slavka1881
01.10.08,07:16
Ahojte poraďaci
chcem sa pýtať na jednu vec, ktorá je pre mňa nová.
Firma ma v majetku zaradené unymobunky, ktoré slúžili ako šatne. Vzhľadom k tomu, že firma pristavila novépriestory, tieto unymobunky zavadzajú a firma sa ich rozhodla dať jednému zo zamestnancov. Unimobunky však ešte niesú úplne odpísané. Ako postupovať v takom prípade?
Resp. ak by ich firma predala za nižšiu zostatkovú cenu ako mám ďalej postupovať s účtovaním?
Ďakujem za pomoc
Tweety
01.10.08,05:58
Ahojte poraďaci
chcem sa pýtať na jednu vec, ktorá je pre mňa nová.
Firma ma v majetku zaradené unymobunky, ktoré slúžili ako šatne. Vzhľadom k tomu, že firma pristavila novépriestory, tieto unymobunky zavadzajú a firma sa ich rozhodla dať jednému zo zamestnancov. Unimobunky však ešte niesú úplne odpísané. Ako postupovať v takom prípade?
Resp. ak by ich firma predala za nižšiu zostatkovú cenu ako mám ďalej postupovať s účtovaním?
Ďakujem za pomoc
Ak by ste predali: ZC 541/081, vyradenie: 081/021, fa za predaj 311/641, ak by ste darovali: ZC 543/081, vyradenie 081/021.
slavka1881
01.10.08,07:12
A ak sme platcami DPH nemáme povinnosť odviešť DPH zo ZC?Alebo povinnosť by bola iba pri predaji z predajnej ceny?
Tweety
01.10.08,07:33
A ak sme platcami DPH nemáme povinnosť odviešť DPH zo ZC?Alebo povinnosť by bola iba pri predaji z predajnej ceny?
Pri predaji aj pri darovaní je povinnosťou odviesť dph. Pri predaji z predajnej ceny, pri darovaní zo ZC.
slavka1881
01.10.08,08:12
Ďakujem velmi pekne za pomoc :-)
evina123
03.10.08,07:29
Pri predaji aj pri darovaní je povinnosťou odviesť dph. Pri predaji z predajnej ceny, pri darovaní zo ZC.
podľa mňa je lepšie vždy predávať - aj keď len za symbolickú cenu ako darovať - napr. kôli dph, pri predaji môže byť nižšia, ak predajná cena je menšia ako zostatková, a okrem toho treba brať do úvahy aj to, či pri darovaní by nešlo o zdaniteľný príjem zamestnanca
SAIVI
29.10.08,07:57
Pri bezodplatnom dodaní tovaru (majetku), pri ktorom bola odpočítaná daň, sa daň odvedie zo základu dane - ceny, za ktorú bol tovar nadobudnutý.
Pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa zákona o dani z príjmov v zmysle § 22 ods. 5 vo väzbe na § 8 ods. 3 zákona o DPH.
gregorkam
29.10.08,10:39
podľa mňa je lepšie vždy predávať - aj keď len za symbolickú cenu ako darovať - napr. kôli dph, pri predaji môže byť nižšia, ak predajná cena je menšia ako zostatková, a okrem toho treba brať do úvahy aj to, či pri darovaní by nešlo o zdaniteľný príjem zamestnanca

Pre zjednodušenie je lepšie predať za cenu vyššiu ako zostatkovú a kompenzovat to prémiami.