v kóme, mohla som to skúsiť. Ak je to tak, som sebec. Ale to neznamená, že mi nie je toho všetkého ľúto. A neprejde deň odvtedy, aby som sa netrápila, hoci je to už nejaký ten rok. Aj teraz plačem, keď toto píšem a smútim za tým maličkým, ktoré som odsúdila na smrť. Som preto zlá, som vrah?
misomiso
04.10.08,18:34
Misomiso, chcem sa ťa opýtať, čo by si urobil, keby tvoja dcéra chcela ísť na potrat. Je jedno z akého dôvodu. Asi povieš, že ju vychovávaš tak, že by sa to nemohlo stať. Ale predsa, ako vieme zo života, nič nie je nemožné. Keby sa tak rozhodla a mala by už 18 rokov, ako by to ovplyvnilo tvoj vzťah k nej.

A ešte jednu otázku, keby bolo na tebe rozhodnutie v prípade, že dcéra by bola tehotná a tehotenstvo by ohrozovalo jej život, ako by si rozhodol? Matka alebo dieťa? Nechal by si to v rukách božích?


No pokusim sa odpovedat, hoci nie je to lahke si to realne vopred predstavit. Urcite by som sa snazil dcere potrat vyhovorit. Ine nastroje by som v rukach nemal, ak by islo o plnolete dieta.

Druha otazka - to je nazoaj skor hypoteticka otazka. Myslim ze k tejto situacii v praxi v podstate ani nedochadza, urcite nie tak casto, ako sa to spomina. Ale aj tak sa pokusim pdpovedat. Z pohladu viery ani a pohladu ludskych prav nema zmysel preferovat jeden zivot na ukor ineho. Teda ak by naozaj platilo, ze pre zachranu matky by bolo treba spravit take medicinske ukony, ktore by znamenali smrt dietata, nemal by som s tym najmensi problem.
Monika Kováčová
04.10.08,18:35
Milá ermon, ja som na rozhodovanie nemala veľa času. V druhom mesiaci tehotenstva som skončila na JIS-ke s trombami v obidvoch nohách, ktoré sa rozhodli cestovať a skončili v mojich pľúcach. Hrozila mi akútna embólia, a mala som na výber: prežiť s interrupciou alebo zomrieť s nenarodeným dieťaťom a doma nechať tri siroty. Uprednostnila som svoj život. Možno Ty poznáš lekára, ktorý by ma udržal pri živote až do pôrodu, ale ja som takého nenašla. Je to sebecké? Možno niekomu to sebecké bude pripadať. Možno mi niekto povie, že som mala vydržať, veď zeny už donosili aj v kóme, mohla som to skúsiť. Ak je to tak, som sebec. Ale to neznamená, že mi nie je toho všetkého ľúto. A neprejde deň odvtedy, aby som sa netrápila, hoci je to už nejaký ten rok. Aj teraz plačem, keď toto píšem a smútim za tým maličkým, ktoré som odsúdila na smrť. Som preto zlá, som vrah?
ja nemám právo súdiť ťa....
ani odsudzovať...
mne je to len úprimne ľúto:mee:
cloe
04.10.08,19:00
No pokusim sa odpovedat, hoci nie je to lahke si to realne vopred predstavit. Urcite by som sa snazil dcere potrat vyhovorit. Ine nastroje by som v rukach nemal, ak by islo o plnolete dieta.

Druha otazka - to je nazoaj skor hypoteticka otazka. Myslim ze k tejto situacii v praxi v podstate ani nedochadza, urcite nie tak casto, ako sa to spomina. Ale aj tak sa pokusim pdpovedat. Z pohladu viery ani a pohladu ludskych prav nema zmysel preferovat jeden zivot na ukor ineho. Teda ak by naozaj platilo, ze pre zachranu matky by bolo treba spravit take medicinske ukony, ktore by znamenali smrt dietata, nemal by som s tym najmensi problem.

Ďakujem za odpoveď. Oceňujem u teba, že vždy odpovieš na otázku.:)
bepo
04.10.08,19:22
ovplyvnil ho tým, že existuje...
A ako tento zákon ovplyvnil tvoj život? Čo by sa v tvojom živote zmenilo, keby neexistoval?
Zmenil teba a tým, že všetko so všetkým súvisí, zmenil celý svet.
Ale bez neho by dosť veľa detí prišlo o matku príliš skoro.
misomiso
05.10.08,03:37
Ďakujem za odpoveď. Oceňujem u teba, že vždy odpovieš na otázku.:)

... a este som zabudol dodat, ze ak by jestvoval jasne definovany zakon, ktory by veci nazyval pravymi menami, urcite by dcere ulahcil rozhodovanie.
misomiso
05.10.08,04:25
Môžem aj ja jednu otázku??? A prečo z úcty k počatiu je takáto téma v marketingu?;)

Pretoze ju autor spravne zaradil. Islo o porovnanie dvoch sokujucich kampani a o vztaju k nim - jednak vztahu verejnosti, ale aj Rady pre reklamu. Aj ked kampan proti bezohladnemu spravaniu za volantom k nam este nedorazila, jej uvedenie sa planuje. Preto zaradenie temy do Marketing.

Ina vec je, ze ktosi sa v prispevku c. 10 rozhodol prejst od temy vztahu k sokujucim kampaniam priamo k teme potratov, ktore pravda s jednou s kampani naozaj suvisia. No - stava sa to bezne, ze tema po case trocha zmeni zameranie.
misomiso
05.10.08,04:51
Ale ale, milí poraďáci, zase si dokazujeme, že len ten môj názor je správny? Ako sledujem túto tému a celý jej vývoj, dá sa vo všeobecnosti povedať, že muži sú zväčša proti interrupciám a ženy skôr za. Problém je v tom, že aj keď zástancovia interrupcií sú ochotní urobiť aspoň kompromis ( v prípade znásilnenia, zdravotného rizika pre matku, rizika poškodenia plodu alebo narodenia poškodeného plodu ako povolených indikácií), odporcovia sú zásadne proti akejkoľvek interrupcii. A ja sa pýtam, milí páni (česť výnimkám): kde sú práva ženy? Vari sa vrátime do stredoveku? My nemáme právo voľby? Na úkor nás má právo voľby len niekoľkotýždňový plod? Vari sme nejaké menejcenné bytosti a budú o nás nakoniec rozhodovať iní? Sme rovnoprávne ľudské bytosti. A vieme posúdiť, čo robiť so svojim telom a životom. Vieme zastávať rovnakú prácu ako vy, častokrát lepšie, staráme sa o domácnosť, vzdelávame sa, vychovávame deti. Tak sa k nám nesprávajte ako k nejakým vrahom. My len chceme trochu miesta na slnku. A ak máme možnosť voľby, vždy sa snažíme rozhodnúť správne. A ak sa vám naše rozhodnutie správne nezdá, opýtam sa: vy ste nikdy neurobili rozhodnutie, o ktorom ste vedeli, že je zlé, ale nemali ste na výber?:confused:

Bohuzial, nezijeme sami na zemi, ludske prava su o tom, ze moje pravo konci tam, kde zacina pravo ineho. Preto su prava kategorizovane do roznych urovni podla dolezitosti. Ak mne pred branou zaparkuje auto sused a odide do krcmy, je to neprijemne. Ak sa ja navyse ponahlam na letisko alebo na obchodne rokovanie, je to na slaktrafenie. Sused obmedzuje moje prava a to dokonca svojvolne a bezdovodne. No aj tak nemam pravo ho za to zastrelit. Dokoca nemozem ani zobrat bager a auto mu odsunut tak, aby som mu ho poskodil - respektive mozem, ale budem potom za skodu zodpovedat.

Hoci som muz a nikdy som nemohol prist do ineho stavu, uz sa mi v zivote velakrat stalo, ze rozni ludia docasne obmedzovali moje prava. No taketo obmedzenia nesmu mat nic docinenia s uvahami na odvetne konanie, ktore smeruje k zabitiu. Jednoducho - je nas tu viac na zemeguli, nemozeme predpokladat, ze prezijeme zivot bez toho, aby sa nasiel niekto, kto nam skrizi nase plany - a to bez ohladu na to, ci sme zena alebo muz. Princip ostava rovnaky. Pravo na zivot stoji uplne najvyssie na rebricku vsetkych narokov a prav.
misomiso
05.10.08,05:11
Myslim, ze uz som tu napisal dost, nemam v plane sem dalej nejako pravidelne prispievat, hoci cakam, ako to dopadne s tou kampanou v praxi. Jednu velmi dolezitu vec chem vsak este povedat.

Ak si bude ktokolvek chciet tu na Porade ziskat moju uctu ako rovnocenny diskutujuci, musi nazyvat veci pravymi menami. Predstavte si napriklad, ze ja tu budem zastupovat nasilnikov a rozhodnem sa bojovat za zlegalizovanie znasilnenia. Budem ale hovorit o "dvoreni" alebo "baleni" hoci kazdemu z nas bude jasne, ze mi ide o znasilnenie. Teda budem dookola omielat, ze ak v priebehu "balennia" dojde k pohlavnemu styku..., co je na tom zle, ze muz sa rozhodne "dvorit" zene, ktora ho odrazu ocari v nocnom parku a pod...

Aku asi budem pozivat Vasu uctu, ked nebudem ochotny nazvat vaci pravym menom a budem svoje zamery stale ucelovo maskovat pouzivanim nespravnej terminologie?

Preto este raz - INTERRUPCIA znamena PRERUSENIE. Prerusit mozete jazdu vlakom (dokonca na jeden listok) alebo mozete prerusit napr. studium. Akonahle sa ale rozhodnete v prerusenom studiu nepokracovat, toto uz nie je prerusene, ale zanechane studium, skratka vykaslete sa na to a titul nedostanete. Tehotenstvo sa neda prerusit. Myslim, ze sme tu vsetci na takej intelektualnej urovni, ze tusime, ze bocian si nemoze na chvilu oddychnut na strome a doniest babatko neskor. Preto sa prosim nespravajme ako male deti, ktore este velmi nevedia, ake terminy v chulostivych temach pouzit.

Budem respektovat nazory tych, ktori budu pouzivat slova, ktore nemaskuju skutocnost. Myslim ze takym "najdiplomatickejsim" je umely potrat, ak uz nechcte pouzivat "vrazda" alebo "umyselne zabitie.

Hoci to pisem v podstate na koniec debaty (vsetky argumenty pre aj proti boli uz asi spomenute) malo by to stat na zaciatku kazdej debaty. Jednoducho myslite si o mne co chcete, nech sa akokolvek snazim, neda sa akceptovat v debate partnerov, ktori sa snazia zakryt svoje konanie alebo umysel nejakymi krycimi nazvami - ani v obchodnom rokovani to nedokazem. Vzdy takychto ludi vypoklonkujem zdvorilo s tym, ze sa este ozvem, no pomyslim si o nich svoje. Verte mi, ze nazyvanim veci pravymi menami si ziskate uctu partnerov - a to nie iba v tejto teme.
Eulalia
05.10.08,05:14
Milá ermon, ja som na rozhodovanie nemala veľa času. V druhom mesiaci tehotenstva som skončila na JIS-ke s trombami v obidvoch nohách, ktoré sa rozhodli cestovať a skončili v mojich pľúcach. Hrozila mi akútna embólia, a mala som na výber: prežiť s interrupciou alebo zomrieť s nenarodeným dieťaťom a doma nechať tri siroty. Uprednostnila som svoj život. Možno Ty poznáš lekára, ktorý by ma udržal pri živote až do pôrodu, ale ja som takého nenašla. Je to sebecké? Možno niekomu to sebecké bude pripadať. Možno mi niekto povie, že som mala vydržať, veď zeny už donosili aj v kóme, mohla som to skúsiť. Ak je to tak, som sebec. Ale to neznamená, že mi nie je toho všetkého ľúto. A neprejde deň odvtedy, aby som sa netrápila, hoci je to už nejaký ten rok. Aj teraz plačem, keď toto píšem a smútim za tým maličkým, ktoré som odsúdila na smrť. Som preto zlá, som vrah?
Toto sú práve tie hraničné situácie, o ktorých tu mnohí píšeme. Už v prvej téme som jasne napísala, že ak niekto používa interrupciu ako antikoncepciu, som zásadne proti, o "profesionálky", ktoré tak robia, mi vôbec nejde, tie zákon a svedomie nezaujíma. Tam sa kľudne pridám k misomisovi s odsudzovaním. A vadí mi aj to, ak niekto uprednostní kariéru pred dieťaťom, pretože tu ide väčšinou o ženy, ktoré vedia, že ak by dieťa donosili, mohli by ho dať ihneď na adopciu. Je však pre ne pohodlnejšie, dať preč plod.

Ale takýto prípad by som si nikdy nedovolila posudzovať. Jedno horšie ako druhé. Ale mala si právo voľby. Všetky ženy, ktoré by sa ocitli v Tvojej situácii, by to mali ťažké. Vážim si, že si to sem dokázala napísať. A nikto z nás nemá právo Ťa súdiť. Ťažko povedať, či si uprednostnila seba alebo nenarodené dieťa. Proti jednému ste boli Ty + 3 ďalšie malé deti, ktoré by to bez matky mali určite ťažké.
slabikar
05.10.08,06:49
som PROTI interupcii v pripade ze ide o rozmar, ze zena nechce dalsie dieta len tak, lebo jej to narusi dalsi zivot. ale som ZA interupciu, ak sa jedna o zdravotne riziko, resp. ide o znasilnenie
bepo
05.10.08,07:11
Predstavte si napriklad, ze ja tu budem zastupovat nasilnikov a rozhodnem sa bojovat za zlegalizovanie znasilnenia. Budem ale hovorit o "dvoreni" alebo "baleni" hoci kazdemu z nas bude jasne, ze mi ide o znasilnenie. Teda budem dookola omielat, ze ak v priebehu "balennia" dojde k pohlavnemu styku..., co je na tom zle, ze muz sa rozhodne "dvorit" zene, ktora ho odrazu ocari v nocnom parku a pod...

Aku asi budem pozivat Vasu uctu, ked nebudem ochotny nazvat vaci pravym menom a budem svoje zamery stale ucelovo maskovat pouzivanim nespravnej terminologie?

Preto este raz - INTERRUPCIA znamena PRERUSENIE. Prerusit mozete jazdu vlakom (dokonca na jeden listok) alebo mozete prerusit napr. studium. Akonahle sa ale rozhodnete v prerusenom studiu nepokracovat, toto uz nie je prerusene, ale zanechane studium, skratka vykaslete sa na to a titul nedostanete. Tehotenstvo sa neda prerusit. Myslim, ze sme tu vsetci na takej intelektualnej urovni, ze tusime, ze bocian si nemoze na chvilu oddychnut na strome a doniest babatko neskor. Preto sa prosim nespravajme ako male deti, ktore este velmi nevedia, ake terminy v chulostivych temach pouzit.

Vždy je to o tom na čom sa celá spoločnosť dohodne. Ten príklad znásilnenia. Si predstav celkom bežný príklad, manželov ktorí sú 10 rokov manželia, pravidelne majú sex. Naraz sa rozvedú, keďže manžel nemá iný byt bývajú spolu. Manžel chce pohlavný styk aj naďalej,manželka nie. Keďže mali pohlavný styk aj pred manželstvom aj počas manželstva je to celkom normálne. Pretože manželka nechce styk a k styku dôjde, tak sa ten styk bude kvalifikovaťako znásilnenie. Prečo sa uprednostnilo právo manželky pred právom manžela?Jeden chcel a druhý nie. Takisto keď sa dostane do rozporu právo plodu a právo matky tak niekto musí ustúpiť.
Elena Navrátilová
05.10.08,07:50
"Skôr než začneme niekoho súdiť, obujme si jeho topánky a prejdime v nich aspoň kilometer." ... Jožka požičala som si... bez dovolenia ale ďakujem.
Danila
05.10.08,08:40
" target="_blank" title="http://www.sme.sk/videoplay/5909/">">http://www.sme.sk/videoplay/5909/">

http://www.sme.sk/c/4101492/drsny-dopravny-sot-mozno-okopirujeme.html

Tak co hovorite na toto videjko? Vraj to mozno pride aj k nam.

Som strasne zvedavi, ci budu tiez tolko kricat ti, co tak odsudzovali antipotratovu kampan na billboardoch...Miso, vyzývaš k serioznej diskusii, aby si si mohol niekoho vážiť. Vraj nazývať veci pravým menom. A vysvetľuješ, prečo je téma v marketingu. A rôzne iné názory. Neviem, či zrovna za toto si ma budeš vážiť, ale aj Tvoja téma je práve taká, ako každá premyslená reklama. Na koniec sa píše nenápadným a najmenším písmom to najdôležitejšie. ;)
kukučka
05.10.08,09:03
Milá ermon, ja som na rozhodovanie nemala veľa času. V druhom mesiaci tehotenstva som skončila na JIS-ke s trombami v obidvoch nohách, ktoré sa rozhodli cestovať a skončili v mojich pľúcach. Hrozila mi akútna embólia, a mala som na výber: prežiť s interrupciou alebo zomrieť s nenarodeným dieťaťom a doma nechať tri siroty. Uprednostnila som svoj život. Možno Ty poznáš lekára, ktorý by ma udržal pri živote až do pôrodu, ale ja som takého nenašla. Je to sebecké? Možno niekomu to sebecké bude pripadať. Možno mi niekto povie, že som mala vydržať, veď zeny už donosili aj v kóme, mohla som to skúsiť. Ak je to tak, som sebec. Ale to neznamená, že mi nie je toho všetkého ľúto. A neprejde deň odvtedy, aby som sa netrápila, hoci je to už nejaký ten rok. Aj teraz plačem, keď toto píšem a smútim za tým maličkým, ktoré som odsúdila na smrť. Som preto zlá, som vrah?

