peterh1
09.05.05,11:20
Chcem sa opýtať,či môžem uplatniť ročné odpisy za auto za príslušný kalendárny rok aj keď hodlám v priebehu toho roka prerušiť podnikanie.Ďakujem
Johanka
09.05.05,10:27
Odpisy môžeš uplatniť na majetok, ktorý máš evidovaný k 31.12. príslušného roka, ale niečo v súvislosti s prerušením v zákone nenájdeš. Ja by som povedala, že môžeš, ale chcelo by to asi viac názorov.
ESTER
09.05.05,10:41
Aj ja som toho názoru ako Johanka, ak toto auto bude v stave majetku k 31.12. 05. V jednom odbornom časopise práve čítam, že daňovo uzané výdavky môžu vznikať aj v čase pozastavenia prevádzkovania žinosti.
pyton
09.05.05,10:45
Ester, to je veľmi zaujímavé, čo si napísala, lebo minule tu na porade bolo niekomu radené presne opačne, že keď má pozastavenú živnosť, tak nemôže mať žiadne náklady. A vŕtalo mi to v hlave, že tak jednoznačné to určite nebude...
/btw-kde to prosím ťa čítaš?/
ESTER
09.05.05,10:49
Našla som to v časopise JUPP 1/2004 v "Otázkach a odpovediach" - pozastavenie živnosti na určitú dobu.
Johanka
09.05.05,10:51
V čase pozastavenia živnosti majú živnostníci aj príjmy ( ak im odberatelia doplácajú za faktúry), tak si myslím, že môžu mať aj náklady.
pyton
09.05.05,10:54
Mhm, díky. Musím sa na to bližšie pozrieť aj ja, už mi tiež jeden klient avizoval, že pozastavil činnosť kvôli vysokým odvodom do poisťovní. Tie mesačné odvody sú naozaj vysoké, robota vždy nie je a s úhradami faktúr to tiež nie je vždy ružové. Tak takto bol do toho vlastne dotlačený.
dara
09.05.05,11:17
Pyton a akú činnosť vykonáva ak má pozastavenú živnosť ? totižto mám klienta ktorý kôli jednorázovému príjmu bude platiť vysoké odvodové zaťaženie (odpredaj majetku z odstupujúceho podniku). Aké sú možnosti pozastavenia živnosti ?
pyton
09.05.05,11:33
dara a ten tvoj klient má živnosť? Ak áno, tak nie je veľký problém, začne to vybavovať na Živnostenskom úrade a potom dá vedieť na iných úradoch. Tento klient má remeselnú živnosť.