nevidiaci
01.10.08,07:06
Dobrý deň,
prosím o radu. Má nárok zamestnanec na daňový bonus, keď jeho dcéra v minulom šk.roku neukončila študium na VŚ štátnicou /nemala všetky skúšky/. Tento rok je zapísaná zase v 3.ročníku skúšky už má urobené a čaká na termín štátnic.
rrrrr
09.10.08,10:09
Podla mna ma narok na dan. bonus do konca augusta roku, kedy mala mat statnice.
ZDENIELA
09.10.08,11:11
Dobrý deň,
prosím o radu. Má nárok zamestnanec na daňový bonus, keď jeho dcéra v minulom šk.roku neukončila študium na VŚ štátnicou /nemala všetky skúšky/. Tento rok je zapísaná zase v 3.ročníku skúšky už má urobené a čaká na termín štátnic.
Nárok na daňový bonus u študenta VŠ len počas doby obvyklého trvania štúdia(v prípade ak opakuje ročníky) a vždy len do veku 25 rokov.
J+K
09.10.08,11:35
Aby sme mohli platiť bonus aj za september a naďalej, museli by zdokladovať potvrdenie o návšteve školy pre školský rok 2008/2009 /to v prípade, ak by opakovala ročník /. Bez ďalšieho dokladu skončíme s bonusom za mesiac august , lebo to končí školský rok 2007/2008.
Ale riešim problém nášho zamestnanca, ktorému 17 ročná dcéra prerušila štúdium, v máji porodila dieťa . Dnes mi zamestnanec priniesol právoplatné rozhodnutie súdu o priznaní maloletej matke /t.j. dcére nášho zamestnanca/ rodičovských práv k jej dcére . Zamestnanec žiada daňový bonus na toto dcérino dieťa.
Dcéra zamestnanca zostala slobodná, otca dieťaťa na rodnom liste neuvádza, naďalej býva v spoločnej domácnosti s rodičmi, takže nikto iný o daňový bonus na toto dieťa nežiada.
Ak pozerám daňový zákon, tak § 33 ods. 2 hovorí, že za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu . Myslím, že zákon neumožňuje poberať daňový bonus na vnúča bez rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti starých rodičov.
Môžem zamestnancovi oznámiť, že nárok na daňový bonus nemá, myslím, že ani dcéra /keďže nemá príjem/ ?
ZDENIELA
09.10.08,11:47
Starí rodičia len z titulu starých rodičov bonus na vnúčatá poberať nemôžu, jedine ak by im boli zverené súdom
J+K
09.10.08,11:54
Ďakujem za radu :).
IVEB
10.10.08,05:40
Potrebovala by som poradiť. Zamestnankyňa bola do 01.09.2008 na RD. Od 02.09.do 9.10.2008 má prerušenú RD a bude čerpať dovolenku. Od 10.10.až do 31.12.2008 bude opäť na RD. Môžem je priznať daňový bonus za september ?
Tweety
10.10.08,05:41
Potrebovala by som poradiť. Zamestnankyňa bola do 01.09.2008 na RD. Od 02.09.do 9.10.2008 má prerušenú RD a bude čerpať dovolenku. Od 10.10.až do 31.12.2008 bude opäť na RD. Môžem je priznať daňový bonus za september ?
Ak dosiahla zákonom predpísanú výšku mzdy pri nároku na DB, tak áno.
IVEB
10.10.08,07:16
Za september áno , ale ďalšie mesiace nie. Ide mi len o to , aby som jej nemusela v RZP vykázať nedoplatok.
Tweety
10.10.08,07:18
Za september áno , ale ďalšie mesiace nie. Ide mi len o to , aby som jej nemusela v RZP vykázať nedoplatok.
Ak ho splnila len za 9/08 patrí jej len za tento mesiac. Prípadný ročný nárok na DB sa jej dorovná pri RZD.
sara-ke
17.10.08,05:20
ahojte, chcela by som sa spytat, ak mame zamestnanca na dohodu o vykonani prace - ma aj on narok na danovy bonus? dakujem
veronikasad
17.10.08,06:56
ahojte, chcela by som sa spytat, ak mame zamestnanca na dohodu o vykonani prace - ma aj on narok na danovy bonus? dakujem
Ak splňa podmienky pre jeho priznanie - príjem najmenej vo výške 1/2 min.mzdy a má nezaopatrené dieťa, má nárok na daňový bonus aj pri dohode. Musí podpísať vyhlásenie, predložiť rodný list dieťaťa a ak je dieťa skončilo povinnú školskú dochádzku, aj potvrdenie o návšteve školy
deha
17.10.08,07:47
VŠ študújúca v normálnej dĺžke štúdia uzavrie manželstvo , manžel je zamestnaný, má rodič dieťaťa nárok na daňový bonus?
breckova
17.10.08,07:53
Dobrý deň, prosím o radu.
Dcéra zamestnaca v šk. roku 2007/2008 neurobila opravné skúšky v auguste, teda neukončila 5ty ročník strednej školy. Od 09/2008 robí 5ty ročník dialkove na inej škole. Mám zamestnancovi za mesiace 7-8/2008 zraziť daňový bonus, keďže nárok na bonus je na prázdninové mesiace iba po ukončení strednej školy?
veronikasad
17.10.08,07:57
VŠ študújúca v normálnej dĺžke štúdia uzavrie manželstvo , manžel je zamestnaný, má rodič dieťaťa nárok na daňový bonus?

Pozri § 33 odst. 3 ZoDzP :

(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).

Daňový bonus v priebehu roka nevyplácaš, doplatiš v ročnom zúčtovaní ak manžel nebude mať za toto obdobie zdan.príjmy presahujúce sumu podľa § 11 odst. 2 písm. a
breckova
17.10.08,10:17
Prosim o radu:
Dcéra zamestnaca v šk. roku 2007/2008 neurobila opravné skúšky v auguste, teda neukončila 5ty ročník strednej školy. Od 09/2008 robí 5ty ročník dialkove na inej škole. Mám zamestnancovi za mesiace 7-8/2008 zraziť daňový bonus, keďže nárok na bonus je na prázdninové mesiace iba po ukončení strednej školy?
veronikasad
17.10.08,10:19
Prosim o radu:
Dcéra zamestnaca v šk. roku 2007/2008 neurobila opravné skúšky v auguste, teda neukončila 5ty ročník strednej školy. Od 09/2008 robí 5ty ročník dialkove na inej škole. Mám zamestnancovi za mesiace 7-8/2008 zraziť daňový bonus, keďže nárok na bonus je na prázdninové mesiace iba po ukončení strednej školy?
štúdium na strednej škole je zvyčajne 4-ročné. Jedná sa už o nadstavbové štúdium ?
breckova
17.10.08,10:38
Nie je to nadstavbové štúdium, škola je 5ročná - hotelová.
veronikasad
17.10.08,10:55
Nie je to nadstavbové štúdium, škola je 5ročná - hotelová.
Ak chceš mať istotu, vyžiadaj si potvrdenie z UPSVaR dokedy bol rodičom vyplácaný prídavok na dieťa.
V zmysle § 4 odst. 4 písm. c/ zákona o prídavku na dieťa je sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona aj obdobie "po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom malo byť štúdium ukončené. /školský rok končí 31.8.08/
breckova
17.10.08,11:14
Ďakujem