Nikto by nechcel byť na tvojom mieste. Myslím, že žiadna matka ťa neodsúdi a prestaň sa už trápiť.
Eulalia
05.10.08,09:19
Misomiso, prosím Ťa, vyjadri sa k prípadu Janomily. Položila predsa jasnú otázku - je zlá? je vrah?
My tu môžeme dať milión príkladov, ale tie najtvrdšie kladie sám život.
Darina1234
05.10.08,10:07
Sklanam sa pred tebou janomila ako pred ženou a ako pred MATKOU. Určite sa ta mnohe z týchto prispevkov dotkli o čom svedči aj tvoja otazka. Je celkom zbytočna, lebo ty si sa musela rozhodnuť a nemala si na vyber, všetko si musela absolvovať len TY SAMA. A hoci bol pri tebe aj manžel, v tejto chvili sme v tom len my ženy.
Takže mna nazory a odsudzovanie chlapov v tejto teme nezaujimaju.
Mišomišo, som rada, že tvoja dcera je zdrava a prognozy lekarov sa nepotvrdili, len neviem čo by si napisal v tejto teme, keby si každy den musel znašat utrpenie, ktore prinaša tažko chore dieťa v rodine. nikdy spravne nepochopime to, čo sme neprežili sami na vlastnej koži.
misomiso
05.10.08,14:57
Vždy je to o tom na čom sa celá spoločnosť dohodne. Ten príklad znásilnenia. Si predstav celkom bežný príklad, manželov ktorí sú 10 rokov manželia, pravidelne majú sex. Naraz sa rozvedú, keďže manžel nemá iný byt bývajú spolu. Manžel chce pohlavný styk aj naďalej,manželka nie. Keďže mali pohlavný styk aj pred manželstvom aj počas manželstva je to celkom normálne. Pretože manželka nechce styk a k styku dôjde, tak sa ten styk bude kvalifikovaťako znásilnenie. Prečo sa uprednostnilo právo manželky pred právom manžela?Jeden chcel a druhý nie. Takisto keď sa dostane do rozporu právo plodu a právo matky tak niekto musí ustúpiť.

...tak toto je nazozaj zmysluplne prirovnanie...
isolda
05.10.08,17:55
Pred chvilou som pristal vo Viedni, hodil som do seba veceru a chystam sa spat. Tak si vravim - este kym mi vytravi pozriem, co nove. Vidim, ze ste sa zatial snazili a riadne s tym pohli...:)


Prave som pristala na Marse, hodila do seba veceru, pokecala s Martanmi. Tak si varvim, kym sa mi grgne pozriem co nove. Vidim nic nove. Stale to iste dookola. humanisti zostavaju pokrytcami, bepo bojuje do skonania vajca a janomila tu odkryla najtajnejsiu cast svojho zivota. Janomila preco? Duch Porady neodpusta a varti sa ti to v najnevhodnejsej chvili. Necakaj odpustenie a rozhresenie od misomiso, on prezil vela , ale anjel strazny mu doprial zdrave dieta. To dalej su len keci. Pre mna adekvatna diskusia s nim bude, az bude mat postihnute dieta a to sa dozije aspon 25 rokov. potom mozeme diskutovat, ale to v tedy uz na diskusiu nebude mat cas. Nebude mat cas totiz na nic, na s voj zivot, na podnikanie, na cestovanie a hlavne na keci na porade.
Danila
05.10.08,18:05
Prave som pristala na Marse, hodila do seba veceru, pokecala s Martanmi. Tak si varvim, kym sa mi grgne pozriem co nove. Vidim nic nove. Stale to iste dookola. humanisti zostavaju pokrytcami, bepo bojuje do skonania vajca a janomila tu odkryla najtajnejsiu cast svojho zivota. Janomila preco? Duch Porady neodpusta a varti sa ti to v najnevhodnejsej chvili. Necakaj odpustenie a rozhresenie od misomiso, on prezil vela , ale anjel strazny mu doprial zdrave dieta. To dalej su len keci. Pre mna adekvatna diskusia s nim bude, az bude mat postihnute dieta a to sa dozije aspon 25 rokov. potom mozeme diskutovat, ale to v tedy uz na diskusiu nebude mat cas. Nebude mat cas totiz na nic, na s voj zivot, na podnikanie, na cestovanie a hlavne na keci na porade.Myslím, že na tom Marse si Ťa môžu kľudne ponechať aj naďalej......:eek::confused:.

P.S. ......lebo.;)
Ajuška
05.10.08,18:09
Myslím, že na tom Marse si Ťa môžu kľudne ponechať aj naďalej......:eek::confused:.

P.S. ......lebo.;)
Skús iný uhol pohľadu...:rolleyes:...a žiadne P.S... nebude
isolda
05.10.08,18:11
lebo potrebuje nazor cloveka ako misomiso? To co spravila bolo jej rozhodnutie a o na s nim bude zit. Pre ziadnu zenu to nie je lahke.
Danila ty mas postihnute dieta?

PS: aj ked si ma na Marse nechaju, pripojenie mam;)
janomila
05.10.08,18:34
Ďakujem vám všetkým za citlivé slová. Popravde neviem presne, čo ma donútilo vyrozprávať svoje trápenie tu na porade. V podstate je teraz už neskoro na všetky úvahy, ale stále sa mi vracia tá otázka, či som to nemala risknúť, či sa nedalo urobiť niečo iné. Vtedy, keď som lapala po dychu na nemocničnej posteli sa mi rozhodnutie zdalo jednoduchšie ako teraz. Môj manžel vtedy ani nezaváhal. Povedal mi, mamulka, my to zvládneme,ale s Tebou. Ale nemal pravdu. Vtedy som to zvládla len ja. Nech to už v našej spoločnosti dopadne s legislatívou a postojom ľudí v tejto veci akokoľvek, chcem odkázať tým, ktorý by také ženy ako som ja s radosťou ukameňovali, že kríž, ktorý so sebou už štyri roky nosím a budem nosiť do konca môjho života je príliš ťažký, aby mi ho mohol zhoršiť akýkoľvek ľudský trest. Tie desivé nočné mory, ktoré niekedy mávam, tie mzšlienky na to, že teraz by tu bežkalo, už by pekne rozprávalo čo bolo v škôločke a chcelo by rozprávku na dobrú noc, to sa vygumovať nedá. Jedinú radosť mám z toho, že aspoň tí drobci, ktorých mám, aj keď sú niekedy neuveriteľne neplešní, sú tu so mnou, ľúbim ich a dala by som im aj posledné.
kukučka
05.10.08,18:43
práve preto ti hovorím netráp sa a ži tu a teraz, nie v minulosti. Ďakuj bohu každý deň, že tvoje deti nie sú bez matky.
Ajuška
05.10.08,18:43
... že aspoň tí drobci... ľúbim ich a dala by som im aj posledné.
...TOTO je ten správny dôsledok Tvojho rozhodnutia...nespochybniteľný...
Danila
05.10.08,18:44
Skús iný uhol pohľadu...:rolleyes:...a žiadne P.S... nebudeAjuška, prečo by sme mali na povel kohokoľvek meniť svoj uhol pohľadu? Ja mám svoj, a Ty svoj.Ja skutočne nepotrebujem ku šťastiu, aby ma niekto vodil za ručičku. Vyjadrila som názor. A bodka.;):):D
isolda
05.10.08,18:46
Ved prave to. Pre mnohe zeny je najvetsim trestom nie odsudenie, ale s tym rozhodnutim zit. a mnohe, ktore tento krok spravili , by ho uz viac neurobili. Nikdy.
Ja ta neodsudzujem ani nesudim. Rozhodla si sa podla svoho vedomia a svedomia a dnes ta tvoje svedomie prenasleduje. Iba ty s tym trapenim zostavas.

Zaujimave, ze som sa pytala janomily preco si tu vyliala dusu? a odpovedala Danila.
Ajuška
05.10.08,18:48
Ajuška, prečo by sme mali na povel kohokoľvek meniť svoj uhol pohľadu? Ja mám svoj, a Ty svoj.Ja skutočne nepotrebujem ku šťastiu, aby ma niekto vodil za ručičku. Vyjadrila som názor. A bodka.;):):D
Použila som slovíčko "skús"...v chabej domienke že si odstrihla skôr... ako si odmerala...:---... Zvyšok je Tvoja voľba...
Danila
05.10.08,18:49
lebo potrebuje nazor cloveka ako misomiso? To co spravila bolo jej rozhodnutie a o na s nim bude zit. Pre ziadnu zenu to nie je lahke.
Danila ty mas postihnute dieta?

PS: aj ked si ma na Marse nechaju, pripojenie mam;)A toto je téma o postihnutých deťoch????????? Máš pocit, že ja som muž?;)
isolda
05.10.08,18:52
ano tato tema je aj o moznych novonarodenych postihnutych detoch a o rozhodnuti, nepovoleni alebo povoleni nejakym paragrafom v zakone ukoncit jeho vyvoj.

a je mi jedno co si, mozes byt aj obojpohlavna
Danila
05.10.08,18:53
Použila som slovíčko "skús"...v chabej domienke že si odstrihla skôr... ako si odmerala...:---... Zvyšok je Tvoja voľba...Vždy meriam stokrát a raz strihnem. A pri isolde som si eše aj kúsla do jazyka.:---:):D.
kukučka
05.10.08,19:06
táto téma je o reklame
moja odpoveď je áno, ja protestujem
protestujem voči akejkoľvek reklame tým, že ju vypínam ak mám v dosahu ovládač.
Považujem ju vo väčšine prípadov za zlú, vulgárnu a primitívnu.
isolda
05.10.08,19:08
Vždy meriam stokrát a raz strihnem. A pri isolde som si eše aj kúsla do jazyka.:---:):D.

snad ta nerozhodila ta troska ironie na adresu misomiso.
ja presne viem co pisem vo svojom prispevku dalej. Kto neskusi, nech nesudi.
misomiso
05.10.08,19:20
chcem odkázať tým, ktorý by také ženy ako som ja s radosťou ukameňovali, že kríž, ktorý so sebou už štyri roky nosím a budem nosiť do konca môjho života je príliš ťažký, aby mi ho mohol zhoršiť akýkoľvek ľudský trest.

Janomila, vies preds dobre, ze nikto nikdy, a to zdoraznujem, nikto nikdy nepominal akukolvek retroaktivitu vo vztahu k pripadnym zmenam v potratovom zakone. Z toho vyplyva, ze nie je ani teoreticka moznost, ze by pripadne zmena zakona mohla cokolvek zmenit na Tvojom osude.

Ja to vidim prave tak, ze AK BY v case, kedy si sa rozhodovala platila jednoznacna legislativa a moznost volby by nebola legalna, s najvacsou pravdepodobnostou by Ti to vtedy vyriesilo dilemu ako sa rozhodnut (samozrejme - podla okolnosti, nepoznam detaily Tvojich zdravotnych problemov a uz vobec nie konkretnu podobu zakona, ktory bude "one day" schvaleny.)

Uz to, ze si uvedomujes, ze si to mohla mozno riesit inak a nechat dieta zit je velka vec, clovek moze pocas zivota vykonat este mnozstvo dobrych skutkov, zivot je neustaly boj dobra a zla, ktory nie je nikdy definitivne vyhrany alebo prehrany - teda je rozhodnute az v momente smrti. Presne ako v sachovej partii. To je to, co s oblubou "nechapu" ti, ktori nechcu byt dobri. Vysmievaju sa tym, ktori sa snazia akymsi "cha-cha to je co za poriadok - mozes robit svinstva, potom sa raz pomodlis a vyspovedas a si svaty".

No nie je to samozrejme tak, je to trocha komplikovanejsie a ja nebudem stracat cas aby som tu vsetkych presviecal o opaku. Tito ludia ale v podstate sami sebe hovoria - nema zmysel usilovat sa byt lepsi, ak som raz zhresil, mojou jedinou sancou je spoliehat na to, ze ziaden dalsi zivot po smrti neexistuje a ziaden dalsi sud nebude. (Tito ludia su potom zarytymi odporacami a vysmievacmi vsetkych tych, ktori sa o nieco usiluju). Ja som ale presvedceny, ze clovek stale ma aj tu tretiu volbu. Snazit sa byt lepsi a robit dobre skutky nezavisle na tom, cim ma svedomie zatazene v minulosti.
Ajuška
05.10.08,19:24
...Uz to, ze si uvedomujes, ze si to mohla mozno riesit inak a nechat dieta zit ...
Prepáč...ale tu fakt neviem... že kto z nás nepochopil...:confused:
misomiso
05.10.08,19:29
Misomiso, prosím Ťa, vyjadri sa k prípadu Janomily. Položila predsa jasnú otázku - je zlá? je vrah?
My tu môžeme dať milión príkladov, ale tie najtvrdšie kladie sám život.

Prepac, teraz naozaj nechcem byt ironicky alebo cynicky, ale budem odpovedat na otazky, na ktore uznam za vhoodne odpovedat - na tuto Tvoju nie. Ja som uz napisal uplne vsetko v tejto teme, ak si znova precitas moje odpovede, najdes tam nepochybne aj priamu odpoved na tuto konkretnu otazku.

Este raz - nechapem, preco by som mal vstupovat ako sudca do konkretnych ludskych osudov. Mne (ak berieme do uvahy, ze zakladna tema sa zmenila a teraz sa bavime o potratovej legislative) ide o presadenie takej legislativy, ktora bude ludom od pocatia garantovat pravo na zivot a toto pravo nadradi nad ostatne ludske prava (ktorych mozeme mat nepochybne vsetci aj milion, vratane prava na usly zisk). To je vsetko. Neprisiel som sem nikoho sudit. Denne zomiera zbytocne 41 deti, to su dve triedy. Otazka tak ako si ju polozila ozaj nikomu zivot nevrati.
bepo
05.10.08,19:36
Problém veriacich je že si myslia že len oni sú tí dobrí a ostatní sú zlí a ich tragédiou je že si myslia že len tá ich viera je správna a tých ostatných zlá a snažia sa ostatných niekedy násilne a niekedy nenásilne zmeniť.
misomiso
05.10.08,19:41
Problém veriacich je že si myslia že len oni sú tí dobrí a ostatní sú zlí a ich tragédiou je že si myslia že len tá ich viera je správna a tých ostatných zlá.

To je zaujimavy nazor, este som ho nepocul. Skor si myslim, ze to plati na niektorych (mozno mnohych) ludi na svete, no podla mojho nazoru nezavisle na tom, ako je to u nich s religiozitou. Ludske ego je silne mozno viac ako sexualny pud a malokto ho byva usetreny. Naopak, mam skusenosti, ze ludia, ktori naozaj veria sa snazia ho (ego) potlacit. No nie som si isty, ze ak my dvaja hovorime o "veriacich", myslime tych istych ludi.
misomiso
05.10.08,19:46
Prave som pristala na Marse, hodila do seba veceru, pokecala s Martanmi. Tak si varvim, kym sa mi grgne pozriem co nove.

Uz sa ti grglo, bo mne sa teraz fajne...:) Zena doniesla taky fajny burciak (cerveny), ze taky som davno nepil. Tak sme si dali, hned je veselsie na tom svete. Uz mi ani nevadi opity Slota, co tam zas taral. Hned mi pripada iny - taky vesely chlapik to je. No mame este litrik, idem si dat este na dobru noc, zajtra mozno pozriem, ako ste to tu vyriesili. :)
Muška
05.10.08,19:53
Tito ludia ale v podstate sami sebe hovoria - nema zmysel usilovat sa byt lepsi, ak som raz zhresil, mojou jedinou sancou je spoliehat na to, ze ziaden dalsi zivot po smrti neexistuje a ziaden dalsi sud nebude. (Tito ludia su potom zarytymi odporacami a vysmievacmi vsetkych tych, ktori sa o nieco usiluju). Ja som ale presvedceny, ze clovek stale ma aj tu tretiu volbu. Snazit sa byt lepsi a robit dobre skutky nezavisle na tom, cim ma svedomie zatazene v minulosti.
Nedá mi , aby som sa nepripojila

Som neveriaca, neverím na život po smrti, ani na ďalší súd.
Snažím sa byť lepší človek a robiť dobré skutky, pretože sa mi to zdá prirodzené a pretože chcem.

Veriaci to majú jednoduchšie...šups na spoveď a sú "očistení".
Ľutujem veriacich, ktorí sa snažia byť lepšími iba preto, že sa boja .."čo bude po smrti"
misomiso
05.10.08,19:57
Nedá mi , aby som sa nepripojila

Som neveriaca, neverím na život po smrti, ani na ďalší súd.
Snažím sa byť lepší človek a robiť dobré skutky, pretože sa mi to zdá prirodzené a pretože chcem.

Veriaci to majú jednoduchšie...šups na spoveď a sú "očistení".
Ľutujem veriacich, ktorí sa snažia byť lepšími iba preto, že sa boja .."čo bude po smrti"

Musim ta sklamat, mas zle informacie, tak to nefunguje a nikdy nefungovalo. Je to iba take klise, nalepka, ktorou si to cele ateisti opeciatkuju, aby to pre nich bolo jednoduchsie pochopit, alebo sa s tym vysporiadat.
misomiso
05.10.08,20:00
Ľutujem veriacich, ktorí sa snažia byť lepšími iba preto, že sa boja .."čo bude po smrti"

Ja chapem, ze "zvonka" sa niektore veci tazko chapu, no opat mas nie celkom presne info. No my sa prave snazime spravat tak, aby sme sa tesili na to, co bude po smrti (preto napriklad nemam problem zaspat pocas letu v lietadle). Kazdopadne sme mimotemy
kukučka
05.10.08,20:06
ale to celé mimotemy ti doteraz nevadilo?
Muška
05.10.08,20:08
Ja chapem, ze "zvonka" sa niektore veci tazko chapu, no opat mas nie celkom presne info. No my sa prave snazime spravat tak, aby sme sa tesili na to, co bude po smrti (preto napriklad nemam problem zaspat pocas letu v lietadle). Kazdopadne sme mimotemy
Ja len dodám....nie som celkom "zvonka", som okrstená, opríjmovaná, obirmovaná, mám za sebou niekoľko tried náboženstva aj s "vysvedčeniami", silne veriaca rodina.....a predsa som v dospelosti dospela až na "ateistu"
kukučka
05.10.08,20:22
a naozaj si aj odverená, alebo ako väčšina, len "odkostolovaná"? ;)
cloe
05.10.08,20:30
Ja len dodám....nie som celkom "zvonka", som okrstená, opríjmovaná, obirmovaná, mám za sebou niekoľko tried náboženstva aj s "vysvedčeniami", silne veriaca rodina.....a predsa som v dospelosti dospela až na "ateistu"

Muška, to sme na tom podobne. Ja som sa tam dopracovala vlastne preto, že ma do toho náboženstva nútili. A tak som si jedného pekného dňa povedala, že takto to nechcem, že nebudem chodiť do kostola len preto, že chodia rodičia a chodili starí rodičia a že tak to musí byť. Že to možno ani nerobia z viery samotnej ale len zo zvyku. Rozhodla som sa, že si nájdem cestu sama. Zatiaľ som stále na ceste... Ale to sme tiežmimotemy
misomiso
05.10.08,20:37
Ja len dodám....nie som celkom "zvonka", som okrstená, opríjmovaná, obirmovaná, mám za sebou niekoľko tried náboženstva aj s "vysvedčeniami", silne veriaca rodina.....a predsa som v dospelosti dospela až na "ateistu"

Nuz ano - toto je pre mna smutny, hoci uplne bezny a typicky pribeh. Z mojho hladiska si ale (nie vlastnou vinou - prirodzene) nikdy neprenikla do podstaty, preto si to logicky odmietla a preto si stale myslim, ze to vidis iba zvonka.
kofy
05.10.08,20:51
mimo temy si TY lebo necitas o com je tema a vyjadrujes sa uplne mimotemy
hmm... ze ja som v tom sam? urcite nie... sa pozri, ako sa diskusia vyvijala, ja iba reagujem... myslim, ze som rovnako mimo, ako ostatni ;-) sorry, ale je to tak
kofy
05.10.08,20:52
Môžem aj ja jednu otázku??? A prečo z úcty k počatiu je takáto téma v marketingu?;)
hmm... ja som nad tym tiez premyslal po tom, ako som napisal niekolko prispevkov... hehe, dobry postreh ;-) ale je to skor o tom, kam sa tato tema dostala, lebo zo zadiania sa to vycitat da
kofy
05.10.08,20:59
Prave som pristala na Marse, hodila do seba veceru, pokecala s Martanmi. Tak si varvim, kym sa mi grgne pozriem co nove. Vidim nic nove. Stale to iste dookola. humanisti zostavaju pokrytcami, bepo bojuje do skonania vajca a janomila tu odkryla najtajnejsiu cast svojho zivota. Janomila preco? Duch Porady neodpusta a varti sa ti to v najnevhodnejsej chvili. Necakaj odpustenie a rozhresenie od misomiso, on prezil vela , ale anjel strazny mu doprial zdrave dieta. To dalej su len keci. Pre mna adekvatna diskusia s nim bude, az bude mat postihnute dieta a to sa dozije aspon 25 rokov. potom mozeme diskutovat, ale to v tedy uz na diskusiu nebude mat cas. Nebude mat cas totiz na nic, na s voj zivot, na podnikanie, na cestovanie a hlavne na keci na porade.
wtf?!
kofy
05.10.08,21:11
To je zaujimavy nazor, este som ho nepocul. Skor si myslim, ze to plati na niektorych (mozno mnohych) ludi na svete, no podla mojho nazoru nezavisle na tom, ako je to u nich s religiozitou. Ludske ego je silne mozno viac ako sexualny pud a malokto ho byva usetreny. Naopak, mam skusenosti, ze ludia, ktori naozaj veria sa snazia ho (ego) potlacit. No nie som si isty, ze ak my dvaja hovorime o "veriacich", myslime tych istych ludi.
ludia su yebnuti v kazdom veku, kazdej narodnosti, rasy, aj nabozenstva... a ked uz to naboznestvo - svate pismo je velmi komplexny pohlad ("navod") na to ako zit. Neriesi iba jednu situaciu, riesi ich x. Neriesi ich cierno-bielo, riesi ich v celom spektre farieb, ktore pozname. Asi tak. Diky za pozornost.

P.S.: Ak sa narazalo aj na to, ze neveriaci su lepsi ludia ako veriaci, tak nieco na tom bude. Bud su veriaci viac "na ociach" alebo to je proste tak.
kofy
05.10.08,21:12
a sorry za tu mimotemovost, ale opat iba reagujem... mali by sme sa setci zacat "ovladat", lebo potom sa raz za cas hodi vina za toto na jedneho cloveka a pritom setci si to tu veselo rozvijame. Mier
milanko222
06.10.08,01:19
Ahoj Miško a Miško.



Som strasne zvedavi, ci budu tiez tolko kricat ti, co tak odsudzovali antipotratovu kampan na billboardoch..





Cim sa stal z Schndlera za 2. svet. vojny cynickeho podnikatela, snaziaceho sa vyuzit tragediu Zidov pre vlastne obohatenie citlivy clovek, snaziaci sa nakoniec pomoct inym riskujuc nie len vlastnu karieru ale aj zivot?


NECHAJ TO NA TÝCH , ČO MU DALI OCENENIE - ASI TO TAK VIDIA.



Nie celkom. To kurca v tom vajicku nepredstavuje ani 1% hmoty, treba ho tam v podstate hladat mikroskopom. Vsetko ostatne je bielko a zltko, ktore ma tomu kurcatu sluzit ako potrava az po vyliahnutie. Teda ak si schopny napr. kapustovu polievku, do ktorej das 2 kg kapusty a 2 struciky cesnaku nazyvat nie kapustovou, ale cesnakoou polievkou, tak potom mozes na zaklade rovnakej logiky nazyvat prazenicu z vajec prazenicou z kurciat.


Toto by si teda chcel logicky aplikovať ??
Teda , že ak plod je do 1% hmoty , tak dovtedy je to výlučne ŽENA ?



Niekde nie je povolené ani interupcia ani trest smrti,niekde nie je povolená interupcia a je povolený trest smrti a niekde je povolená aj interupcia aj trest smrti. Kto si ty aby si určoval čo je správne?

Ten zákon neprikazuje niečo ale len povoľuje niečo preto mi neprekáža, iná situácia by nastala ak by zákon všetkým prikazoval interupcie a žena by sa musela rozhodovať o donosení plodu.


ÁNO.



Aj také dieťa, splodené znásilnením?
A nositeľkami plodu, za ktorý preberáme zodpovednosť. Ak máme byť zodpovedné, dovoľte, aby sme len my rozhodovali


ÁNO.



No problem je v tom, ze zasadovy clovek, ktory ma jasno nedovoli ani svojmu dietatu (pardon - neodporuci po 18. roku zivota) vychovavat dieta, ak zije v homosexualnim zvazku.


Ad absurdum : Dovolíš teda svojmu dieťaťu ( ktoré nemá 18 rokov ) žiť v homosexuálnom zväzku , ak nebude vychovávať dieťa ????????



Zatváranie tém nič nerieši. Pred čím máme strach?

Keď to niekto nezvláda, nech tému neotvára. Tak isto ako je to aj s reklamou.



ÁNO.



Môžem aj ja jednu otázku??? A prečo z úcty k počatiu je takáto téma v marketingu?


ÁNO.



Bastian veď aj Ty si môj kamarát?

Ty si ako dieťa. Stále omŕňa okolo maminej sukne, že sa mu niečo nepáči, ale aj tak mu chutí od nej sladkosť najviac.




Myslim, ze uz som tu napisal dost, nemam v plane sem dalej nejako pravidelne prispievat, hoci cakam, ako to dopadne s tou kampanou v praxi.

Ak si bude ktokolvek chciet tu na Porade ziskat moju uctu ako rovnocenny diskutujuci, musi nazyvat veci pravymi menami.


Niektorí o ťažkej téme - niektorí o reklame a svojej popularizácii.



Necakaj odpustenie a rozhresenie od misomiso

Pre mna adekvatna diskusia s nim bude, az bude mat postihnute dieta a to sa dozije aspon 25 rokov. potom mozeme diskutovat,

ale to v tedy uz na diskusiu nebude mat cas. Nebude mat cas totiz na nic, na s voj zivot, na podnikanie, na cestovanie a hlavne na keci na porade.



ÁNO.



táto téma je o reklame
moja odpoveď je áno, ja protestujem


ÁNO.



Problém veriacich je že si myslia že len oni sú tí dobrí a ostatní sú zlí a ich tragédiou je že si myslia že len tá ich viera je správna


ÁNO.



.. Zena doniesla taky fajny burciak Tak sme si dali, hned je veselsie na tom svete. No mame este litrik, idem si dat este na dobru noc, zajtra mozno pozriem, ako ste to tu vyriesili.


Toto je tá správna téma pre teba



Nedá mi , aby som sa nepripojila

Som neveriaca, neverím na život po smrti, ani na ďalší súd.
Snažím sa byť lepší človek a robiť dobré skutky, pretože sa mi to zdá prirodzené a pretože chcem.



ÁNO.

Milan
ola
06.10.08,03:43
Pred chvilou som pristal vo Viedni, hodil som do seba veceru ....
ako toto súvisí so zadaním témy, kde si pristál a čo si do seba hodil? Koho to vlastne zaujíma? Možno si sa chcel len pochváliť - všadebolko, vševedko,všeriešiteľ. Ak je to tak zbehni do témy - Cestovanie

Použijem Tvoje vety, vytiahnuté z inej témy:


Rozumny clovek nepotrebuje zakon.To je dovod, preco ja nesposobujem nehody napriek tomu, ze sa neriadim rychlostnymi limitmi a casto ani inymi predpismi. A ak zakon, tak ma byt kvalitny a ma ludi nutit k tolerancii, ked uz to ludia nevedia sami. ..
Vodu káže, víno pije....


Týmto príspevkom som porušila etiketu Porady (robím to vedome) ale mám pocit, že misomiso veľmi cielene víri hladinu na Porade. Vie presne kam triafa a za akým účelom....takže misomiso, veľa šťastia v ďalších, Tebou založených kontroverzných témach
účtovník 007
06.10.08,05:52
V zadaní témy je prvotným príspevkom video o havárii auta. Až Tvoja ďalšia veta je nabádaním k téme interupcie. A tá tu už bola niekoľkokrát preberaná a aj uzatvorená. Tak sa teda bavme o nehodovosti, ktorej mal zabrániť uvedený šot.


Ale vobec nie. Ja snad viem, o com som pisal v zadani a kazdy kto si to precita na to jasne vidi, neviem, preco s tym mas problem. Islo mi o to, ze sa sem chysta prist dalsia kampan, ktora by mala byt (pri uplatnovani rovnakeho metra) odsudena a Radou pre reklamu zakazna. Teda islo mi o to, debatovat o tom, ci sa tak naozaj stane.

Temu som zaradil spravne, do sekcie Marketing, o nehodovosti sa mozes bavil v sekcii Cestovanie, mas tam kopec uz zalozenych tem, ale mozes zalozit dalsiu.

Ešte máš pocit, že Tvoja téma je správne v sekcii marketing? Ty sám ťaháš tému iným smerom a na konci sa dozvieme, že už len nakúkaš ako sa to tu poriešilo. Prečo nechceš vrátiť tému k porovnávaniu dvoch marketingových ťahov?

Ale aby som nebola mimo témy:

Som za protipotratovú kampaň
Som za antinehodovú kampaň
Som za protialkoholickú kampaň
Som za protisebevražednú kampaň
Som za všetky kampane, ktoré vyburcujú ľudí k zamysleniu sa, prehodnoteniu svojich postojov, vyvolajú potrebu väčšej zodpovednosti.

Ozaj videli ste už niekto ako vyzerá výplach žalúdka do bezvedomia ožratého človeka? Hm, to by bol šot.
misomiso
06.10.08,06:28
ako toto súvisí so zadaním témy, kde si pristál a čo si do seba hodil? Koho to vlastne zaujíma? Možno si sa chcel len pochváliť - všadebolko, vševedko,všeriešiteľ. Ak je to tak zbehni do témy - Cestovanie

Použijem Tvoje vety, vytiahnuté z inej témy:

Pôvodca textu príspevku: misomiso http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/91422-budu-protesty-post836489.html#post836489)
Rozumny clovek nepotrebuje zakon.To je dovod, preco ja nesposobujem nehody napriek tomu, ze sa neriadim rychlostnymi limitmi a casto ani inymi predpismi. A ak zakon, tak ma byt kvalitny a ma ludi nutit k tolerancii, ked uz to ludia nevedia sami. ..


Vodu káže, víno pije....


Týmto príspevkom som porušila etiketu Porady (robím to vedome) ale mám pocit, že misomiso veľmi cielene víri hladinu na Porade. Vie presne kam triafa a za akým účelom....takže misomiso, veľa šťastia v ďalších, Tebou založených kontroverzných témach

Preco si taky demagog? Co je na mojom prispevku take, ze potrebuje komentar, vodu kaze vino pije?

1. To, ze rozumny clovek nepotrebuje zakon plati na 100% aj v oblasti o ktorej diskutujeme. Poznam vela rozumnych a zodpovednych ludi, ktori vedia, ze nemaju pravo zabijat a tak sa aj spravaju - vo vztahu k pocatemu dietatu aj za volantom.

2. Ja by som bol prvym propagatorom prisneho cestneho zakona, ak by sa nim dalo zarucit, ze na cestach nebudu umierat ludia. Toto je ten hlavny rozdiel, preco toto prirovnanie nesedi. Cesi zaviedli extremne prisny zakon a maju viac mrtvych ako pred tym. Poliaci zaviedli prisny antipotratovy zakon a nemaju mrtve deti (s vynimkou par, najdenych v kontajneroch, co sa ale deje aj u nas a nepredstavuje to statisticky vyrazny podiel).

Skus najs jeden moj citat, ktorym by som obhajoval arogantnu jazdu, jazdu, ktora porusuje prava inych a ohrozuje ich na zivote.

A este nieco. Ja som sa prihovaral za benevolentnejsie rychlostne limity, pretoze ziaden limit nedokaze (ani 50 v obci, 90 momi a 130 na dialnici) zabezpecit, ze niekto niekoho nezrazi (napr. ak pojde 50 pocas hmly a poladovice okolo nastupneho ostrovceka elektricky). Preto jedina sanca je spoliehat na usudok vodica. Nikde som sa vsak nevyslovil za zmiernenie trestov pre tych, ktori vlastnou vinou niekoho autom zabiju. Naopak, ak by o tom bola debata, som za sprisnenie tychto postihov.

Teda este raz - spravam sa tak, aby som inych neohrozil na zivote, ale ak by sa mi predsa len stalo, ze niekoho zabijem (hoci nechtiac) budem za to niest nasledky. A tak je to spravne.
misomiso
06.10.08,06:32
Ešte máš pocit, že Tvoja téma je správne v sekcii marketing? Ty sám ťaháš tému iným smerom a na konci sa dozvieme, že už len nakúkaš ako sa to tu poriešilo. Prečo nechceš vrátiť tému k porovnávaniu dvoch marketingových ťahov?

Ale aby som nebola mimo témy:

Som za protipotratovú kampaň
Som za antinehodovú kampaň
Som za protialkoholickú kampaň
Som za protisebevražednú kampaň
Som za všetky kampane, ktoré vyburcujú ľudí k zamysleniu sa, prehodnoteniu svojich postojov, vyvolajú potrebu väčšej zodpovednosti.

Ozaj videli ste už niekto ako vyzerá výplach žalúdka do bezvedomia ožratého človeka? Hm, to by bol šot.

Ale ved vy ste ako ******* a stale si meliete to iste. Ved sa pozrite, kto taha temu mimo zadanie povodnej otazky. Ktosi v prispevku 10 zacal diskutovat nie o kampani, ale o potratoch, tak som reagoval. Potom som dostal konkretne otazky, co keby moje dieta bolo homosex... a.t.d., tak som opat reagoval. Slusnost je predsa odpovedat. Potom ste sa ma pytali dokonca na odpoved ku konkretnym prispevkom a osudom jednotlivych ludi...

Ved aj male dieta vidi, kto debatu taha mimo temy.
účtovník 007
06.10.08,06:55
Ale ved vy ste ako ******* a stale si meliete to iste. Ved sa pozrite, kto taha temu mimo zadanie povodnej otazky. Ktosi v prispevku 10 zacal diskutovat nie o kampani, ale o potratoch, tak som reagoval. Potom som dostal konkretne otazky, co keby moje dieta bolo homosex... a.t.d., tak som opat reagoval. Slusnost je predsa odpovedat. Potom ste sa ma pytali dokonca na odpoved ku konkretnym prispevkom a osudom jednotlivych ludi...

Ved aj male dieta vidi, kto debatu taha mimo temy.

Ty si tému založil a máš si ju aj určitým spôsobom moderovať. Ak si sa nechcel baviť o interupciách, ale o tom či táto rozporuplná kampaň bude tiež odsudzovaná, mal si diskutujúcim jasne naznačiť, že sa nechceš o potratoch baviť. Ale Tebe to nevadí, obhájiš to slušnosťou odpovedať. Nechcem Ti viac tému zahlcovať príspevkami mimo témy.
Svoj názor na kampane som povedala.

PS: Máš pravdu, príspevkom 10 sa to začalo a už sa muchy na lep lepili.
misomiso
06.10.08,06:58
ale mám pocit, že misomiso veľmi cielene víri hladinu na Porade.

To mas uplne spravny pocit. Vsetok pokrok, teda nie len techologicky pokrok a pokrok vo vede, ale aj pokrok v oblasti ludskych prav bol disiahnuty vdaka ludom, ktori cielene virili hladinu. Dokonca aj nasu dnesnu demokraciu tu dnes mame iba vdaka ludom, ktori uz za socializmu cielene virili hladinu a dokonca napriek tomu, ze za to boli vacsinou perzekuovani. Co je na tom zle? :)
Danila
06.10.08,07:09
snad ta nerozhodila ta troska ironie na adresu misomiso.
ja presne viem co pisem vo svojom prispevku dalej. Kto neskusi, nech nesudi.Misovi som poskytla irónie viac ako možno bolo objektívne, ešte sa poriadne na Porade ani nezohrial. Ani ja jeho, ani on mňa sa nesnažil parodovať. Na Tvoj príspevok som reagovala takmer ocenením. Kým som nepostrehla, že si si viac menej prišla medzi nás odgrgnúť.:eek::confused: Je to fo-pa, za ktoré sa skôr patrí spoločnosti ospravedlniť. Najmä, ak sa to pritrafí dáme, navyše vysokoškoláčke. Tak dúfam, že je už medzi nami jasno.:)

P.S. Mám rada všetky detičky na svete,a o kúsok radšej postihnuté. A skláňam sa pred všetkými, ktorí im venujú pozornosť, čas a lásku. To ako dovetok k Tvojej otázke.
účtovník 007
06.10.08,07:15
To mas uplne spravny pocit. Vsetok pokrok, teda nie len techologicky pokrok a pokrok vo vede, ale aj pokrok v oblasti ludskych prav bol disiahnuty vdaka ludom, ktori cielene virili hladinu. Dokonca aj nasu dnesnu demokraciu tu dnes mame iba vdaka ludom, ktori uz za socializmu cielene virili hladinu a dokonca napriek tomu, ze za to boli vacsinou perzekuovani. Co je na tom zle? :)

Zlá je na tom tá neporovnateľnosť. Ľudia o ktorých píšeš, niesli na trh svoje meno, svoj život. Zatiaľ čo Ty tu nesieš na trh iba anonymný nick, ktorý môže kedykoľvek zmiznúť.
Eulalia
06.10.08,07:21
Prepac, teraz naozaj nechcem byt ironicky alebo cynicky, ale budem odpovedat na otazky, na ktore uznam za vhoodne odpovedat - na tuto Tvoju nie. Ja som uz napisal uplne vsetko v tejto teme, ak si znova precitas moje odpovede, najdes tam nepochybne aj priamu odpoved na tuto konkretnu otazku.

Este raz - nechapem, preco by som mal vstupovat ako sudca do konkretnych ludskych osudov. Mne (ak berieme do uvahy, ze zakladna tema sa zmenila a teraz sa bavime o potratovej legislative) ide o presadenie takej legislativy, ktora bude ludom od pocatia garantovat pravo na zivot a toto pravo nadradi nad ostatne ludske prava (ktorych mozeme mat nepochybne vsetci aj milion, vratane prava na usly zisk). To je vsetko. Neprisiel som sem nikoho sudit. Denne zomiera zbytocne 41 deti, to su dve triedy. Otazka tak ako si ju polozila ozaj nikomu zivot nevrati.

Nesklamal si ma. Odpovedal si presne ako som očakávala. Ako sa takým ľuďom hovorí? Žeby to boli farizeji? Nie som si istá, možno ma niekto opraví.

P.S. Isolda bola možno cynická, ale v mnohom mala pravdu. Povedala na plné ústa niečo, čo si my ostatní z úcty k Etikete Porady nedovolíme. Najmä tie posledné jej slová.....
evina
06.10.08,07:27
Pretoze ju autor spravne zaradil. Islo o porovnanie dvoch sokujucich kampani a o vztaju k nim - jednak vztahu verejnosti, ale aj Rady pre reklamu. Aj ked kampan proti bezohladnemu spravaniu za volantom k nam este nedorazila, jej uvedenie sa planuje. Preto zaradenie temy do Marketing.

Ina vec je, ze ktosi sa v prispevku c. 10 rozhodol prejst od temy vztahu k sokujucim kampaniam priamo k teme potratov, ktore pravda s jednou s kampani naozaj suvisia. No - stava sa to bezne, ze tema po case trocha zmeni zameranie.


Ale ved vy ste ako ******* a stale si meliete to iste....

Ved aj male dieta vidi, kto debatu taha mimo temy.

Misomiso, objavilo sa niekoľkokrát v Tvojich príspevkoch i "To ste vážne tak naivní, že nevidíte....." a pod.
Raz som Ti to, myslím aj v téme o "cestnom zákone" napísala, že to sú vlastne slová /resp. "presné názvy"/, ktoré by sme nemali používať v akejkoľvejk diskusii. Áno ak niekto má iný názor ako ja samozrejme, že "melie stále to isté" lebo sme sa navzájom nedokázali presvedčiť o opaku a neznamená to, že si ho nebudem preto napr. vážiť, ak používa inú rétoriku ako ja .....
Ja rada diskutujem o všeličom, Tí, ktorí ma poznajú vedia, že často veľmi zanietene :):), ale snažím sa takýmto spojeniam vyhnúť, aj keď často v hovorom styku môžu byť povedané-vyznievajú však úplne ináč ako slová napísané, a najmä v prípadoch ak sa ľudia nepoznajú osobne...

Myslím si, že problémmimotemy je v tejto téme úplne najmenší a nemá zmysel viesť diskusie o tom, kto to začal- ten vyjadril svoj názor a hotovo. Nie sme ani v odbornej téme, aby sme sa museli striktne držať "marketingu".

Myslím si aj to, že ak v zadaní témy postavím vlastne rovnítko medzi kampane o cestných pirátoch a umelom prerušení tehotenstva, nemôžem predpokladať /a myslím si, že si ani nepredpokladal :)/, že nikto na svete sa nebude k jednému alebo druhému problému vyjadrovať i bez ohľadu na to, že obe témy dosť v rozšírenom objeme prebehli na Porade, a preto odcitujem samú seba:):)


Z tých poraďákov, ktorých ja poznám a myslím si aj z tých veľa ktorých nepoznám nemajú problém hovoriť o takýchto témach ani o iných...Je otázne i to kto koho považuje za útočiaceho, lebo každý má iný pocit...:)
A prečo polarizuje problém interupcií? - no preto, že tento problém polarizuje ľudstvo ako-také odjakživa všade na celom svete a na rôznych spoločenských úrovniach a myslím si /môj názor/, že túto polarizáciu sa ani nikdy nepodarí vyriešiť-a určite ani na Porade nie :)
Táto téma prebehla na Porade niekoľkokrát a skončila vždy so vzájomnými osobnými invektívami bez rešpektu známeho- "Mám iný názor ale rešpektujem i Váš"..../moja voľná úprava:), takže ...


Ešte len dodávam, predchádzajúcim príspevkom som nechcela povedať, že túto vážnu tému máme vyriešiť tak, že ju nemáme riešiť :).... je to príliš vážny problém a určite stále budú v spoločnosti na to rôzne príležitosti...myslím si len, že tu na Porade /ktorá je predsa len určitým uzavretým okruhom ľudí/ už vzájomné názory a vyjadrenia tých, ktorí sú ochotní do tejto témy prispievať vieme dopodrobna /pretože téma bola riešená niekoľkokrát a vyajdrili sme sa mnohí/, a možno aj preto to skončí vždy osobnými nič neriešiacimi invektívami....
ALDA
06.10.08,08:11
Nuz ano - toto je pre mna smutny, hoci uplne bezny a typicky pribeh. Z mojho hladiska si ale (nie vlastnou vinou - prirodzene) nikdy neprenikla do podstaty, preto si to logicky odmietla a preto si stale myslim, ze to vidis iba zvonka.

mimotemySynovec mal 3 roky, ked ho stará mama zobrala do kostola hore na chórus. Veriaci sa hrnuli dopredu na prijímanie a malý sa opýtal:Babka prečo idú tí ľudia dopredu? Odpovedala mu, že si idú zobrať Ježiška, lebo sú dobrí.
Malý vykríkol: " Že dobrí a ide aj babka vreskačka" to zvolal na plné hrdlo, že starká s ním utekala z kostola. Tá babka vreskačka /neviem už presne tú prezívku/ bola z ich vchodu a celý deň striehla na ľudí a každemú, kto išiel domov škaredo nadávala...a ked ho mamina volala v nedeľu do kostola povedal: Ja som ako ocko ateista a nejdem, lebo tam chodia aj zlí ľudia.
Musela som to napísať na odľahčenie.
A súhlasím s Muškou.
kukučka
06.10.08,08:24
zlezaradilmimotemy a ja to priklincujem: chcem byť babkou! :D:D:D
misomiso
06.10.08,09:06
Zlá je na tom tá neporovnateľnosť. Ľudia o ktorých píšeš, niesli na trh svoje meno, svoj život. Zatiaľ čo Ty tu nesieš na trh iba anonymný nick, ktorý môže kedykoľvek zmiznúť.

Ano, ale to suvisi s tym, ze tu nechcem vystupit z anonymity kvoli biznisu, ktory robim. Nijako to nesuvisi so spolocenskymi temami. Inymi slovami - ak budem pod svojim vlastnym menom v TV debate, ktora bude mat 20 x tolko divakov ako ma Porada clenov, nebudem mat absoputne problem povedat vsetko to, co pisem sem. Avsak, iba pokial pojde o temu potratov, tam zasa do toho nebudem tahat svoj biznis.
milagros208
06.10.08,09:06
Dlhšie som rozmýšľala, či sa mám alebo nemám pripojiť. A nedalo mi to. K tej interupcii. Nie som zástancom interupcií, ale taktiež neschvaľujem jej úplný zákaz. Myslím, že prinajmenšom pre 90 % žien je rozhodnutie ísť alebo neísť na interupciu veľmi ťažké. Máloktorá z nich to berie na ľahkú váhu. Je to veľmi ťažké a nezvratné rozhodnutie. A možno len čas ukáže, či bolo správne, alebo aj nie. Každopádne s týmto rozhodnutím musí žiť celý život. Možno sa niektorým bude zdať, že to nie je jednoznačný postoj. Ale on je. Som za to, aby interupcie zakázané neboli, som za to, aby sa kladol väčší dôraz na prevenciu, a som za to, aby spoločnosť, príp. ľudia namiesto toho, aby niekoho odsudzovali, opovrhovali a pozerali sa na takéto ženy ako na vrahyne, neprikazovali, že to nesmie urobiť, ale presvedčili, že existuje aj iné, lepšie riešenie. Nehovorím len o znásilnených ženách, o poškodených plodoch. Existuje neuveriteľné množstvo rôznych osudov, tragédií a my ich nemôžme súdiť, len preto, že my sme sa v takýchto situáciách neocitli a nemuseli sme sa rozhodovať.
Prečo namiesto kampane za zákaz interupcií neurobia kampaň pre pomoc ženám, ktoré sa ocitli v núdzi a vôbec v situácii, že nad interupciou vôbec začali uvažovať. Chcú pomôcť nenarodeným deťom, ale bez pomoci pre ich matky to nejde. Je kopec osamelých matiek, ktoré nemajú podporu partnera, rodiny, blízkych a na všetko sú sami. Urobili chybu, že otehotneli, ale neurobili tú chybu sami. Bola by som rada, keby tí, ktorí vyjadrujú takú lásku k nenarodených deťom, vyjadrovali lásku, dobrotu, pochopenie aj ženám, ktoré sa ocitli v takejto situácii. Možno by to pomohlo mnohým z nich, keby ich niekto povzbudil, ponúkol pomoc. Pretože pre mňa je dôležitá "tá" láska k blížnemu, o ktorej sa toľko hovorí.
misomiso
06.10.08,09:16
mimotemySynovec mal 3 roky, ked ho stará mama zobrala do kostola hore na chórus. Veriaci sa hrnuli dopredu na prijímanie a malý sa opýtal:Babka prečo idú tí ľudia dopredu? Odpovedala mu, že si idú zobrať Ježiška, lebo sú dobrí.
Malý vykríkol: " Že dobrí a ide aj babka vreskačka" to zvolal na plné hrdlo, že starká s ním utekala z kostola. Tá babka vreskačka /neviem už presne tú prezívku/ bola z ich vchodu a celý deň striehla na ľudí a každemú, kto išiel domov škaredo nadávala...a ked ho mamina volala v nedeľu do kostola povedal: Ja som ako ocko ateista a nejdem, lebo tam chodia aj zlí ľudia.
Musela som to napísať na odľahčenie.
A súhlasím s Muškou.

Ano, to je vsetko pravda. Ibaze ten maly nemohol vediet, ze zatial co prijmanie Jezisa Krista sluzi ludom, ktori hladaju pravdu a lasku (a su momentalne v stave odpoustenie hriechov,) na spasu, ak prijme Jezisa Krista niekto, kto sa nesnazi byt lepsi (a pacha opakovane hriechy, bez toho, aby tento problem nejako riesil) nesluzi mu to na spasu, je to iba dalsi z jeho hriechov.

Skusim nejaky priklad, hoci sa vravi, ze kazde prirovnanie kriva. Ockovat by sa mali nechat iba ludia v case, ked su zdravi. Ak sa da ockovat proti nejakej infekcnej chorobe clovek, ktory ma zapal pluc a 40*C teplotu, tak mu akurat tak hrozi, ze ten zapal pluc neprezije.

No teraz ja mam odmietat ockovanie iba preto, ze sa mozno medzi nami najdu aj taki nezodpovedni jedinci, co si tu injekciu daju pichnut aj v case, ked su chori? Ved to je ich problem, oni si skodia.
isolda
06.10.08,09:18
Misovi som poskytla irónie viac ako možno bolo objektívne, ešte sa poriadne na Porade ani nezohrial. Ani ja jeho, ani on mňa sa nesnažil parodovať. Na Tvoj príspevok som reagovala takmer ocenením. Kým som nepostrehla, že si si viac menej prišla medzi nás odgrgnúť.:eek::confused: Je to fo-pa, za ktoré sa skôr patrí spoločnosti ospravedlniť. Najmä, ak sa to pritrafí dáme, navyše vysokoškoláčke. Tak dúfam, že je už medzi nami jasno.:)

P.S. Mám rada všetky detičky na svete,a o kúsok radšej postihnuté. A skláňam sa pred všetkými, ktorí im venujú pozornosť, čas a lásku. To ako dovetok k Tvojej otázke.

Danila,
ziadne vysokoskolske fo-pa sa nekonalo. Kukala som do temy, kym sa mi odgrgne. Tesne predtym som sa odhlasila z porady. aby bolo jasnejsie.:)

Za druhu polku prispevku by som ti dala bod
misomiso
06.10.08,09:20
Dlhšie som rozmýšľala, či sa mám alebo nemám pripojiť. A nedalo mi to. K tej interupcii.

Mas na mysli umele potraty predpokladam...



Prečo namiesto kampane za zákaz interupcií neurobia kampaň pre pomoc ženám, ktoré sa ocitli v núdzi a vôbec v situácii, že nad interupciou vôbec začali uvažovať. Chcú pomôcť nenarodeným deťom, ale bez pomoci pre ich matky to nejde.

Mas neuplne informacie, ta pomoc existuje a organizuju ju ti isti, ktori objdensli kampan. kadzy kto sa o to naozaj uprimne zaujima, si to dokaze lahko najst.
misomiso
06.10.08,09:30
Misomiso, objavilo sa niekoľkokrát v Tvojich príspevkoch i "To ste vážne tak naivní, že nevidíte....." a pod.
Raz som Ti to, myslím aj v téme o "cestnom zákone" napísala, že to sú vlastne slová /resp. "presné názvy"/, ktoré by sme nemali používať v akejkoľvejk diskusii. Áno ak niekto má iný názor ako ja samozrejme, že "melie stále to isté" lebo sme sa navzájom nedokázali presvedčiť o opaku a neznamená to, že si ho nebudem preto napr. vážiť, ak používa inú rétoriku ako ja .....
Ja rada diskutujem o všeličom, Tí, ktorí ma poznajú vedia, že často veľmi zanietene :):), ale snažím sa takýmto spojeniam vyhnúť, aj keď často v hovorom styku môžu byť povedané-vyznievajú však úplne ináč ako slová napísané, a najmä v prípadoch ak sa ľudia nepoznajú osobne...



Prepac, ano, asi by som sa mal ospravedlnit a tymto to robim. Naozaj som sa nechal trocha vytocit. Ja nemam problem vypocut si iny nazor a respektovat ho. S cim mam problem - ak mi niekto vklada do ust veci, ktore som nepovedal a ak mi niekto prisudzuje skutky, ktore som nespravil. A to sa bohuzial v tvojom pripade stalo. Napriek tomu, ze plati moje ospravedlnenie, trvam na tom, ze nie som to ja, kto odvadza v tejto teme od povodneho zadania otazky. Ani potraty som tu nespomenul ako prvy, ani cirkev som tu nespomenul ako prvy. Samozrejme, ak ma niekto napadne, alebo ak napisa nejaky nezmusel ohladne cirkvi a dava ho do suvislosti s temou, tak budem reagovat. A ak mi potom niekto prisudzuje vinu za to, ze tema sa zmenila, tak ho nepokladam za fer partnera do diskusie.

Teda este raz celkom jasne. Ospravedlnujem sa Ti za terminologiu, a ton, ktory som pouzil. No nebudem Ta pokladat za feroveho partnera v diskusii dovtedy, pokym sa ma budes snazit obvinit s veci, ktore nerobim.

A aky ma vlastne ucel stale mi dokazovat, ze chcem diskutovat o potratoch? Ved je to uplne jasne. Ja sa s tym netajim, mam na to nazor a nemam problem ho prezentovat.
Danila
06.10.08,09:49
Danila,
ziadne vysokoskolske fo-pa sa nekonalo. Kukala som do temy, kym sa mi odgrgne. Tesne predtym som sa odhlasila z porady. aby bolo jasnejsie.:)

Za druhu polku prispevku by som ti dala bodPrepáč!!! Nepočula som buchnúť dvere.:D:):D
evina
06.10.08,09:57
Prepac, ano, asi by som sa mal ospravedlnit a tymto to robim. Naozaj som sa nechal trocha vytocit. Ja nemam problem vypocut si iny nazor a respektovat ho. S cim mam problem - ak mi niekto vklada do ust veci, ktore som nepovedal a ak mi niekto prisudzuje skutky, ktore som nespravil. A to sa bohuzial v tvojom pripade stalo. Napriek tomu, ze plati moje ospravedlnenie, trvam na tom, ze nie som to ja, kto odvadza v tejto teme od povodneho zadania otazky. Ani potraty som tu nespomenul ako prvy, ani cirkev som tu nespomenul ako prvy. Samozrejme, ak ma niekto napadne, alebo ak napisa nejaky nezmusel ohladne cirkvi a dava ho do suvislosti s temou, tak budem reagovat. A ak mi potom niekto prisudzuje vinu za to, ze tema sa zmenila, tak ho nepokladam za fer partnera do diskusie.

Teda este raz celkom jasne. Ospravedlnujem sa Ti za terminologiu, a ton, ktory som pouzil. No nebudem Ta pokladat za feroveho partnera v diskusii dovtedy, pokym sa ma budes snazit obvinit s veci, ktore nerobim.

A aky ma vlastne ucel stale mi dokazovat, ze chcem diskutovat o potratoch? Ved je to uplne jasne. Ja sa s tym netajim, mam na to nazor a nemam problem ho prezentovat.

Misomiso teraz je krásne vidieť ako napísané /často samozrejme aj povedané/ môže byť zle pochopené.
Ja som príspevok nepísala za seba, ale všeobecne /väčšinou aj píšem v množnom čísle preto/ a vôbec som nemala pocit, že reaguješ na mňa ;) /prakticky som sa k daným témam v tejto téme ani nevyjadrovala:), tak si veľmi ani nemal prečo.
Tú vetu, ktorú som hrubo vytlačila v Tvojej citácii- ja nemám pocit, že v akejkoľvek diskusii to má za cieľ ktokoľvek. Takýto pocit získavame podľa môjho názoru preto, že rozdielne vnímame, rozdielne chápeme a aj často rozdielne čítame, čo je napísané, ale aj rozdielne sa vyjadrujeme - lebo jednoducho sme všetci iní a sme aj rozdielne vzťahovační.
Ak niekto pochopí Tvoj /alebo aj môj, alebo kohokoľvek iného /príspevok ináč, alebo sa nám zdá, že ináč odpovedá neznamená to hneď útok ani obviňovanie, ale skrátka rozdielne chápanie a môžme diskutovať všetci do nekonečna a vysvetľovať si navzájom /a ja som zástancom toho, aby si ľudia vysvetľovali problémy dovtedy, dokedy sú schopní slušne spolu komunikovať a doviesť diskusiu do takého konca, aby sa podľa možnosti necítil nikto ukrivdený/. To je presne o tom /myslím, že aj v tejto téme to bolo spomenuté - niekomu sa zdá, že pohár je poloprázdny a niekomu sa zdá, že pohár je poloplný. Ja som sa zapojila do diskusií s Tebou vo viacerých prípadoch a mala som rozdielne názory-ale Tvoje rešpektujem a nesnažila som sa používať tie priame osobné výrazy aj keď sa nevyhýbam osobným zhodnoteniam.

Ja som Teba ani nikoho neobvinila zo zmeny témy - naopak , napísala som to, že v takto zadanej téme je to predpokladateľné /a považovala som to za najmenší problém tejto témy/ a normálne a nemám nič , ak sa vedie akákoľvek diskusia, len bez zbytočných osobných invektív. Jednoducho ten, kto má iný názor ako Ty, nemôže veci vidieť tak ako Ty a neznamená to, že je nefér partner do diskusie. A to myslím opäť všeobecne pre nás všetkých ...a je to môj názor :)

P.s. Mne sa tiež nie vždy zdá, že odpovedáš presne na to, čo cituješ, ale chápem to práve preto, čo som uviedla vyššie-nemyslíme všetci rovnako, a to je dobré ....
Hepi
06.10.08,10:16
Nedá mi, aby som sa do tejto témy nezapojila aj ja.Trošku mi k tomu pomohol príspevok č. 168. Keď som si prešla túto diskusiu, hneď som si spomenula na jednu dievčinku, takú obyčajnú, ktorá má dve deti. Chlapa má nanič, na všetko je sama. Ale ide o to, že pre takýchto obyčajných ľudí je cena za umelý potrat tak vysoká, že si toto nemôžu dovoliť a strašne je mi ľúto toho chlapčeka, lebo má asi dva mesiace a už musí jeho mama vypožičiavať peniaze na Sunar, lebo nemá.Ale čo som tým vlastne chcela povedať? Som zásadne proti umelým potratom, ale v tomto prípade, keď je vlastne ohrozený ďalší život toho maličkého, som za interupciu, ktorú by takýmto sociálnym prípadom mohli robiť aj zdarma.
misomiso
06.10.08,10:22
Ja som Teba ani nikoho neobvinila zo zmeny témy

Aha - tak opat prepac, bol to uctovnik 007, a kedze som sa neovladol a nieco mierne ostrejsie som odpovedal, mal som pocit, ze si to bola ty, kedze si ma kritizovala za to, ze som trocha statil rozvahu.

Uz naozaj nemam cas sledovat kto co povedal, najma ak ide o babske pletky a nie vecne argumenty k teme. Mam aj inu robotu, obcas sem skocim, prezentovanie mojho nazoru pokladam za svoju moralnu povinnost, ale nechcite odo mna prosim, aby som sa zucasnoval dalsich zbytocnych skriepok.

Ja som naozaj vsetko podstatne povedal, nemam k tomu co dodat. Ak sa ma niekto nieco konkretne k teme opyta, budem mozno reagovat, mozno sa rozhodnem opat niekedy upozornit na to, ze niekto klame, ale inac nie.
misomiso
06.10.08,10:37
Nedá mi, aby som sa do tejto témy nezapojila aj ja.Trošku mi k tomu pomohol príspevok č. 168. Keď som si prešla túto diskusiu, hneď som si spomenula na jednu dievčinku, takú obyčajnú, ktorá má dve deti. Chlapa má nanič, na všetko je sama. Ale ide o to, že pre takýchto obyčajných ľudí je cena za umelý potrat tak vysoká, že si toto nemôžu dovoliť a strašne je mi ľúto toho chlapčeka, lebo má asi dva mesiace a už musí jeho mama vypožičiavať peniaze na Sunar, lebo nemá.Ale čo som tým vlastne chcela povedať? Som zásadne proti umelým potratom, ale v tomto prípade, keď je vlastne ohrozený ďalší život toho maličkého, som za interupciu, ktorú by takýmto sociálnym prípadom mohli robiť aj zdarma.

Co to ma s tym spolocne? Co ma pravo na zivot spolocne s peniazmi??

Moj otec bojoval za 2. svet. vojny o hole prezitie, pretoze bol sirota a nemal to stastie, aby sa nachadzal v case vojny na Slovensku, kde si (relativne) zili vtedy vsetci ako v Hilton hoteli a nevedeli, ze je vojna. On mal nadosmrti v zivej pamati zazitok z detstva, ked sa vychudnuty na kost po vojne dostal ku kastrolu s teplou mastou a vypil ju na ex. Vojnu prezil - bolo to o chlp, ale podarilo sa. Dnes si tiez poniektori zijeme luxusnejsie, poniektori skromnejsie.

Uz som to tu pisal. Kupil som chalupu na strednom Slovensku. Nadherne miesto. Teraz mam ine starosti ako investovat tam cas a peniaze, je to v dezolatnom stave. Napriek tomu som to nepredal. Viete preco? Aby mi to po cely zivot pripominalo, ze si to vsetci, ale opakujem vsetci dnes zijeme ako prasce v zite.

Chalupa na samote v horach. Okrem stajne iba jedna izba asi 3,5 x 4 m, ktora sluzila ako obyvacka, kuchyna i spalna. Cast izby zabera pec. Hlinena dlazka. Jediny nabytok - postel. Ziadna voda, pramen asi 200 m dole kopcom. Jediny inventar - socha Panny Marie v okne.

Pani, ktora tam ako vdova sama vychovala dve dcery, iba nedavno zomrela. V zime ziadna cesta, decka si museli same preslapat v snehu chodnik do skoly. Nikdy nevedela, ci zamrznu, alebo ci sa vratia. Dcery teaz uz ziju lepsie so svojimi rodinami v obci, maju dalsich potomkov.

Dnes sa aj ta najchodobnejsia zena vozi do bytu vytahom, ma doma splachovaciu toaletu a teplu vodu. V zime ma teplo. Pred domom jej stoji autobus a chodi napkupovat do Tesca alebo Lidla. Ma telefon, dokonca mobilny. Zdravotna starostlivost je samozrejmostou...

Uz som povedal, ta chalupka je pre mna ikonou, to je dovod, preco ju stale vlastnim. Aby som sa nestazoval na to, na co sa nemam pravo stazovat a aby som nespysnel.
evina
06.10.08,10:42
Aha - tak opat prepac, bol to uctovnik 007, a kedze som sa neovladol a nieco mierne ostrejsie som odpovedal, mal som pocit, ze si to bola ty, kedze si ma kritizovala za to, ze som trocha statil rozvahu.

Uz naozaj nemam cas sledovat kto co povedal, najma ak ide o babske pletky a nie vecne argumenty k teme. Mam aj inu robotu, obcas sem skocim, prezentovanie mojho nazoru pokladam za svoju moralnu povinnost, ale nechcite odo mna prosim, aby som sa zucasnoval dalsich zbytocnych skriepok.

Ja som naozaj vsetko podstatne povedal, nemam k tomu co dodat. Ak sa ma niekto nieco konkretne k teme opyta, budem mozno reagovat, mozno sa rozhodnem opat niekedy upozornit na to, ze niekto klame, ale inac nie.

:D
Kritizovala som Ťa preto, lebo sem občas skočím /počas mojej tiež inej robote/-a v niektorých prípadoch považujem za morálnu povinnosť sa vyjadriť;);)
Tiež som proti zbytočným škriepkam /napísala som to/ , ale práve určité osobné vyjadrenia, na ktoré som sa snažila upozorniť, ich vyvolávajú...:)
Som za to, aby si každý vyjadril svôj názor, ale za názor považoval aj vyjadrenia toho druhého...:):) a pokiaľ ho za názor nepovažuje, je lepšie sa zdržať akejkoľvek diskusie-to už má život naučil /skoro :)/...
účtovník 007
06.10.08,11:39
[quote=misomiso;837505]Aha - tak opat prepac, bol to uctovnik 007, a kedze som sa neovladol a nieco mierne ostrejsie som odpovedal, mal som pocit, ze si to bola ty, kedze si ma kritizovala za to, ze som trocha statil rozvahu.
quote]

To som netušila, že svojim príspevkom č.35 spôsobím neovládateľný stav zakladateľovi témy. Znovu som si prečítala zadanie a skutočne, zakladateľ nemohol ani len tušiť, čo jeho téma vyvolá a kam sa bude uberať.

Ako jedna z mála som sa vyjadrila ku kampaniam.

OK už som KO
misomiso
06.10.08,11:45
Tak - a uz to mam aj uradne nariadene, ze sa k Vam mam spravat milo a trpezlivo: :)

http://spravy.pravda.sk/cirkev-schvalila-uzivatelom-internetu-modlitbu-fub-/sk_zaujima.asp?c=A081006_133438_sk_zaujima_p23

"Všemohúci večný Bože, ktorý si nás stvoril na Svoj obraz a nariadil si nám, aby sme všetko dobré, pravdivé a krásne hľadali predovšetkým v božskej osobe Tvojho jednorodeného Syna, nášho Pána Ježiša Krista, prosíme Ťa, daj, aby sme, na orodovanie svätého Izidora, biskupa a učiteľa, na cestách internetom viedli naše ruky a oči k tomu, čo je milé Tebe a každého človeka, ktorého stretneme, prijímali s láskou a trpezlivosťou. Skrze Krista nášho Pána. Amen."

Takze budem sa snazit :)
milagros208
06.10.08,11:55
Mas neuplne informacie, ta pomoc existuje a organizuju ju ti isti, ktori objdensli kampan. kadzy kto sa o to naozaj uprimne zaujima, si to dokaze lahko najst.[/quote]
Naozaj mám neúplné informácie, pretože som našťastie doteraz takúto pomoc nepotrebovala. O zákaze interupcie, diskusie, plagáty a horlivé prejavy o zabíjaní sú všade, avšak informácie ohľadom tejto pomoci som však nepostrehla. Asi sa jej nevenuje toľko priestoru. Myslím že by to malo lepší efekt. Takto sa len rozvíri hladina diskusií. Pochybujem však, že práve to presvedčí ženy, aby na interupciu nešli. Takže si myslím, že tento typ kampaní sa minú účinkom.
Eulalia
06.10.08,15:28
Aha - tak opat prepac, bol to uctovnik 007, a kedze som sa neovladol a nieco mierne ostrejsie som odpovedal, mal som pocit, ze si to bola ty, kedze si ma kritizovala za to, ze som trocha statil rozvahu.
quote]

To som netušila, že svojim príspevkom č.35 spôsobím neovládateľný stav zakladateľovi témy. Znovu som si prečítala zadanie a skutočne, zakladateľ nemohol ani len tušiť, čo jeho téma vyvolá a kam sa bude uberať.

Ako jedna z mála som sa vyjadrila ku kampaniam.

OK už som KO

[quote=misomiso;833518]" target="_blank" title="http://www.sme.sk/videoplay/5909/">">http://www.sme.sk/videoplay/5909/">

http://www.sme.sk/c/4101492/drsny-dopravny-sot-mozno-okopirujeme.html

Tak co hovorite na toto videjko? Vraj to mozno pride aj k nam.

Som strasne zvedavý, ci budu tiez tolko kricat ti, co tak odsudzovali antipotratovu kampan na billboardoch...

Bobo, myslíš, že si až tak veľmi bolamimotemy?
Eulalia
06.10.08,15:31
Tak - a uz to mam aj uradne nariadene, ze sa k Vam mam spravat milo a trpezlivo: :)

http://spravy.pravda.sk/cirkev-schvalila-uzivatelom-internetu-modlitbu-fub-/sk_zaujima.asp?c=A081006_133438_sk_zaujima_p23

"Všemohúci večný Bože, ktorý si nás stvoril na Svoj obraz a nariadil si nám, aby sme všetko dobré, pravdivé a krásne hľadali predovšetkým v božskej osobe Tvojho jednorodeného Syna, nášho Pána Ježiša Krista, prosíme Ťa, daj, aby sme, na orodovanie svätého Izidora, biskupa a učiteľa, na cestách internetom viedli naše ruky a oči k tomu, čo je milé Tebe a každého človeka, ktorého stretneme, prijímali s láskou a trpezlivosťou. Skrze Krista nášho Pána. Amen."

Takze budem sa snazit :)
A bez toho nariadenia Ťa to nenapadlo?:);)
misomiso
06.10.08,16:57
A bez toho nariadenia Ťa to nenapadlo?:);)

Ale ved napadlo a snazil som sa dokonca tym riadit. Ja som iba napisal, ze teraz to mam dokonca prikazom :)
Kazu
06.10.08,17:22
Aký pekný happy end :---
Za predpokladu, že je to posledný príspevok :D
misomiso
06.10.08,17:57
Bohuzial. Ak cakate happyend v tom zlysle, ze budem menej zasadovy len preto, ze som sa opat zaviazal spravat sa slusne, tak to vas musim sklamat...
evina
06.10.08,18:10
Bohuzial. Ak cakate happyend v tom zlysle, ze budem menej zasadovy len preto, ze som sa opat zaviazal spravat sa slusne, tak to vas musim sklamat...

Zásadovosť nám určite u nikoho neprekáža...Každý má svoje zásady:)

z Wikipedie:
"individuálne pevné pravidlo alebo názor pre konanie, správanie"

http://sk.wikiquote.org/wiki/Z%C3%A1sada
Muška
06.10.08,18:24
evina
06.10.08,18:27
milanko222
06.10.08,20:39
Prečo namiesto kampane za zákaz interupcií neurobia kampaň pre pomoc ženám, ktoré sa ocitli v núdzi a vôbec v situácii, že nad interupciou vôbec začali uvažovať.

Chcú pomôcť nenarodeným deťom, ale bez pomoci pre ich matky to nejde.

Bola by som rada, keby tí, ktorí vyjadrujú takú lásku k nenarodených deťom, vyjadrovali lásku, dobrotu, pochopenie aj ženám, ktoré sa ocitli v takejto situácii. Možno by to pomohlo mnohým z nich, keby ich niekto povzbudil, ponúkol pomoc. Pretože pre mňa je dôležitá "tá" láska k blížnemu, o ktorej sa toľko hovorí.



SÚHLASÍM.
A mohlo by sa to urobiť namiesto pitia burčiaku.

Milan
milanko222
06.10.08,21:15
Prepac, ano, asi by som sa mal ospravedlnit a tymto to robim ?????

Ja nemam problem vypocut si iny nazor a respektovat ho ?????

problem - ak mi niekto vklada do ust veci, ktore som nepovedal ?????

Ani potraty som tu nespomenul ako prvy ?????





Som strasne zvedavý, ci budu tiez tolko kricat ti, co tak odsudzovali antipotratovu kampan na billboardoch...



Nebudem máť ja niečo s očami ?



A ak mi potom niekto prisudzuje vinu za to, ze tema sa zmenila, tak ho nepokladam za fer partnera do diskusie. - lebo je to tam od počiatku





???

Milan
milanko222
06.10.08,21:30
Tak - a uz to mam aj uradne nariadene, ze sa k Vam mam spravat milo a trpezlivo: :)

"Všemohúci večný Bože, ktorý si nás stvoril na Svoj obraz a nariadil si nám, aby sme všetko dobré, pravdivé a krásne hľadali predovšetkým v božskej osobe Tvojho jednorodeného Syna, nášho Pána Ježiša Krista, prosíme Ťa, daj, aby sme, na orodovanie svätého Izidora, biskupa a učiteľa, na cestách internetom viedli naše ruky a oči k tomu, čo je milé Tebe a každého človeka, ktorého stretneme, prijímali s láskou a trpezlivosťou. Skrze Krista nášho Pána. Amen."

Takze budem sa snazit

Blahoslavení chudobní duchom , lebo ich bude kráľovstvo Božie - tak píše písmo sväté.
Milan
(Ja som počul,že prvorodeného ,ale to bude asi iba prekladová chyba).
milanko222
06.10.08,21:33
Bohuzial. Ak cakate happyend v tom zlysle, ze budem menej zasadovy len preto, ze som sa opat zaviazal spravat sa slusne, tak to vas musim sklamat...


Miško.

Musím sa mierne pousmiať.

Milan
Melnick
06.10.08,22:02
Dnes 12:33 AMmilanko222Re: BUDU PROTESTY?
Citát:
Pôvodca textu príspevku: misomiso http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/91422-budu-protesty-post837887.html#post837887)
Bohuzial. Ak cakate happyend v tom zlysle, ze budem menej zasadovy len preto, ze som sa opat zaviazal spravat sa slusne, tak to vas musim sklamat...


Miško.

Musím sa mierne pousmiať.

Milan
milanko222 -neinšpiroval si sa reklamou o "AXA" :)
Martin Mocko
07.10.08,04:03
Tak - a uz to mam aj uradne nariadene, ze sa k Vam mam spravat milo a trpezlivo: :)

http://spravy.pravda.sk/cirkev-schvalila-uzivatelom-internetu-modlitbu-fub-/sk_zaujima.asp?c=A081006_133438_sk_zaujima_p23

"Všemohúci večný Bože, ktorý si nás stvoril na Svoj obraz a nariadil si nám, aby sme všetko dobré, pravdivé a krásne hľadali predovšetkým v božskej osobe Tvojho jednorodeného Syna, nášho Pána Ježiša Krista, prosíme Ťa, daj, aby sme, na orodovanie svätého Izidora, biskupa a učiteľa, na cestách internetom viedli naše ruky a oči k tomu, čo je milé Tebe a každého človeka, ktorého stretneme, prijímali s láskou a trpezlivosťou. Skrze Krista nášho Pána. Amen."

Takze budem sa snazit :)

Ale sa to zvrháva...a že ja sem ťahám cirkev.

http://www.sme.sk/c/4111484/londynsky-knaz-ziadal-aby-homosexualov-oznackovali.html

Tu máš stojich..prečítaj si.
Hepi
07.10.08,04:20
Len taká technická poznámka. Misomiso, fakt si myslíš, že zrod nového človiečika nemá v dnešnej dobe nič spoločné s peniazmi? Toto nehovor ani zo srandy. A to, čo spomínaš, chalupa na samote v horách, to bolo v tej dobe úplne normálne, predsa ideme dopredu, alebo nie?
Ajuška
07.10.08,05:16
Ale sa to zvrháva...a že ja sem ťahám cirkev.

http://www.sme.sk/c/4111484/londynsky-knaz-ziadal-aby-homosexualov-oznackovali.html

Tu máš stojich..prečítaj si.
:D:Dcelkom pekná predstava... koľkí v kňažskom rúchu by mali na brade taký pekný nápis...:confused::rolleyes:...
Melnick
07.10.08,06:35
:D:Dcelkom pekná predstava... koľkí v kňažskom rúchu by mali na brade taký pekný nápis...:confused::rolleyes:...
Ajuška :),zo sympatie k Tvojmu nicku - asi to vymaž, lebo ťa ukrižujú ./ Aj keď mňa si poriadne rozosmiala:D:D:D./
misomiso
07.10.08,06:44
Len taká technická poznámka. Misomiso, fakt si myslíš, že zrod nového človiečika nemá v dnešnej dobe nič spoločné s peniazmi? Toto nehovor ani zo srandy. A to, čo spomínaš, chalupa na samote v horách, to bolo v tej dobe úplne normálne, predsa ideme dopredu, alebo nie?

Toto si dufam ani nemyslela vazne. Ak pripustime ze ma, degradujeme sa z ludi na zvierata. Ved preco potom nepripustit lupez, ak ovalim po hlave staru pani, ktora ledva stoji na nohach (ktovie, co zo zivota ma) a ktora uz nepredstavuje ziaden prinos pre spolocnost, naopak sa o nu musime vsetci starat v podobe vyplacania dochodku?

Staci si precitat Dostojevskeho Zlocn a trest, tam takymto sposobom uvazoval hlavny hrdina - Raskolnikov.

Pises, ze - predsa ideme dopredu. Kam dopredu, ty ides jednoznacne dozadu. To je uplne naivna predstava, ze ako spolocnost sa stale budeme vyvijat k vacsiemu komfortu a ekonomickej prosperite. To sa da iba par rokov. Uz dnes sa zacinaju vycerpavat prirodne zdroje, to nedavne zdrazenie ropy a potravin je iba prvym poslickom velmi zlych sprav. Americania si dnes poriadne utahuju opasky - a nie je to iba kvoli hypotekarnym uverom.

Ta pani, co zila v tej chalupke zomrela iba pred par rokmi. Zila v case, ked som si ja uzival bezstarostne detstvo v blahobyte, ked som si potom zalozil rodinu a uzival si vsetkeho komfortu, ktory dnesna doba priniesla. Ona zila iba 160 km odo mna. Treba k tomu nieco dodat?

Uz som sem napisal, ze predstava, ze by sme isli ekonomicky stale "dopredu" je naivna. Jedine, v com mozeme ist dopredu je ludskost, respoktovanie ludskych prav, humanizmus.
Ajuška
07.10.08,07:26
Ajuška :),zo sympatie k Tvojmu nicku - asi to vymaž, lebo ťa ukrižujú ./ Aj keď mňa si poriadne rozosmiala:D:D:D./
Ďakujem za milé upozornenie...:---...som si toho vedomá (to by bolo šokujúce videjko - zneužívanie maloletých chlapcov:confused:). Nie som však mimotemy ak som správne pochopila "účel" tejto témy a šokujúcich kampaní... všetko je to LEN na odtabuizovanie a správne pochopenie toho, čo sa na ľudoch pácha... z nevedomosti, z nerešpektovania... za maximálny humanizmus od počatia... až do skonania... Tam, kde zákony svetské či božie sa míňajú účinku... možno dobrý tip pre správneho markeťáka...:rolleyes:... Súhlasím s mišomišom... v bode, že je dôležité správne pomenovanie nehorázností, ktoré sa dejú... a dovtedy treba o nich na plnú pusu hovoriť, kým sa nevyplienia...
Pachole
07.10.08,07:36
2. Vajcia, ktore sa predavaju v obchodoch su neoplodnene, cize kura to nemoze byt ani nahodou. Ked budes chovat sliepky sam a budes mat na dvore aj kohuta, cast vajec bude oplodnena, teda ak by na nich sliepka sedela, vyliahlo by sa kura. To kura tam uz v tom pripade skutocne je, (okrem mnozstva bielka a zltka, ktore tomu kuriatku sluzi ako potrava az po vyliahnutie samozrejme). Teda spolu s vajcom konzumujes aj male kuriatko. Lenze s tym my ludia jednoducho nemame problem. Neviem, preco by som sa mal trapit tym, ze konzumujem vo vajci kuriatko, ked bezne zabijame a konzumujeme dospele sliepky a kurata v ramci prirodzeneho potravinoveho retazce v prirode.

Zabitie sliepky nikdy v ziadnom pravnom systeme nebolo u nas kvalifikovane ako vrazda a mne sa to zda prirodzene a spravne. Zabitie cloveka ale naopak vzdy bolo problemom, s vynimkou otrokarskeho systemu a komunit kanibalov. Ak hovorime o nejakom vyvoji spolocnosti smerom k respektovaniu ludskych prav. tak ani jedno ani druhe by pre nas snad nemalo byt prikladom...

Kde člověk bere tu povýšenost, že zabití jiného živého tvora je normální, ale zabití lidského zárodku je špatné? Když se kouknu do přírody - regulovat počet vlastního potomstva jeho zabitím je běžné. Moje feny mi to ukázaly už několikrát a vždy měly pravdu, z násilím zachráněného nedochůdčete nic dobrého nevyroslo.

Ovšem ten příklad s vajíčky ke snídani - ten mě dostal. Chudáci slepice nemají možnost normálního sexuálního vyžití, jen pro naši poživačnost snášejí vejce. Dovedete si představit nutit jiného tvora, aby produkoval mláďata proto, abychom je mohli sníst? Specialita pro gurmány - novorozené opičky?

A jak tím ty slepice musí být traumatizované..... Ve snaze mít konečně nějaké potomstvo snášejí a snášejí, a my jim to bereme a bereme.... Na druhé straně jiné samice, které snášet nechtějí, máme za špatné.

Přeji všem odpůrcům potratů dobrou chuť k ranní omeletě. Představte si těch několik kvokajících neviňátek, které se nemohly vylíhnout, protože jejich máma ani nepoznala tátu....

A na závěr života té traumatizované kvokající chuděry ji sežereme, potravinový řetězec se musí točit a škoda nevyužít další kousek masa, že.....
misomiso
07.10.08,09:07
Dovolujem si poziadat vsetkych kolegov na Porade, aby so mnou nediskutovali cez SS. Naozaj nevidim dovod na to, aby ste napisali rovno sem, co si myslite, alebo v com nemam pravdu. Myslim, ze SS maju sluzit inemu ucelu.
misomiso
07.10.08,09:16
Kde člověk bere tu povýšenost, že zabití jiného živého tvora je normální, ale zabití lidského zárodku je špatné? Když se kouknu do přírody - regulovat počet vlastního potomstva jeho zabitím je běžné. Moje feny mi to ukázaly už několikrát a vždy měly pravdu, z násilím zachráněného nedochůdčete nic dobrého nevyroslo.


Příroda je silným inspiračním zdrojem také pro mne. Otázkou ale zůstává, zda má být pro nás příkladem ve všem, tedy i v mravních otázkách. Zatím jsem nepostřehl, že by bylo pro nejaké zvíře morálním problémem něco ukrást (s výjimkou krádeže vůdci smečky) nebo dokonce často i sníst vlastního potomka.

Pokud je chování zvířat pro tebe ve ve všem ideálem, tak asi neplatíš dane a nerspektuješ žádná pravidla, s výjimkou zákonů džungle.
bepo
07.10.08,09:35
Pokud je chování zvířat pro tebe ve ve všem ideálem, tak asi neplatíš dane a nerspektuješ žádná pravidla, s výjimkou zákonů džungle.
No keďže zvieratá nemajú peniaze tak neplatia dane ale dosť málo pozoruješ prírodu, keď tvoje deti budú na prvom stupni ZŠ tak si s nimi zopakuj prírodopis, možno nájdeš viac paralel ako je ti milé
misomiso
07.10.08,09:37
No dobre, vidim, ze moja prosba nezabrala, tak sem pripojim cast mojej korespondencie cez SS:

XY: Ty prepáč mne, ale už ťa nechcem otravovať SS-kami, ale môj názor je taký, že je oveľa ťažšie sa vzdať narodeného dieťaťa ako ho radšej neporodiť. Chápeš?

JA: Nechapem. Prave toto nechapem. Ak by som mal naozaj pozudzovat vetu tak ako si ju napisala, tak musim s tebou suhlasit a pripisat - chapem. Lenze tvoja veta bola zle formulovana. V skutocnosti nie je jednou z dvoch moznosti "neporodit" ale "usmrtit". A preto som napisal, ze nechapem.
Ajuška
07.10.08,09:41
Příroda je silným inspiračním zdrojem také pro mne. :---...
Pokud je chování zvířat pro tebe ve ve všem ideálem, tak asi neplatíš dane a nerspektuješ žádná pravidla, s výjimkou zákonů džungle.
Práveže zákony džungle (prírody ako takej) sú dôkladne premyslené... kde sa za ich nerešpektovanie nekompromisne tvrdo platí... A naopak - tragédia ľudstva spočíva práve vo vytváraní nových "tiež" zákonov... často proti prírode... či logike...:rolleyes:...
Hepi
07.10.08,09:52
No dobre, vytiahol si to na svetlo. Takže takto, poviem ti len toľko, že sa mi snažíš podsúvať tvoje chápanie veci. Žiadne neporodiť = usmrtiť. A prepáč, že som písala cez SS, tvoju prosbu som si v téme prečítala až teraz.












No dobre, vidim, ze moja prosba nezabrala, tak sem pripojim cast mojej korespondencie cez SS:

XY: Ty prepáč mne, ale už ťa nechcem otravovať SS-kami, ale môj názor je taký, že je oveľa ťažšie sa vzdať narodeného dieťaťa ako ho radšej neporodiť. Chápeš?

JA: Nechapem. Prave toto nechapem. Ak by som mal naozaj pozudzovat vetu tak ako si ju napisala, tak musim s tebou suhlasit a pripisat - chapem. Lenze tvoja veta bola zle formulovana. V skutocnosti nie je jednou z dvoch moznosti "neporodit" ale "usmrtit". A preto som napisal, ze nechapem.
misomiso
07.10.08,10:14
No dobre, vytiahol si to na svetlo. Takže takto, poviem ti len toľko, že sa mi snažíš podsúvať tvoje chápanie veci. Žiadne neporodiť = usmrtiť. A prepáč, že som písala cez SS, tvoju prosbu som si v téme prečítala až teraz.

Najprv by som chcel zdoraznit, ze som nezverejnil Tvoju identitu, teda nemusla si sa prezradit, ak si z nejakeho dovodu nechela.

Teraz odpoved k podstate problemu: Vobec neplati ze "ziadne neporodit = usmrtit". Ak ziadne nepocnes, potom ziadne neporodis - to je snad jasne. Ale ak dieta pocnes, vznikne tym dalsi ludsky jedinec, ktory ma pravo na zivot. Potom uz samozrejme su iba dve moznosti - porodit alebo zabit.
misomiso
07.10.08,10:16
Práveže zákony džungle (prírody ako takej) sú dôkladne premyslené... kde sa za ich nerešpektovanie nekompromisne tvrdo platí... A naopak - tragédia ľudstva spočíva práve vo vytváraní nových "tiež" zákonov... často proti prírode... či logike...:rolleyes:...

Potom nechapem, preco sa tu kritizuje, ze je niekto na niekoho vulgarny a hruby. Psi na seba ceria zuby, vrcia a zurivo stekaju, povazuju to za uplne bezny sposob komunikacie.
Ajuška
07.10.08,10:21
Potom nechapem, preco sa tu kritizuje, ze je niekto na niekoho vulgarny a hruby. Psi na seba ceria zuby, vrcia a zurivo stekaju, povazuju to za uplne bezny sposob komunikacie.
Lebo nie sme psi...ale ľudia...;)...teda aspoň ja sa medzi nich rátam...:rolleyes:...
Tweety
07.10.08,10:23
Lebo nie sme psi...ale ľudia...;)...teda aspoň ja sa medzi nich rátam...:rolleyes:...
Včera som počula v médiách takéto vyjadrenie. Zo všetkých zvierat je najhorší človek.:mee:
Hepi
07.10.08,10:23
Najprv by som chcel zdoraznit, ze som nezverejnil Tvoju identitu, teda nemusla si sa prezradit, ak si z nejakeho dovodu nechela.

Teraz odpoved k podstate problemu: Vobec neplati ze "ziadne neporodit = usmrtit". Ak ziadne nepocnes, potom ziadne neporodis - to je snad jasne. Ale ak dieta pocnes, vznikne tym dalsi ludsky jedinec, ktory ma pravo na zivot. Potom uz samozrejme su iba dve moznosti - porodit alebo zabit.

Teraz zasa ja nechápem, že ako môže byť "žiadne nepočneš", keď cirkev odmieta aj antikoncepciu a následne na to aj umelý potrat.
misomiso
07.10.08,10:28
Lebo nie sme psi...ale ľudia...;)...teda aspoň ja sa medzi nich rátam...:rolleyes:...

No ved prave o to cele v tejto debate aj ide. Aby sme sa ako ludia aj spravali...
Darina1234
07.10.08,10:30
Ja som asi už celkom z toho mimo, ale predsa nemožeme porovnavat človeka so zvieraťom, NEDA SA TO
Danila
07.10.08,10:32
Včera som počula v médiách takéto vyjadrenie. Zo všetkých zvierat je najhorší človek.:mee:...chudák pes. Najvernejší priateľ človeka.
misomiso
07.10.08,10:34
Teraz zasa ja nechápem, že ako môže byť "žiadne nepočneš", keď cirkev odmieta aj antikoncepciu a následne na to aj umelý potrat.


Uz som to tu pisal, to co odmieta cirkev nie je z tohto hladisla vobec dolezite. Ide o svetsku pravnu upravu. To co tvrdi cirkev ma byt zavazne iba pre veriacich, ty sa tym naozaj nemusis trapit.

Napriklad cirkev odmieta aj manzelsku neveru a ako si si iste vsimla, nebojujem za postavenie nevery mimo zakon. Ak by sa taky niekto nasiel, ktory by tu zacal presadzovat taketo veci (ktore su napr. bezne v arabskych krajinach) postavil by som sa ostro proti (napriek tomu, ze sam manzelsku vernost dodrziavam). Cirkev samozrejme hovori svoj nazor, je potom na nas, kolki sa budeme citit touto koncepciou osloveni.

To ale neplati o zakladnych ludskych pravach, akym je pravo na zivot. To je oblast, ktora ma byt riesena svetskym pravom, co si o tom mysli cirkev ma byt uplne irelevantne.
Ajuška
07.10.08,10:50
.... Aby sme sa ako ludia aj spravali...
By malo byť samozrejmosťou...;)...

No ved prave o to cele v tejto debate aj ide...
Práveže v tejto debate ide o rôzne stupne vnímania ľudskosti... že sa ktosi pasuje do práva určovať pravidlá všetkým navôkol... bez ochoty pripustiť... že chce rozhodovať o niečom... čo ani z rýchlika nemal šancu pochopiť... lebo neskúsil na vlastnom JA...:rolleyes:...
misomiso
07.10.08,11:08
By malo byť samozrejmosťou...;)...

Práveže v tejto debate ide o rôzne stupne vnímania ľudskosti... že sa ktosi pasuje do práva určovať pravidlá všetkým navôkol... bez ochoty pripustiť... že chce rozhodovať o niečom... čo ani z rýchlika nemal šancu pochopiť... lebo neskúsil na vlastnom JA...:rolleyes:...

Dufam, ze to nie je adresovane mne. Ja som to totiz skusil ovela intenzivnejsie, ako vacsina zien, ktore sa rohdoduju pre potrat. Ak si citala temu od zaciatku, vies o com hovorim...
Ajuška
07.10.08,11:16
Dufam, ze to nie je adresovane mne...
Nebolo to adresované Tebe...:---...síce horlíš... ale nerozhoduješ...;)...

...Ja som to totiz skusil ovela intenzivnejsie, ako vacsina zien, ktore sa rohdoduju pre potrat. Ak si citala temu od zaciatku, vies o com hovorim...
Uisťujem Ťa, že tému som čítala od začiatku, hoci si nie som istá či si schopný (či ochotný?) aj Ty čítať iné príspevky než svoje... Pretože ak by to aspoň s časti tak bolo, nemohol by si napísať to, čo si mi teraz napísal... leda ak by si záver môjho príspevku na ktorý reaguješ, ozaj nepochopil. Rozporuješ si nakoniec sám sebe... že by som to predsa len aj Tebe adresovala? Tuším si ma presvedčil že aj áno...:rolleyes:...
Barbara
07.10.08,11:18
Dufam, ze to nie je adresovane mne. Ja som to totiz skusil ovela intenzivnejsie, ako vacsina zien, ktore sa rohdoduju pre potrat. Ak si citala temu od zaciatku, vies o com hovorim...



:rolleyes:tak už aj ja som v pomykove, prosím ťa Mišo to si bol koľkokrát tehotný ?? :confused::cool: keď si to skúsil tak intenzívne
Danila
07.10.08,11:27
:rolleyes:tak už aj ja som v pomykove, prosím ťa Mišo to si bol koľkokrát tehotný ?? :confused::cool: keď si to skúsil tak intenzívneBarbarka, muž je tvor citlivý. Pichne ho v podbrušku a sú z toho pôrodné bolesti.....;)
Hepi
07.10.08,11:32
Mám pocit, že už dávaš dohromady hrušky s jablkami a preto ma táto téma už prestala zaujímať.
evina
07.10.08,11:37
Uz som to tu pisal, to co odmieta cirkev nie je z tohto hladisla vobec dolezite. Ide o svetsku pravnu upravu. To co tvrdi cirkev ma byt zavazne iba pre veriacich, ty sa tym naozaj nemusis trapit.

Napriklad cirkev odmieta aj manzelsku neveru a ako si si iste vsimla, nebojujem za postavenie nevery mimo zakon. Ak by sa taky niekto nasiel, ktory by tu zacal presadzovat taketo veci (ktore su napr. bezne v arabskych krajinach) postavil by som sa ostro proti (napriek tomu, ze sam manzelsku vernost dodrziavam). Cirkev samozrejme hovori svoj nazor, je potom na nas, kolki sa budeme citit touto koncepciou osloveni.

To ale neplati o zakladnych ludskych pravach, akym je pravo na zivot. To je oblast, ktora ma byt riesena svetskym pravom, co si o tom mysli cirkev ma byt uplne irelevantne.

Prečo tento problém odjakživa polarizuje všetky spoločnosti a na rôznych úrovniach a podľa môjho názoru ani nikdy nezjednotí je práve to, že svetské právo to rieši vo väčšine prípadov možnosťou voľby .....

http://www.moznostvolby.sk/interrupcie_pravo.htm
misomiso
07.10.08,11:39
:rolleyes:tak už aj ja som v pomykove, prosím ťa Mišo to si bol koľkokrát tehotný ?? :confused::cool: keď si to skúsil tak intenzívne

Mozem ta ubezpecit, ze otec preziva situaciu, kedy mu vsetci lekari hovoria, ze zaka s manzelkou postihnute dieta, velmi intenzivne.
milagros208
07.10.08,11:45
Dufam, ze to nie je adresovane mne. Ja som to totiz skusil ovela intenzivnejsie, ako vacsina zien, ktore sa rohdoduju pre potrat. Ak si citala temu od zaciatku, vies o com hovorim...
V prvom rade akokoľvek je chlap v takejto veci zainteresovaný nikdy sa to nedá porovnať s pozíciou ženy.
Po druhé. Čítala som túto, aj témy predtým, takže viem o čom hovoríš. A o to vlastne ide. O pozíciu, v ktorej sa človek nachádza. Hrozilo, že dieťa, ktoré tvoja manželka čaká môže byť postihnuté. Bol si však pri nej. Bol si jej oporou. A určite ste si povedali, že aj keď to dieťa bude predsa len postihnuté, spolu to zvládnete. Čo však žena, ktorú takúto oporu nemá, je sama, nemá nikoho kto by jej pomohol, alebo má muža tyrana a má dosť problémov s ním a možno aj s ochranou ostatných detí. Vidí ako trpia jej deti. Chcela by, aby trpelo aj to ďalšie? A keď bude postihnuté, ako sa oňho postará, muž nezamestnaný, alkoholik. Aj tak má dosť ťažký život.
A to dieťa? Aký život by ho čakal? Koho by netrápil pohľad na postihnuté dieťa, na jeho bolesť? A nezaslúži si každý človek trošku dôstojnosti? Byť celý život odkázaný na pomoc druhých, nemôcť sa o seba postarať, nevedieť vykonávať ani tie základné hygienické návyky? Ja osobne by som takto žiť nechcela. A priať niekomu a hlavne svojmu blízkemu niečo, čo ja by som nikdy zažiť nechcela?
Tým len chcem povedať, že situácia je zakaždým iná. A nemôžme súdiť človeka za to, že sa nachádza v inej, mnohokrát horšej situácii ako my.
misomiso
07.10.08,11:45
Barbarka, muž je tvor citlivý. Pichne ho v podbrušku a sú z toho pôrodné bolesti.....;)

Si uplne zbytocne cynicka. Vy zeny sa tu hrate na citlvky, krore chudery nemozu za to, ze sa v strese rozhoduju tak ako sa rozhoduju. Ale skusenosti z bojisk tomu celkom nedavaju za pravdu. Tak sa totiz da pozorovat (mnohi psychologovia si to vsimli), ze zeny - vojacky sa spravaju dokonca casto este barbarskejsie k inym ludom, v situacii, ked im to ich prevaha umoznuje, ako muzi.

Taketo prispevky tomu davaju iba zapravdu. Ak cynicky bagatelizujes to, co preziva otec, ked mu vsetci lekari vravia, ze caka postihnute dieta, tak potom prepac, ale naozaj neviem, o com sa dalej bavit.
Ajuška
07.10.08,11:55
... ale naozaj neviem, o com sa dalej bavit.
Absolútny súhlas... myslím že väčšiny...:---... Zo zbraní Ti aj tak zostala len opakovačka...;)... a principiálne veci aj tak obchádzaš....:rolleyes:...
milagros208
07.10.08,12:04
Ešte niečo. Človek sa môže ocitnúť v naozaj veľmi zlých situáciách. Veľa krát to pochopíme, až keď vidíme, že veľa ľudí je na tom ešte horšie ako my.
Tiež som mala raz veľmi zlý rok. Syn bol skoro každé dva týždne chorý, bolo mi naozaj ťažko pozerať sa ako sa zmieta v horúčkach, behom 2 mesiacoch som mala troch najbližších ľudí v nemocnici, z toho jedného mi odvážala sanitka s dýchacou maskou. Bolo to fakt zlé. Našťastie to však prešlo. Potom som sa dozvedela, že jední známi majú choré dieťaťko na rakovinu. Toľko vyšetrení, lekárov, trápenia všetkých zúčastnených a v neposlednom rade, čuduj sa svete aj peňazí. Pretože byť v dnešnej dobe chorý a to vážne chorý stojí kopec peňazí. Čo však neurobí rodič pre svoje dieťa? Zobrali si pôžičky, ale aj tak sa pozerali na svoje dieťa ako pomaly umiera a nemohli preň nič urobiť. Vtedy si človek povie, že aj keď to v živote nemáme vždy ľahké, môžme ďakovať bohu, že to nie je "až také zlé".
Barbara
07.10.08,12:07
Mozem ta ubezpecit, ze otec preziva situaciu, kedy mu vsetci lekari hovoria, ze zaka s manzelkou postihnute dieta, velmi intenzivne.



prosím ťa Mišo, už sa tu neoháňaj s tým postihnutím, lebo vôbec tá téma nie je o postihnutých, ale o potratoch. tuším už nevieš čo máš písať, tak sa tu len opakuješ stále o tom istom, že ČO TY.......
Danila
07.10.08,12:13
Si uplne zbytocne cynicka. Vy zeny sa tu hrate na citlvky, krore chudery nemozu za to, ze sa v strese rozhoduju tak ako sa rozhoduju. Ale skusenosti z bojisk tomu celkom nedavaju za pravdu. Tak sa totiz da pozorovat (mnohi psychologovia si to vsimli), ze zeny - vojacky sa spravaju dokonca casto este barbarskejsie k inym ludom, v situacii, ked im to ich prevaha umoznuje, ako muzi.

Taketo prispevky tomu davaju iba zapravdu. Ak cynicky bagatelizujes to, co preziva otec, ked mu vsetci lekari vravia, ze caka postihnute dieta, tak potom prepac, ale naozaj neviem, o com sa dalej bavit.Prepáč, mrzí ma, ža si tak zanietený svojou neomylnosťou, až si neschopný rozoznať humor od cynizmu. Tému je potrebné odľahčiť,ak nie ukončiť. Lebo Ty si ten posledný, ktorý by bol schopný a ochotný pochopiť, že mnohé zo žien ju čítajú cez slzy. Ale začínaš ženy zatracovať komplexne, tak s Tebou je zbytočné ďalej strácať čas.;)
Monika Kováčová
07.10.08,12:16
Vy zeny sa tu hrate na citlvky, krore chudery nemozu za to, ze sa v strese rozhoduju tak ako sa rozhoduju.

misomiso, toto si prehnal, nezdá sa ti? ak si to teda myslel globálne.:eek:
Tweety
07.10.08,12:18
Mám dojem, že je tu (ne)vyhlásená vojna ženám.:mee:
Kazu
07.10.08,12:41
No ako vidím, ženy ste si tu podali už z každej strany a nazvané sú už tiež všelijako. Čo tak teraz zmeniť smer a zamerať osvetu na mužov a učiť ich súložiť tak, aby nerobili nechcené deti? Lebo ako pozerám, tak pozerám, čítam tu, že vrahyne sú len ženy a spolupáchateľov nemajú? Však na robenie detí treba dvoch. Čo keby tak žiadosť o interrupciu chodili vybavovať muži? Však tí sú v mnohých prípadoch hnacím motorom pri domácich debatách "čo s tou nehodou".
misomiso
07.10.08,13:34
prosím ťa Mišo, už sa tu neoháňaj s tým postihnutím, lebo vôbec tá téma nie je o postihnutých, ale o potratoch. tuším už nevieš čo máš písať, tak sa tu len opakuješ stále o tom istom, že ČO TY.......

No ved ja som prvy, ktoremu vadi, ze sa to zvrtlo na problem postihnutych deti. Pretoze toto je o potratoch, nie o postihnutych detoch. Lenze niekomu sa tu hodilo omielat stale temu postihnutych deti, pretoze to je tema, ktora "obmakcuje srdcia".

Ja som prvy, ktory tvrdi, ze iba maly zlomok zien sa rozhodne pre potrat pre strach z postihnutie dietata, drviva vacsina tym riesi urdzanie svojho komfortu a kariety. Preto len vitam vase nazory, ze by sem tu nemali debatovat o postihnutych detoch ale o prave na zivot a potratoch.

.
misomiso
07.10.08,13:35
No ako vidím, ženy ste si tu podali už z každej strany a nazvané sú už tiež všelijako. Čo tak teraz zmeniť smer a zamerať osvetu na mužov a učiť ich súložiť tak, aby nerobili nechcené deti? Lebo ako pozerám, tak pozerám, čítam tu, že vrahyne sú len ženy a spolupáchateľov nemajú? Však na robenie detí treba dvoch. Čo keby tak žiadosť o interrupciu chodili vybavovať muži? Však tí sú v mnohých prípadoch hnacím motorom pri domácich debatách "čo s tou nehodou".

Kampan "Prava na zivot" bola urcena rovnako muzom, ako zenam.
misomiso
07.10.08,13:38
misomiso, toto si prehnal, nezdá sa ti? ak si to teda myslel globálne.:eek:

Vobec som to nemyslel globalne. Poznam mnozstvo zien, ktore maju nie len uctu k pocatemu zivotu a nikdy by sa nerozhodli pre potrat, ale by si ani nedovolili vysmievat sa zo situacie, do ktorej sa dostane muz, ak mu oznamia, ze caka postihnute dieta. Preto som citoval konkretny prispevok namiesto globalnej odpovede a ty to dobre vies.
ola
07.10.08,13:57
No ako vidím, ženy ste si tu podali už z každej strany a nazvané sú už tiež všelijako. Čo tak teraz zmeniť smer a zamerať osvetu na mužov a učiť ich súložiť tak, aby nerobili nechcené deti? Lebo ako pozerám, tak pozerám, čítam tu, že vrahyne sú len ženy a spolupáchateľov nemajú? Však na robenie detí treba dvoch. Čo keby tak žiadosť o interrupciu chodili vybavovať muži? Však tí sú v mnohých prípadoch hnacím motorom pri domácich debatách "čo s tou nehodou".

K tomuto ti stačí necelý riadok na vyjadrenie ?!

Kampan "Prava na zivot" bola urcena rovnako muzom, ako zenam.

... sa ti pokazil mlynček? K ostatnému (čo ani nebolo treba) si vypisoval litánie a mlel a mlel - (použila som Tvoje vlastné slová)
misomiso
07.10.08,14:03
K tomuto ti stačí necelý riadok na vyjadrenie ?!


... sa ti pokazil mlynček? K ostatnému (čo ani nebolo treba) si vypisoval litánie a mlel a mlel - (použila som Tvoje vlastné slová)

Ano, ten riadok naozaj vyjadruje vsetko. Aj na tie roztrhnute krvave decka na tych billboardoch pozerali rovanko muzi ako zeny, aj moje nazory tu na Porade citaju rovnako muzi ako zeny (a su skutocne urcene vsetkym). Neviem, preco mas pocit, ze sa posobi iba na zeny. Ved dokonca, ked som pocuval poslednu debatu so slecnou Tutkovou (aktivistkou za prava nenarodenych deti), tak sa vyjadrovala v tom zmysle, ze by radi presadili zakon, ktory by umele potraty postavil mimo zakon a postihovani by mali byt iba lekari, ktori ich vykonavaju, nie zeny.

Tak neviem, z coho sa ma tu snazite obvinit, ja tu nepisam iba pre zeny a nanabadam muzov k nezodpovednemu spravanu.
misomiso
07.10.08,14:06
Prepáč, mrzí ma, ža si tak zanietený svojou neomylnosťou, až si neschopný rozoznať humor od cynizmu. Tému je potrebné odľahčiť,ak nie ukončiť. Lebo Ty si ten posledný, ktorý by bol schopný a ochotný pochopiť, že mnohé zo žien ju čítajú cez slzy. Ale začínaš ženy zatracovať komplexne, tak s Tebou je zbytočné ďalej strácať čas.;)

No vies, ja ked som sa tu raz vyjadril trocha, ale skutocne iba malicko nezdorilo, tak som sa 2 x ospravedlnil. Ty sa tu vysmievas z niekoho, kto prezival naozaj tazke chvile, ked mu oznamili, ze caka postihnute dieta. Ospravedlnenie od teba necakam, aj tak si za to nic nekupim. No odlahcenie trocha inak vyzera...
ola
07.10.08,14:13
... ked som si ja uzival bezstarostne detstvo v blahobyte, ked som si potom zalozil rodinu a uzival si vsetkeho komfortu, ktory dnesna doba priniesla ...
nie všetci si mohli užívať tak ako ty...ale o tom nie je reč.
Zámerne som sem odcitovala túto časť,lebo podľa môjho názoru, ťa plne vystihuje.
Danila
07.10.08,14:14
No vies, ja ked som sa tu raz vyjadril trocha, ale skutocne iba malicko nezdorilo, tak som sa 2 x ospravedlnil. Ty sa tu vysmievas z niekoho, kto prezival naozaj tazke chvile, ked mu oznamili, ze caka postihnute dieta. Ospravedlnenie od teba necakam, aj tak si za to nic nekupim. No odlahcenie trocha inak vyzera...Miso, reagovala som nezdvorilo na príspevky, v ktorých vyjadruješ svoje názory? Reagovala som na Barbaru. Ja nie som jasnovidec, aby som vedela o Tvojich problémoch, každý nemá jasnovidecké sklony a patent na pravdu, ako Ty. Ani som nečítala všetky Tvoje príspevky. Ja na rozdiel od Teba som iba obyčajný smrteľník a hriešnik. Navyše za svoje chyby musím pykať a nemá mi kto dať rozhrešenie. A ak si prežíval to, o čom mi tu teraz hovoríš, je mi to úprimne ľúto.
misomiso
07.10.08,14:23
Miso, reagovala som nezdvorilo na príspevky, v ktorých vyjadruješ svoje názory? Reagovala som na Barbaru. Ja nie som jasnovidec, aby som vedela o Tvojich problémoch, každý nemá jasnovidecké sklony a patent na pravdu, ako Ty. Ani som nečítala všetky Tvoje príspevky. Ja na rozdiel od Teba som iba obyčajný smrteľník a hriešnik. Navyše za svoje chyby musím pykať a nemá mi kto dať rozhrešenie. A ak si prežíval to, o čom mi tu teraz hovoríš, je mi to úprimne ľúto.

Ved aj moja reakcia patrila nie len Tebe ale aj Barbore. Ja nemam problem priznat, ze som tiez citlivy clovek, ktoreho zasiahne takato cynicka reakcia. Mnohi sa mi tu snazite naznacit, ze nemam co kecat, pretoze som neprezil ziadne trapenia. Co vy viete o trapeniach, ktore postihli mna a mojich blizkych? Zato, ze si notoricky nestazujem a snazim sa byt osudu vdacny za to, co mi dobre priniesol tak som pre vas clovek, ktory sa nemusel v zivote vyrovnavat s utrpenim? Je velmi lahko sa z niekoho cynicky vysmievat, a kazdy bohuzial vidi iba seba, svoje ego, ako stred vesmiru. Ked niekto urazi mna, je to nehoraznost a uz sa spomina Etiketa Porady, ked urazim niekoho ja, je to odlahcenie temy. Sorry za uprimnost.
janomila
07.10.08,14:30
Skúsim aj ja pripojiť jeden príbeh a aplikovať ho na túto tému. Moja známa otehotnela po niekoľkých rokoch manželstva, keď sa už zmierili s tým, že nebudú mať vlastné deti. Od začiatku mala problémy. Po amniocentéze jej povedali, že diťatko je pokodené a že by malo ísť von. S manželom sa rozhodla, že to predsa len skúsia. Veď aj lekári sa môžu mýliť. V šiestom mesiaci jej dieťa zomrelo. Prišli na to asi po troch dňoch. Vzhľadom na nejaké zdravotné indikácie jej nemohli urobiť sekciu a tak strávila 17 hodín pôrodných bolestí, aby dostala dieťa von. Po pôrode ju postihla sepsa, pretože niekoľko dní v sebe nosila mŕtve dieťa. Dostali ju z toho, ale má natrvalo poškodené zdravie a užíva antidepresíva. Nikomu to nič neprinieslo, iba traumu a žiaľ. Možno, že vám, mišomiso to vyšlo. Ale iní také šťastie nemajú. Keby ona vtedy poslúchla lekárov, mala by aspoň zdravie a možno by jej psychika nebola tak poškodená. Neviem si predstaviť znášať tie kruté pôrodné bolesti bez toho pocitu, že to stojí za to, že si priviniem ten maličký balíček a na všetky bolesti sveta zabudnem. Možno by teraz mohli vychovávať aspoň nejaké adoptované dieťatko. A boli by super rodičmi. Takto jej s jej psychiatrickou diagnózou nikto dieťa nedá.
Melnick
07.10.08,14:31
mimotemy Uff dievčatá , u nás na Liptove sa super oteplilo ,ale tu to vyzerá ako po ľadovej sprche . :eek:
Danila
07.10.08,14:32
Ved aj moja reakcia patrila nie len Tebe ale aj Barbore. Ja nemam problem priznat, ze som tiez citlivy clovek, ktoreho zasiahne takato cynicka reakcia. Mnohi sa mi tu snazite naznacit, ze nemam co kecat, pretoze som neprezil ziadne trapenia. Co vy viete o trapeniach, ktore postihli mna a mojich blizkych? Zato, ze si notoricky nestazujem a snazim sa byt osudu vdacny za to, co mi dobre priniesol tak som pre vas clovek, ktory sa nemusel v zivote vyrovnavat s utrpenim? Je velmi lahko sa z niekoho cynicky vysmievat, a kazdy bohuzial vidi iba seba, svoje ego, ako stred vesmiru. Ked niekto urazi mna, je to nehoraznost a uz sa spomina Etiketa Porady, ked urazim niekoho ja, je to odlahcenie temy. Sorry za uprimnost.Žiaľ miso, Tvoja reakcia patrí všetkým ženám na zemeguli./ Do prkna, neviem aké Z/ Žiadna Ťa tu neurazila. Žiadna neponížila, nevysmiala sa z utrpenia. Len si mnohé z nás dovoľujeme mať iný názor. A ja sľubujem, že sem už nevkročím. Vydýchni si.:);)
Ajuška
07.10.08,14:50
... Mnohi sa mi tu snazite naznacit, ze nemam co kecat, pretoze som neprezil ziadne trapenia....
Mišomišo... už som Ti to v jednom svojom príspevku napísala myslím si že dosť jasne a adresne... že by bolo fajn, keby si bol ochotný si prečítať aj tie inofarebné riadky. Zbytočne sa staviaš do tejto pozície...;)...toto Ti určite nikto z nás nenaznačuje. Ani nik z nás nespochybňuje čím si si prešiel v pozícii otca pri onom výroku lekárov. Prehliadaš však stále podstatu celej problematiky... Ty si bol v pozícii otca... lenže v konečnom dôsledku bolo rozhodnutie na Tvojej manželke... Prežil si si svoje peklo, verím... mal si však vo svojej pozícii len hlas poradný... Neverím, že tak skúsený obchodník ako Ty nedokáže rozlíšiť zámenu subjektu poradného s rozhodujúcim... Nech máte akokoľvek úžasné vzájomné porozumenie, stále sa môžeš LEN DOMNIEVAŤ čo v skutočnosti vtedy (a tisíckrát potom) cítila Tvoja manželka. Nech by ste akokoľvek hlboko o tom debatovali... bohužiaľ, neskúsil si... a preto naozaj nemôžeš pochopiť... Rovnako tak, ako my nemôžme pochopiť pozíciu otca... len sa domnievať... O tomto sa tu celé točí... :rolleyes: ...
misomiso
07.10.08,15:07
Skúsim aj ja pripojiť jeden príbeh a aplikovať ho na túto tému. Moja známa otehotnela po niekoľkých rokoch manželstva, keď sa už zmierili s tým, že nebudú mať vlastné deti. Od začiatku mala problémy. Po amniocentéze jej povedali, že diťatko je pokodené a že by malo ísť von. S manželom sa rozhodla, že to predsa len skúsia. Veď aj lekári sa môžu mýliť. V šiestom mesiaci jej dieťa zomrelo. Prišli na to asi po troch dňoch. Vzhľadom na nejaké zdravotné indikácie jej nemohli urobiť sekciu a tak strávila 17 hodín pôrodných bolestí, aby dostala dieťa von. Po pôrode ju postihla sepsa, pretože niekoľko dní v sebe nosila mŕtve dieťa. Dostali ju z toho, ale má natrvalo poškodené zdravie a užíva antidepresíva. Nikomu to nič neprinieslo, iba traumu a žiaľ. Možno, že vám, mišomiso to vyšlo. Ale iní také šťastie nemajú. Keby ona vtedy poslúchla lekárov, mala by aspoň zdravie a možno by jej psychika nebola tak poškodená. Neviem si predstaviť znášať tie kruté pôrodné bolesti bez toho pocitu,k že to stojí za to, že si priviniem ten maličký balíček a na všetky bolesti sveta zabudnem. Možno by teraz mohli vychovávať aspoň nejaké adoptované dieťatko. A boli by super rodičmi. Takto jej s jej psychiatrickou diagnózou niekto dieťa nedá.

Budem sa snazit odpovedat iba vecne k probemu, bez nejakych emocii. Podla mna to vobec nemusi znamenat, ze tieto dve veci spolu suviseli (diagniozposkodenia plodu a potrat). Inymi slovami - to ze dieta v siestom mesiaci zomrie sa moze stat rovako matke, ktora nosi zdrave dieta, rovnako tej, ktora ma na amniocenteze diagnostikovane poskodenie (a dieta v skutocnosti nie je poskodene - ako sa to stalo nam) a rovnako matke, ktora nosi skutocne poskodeny plod. Amniocentezou sa zistuje poskodenie Down alebo razstep chrbtice. Ani jedno ani druhe nema za nasledok to, ze dieta zomrie v siestom mesiaci (inam by sa teketo deti nerodili).

Ja v ziadnom pripade nechcem zlahcovat osud tejto zeny. No vadi mi, ak sa davaju do suvislosti veci, ktore spolu s najvacsou pravdepodobnostou nesuvisia. Nechcem byt vulgarny, ale napr. povera o ciermej macke mozno vznikla tak, ze niekomu prebehl acierna macka a on sa na to o hodinu vyvratil s kocom do priekopy. Pre mna to osobne este neznamena, ze tieto dve veci spolu suvisia.

Ak to mam zhrnut (aj na zaklade vlastych skusenosti a skusenosti najblizsich znamych) - existuju vacsinou tieto moznosti:

1a. diagnostiokvane poskodenie, narodi sa poskodene dieta (nocna mora vsetkych nas - prirodzene)
1b. diagnostika O.K. narodi sa zdrave dieta. (esn vsetkych, ktori CHCU mat dieta)
1c. diagnostikovane poskodenie, dieta sa mohlo narodit zdrave (pripad napr. mojej manzelky)
1d. diagnostika O,K, narodi sa postihnute dieta (pripad blizkej znamej)

2a.
2b.
2c.
2d.

tieto tu nebudem znova rozpisovat, rozdiel je v tom, ze vo vsetkych styroch alternativach moze prist k tomu, ze dieta (napr. v 6. mesiaci) pred porodom zomrie. Nuz co k tomu povedat, nie nie som k tomu ani lahostajny, ani cynicky, ale tazko nad cimkolvek uvazovat, ak clovek neuzna, ze zivot prinasa iste rizika. Ked nastupujem do lietadla musim akceptovat iste riziko, a to napriek tomu, ze povedzme zaplatim viac za letenku renomovanejsej let. splocnosti. Ked zena otehotnie, automaticky to pribnasa so sebou iste rizika, cio sa nam to paci, alebo nie. Ak si niekto mysli, ze umely potrat, je riesenie, ktore nepredstavuje ziadne zdravotne riziko, tak je na omyle.

Skratka - akonahle zjem obed, tak si musim byt vedomy, ze sa moj organizmus od toho mementu nachadza v stave zvyseneho rizika (nikdy nevieme co jedlo obsahuje) ak zena otehotnie, ano, naozaj ide o mierne zvysene riziko.
Eulalia
07.10.08,15:09
No ved ja som prvy, ktoremu vadi, ze sa to zvrtlo na problem postihnutych deti. Pretoze toto je o potratoch, nie o postihnutych detoch. Lenze niekomu sa tu hodilo omielat stale temu postihnutych deti, pretoze to je tema, ktora "obmakcuje srdcia".

Ja som prvy, ktory tvrdi, ze iba maly zlomok zien sa rozhodne pre potrat pre strach z postihnutie dietata, drviva vacsina tym riesi urdzanie svojho komfortu a kariety. Preto len vitam vase nazory, ze by sem tu nemali debatovat o postihnutych detoch ale o prave na zivot a potratoch.

.

A sme doma, konečne si na plnú hubu povedal, o čo Ti vlastne išlo, keď si téme zakladal. Aj to asi len preto, že si sa pomýlil:D

Tvrdíš, že si čítal pozorne všetky príspevky, ale tuším máš deravú pamäť. Nevšimla som si, že by sa niekto z diskutujúcich zastal žien, ktoré idú na potrat kvôli komfortu a kariére. Drvivá väčšina z nás tu hovorila o veľmi ťažkých, pre mnohé ženy jednoducho neriešiteľných situáciách. Ty si však tak tvrdý, že nechceš uznať nič iné len svôj názor.

A že neochota žien priviesť do tohto sveta dieťa súvisí aj s peniazmi, je tiež pravda. Tu by si konečne mohol zliezť zo svojho podnikateľského neba a pozrieť sa na život tej mlčiacej väčšiny obyvateľstva. Predstav si osamelú matku, ktorej exmanžel neplatí výživné. Jej zárobok je 12 tisíc netto mesačne, 7 tisíc mesačne dá za byt a ostatné poplatky. A dcéru ma 17-ročnú a na strednej škole. Z čoho si má vybrať?
Aby sme sa rozumeli - tento argument nepoužívam na ospravedlnenie potratu, v žiadnom prípade. Ale Ty si sa k tejto otázke postavil arogantne, ako to dokáže len človek, ktorý sa o peniaze starať nemusí, lebo ich má dosť. A tú aroganciu nám tu dávaš tiež dostatočne pocítiť.
misomiso
07.10.08,15:12
Ty si bol v pozícii otca... lenže v konečnom dôsledku bolo rozhodnutie na Tvojej manželke... :rolleyes: ...

Moja manzelka by si nikdy nedovolila rozhodnut o takejto fatalne dolezitej veci sama. Otec je rovnako rodicom ako matka, neviem, preco by mal mat iba poradny hlas. Myslim, ze hlas kazdeho rodica by mal byt rovnako dolezity. Samozrejme vznika otazka, co robit, ak je jedne za a jeden proti. No kazdy rodic, ktory je za, by so mal byt vedomy, ze nezabija iba svoje dieta, ale aj dieta svojho partnera.

Prave preto som presvedeceny, ze osveta v tejto oblasti parti rovnako muzom ako zenam.
Monika Kováčová
07.10.08,15:16
Skúsim aj ja pripojiť jeden príbeh a aplikovať ho na túto tému. Moja známa otehotnela po niekoľkých rokoch manželstva, keď sa už zmierili s tým, že nebudú mať vlastné deti. Od začiatku mala problémy. Po amniocentéze jej povedali, že diťatko je pokodené a že by malo ísť von. S manželom sa rozhodla, že to predsa len skúsia. Veď aj lekári sa môžu mýliť. V šiestom mesiaci jej dieťa zomrelo. Prišli na to asi po troch dňoch. Vzhľadom na nejaké zdravotné indikácie jej nemohli urobiť sekciu a tak strávila 17 hodín pôrodných bolestí, aby dostala dieťa von. Po pôrode ju postihla sepsa, pretože niekoľko dní v sebe nosila mŕtve dieťa. Dostali ju z toho, ale má natrvalo poškodené zdravie a užíva antidepresíva. Nikomu to nič neprinieslo, iba traumu a žiaľ. Možno, že vám, mišomiso to vyšlo. Ale iní také šťastie nemajú. Keby ona vtedy poslúchla lekárov, mala by aspoň zdravie a možno by jej psychika nebola tak poškodená. Neviem si predstaviť znášať tie kruté pôrodné bolesti bez toho pocitu, že to stojí za to, že si priviniem ten maličký balíček a na všetky bolesti sveta zabudnem. Možno by teraz mohli vychovávať aspoň nejaké adoptované dieťatko. A boli by super rodičmi. Takto jej s jej psychiatrickou diagnózou nikto dieťa nedá.

to janomila: pripojím aj ja príbeh mojej švagrinej a skúsime ho aplikovať na tvoj, pretože rozdiel nevidím: moja švagriná otehotnela, spontánne potratila v 8 mesiaci: hrozná trauma. O rok otehotnela, tri mesiace mala strach, aby nezažila ďalší spontánny potrat: ALE BOLA ŠŤASTNÁ! Nikto jej nič nediagnostikoval, všetky poradne a vyšetrenia boli v poriadku. Žiaľ, v šiestom mesiaci dostala pôrodné bolesti a porodila mŕtveho chlapca (lekári to nazvali spontánny potrat: plod mal 25 týždňov). Čo myslíš, ako sa jej to odzrkadlilo na zdraví? No rovnako rodila s pocitom ako pani z tvojho príbehu. A je tiež na antidepresívach. A ak Boh dá, a otehotnie, ver, že bude 9 mesiacov len ležať a žiť v strachu o život svojho dieťaťa.
No nič nemení na tom fakt, že by sa rozhodla všetko obetovať a prežiť znova, len pre pocit priviesť svoje dieťa na tento svet.

Rovnako: myslíte si, že keby sa niektorej žene, ktorá sa rozhodne pre interupciu: povedzme žene misamisa, narodilo postihnuté dieťa... čo by sa stalo? nemilovala by ho? Určite áno, dokonca takéto matky milujú oveľa oveľa viac... Mala by ona a misomiso iný život, ťažší: ale záleží to len o pohľadu na vec: pretože vo väčšine prípadov ide o oddanosť spojenú s nekonečnou dobrotou a láskou, ako takýto rodičia vychovávajú svoje deti. Žijú vo svete, kde sú iné hodnoty.

Týchto ľudí treba nesmierne obdivovať. Vybrali si ťažšiu cestu, ale v konečnom dôsledku objavia na nej pocity, situácie, ľudí, ktoré nemôžu ostatní zažiť, objaviť, stretnúť nikdy.